v PLANTIAC VIEUX Dingen, die de aandaeht vragen De kenner drinkt Friese Vieux... HET GEHEIM VAN LANDBOUW en VEETEELT i.. »an (.roninjjrWj PPM anno187°6 5y2 0J RENTE DOMINEERT NU TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 rubriekvoor Greppels op tijd in orde De „r" is in de maand. Dat kan onder meer ook betekenen, dat de hoeveelheid regen, die er valt groter is dan de hoe veelheid, die nodig is voor de groei van de gewassen en de hoeveelheid, die verdampt. In die omstandigheden moet er een mogelijkheid zijn voor afvoer van het overtollige water. Op grasland betekent dit in de meeste gevallen, dat de greppels schoon moeten zijn en dat ook de afvoer naar de sloten in orde moet zijn. Speciale aandacht vragen we voor nieuw grasland. De kwetsbaarheid voor wateroverlast is hier nog groter dan op oud grasland, omdat de zode, die heel wat water kan bergen nog niet aanwe zig is. Nieuw grasland, dat de eerste maanden van het water heeft te lijden, heeft alle kans om al weer direct te vervallen in de „ondeugden" van oud grasland. We denken hierbij speciaal aan het verdwijnen van de goede gras sen en het naar voren komen van min derwaardige grassen. Is het nieuwe grasland laat ingezaaid, of moet het op dit moment nog ingezaaid worden, dan moeten de greppels er direct in. Ook de drainage vereist zorg Het wordt telkens nog vergeten, dat ook de drains onderhoud vragen. Men is er beslist niet als ze gelegd zijn. Vo rig jaar heeft een bloembollenkweker dit tot zijn schade nog weer eens onder vonden. En hij zal niet de enige zijn! Op een te laat tijdstip kwam hij tot de ont dekking, dat de bollen van het water te lijden hadden en dat dit een gevolg was van „vervuilde" drains. Nu was er in dit geval een verontschuldiging. De drains lagen nl. nog geen jaar. Door bijzondere omstandigheden was de ijzerafzetting in de buizen zeer sterk en het gevolg was, dat het water onvol doende kon afvloeien. Zo moeilijk ligt het niet overal. Maar het is zaak dit in het oog te houden. Als het op Uw bedrijf zo ver is, dat de drains al enkele jaren liggen en er nog niets aan gedaan is, dan is er alle reden om hier werk van te maken. Er zijn op het moment mogelijkheden genoeg om de drainreeksen te reinigen. Als het niet al te erg is, kunt U dit zelf doen met een plastic slang, die bij diverse za ken op Texel is te krijgen. Is de vervui ling heel erg, dan moet u iemand laten komen, die de buizen kan doorspuiten. Maar in ieder geval: Doe er wat aan! Het leggen van nieuwe drains Er zijn de laatste jaren heel wat per celen op ons eiland gedraineerd. Zowel in het ruilverkavelingsgebied als daar buiten We stellen ons voor, dat het ook dit jaar weer zal gebeuren. Dit kan echter, ook voor de landbouwers in het blok van Ruilverkaveling niet meer op de gunstige voorwaarden, die een aan tal jaren hebben gegolden. Ook hier wordt nu contante betaling gevraagd. De kosten van het draineren liggen op het moment hoog. Als het nodig is de reeksen om de 10 meter te leggen, dan is dit meer dan ƒ1500,per ha. Geen kleinigheid! We zijn er echter van overtuigd, dat het doorsukkelen met onvoldoende ontwaterd bouwland veel meer kost. We hebben het dit jaar weer duidelijk ondervonden. Daarom zijn we van mening, dat aan akkerbouwers, die jaar op jaar nadeel ondervinden toch het advies moet wor den gegeven deze dure operatie uit te voeren. En dan moet U bij nadeel niet uitsluitend denken aan „verdronken" plekken in de gewassen. Als U ieder voorjaar een paar weken langer moet wachten met het zaaiklaar maken dan 31. „Ja", zei de vader, „Bovendien heb ik gehoord dat hij zich uit zijn werk kring heeft teruggetrokken". Dit gesprek tussen