Hoe inkuilen in september? OOK IN NOORD-HOLLAND KENT MEN DE PERSOONLIJKE BEHANDELING VAN DE RAIFFEISENBANK. Voeding en prestatie TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 Het inkuilen van gras was op ons eiland in het verleden vooral een zaak van de nazomer en de herfst. Door de naar verhouding tot het rundvee zware bezetting met schapen, was er in het voorjaar in het algemeen weinig gele genheid om gras in te kuilen, omdat op een schapenbedrijf de veebezetting in de eerste groeimaanden maximaal is. Deze omstandigheid is er mede oor zaak van geweest, dat kuilgras op ons eiland heel lang een minder goede naam heeft gehad. Inkuilen van gras gebeurde vooral in de nazomer en voor al onder omstandigheden, waarin hooien niet meer mogelijk was. Men beschouwde het min of meer als een noodzakelijk kwaad. Op deze wijze kon kuilgras geen goede naam hebben, om dat er gras voor werd gebruikt, dat niet de hoogste kwaliteit had en het inkui len veelal gebeurde bij nat weer. Omstandigheden veranderd De verhouding rundvee - schapen is op Texel op het moment heel anders dan zo'n 30 jaar geleden. Daardoor is er in het voorjaar wat meer ruimte om gras in te kuilen. Nog juister zou het zijn om te zeggen, dat het in een goede bedrijfsvoering past. Door een ruimer gebruik van stikstof is het bovendien heel goed mogelijk om in het voorjaar vroeg in te kuilen, zo vroeg, dat de omstandigheden voor hooien nog niet gunstig zijn. Ik ben van mening, dat het feit, dat de kwaliteit van het kuilgras op ons eiland de laatste jaren sterk vooruit is gegaan, niet uitsluitend te danken is aan betere kuilmethoden, maar ook aan het feit, dat voor het in kuilen meer voorjaarsgras wordt ge bruikt. Hoe in de nazomer? Intussen zitten we met het feit, dat er op veel bedrijven ook in de nazo mer en met name in september moet worden gekuild. Dat geeft meer proble men dan in het voorjaar. Gras, dat in mei of begin juni wordt ingekuild via de maaikneus- of voordroogmethode, geeft een goede kans prima kuilgras te leveren. Dat is de laatste jaren duide lijk gebleken. We kunnen echter niet zeggen, dat dit ook voor september geldt. Er komt dan meer kijken. Het meest kenmerkende verschil tus sen voorjaarsgras en herfstgras is de hoeveelheid suiker in het gras. Die is in het voorjaar veel groter dan in de herfst. En het is juist de suiker, die een be langrijke rol speelt bij de conservering. In het voorjaar komt door het kneuzen van het gras suiker vrij en werkt als conserveringsmiddel. Is het gras voor- gedroogd, dan is de voorraad suiker zonder kneuzen al voldoende groot om een goede conservering te krijgen. In de herfst doen kneuzen en drogen ook wel iets, maar de hoeveelheid sui ker is nu eenmaal te laag om zeker te zijn van een goed resultaat. Daarom moet er, ook al kneuzen we, of gaan het gras voordrogen, nog iets meer gebeu ren. Dat meerdere is het geven van een toevoegingsmiddel. Zo'n 25 jaar geleden was dit meerdere malen A.I.V. zuur. Het is er nooit goed in gekomen, omdat het werken met dit zuur onaangenaam was en er bovendien in de winter ook nog bepaalde voorzorgen moesten wor den genomen. Op het moment is het vooral het toe voegen van suikerhoudend materiaal. Wat de prijs betreft komen daarvoor in aanmerking melasse en inkuilsuiker. Daar melasse plm. 50Vs suiker bevat, moet van melasse twee maal zo veel worden gebruikt als van inkuilsuiker. Op het moment is het zo, dat de prijs van melasse nog iets minder dan één derde is van die van inkuilsuiker. Ge rekend naar de hoeveelheid suiker is melasse dus goedkoop. Het werken met suiker is iets een voudiger. Tijdens het inkuilen kan het 29. „En toch heeft hij een alibi". „Och, alibi's!" Knighton lachte; zijn gezicht werd verhelderd door zijn aan trekkelijke, jongensachtige