Cjrom ^/jwartrjexels in het karL, Drijver en Duin werken hard aan oplossing woningnood AGENDA BURGEMEESTER TRACTEERT OP PANNENBIER Ook veel particuliere bouw in plan Den Burg-oost GESLONKEN BELANGSTELLING VOOR „LOGIES EN ONTBIJT" .uaa UlVu, vasté1 vloerbedekking DINSDAG 12 JULI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8081 COURANT Uitgave N.V. v/h Lange veld de Rooty Postbus 11 Den Burg, Texel Tel. 2058 hedaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. III IIMillll HlII II HilllIJMW—Ei—1BHB Een overzicht van enkele blokken ww-wonin- gen, die aan de Tkijssclaan worden gebouwd door de fa. Duin. Onze burgemeester, uiteraard zeer geïnteresseerd bij het inlopen van het woningtekort op ons eiland, informeer de onlangs bij uitvoerder Veenbaas van de fa. C. Duin hoe de bouw van 25 wo ningwetwoningen achter de Wilhel minalaan (aan de toekomstige Thijsse- laan) vorderde. Veenbaas kon onze bur gervader verzekeren dat er hard werd gewerkt, waarop de heer De Koning beloofde voor pannenbicr te zullen zor gen als de mannen van Duin er in zou den slagen vóór de bouwvakvakantie acht woningen onder de kap te krijgen. Het zag er toen nog niet naar uit dat dit zou lukken, maar nu staat vast, dat de burgemeester volgende week moet tracteren. Vijf dagen geleden werden namelijk de spanten op het tweede blok woningen geplaatst en over enkele da gen zal het bier zijn verdiend. Met an_ dere woorden: de woningbouw vordert naar wens. Zoals bekend was het tot voor kort alleen Texels grootste aan nemer, de fa. Drijver, die in staat en bereid was woningwetwoningen te bou wen voor de prijs die door de minister als maximum is gesteld. Nu heeft ook de fa. Duin er zich aan „gewaagd" en ieder die het goed met de woning bouw voor heeft, hoopt dat het voor hem voldoende aantrekkelijk zal blijken te zijn om later nóg eens een contin gent aan te nemen. We zitten nl. met het probleem dat de minister belang rijk meer ww-woningen voor Texel toestaat, dan er gebouwd kunnen wor den. Hoe meer aannemers er zich mee bezig willen houden, hoe liever onze gemeente het heeft. Nu is het bouwen van een paar ww-woningen voor een kleine aannemer geen rijkmakerij. De huizen, zoals die nu aan de Thijs- selaan verrijzen zijn aangenomen voor ƒ18.650,en die aan de Wagemaker- straat voor ƒ18.250,per stuk. Dat is niet veel, als men bedenkt dat een bungalow in de vrije sector tegenwoor dig ongeveer het dubbele kost. De lage prijs is uiteraard het gevolg van de tegemoetkomingen van rijkswege en de effciënte wijze, waarop een groot aan tal van dergelijke identieke huizen kan worden gebouwd. Voorts is per huis maar weinig grond nodig, omdat er meerdere onder één kap worden ge bouwd. De heer Bosnia, van Bouw- en woningtoezicht, vertelde ons, dat men wat het laatste betreft niet te ver wil gaan. Er zijn nu ww-woningen aan de Burdetstraat gebouwd, waarbij er acht onder één kap kwamen. Dergelijke ge- Sloten bebouwing is lang niet altijd fraai en men streeft dan ook naar ten hoogste vier stuks onder een kap, als de planologen tenminste niet anders oordelen. De fa. Duin begon in april te bouwen, op de voormalige grond van mevrouw G. Vnjdag-Keijser. Veel last werd on dervonden van het overvloedige hemel water, dat geen uitweg vond waardoor het gebied op een binnenzee leek. Ook nu vormt de waterafvoer in het lage gebied nog een probleem, want de rio lering functioneert nog niet. Verschillen Het is interessant de verschillende werkwijzen van de firma's Drijver en Duin te