AGENDA Giftig afval in Noordzee groot gevaar BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor 0n,,''r LANDBOUW en VEETEELT Een warme ligging voor het rundvee Aanvragen voor erfbeplanting Vuil van Randstad drijft naar Waddenzee mmwm Nu stro aankopen Eén dezer dagen had ik een gesprek met iemanddie wat de kennis van rundvee betreftenorm veel meer in z'n mars heeft dan de redacteur van deze rubriek. Ik wil U wel zeggendat ik wat die veekennis betreft wel eens jaloers ben op de man in kwestie. In dit gesprek ging het weer over de invloed van de uitwendige omstandig heden op de produktie van het rund vee, of met andere woorden over de invloed, die een goede voeding en verzorging heeft op de melkgift. Het bleek, dat mijn gesprekspartner aan deze verzorging grote waarde toeken de. Hoewel hij uit hoofde van zijn be roep vooral de invloed van de erfelijke aanleg naar voren zou moeten bren gen, durfde hij toch te stellen, dat een goede produktie voor 25% te danken is aan de erfelijke aanleg en voor 75 aan de verzorging. Deze uitspraak uit de mond van deze man heeft me buitengewoon getroffen. Laten we maar eerlijk zeggen, dat iedereen de neiging, heeft om de eigen werkkrmg belangrijk te vinden. En ik geloof, dat dit ook nodig is om met ple zier te werken. Iedereen is er niet di rect aan toe om uit te spreken, dat het werk van anderen voor het bereiken van een bepaald doel veel belangrijker is dan het eigen werk. En dat gebeurde in de zojuist aange haalde uitspraak. Want deze man zei hiermee, dat het werk van landbouw- voorlichters voor de produktie van het rundvee van veel meer belang kan zijn dan het werk van mensen, die zich bezig houden met de fokkerij. En tot deze laatste groep behoorde hij. Eén ding méér In dit gesprek bleek, dat bedoelde persoon door de artikelen in deze ru briek bemerkt had, dat ook ik grote waarde hecht aan een goede verzorging. Hij was echter van mening, dat op één zaak nog niet voldoende werd gewezen. Dat was de kwestie van een warme en droge ligging van het rundvee in de wintermaanden. Naar zijn mening vond hij in nog te weinig stallen een voldoende dik stro-bed, dat bovendien regelmatig wordt opgeschud. In dit verband noemde hij een Texels bedrijf, waar de melkproduktie zeer goed is. Het was hem opgevallen, dat op dit bedrijf onder de koeien altijd een dik en schoon stro-bed aanwezig was. Hij vond dit zeer belangrijk en was van mening, dat het op de weg van de land- bouwvoorlichters lag aan dit punt nog meer aandacht te geven. We doen dit graag. Nu moet niemand gaan denken, dat de man met wie ik over deze dingen sprak zo naïef is om te menen, dat iemand zo maar een halve of hele bus melk meer zal krijgen door te zorgen voor een warme en droge ligging, maar in het geheel van de verzorging kan dit zeker van belang zijn. Omstandigheden op ons eiland gunstig Wij zijn van oordeel, dat de Texelse veehouders, wat het aankopen van stro betreft in zeer gunstige omstandighe den verkeren. Ieder jaar gaan er vele tonnen stro van ons eiland. De collega veehouder aan de vaste wal moet voor dit stro belangrijk meer geven dan de Texelse veehouder, die het in veel ge vallen rechtstreeks van naburige be drijven kan betrekken. Als de ruimte het toelaat kan dit stro rechtstreeks van het land naar het eigen bedrijf worden gebracht. Is dit niet het geval, dan zal er in veel ge vallen een regeling te treffen zijn met de betreffende akkerbouwer om het stro voorlopig in opslag te houden. We menen, dat deze zaak van voldoende belang is om een regeling te treffen Persoonlijk ben ik van mening, dat het gebruik van ruim stro voor veel be drijven nog een