Groen ^/wartrjexels in het hart Herman Peeters startte met zijn Pandion IN 4 WEKEN 10.000 KM. AFGELEGD Families Hillen en v. Heerwaarden verkenden Sowjet-Unie per auto KAUKASISCHE VRIEND UIT OORLOG WEER ONTMOET Meisjesdrum band kweekte veel goodwill in Fröndenberg Verkooppraatje is 5? boeiend college Veelbelovend concours hippique Gemeentebestuur looft zilveren zweep uit WELK MEISJE Vierdaagse reis werd zeer groot succes VRLJDAG 15 JULI 1966 79e JAARGANG No. 8082 Uitgave N.V. v/h Langereld de Root) Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 edaktie: Harry de Graaf, Wilheltninalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. „Er is nog veel wanbegrip en ach terdocht jegens Rusland. De mensen zijn hier bevooroordeeld en ze vmden het nog steeds een riskante onderne ming om er met vakantie heen te gaan. Dat is jammer, want er is niet de minste reden om het niet te doen. Het is een pracht land met veel natuur schoon en een vriendelijke hulpvaar dige bevolking. We kunnen ieder aanraden om het ook eens te doen!'' Dat zeggen de heren P. van Heer waar den en H. Hillen uit Den Burg, die op 11 juni met hun echtgenotes in de auto stapten en vier weken lang in de on metelijke Sowjet-Unie rondtoerden. Ze legden in die tijd bijna 11.000 kilo meter at en gebruikten 1000 liter ben zine. Ze bezochten talrijke plaatsen en hadden vele interessante ontmoetin gen. Bijzonder hartelijk was de her nieuwde kennismaking met Moechar- bek Akojef, een Kaukasier, die in 1944 op Texel deel heeft uitgemaakt van de Duitse bezettingsmacht. De heer Van Heerwaarden is over tuigd communist, maar met nadruk ver klaart hij dat deze omstandigheid niet heeft bijgedragen aan de gunstige er varingen, die hij in het geboorteland van zijn levensbeschouwing had. „Ze vroegen er zelfs niet naar. De reis, die wij gemaakt hebben, kan ieder maken. Bijzondere belemmeringen zijn er niet, maar je moet je wel aan de spelregels houden. Je moet van tevoren opgeven welke route je zult rijden. Dat wordt aangetekend en daar mag je niet noe menswaard van afwijken. De toeristen kunnen ook niet onbeperkt fotografe ren. Militaire objecten zijn natuurlijk taboe, maar ook bruggen en objecten in het grensgebied Verder wordt je geen strobreed in de weg gelegd." Het is begrijpelijk, dat de heer Van Heerwaarden al lang met het plan rondliep om eens een kijkje te gaan nemen in Rusland, maar ook de heer Hillen heeft met het land bijzondere bindingen. Zijn vrouw, mevrouw Valentina Petrona Hillen-Tomarows- kaja, is afkomstig van Taganrog, waar haar ouders nog wonen. Natuurlijk stond een familiebezoek op het pro gramma. Twee jaar geleden was mevr. Tomarowskaja voor het eerst van haar leven op Texel Met de tent Met een Russische auto, een Mosko- vitch, werd de tocht ondernomen. Tot de bagage hoorde ook een tent, want het was de bedoeling dat telkens op campings zou worden overnacht. De tent is slechts weinig gebruikt, want in Rusland bleek het zeer voordelig te zijn een houten huisje te huren, wat wel zo geriefelijk was. Op de tienduizend kilo meter lange tocht, niet steeds langs beste wegen, hield de wagen zich voor treffelijk „We hebben maar één keer pech gehad. Een lekke band, maar dat kon in een garage snel worden verhol pen. Het is riskant om met een wagen van westerse makelij het land in te trekken, want als je panne krijgt, moet je wachten tot de onderdelen zijn op gestuurd. We hébben op e-en camping mensen ontmoet die moeilijkheden had den gekregen met hun Citroen. Ze za ten al een week op onderdelen te wachten." Goedkope benzine De benzinestations zijn in het aan auto's nog niet bijzonder rijke Rusland dungezaaid. Toeristen moeten er reke ning mee