Leven er nog voorhistorische dieren op aarde? BOSCH Dè Europese koelkast N.V. Electrohuis Bakker AFWEZIG G. MAAT arbeiders voor bloembollenwerk Kwaliteit Lage prijzen Gratis Dividendzegels Pé Dé - Cor de Jong - fa. Lagerveld ENORME BELANGSTELLING VOOR AUTOCROSS Naar schatting 5000 bezoekers zyn zondagmiddag getuige geweest van de. autocross, die op het land van de heer C. H. Roeper aan de Oosterenderweg nabij De Waal werd gehouden. De orga nisatie berustte bij de Eerste Voorscho- tense Autocross Organisatie, een puur- zakclijke onderneming, die doorgaans uitsluitend werkt met gecontracteerde rijders. Op Texel was echter een uit zondering gemaakt, want ook de heren W. Vendel en J. Grisnigt deden mee. Vooral de heer Vendel sloeg temidden van de ervaren beroepscrossers een goed figuur: hij bereikte de finale. Op het terrein waren uitgebreide voorzorgmaatregelen getroffen om on gelukken te voorkomen. Het publiek werd op ruime afstand gehouden en de veiligheid van de renners was verze kerd door valhelmen en veiligheidsgor dels. Het is zeker, dat de grote belang stelling voor een autocross wordt ver oorzaakt door de sensatie die een der gelijke race kan bieden. Er gaan altijd wel enkele wagens over de kop of in de sloot en dat wil men graag zien. Voorts heerst algemeen de indruk dat tijdens de cross „alles mag" en dat de renners elkaar dus zoveel mogelijk schade kun nen toebrengen. Het werd zondagmid dag voor ieder duidelijk dat dit beslist niet waar is. Duidelijk werd het ook, dat de grote massa zich tot een derge lijk kijkspel aangetrokken voelt. Een zakelijk succes was de cross op Texel zeker. (De entreeprijs bedroeg ƒ4, Een succes waarvan ook de gemeente Texel profileert, aangezien een aanzien lijk bedrag aan vermakelijkheidsbelas ting kon worden geïncasseerd. VERTROKKEN PERSONEN Geertruida D. Bakker, van K 43, De Koog, naar Alkmaar, Kennemerstraat- weg 23; Hans Keilij, van H 131 naar Leiden, Noordeinde 2a; Aaltje Lap wv. Lap, van Koetebuurt 19, Oosterend, naar O verveen, Ramplaan 70; Bertha M. Kloosterman, van Brink 18, De Koog, naar Diemen, Harmonielaan 8. WIE HEEFT INTERESSE OOSTEREND De gymnastiekver eniging Oosterend heeft nog een aantal geschenken van een bekende zeepfa briek beschikbaar. Deze kunnen zonder bonnen maar tegen een kleine vergoe ding worden overgenomen. Geïnteres seerden worden verzocht zich te ver voegen bij de heren J. Daalder, Vlie- straat 15, G. de Jong of S. Rentenaar (telefoon (02223) 227). BROMFIETSER BOTSTE OP GEPARKEERDE MELK AUTO De 16-jarige bromfietser Johan Hal- sema uit Oosterend botste zondagavond met zijn bromfiets tegen een melkauto die op de Wilhelminalaan stond gepar keerd. De jongeman had de wagen niet opgemerkt omdat het hevig regende ter wijl hij bovendien door tegenliggers werd verblind. Hij maakte een ongeluk kige val, waai bij hij een arm op twee plaatsen brak en een ernstige verwon ding aan een knie opliep. Dokter Coutinho liet hem nog dezelf de avond naar het ziekenhuis in Den Heider brengen, waar hij ongeveer 6 weken zal moeten worden verpleegd. NAAR CENTRALE KEURINGEN Maandag worden te Opmeer de Cen trale Keuringen gehouden van de V.L.N. Aangezien ook een aantal Texel se paarden aan de keuring zal deelne men, wordt verwacht, dat voor de keu ringen ook van Texelse zijde veel be langstelling zal bestaan. Zij kunnen ge bruik maken van een speciale bus, waarvoor zij zich uiterlijk vrijdag kun nen