nevenvoordeel heeft. Meer stro betekent meer stalmest. En hoewel er uitzonderingen zijn, is het in de meeste gevallen zo, dat de Texelse igrond dankbaar is voor een ruimte gift stalmest. Enkele bedenkingen We stellen ons voor, dat er lezers zullen zijn, die de opmerking zullen maken: „Hoe zit het dan met de drijf- „MAAR MENEER In „Het Parool" van donderdag lazen wij het volgende stuk in de rubriek „Maar meneer. Texel Tijdens onze vakantie in De Koog op Texel bevonden wij ons in een dancing. Nadat wij hier ongeveer een uur hadden verbleven en het nodige hadden gedronken, gingen wij even naar buiten om wat frisse lucht in te ademen. De temperatuur werd namelijk bewust zo hoog opgevoerd, dat een verblijf van langer dan een uur met mogelijk was. Na een kwartier wilden wij weer in de dancing terugkeren, maar toen werd ons op een uiterst onbeschofte wijze het verdere verblijf ontzegd omdat wij niet genoeg dronken en er niet genoeg aan ons verdiend kon worden. Wij begrijpen, dat de exploitant er niet is „om vliegen te vangen' maar dit was wel al te bar. Als bijzonderheid vermel den wij nog dat wij niet geweigerd konden worden om reden van kleding of haardracht. Texel is voor ons altijd een plezierig eiland geweest om de vakantie door te brengen. Door deze onaangename voorvallen wordt de prettige naam echter in discrediet ge bracht. Men krijgt het idee alsof men niet meer gastvrij op het eiland onthaald wordt, maar er verblijft om „uitgezogen" te wor den Wij hopen dat de ontwikkeling van het toerisme op Texel niet door deze in het algemeen opvallende tendensen tegengehou den wordt. Amsterdam A. Bos A. Brilman meststallen, waar helemaal geen stro wordt gebruikt". Deze opmerking ligt voor de hand. Uit het oogpunt van de arbeid is het drijfmestsysteem een zeer aantrekke lijke oplossing. Wij hebben het altijd als een bezwaar gevoeld en doen dit nog, dat bij dit systeem geen stro kan worden gebruikt. Het ontbreken van stro wordt bij dit systeem „goed ge maakt'' door het aanbrengen van rub- bermatten. Dit is in ieder geval veel beter dan een ligging op beton of ste nen. Toch menen wij, dat deze rubber- matten een goed bed van stro niet ge heel vervangen. Bovendien willen we opmerken, dat nog slechts een zeer beperkt aantal stallen is ingericht met het drijfmest systeem en we verwachten ook niet, dat in de naaste toekomst het drijfmest systeem de overhand zal hebben. Een tweede bedenking kan deze zijn. Door het gebruik van veel stro wordt de hoeveelheid mest, die dagelijks uit de stal moet worden verwijderd nog weer groter en dit past helemaal niet in het streven naai arbeidsbesparing. Ik geloof, dat dit bezwaar praktisch niet aanwezig is. Het is mij opgevallen, dat de mest op bedrijven met een goed stro-bed slechts weinig stro-rijker is dan op bedrijven, waar dit stro-bed niet aanwezig is. Het gaat vooral om het stro, dat onder de dieren ligt. Welis waar komt hiervan een gedeelte in de mest terecht, maar een groot gedeelte blijft enkele dagen onder de dieren. Als dit ligstro regelmatig wordt opgeschud geeft dit ook geen enkel bezwaar. DE OOGST EN BEWARING VAN AARDAPPELEN Een kenmerk van de verbouw en bewaring van aardappelen is de grote zorg, die hierbij vereist is. Als het over de zorg voor landbouwpro&ukten gaat hoor je nog al eens de opmerking: „Het zijn geen eieren". Ik geloof, dat deze opmerking niet geldt voor het oogsten en bewaren van aardappelen en speciaal als het voor pootgoed ge teelde aardappelen betreft, kunnen we wel zeggen, dat we ze inderdaad moe ten behandelen als eieren. Ieder jaar hoor je van gevallen, waarbij een te groot gedeelte van de opbrengst een