Cjroen ZwartsJexeh in het harL, Tuinbouwcommissie ziet geen heil in groente- en fruitteelt op Texel Recreatierapport achterhaald door expansie van T.E.S.O. Uitbreiding oppervlakte bollen wèl mogelijk Drs. S. Schreur in tijdschriftartikel ZANDGRONDEN ECHTER OOK NODIG VOOR RECREATIE Moeten plannen worden herzien Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 hedaktie: Harry de Graaf, Wilbelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. VRIJDAG 29 JULI 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8086 COURANT De Tuinbouwcommissie, die na een suggestie in de raadsvergadering van 29 oktober 1963 in het leven werd geroepen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot uitbreiding van de tuinbouw en de fruitteelt op Texel, is een dezer dagen met haar rapport gekomen. Indertijd werd op het onderzoek aangedrongen omdat tuinbouw en fruitteelt zeer arbeidsintensief zijn. Verwacht werd dat Texel na afloop van de ruilverkavelingswerkzaam heden te maken zou krijgen met enige werkloosheid, waardoor uitbreiding van deze arbeidsintensieve factoren van groot belang zou zijn. In de commis sie hadden zitting: de heren C. H. RoeperC. P. Laan, ir. PJ. Stadhouders (Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn), L. N. Onderwater (specialist voor bloem bollenteelt van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst), H. J. Keijser (fruitteler te Molenbuurt, Texel), F. L. de Grave (bloembollenkweker te Den Burg). On der voorzitterschap van de heer C. H. Roeper ging de commissie uit op on derzoek en won daarbij deskundig advies in van o.m. de heren S. H. Nooy, specialist voor de fruitteelt van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, M. Bak ker, hoeve ,,Astrid", (vertegenwoordiger van de werkgroep voor de bollen teelt van de Streekontwikkelingscommissie en voorzitter van „Bloembollen cultuur Texel", A. v.d. Zwet, bedrijfsvoorlichter voor de bloembollenteelt van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en H. Strietman, specialist voor bodem en bemesting van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. De commis sie kwam vier maal in vergadering bijeen en maakte enkele excursies, o.a. naar n champignonkwekerij bij Alkmaar. Daarna werden de bevindingen neergelegd in vier rapporten, nl. over de bloembollenteelt, de fruitteelt, de groenteteelt en over de mogelijkheid tot vestiging van een champignonkwe kerij op Texel. De commissie komt daarin tot de conclusie, dat op Texel voor de bollen teelt nog grond beschikbaar is, zij het dat een belangrijk deel daarvan voor de recreatie nodig zal zijn. In ieder geval biedt deze vorm van tuinbouw nog ruime mogelijkheden. De fruitteelt biedt op Texel echter weinig perspec tieven omdat de rentabiliteit bij verge lijkbare gebieden elders in het land zal achterblijven, vooral tengevolge van klimatologische factoren en de hogere vrachtkosten naar de veiling. Ook voor de groenteteelt acht de commissie de mogelijkheden beperkt, met uitzonde ring van de teelt van waspeen, want dit product stelt aan de grond ongeveer dezelfde eisen als bloembollen. Voor de teelt van champignons is de excen trische ligging van Texel een ongun stige factor omdat de afzetcentra op grote afstand liggen en omdat mest en dekgrond van grote afstanden moeten worden aangevoerd. In haar rapport betreffende de bloembollenteelt merkt de commissie op dat het totaaloppervlak in dertien jaar verdubbeld is, van 82 ha. in 1950 tot 161 ha. in 1963. De oppervlakte tul pen neemt de laatste jaren vrij snel toe. De bloembollentelers op Texel kan men indelen in twee groepen: telers die uit he* bollenvak vrijwel hun gehele inko men halen en telers die naast de bloem bollenteelt een ander beroep uitoefe nen. Er zijn ongeveer 20 a 25 full time bloembollentelers en deze gebruiken ongeveer 45 ha. In totaal zijn er 200 telers met een totale oppervlakte van 200 ha. De full time bollentelers telen veelal tulpen en narcissen. Enkelen zijn in 1964/'65 ook met hyacinten begon