opgeven bij mevrouw B. Keesom- Karsten, tel. 2729. MORGEN RINGRIJDERIJ IN FOLKLOREPROGRAMMA In het kader van het woensdagse folkloreprogramma organiseert de ver eniging voor Vrienden van het Paard, in samenwerking rriet de folklore- stichting een ringnjderij op de Groene- plaats. Vooraf zullen de deelnemende rijtuigen een optocht door Den Burg maken, aanvang 7.15 uur. Degenen, die aan de rijderij willen meedoen, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij mevrouw B. Keesom-Karsten, tel. 2729. Van de deelnemers wordt verwacht, dat zij zo veel mogelijk in oud-Texels cos- tuum verschijnen, van een tweewielige wagen gebruik maken en zich om zeven uur hebben opgesteld op het nieuwe parkeerterrein bij het sportterrein van S.V. Texel aan de Emmalaan. TEXELSE MARKT Gisteren werden 135 lammeren aan gevoerd die ƒ75,tot ƒ100»per stuk opbrachten. Voorts 17 schapen (ƒ80, tot ƒ110,4 nuchtere kalveren (ƒ175,tot ƒ250,en 3 geiten (ƒ25, tot ƒ40,—.) VROEGER meende men dat de we reld altijd bevolkt was geweest met mensen, dieren en planten, zoals wij die kennen. Toen de wetenschap aantoonde, dat dit niet het geval was, ging er een schok door de mensheid. Men vroeg zich af, wat er dan wel vroeger op aar de had geleefd en daar kon, na verloop van tjjd, de wetenschap een vrij duide lijk antwoord op geven. Tijdens de jacht op overblijfselen van voorhistorische dieren heeft men gele genheid gehad steeds verder in deze materie te graven en de resultaten wa ren geweldig. Men ontdekte langzaam maar zeker de voorgeschiedenis van het leven op aarde in een tijd, dat er nog geen mensen bestonden. Men kon zich verwonderen over do ongelooflijk grote dieren die miljoenen jaren geleden heb ben geleefd en men kreeg een steeds duidelijker beeld van de evolutie, die het leven op aarde heeft doorgemaakt. De wetenschap beschikt momenteel over een enorme hoeveelheid fossiel materiaal, dat door deskundigen gron dig werd onderzocht en nog steeds doet men nieuwe ontdekkingen. Uitmunten de schilders met een grote belangstel ling voor de biologie hebben zich de moeite getroost om een diepgaande stu die te maken van de vondsten en zij hebben aan de hand van hun weten- NOGMAALS KWEEKBESTRIJDING In aansluiting op en vorig artikeltje, waarin we er op wezen, dat er voor de bestrijding van kweek met chemische middelen meer belangstelling komt, thans nog iets over de middelen, die hiervoor beschikbaar zijn. Wc baseren ons hierbij op onderzoek van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen en eigen ervaringen. Voor de chemische bestrijding van kweek zijn op het moment drie soorten middelen beschikbaar. Het zijn de vol gende. Dalapon. Van dit middel gebruikt men 20 kg. per ha. De resultaten stellen nog al eens teleur. De beste resultaten krijgt men als na de oogst een goed groeiende kweekmat aanwezig is. Dala pon moet nl. worden gespoten als het kweekgras een flinke groene massa heeft gevormd. Men kan als volgt te werk gaan. Na een vroeg gewas het perceel eerst een keer bewerken. Wan neer na de bewerking de kweek weer flink is uitgegroeid, kan de bespuiting uitgevoerd worden. Betreft het een stoppel van granen, dan loopt de kweek, indien eerst een bewerking wordt gegeven, onvoldoende uit. Daarom kan in dit geval de stoppel beter blijven liggen, waarna in sep tember de bespuiting over het weer uit gelopen kweekgras kan worden uitge voerd. Is het zo laat, dat er onvoldoen de groene massa komt, dan is het beter niet met Dalapon te werken. 