(from 2tmrtrjéxels in het hart-, AGENDA „Het is avontuurlijk en goedkoop...!" Nitrojectie is vooral voor Texel aantrekkelijk Gesprek met een klandestiene kampeerder In mijn vakantie ivil ik vrij zijn Schrik Vrijheid Meisje Geld uw# MATRASSEN Moerbeek's Jaloers? BK Karaat roestvrij staal ■Fj*LCLnst 2L&cfrel. Dameskapsalon Proefnemingen op diverse percelen DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 79e JAARGANG No. 8093 Uitgare N.V. r/h Langexeld dc RooU Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Hedaktle: Harry de Graaf, Wilhelniinalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. ,lk weet dat het niet mag, maar ik snap niet dat ze het zo erg vinden, dat we hier zitten. Niemand heeft toch last van ons? Wat hindert het, dat die paar honderd jongens in schuurtjes slapen die toch nergens anders voor worden gebruikt. We vinden het gewoon avon tuurlijk, lekker spannend omdat je mis schien gesnapt wordt door een boer of de politie. Ik vind het enorm op deze manier; ik doe het beslist volgend jaar weer!" Dat is de openhartige bekente nis, die de 18-jarige HBS-er F. E. B. uit Amsterdam doet tegenover onze verslaggever tijdens een onverwachte ontmoeting „ergens" op Texel in een oude verroeste bestelauto, die de eige naar gebruikt voor opslag van hooi. Dat we de jongeman 's morgens vroeg makkelijk ontdekken, is zijn eigen schuld, want de avond tevoren heeft hij zijn rode brommer opvallend tegen de heining aan de weg gezet. Als we door een der kapotte ruiten van het auto wrak naar binnen kijken, zien we hem vreedzaam liggen pitten, diep in zijn slaapzak op een dikke laag hooi. Verspreid over de bodem van de wa gen liggen allerhande kledingstukken; twee riemen, geiteharen sokken, een wollen das, een paar „sluipschoenen", een groen regenjack met cape en een mooi-versleten spijkerbroek. Het zwar te lange haar steekt juist boven de slaapzak uit. Een flinke klap op de carrosserie van zijn onderkomen doet hem met wijd opengesperde ogen ver schrikt opspringen. Hij ziet ons en vloekt hard en geartiouleerd; het is geen vreedzaam ontwaken. Als wij hem verzekeren, dat wij niet van de politie zijn en ook geen bemoeienis hebben met de eigenaar van „zijn" auto, zucht hij van verlichting, maar de argwaan blijft. Alsjeblieft geen naam m de krant, want dan komen ze me zó van m'n bed lichten. Ook niet zeggen waar die ouwe auto staat. Ik ga pas maandag weg en het bevalt me hier best; we zit ten hier al voor de derde nacht Het is goed rusten op een dikke laag hooi in het wrak van een bestelauto. Dc foto moch ten wjj nemen op voorwaarde, dat het gezicht van B. in de krant onherkenbaar zou worden gemaakt en dat wij tot dinsdag het stilzwijgen zouden bewaren Ze komt uit Amersfoort. Dat het ooit wat wordt, geloof ik niet. Maar in de vakantie is het wel fijn. De meeste jon gens, die 's avonds in een schuur sla pen, nemen wel eens een meisje mee. Als dat tenminste kan, want op het grote terrein in De Koog moeten ze na twaalf uur in hun tent zijn. Mijn meisje zit op een andere camping en als ik haar meeneem, merkt niemand het. O, dat is niets bijzonders hoor. Verderop is een schuur en daar slapen soms wel 25 jongens en meisjes door eikaar. In die boet heb ik eerst ook geslapen, maar daar zijn we uitgestuurd. Iedereen ging meteen een andere boet opzoeken en als we wat vonden, vertelden we het elkaar". Hij spreekt steeds over wij. Is hij dan niet alleen? 'Hij zegt: ,,Nü toevallig wel, maar gisteren heb ik hier met mijn meisje geslapen; dat was wèl zo gezel lig. Ik heb haar ontmoet in „Sarasani" Dinsdag 23 augustus De Koog, strand nabij De Koog, viswedstrijd voor gasten en Texelaars, aanvang 19.00 uur. De Koog, Speelweide naast het sportveld, 's morgens 10 uur speurtocht; 14.00 uur diverse sportactiviteiten. Woensdag 24 augustus Den Burg, Folkloredag,. Vanaf 15.00 uur be oefening van oude ambachten in de straten van Den Burg (o.m. netten boeten, kantklos sen, spinnen, hoefsmid). Puzzeltocht voor de jeugd om 14.30 uur. Omstreeks 16.30 uur op treden van de kinderdansgroep. Om 20.00 uur