vader en dochter werd gevoerd in hun eigen taal. Nu wendde hij zich tot de chasseur en zei in het Frans: „Faites monter ce monsieur". Even later trad Hercule Poirot, zeer zorgvuldig gekleed en vrolijk zijn stok zwaaiend, de kamer binnen. „Beste monsieur Papopoulos!" „Beste monsieur Poirot!" „En mademoiselle Zia!" Poirot maak te een kleine buiging voor haar. „Vindt u gped dat we doorgaan met ons ontbijt?" vroeg Papopoulos, terwijl hij zich nog een kop koffie inschonk. „Uw bezoek is een beetje hm vroeg". „Het is een schandaal", zei Poirot. „Maar, ziet u, ik heb haast". „Zo!" zei Papopoulos. „Bent u bezig met een zaak?" „Een zeer ernstige zaak", zei Poirot. „De dood van madame Kettering". „Laat eens zien". Papopoulos keek onschuldig naar het plafond. „Was dat niet de dame die in de blauwe trein is gestorven? Ik zag er een berichtje over in de kranten, maar er stond niets bij van misdaad". .,In het belang van het onderzoek" zei Poirot, „werd het beter geacht dat te verzwijgen". Er heerste een ogenblik stilte. „En waarmee kan ik u van dienst zijn, monsieur Poirot?" vroeg de anti quair beleefd. „Voila", zei Poirot, „ik zal tot de zaak komen". Hij haalde uit zijn zak het zelfde doosje dat hij aan Van Aldin had laten zien, nam de juwelen eruit en schoof ze over de tafel naar Papopoulos. Hoewel Poirot hem nauwkeurig ga- Uw buurman, en in de herfst niet meer op het land kan komen om de nodige stoppelbewerkingen uit te voeren, dan is de schade al veel groter dan de jaar lijkse kosten van een drainage. Zeer binnenkort komt er weer een draineer- machine op het eiland. Als het op Uw bedrijf nodig is, neem dan zo spoedig mogelijk contact op met de eigenaar van zo'n machine of de instanties, die daarbij bemiddelen. Stekels en boterbloemen De eerste helft van deze maand leent er zich nog voor om de stekels te lijf te gaan met chemische middelen. Het is nog een laatste mogelijkheid om er dit seizoen iets aan te doen. Vooral op per celen, waar U de grasgroei nog wat gaat aanzetten met stikstof en de stekels daarvan mee profiteren is er een goede gelegenheid om door zgn. groeistoffen te bewerken, dat de stekels zich dood- groeien. Een onkruid, waar we op ons eiland over het algemeen weinig aandacht aan geven, zijn de boterbloemen. Nu moeten we toegeven, dat we hier ook veel min der geel gekleurde weiden vinden dan op veel plaatsen aan de vaste wal. Toch ontbreken ze niet geheel. Hoewel het een wat minder „onaan genaam" onkruid is dan stekels, horen ze toch ook niet in het grasland thuis. De beste tijd voor bestrijding is tussen 20 september en 20 oktober. Voor be strijding van boterbloemen gebruikt men altijd de zgn. M.C.P.A.-middelen in een dubbele concentratie. Nu de tijd om kalk te strooien Op heel wat bedrijven zie je op het moment de hopen schuimaarde weer liggen. Ze zijn er een bewijs van, dat de Texelse landbouwers nog steeds overtuigd zijn van de grote waarde van een goede kalktoestand van de grond. We weten, dat daarnaast in de pak huizen flinke voorraden kalk aanwezig zijn. Het gaat er nu om de kalk op de goede manier op de juiste plaatsen te brengen. Die juiste plaatsen moet U vaststellen, of al vastgesteld hebben door onderzoek van de grond, of duide lijke verschijnselen van kalkgebrek in de gewassen. Hebt U kalkmeststoffen gekocht, maar nog niet besloten waar de kalk gebruikt moet worden, dan wordt het hoog tijd, dat U dit door grondonderzoek laat vaststellen. We noemden ook „de goede manier" om de kalk in de grond te brengen. Als het bouwland betreft, dan is daarvoor de nazomer het meest geschikt. Kalk verplaatst zich vrij moeilijk door de grond en als U op korte termijn profijt wilt hebben van de kalk, dan moet U bij die verplaatsing een handje helpen. De stoppelbewerkingen zijn daarvoor uitermate geschikt. Met stoppelploegen, cultiveren, frezen en eggen wordt de kalk goed door de grond geroerd. De klacht, dat kalk zo langzaam werkt is voor een deel ook te wijten aan een on juiste toediening. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 september op om 6.07 uur en gaat onder om 19.06 uur; 14 september op om 6.11 uur en onder om 18.58 uur. Maan: 14 sept. N.M.; 21 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 9 sept. 1.07 en 13.47; 10 sept. 2 14 en 15.14; 11 sept. 3.56 en 17.04; 12 sept. 5.43 en 18.47; 13 sept. 7.17 en 20.06; 14 sept. 8.26 en 21.09; 15 sept. 9.24 en 21.59; 16 sept. 10.08 en 22.40; 17 sept. 10.43 en 23.11. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. desloeg, bewoog zich geen spier op Pa popoulos' gezicht. Hij nam de juwelen op en onderzocht ze met kennersblik. „Prachtig, niet?" vroeg Poirot. „Zeer goed", zei Papopoulos. „Hoeveel denkt u dat ze waard zijn?" „Moet ik u dat werkelijk zeggen?" „U is slim, mijnheer Papopoulus. Neen, het hoeft niet. Zij zijn bijvoor beeld geen vijfhonderdduizend dollars waard?" Papopoulos lachte en Poirot deed het ook. „Als imitatie", zei Papopoulos, terwijl hij de juwelen teruggaf, „zijn ze wer kelijk heel goed, zoals ik al zei. Zou het indiscreet zijn, wanneer ik vroeg hoe u eraan gekomen bent?" „Volstrekt niet", zei Poirot. „Ik heb er geen bezwaar tegen dat te vertellen aan een oude vriend als u. Ze waren in het bezit van graaf de la Roche". Papopoulus zette grote ogen op. „Werkelijk?" mompelde hij Poirot leunde voorover op de tafel en zette en zeer onschuldig gezicht. „Monsieur Papopoulos", zei hij, „ik zal open kaart spelen. De originelen van deze robijnen werden madame Kettering ontstolen in de blauwe trein. Nu wil ik u eerst het volgende zeggen: Of de juwelen teruggevonden worden of niet gaat mij niet aan. Dat is de zaak van de politie. Ik werk niet voor de po litie, maar voor monsieur Van Aldin. Ik wil de hand leggen op de man die ma dame Kettering vermoordde. Ik interes seer me alleen voor de juwelen, in zo verre ze mij kunnen leiden tot de moor denaar. U begrijpt me?" De laatste woorden werden met grote nadruk uitgesproken. Papopoulos zei rustig, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken: „Gaat u door". RAIFFEISENORGANISATIE ƒ5 MILJARD GEPASSEERD De Raiffeisenorganisatie in Neder land heeft een belangrijke mijlpaal be reikt; het totaal spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders is de ƒ5 mil jard gepasseerd. Deze gebeurtenis in de spaarbankwereld hier te lande be schouwt men in de Raiffeisenorganisa tie niet alleen als een blijk van ver trouwen, maar teven als een mijlpaal, waaraan een meer algemene betekenis kan worden toegekend. Sparen is in de hedendaagse samen leving een absolute voorwaarde voor het behoud van welvaart en economi sche groei. Het wordt verheugend ge acht, dat de spaarzin van de Neder landse bevolking bij de gestegen wel vaart en de verbetering van de sociale voorzieningen in stand is gebleven. Dit verschaft de mogelijkheid tot verbete ring van het leef- en werkklimaat in ons land. Uit het verloop van de mil jarden-mijlpalen bij de Raiffeisenorga nisatie valt af te leiden, dat het sparen in ons land een grote vlucht heeft ge nomen. Snelle groei Het tegoed van ƒ1 miljard werd in 1950 bereikt, ruim een halve eeuw na de oprichting van de organisatie. Het bedrag van 2 miljard werd bij de aan vang van 1959 bereikt. Drie jaar later overschreed het inleggerstegoed de 3 miljard. Medio 1964 werd de ƒ4 miljard gepasseerd en thans, twee jaar