nen. Degenen, die het vak als bijver dienste uitoefenen telen veelal Sions, gele krokussen of lelies. De bollen worden voornamelijk ge teeld op de gronden achter de duinen, waar men een zandlaag vindt van 80 cm. en dieper. Tevens worden bollen gekweekt op zandige stukken in de PH Polder en 't Noorden. In de gronden van de genoemde polders wor den wel storende kleilagen aangetrof fen (spierlagen), die soms zo ondiep zit- Vrjjdag 29 juli Oudeschild, 't Sikiltje, klaverjasdrive om 20.00 uur. Dinsdag 2 augustus Den Burg, Hotel De Lindcboom-Tcxel. bridge drive, 20.00 uur. De Koog, Strandfeest, 's Morgens op het strand en 's middags op de speelweide: 's avonds lampionoptocht. Woensdag 3 augustus Den Hoorn, Strandfeest bij paal 9. aanvang 14.00 uur; kinderspelen en schatgraven Den Burg, Folklore-program ma op de Grocnc- plaats. Vrijdag 5 augustus Oudeschild, ,'t Skiltje, klaverjasdrive om 20.00 uur. Zaterdag 6 augustus De Cocksdorp, Zuidcma-race, aanvang 19 uur. Zondag 7 augustus De Koog, Viswedstrijd op het strand bij De Koog voor gasten en Texelaars, aanvang 9 uur v.m. ten dat de waterhuishouding in het ge drang komt. Op de gronden achter de duinen heeft men meestal weinig last van verdrogen door het vele drangwa- ter uit de duinen. Dit drangwater wordt in het groeiseizoen vastgehouden door stuwen in de sloten. Er zijn echter ook gronden met een minder goede water huishouding. Zowel een tekort in het groeiseizoen als een teveel in de herfst maken rendabele teelt moeilijk. Door de storende lagen in de polders wordt het opstijgen van bodemwater belemmerd. Dit veroorzaakt droogte, die niet be streden kan worden door beregenen, omdat het slootwater te zout is. In april, mei en juni valt op Texel sleohts 40 mm regen per maand, zodat in de genoemde polders droogteschade moet worden verwacht. Vervoer Alle leverbare bollen moeten met de boot naar de vaste wal worden ver voerd. Men zou verwachten, dat dit grote transportkosten met zich mee zou brengen. Dit is echter niet het geval. De vracht wordt berekend per meter wagenlengte en komt op ca. 1,25 a ƒ1,50 per l/i hl. Van Breezand naar de veilingen in Lisse ligt de gemiddelde vrachtprijs op ƒ1,30. Vakkundig personeel is op Texel vrij wel niet aanwezig. De leiding, het toe zicht en de selectie der gewassen rust geheel op de schouders van de teler. De arbeidspiek tijdens het rooien en ver werken van de bollen wordt opgevan gen met behulp van studenten en va kantiegangers. Concurrentie De commissie schat dat 1100 ha. grond op Texel potentiëel geschikt is voor bloembollenteelt en wel ca. 550 ha. in Eierland, 250 ha. in Kogerveld, Ever- stekoog en Gerritsland, 180 ha. in de gemeenschappelijke Polders (met inbe grip van De Naai bij Den Hoorn), 80 ha. in de P H Polder en 40 ha. in Waalen burg, Het Noorden en de Eendracht. Als voorbeeld in Eierland noemt de commissie de boerderijen Madura en Rio Grande, waar alleen al meer dan 100 ha. voor bollenteelt geschikte grond ligt. Het is echter uiterst moeilijk deze gronden voor bollenteelt te verwerven. Er bestaat bij de telers vraag naar goede gronden, maar de vraag naar re- creaticgrond is vele malen groter. De recreatie en de mogelijke uitbreiding hiervan maakt het nu al bijna onmoge lijk goede gronden in handen te krij gen. Wil men daarom beslag leggen op enkele boerderijen, dan is snel handelen gewenst. Ook vallen nog grote stukken grond onder natuurbescherming, waar door deze onbereikbaar zijn voor bol lentelers. Er blijft van de nu aanwezige oppervlakte daarom maar een klein deel voor de telers over. Een recent onderzoek van een opper vlakte van 130 ha. langs de Kogerweg heeft bewezen dat er toch nog goede mogelijkheden zijn. Van deze 130 ha. kan een oppervlakte van 60 80 ha. ge schikt gemaakt worden voor de teelt van bloembollen. Het geschikt maken van deze gronden is goed mogelijk door diepspitten met een dragline. Diepploegen is minder aantrekkelijk met het oog op vermenging, waardoor de slempgevoeligheid van deze gronden zou blijven