(fro en rfwartsffexels in het harL, Rijksgoedkeuring voor 28 bungalows ifjpaMlHEEWT SKSzWEM" f Alle zwakke plekken in duinenrij worden dit jaar opgeruimd Topdrukte houdt aan SI Op grond van Th. van Lamoen 5458 vreemdeauto's TIEN ZANDDIJKEN MOETEN HET GEVAAR KEREN Uitbreiding in toekomst tot 100 stuks ca I 2ATW AS' ONZE GRANDfGZ£;fc3/\U Voor het zwembad Maar Slufter wordt niet afgesloten Bejaarden woningen JDAG 12 AUGUSTUS 1966 79e JAARGANG No. 8090 itgaTe N.V. T/h Langereld de Root] ostbuj 11 - Den Bart, Texel - Tel. 2058 aktie: Harry de Graaf, Wilhelmtnalaan 33, Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrtfdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Onlangs heeft de Minister rijksgoed keuring verleend voor de bouw van 28 zomerbungalows op een 8,75 ha. groot terrein in Eierland bij De Slufter. De huisjes zullen worden gebouwd door de aannemer C. H. F. Duin te Den Burg, die een dezer dagen zal beginnen en voor het volgende seizoen gereed zal zijn. Opdrachtgever is de Larense za kenman Theo A. van Lamoen, die op het genoemde terrein veel meer bun galows wil laten bouwen, maar daar voor nog geen toestemming heeft. De huizen die er nu komen, zullen per stuk te koop worden aangeboden. Zoals onze lezers zich ongetwijfeld zullen herinneren, kwam de heer Van Lamoen in september 1964 in de publi citeit, toen hij poogde dezelfde recrea- tiegrond aan Duitsers te verkopen. En kele jaren tevoren had hi] het terrein gekocht van de heren J. J. van der Sar, De Krim in Overijsel en R. v.d. Star, Hogeberg, Texel. Van de heer van der Sar werd 6,25 ha. gekocht en van Van der Star 2,5 ha. voor ƒ1,80 per m2. De heer Van Lamoen liet daarop een bouwplan voor 98 bungalows ontwer pen en vroeg de gemeente om een bouwvergunning. De gemeente ver klaarde zich in principe akkoord, maar volgens het uitbreidingsplan mochten op de 8,75 hectare hoogstens 75 huisjes komen. Een afwijking daarvan kon slechts op grond van artikel 20 van de Wederopbouwwet worden toegestaan en het was geenszins zeker dat Gedepu teerde Staten daarmee zouden instem- Advcrtcntie De heer Van Lamoen rekende er ken nelijk op dat dat wel in orde zou komen en bood de grond per advertentie in de Frankfurter Allgemeine Zeitung te koop aan voor DM 22,per m2 (ca. 20,Er werd in vermeld, dat de gemeente Texel toestemming had ge geven, op dit stuk grond een hotel restaurant te bouwen met kampwinkel en recreatiezaal alsmede 98 vakantie bungalows met garages. Geïnteresseer den konden zich wenden tot postbus 4 te Laren in Noordholland. Destijds slaagden wij erin de identi teit van het postbusnummer op te spo ren en maakten in de krant van 18 september uitvoerig melding van deze opmerkelijke zakelijke transactie, waarbij de winst anderhalf miljoen zou kunnen belopen. Vrijwel alle landelijke bladen haakten erop in en concludeer den dat het dunbevolkte Texel wellicht spoedig een dorp rijker zou zijn, een Duits dorp wel te verstaan. Vooral dat laatste leidde tot talrijke reacties pro en contra. Met name burgemeester C. De Koning toonde zich over deze spe culatie bezorgd, sprak van een „lancune in de wetgeving" en „zou er graag een stokje voor steken". Speculeren met recreatiegrond. is in Nederland echter toegestaan, zodat de Larense zakenman geen moeilijkheden ondervond. Zelf bouwen Nu, twee jaar later, komt het nieuws dat de heer Van Lamoen zelf huisjes gaat bouwen en deze te koop wil aan bieden. Kennelijk is hij er niet in ge slaagd de grond aan Duitsers kwijt te raken, in ieder geval niet de gehele op- oppervlakte. Volgens het kadaster te Alkmaar staat het hele stuk nog steeds op zijn naam. Meer hieromtrent konden wij niet te weten komen, omdat de heer Van Lamoen niet bereid bleek met ons een telefonisch onderhoud te voeren. Dit verband met slechte ervaringen, twee jaar geleden, toen wij na een tele foongesprek (waarbij hij ook niets wilde zeggen) alvast tot openbaarmaking van de reeds ontdekte feiten overgingen, zonder eerst een ontmoeting met hem te hebben. Duistere geschiedenis Indertijd is niet geschreven over de wat duistere geschiedenis rond de re