houden, dat tussen twee pom pen wel driehonderd kilometer afstand kan zijn. De benzine is echter goedkoop: 25 cent per liter. De Russen gébruiken gewone benzine, maar toeristen kun nen desgewenst ook super krijgen. De eerste stop werd gemaakt in het Duitse Braunschweich, 'n plaats waar aan Hillen goede herinneringen be waart, want hij ontmoette er in de oor log, toen hij in Duitsland tewerk was gesteld, zijn vrouw Via Oost-Berlijn, waar de nacht werd doorgebracht, ging het via Warchau in Polen naar het grensstation Brest, waar het Texelse gezelschap vrij streng en langdurig werd gecontroleerd. Merkwaardig is, dat alleen automobilisten hun koffers moeten openen; de treinreizigers onder vinden vrijwel nooit hinder Vele uren rijden door het heuvelachtige Rusland bracht het gezelschap in Minsk, een grote industriestad, ongeveer op de helft van het traject Warchau-Moskou. Vijf dagen na hun vertrek uit Neder land werd Moskou bereikt, de hoofd stad van het Sowjetrijk, waar drie da gen werden doorgebracht. Overnacht werd op een camping, 18 kilometer van het stadscentrum De vele bekende be zienswaardigheden van de stad werden bezocht: het Kremlin, het Goem waren- Drie jaar geleden kocht de prepaia- teur Herman Peeters uit Den Burg het onderkomen van een voormalige kui kenfokkerij aan de Duinweg. Niet om er kuikens te fokken, maar om er zijn kolossale collectie vogels, zoogdieren, vissen, schelpen en allerlei aanver wante zaken in onder te brengen. Het moest een soort museum worden, maar de bezoekers zouden in de gelegen heid gesteld worden diverse artikelen te kopen als souvenir. Het museum zou „Pandion" heten, de latijnse voornaam van de Visarend, een vogel waar Her man Peeters en zijn vrouw bijzondere herinneringen aan bewaren. Een dezer dagen kregen we een kaartje toeqe- Evenals de vorige jaren zal het con- cours-hippique, dat de Vereniging voor Vrienden van het Paard zaterdag 23 juli a.s. op de speelweide te Den Burg houdt, een bezoek waard zijn. Naast de bekende onderdelen van het program ma zal men getuige kunnen zijn van een demonstratie acrobatiek en vrije dressuur, gebracht door de Sterneo's uit Zaandam. De Sterneo's (een meisje en een jongen) werden met twee paar den en een pony. Op de hierbij afge drukte foto ziet men de paarden, ter wijl zq, keurig zitten aan een tafel, zich tegoed doen aan de maaltijd. De paar densportvereniging hoopt dat ook de Venneper ruiters veel publiek zullen trekken. De ruiters, die enkele jaren geleden ook op Texel optraden, komen met 15 paarden en zullen een demon stratie springen en dressuur verzorgen. Aan het programma wordt voorts meegewerkt door de ponyclubs onder leiding van mevrouw Van Maldegem en de heer Brouwer en ook de Wad- denruiters, die onder bevel staan van de heer W. v.d. Wal, geven acte de presence, 's Morgens zullen de tradi tionele keuringen worden gehouden. Deze zijn dit jaar extra interessant in verband met de aanwezigheid van de nakomelingen van de hengst Bonaparte, die vorig jaar op Texel heeft gestaan. Van de zijde van de deelnemers be staat goede belangstelling voor de tuig- paardennummers, er is vooral veel opgave in de tweespannen. Voor de winnaar van het nummer éénspan landbouwtuigpaarden in de open klasse heeft het gemeentebestuur een zilveren zweep beschikbaar gesteld, een gebaar waar het bestuur van de vereniging zeer vereerd mee is. Het jaarlijkse paardensportfeest zal muzikaal worden opgeluisterd door D.E.K. en „Excel sior"; er zullen in totaal 60 muzikanten, onder leidmg van de heer Kuik, op het veld zijn. zonden met de volgende tekst: „Onze plannen met Pandion zijn nu gedeelte lijk gerealiseerd. Wij kunnen U ont vangen in onze nieuwe