minder waardevolle be stemming moet krijgen, omdat ze voor het eigenlijke doel ongeschikt zijn ge worden. De eerste klap kan het produkt al krijgen bij het oogsten. Dit is op het moment in praktisch 100% van de ge vallen machinaal oogsten. Dat is wel duidelijk gebleken toen we een paar jaar geleden op een aantal bedrijven monsters van het produkt namen tij dens het oogsten. Het percentage be schadigde knollen liep hierbij zeer ver uiteen. Naast gevallen met vrijwel geen schade waren er ook, waarbij een flink deel van de partij veevoer moest wor den. Rooien We willen een paar dingen nog eens onderstrepen: a. Rooien als de knollen voldoende zijn afgehard. Met het oog op het optre den van rhizoctonia kan het afhar den niet onbeperkt plaats hebben. b. Als de grond erg nat is, is het ge vaar van beschadiging groot. De schil is dan nl. „week". c. Regelmatig controleren of de rooi- schaar voldoende diep staat en ook niet te diep. d. Controleer of de machine voldoende beschermd is met „zacht" materiaal. Speciaal op de plekken, waar de aardappelen een val maken, is aan wezigheid van deze „zachte" stoffen vereist. e. Let er op, dat de knollen over een flinke lange weg zand bij zich hou den. De knollen mogen pas vrij van zand zijn op het moment, waarop ze in de zak, de wagen of de bunker komen. Hiervoor is het nodig, dat de snelheid, waarmee gereden wordt aangepast is aan grondsoort en toe stand van de grond. f. Maak de valhoogte bij de zakken, de wagen of de bunker zo klein mogelijk en probeer de val op een of andere manier te breken. g. Bij het oogsten van aardappelen moet U meer aan eieren dan aan eierkolen denken. Bewaring Ook bij de bewaring van aardappelen wordt nog eens duidelijk geïllustreerd, dat de ontwikkeling in de landbouw buitengewoon snel gaat. Het is nog maar heel kort geleden, dat bijna 100% van de aardappelen bewaard werd in de bekende aardappelkuilen. Dit komt nu praktisch niet meer voor. En wat de voor pootgoed gerooide aardappelen betreft, kunnen we vaststellen, dat 100% bewaard wordt in luchtgekoelde bewaarplaatsen. Een enorme vooruit gang bij de ouderwetse wijze van be waren. Het voorgaande betekent zeer beslist niet, dat wat de bewaring betreft de zorgen nu voorbij zijn. De mogelijkheid om het produkt goed te bewaren zijn er beslist, maar de mogelijkheden moeten gebruikt worden. We willen een paar dingen noemen 1. Ook voor de bewaring is het van belang, dat het rooien gebeurt op het moment, dat de grond voldoende droog is. Zeer natte aardappelen met grote hoeveelheden grond vereisen bij de bewaring meer zorg. 2. Het is van groot belang om er bij het lossen in de bewaarplaatsen op te letten, dat er niet steeds op één of meer vaste plaatsen wordt gestort. Er ontstaan dan zgn. stortkegels en dit geeft bij het doorblazen van de lucht aanleiding tot een onregelma tige verdeling van de lucht. VOLKSWAGEN DOOR RUKWIND IN DE SLOOT Zondagochtend omstreeks half twaalf reed de personenauto van een toerist uit Haarlem de sloot in. Het ongeluk gebeurde op de Mokweg. De oorzaak was een onverwachte en hevige ruk wind. Door een kraanwagen moest de vrij ernstig beschadigde auto op het droge worden gebracht en naar Den Burg worden gesleept. S.V. TEXEL Met ingang van heden zijn de trai ningsuren als volgt woensdag 7 uur 15 jaar en ouder; don derdag half 7 tot kwart vóór 8 tot en met 11 jaar; kwart vóór 8: 12, 13 en 14 jaar. D.D. In het kader van de werkzaamheden van de Ruilverkaveling zijn een groot aantal erven van boerderijen in het blok van Ruilverkaveling voorzien van een min of meer uitgebreide beplan ting. In het algemeen is deze beplan ting een succes