lach. „In ieder geval zou ik, als ik een misdaad op mijn geweten had, niet graag achter na gezeten worden door Poirot". „Neen, ik ook niet", lachte Katherine. Toen ze aankwamen werden ze be groet door Poirot. Daar het warm was had hij een wit pak aan, met een witte camelia in zijn knoopsgat. „Bonjour, mademoiselle", sprak hij. „Ik zie er helemaal Engels uit, niet waar?" „U ziet er schitterend uit", zei Kathe rine tactvol. „U spot een beetje met me", zei Poi rot, „maar dat geeft niet. Papa Poirot lacht altijd het laatst". „Waar is mr. Van Aldin?" vroeg Knighton. „Hij zit daarginds op ons te wachten. Om u de waarheid te zeggen, mon ami, hij is niet erg over mij te spreken. O, die Amerikanen ze kennen niet de rust, de kalmte De heer Van Aldin zou willen dat ik door alle achterbuurten van Nice misdadigers achternazat". „Ik zou denken dat dit nog niet zo verkeerd zou zijn", meende Knighton. „U hebt het mis", zei Poirot, „in een dergelijke aangelegenheid heeft men geen energie nodig, maar opmerkings gave. Op het tennisveld ontmoet men iedereen. Dat is van zeer veel belang. Ah, daar is monsieur Kettering. Derek kwam naar hen toe. Hij zag er regelmatig door het gras worden ge strooid. Melasse ging men voorheen met water verdunnen en dan met de gieter over het gras sproeien. De laatste jaren past men een andere werkwijze toe. Na dat het gras op walen is gereden, wordt de melasse over de waal gebracht. Dit doet men als volgt. Het vat met melasse wordt op de hef inrichting van de trac tor gelegd. De stop wordt uit het vat gehaald en men laat een straal melasse op het gras lopen. Dit is ook op Texel toegepast en blijkens de mededelingen van de veehouders met goed resultaat. Het gras kan daarna op de normale wijze met wagen, ruiterdrager of op- raapwagen aan de kuil worden gereden. Suiker en melasse Van suiker gebruikt men bij wind- droog gras 2 - 2Va°/o van de hoeveel heid gras. Bij een opbrengst van 15 ton gras per bunder dus 300 tot 375 kg. sui ker iper ha. Is het gras voorgedroogd of wordt er gemaaikneusd, dan kan volstaan worden met 150 - 250 kg. sui ker per ha In veel gevallen is de hoe veelheid gras 20 ton per ha. en er moet dan één derde meer gebruikt worden. Van melasse moet men dus dubbele hoeveelheden gebruiken. Bij winddroog gras dus 600 - 750 kg. melasse per ha. als er 15 ton per bunder wordt geoogst en ook weer één derde meer als de op brengst 20 ton gras per bunder is. We willen er nog eens met nadruk op wij zen, dat men in zeer veel gevallen moet rekenen met een opbrengst van 20 ton gras per bunder. Telkens bemerken wij het weer in ons werk, dat men geneigd is de oor zaak van bepaalde gunstige of on gunstige verschijnselen veel dieper en verder te zoeken dan nodig is. Als een gewas niet wil groeien, gaat men soms eerder denken aan kwesties als ge brek aan sporenelementen, zoals ko per, mangaan, borium enz. dan aan de heel gewone zaken als grondbewer king, ontwatering, kalktoestand, enz. Gaat het met het vee niet helemaal naar wens, dan zien we iets dergelijks. Er zijn veehouders, die dan direct den ken aan mineralen en sporenelemen ten, terwijl ze verzuimd hebben om na te gaan of het met de heel gewone dingen wel in orde is. Met die heel ge wone dingen bedoelen we dan de kwaliteit van gras, hooi of kuilvoer. Zolang het met die zaken niet voor 100in orde is moeten we naar mijn mening niet te veel „afsteken naar de diepte". Goed en voldoende gras De laatste weken ben ik met veehou ders van „de overkant" weer diverse keren op een Texels bedrijf geweest, waar de produktie van het runavee buitengewoon goed is. Ik heb een paar weken geleden al eens op enkele zaken gewezen, die op dit bedrijf gunstig lig gen, o.a. dat het grasland overwegend uit kunstweiden bestaat. Nu is