later, de 5 miljard. Het aantal vestigingen van de Raif- feisenbanken bedraagt 1.300. Zowel in de steden als op het platteland mogen de Raiffeisenbanken zich in het ver trouwen van de spaarders verheugen. Zo droegen steden en platteland in ge lijke mate bij tot het spaaroverschot van ƒ68,4 miljoen in juli. Gezien de mate, waarin door de spaar ders van de overige bankdiensten ge- „Het komt me waarschijnlijk voor dat de juwelen te Nice van eigenaar zullen veranderen misschien is dat reeds gebeurd". „Ah!" zei Papopoulos. Hij keek in gedachten naar zijn koffie Een forse, ronde, vertrouwde vieux: Plantiac Vieux. Natuurlijk ook als tiki tuim&s vin* A Z»CHJ EN BfUGtN PLANT1NQA - BOLSWARD bruik wordt gemaakt, heeft het feit dat bij de Raiffeisenbanken alle voorko mende bankzaken kunnen worden ver richt tot deze sterke ontwikkeling bij gedragen. Plaatselijke bank Bij de plaatselijke Boerenleenbank is de groei van de spaargelden in de afge lopen jaren ook zeer belangrijk ge weest, zoals uit onderstaand overzicht blijkt 1955 5 miljoen; 1958 6 miljoen; 1959 7 miljoen; 1960 8 miljoen; 1961 10 mil joen; 1962 11 miljoen; 1963 13 miljoen; 1964 14 miljoen; 1965 16 miljoen. WAGENMUSEUM ZONDAG SPECIAAL GEOPEND VOOR TEXELAARS Het bestuur van de Paardensport vereniging, die het Wagenmuseum te De Waal exploiteert, heeft besloten het museum a.s. zondag van 11 uur 's mor gens tot 6 uur 's avonds geopend te houden. Dit gebeurt op verzoek van vele Texelaars, die graag eens een kijkje in het museum wilden nemen, maar daar op werkdagen geen gelegen heid voor hadden. Besloten is daarom, voordat het mu seum op 15 september de deuren tot het volgend seizoen sluit, hen op een zon dag kijkgelegenheid te bieden. Het wa genmuseum trok m het afgelopen sei zoen belangrijk meer toeristisch bezoek dan vorig jaar, toen het museum voor het eerst „draaide". Er werden reeds meer dan 4000 kaartjes verkocht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 september worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.45 uur; De Koog 15.45—16.15 uur. en zag er nog iets edeler en meer pa triarchaal uit dan anders. „Ik dacht bij mezelf: „Wat een mee valler!" ging Poirot voort. „Mijn oude vriend Papopoulos is in Nice! Hij zal me wel willen helpen. Ik dacht verder: Hij is natuurlijk hier voor zaken". „Volstrekt niet", zei Papopoulos, „ik ben hier voor mijn gezondheid, op voor schrift van mijn dokter". Hij liet een hol kuchje horen. „Het spijt mij dat te horen", ant woordde Poirot, met niet geheel op rechte sympathie. „Maar om verder te gaan: Wanneer een Russische groother tog of een Oostenrijkse aartshertoging of een Italiaanse prins hun familieju welen van de hand wensen te doen, tot wie wenden ze zich dan? Tot de heer Paipopoulos, nietwaar? De man die over de gehele wereld bekend staat om de discretie waarmee hij zulke zaakjes be handelt". De ander boog. „U vleit me". „Discretie is een belangrijk iets", zei Poirot met een glimlach. „Ik kan ook discreet zijn. Ik zei bij mezelf: „Wan neer deze juwelen in Nice zijn verhan deld, moet de heer Papopoulos daarvan op de hoogte zijn. Hij weet alles wat er in dit opzicht gebeurt". „Ah", zei Papopoulos en nam nog 'n stukje toast. ./De politie heeft met deze zaak niets te maken, dat begrijpt u", zei Poirot. „Men hoort weieens geruchten", gaf Papopoulos voorzichtig toe. „Bijvoorbeeld?" drong Poirot aan. „Is er een reden waarom ik het zou zeggen?" „Zeventien jaar is een lange tijd, monsieur Papopoulos, maar mensen van uw ras vergeten niet gauw bewezen diensten, meen ik". „U heeft gelijk, monsieur Poirot. Zo als u zegt, ons ras vergeet niet gemak kelijk". „U wilt me dus helpen?" „Wat