Cjrocn 2warL- Jexels in het harL, Marine wil de schietoefeningen boven de Hors legaliseren AGENDA Echtpaar Riemens-Meertens was 65 jaar getrouwd Waakzaamheid is geboden! Wie bedenkt een goede naam? Hartelijke huldiging in huize Irene Brabantia strijktafels Zaterdag naar het gecostumeerde voetbal te Oudeschild VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8108 Uitgave N.V. v/li Langcvcld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog. Tel. (02220) 2058. 's avonds (02228) 410 COURANT Verschgnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. (Commentaar) VERSCHILLENDE instanties zijn voornemens bezwaren in te die nen tegen de verlening van de hinderwetvergunning aan de Ko ninklijke Marine. Dit vooral als gevolg van de vage termen, waarvan de Ma rine zich in haar aanvraag heeft be diend. In het vorige nummer meldden wij reeds dat het gaat om „het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een schietinrichting, waar bij geschoten zal worden met vliegtuig- oefenraketten en waarbij voorts oefen- bommen vanuit vliegtuigen zullen worden afgeworpen". Volgens het ma- rineverzoek zal het vuren met vlieg- tuigoefenraketten zeewaarts geschie den in een vliegrichting van 280 gra den terwijl de oefenbommen op de daarvoor bestemde schijf worden afge worpen, eveneens vliegend in een richting van 280 graden. Dat de marine nu eerst om een ver gunning vraagt is bevreemdend. Im mers, het afvuren van oefenraketten en het afwerpen van oefenbommen vanuit vliegtuigen geschiedt al gedurende vele jaren op regelmatige tijden. Iedere Texelaar weet dat bij die gelegenheden de zandplaat niet mag worden betreden, rode waarschuwingsvlaggen zijn dan gehesen. Heeft de marine dan al die tijd zonder vergunning geoefend9 Het ant woord moet bevestigend zijn Welis waar zijn in het verleden aan de marine hinderwetvergunningen verleend, maar deze betroffen de aanleg van een ma- dhinepistool-/mortierbaan en een pi stool- en revolverbaan op De Mok. Als ooit een vergunning voor het afvuren van raketten en het afwerpen van bom men is gegeven, moet dit in een ver ver leden zijn gebeurd, maar waarschijnlijk is dat niet, zo vertelde ons een gemeen teambtenaar. De Marinevoorlichtings dienst (Marvo) te Den Haag wist het ook niet zo precies, maar veronderstel de dat er inderdaad al jaren zonder vergunning is geoefend en dat men deze situatie nu wil legaliseren. Maar dan rijst de vraag waarom de marine dat juist nu wil doen, zo kort nadat zij in een soortgelijke hinderwetkwestie op Vlieland bakzeil heeft, gehaald. Bete kent het dat men de oefeningen boven de Hors wil intensiveren en wil men trachten de Texelaars te laten goedkeu ren, wat de bewoners van hun buur- eiland weigerden? In de huidige situatie hebben de Tra okers en Neptunes reeds overlast, ge vaar en ergernis veroorzaakt, Men zal zich herinneren dat wij in de afgelopen jaren melding maakten van het ..bij vergissing" afwerpen van oefenbommen en raketten vlak bij de dorpskom van Den Hoorn, waardoor in één geval va kantiegangers aan de dood ontsnapten. Onbehagen verwekte ook de (onbekend gebleven mannevlieger, die zo laag over het kajnpeercentrum „Loodsmans duin" vloog, dat hij een papieren vlie gertje van een kind uit de lucht maaide. Bekend is dat sommige vakantiegangers liever niet in of bij Den Hoorn verblij ven in verband met hel onafgebroken vliegtuiggeronk. De marineactiviteit is tot dusverre