2. Amitrol 4- ammoniumthiocyanaat. Eén van de middelen is Weedazol TL. Per ha gebruikt met 24 - 32 liter. Ook met dit middel is niet in alle gevallen een goed resultaat verkregen. Een eer ste eis is ook hier, dat een flinke groene massa aanwezig is. Aangeraden wordt om de grond vóór de bespuiting niet te bewerken. Bij dit middel wordt ver meld, dat het beste resultaat wordt verkregen als er begin oktober gespoten wordt over een gewas, dat op het hoog tepunt van de groei is. Ook hier geldt, evenals bij Dalapon, dat de resultaten teleurstellen als het kweekgras na de oogst onvoldoende tot ontwikkeling komt. Verder is het nodig, dat de grond na de bespuiting in de winter of het vroege voorjaar één of meer keren wordt bewerkt. 3. TCA. Per ha is nodig 75 kg. De toepassing is hier anders dan bij de voorgaande middelen. Een eerste eis is, dat de grond na de bespuiting ge ruime tijd voldoende nat moet zijn. Verder wordt er in dit geval niet gespo ten over een groen gewas, maar bij voorkeur na een bewerking van de grond. Gebeurt dit in augustus of sep tember in een periode, waarin de grond vrij droog is, dan is het resultaat dikwijls teleurstellend. Men onderscheidt bij dit middel een werkwijze voor kleigrond en voor zand grond. Op kleigrond doet men het wel als volgt. Als de grond op wintervoor is geploegd wordt de grond eerst grof be werkt met de cultivator Dit kan alleen als de grond niet slempgevoelig is. Daarna wordt er gespoten. Is de grond wel slempgevoelig, dan moet de be spuiting over het geploegde land wor den uitgevoerd. We zouden deze werk wijze speciaal ook willen aanbevelen voor sloot- en greppelkanten. De uit breiding van kweek heeft meestal plaats vanuit deze plaatsen. Bij deze late aanwending kan het van belang zijn om de grond in de herfst eerst nog één of enkele keren te bewerken. Voor zandgrond denkt men aan de volgende werkwijze. De stoppel eerst één of meer keren met de cultivator bewerken. Daarna kan TCA worden gespoten, over de pas bewerkte grond. Een methode, waarmee men enkele keren goede resultaten heeft gekregen, maar die nog niet voldoende is uitge probeerd is de volgende. Op zandgrond in de herfst een hoeveelheid van 50 kg. TCA over de n;et bewerkte stoppel in- frezen. Als deze methode inderdaad goed blijkt te zijn, dan is dit speciaal voor veel Texelse gronden een zeer aantrekkelijke methode. BEHOEFTE AAN ORGANISCHE STOF GROTER DAN OOIT In een vorig artikeltje maakten we de opmerking, dat we nog steeds over tuigd zijn van de waarde van de orga nische sotffen voor het behouden van de vruchtbaarheid van de grond. We zouden ook kunnen zeggen, dat de be hoefte aan organische stoffen steeds groter wordt. Als we dit zo zeggen, dan denken we aan het feit, dat het werk op de land bouwbedrijven uitgevoerd wordt met werktuigen, die al maar zwaarder wor den. De grond heeft hiervan meer te verduren dan we ons mogelijk bewust zijn. Daar komt nog bij, dat bepaalde werkzaamheden buitengewoon zware eisen aan de grond stellen als gevolg van het feit, dat de grond in een toe stand achterblijft, waarin ze zeer kwetsbaar is voor invloeden van het weer. We denken hierbij aan het ma chinaal rooien van aardappelen en bie ten. Als op een dergelijke grond, direct na de bewerking een flinke hoeveelheid water valt is zo'n perceel voor een aan tal dagen onbegaanbaar. Nu zouden we met