vergelijken. De eerste profi teert van een langdurige ervaring in de ww-bouw en heeft er een uitgebreid machinepark voor aangeschaft, waar van de kranen het belangrijkst zijn. De kraan rijdt op rails langs de rij wonin gen om stenen, spanten e.d. snel aan te voeren. Daardoor zijn alle in aan bouw zijnde woningen, in het zelfde stadium van wording, terwijl bij Duin, waar ec-n ploeg werknemers telkens één blok onder handen neemt een veel ge varieerder beeld is ontstaan. Bij Duin wordt meer met de handen gewerkt dan met machines, maar het is opval lend dat de Duin-womngen vrijwel even snel worden gebouwd als de Drijver-woningen. Gevraagd naar de oorzaak zegt Veenbaas: „De teamgeest is hier uitstekend. Er wordt hard ge werkt, want ieder beschouwt het ob ject een beetje als een prestigezaak. Bovendien worden de arbeiders - naar prestatie betaald, geen vast loon dus. In de praktijk komt het er op neer dat vooral de harde werkers in de gelegen heid zijn een beste spaarpot te maken. De baas hoeft er niet met de zweep ach ter te staan en hij maakt er zich niet druk over als de jongens 'n enkele keer het werk onderbreken en zich op een der steigers rond een transistortoestel letje scharen om te horen hoe de Ne derlanders het doen in de Tour de France." Meer objecten Drijver heeft meer objecten onder handen dan alleen de woningwetwonin gen. Zo werkt een ploeg aan het Cultu reel Centrum bij de LTS, een ploeg aan de uitwatering van het gemaal te De Cocksdorp en worden diverse andere particuliere opdrachten uitgevoerd. De orderportefeuille wordt nog steeds dik ker. Na de bouwvakvakantie als het cultureel centrum vrijwel gereed is, wordt begonnen met de drukkerij van de Texelse Courant en korte tijd zal ook een aantal particuliere bungalows worden geplaatst. Vaak wordt veron dersteld, dat met zoveel ander (aan trekkelijker) werk de ww-bouw in het gedrang komt. Wij vroegen de heer J. Drijver wanneer hij met de nu in aan bouw zijnde woningen aan de Wage- makerstraat (18 van een complex van 36) gereed denkt te zijn. „Als de kruk ken erin zitten!", aldus het laconieke antwoord. „Voor de vakantie krijgen we ze niet meer onder de kap, maar voor de winter in ieder geval wel en dan zullen ook twee blokjes van vier woningen in Oosterend zover gereed zijn dat we gedurende de wintermaan den het binnenwerk kunnen doen. Nee, we laten de woningen niet door ander werk in gedrang komen, want er blijft Op het industrieterrein aan de Waalder- straat hebben zich twee firma's gevestigd: de aannemer C. H. F. Duin (links) en de hout en boardhandci A. v.d. Vis en Zn. voortdurend een ploeg aan werken. Tot dusverre zijn we er in geslaagd iedere week gemiddeld één woning op te leve ren!" Industrieterrein Bij de Wagemakerstraat achter de boerderij „Marico" ligt het tweede in dustrieterrein, waar zich inmiddels twee zaken hebben gevestigd. De firma C. Duin legt de laatste hand aan zijn werkplaats en woonhuis en de hout- en boardhandel A. v.d. Vis Zn. heeft sedert korte tijd een geweldige loods in gebruik. De ruimte is 15 meter breed en 40 meter lang Er is een grote voor raad hout in opgeslagen en er is een showroom, waar aannemers en doe-het- zelvers hun keus kunnen maken uit diverse materialen en keukeninrich tingen. Temidden van de complexen woning wetwoningen zijn in deze omgeving hier en daar hoekjes grond overgeble ven waar het uitbreidingsplan particu- lieve vrije bouw toestaat. Voor de leefbaarheid" in dit nieuwe gedeelte van Den Burg is dat zeker van belang, aangezien