niet op ieder bedrijf, waar in hoofdzaak kunst weiden voorkomen, de produktie zonder meer goed. Een kunstwei, waar prak tisch geen gras op staat is beslist niet geschikt om de produktie op peil te houden. In een tijd, waarin er bij de dieren de natuurlijke neiging is om in produktie achteruit te gaan, moeten wel terdege alle zeilen worden bijgezet om de melk er onder te houden. En als ik nu op dit moment de per celen, waarin de koeien op het eerder genoemde bedrijf weiden, vergelijken ga met de weiden, waarin zeer veel Texelse melkkoeien verblijven, dan is één van de oorzaken voor de bijna on waarschijnlijk hoge produktie op het bedoelde bedrijf aangewezen. Zodra het augustus is, zijn we er niet meer met één of twee percelen, waar wel wat gras staat. De groei is ook in verstoord uit. Hij en Knighton groetten elkaar nogal koel, Poirot alleen praatte allergezelligst en trachtte allen op hun gemak te stellen. Hij deelde compli mentjes uit. „Het is wonderbaarlijk, monsieur Kettering, hoe goed u Frans spreekt", merkte hij op, ..zo goed dat u voor een Fransman zou kunnen doorgaan als u dat wilde. Dat komt bij Engelsen niet veel voor". „Ik wou dat ik het ook kon", zei Ka therine. „Ik weet maar al te goed dat mijn Frans verschrikkelijk Engels klinkt". Zij bereikten hun zitplaatsen en gin gen zitten. Bijna op hetzelfde ogenblik bemerkte Knighton mr. Van Aldin, die hem van de andere zijde van het veld wenkte, en hij ging naar hem toe. „Ik mag die jongen wel", zei Poirot, met een vriendelijke blik naar de ver trekkende secretaris, „en u mademoi selle?" „Ik mag hem heel graag". „En u, mijnheer Kettering?" „Knighton is een beste kerel", zei hij, zijn woorden met zorg kiezende. Een ogenblik meende Katherine te zien dat Poirot teleurgesteld was. „Ik herinner me", zei hij plotseling, „dat ik nog een kleine zakelijke aange legenheid met u te bespreken heb; toen u met die arme vrouw in de trein zat te praten, moet u, naar ik meen, een sigarettenkoker verloren hebben". Katherine keek verbaasd. „Dat denk ik niet", zei ze. deze zgn. tweede meimaand heel wat minder dan in de echte meimaand. We hebben voor de beweiding in deze tijd zeker 11h maal zo veel land nodig dan in mei. Een voorraad houden We moeten eerlijk toegeven, dat we ons ook als landbouwvoorlichters nog wel eens vergissen bij het beoordelen van de oppervlakte, die er in deze tijd Poirot haalde uit zijn zak een sigaret tenkoker van zacht blauw leder, met de letter „K" in goud erop. „Neen, die is niet van mij", zei Ka therine. „O, neemt u me niet kwalijk. Dan was hij zeker van madame zelf. „K" be tekent natuurlijk Kettering. We twij felden, omdat ze een andere koker m haar tasje had, en het scheen een beetje vreemd dat ze er twee zou hebben ge had". Plotseling wendde hij zich tot Derek. „U weet niet of deze koker van uw vrouw is geweest?" Derek scheen even in de war. Hij sta melde een antwoord; „Ik ik weet het niet. Ik veronder stel het". „Hij is toch soms niet van u?" „Zeker niet. Als hij van mij was, zou hij niet in het bezit van mijn vrouw zijn geweest". Poirot keek onschuldiger en kinder lijker dan ooit. „Ik dacht dat u hem misschien ver loren kon hebber» toen u in het compar timent van uw vrouw was", legde hij uit. „Ik ben daar nooit geweest. Dat heb ik al tien keer tegen de politie gezegd". „O, neemt u me niet kwalijk", zei Poirot. „Mademoiselle hier beweert dat ze u er heeft zien binnengaan". Katherine keek naar Derek. Zijn ge zicht scheen bleek te zijn geworden, doch dat was misschien maar verbeel ding van haar. Zijn lach, die volgde, was natuurlijk. „U hebt u vergist, miss Grey", zei hij gewoon. „Uit wat de politie me heeft verteld maak ik op dat mijn comparti ment maar een of twee deuren van dat voor de beweiding nodig is. Het zit