graag beweren, dat een perceel, dat op deze wijze be werkt is, totaal ongevoelig is voor weersinvloeden als er voldoende met groenbemestingsgewassen is gewerkt. Maar uit ervaring weten we, dat bij een goede voorziening met organische stof fen het herstel van zo'n grond veel be ter verloopt dan in het geval, waarbij de bemesting met organische stoffen is verwaarloosd. We moeten daarbij ook dit niet ver geten. Een grond, die „kaal" blijft lig gen staat ook al die tijd bloot aan de uitwerking van regen en wind. Dit illustreert zich in het verslempen en verstuiven van de grond. Daarom is het zaak, dat U zo spoedig mogelijk na het vrij komen van de grond zorgt voor een bedekking. Voor de percelen, die in de periode van 25 juli tot 10 augustus vrij komen is daarvoor een keur van groen bemestingsgewassen beschikbaar. Maak er een goed gebruik van. schap kans gezien het uiterlijk van deze planten en dieren te reconstrueren en ze uit te schilderen, zodat de toeschou wer een duidelijk en juist beeld krijgt van de vroegere werkelijkheid. Grote schilders, zoals Knight en de Ameri kaan Doherty hebben op grote muur vlakken groepen van deze dieren in hun natuurlijke staat uitgebeeld, het geen ons een nog duidelijker beeld geeft van het leven en het miljeu van deze uitgestorven dieren. Uitgestorven Hiermee komen we aan de grote vraag die veel deskundigen bezig houdt. Zijn al die dieren wel uitgstorven? Veel soorten zijn inderdaad van onze aard bodem verdwenen dat staat wel vast, maar het blijkt, dat niet alles is uitge storven wat wij meenden. Zo'n tien jaar geleden deed een visser in de buurt van Madagascar een uiterst merkwaardige vangst. De man was er zich niet van bewust, dat de ook voor hem ongewone vis zoveel opschudding in de wereld zou veroorzaken. Het bleek een vis te zijn, waarvan men reeds lang had aan genomen dat die niet meer bestond en nu.... werd er zo maar een levend exemplaar gevangen! Het bleef zelfs niet bij die ene vangst. Later kwam ook nog een tweede exemplaar tevoorschijn en de wetenschap moest in haar anna len noteren, dat deze vissoort dus niet was uitgestorven, doch in de omgeving van Madagascar nog voorkwam, ringen in de levensomstandigheden, door wijzigingen in het klimaat, de fauna en flora m ongunstige zin voor hen, waardoor hun levenskansen aan merkelijk kleiner werden. Deze ziens wijze is juist, doch dat neemt niet weg, dat ook gebleken is, dat in de loop der duizenden jaren verschillende diersoor ten, die door ongunstige veranderingen dreigden uit te sterven, de soort hebben weten te redden door te elfder ure te emigreren naar andere gebieden waar de levenskansen beter waren. Vijand We zien het nu in onze eigen tijd. Daar waar de dieren door de mens met uitroeiing worden bedreigd, trachten ze zich steeds verder terug te trekken in voor ons ontoegankelijke gebieden. Ze ker het is droevig het te moeten con stateren, maar de mens is de grootste vijand van plant en dier en sinds wij op aarde zijn is het dier op de terug tocht. Het is zeker niet onmogelijk dat dieren, waarvan wij aannemen dat zij zijn uitgestorven, zich door de omstan digheden gedwongen hebben terugge trokken op steeds kleiner wordende gebieden en juist die waar de mens tot op heden niet kan komen. Men zal geneigd zijn even te glim lachen, want wij kennen onze aarde nu toch helemaal. Zeker, onze atlassen be vatten nog slechts enkele kleine witte plekken, die we