optreden van de Texelse volksdansgroep. Bovendien 's middags een boerenbruiloft en 's avonds het optreden van de drumband „Mar- garetha Sinclair". Vrijdag 26 augustus Oudeschild, 't Skiltje, klaverjasdrive, aanvang 20.00 uur. Waarom wil hij eigenlijk niet, zoals de meeste kampeerders, op een kam peerterrein overnachten? ,Nou, in de eerste plaats omdat ik geen tent heb. En al zou ik die hebben, dan deed ik het geloof ik, nog niet. Trouwens, niemand van ons wil graag naar een camping. Vooral nu niet, met die krankzinnige controle. Moet je na gaan, elke nacht lopen ze de tenten af om te kijken of je er bent en of je mis schien meisjes bij je hebt. Als ik va kantie heb, wil ik vrij zijn en zo laat naar bed gaan als ik wil. Wat is nou half één?! Dan begint de avond pas". En de sanitaire voorzieningen, die de kampeerterreinen bieden. Mist hij die niet? „Ja, dat is wel naar. Je kunt je hier natuurlijk niet eens lekker wassen en je voelt je dan nogal vies en loopt de hal ve dag met een duffe kop. Maar in De Koog kan ik wel eens een wc binnen lopen en me daar wat opknappen. En als je een keer gezwommen hebt, voel je je ook een stuk beter". „Ik ben hier nu voor de derde week, maar een dure vakantie is het niet. Re ken maar uit hoeveel kampgeld je uit spaart. En dat je geen tent nodig hebt, scheelt ook al gauw meer dan honderd gulden. Ik heb haast geen bagage mee genomen. Een slaapzak en wat kleren, meer niet. Ik houd altijd alles bij me of op de brommer, want ze moeten over dag niet kunnen zien dat hier iemand slaapt. Het zou ook gestolen kunnen worden Dat is al verschillende keren bij anderen gebeurd. De meisjes, die 's nachts in schuurtjes slapen, hebben daar de meeste last van, want die heb- MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Met „bokkentuig1" op wrak gelopen KOTTER TX 25 VERSPEELDE MAST De opvarenden van de TX 25 van J. van Dijk uit Oosterend mogen van ge luk spreken, dat bij het ongeluk dat hun schip woensdagnacht overkwam, dertig mijl uit de Engelse kust, geen do den of gewonden zijn gevallen. De TX 25 viste met het zg. bokkentuig, twee netten aan weerszijden van het schip. Een der netten haakte aan een wrak of ander obstakel op de zeebodem, waar door de giek werd rondgetrokken en de houten mast op twee plaatsen werd af gedraaid. De mast kwam naar beneden en scheerde over het dek, waar op dat moment gelukkig niemand was. Met de vernielde giek half overboord en de geknikte mast liep dc TX 25 donderdag avond de haven van Oudeschild binnen. De volgende dag werd koersgezet naar Urk, waar dc kapotte houten mast door een ijzeren zal worden vervangen en waar ook dc overige schade zal worden hersteld. Uit het ongeluk blijkt weer eens dat de bokkenvisserij lang niet ongevaarlijk is. Eerder zijn meerdere kotters, die ■met een der netten vastraakten, omge slagen waarbij verschillende vissers zijn omgekomen De vorige week deed zich zo'n noodlottig ongeval voor met een Belgische kotter, waarbij twee op varenden verdronken. Dat een kotter kan omslaan als een der netten vastraakt, is mede 't gevolg van het zeer grote motorvermogen in de betrekkelijk kleine schepen. Veel vis sers zijn van mening dat dit wordt ver oorzaakt door de wettelijke bepaling, dat „papieren" zijn vereist zodra een kotter groter is dan 50 ton Men is daarom geneigd in een kotter die klei ner is dan 50 ton, een motor te plaatsen met een vermogen dat bij een veel gro ter schip hoort Het kleine schip kan met zo'n motor makkelijk worden om getrokken als een der netten vastraakt. Sommige vissers vinden dat de bokken visserij verboden moet worden, maar de meesten hunner collega's delen die me ning niet, omdat deze methode bewezen heeft zeer efficiënt te zijn. Voor de overheid ligt hier een probleem, dat dringend om een oplossing vraagt, CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 augustus a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht. Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. ben allemaal koffers vol spullen bij zich, die ze overdag achterlaten. Nee, ik zit echt niet zonder geld, maar het zou allang op zijn geweest, als ik niet wat had bijverdiend. In het begin heb ik anderhalve week bij een boer ge werkt en in die tijd kon ik in zijn schuur slapen. Toen ik genoeg had, hield ik ermee op. In verschillende schuren heb ik overnacht. Door een tip van een vriend vond ik dit ding. Heel geschikt, want als het regent heb je geen last. Bij de meeste andere boeten is het dak kapot en dan moet je in het natte stro kruipen. Ik geloof, dat ik hier wel safe zit; niemand weet het". FANFARE BEREIDT ZICH VOOR OP FEESTVIERING Het Koninklijk Texels Fanfarekorps bestaat op 7 september van dit jaar 75 jaar. Het bestuur is voornemens dit ge denkwaardige feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en beraadt zich over 'n passende viering. Reeds is beslo ten op de avond van de 7e september (woensdag) een rondgang door Den Burg te maken. Bij het vijftigjarig be staan werd indertijd een actie onder de burgerij gehouden, waardoor het moge lijk werd 10 nieuwe trommels aan te bieden. Of zoiets ook nu zal gebeuren is nog niet bekend. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 23 aug. 1.01 en 13.03; 24 aug. 1.31 en 13.44, 25 aug. 2.26 en 14.57; 26 aug. 3.49 en 14 22; 27 aug. 5.14 en 17 42. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij onder wijzigingen in het Handelsregister: Intern Transportbedr Fa. Ph. Vles- sing, Texel, De Koog, Plevierstraat 16. Intern, transport van goederen enz. Bedr. verpl. naar Amstelveen, Schulp 12. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. TESO-DIRECTEUR MAAKTE ONGELUKKIGE VAL De heer M. C. de Gorter, directeur van de N.V. TESO, is zaterdagavond naar het ziekenhuis te Den Helder ver voerd, nadat hij op het erf van zijn wo ning van een schilderstrap was gevallen Hij brak een der beenderen van de lin kerpols en liep een lichte hersenschud ding op De geruchten dat zijn toestand zeer zorgwekkend zou zijn, zijn dus uit de lucht gegrepen. KAPELAAN J. DE BOER NEEMT DONDERDAG AFSCHEID Donderdagavond zal in hotel „De Zwaan" aan ieder gelegenheid worden gegeven afscheid te nemen van kape laan J. J. de Boer, die met ingang van de volgende dag is benoemd in de paro chie O.L.V. Sterre der Zee te Volendam, waar hij kapelaan B. Groot opvolgt, die benoemd is te Den Helder. De 27-jarige kapelaan De Boer is twee jaar in de parochie Sint Joannes de Doper werk zaam geweest. Hij zal waarschijnlijk niet worden opgevolgd, zodat de ziel zorg over de 3000 parochianen voortaan bij pastoor C. Persoon en kapelaan P. Bohemian zal berusten. 0 WMOSIM v. -• V. ,Ach de mensen staan er wat vreemd tegenover, maar echt boos kunnen ze er niet over zijn, dacht ik. Als ze kwaad zijn, is het gewoon uit jaloezie, omdat zij zoiets vroeger nooit hebben kunnen doen. En er wordt zoveel gekletst! Dat we een soort misdadigers zouden zijn, nozems, die verdovende middelen ge bruiken enzo. In die andere schuur heb ik zeven jongens ontmoet. Nou, alle maal even geschikt hoor! Niemand heeft ooit last van ze gehad". F. E. B. verkeert al drie weken te midden van andere klandestiene kam peerders. Heeft hij er een idee van hoe veel er deze zomer waren? „Nou, een paar honderd misschien. Tenminste hier en bij De Koog. Het is nu al veel minder, maar in de bouwvak waren alle schuurtjes vol. Toen sliepen ze ook in tenten die ze in de bosjes had den gezet. Daar ben ik nooit geweest, maar het waren er tientallen. Dat moet wel, want veel jongens die ik in De Koog tegenkwam, gingen 's avonds de bossen in Vorig jaar was ik ook op Texel, maar toen waren er lang niet zo veel" Wat zeggen ze er thuis van? „Mijn ouders? Die vinden het best. U kunt gerust een krant naar mijn huis sturen". Wilhelminalaan (02220) 2948 In onze landbouw rubriek wordt her haaldelijk gewezen op het belang van stikstofbemesting. Als wordt gespro ken over stikstof strooien" wordt be doeld het over het land verspreiden van stikstofmeststoffen, zoals kalk- ammonsalpeter, chilisalpeter enz. De meeste van deze stoffen worden in de fabriek vervaardigd, waarbij ammo niak als grondstof wordt gebruikt. Dit is een