er vooral bij ons heel diep in, dat het gras bij het inscharen van de dieren niet al te lang moet zijn. En al het er naar uitziet, dat een aantal weken in te lang gras moet worden geweid is er de nei ging om te adviseren één of meer per celen te gaan maaien voor hooi of kuil gras. Ik geloof, dat we daar speciaal in de nazomer voorzichtig mee moeten van mijn vrouw af was, ofschoon ik dat toen niet in het minst vermoedde U moet me in mijn eigen coupé hebben zien binnengaan Hij stond vlug op, toen hij Van Aldin en Knighton zag naderen. „Ik moet u nu verlaten", sprak hij. „Ik wil mijn schoonvader onder geen beding ontmoeten". Van Aldin groette Katherine zeer hoffelijk, hoewel duidelijk te zien was dat hij in een slecht humeur was. „U schijnt graag naar het tennissen te kijken, mr. Poirot", bromde hij. „Wij Amerikanen zijn van ander hout ge sneden. Zaken gaan bij ons vóór genoe gen". Poirot trok zich van het verwijt wei nig aan. Hij glimlachte tegen de ver toornde miljonair. „Maakt u zich maar niet boos. Ieder heeft zo zijn eigen methodes. Ik heb het altijd prettig gevonden zaken en genoe gens met elkaar te combineren. Ik ben hier niet alleen voor mijn plezier, mijn heer Van Aldin. Kijkt u maar eens naar die oude man vlak tegenover ons met dat gele gezicht en die eerbied waardige baard". „Nu, wat is daarmee?" „Dat", zei Poirot, „is de heer Papo- poulos. Hij is een handelaar in antiqui teiten uit Parijs, maar de politie ver denkt hem ervan dat hij gestolen goed opkoopt, speciaal juwelen. Hij staat in verbinding met de hoogste zowel als met de laagste kringen van geheel Europa". Van Aldin keek Poirot aan met plot seling ontwakende belangstelling. zijn. Daarbij speelt uiteraard ook het al of niet nodig zijn van het winnen van wmtervoer een rol. Als het er zo voor staat, dat er hooi of kuilgras te weinig is, zal de veehouder eerder moeten be sluiten om nog een perceel te maaien dan in een geval, waarin voldoende ruwvoer aanwezig is. Als dat laatste het geval is, moeten we kiezen voor een ruime voorraad gras. Dat zal dan wel eens betekenen, dat na het weiden van de melkkoeien de schapen nog het een en ander hebben te doen, of mogelijk de maaimachine over het land moet. Dat is in ieder geval te verkiezen boven de omstandigheden, die op dit moment op heel wat bedrijven aanwezig zijn. De melkkoeien lopen daar in weiden, waar of onvoldoende gras aanwezig is, of gras van een kwaliteit, waar geen melk in zit. Als men dan bovendien moet vaststellen, dat er voor de naaste toe komst geen goede weiden klaar liggen, is de kans heel groot, dat de melk weg raakt. De 20-jarige Brigitte Bertram is met haar ouders zeer gelukkig totdat het noodlot toeslaat. Zij krijgt een ernstig ongeluk, maar als haar ouders zich be schikbaar stellen voor een bloedtrans fusie blijkt dat de bloedgroepen niet overeenkomen en dat Brigitte hun kind dus niet kan zijn. Deze onvoorstelbare gedachte krijgt realiteit als men beseft, dat tijdens de oorlog, in een schuilkel der, twee kinderen verwisseld moeten zijn. Tot overmaat van ramp wordt het meisje op de man, die haar vader niet kan zijn, verliefd De moeilijkheden, die uit deze situatie voorkomen, kan men meebeleven door het zien van „Mijn dochter, mijn minnares?", die vrijdag en maandagavond in het City-theater wordt vertoond. Een wat luchtiger verhaal is de ge schiedenis van Karl Heinrich, de jonge erfprins, die na de dood van zijn ouders onder toezicht komt van zijn strenge oom. „Alt Heidelberg". Karl Heinrich kan echter uitstekend opschieten met zijn oude leraar Jüttner, die er naar streeft, dat de jongeman zo spoedig mogelijk als normaal mens tussen an dere jongelui kan verkeren. Hij krijgt zijn zm en Karl Heinrich leert de lief tallige Kathi kennen. Deze kan de liefde van