echter dragelijk geweest, vooral omdat er betrekkelijk weinig wordt geoefend. Deze zomer is het maar enkele keren gebeurd zodat een ver draagzaam mens ook nu geneigd is te zeggen dat het allemaal wel zal mee vallen. De Texelaars zullen zich evenwel rea liseren, dat het gaat om een steeds zeldzamer en dus kostbaarder wordend goed: de rust. Het is nuchter en zakelijk dat alles in het werk wordt gesteld om deze op ons eiland zoveel mogelijk te handhaven, temeer daar men toch al veel concessies moet doen om gevolg te kunnen geven aan de eisen die de ge motoriseerde moderne tijd stelt. (Advertentie I.M.) GEZAMENLIJKE LANDBOUW-ORGANISATIES Bezoekt de vergadering van he denavond in „De Oranjeboom". Inleiding door de heer A. van Leeuwen, voorzitter van de vee houderij-commissie van de drie Hollandse Landb. Organisaties met als onderwerp „Veehouderij in de ruimste zin". De afdelingsbesturen van H.M.v.L., L.T.B., C.B.T.B. Als de Marine de hinderwetvergun ning krijgt, kan zij doorgaan met de oe feningen zoals deze tot dusverre werden gehouden. Het besef dat de strijdkrach ten nu eenmaal oefengelegenheid nodig hebben is waarschijnlijk zo algemeen, dat men daar wel vrede mee kan heb ben, al blijft het vervelend dat de een zame Hors van tijd tot tijd ontoegan kelijk is. Want die uitgestrekte zand plaat (oppervlakte gelijk aan die van de hele Prins Hendrikpolder!) is bijzon der boeiend. Nergens op Texel kan men meer genieten van de inwerking van zon, zee en wind op het karakter van 't landschap. Een deel van de zandvlakte is ingesloten door stuifduinen en hier heb ben zich enkele ondiepe binnenzeetjes gevormd, die een drukbezocht ontmoe tingspunt voor vogels zijn. De Hors is nog maar nauwelijks ontdekt, maar vast staat dat het een waardevol gebied is dat het eigenlijk niet verdient van tijd tot tijd als schietschijf te fungeren. Degenen die er een gewoonte van heb ben gemaakt af en toe de dage lijkse zorgen uit te bannen door zich voor enkele uren aan de wijdse, uitge strekte, maar bepaald niet eentonige Hors over te geven, hopen van harte dat de bezwaren zo talrijk en overtui gend zullen zijn, dat er geen ongunstige verandering in de status quo zal komen. Liefst zouden ze zien dat de Marine maar helemaal verdween en ergens an ders haar vliegers zou laten trainen. Nu is dat te mooi om waar te worden, maar men heeft er wel recht op te we ten wat de Marine precies van plan is. Hoe vaak wil men gaan oefenen? Wat verstaat men precies onder een schiet inrichting? Welke vliegtuigen wil men gebruiken? Blijft het schieten tot een bepaalde periode bulten het broed- en toeristenseizoen beperkt? Het antwoord op deze vragen is belangrijker dan men geneigd is te denken. Onder „vliegtuig" b.v. kan men met alleen de tot dus verre gebruikelijke Trackers en Neptu nes verstaan, maar ook helicopters (die vrijwel zeker de rust in het aanigren- sende broedterrein De Geul zullen sto ren) en straaljagers die wellicht bij het schieten veel grotere cirkels moeten draaien waardoor geheel zuidelijk Texel in het lawaai wordt betrokken. Deze vragen legden wij voor aan de Marinevoorlichtingsdienst te Den Haag. Bij monde van een der officieren van de Marv o werd ons meegedeeld, dat men niet voornemens is de oefeningen boven de Hors te intensiveren. Dat men zich in vage termen uitdrukte was het gevolg van desbetreffende voorschrif ten. „Het gaat om legalisering van de bestaande