deze huizen voor de nodige variatie zorgen in de overigens nogal stijve en uniforme bouw. De eerste die zich een bungalow liet bouwen was de heer J. Hennephof aan een zijtak van de. Wagemakerstraat. Jammer is het dat het aanzien van het huisje straks wordt geschaad door een blok ww-woningen dat er naast wordt gezet. Hier had, dachten wij, andere laagbouw beter tot zijn recht gekomen. Het is verheugend, dat de welstands- eisen de laatste tijd wat minder streng geworden zijn. De particuliere bouwers mogen hun architecten wat meer speels heid toestaan, zodat het nu o.a. moge lijk is bungalows met plat dak te bou wen, iets dat tot voor kort ondenkbaar was in Den Burg. Aan de zijweg tussen Wilhelminalaan en Thijsselaan bouwen de heren J. Joosten en J. Beerling bin nenkort zo'n platte bungalow, twee on der één dak. Het huis zal het in deze hoek van het uitbreidingsplan goed doen, vooral omdat er tegenover be planting is geprojecteerd. Op het ter rein ernaast is de fa. Gebr. Bruin bezig met de bouw van een opvallende afwij king van het klassieke bungalowmodel: een huis met een vlinderdak. Uit het bovenstaande blijkt dat het gezicht van Den Burg, gezien van noord-oostelijke richting geducht aan het veranderen is. Het zal echter nog jaren duren, voordat de aannemers uit dit gebied zijn teruggetrokken, omdat ook de lange Bernhardlaan nog moet worden aangelegd en bebouwd. Aan deze laan is o.a. een „luxe straat" ge projecteerd, speciaal voor mensen, die een fraai huis willen bouwen en daarbij niet op een paar centen willen kijken. De prijs van deze grond bedraagt on geveer ƒ40,per m2. Het bouwbeleid van onze gemeente is dus niet alléén op de woningwetbouw gericht, wat ook blijkt uit de vergunning, die voor de bouw van 33 ruime woningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is afgegeven. Het Bouwfonds heeft reeds een behoorlijk aantal Texelse gegadig den voor deze woningen gevonden. Méér hierover in een volgend nummer. GEEN VOORRANG VERLEEND BLIKSCHADE DE WAAL - De 70-jarige W. v.d. V. wilde zaterdagmiddag om kwart over één vanuit De Waal met zijn Goggomo- bil de Sommeltjesweg oprijden en ver zuimde daarbij voorrang te geven aan de van rechts komende heer J. Drijver in zijn Peugeot. Beide wagens werden flink beschadigd, maar konden op eigen kracht verder rijden. Ernstig lichame lijk letsel deed zich niet voor. Ernstig personeelstekort NOODSITUATIE BIJ VVV Bij de VVV Texel is een noodsituatie ontstaan door ernstig personeelstekort. Het tekort is onstaan nadat de meest ervaren eerste informatrice, mej. Sonja Witte, ziek werd. Zij moet nog geruime tijd in het ziekenhuis te Den Helder verpleegd worden. Vlak voor het sei zoen is bovendien een nieuwe, juist in gewerkte informatrice weer vertrokken en alle pogingen om een extra seizoen kracht te vinden zijn op niets uitgelo pen. Voor het „bemannen" van de infor- matieposten te Den Burg en De Koog zijn nu 2 ervaren informatrices be schikbaar, alsmede één leerlinge die slechts enkele weken ervaring heeft en twee losse krachten. Directeur J. W Dekker heeft zich daarom gedwongen gezien het aantal openingsuren van de kantoren te be perken. (Zie advertentie elders in dit nummer). Onder deze omstandigheden is het van groot belang dat de hotel- en pensionhouders regelmatig (één keer per week) opgave doen van de beschik bare vrije accommodatie en de vrije kamers onmiddellijk afmelden, wan neer deze weer bezet worden. Woensdag 13 juli Den Burg. Folkloredag; vanaf 15.00 uur be oefening van