geweest, dank zij de buitengewoon goede zorgen, die hier aan door het Staatsbosbeheer zijn be steed. De periode, waarin van deze zeer gunstige regeling voor beplanting ge bruik kan worden gemaakt, loopt nu spoedig af Waarschijnlijk zal het ko mende winterseizoen het laatste zijn. In de loop van dit jaar zijn nog een aantal aanvragen binnengekomen, die naar we hopen in de komende winter afgewerkt kunnen worden. Ter voorko ming van vergissingen is het beslist nodig, dat iedereen, die mondeling, te lefonisch of schriftelijk verzocht heeft om voor erfbeplanting in aanmerking te komen en nog geen bezoek heeft ont vangen van de heer Rogmans van het Staatsbosbeheer dit nogmaals duidelijk, liefst schriftelijk opgeeft bij de secreta ris van' de Plaatselijke Commissie, de heer C van Groningen, Den Burg. S.v.p. zo spoedig mogelijk. Betrokkenen ontvangen daarna zeer binnenkort een bezoek voor het maken van een plan van beplanting. C. v. Gr. Giftige stoffen, die uit de randstad Holland in het kustwater worden ge loosd, zullen bij rustig weer altijd naar de Waddenzee drijven. Ze bedreigen daar de mosselstand. Ook voor de mens levert het spuien van afval naar zee gevaren op. In een rapport van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek stelt de direc teur, prof. dr. P. Korringa, dat het daarom noodzakelijk is, dat de onmid dellijk aan het strand grenzende strook water vrij van giftige stoffen blijft. Ook zal men moeten letten op de rioolwater- lozingen van Den Helder en Harlingen. De Waddenzee is onze grootste mos selproducent. Het is bovendien van het grootste belang dat tong, schol en gar nalen in de Waddenzee rustig volwas sen kunnen worden. Toerisme Prof. Korringa ziet ook gevaren voor het strandtoerisme. Zwemmen in ver dund rioolwater kan besmettingen aan darmen en huid opleveren. Sluiting van stranden zou een enorme schadepost kunnen betekenen. Rioolwater van Bergen op Zoom wordt in het oostelijk deel van de Oos- terschelde geloosd en vormt een bedrei ging voor de oesters. De larven sterven in groten getale. Plaatselijk wordt soms een abnormale samenstelling van het plankton waargenomen. In extreme ge vallen kan de gehele fauna in een be paald gebied afsterven. Ziek In 1961 werd een aantal mensen na het consumeren van mosselen uit O os- ter- en Westerschelde, Grevelingen en Waddenzee ziek. Is er iets meer koper aanwezig dan normaal, dan hopen som mige soorten oesters zoveel van dit me taal in hun bindweefsel op, dat zij een gifgroene kleur krijgen en volslagen oneetbaar worden. Prof. Korringa wijst in zijn rapport op recente ziektegevallen, waarvan vele met dodelijke afloop, in Japan. Alle pa tiënten hadden schelpdieren uit een be paalde baai genuttigd. Tenslotte bleek, dat de doodsoorzaak kwikvergiftiging 3. De wijze van werken in de eerste weken is van groot belang. Als de aardappelen droog en gaaf in de bewaarplaats komen moet er de eerste weken weinig, of in het ge heel niet worden geventileerd. De huid van de aardappelen moet de gelegenheid krijgen om te „helen". Veel ventileren gedurende de eerste dagen in droge en vrij schone aard appelen kan heel wat kilo's verlies geven. 4. Natte aardappelen met veel zand en „ongemak'' in de knollen moeten vanaf de eerste dag worden geventi leerd. Het gaat er dan nl. om de aardappelen zo spoedig mogelijk droog te blazen. Hierdoor wordt net voortwoekeren van „ziek" en „rot" in de knollen tegengegaan. 