de juwelen betreft, monsieur, kan ik niets doen". VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders van Texel verleenden de navolgende per sonen, zaken en instellingen de daarbij omschreven bouwvergunning De heer F. H. Agter te Den Burg, voor de bouw van een woonhuis met schuur aan het Mienterglop te De Koog; de heer P. Kuiper te Oosterend, voor de bouw van een garage aan de Oranje straat; de heer B. Vlaming, O 53, voor de bouw van een rundveestal nabij Oosterend; de heer B. Hoogenbosch te Den Burg, voor de verandering van een woonhuis aan de Duinweg; de heer J. W. Geus te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Emmalaan; de heer A. C. v.d. Gaag te Den Hoorn, voor het maken van een dakkapel aan de woning Herenstraat 105; de heer P. J. Schagen te Oudeschild, voor de bouw van een garage aan de Wijde Steeg al daar; de heer L. Bruin te Den Burg, voor de bouw van een woning aan de Thijsselaan (in afwijking van het hui dige uitbreidingsplan); de heer P. Bak ker Pzn., H 119 te Den Burg, voor de bouw van een rund veestal aan de Wes- terweg-Driehuizerweg; de heer H. Pee- ters te Den Burg, voor de verandering van zijn woonhuis aan de Duinweg; de heer J. Kaczor te Den Burg, voor de bouw van een tweede pompeiland met kiosk aan de Keesomlaan; mevr. J. D. Bakker te Den Burg, voor de verande ring van een woonhuis aan de War moesstraat; de heer P. G. Kuip te Oos terend, voor de verandering van een gevel aan de Nesweg; de heer B. Wijn gaarden te Den Hoorn, voor de bouw van een garage-bergplaats aan de He renstraat; de heer P G. Schoorl te Den Burg, voor de bouw van een garage- berging aan de Meijert Boonsbosweg; en de heer J. Dijkstra te De Koog, K 64, voor de bouw van een pension aan de Badweg. De oude man wikte en woog zijn woorden nauwkeurig, evenals Poirot had gedaan. „Ik weet niets, ik heb niets gehoord. Maar ik kan u misschien toch een tip geven dat wil zeggen als u zich in teresseert voor wedrennen". „Onder sommige omstandigheden zeer zeker", zei Poirot, hem onafge broken aanziende. „Te Longchamps loopt een paard, dat wel de belangstelling waard is, zou ik denken. Ik kan het niet zeker zeggen, ziet u, het bericht is al door zoveel han den gegaan". Hij zweeg en keek scherp naar Poi rot, als om te weten te komen of deze hem begrepen had. „Uitstekend, uitstekend", zei Poirot. „De naam van het paard", zei Papo poulos, „is Markies. Ik denk, maar ik weet niet zeker, dat het een Engels paard is, nietwaar, Zia?" „Dat geloof ik ook", zei het meisje. Poirot stond vlug op. „Ik dank u, monsieur", zei hij. „Een tip is veel waard. Au revoir, monsieur, au revoir, en veel dank". Hij wendde zich tot het meisje. „Au revoir, mademoiselle Zia. U en uw vader dineren nog weieens met mij" „Heel graag", antwoordde Zia. Poirot wandelde over de straat en floot een deuntje in zichzelf. Hij ging naar het postkantoor en verzond een telegram. Hij had enige tijd nodig om het op te stellen, want het was in code en hij moest op zijn geheugen afgaan. Het scheen op een vermiste dasspeld betrekking te. hebben en was geadres seerd aan Inspecteur Japp, Scotland Yard. Ontcijferd stond er kort en krachtig: „Telegrafeer mij alles wat bekend is omtrent een man, wiens schuilnaam de Markies is". (Wordt vervolgd) 51/2% ligt voor u op tafel. Dat is nu de spaarvorm met de dominerende rente; opzegtermijn tot 10.000,slechts 6 maanden, daarboven 12 maanden. Ook wanneer deze ter mijn u minder goed past, hoeft u nog niet te „passen". U kunt doorgaan met 41/2% of 3'/2% rente met korte tot zeer korte opzegtermijn. De NMB heeft altijd de juiste spaarvorm voor u. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5