creatiegrond bij De Slufter, die nog steeds niet ten einde schijnt te zijn ge lopen. De heer Van Lamoen kreeg de grond in 1960 in zijn bezit, maar pas vier jaar later bood hij het in Duits land te koop aan. Voordat hij daartoe overging meldde zich in 1963 de archi tect F. Poortvliet uit Gorredijk, die de grond kocht, maar onmiddellijk door verkocht aan de heer E. Vlessing te Amstelveen. Tot een definitief trans port kwam het echter niet, want er ontstonden moeilijkheden, waarbij een der betrokken partijen niet aan zijn verplichtingen wilde of kon voldoen. Na een reeks verwikkelingen kwam het tot een civiele procedure voor de Leeu warder rechtbank. Op de bezittingen van Poortvliet kwam conservatoir be slag te rusten. De zaak werd er niet duidelijker op toen later tal van ge ruchten de ronden deden, die slechts gedeeltelijk op waarheid bleken te be rusten. Zo bemoeide zich de journalist J. P. M. van Elswijk (bekend door zijn publikaties over de Baarnse moordzaak en de Berkelse arts) zich met de affaire. Hij nam de rechten van Poortvliet over 'VwiMpPliWiit''111!- - -- en diende bij de politie een aanklacht in, die kennelijk niet tot actie heeft ge leid, want er is nadien niets meer over vernomen. Een der strijdpunten is de vraag, of indertijd van bedrog kon wor den gesproken toen de heer Van La moen in zijn advertentie vermeldde, dat de gemeente Texel toestemming had verleend op de grond bij de Slufter 98 bungalows te bouwen. Die toestemming was er nl. slechts in principe; de be slissing hing af van GS. Wanneer deze affaire eindelijk zijji beslag heeft ge kregen, hopen wij er het fijne van te kunnen publiceren. Meer huisjes Gisteren bleek ons dat het plan nog steeds bestaat om bij De Slufter ten slotte meer bungalows te bouwen dan het aantal, dat volgens het uitbrei dingsplan is toegestaan. Op de grond- tekening staan namelijk 101 huisjes ge tekend, die in onregelmatige rijtjes van 9, 5 en 7 stuks zijn geprojecteerd. De 28 stuks, waarvoor nu toestemming is ver leend, komen op het nabij de duinen gelegen gedeelte van het terrein. Naar verluidt zouden de voorbereidingen om voor het totale plan een vergunning ex artikel 20 te krijgen, reeds in verge vorderd stadium zijn, zodat de heer Van Lamoen zij het op iets andere wijze toch wel aan zijn trekken zal komen. De gemeente komt hem daarbij tege moet door een wijziging voor te stellen in het bestemmingsplan (zie adv.), die voorziet in een gewijzigde beplantings- opzet, waardoor meer ruimte op het terrein overblijft voor een groot aantal bungalows. Een dergelijke toezegging werd indertijd echter reeds aan de heer Poortvliet gedaan. Si'fWiPf t) De directie van de beatclub „Sara- sani" heeft besloten zaterdagavond een dansavond te houden, waarvan de op brengst geheel ten goede zal komen aan het Texelse Zwembad. De avond zal on geveer hetzelfde karakter hebben als de fceatavonden, die tot dusverre werden gehouden. Deze keer zal echter de Haagse beat-group „The Incrouts" voor de muziek zorgen. In verband met het goede doel zullen zij slechts een zeer De laatste tijd wordt veel gesproken over de zwakke Eierlandse dijk, die door zijn slechte kwaliteit en geringe hoogte onvoldoende beveiliging biedt tegen stormvloeden bij bepaalde wind richtingen. Rijkswaterstaat heeft echter vastgesteld dat ook de duinenrij, die de polder aan de westelijke zijde tegen de aanvallen van de zee moet beschermen, evenmin voor z'n taak berekend is. Ge bleken is dat zich tussen de Ruigedijk en de Eierlandse duinen een reeks zwakke plekken bevindt. Het duin is daar te laag om het water, dat bij stormvloed een hoogte van meer dan 3.30 plus kan bereiken, te keren. De duinen zijn nooit hoger geweest, maar door de afslag aan de zeezijde is langzamerhand een ge vaarlijke situatie ontstaan. Rijkswater staat heeft daarom besloten al deze zwakke plekken te beveiligen volgens het systeem dat momenteel ook in de duinen bij Den Hoorn wordt toegepast: door de aanleg van zanddijken. Het werk is gegund aan de N.V. Daalder te Alkmaar, die er maandag mee zal be ginnen. Het gehele werk, dat tegen de cember gereed moet zijn, kost ƒ178.400,—. Deze tekening van gemeentearchiiect G. v.d. Struijs toont 't vooraanzicht van de vijftien bejaardenwoningen, die de firma Drijver in opdracht van de Bak ker-van Maarleveldstichting gaat bou wen. Elke woning bestaat uit een ruime woonkamer, slaapkamer, keuken, hal, berging, badruimte en wc, De fir ma Drijver zal het complex bouwen voor 253.000.