bestaan. De eerste twee jaar na deze bewerking is een goede begrep- peling en/of een tijdelijke drainage no dig. Fruitteelt De fruitteelt is op Texel altijd van geringe betekenis geweest. Er zijn nu nog slechts 3 beroepsfruittelers. Fruit bomen stellen hog eisen aan de grond met name aan de doorlatendheid en de waterhuishouding. Een constant wa terpeil op een diepte van ten minste 1 meter onder het maaiveld is voor het huidige rassen- en onderstammensorti- ment een vereiste. De meest geschikte gronden liggen op het oude Texelse land. Klimatologisch heeft Texel voor de fruitteelt enkele voor- maar ook enkele grote nadelen. Een voordeel is de ge ringe kans op nachtvorstschade. Ook het aantal uren zonneschijn is vrij groot en het fruit is doorgaans goed op kleur. Het grootste nadeel is de wind. Het landschap is onvoldoende beplant. Om jonge aanplant te doen slagen, moeten eerst rijen bomen worden ge plant die als windscherm dienen. Hier door gaat al ca. 15% van de beschik bare oppervlakte verloren. Een ander probleem vormt de late ontwikkeling van het gewas. Het verschil met West- Friesland bedraagt 7 a 10 dagen. Vooral in koude zomers is dat een nadeel. De appel Golden Delicious, Jonathan en de peer Conference groeit dan onvoldoen de uit. In vergelijking met de tuinen rond het fruitcentrum Hoorn komt men op Texel aan ongeveer 75% van de pro- duktie toe. De rentabiliteit zal lager zijn, want ook de vrachtkosten naar de veiling zijn hoger. Daarbij komt de vraag of het gemiddelde landbouwbe drijf voldoende grond en vermogen be schikbaar heeft. Een economisch ver antwoord bedrijf moet een oppervlakte hebben van minstens 7 ha. De aanleg en investeringskosten bedragen tot het jaar dat de boomgaard in produktie is, voor de appel momenteel ƒ15.000,per ha. Bovendien moet men ongeveer ƒ25.000,aan machines en werktuigen investeren. Voor bedrijfsgebouwen is ƒ10.000nodig. Als fruitteler kan men dan beter zijn geld en kennis in de be staande centra voor fruit aanwenden. Groenteteelt Bij de groenteteelt kan een onder scheid worden gemaakt tussen: a. De teelt onder al dan niet verwarmd glas; b. De vollegrondsteelt. Voor wat betreft de teelt onder glas heeft het klimaat op Texel aantrekke lijke kanten. De hoeveelheid licht is gunstig als gevolg van het relatief grote aantal uren zonneschijn. Ook de tempe- ratuurverdeling over de seizoenen is gunstig. De toppen in zomer en winter zijn gemiddeld minder extreem dan in de rest van Nederland. Een ernstig be- zwaar vormt echter de excentrische lig ging van Texel. Glasteelten zijn z.g. dagprodukten, d.w.z. de tijdsduur tus sen oogst en consumptie moet zo klein mogelijk zijn. De veiling te Den Helder (een z.g. consumptieveiling) mist de mogelijkheid, grote aanvoeren van een bepaald produkt te verwerken. Vooral de export heeft zich geconcentreerd op een beperkt aantal veilingen, gelegen op grote afstanden van Texel. Ook de hoge vervoerkosten zowel bij de aanvoer van grond- en hulpstoffen als bij de afvoer van de geoogste pro- dukten maken de teelt van groente on der glas op Texel niet aantrekkelijk. Bij de teelt van groente in de volle grond gelden voor wat betreft de „dag produkten" dezelfde bezwaren als bij de glasteelt. Als aan groenteteelt in de volle grond wordt gedacht, dan zouden alleen z.g. stapelprodukten mogelijk heden bieden. Dit zijn produkten waar bij tussen oogst en consumptie een lan gere periode kan liggen, in welke pe riode de produkten op de voor het be treffende produkt geschikte manier moeten worden bewaard. Voor de meeste stapelprodukten als bijv. kool, rode bieten en uien is de grond over het algemeen niet geschikt. Tot nu toe kan alleen worden gedacht aan de teelt van waspeen. Deze teelt wordt reeds, zij het in bescheiden mate, op Texel uitgeoefend. De teelt heeft mede aan trekkelijke kanten, daar ze in het vruchtwisselingsschema met bloembol len kan worden ingepast. Met betrek king tot de grond stelt waspeen gelijke eisen als bloembollen. De hoeveelheid geschikte