verkoop- en expositieruimte en we zouden het dan ook zeer op prijs stellen als U ons een dezer dagen met een bezoek zou wil len vereren." Zowel voor de leek als voor de meer geïnteresseerde deskundige is het Pan dion van Peeters een interessant oord. Direct bij het betreden van de verkoop ruimte wordt men getroffen door de enorme variatie van opgezette dieren. Het is tamelijk vol en misschien maakt dat wel juist die gezellige indruk. Elk voorwerp lijkt zijn best te doen de aan dacht tot zich te trekken. Herman Peeters: „We hebben er naar gestreefd om vooral de meest specta culaire vogels en zoogdieren te laten zien." Hij wijst op het skelet van de kop van een dolfijn. „Kijk dat is niets bijzonders, maar de mensen worden en thousiast als je ze vertelt dat het de kop is van „Flipper." Dat beest kennen ze van de televisie." Vogels Buitengewoon fraai is de collectie vogels Dat Heiman Peeters een vak kundig preparateur is, blijkt wel uit de verrassend „levende" indruk die de dieren maken. Ze zijn goed op kleur en de houding is volkomen natuurlijk. Dat is ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat Peeters de vogels niet alleen goed voor bederf kan vrijwaren, maar de meeste soorten ook zelf langdurig in de vrije natuur heeft geobserveerd. Hij is een gewaardeerd lid van de club van Nederlandse vogelkundigen en heeft uit hoofde daarvan goede relaties, waar hij een deel van zijn collectie aan te dan ken heeft. Vertederend zijn de vogels die Peeters heeft opgezet en in een soort familietafereeltje heeft samengebracht. Zo heeft hij een echtpaar Eidereenden met een groot aantal jongen. Het op zetten van die tere donsvogeltjes is een buitengewoon moeilijk werk, maar het resultaat is verbluffend mooi. Het is nogal vol in de expositie ruimte, maar een groot deel van de collectie ligt opgeborgen in laden en dozen; daar is nog geen plaats voor. Pandion is dan ook gedééltelijk in ge bruik genomen. Er zijn uitbreidings plannen, die uitgevoerd zullen worden als blijkt dat het zaakje floreert. Belangstelling De vooruitzichten zijn gunstig, want de belangstelling van het publiek is vrij groot. „We moeten het vooral van pas serende gasten hebben," zegt mevrouw (Zie vervolg pagina 2) huis, de Metro, de permanente land bouw- en industrietentoonstelling, de Lomonosow-staatsuniversiteit etc. Daarop werd koers gezet naar Char- kow. Halverwege werd gestopt in Orel, waar groeten werden overgebracht aan een vrouw die in Den Helder een doch ter heeft wonen, een goede kennis van het echtpaar Hillen. Na Charkow volg de Rostow in de Oekraine, bij de mon ding van de Don. Ongeveer tachtig ki lometer daar vandaan ligt Taganrog, de woonplaats van de schoonouders van Hillen. Bevolking Over het contact met de Russische bevolking zegt de heer Van Heerwaar den. „Veel gelegenheid hebben we er niet voor gehad, omdat we in elke plaats maar hoogstens enkele dagen bleven. De mensen zijn vriendelijk, maar toch enigszins gereserveerd. Dat komt ook wel omdat Nederlanders vaak voor Duitsers worden aangezien en daar bewaren ze weinig goede herin neringen aan. Maar het ijs is gauw ge broken en dan kun je je geen hartelij ker mensen voorstellen. We zijn wel door jongens aangeklampt, die ons om kauwgom en ballpoints vroegen, maar dat gebeurde toch niet vaak." De heer Hillen vertelt dat het beeld dat de VVesteuropeaan nog van de sow- jetburger heeft, niet juist meer is. Als je in de steden wandelt, kun je vrijwel geen verschil zien met mensen in an dere delen van Europa. Wat dat betreft kon Moskou best Amsterdam zijn. Ze lopen er in het algemeen modieus bij, kleurig en op naaldhakken." De heer Hillen was in 1959 en 1963 ook voor korte tijd in de