oude ambachten in de straten van Den Burg. Puzzeltocht voor de jeugd om 14.30 uur. Omstreeks 16.30 uur optreden van de kinderdansgroep 20.00 uur optreden drum band Marg. Sinclair en optreden van de Texelse volkdansgroep. Den Hoorn, Herv. Kerk, samenzang en orgel spel, aanvang 8 uur. Donderdag 14 juli De Koog, Ned. Herv. Kerk, Samenzang Zaterdag 16 juli De Koog, Kermis nabij R K. kerk Zondag 17 juli De Koog, Kermis nabij R.K. kerk Den Hoorn, aan het strand van paal 9. vis wedstrijd, aanvang 14 00 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 juli 1.39 en 14.22; 13 juli 2.42 en 15.27; 14 juli 3.55 en 16.44; 15 juli 5.19 en 17.59; 16 juli 6.36 en 19.10. Verschijnt dinsdags en vrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 et. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Uit tenten en hotel DIEVEN EIGENDEN ZICH 950,— TOE DE KOOG Te De Kooq hebben onbekenden uit twee tenten en een hotelkamer totaal f950,ontvreemd. Op het terrein „Koqerstrand" ontdekte de heer H. E. Lekkerkerk uit Almelo zaterdaqavond om half twaalf dat zijn tent open stond. Uit een portemonnee, die in een weekendtas zat, bleek f400,te zijn verdwenen. De heer Lekkerkerk, die met zijn gezin kam peert, had de tent om negen uur ver laten. Ook mej. C. M. Buis (18) uit Volen- dam, die met enkele vriendinnen op hetzelfde terrein verblijft, ontdekte za terdaqavond dat onbekenden in haar tent de boel overhoop hadden ge haaid. Uit een portemonnee, die in een tasje tussen de baqaqe en de tent wand had gezeten, was f120,ont vreemd. Er werd aanqiite qedaan bij de politie, die de zaak nog in onder zoek heeft. Aanqenomen wordt, dat beide diefstallen door dezelfde da- derf s) is (zijn) qepleeqd. Waarschijnlijk een andere dief is in actie geweest in een hotel aan de Dorpsstraat. Daar bedroeg de buit ƒ430,Gedupeerd zijn mej. W. Slag boom (19) uit Maassluis, en mej. C. Kel derman (17) uit Maasland. De dames hadden ieder hun koffer in een kast in de hotelkamer gezet. Zater dagavond of in de nacht van zaterdag op zondag moet iemand zich toegang tot het vertrek hebben verschaft en de beide koffers hebben opengemaakt. Mej. Slagboom ontdekte zondagochtend dat zij ƒ220,armer was geworden. Mej. Kelderman miste ƒ210,'s Mid dags en 's avonds zijn kamer en kast afgesloten geweest 's Nachts, toen beide dames in de kamer sliepen, was dat niet het geval. Ook deze zaak heeft de politie in onderzoek. MUURTJE GEVELD DOOR VW-BUSJE DE KOOG De heer K Kremer uit Enschede wilde met zijn Volkswagen busje keren op de Kaapstraat. Hij deed dit zo onhandig, dat hij het muurtje voor de woning van de familie Dal- meijer ramde. Het muurtje ging tegen de grond. Pe politie maakte rapport op. ONVOLDOENDE UITGEWEKEN: TWEE AUTO'S BESCHADIGD DE KOOG Zaterdagavond om half acht deed zich op de Bosweg bij De Koog een aanrijding voor tussen een bestelwagen, die bestuurd werd door L. B uit Den Burg en een personen auto, bestuurd door G. D. uit Essen. Bij het passeren weken de auto's onvol doende uit, waardoor ze langs elkaar schampten, zodat de flanken werden beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. 