5. In de weken tussen het rooien en de aflevering van de aardappelen gaat het er om de temperatuur omlaag te krijgen. Daarvoor is het van belang om lucht met een lage temperatuur door de hoop te blazen. In veel ge vallen wordt geventileerd in de laat ste uren van de nacht en de eerste ochtenduren. De beste temperatuur in de hoop is 3 - 4 graden Celcius. Men kan deze temperatuur meestal pas bereiken in november. Praktij kervaring Eén van de Texelse pootgoedtelers vertelde ons het volgende. Tot voor een paar jaar had hij de gewoonte om de eerste weken drie maal per week een paar uur te ventileren. Hij had toen veel last van „blauw" in bepaalde ras sen Van een landbouwvoorlichter, die z'n sporen op dit gebied heeft verdiend, kreeg hij het volgende advies. In plaats van driemaal per week, moest hij de eerste weken slechts eenmaal per week 6-8 uur ventileren. Hij had dit advies opgevolgd en het resultaat was volgens zijn zeggen, dat er geen „blauw" meer optrad. Voor meer ervaringen op het gebied van de bewaring van aardappelen hou den we ons aanbevolen. ZWEMBAD BEAT-AVOND BRACHT CA ƒ1300,— OP De belangstelling voor de zwembad- beatavond van „Sarasani" was minder groot dan men had gehoopt. Vooral ten gevolge van het slechte weer werden niet meer dan 500 bezoekers geteld. De netto-opbrengst van de avond zal onge veer ƒ1300,bedragen. Dinsdag 16 augustus Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, bridge drive, aanvang 20.00 uur. Den Hoorn, Ned. Herv. kerk, Concert door het Gaudeamus-kwartet, georganiseerd door de Stichting Kunstkring Texel, aanvang 20.30 uur. De Koog, Speelweide naast het sportveld, 's morgens 10 uur speurtocht, 14 00 uur diverse sportactiviteiten. Woensdag 17 augustus Den Burg, Folkloredag, Vanaf 15.00 uur be oefening van oude ambachten in de straten van Den Burg (o.m. netten boeten, kantklossen, spinnen, hoefsmid). Puzzeltocht voor de jeugd om 14.30 uur. Omstreeks 16.30 uur optreden van de kinderdansgroep. Om 20.00 uur optre den van de Texelse volksdansgroep. Vrijdag 19 augustus Oudeschild, 't Skiltjc, klaverjasdrive, aanvang 20.00 uur. SCHIETOEFENINGEN Heden, 16 augustus, zal van 09.00 - 14.00 uur worden geschoten door H.M. De Ruyter van steiger 21. Onveilige strook van fort Harssens langs peilings lij n 050 rechtwijzend, 1 mijl breed in NW-richting; 4 mijl breed in ZO-rich- ting. Max. onveilige afstand 14 mijl. Veiligheidsschip in Texelstroom aan wezig. Op woensdag 17 augustus a.s, zal op de Breezanddijk van 10.00-18.00 uur worden geschoten met de 120 mm. mor tier; afstand 8 km., hoogte 4 km, rich ting Den Oever, kaarthoek 180 - 235°. was. Een riviertje had enig kwikafval aangevoerd. De schelpdieren namen dit op, hadden er zelf geen last van, lever den echter een dodelijk gevaar op voor de consument. Insecticiden Bijzonder gevaarlijk zijn de insectici den. Vogels en vissen, die waterorganis men hadden genuttigd, welke bestrij dingsmiddelen of componenten daarvan bevatten, stierven m massa's. Grote omzichtigheid, scherpe voorschriften en strenge controle zijn noodzakelijk. Ook bij de lozing van synthetische wasmiddelen en radio-actieve afval stoffen zal een zeer grote zorgvuldig heid in acht moeten worden genomen, aldus prof. Korringa. Een visexportcrend land als Neder land kan zich op dit gebied geen vrij heden veroorloven, zelfs niet als de doses radio-actieve stoffen in visserij- produkten ver onder het medisch aan vaardbaar geacht niveau blijven. (Overname uit „Het Vrije Volk") Opleiding zwemleraren VOLGENDE MAAND BEGINT CURSUS IN ALKMAAR In verband met het feit dat Texel over hopelijk afzienbare tijd over een zwembad zal beschikken, is het van belang dat voor het geven van het zwemonderwijs een voldoende groot aantal bevoegde krachten beschikbaar zijn. Op verzoek van de gemeentelijke jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries wijzen wij daarom op het vol gende Evenals voorgaande jaren is het de bedoeling in Alkmaar een cursus te organiseren, voor opleiding tot zwem- onderwijzer(res), onder leiding van de heer J. v.d. Grient. Aanvang der cur sus; 2e of 3e zaterdag in september. Duur van de cursus: tot plm. 22 april De lesuren worden gehouden op de za terdagen, theoretisch gedeelte van 14.30 tot 16.30 uur (school Snaarmanslaan). Praktisch gedeelte, van 16.45 tot 17.45 uur in het overdekte bad van Alkmaar. Aanmeldingen voor deelname dienen voor 31 augustus te worden gedaan. Kosten: ƒ115,met inbegrip van zwemmen op lesuren. Betaling kan ge schieden in overleg met cursusleider, die zonodig nadere inlichtingen ver strekt. Kosten benodigde leermiddelen ongeveer ƒ35,Examengeld 45,—. Sportkeuring ƒ5, Voor toelating is een voldoende zwemvaardigheid vereist. De candida- ten dienen voor het voorjaarsexamen op 15 juni, of voor de najaarsexamens op 15 oktober 16967 de 18-jarige leeftijd te hebben bereikt. Een bewijs van ge schiktheid, afgegeven door de Medische Sportkeuring dient binnen de eerste 2 maanden van de cursus te worden overlegd, hetwelk tevens rechtsgeldig is bij deelname aan de examens. Zeer waarschijnlijk zal, evenals voor gaande jaren, een door de commissie Zwemonderwijs van de Kon. Ned. Zwembond te bepalen subsidie verleend worden, nl.: a. Voor leden van zwemverenigingen, aangesloten bij de K.N.Z.B. of K N.B.R.D., welke reeds geruime tijd belangeloos les geven aan leden van genoemde organisaties, en van wie kan worden verwacht, dat zij dit in de toekomst blijven doen. b. Tevens wordt als regel aan deze deelnemers(sters) een reductie van 15,op het examengeld gegeven. Zij die hiervoor in aanmerking ko men, moeten een door de voorzitter en secretaris van hun vereniging ge tekend bewijs overleggen. c. Een geringe vergoeding (plm. 30%) voor hen, die voor het volgen van de cursus moeten reizen. De afstand moet ten minste 10 km. zijn. Prijs berekend bus of 2e kl. spoor. Texelse deelnemers aan de cursus kunnen zich opgeven bij de heer J. M. de Vries, p/a Raadhuis te Den Burg. 24. Franse Sjarl was zeer tevreden over de door hem verrichte heldendaad en daarom plaatste hij trots een voet op zijn slachtoffer Kille Bill. Hij stak daar bij vier vingers tussen zijn vestje en nam de houding aan van een triomfe rende Napoleon na de slag bij Leipzig. Met Platvink-Jantje was het echter heel anders gesteld. Die had plotseling net het nare gevoel dat alle fut uit hem wegliep, zoals de lucht uit een lekke fietsband. „K..kijk!" steunde hij. „D..dat ben- ne K. .kille B. .Bill en J. .Jo. .Jona than!" „Mielkolonne-de-sjel-bleu-de-Paris!" salierde Sjarl. „Heb wij ons dan mis kien verkist!'' Wij 'eb kemaakt bewoes- teloos Kiel Biel! Ai ai ai!!" „Da's helemaal fout, Sjarl", steunde Jantje. „Pak ze op en late me as de bliksem make datteme wegkomme! Ik pik Jonathan wel! Neem jij Bill Met een geoefende zwaai sloegen de schavuiten hun slachtoffers over de schouder en zo snel ze konden renden ze op de veilige beschutting van hun eigen huisje af. Misschien konden ze nog ontkomen Eilaas, ook daar stond ze nu een zeer onaangename verrassing te wachten. Om te kijken of de kust veilig was, kro pen de twee schelmen namelijk even tjes voorzichtig door de kist omhoog., die kist die zo listig de toegang tot de onderaardse gang verborgen hield. En toen zagen ze 'n aantal grimmige agen ten in hun kamertje staan. „Steek de kluifjes maar in de blauwe lucht, jon gens", zeiden de agenten. „Jullie zijn er gloeiend bij! De overvalwagen staat buiten al voor je gereed!"

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2