(dus niet voor ƒ335.000,zoals abusievelijk vorige week werd gemeld). Met diverse kosten, o.a. voor centrale verwarming en cen traal antennesysteem, komt het gebouw op ƒ335.000,Het rijk draagt bij in de exploitatiekosten, zodat de bewoners, die door het bestuur van de Stichting zullen worden aangewezen, ca. ƒ30, huur per week moeten betalen. Bewo ners van de beneden- en bovenverdie ping zullen elkaar niet kunnen horen, omdat speciale aandacht wordt be steed aan de geluidsisolatie. De aanne mer denkt het complex in het komende voorjaar te kunnen opleveren. Omdat op tien punten moet worden ingegrepen, zullen tien zanddijken wor den aangelegd, elk niet langer dan ca. 100 meter Begonnen wordt in het uiter ste zuiden van De Nederlanden. Deze tussen de duinen gelegen polder ten zuiden van De Muy zou bij een storm vloed kunnen vollopen en dan zou het dorp De Koog direct gevaar lopen, om dat de Ruigedijk plaatselijk te laag, is. Voorts zal de reeds bestaande dijk tus sen de Sluftervlakte en het gebied van De Muy worden verhoogd. Slufter Ook de Eierlandse duinen tussen de Slufter en dc polder zijn te laag Hier zal een zanddijk worden aange legd, waarbij de strandweg naar paal 28 wordt gekruisd, zodat deze omhoog moet worden gebracht. Er wordt voor gezorgd, dat de gehele Sluftervlakte degelijk van het land wordt afgesloten. Eenvoudiger zou het zijn als men de Slufterdoorbraak aan de zeezijde zou dichten. Dit zou echter het einde bete kenen van een uniek natuurgebied, zo dat men er voorlopig niet aan denkt dit te doen. De aanleg van de zanddijken in de Nederlanden en bij de Muy zou overbodig zijn, als men de duinen aan de zeezijde zou versterken, maar dit wordt niet uitvoerbaar geacht Wel zal de overigens niet bijzonder hevige af slag in de toekomst tot staan worden gebracht door de aanleg van strand- hoofden. Buldozers De zanddijken krijgen een hoogte van 6V2 m plus NAP. Ze zijn aan de bo venzijde 20 meter breed, zwak glooiend en worden beplant met helm, waardoor ze op den duur in het landschap worden opgenomen. Het gehele werk zal met twee bulldozers worden uitgevoerd. In het zelfde project wordt ook de aanleg van een zanddijk op een heel andere gevaarlijke plaats opgenomen, nl. bij de Mokbaai, ongeveer op de plaats waar de Moksloot erin uitmondt. Hier zal de Mokweg moeten worden opgehoogd, waardoor een stevig massief ontstaat tussen de Mokbaai en de lage duin valleien (Pompevlak met Grote Vlak en de Geul) Pompevlak en Grote Vlak (waterleidinggebied) worden op hun beurt weer tegen het opdringende Noordzeewater beschermd door de grote zanddijk in de Hoornder duinen, die tegen het eind van dit jaar ook ge reed zal zijn. Men moet hierbij bedenken dat de toestand aan dc westzijde van het eiland veel gevaarlijker kan zijn, als aan de oostkust. Aan de westzijde speelt nl. de golfoploop een rol, wat kan veroorzaken, dat bij stormvloed de waterhoogte bij Oudeschild 2,10 m. plus kan bedragen en op hetzelfde ogenblik aan het strand 3.30 m. plus. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 augustus 1966 Geboren Tom Arthur Boudewdjn, zv. Hendrik J Keijser en Boukje C. Adema; Paul Henry en Robert Ferdinand, zv Carl Ludwig Voebel en Irene R. H. Nieukoop. Ondertrouwd: Pieter J. Verberne en Johanna G. Barhorst. Overleden: Neeltje Kok, ev. Dirk Drijver, oud 85 jaar; Marretje Boon ev. G. C. van Hoorn, oud 72 jaar. bescheiden vergoeding ontvangen. Ook de gemeente werkt mee, want toege zegd is, dat van de recette geen verma kelijkheidsbelasting behoeft te worden afgestaan. De opbrengst van de avond zou onge veer ƒ3000,kunnen belopen, aange zien men een entreeprijs van ƒ3,50 per persoon berekent. De Stichting Sociaal Toerisme Texel, die zich met het zwem