9V Vele particulieren, die een graantje van het sterk toenemende toerisme willen meepikken, verstrekken loqies met ontbijt. In de loop der jaren is wel gebleken, dat deze exploitatievorm het meest lonend is voor degenen, die zich geen bijzondere investeringen kunnen of willen getroosten. De belangstelling van de gasten voor deze verblijfsvorm was de afgelopen jaren vrij goed, maar nu lijkt een kentering te zijn in getreden, waarvoor moeilijk een ver klaring is te geven. Vele logies-en- ontbijtverstrekkers, vooral in Den Burg, die vorig jaar om deze tijd al lang „vol" zaten, zitten nu met lege kamers. Een schrale troost is, dat het verschijnsel niet tot Texel beperkt blijft; langs de gehele Hollandse kust is de belangstelling voor logies-en- ontbijt sterk teruggelopen. In vergelij king met de meeste kustplaatsen slaat Texel zelfs een goed figuur! Nu dient wel even te worden vastgesteld, dat het aantal logies-en-ontbijt adressen op Texel de laatste twee jaar zeer sterk is toegenomen. Er zijn er bij de VVV totaal 200 ingeschreven, waar van te Den Burg alleen al 83. Er mag ook wel eens worden ge zegd, dat de prijzen soms zeer hoog zijn. ƒ8,50 voor een kamer, waar niet eens een vaste wastafel is, zodat de gast zich 's morgens in een douche cel of aan een aanrechtje moet was sen, is beslist veel te véélEen bedrag van ƒ7,voor een ruime, nieuwe ka mer met stromend water vinden de meeste gasten al behoorlijk betaald. De redenering dat alles duurder wordt en dat „dus" ook een kamer elk jaar wat meer moet gaan opbrengen, is bij zonder gevaarlijk. Vooral nu het aan bod sterk is toegenomen en de vraag teruggelopen. Laten de logies-en-ont- bijtverstrekkers er voor zorgen een maximum aan comfort te bieden tegen een redelijke prijs. Alleen dan kan het aantal belangstellenden voor deze lo- giesvorm weer groeien en zal men er zich misschien van laten weerhouden voortaan met een tent of caravan te komen.. Hebben de exploitanten zich wel eens gerealiseerd dat de gast bepaald geen goedkope vakantie heeft als hij de nachten doorbrengt op een logies- met-ontbijt adres? Een gezin van vijf personen dat tien dagen op Texel blijft, betaalt alleen voor slapen en het ontbijt ƒ350,als ƒ7,per dag wordt berekend. Daar komt dan middag- en avondeten bij plus allerlei andere ex tra kosten, zodat men rustig kan stel len, dat zo'n gezin aan het eind onge veer ƒ700,kwijt is. Een onaantrek kelijke bijzaak is dat men overdag bij slecht weer, maar moet zien de tijd droog door te brengen. Vele exploi tanten zijn gelukkig zo soepel dat zij in zo'n geval ook overdag hun kamer beschikbaar stellen en ook nog zorgen voor een kop koffie als extra service. Vooral die soepele gastvrouwen, die naast het zakelijk contact ook een per soonlijke band met hun gasten leggen, kunnen erop rekenen dat hun gasten volgend jaar terugkomen, wat vooral bij en verminderende belangstelling voor deze logiesvorm een prettig voor uitzicht is. Het zijn vooral deze exploi tanten, die dit artikel met verbazing zullen lezen omdat zij wél „vol" zitten. Omdat het verstrekken van logies- en-ontbijt de enige exploitatie is, die particulieren zonder belemmeringen als bijverdienste kunnen uitoefenen, is het van het hoogste belang dat het aantal gasten dat daar gebruik van wenst te maken, groter wordt. Het re cept; méér service tegen een prijs, die zo laag is dat geconcurreerd kan wor den met andere logiesvormen. Wat het laatste betreft zou de VVV, die in staat is tijdig de „markt" te onderzoeken, desgevraad een bepaald advies, richt prijs zo men wil, kunnen geven. Voorts zou het mogelijk moeten zijn dat het lidmaatschap van de VVV automa tisch betekent dat het logiesadres aan bepaalde eisen voldoet; dat de kwali teit in verhouding is met de prijs. Het lijkt ons een aardig discussieonder werp voor de eerstvolgende VVV-ver gadering.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1