de jongeman niet beantwoorden, waardoor het gebruikelijke happy end bij films van dit genre ontbreekt. (Alle leeftijden). Tom Winters, die verbonden is aan een regeringsbureau in Washington, leeft sedert enige jaren gescheiden van zijn vrouw. Als zij om het leven komt, neemt hij de zorg voor haar kinderen op zich, die van dit nieuwe gezag echter allerminst gediend zijn. Hij neemt hen mee naar zijn appartement in Washing ton, totdat betere woongelegenheid ge vonden zal zijn. Aldus het begin van ,,'n Droomschip van een woonschip", die men zondag- en dinsdagavond kan zien Op een avond loopt een der kin-, deren bij Tom weg en toevallig doet de meerderjarige jonge dochter van een bekende dirigent hetzelfde. Uit deze gebeurtenis komt een contact voort tus sen Tom en de dochter van de dirigent. Zij wordt aangenomen als verzorgster van zijn kinderen. Tenslotte wordt ze zijn vrouw, waarmee tevens de rust in het gezin is hersteld. In de hoofdrollen: Cary Grant en Sophia Loren. (In kleu ren toegang alle leeftijden). ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 september op om 5.55 uur en gaat onder om 19.22 uur; 7 september op om 6.01 uur cn onder om 19.15 uur. Maan 8 sept L.K.; 14 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 2 sept. 10.11 en 22.12; 3 sept. 10 38 en 22.37; 4 sept. 11.02 en 23.01; 5 sept. 11.28 cn 23.26; 6 sept 11.51 en 23.51; 7 sept. 12.15 en 8 sept. 0.22 en 12.51. 9 sept. 107 cn 13 47; 10 sept. 2 14 en 15.14. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. „En?" vroeg hij. „Tk vraag me af", zei Poirot, „ik vraag me af waarom mijnheer Papo- poulos zo plotseling naar Nice is geko men?" Van Aldin keek de kleine detective strak aan. „Ik moet u excuus vragen, mijnheer Poirot". Poirot wuifde het excuus weg met zijn hand. „Och", zei hij, „dat is van geen be lang. Luister eens, mijnheer Van Aldin, ik heb nieuws voor u". De belangstelling van de miljonair was gewekt. Poirot knikte. „U zult het interessant vinden wat ik u te vertellen heb. Graaf de la Roche is na het onderhoud bij de rechter van instructie doorlopend onder toezicht ge weest. De dag daarop werd, gedurende zijn afwezigheid, de Villa Marina door de politie doorzocht". „En ik wed dat ze niets hebben ge vonden", zei Van Aldin. „Uw voorgevoel is niet juist", ant woordde Poirot. „Ze vonden niets dat oip een misdaad wees. Dat was ook niet te verwachten. Monsieur de la Roche is niet van gisteren. Als hij dus iets te verbergen had, zou dat zich niet in zijn huis bevinden, noch op zijn persoon, want hij weet dat hij ieder ogenblik de kans loopt gearresteerd te worden. De beste manier om iets te verbergen is het per post te verzenden. Welnu, hij heeft per auto een bezoek gebracht aan het postkantoor te Menton". „En?" vroeg Van Aldin vol belang stelling. (Wordt vervolgd) HET GEHEIM VAN Adoor gatha Christie DE BLAUWE TREIN Noord-Holland is een provincie met een rijk ver leden. De oude vloten zeilden om de kop de Zuider zee op en midden in het hart van de provincie vindt U nog kaken van walvissen. Noord-Holland is ook een moderne, dynamische provincie. Er is daar, bijvoorbeeld, een geheel nieuwe culture ontstaan: de bollenteelt. Als U in het voorjaar de oude Drom- medaris in Enkhuizen bestijgt, ziet U de kleuren pracht van één van Nederlands grootste bollen- gebieden. Over Enkhuizen gesproken, vorig jaar bestond de Raiffeisenbank er 60 jaar! De Raiffeisen- bank is een begrip geworden. Want op de 11.000 inwoners heeft deRaiffeisenbank er 6000 spaar rekeningen. En in de toekomst zal de Raiffeisen bank ook daar klaarstaan om oude en nieuwe cliënten voor al hun bankzaken van dienst te zijn in een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet. 2 000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5