Sowjet-Unie. Vooral daardoor is hij in staat te zien hoe enorm snel het land zich ontwikkelt en hoe de welvaart het westerse peil be gint te naderen. „De levensomstandig heden zijn enorm verbeterd. Dat kun je aan alles zien. Armoede is er beslist niet meer." Russen, die op vakantie gaan, maken veel gebruik van de campings, maar een eigen tent hebben ze meestal niet. De tenten kunnen bij elke camping voor weinig geld worden gehuurd; ook een houten huisje kost niet veel. Voor 50 kopeken (ƒ2,per persoon huurt men niet alleen een huisje, maar krijgt men ook een bed, lakens en dekens ter be schikking. Het staangeld voor een tent bedraagt ƒ3,26 per dag, maar daarvoor mag ook gébruik worden gemaakt van de keuken, die op elke Russische camping aanwezig is. Bij die prijs is het (Zie vervolg pagina 2) wil haar kantoorervaring beginnen of uitbreiden bij BAKKERS IJZERHANDEL N.V. ULO-diploma gewenst, doch niet vereist Verschijnt dinsdags en rrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. OVERDENKING WEGENS STERFGEVAL GESLOTEN? Een koopman op de markt, maandag morgen: „Kom mensen, koop en eet, anders sluit ik de zaak wegens sterf gevalvan de klanten." Een Engelse dominee, teleurgesteld over het gebrek aan meeleven van zijn gemeenteleden, stuurt rouw-circulaires rond, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente is overleden en dat er op die en die dag een rouwdienst zal wor den gehouden. De kerk zit die middag vol (nieuwsgierige) mensen. De domi nee geeft gelegenheid om langs de kist te defileren, die vooraan in de kerk staat opgesteld In de kist heeft hij een spiegel gelegd en als men zich nieuws gierig voorover buigt, ziet men zichzelf Een episode uit een toneelstuk („We gens sterfgeval gesloten") van de schrij ver Jan Wolkers, waarin deze zijn visie geeft op de opstanding der doden. Nadat alle doden uit hun graven zijn verrezen, maken ze meteen daarop weer zo'n ruzie, dat zij voor straf terug moeten in hun graf. Alleen een aap mag blijven van God, ja meer nog: twee en gelen zien hoe God de aap betast op de plaats waar diens ribben zitten en ze zien aankomen, dat de Schepper Zijn werk opnieuw wil beginnen (zoals Hij eens Eva schiep uit de rib van Adam). „Hij heeft nog geen leergeld genoeg betaald," zeggen ze tegen elkaar, „Je zou toch verwachten, dat die sukkel eens wijzer zou worden Wij zien toch ook van te voren, dat het op niets uit draait?" Waarop één van die engelen: „Wij wel, ja, maar Hij blijft geloven. Tot in het onmogelijke. Dat is het verschil tussen ons en God." God blijft geloven tot in het onmoge lijke, waar wij als de enige oplossing zien om de zaak maar wegens sterf geval te sluiten Sterfgeval van wie? Van God? Is God dan dood? Of wij? De klanten? „God is dood" is als kreet in de mode. Is het erg ouderwets om, voordat wij deze modeterm overnemen, eens in de spiegel te kijken? Staat of valt „de zaak" met ons ge loof? Of ongeloof? Vragen, waarop die ouderwetse) Bijbel het antwoord geeft: „God blijft erin geloven, tot in het (menselijk) on mogelijke. Dat is het verschil tussen ons en God." L. K. De Gidsendrumband „Margaretha Sinclair" ziet terug op een zeer ge slaagde en buitengewoon prettige reis naar de Duitse stad Fröndenberg. Maandagavond zijn de 77 meisjes weer op het eiland teruggekeerd, boordevol ervaringen en nog steeds enigszins be duusd door de enorme ontvangst, die hen ten deel is gevallen. De trip is niet alleen een prettig uitje geworden, maar heeft duidelijk het karakter van een goodwill-trip gekregen. In Fröndenberg was men aanvankelijk niet zo blij, dat een Hollands gezelschap er enkele da gen zou doorbrengen. Ervaringen van verschillende Fröndenbergers in bad