nauwelijks nog reke nen, maar laten we niet vergeten, dat er zeer grote en uitgestrekte gebieden zijn, die keurig op onze kaarten staan aangegeven als bekend gebied, doch die wij slechts kennen uit luchtkartering, doch waar nog nooit een mens een en kele voet heeft gezet. Hierbij zijn grote gebieden in Australië, in Azië en bij- De wetenschap neemt aan, dat in de loop der miljoenen jaren diverse dier soorten zijn uitgestorven door verande- voorbeeld Afrika, zoals de uitgestrekte Addermoerassen met een oppervlakte van ongeveer vijfduizend vierkante kilometer. Juist in deze vrijwel ontoegankelijke gebieden zouden nog voorhistorische dieren kunnen leven, menen verschil lende prominente geleerden. En zij wor den daarin gesteund door verhalen van ontdekkingsreizigers en inboorlingen, die vertellen van merkwaardige dieren die zij hebben waargenomen en waar van soms de beschrijving overeenkomt met die van voorhistorische dieren ons uit vondsten bekend. Expedities Regelmatig worden expedities uitge rust om onderzoekingen te verrichten in onbekende gebieden en inderdaad komt men in veel gevallen thuis met gloednieuwe diersoorten en soms wel met dieren waarvan men meende dat ze reeds waren uitgestorven. In veel ge vallen is dit nieuws binnen de kring van deskundigen en geïnteresseerden gebleven, omdat een en ander niet zo spectaculair was voor de grote massa. Toch wijzen al deze factoren er op, dat het zeker niet uitgesloten mag wor den geacht dat de mens bij de verdere exploratie van de aarde nog tot de ont dekking kan komen dat ook grotere diersooren waarvan hij meent dat zij zijn uitgestorven nog in leven zijn en nog in een ander vrijwel ontoegankelijk gebied verblijven, waarvan wij nu nog geen wetenschap hebben. UITSLAG KEURINGEN (Vervolg van pagina 1) Merrieveulens: Hodier.a, fokker-eigenaar C. J. Swaerts te Oudeschild: officieel le pre mie en aanwijzing voor Centrale Keu ringen te Opmeer; Hediena, fokker- eigenaar C. J. Swaerts te Oudeschild; premiewaardig; Veulen, fokker-eige naar G. Rikkenberg te De Waal: pre miewaardig; Hetty, fokker-eigenaar H. Zoetelief te De Waal: premiewaardig; Hella, fokker-eigenaar J. C. Roeper: off. le premie en aanwijzing C.K.; Hen- riette, fokker-eigenaar J. C. Roeper: officieel le premie en aanwijzing C.K. (het beste veulen). 4- t/m 7-jarige stamboekmerriën met veulen Gelders type: Bolina, fokker J. Bak ker te Den Burg, eigenaar W. H. Zijm te Den Burg: Lok. H; Coby, fokker Jac. de Graaf, eigenaar H. Zoetelief, Lok. II; Atilly, fokker Wed. G. Nieuwenhuis te Schalkhaar, eigenaar W. F. van Wave- ren te Emmeloord: Lok. II. Gronings type; Caroline, fokker- eigenaar J. C. Roeper: off. Ill; Sientje, eigenaar Breman te Oosterend, off. II. 4- t/m 7-jarige stermerriën met veulen: Gelders type: Beatrix, fokker S. Jim- mink te Schagen, eigenaar N. A. Swaerts, off. II. Gronings type: Corrie, fokker-eige naar J. C Roeper, off. III. 1-jarige merriën Gelders type: Gracia, fokker-eige naar W. H. Zijm Czn., Lok II; Gold- haert, fokker-eigenaar A. J. Goeman te De Waal, off. II; Golina, fokker-eige naar W. F. van Waveren te Emmeloord, off. II; Gea, fokker C. J. Swaerts, Oudeschild, eigenaar D. J. Keijser, Den Burg: officieel le premie en uitzending naar Centrale keuring. Groning type: Gakobina, fokker eigenaar K. Breman, Oosterend: off. Ill; Gurette, fokker-eigenaar K. du Porto, De Waal: off. II; Gracia, fokker-eige naar