omslachtige en nogal kostbare methode om de stikstof in de grond te krijgen. Veel beter zou het zijn als de stikstof op meer rechtstreekse wijze in de bodem zou worden gebracht, door het injecteren met ammoniak dat voor 82% uit stikstof bestaat. Gebrek aan de daarvoor benodigde apparatuur is er waarschijnlijk de oorzaak van dat dit tot voor kort niet werd gedaan. Maar vorige week is op Texel een reeks in teressante proefnemingen met deze zg. nitrojectie begonnen door de Coöpera tieve Aankoopvereniging in nauwe sa menwerking met het loonbedrijf Texel. Vorige week is de machine, die de stikstof in de grond brengt voor het eerst gebruikt op de bedrijven van de heren C. van Rossum, A. Dros, de gebr. Rutten en H. Leber, die ieder en kele hectaren lieten bewerken. De machine bestaat uit een tank, waarin een hoeveelheid ammoniakgas wordt meegevoerd. Het gas is onder hoge druk gebracht en daardoor vloei baar. Via een doseringsmechanisme komt het in een dertigtal pijpjes, die allen 12 cm. in de grond kunnen wor den gebracht. De machine, die compleet ongeveer ƒ30.000,kost, wordt door een tractor getrokken. Met vrij grote snelheid rijdt het geheel over het land, terwijl het ammoniakgas sissend in de grond wordt geperst. Daar wordt het na enige tijd omgezet in nitraat en kan door de planten worden opgenomen. Voor de bewerking van één bunder is ongeveer een uur nodig. In verband met de kostprijs van de machine kan geen enkele akkerbouwer een dergelijke installatie rendabel maken. Daarom kan deze bemestingsmethode alleen in gang vinden als een loonwerker wordt ingeschakeld. Gevaarlijk Het is voorts noodzakelijk, dat de De heer F. Witte, die het nitrojectie werk op Texel uitvoert, bezig op het land van de heer C. van Rossum in de P.H. Polder. Men ziet de tank op de machine, die 480 kg. nmmouiak bevat (400 kg. stikstof). De bemestingswaurde van een volle tank staat gelijk aan die van 2000 kg. kalkammonsaipeter. De dertig uit- stroompijpen bestrijken een breedte van vier meter. De machine wordt door het loonwerk- bedrijf Texel gehuurd van Cebeco, die er in Nederland zes in gebruik heeft. man, die de installatie bedient, terdege geïnstrueerd is, want het werken met ammoniak kan gevaarlijk zijn. Het vloeistofvormige gas kan geen kwaad zolang het in de hogedruktank zit, maar zodra het de lucht instroomt, verbindt het zich met de zich daarin bevindende waterdamp en ontstaat ammonia, de be kende bijtende vloeistof, die voor huis houdelijke doeleinden in een geringe concentratie wordt gebruikt. Vooral bij het afkoppelen en overtanken moet men voorzichtig zijn en handschoenen en een plastic masker dragen. Mocht men toch spatten op de huid krijgen, dan is water het beste middel om ernstige brand wonden te voorkomen. In Amerika wordt nitrojectie al lang toegepast, maar in Nederland is men het experimentele stadium nog niet te boven. Volgens zaakvoerder Stoepker van de C.A.V. heeft het systeem een goede kans op Texel algemeen gebrui kelijk te worden. In de eerste plaats om de lagere kosten. „Wij brengen het in de grond voor dezelfde prijs waarvoor gewone stikstofmeststof op het erf wordt gebracht. Er wordt dus veel werk bespaard, wat tegenwoordig van bui tengewoon groot belang is". Het ammoniakgas wordt met speciale witte tankwagens, voorzien van het opschrift „ammoniak", van de fabriek op de vaste wal aangevoerd. Het gas wordt opgeslagen in een aantal grote tanks in De Hal, waaruit de injectie wagen telkens een voorraad kan be trekken en desgewenst een gevulde reservetank kan meeslepen. Nitrojectie werpt vooral nu af op de lichtere en droogtegevoelige gronden, zoals deze op Texel veel voorkomen. Verlies door stuiven is niet mogelijk, de behandeling kan zeer vroeg in het jaar geschieden en er is geen regen no dig om de meststof effectief te maken. Nitrojectie kan het beste in het voor jaar worden toegepast en men is voor nemens in het komende voorjaar onge veer 300 hectare te bewerken. Boeren, die er belangstelling voor hebben, kun nen zich opgeven.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1