badplan bezig houdt, is over deze actie zeer verheugd. Hopelijk is het aanlei ding voor anderen om ook iets ten bate van dit bad te organiseren. De kansen, dat het zwembad er binnen redelijke tijd komt, stijgen nl. aanzienlijk als de eigen bevolking een groot bedrag op tafel weet te leggen. Zeer optimistisch mag men echter niet zijn, aangezien de bestedingsbeperking de investering van ca. IV2 miljoen nog wel enige tijd zal tegenhouden. LANDBOUWSCHOOL BEGINT 16 AUGUSTUS Dinsdag 16 augustus begint weer de cursus aan de Lagere Landbouwschool. De lessen worden dit jaar tussen 9 en 16 uur gegeven. In alle klassen is nog plaats voor nieuwe leerlingen. Deze kunnen worden opgegeven bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21 te Den Burg, tel. .(02220) 2126. DS. M. N. DE WOLF NAAR GRAMSBERGEN Ds. M. N. de Wolf zal zondagmiddag afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Siddeburen in de gemeente Slochteren en veertien dagen later in de middag- of avonddienst, na vooraf in de ochtenddienst te zijn bevestigd door ds. T. Lopers uit Vlagtwedde, in trede doen als predikant van de Gere formeerde Kerk te Gramsbergen, waar hij beroepen is in de vacature van ds. J. P. Rozendaal. Ds. De Wolf is voor vele Texelaars geen onbekende, aange zien hij enige tijd heeft gediend te Oosterend, waar hij op 2 mei 1948 tot predikant van de Gereformeerde Kerk werd bevestigd. Het ongunstige vakantieweer heeft niet kunnen verhinderen, dat de record- drukte op ons eiland aanhoudt. Het einde van dc bouwvakvakanties heeft geen ontspanning gebracht; in tegendeel. Wel valt een verschuiving te constateren. Waren het eerst vooral Nederlanders, die in grote massa's over Texel uit stroomden, nu hebben de Duitsers dc overhand. In de bouwvakperiode heerste de grootste drukte op dc kampeerterreinen, maar nu is er gebrek aan kamers in de sectoren hotels, pensions en logies-met-ontbijt. Dat laatste heeft tot een nijpend probleem geleid, omdat nog steeds mensen naar Texel komen, die zich van tevoren niet van onderkomen hebben verzekerd- Bij het ter perse gaan van onze krant bleek enige ontspanning te zijn inge- Zij melden zich bij de VW in de ver onderstelling dat zij onmiddellijk ge holpen kunnen worden. Groot is hun verbazing als blijkt, dat het ondanks de afloop van de bouwvakvakanties en het aanhoudend slechte weer, de grootste moeite kost een kamer te vinden. Een dergelijk verschijnsel heeft zich in de afgelopen jaren ook wel eens voorge daan, maar nooit zo langdurig als nu VW-directeur J. W. Dekker hoopt dat alle logiesverstrekkende bedrijven de VW voortdurend op de hoogte houden van vrijgekomen logiesruimte om zo veel mogelijk mensen te kunnen helpen. Als de huidige toestand nog langer voortduurt, is het niet denkbeeldig, dat men zich gedwongen zal zien toeris ten weer naar het vasteland terug te sturen. treden. Er moet evenwel rekening mee gehouden worden, dat de cijfers in het weekend weer aanzienlijk stijgen. De N.V. TESO houdt dit jaar nauw keurig het aantal „vreemde" auto's bij dat zich dagelijks op Texel bevindt. Via een berekening, die ervan uitgaat, dat in januari geen toeristenwagens op Texel waren, is komen vast te staan, dat zich op zaterdag 23 juli 5.458 auto's van vakantiegangers op ons eiland bevon den. Dat is 735 meer dan vorig jaar. Dit hoogste aantal is sindsdien niet over schreden; het aantal mindert dagelijks langzaam. Uit deze berekening blijkt ook dat de autodrukte dit jaar veel eer der is begonnen dan vorig jaar. Op 1 juli van dit jaar waren er 2571 vreemde wagens; in 1965 slechts 1683. Op 9 juli waren er al 4.896 tegen vorig jaar 2.757. Het aantal op 15 juli bedroeg 4655 (3195); op 17 juli: 5338 (4031); 19 juli: 5351 (4214); 21 juli: 5.055 (4.364). Geconcludeerd kan worden dat de stroom auto's naar Texel tot dusverre veel meer gespreid is dan vorig jaar. Er moet worden afgewacht of de drukte ook langer zal aanhouden. Dit op zich zelf zeer gunstige verschijnsel houdt verband met de vakantiespreiding, waarvan vorig jaar niet gesproken kon worden.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1