grond is ook voor dit produkt beperkt. Omtrent de afzetmogelijkheden van waspeen zijn de vooruitzichten hoopgevend, daar ook landelijk gezien de voor deze teelt ge schikte gronden beperkt zijn. Champignons Ook 't stichten van champignonkwe kerijen op Texel is geen aantrekkelijke zaak, zo stelt de commissie vast. Een bezoek werd gebracht aan een cham pignonkwekerij bij Alkmaar, waar een inzicht werd verkregen in de proble men, waarmee champignontelers te ma ken hebben en waar ook de bedrijfs resultaten werden bestudeerd. Op de betreffende kwekerij werd gewerkt met 5 Rweekcellen, bouwkosten in 1962 ƒ20.000,per cel. De kweker werkte met zijn zoon en drie minderjarige krachten, in de drukke plukperioden aangevuld met losse krachten. De jaar lijkse winst incl. het ondernemersloon bedroeg ƒ22.134.Hier was echter sprake van een zeer goed bedrijf, met weinig kosten aan personeel (minder jarigen). Op Texel ontstaat het bezwaar dat mest en dekgrond, voor een kwe kerij als werd bezocht 23 vrachtwagens per jaar, van grote afstand moeten worden aangevoerd. Ook het afzetge bied is vergelegen. Een bedrijf van de zelfde grootte zou op Texel ten hoogste een winst van ƒ14.994,kunnen ma ken, wat niet bepaald bemoedigend is. De commissie raad vestiging op Texel dan ook af. GESLAAGD De heer D. Nagy te Den Burg deed te Barneveld met goed gevolg examen voor het patroonsdiploma landbouw mechanisatie. Hij slaagde tevens te Voorschoten voor het Garagebedrijf- diploma. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Aboniupr. 2,95 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. BrU.#» Iik'i buil» •wanl'OcrMAMd »»i> dt r.d.Vll. JSC' FANC Y-PRIJZEN Het is dit jaar niet voor het eerst, dat ik mijn vakantie op Texel door breng en het eiland heeft intussen voor mij iets vertrouwds gekregen. Daarom ook vind ik het prettig tijdens mijn verblijf de Texelse Courant te lezen. Dinsdag echter werd ik bij het lezen van een artikel in de krant minder prettig getroffen. Dat de winkeliersvereniging Den Burg boos is op de A.V.R.O. kan ik me voorstellen en een protest bij deze om roep lijkt me alleszins begrijpelijk. Het pijnlijke in dit artikel zit 'm voor mij daar, waar het bestuur van de winke liersvereniging neemt het artikel te moeten gebruiken om een aanval te doen op de niet-leden van deze vereni ging, door het zo te stellen, dat als het berekenen van „fancy-prijzen" ooit eens gebeurd is, dit gebeurde door niet- leden Het bestuur wil zelfs ten gerieve van de toerist zo vriendelijk zijn deze niet-leden zo goed mogelijk te preci sieren en zegt dan ook, dat tot hen o.a. de kappers en slagers behoren. M.a.w.. toerist, bewaar uw haar voor de soms wat koel uitvallende dagen, bijt veer tien dagen op een houtje en u zult mer ken, dat u een uiterst voordelige va kantie op Texel hebt doorgebracht. Maar het moet me toch van het hart, dat mijn eigen ervaringen in Den Burg anders zijn. Tegen een tarief, waarvoor menige kapper niet aan mijn boven- begroeiing zou willen knoeien, werd ik bij een Burger kapper hevig ingekort. De tarievenlijst was overigens op een duidelijk zichtbare plaats opgehangen en voor geen enkele klant week de man hiervan af. Een kijkje in de afdeling parfumerieën leverde me de verras sende ontdekking, dat verschillende ar tikelen lager, soms zelfs aanmerkelijk lager geprijsd waren dan in andere plaatsen. Bij een bezoek aan de slager deed ik dezelfde ervaring op. Iets anders verging het me, toen ik bij een bezoek aan een boekwinkel in het centrum voor een 10 cents postzegel 15 ct. moest betalen. Misschien een niet-lid? Winkeliersvereniging Den Burg. mag ik u de raad geven in het vervolg ten gerieve van het toerisme en ten ple- ziere van de toerist de vuile was binnen de deur te houden? Ik kom een volgend jaar met min stens evenveel genoegen graag terug op Texel. J. H. Wind, Hilversum Voor parkeerterrein en bosaanplant GEMEENTE KOOPT GROND VAN DE HEER C. C. BARHORST Het gemeentebestuur heeft met de heer C. C. Barhorst te Den Burg over