toestand. Op Vlieland was dat ook het geval maar het teit dat men nu een hinderwetvergunning vraagt heeft niets met de kwestie Vlieland te ma ken", zo werd gezegd. Hetgeen, dachten wij, niets afdoet aan de noodzaak dat Texel nu van de gelegenheid gebruik maakt om zich voor de toekomst veilig te stellen door de Marine er op z'n minst toe te brengen officieel te ver klaren dat zij op zuidelijk Texel niet meer hinder zal veroorzaken dan nu het geval is. Hopelijk bereiken de rekes- ranten dat aan de te verlenen vergun ning 'n groot aantal voorwaarden wor den verbonden, die tijdens een verga dering van alle hierbij geïnteresseerde instanties zouden kunnen worden opge steld. Een 65-jarig huwelijksjubileum is een zeldzame gebeurtenis. Maar het echt paar C. Riemens-Meertens heeft het dinsdagochtend mogen beleven. In hui ze „Irene", waar de heer en mevrouw Riemens sinds vier jaar wonen heeft men dit heuglijke feit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Het bruidspaar werd in de feestelijk met slingers en bloemstukken versierde eetzaal hartelijk gehuldigd in aanwezig heid van directie, personeel en familie leden, maar ook burgemeester C. De Koning, directeur M. L Kempenaar van de Sociale Dienst, ds. Uidam en ds. van Leeuwen waren aanwezig. Toen het bruidspaar de zaal betrad zongen allen een feestlied „Ik heb ge loofd en daarom zing ik", op het har monium begeleid door W. Stam. Een beetje beduust door deze onverwachte hulde aanhoorde 't jubilerende paar de felicitatietoespraak van de directeur van huize „Irenede heer P. Hoeksma Geschenk Deze stelde vast dat een 65-jarige hu welijk zelfs onder de bejaarde bewo ners van „Irene" veel indruk maakt; het 's haast een mensenleeftijd. Daarop traden twee „jonkies" naar voren, me vrouw A. Bakker-Knol en mevrouw H. Peper-Visser, die resp. 55 en 49 jaar ge trouwd zijn. Als geschenk van de bewo ners en het personeel van huize „Irene" boden zij aan mevrouw Riemens een fraaie stoel en aan de heer Riemens een kistje sigaren aan. De heer C. Riemens (87) en ook zijn 85-jarige vrouw zijn geboren te Hoek (bij Terneuzen 'n Zeeland). Een landarbeider had het in die dagen bijzonder arm De heer Rie mens werkte voor ƒ6,per week en toen hij hoorde dat hij op Texel ƒ9,kon verdienen, aarzelde hij niet lang en vertrok. Dat was in 1911. Riemens werkte op verschil lende boerderijen in Eierland, o.a. „Labora", „S'r Robert Peel". „Nieuw Wageningen" en „Pieters- hoeve". In 1927 ging het echtpaar in Oosterend wonen waar het bleef tot 1962. Uit het huwelijk kwamen drie kinderen voort- één zoon en twee dochters. Verder zijn er 13 kleinkinderen en 32 achterkleinkin deren. Woordenvan felicitatie sprak ook bur gemeester De Koning. Hij vertelde dat zich in zijn gemeente slechts zelden een 65-jarig huwelijksjubileum voordoet, maar een record heeft het echtpaar Riemens niet gebroken. Een aantal ja ren geleden is zelfs eens een 70-jarig jubileum gevierd. De burgemeester hoopte dat de heer en mevrouw Rie mens nog jaren in redelijk goede ge zondheid op deze dag zouden kunnen terugzien. Steun Namens de gereformeerde kerken van Den Burg en Oosterend sprak ds. P. Ui- dam. Hij zei het echtpaar in de afgelo pen drie jaar goed te hebben leren ken nen en had gezien dat de twee elkaar tot grote steun waren geweest. Ze had den lief maar ook veel leed gedeeld. Met name de slechte gezondheid van moeder Riemens maakt de dagen soms moeilijk, maar daarbij is het geloof voor hen een grote zegen. Ds. Uidam hoopte dat de Here zou geven dat de heer en mevrouw Riemens nog lang zouden blijven leven, maar hij wist dat zij naar het Hemels Vaderhuis ver langden en hoopte dat zij daar niet lang na elkaar zouden aankomen. Een dankwoord werd tenslotte ge sproken door de heer P. Riemens uit Oosterend. Vrijdag 14 oktober 1966. De Koog, ledenvergadering doopsgezinde ge meente Zaterdag 15 oktober 1966. Oudeschild, voetbalveld. 