plaatsen aan de Hollandse kust waren daar niet vreemd aan. In verband daar mee was het bezoek van de meisjes, waarvoor twee jaar geleden de eerste besprekingen werden gevoerd, herhaal delijk op de lange baan geschoven. Het viel echter allemaal enorm mee en de vreugde daarover hebben de gastheren niet onder stoelen of banken gestoken. De meisjes, reizende in een autobus en een tourwagen van TESO, stonden onder leiding van het echtpaar Stomp, geassisteerd door kapelaan Bolderman, mej. N. Smit en de heren L v.d. Wulp en P. Boom. Via Arnhem, Elten, Han nover en Dortmund, kwam men in de omgeving van het 10.000 inwoners tel lende stadje aan en werden de meisjes met luxe wagens naar het Wilhelm Himmelplein in de stad gebracht. Daar brachten de meisjes een mars ten ge hore, waarna Frondenbergs tweede burgemeester een welkomstwoord sprak. Hij verraste opper Stomp met een fraaie koperen schaal met het stadswapen en overhandigde aan tam- boer-maitre Ada Bakker een draag- medaille met de belofte, dat alle andere meisjes ook zo'n herinnering zouden krijgen. De meisjes van 13 jaar en jon ger brachten de nacht door in een jeugdherberg in het naburige Menden; de andere sliepen in een Rode Kruis- gebouw :n Fröndenberg. Schuttersfeest Zaterdagochtend werd, niettegen staande de stromende regen, een mars door de stad gemaakt, 's Middags werd muzikale luister gezet bij het vogel schieten, een jaarlijkse folkloristische gebeurtenis van groot belang. Ook een kapel uit Menden en de Fanfarezug uit Fröndenberg, op welks uitnodiging de gidsenband naar Duitsland was geko men, zorgden voor muziek. Na afloop maakten de meisjes van de gelegenheid gebruik een flinke hoeveelheid ansicht kaarten van de band te verkopen, er werden er 1200 aan de man gebracht voor een halve mark per stuk. Tijdens het vogelschieten werd de beste schut ter tot Schutterskoning van het jaar uitgeroepen. Hem zou de volgende dag een huldiging ten deel vallen, wat weer aanleiding zou zijn tot veel festivitei ten. Daartoe hoorde ook een mars van de gidseriband, deze keer in combinatie, „gemengd," met de Duitse band, als on derdeel van een parade voor de schut terskoning en -koningin. Tot de feeste lijke plechtigheden hoorde ook de be vordering van pnkele leden van de Fan farezug. Aan de heer Stomp, „Herr Boss" genoemd, werd een medaille „voor bijzondere verdiensten" uitge reikt Daarop werd aan de heer Karl Deimei, de voorzitter van de Fanfare zug een serenade gebracht, midden op straat. De heer Deimei overhandigde daarop een herdnneringsbeker met in scriptie. Lia van Sambeek (het jongste bandlid) en Ada Bakker spraken daarop woorden van felicitatie tot de schutters koning en boden bloemen aan De laatste avond werd gezellig doorge bracht Tevreden „Opper" Stomp vertelde ons over het verloop van de onderneming bijzonder tevreden te zijn. „We hebben voor Texel beslist goodwill gekweekt. We hebben veel reclame gemaakt en o.a. een groot aantal WV kranten met Duitse tekst uitgereikt Wedden dat volgend jaar een heleboel Fröndenber gers naar Texel zullen komen!" Overeengekomen is dat de Fanfare zug uit Fröndenberg te zijner tijd een tegenbezoek aan ons eiland zal brengen. Dankbaar is de heer Stomp jegens TESO, die op zeer voordelige wijze het vervoer heeft verzorgd. De chauffeurs, A. Zeegers en P Kooiman, hebben veel meer dan hun plicht gedaan en daad werkelijk aan het succes bijgedragen. De gehele onderneming is zeer ge smeerd verlopen. Dat de heer Stomp één keer drastisch moest optreden tegen jongelui, die op wat al te opdringerige wijze van hun bewondering voor de Hollandse meisjes getuigden, deed daar weinig aan af.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1