eenstemming bereikt omtrent aankoop van een 0.3755 ha. groot stuk grond, ge legen aan de Hollewal, ongeveer t.o. de R.K. begraafplaats. In het uitbreidings plan is het stuk aangewezen voor de aanleg van een parkeerterrein en bos aanplant. Een strook grond gelegen langs de Hollewal, groot 1424 m2, wordt gekocht voor 3,75 per m2 en het res terende binnenterrein van 2331 m2 wordt gekocht voor ƒ2,per m2. To taal derhalve voor ƒ10.000, In het voorlaatste nummer van het tijdschrift Noord-Holland verscheen van de hand van drs. S. Schreur een beschouwing over het recreatieplan voor Texel. Deze beschouwing omtrent de inhoud van het plan, zullen wij onze lezers onthouden daar wij aannemen, dat deze inmiddels voldoende bekend zal zijn. Wel willen wij de aandacht vestigen op de passages, waarin de heer Schreur stelt dat het uitgangspunt van de Werkgroep door de expansie van TESO geheel is achterhaald. Op grond van de huidige situatie zou een geheel nieuw plan gemaakt moeten worden. Zo kras wordt het weliswaar niet geformuleerd, maar daar komt het toch wel op neer als hij opmerkt, dat TESO nu reeds een vervoerscapaciteit heeft, die afgestemd is op een logies- capaciteit, die de Werkgroep eerst over 10 jaar mogelijk en wenselijk acht. De desbetreffende passages luiden als volgt „Sedert de afsluiting van het rapport van de Werkgroep in de herfst van 1964, heeft zich echter een ontwikke ling voorgedaan, die ten aanzien van het tijdstip, waarop het plan gereali seerd zou moeten zijn, nog wel enige vragen doet opkomen. In de zomer van 1964 heeft TESO de toe toen in gebruik zijnde veerboten met zij lading vervangen door een mo derne boot met het „rij op rij af" sys teem. In de zomer van 1965 heeft deze éne pont het met 30% toegeno men autovervoer, zonder extra diensten ruimschoots kunnen verwerken. M.a.w. in 1965 is de vervoerscapaciteit onge veer in overeenstemming met de hui dige logiescapaciteit op Texel ter groot te van 15 a 20.000 slaapplaatsen. Op 30 maart 1965 besloot TESO een tweede koppont te bestellen. Deze tweede boot kwam omstreeks Pinkste ren van dit jaar in de vaart. Deze zo mer beschikt TESO dus al over een vervoerscapaciteit, behorende bij een logiescapaciteit van 34.000, die door de werkgroep eerst over 10 jaar aan vaardbaar en mogelijk werd geacht, op grond van planologische en landschap pelijke mogelijkheden. Gegeven de huidige conjunctuur en de nog toenemende motorisatie van de vakantiegangermag er op gerekend worden, dat door de vergrote vervoers capaciteit een enorme druk op de Texelse logiescapaciteit uitgeoefend zal worden. Ongetwijfeld zal die druk ook van invloed zijn op de uitbreiding per afzonderlijke verblijfsvorm. Zo lijkt het niet waarschijnlijk, dat vol staan kan worden met slechts een be perkte uitbreiding van de kampeer- capaciteit, zoals de werkgroep graag zou zien. Tot dusverre vormde het Marsdiep een barrière. Door de wachttijden die de laatste jaren gedurende de topdagen in het seizoen optraden, werd de om vang van het bezoek aan Texel mede bepaald door de capaciteit van TESO. In een betrekkelijk isolement ontwik kelde zich op Texel dan ook het toeris me. En juist door dat isolement oefent Texel zo'n grote aantrekkingskracht uit. De grote vlucht van de laatste ja ren noopte tot het instellen van de pla nologische werkgroep, die tot taak kreeg de aantrekkelijkheid van Texel veilig te stellen. De snelle uitbreiding van de vervoerscapaciteit van het laat ste jaar, waardoor Texel in korte tijd met vakantiegangers overspoeld kan worden, onderstreept nog eens de nood zaak tot het tijdig nemen van groten deels conserverende maatregelen. Het Marsdiep vormt nu eigenlijk geen bar rière meer. Anderzijds moet men con cluderen, dat eerder dan de werkgroep 2 jaar geleden kon verwachten, uitbrei ding van de capaciteit tot 34.000 gerea liseerd zal dienen te worden. De vraag omtrent hetgeen daarna zal moeten gebeuren lijkt thans reeds op zijn plaats".

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1