3 uur voetbalwedstrijd kottervissers tegen Oudeschilders. De opbrengst is ten bate van het zwembad. Dinsdag 18 oktober Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen. De heer J. C. Bruin vertoont een film* over zijn reis naar Egypte. Aanvang 8 uur. Den Burg. Dorpshuis. Vrouwenvereniging NVV. Mevr. Vermeulen spreekt over het werk van de vakbond. Woensdag 19 oktober 1966. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" Ver gadering Ver. v. Vrienden van het Paard. Kor te films met een inleiding door de heer Bies heuvel over paardensport en -fokkerij. Vrijdag 21 oktober 1966. Den Burg, Dorpshuis. Fotoclub De Kiekendief, aanvang 8 uur. Oosterend, Jatry, 20 uur, dorpscommissie Oos terend. Algemene vergadering. De heer J. C. Bruin zal een film vertonen over zijn reis naar Egypte. Zondag 23 oktober 1966. Den Burg, gymnastieklokaal RHBS. Vertoning Franse film „Le Monde Sauvages des Alpcs" voor leerlingen van RHBS en ULO en belang stellenden BROMFIETS BOTSTE OP AUTO Dinsdag omstreeks het middaguur deed zich op de kruising Hallerweg- Schilderweg (nabij het aardappelselec- tiebedrijf) een aanrijding voor waarbij een bromfietser en een automobilist waren betrokken. Uit de richting Oudeschild naderde over de Schilderweg de heer H.R. (65) met zijn Opel Kadett personenwagen Hij wilde rechtsaf slaan om de Haller- weg op te rijden en verzuimde daarbij voorrang te geven aan de op het fiets pad rijdende bromfietser H van Boven (17) die uit Den Burg kwam. De voer tuigen raakten elkaar met vrij grote snelheid waardoor de schade aanzien lijk was. De Opel liep flinke deuken op aan de carossene en de bromfiets was zo ernstig beschadigd dat repara tie waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn. De heer van Boven kneusde een schouder. De politie maakte proces ver baal op. ƒ984,— VOOR K.N.Z.H.R.M. Een dezer dagen heeft de plaatselijke reddingscommissie de bootjes en busjes gelicht die op verschillende punten op Texel zijn opgesteld om het publiek in de gelegenheid te stellen financieel bij te dragen aan het belangrijke werk van de Koninklijke Noord- en Zuidholland- se Reddingmaatschappij. Het bleek dat in de afgelopen 12 maanden totaal ƒ984,is geofferd. Van dit bedrag was ƒ171,afkomstig van het vakantiecen trum „Hoog-Koog" waar men het lees- geld van de bibliotheek voor de K.N Z.H.R.M. had bestemd Een belangrijke bijdrage was ook af komstig van de heer W Uijleman uit Den Haag die ten tijde van de wereld kampioenschappen voetbal in het boot huis op het kampeerterrein „Koger- strand" zijn tv-toestel neerzette en de kijkende voetballiefhebbers iets liet be talen. Het is mogelijk dat enkele busjes op Texel zijn vergeten De houders daar van worden verzocht dit even te berich ten aan de heer W. Peeters te De Koog, telefoon (02228) 301 GECOMBINEERDE REDDINGOEFENING Zaterdag 29 oktober zal de redding boot „Ida Man,'" voor een oefentocht uitvaren. Deze keer wordt de oefening gecombineerd met het in weiikmg bren gen van het wippertoestel. Een en an der zal geschieden om negen uur 's morgens aan het strand van de Buiten- muy bij De Koog. Belangstellenden zijn welkom, mjts zij op enige afstand blijven om het werk niet te beiemmeren. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Cultureel Werk vindt dat het sport- en cultureel centrum aan de LTS te Den Burg een zinvolle, goed in het gehoor liggende naam moet krijgen. Be sloten is een prijsvraag uit te schrijven zodat ieder gelegenheid heeft een sug gestie te doen. De naam moet betrek king hebben op het centrum als geheel, dus niet alleen passen bij b.v. de func tie als sporthal. Suggesties, voorzien van naam en adres kunnen voor 29 ok tober worden ingediend bij de admini strateur van de Stichting, p.a. Raadhuis Den Burg. De uitverkoren naam zal te zijner tijd worden bekroond en het is voorts de bedoeling de inzender uit te nodigen voor de openingsplechtigheid op 19 november. 10 JAAR PRINSES BEATRIXFONDS (INGEZONDEN) T'en jaar geleden werd het prinses Beatrixfonds opgericht. Dat was dus in 1956 toen er veel gevallen van polio waren. De ziekte is nu sterk terugge drongen, maar veel patiënten blijven onze steun vragen. De doelstelling van het fonds is bovendien breder geworden. Men werkt nu ook in het belang van grote groepen spastici en lijders aan multiple sclerose, spina bifida (open rug) en spierdystrofie. Op 23 september werd het 10-jarig bestaan herdacht in de Ridderzaal, in het bijzijn van prinses Beatrix en haar echtgenoot. De voorzit ter van het Beatrixfonds, mr J. Klaa- sesz leidde de bijeenkomst. Hij zei on der meer dat het onjuist is te denken dat de overheid alles kan doen. Het par ticulier initiatief en de particuliere steun kan niet gemist worden. Na deze herdenking bezochten we een van de inrichtingen. Het paviljoen voor beade- mingspatienten ,.De Schelp" te Scheve- ningen is het nieuwste; het werd op 26 november 1965 geopend. Je komt er on der de indruk als je hoort dat deze men sen nooit meer naar huis zullen kunnen terugkeren. En ook bij het horen van wat het kost om hen te laten leven en hen een thuis te geven. Op Texel is twee jaar geen huis-aan- huis collecte voor dit doel geweest. Zul len we nu ƒ1000,bijeenbrengen? Deze week komen de collectrices bij u langs. Geeft met milde hand; het is hard nodig T. Beemsterboer-Water OUDESCHILD In het vorige num mer meldden wij reeds dat morgen op het voetbalveld te Oudeschild een wed strijd geoostumeerd voetbal zal worden gespeeld tussen Texelse kottervissers en inwoners van Oudeschild. Het be looft een spannende match te worden waaraan ook niet-voetballiefhebbers hun hart kunnen ophalen in verband met de merkwaardige kledij der spelers. 'Door te gaan kijken bewijst men het Texelse zwembad een goed hart toe te dragen, want de entreegelden (ƒ1,50 voor volwassenen en ƒ0,75 voor kinde ren) worden in de zwembad-pot gestort. De initiatiefneemster, mej. Geeske de Vries, vertelde ons gisteren iets over de samenstelling van de elftallen. Het kot- tervisserselftal bestaat uit B Vlaming |(TX 32) doel, B. Vlaming (TX 10), G. Roeper (TX 16), P. v d. Slikke (TX 21), B. Jas (TX24), W. Vendel (TX 17), P. v d. Vis (TX 21), A. Wonder (TX 19), C. Witte (TX 26), B Vlaming (TX 49), C. Mets (TX 36) en P. de Wit (TX 30), re serve. Het Oudeschilder elftal bestaat uit: D. de Vries (doel), D. Kalverboer. F. Schel- linger, D. Bakker, J. de Vries, P. de Brok, P Bakker, P. de Vries, L. Vlas, W. of C. Boom en J. van Leeuwen (re serve). Scheidsrechter is de heer H. Spigt. Alvorens de wedstrijd om drie uur begint, wordt om half drie een optocht van de spelers door Oudeschild gehou den Ze worden voorafgegaan door de drumband van „Excelsior" uit Ooster end De rondgang eindigt bij net sport veld, waar de aftrap zal worden ver richt door „Swiebertje". Mej. de Vries heeft bij de organisa tie van dit evenement veel medewer king ondervonden. O.a. van TESO die voor het vervoer van de drumband gra tis een bus beschikbaar stelde en van de heer J. Geus die gratis een auto uitleen de waarmee de aanplakbiljetten werden verspreid. Burgemeester De Koning heeft toe gezegd zaterdag tot de toeschouwers te behoren. VERKOOPDAGEN VAN DE HER VORMDE VROUWENVERENIGING DE WAAL In het dorpshuis van De Waal zal men op donderdag 20 en vrijdag 21 oktober weer in de gelegen heid zijn de fraaie handwerken, ge maakt door de dames van de Hervorm de Vrouwenvereniging te De Waal, te bewonderen én te kopen. Om het geheel nog aanlokkelijker te maken zullen er ook weer enige attrac ties aan het geheel verbonden zijn. Het is ongetwijfeld de moeite waard even naar het dorpshuis te gaan. ('s Middags open van 3 tot half 6 en 's avonds van half 8 tot half 11). DE HEER J. KLOOSTERMAN 25 JAAR GEMAAL-MACHINIST Dinsdag wapperde op het waterge- gemaal Waalcnburg de vlag. Reden van dit feestvertoon was het feit dat de heer J. Kloosterman die dag 25 jaar in dienst was als machinist. Een kwart eeuw lang heeft Kloosterman er voor gezorgd dat het water in de polder op het gewenste peil bleef. Hij legde daarbij een voor beeldige stiptheid aan de dag, waardoor hij toonde deze verantwoordelijke taak naar behoren te kunnen vervullen. De pompen van het gemaal Waalen burg worden gedreven door één-cylin- der zuiggas motoren, die voor dieselolie geschikt zijn gemaakt. Ze dateren uit de jaren twintig, maar zijn zo degelijk geconstrueerd dat Kloosterman ver wacht dat hij wel niet meer zal mee maken dat ze worden vervangen. Toch is het in de afgelopen 25 jaar wel voor gekomen dat zich een mankement voor deed. Direct ingrijpen was dan noodza kelijk om de bemaling niet in gevaar te brengen. Soms was een reis naar de fa briek nodig om snel een onderdeel naar Texel over te brengen. Bijna dagelijks wordt gemalen en omdat Kloosterman niet over een vervanger kan beschik ken, betekent dat dat hij nooit op va kantie kan. „Alleen als het heel erg droog is durf ik wel eens voor een paar dagen weg te gaan", vertelde hij ons. Het polderbestuur van Waalenburg vond dat aan het jubileum een officieel tintje moest worden gegeven. Dinsdag middag kwamen dijkgraaf H. Keijser, de heemraden en de secrearis-penning- meester officieel hun gelukwensen aan bieden. Het bleef niet bij een handdruk en lovende woorden, als geschenk van de polder bood de heer Keijser een koel kast aan Daarvan profiteert ook mevr. Kloosterman en terecht, zo zei de heer Keijser, want in geval van nood weet ook zij wat zij moet doen om het water uit de polder te krijgen. Sleohts één keer bleef de bemaling in gebreke. Dat was in de oorlog toen de heer Kloosterman met vele andere Texelse mannen naar Assen was gede porteerd. De polder kwam blank te staan en Kloosterman mocht in allerijl worden teruggehaald.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1