Joh. C. Roeper, Oosterend; off. II. 2-jarige merriën Gelders type: Fodiena, fokker-eige naar C, J. Swaerts, Oudeschild: off. II; Fediena, fokker-eigenaar C. J. Swaerts, Oudeschild, off. II; Freatrix, fokker eigenaar N. A. Swaerts, Oudeschild, Lok. II; ,Foxola, fokker M. Witte, Den Burg, eigenaar C. L. Duyser, De Koog: off. II. 3-jarige merriën Gelders type: Ediena, fokker-eige naar C. J. Swaerts, Oudeschild: off. le premie en C.K. Gronings type: Ebea, fokker-eigenaar N. L. Vermeulen, Den Burg: off. II; Eveline, fokker-eigenaar J. C. Roeper, Oosterend: Lok II. Guste merriën (konden alleen iokale waardering krijgen): Dieuwina, fokker S. Koorn, Hippoly- tushoef, eigenaar Jac. de Graaf, Den Hoorn: Lok H; Diana, fokker S. Koorn, Hippolytushoef, eigenaar Jac. de Graaf, Den Hoorn: Lok I. Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild. Super 49 ct. Nu volop rode bessen. M. Huisman, „De Veen," tel. 2203 Het motorschip „Rival" van J. v.d. Star vaart el ke dag voor sportvissers op de Waddenzee. Ook rondvaarten na afspraak. Groepen van 30 pers. zeer bülijk. Tel. (02220) 2461 Te koop prima Doré. M. Huisman, „De Veen,", tel. 2203 Te koop ronde zeef met drie nieuwe platen, maat 4, 5 en 6. H. J. Kager, Pontweg B 132a, Den Burg, Texel Te koop 100 m3 stalmest. Tel. (02220) 2839 Te koop gevraagd Bu- tagas geyser en fornuis. Hogereind 27, De Waal Te koop aangeb. 5- pers. tenthuisje, ƒ125, Schoutsen, Camping „De Luwe Boshoek", no. 78, De Koog Bessenplukkers gevr. M. Huisman, „De Veen", telefoon 2203 Inplaats van kaarten Heden is toch nog on verwacht in het zie kenhuis te Emmeloord N.O.Polder, na een kortstondig lijden van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Elisabeth Blom- de Waard in de gezegende leef tijd van bijna 85 jaar. Veel heeft zij voor ons gedaan. Haar dierbare kinderen De Cocksdorp, Texel: A. Stolk-Blom W. Z. Stolk Lemeringweg 22, N.O.Polder: L. Blom J. C. Blom-Jansen Strathmore, Box 477, Alberta, Canada: M. Hoogersteger- Blom M. Hoogersteger 23 juli 1966. De begrafenis vindt plaats hedenmiddag, na de kerkdienst van 2 uur, op de algemene begraafplaats te De Cocksdorp. Enige kennisgeving voor Texel. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van ons zoontje en broertje Robert Paul T. A. J. Gulmans M. C. Gulmans- Dumont Jan Derck 22 juli 1966, Durban, Zuid Afrika, 51 Glijnane, Parkstreet. Voor de vele blijken van belangstelling bij het overlijden van mijn zorg zame Vrouw en onze Moeder en Grootmoeder TRIJNTJE KUYPER- KUIPER, zeggen wij hartelijk dank. In het bijzonder Ds. Froentjes en de heer N. Eelman voor de troost woorden tot ons gespro ken. Uit aller naam: R. P. Kuyper Schilderend, Den Burg Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij allen hartelijk dank. Cor en Fien v.d. Wielen-Rutten Juli 1966. van 27 juli t.m. 6 aug. Boodschappen A. Koopman, Kogerstr. Telef. 2942 Gevraagd „POMONA" Vlicgendood op elke spuitbus 50 zegels 6 fijne kano's 89 ct. 10 zegels Bij 250 gr. Goudboon koffie 1 pak Bastognes 89 ct. 20 zegels 1 liter Frambesso ƒ3,45 100 zegels 3 rollen Men tos van 75 voor 69 ct. 10 zegels 1 pak met 2 WC-blokken ƒ1,20 25 zegels 1 fles Limonade ƒ1,35 20 zegels 1 pot eerste soort Abrikozenjam ƒ1,16 10 zegels 1 fles slasaus 89 ct. 10 zegels in vele uitvoeringen (tafelmodel, staand, inbouw, wandkast) en verschillende inhoudsmaten voor populaire prijzen (vanaf f298,—)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2