RAIFFEISEN- SPAARWEEK INVENTUM 24 t/m 31 oktober! VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: Bakkers Ijzerhandel n.v. HET GEHEIM VAN SPORTPROGRAMMA Van uit de gezellige warme huiskamer naar het koude kille bed kans op 2 maanden gratis stroom Voor Baby ZATERDAG 22 OKTOBER 1966; Adspiranten Oosterend a-Tex. Bovs a, 3.00 uur Texel b-ZDH a, 3.00' uur Cooksdorp a-De Koog a, 3.00 uur Pupillen Oosterend a-Tex. Boys a, 2.15 uur Tex Boys b-Oosterend b, 3 uur Texel b-ZDH a, 2.15 uuh ZDH b-Texel a, 3.00 uur ZONDAG 23 OKTOBER 1966; 4de klasse A KNVB Flevo-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Bergen-Oosterend, 2.30 uur Tex. Boys-Callantsoog, 2.30 uur ZAP 4-De Koog, 2.30 uur Texel 2-WGW 3, 2.30 uur De Koog 2-Petten 3, 2.30 uur Oosterend 2-JVC 3, 2.30 uur ZDH 2-JVC 4, 2.30 uur Texel 3-ZAP 7, 12.00 uur WGW 4-Oosterend 3, 2.30 uur HRC 7-Tex. Boys 3, 12.00 uur Junioren HRC 3-Tex. Boys, 12.00 uur Tex el-Helder 2, 12.00 uur Watervogels 3-Cocksdorp, 2.30 uur Adspiranten Texel a-JVC a, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat naar Flevo, dat met 2 punten de onderste plaats bezet en er stellig alles aan zal doen om ten koste van Texel de achterstand in te lopen. Het moet todh mogelijk zijn om tot be tere resultaten te komen. Te veel kan sen laten onze spelers liggen. Het kan beter dus het moet. Texel 2 bleef op de goede weg en dus houden zo. De junioren zullen het wel moeilijk krijgen. Houd daar rekening mee. Texel 3 heeft een kansje tegen ZAP 7. Mogen we ook op Texel a reke nen? Het gaat prima. Texel b krijgt de handen vol tegen ZDH. D. Texelse Boys Boys 1 zal zondag moeten bewijzen, dat herstel is ingetreden. De ruime overwinning van zondag j.l. op Cocks- dorp is geen maatstaf, omdat er weinig tegenstand was. We verwachten dat ze alles in het werk zullen stellen om het contact met de top van de ranglijst niet te verliezen Van het derde verwaohten we tegen HRC 7 een goed resultaat. De achterhoede van de junioren, spe lend tegen HRC 3, moet met meer zelf vertrouwen spelen, dat komt het spel van het gehele elftal ten goede. Vooral allemaal op de training om de conditie zo te houden, dat de volle 90 minuten op volle toeren gedraaid kan worden. Het derde en de junioren ver trekken met de boot van 10 uur. Terreindienst: H. Hin en H. Witte (Marc.). AW. REIZENDE BIBLIOTHEEK OOSTEREND De reizende biblio theek is weer gearriveerd. Uitlening iedere woensdagavond in de o.l. school van 7.30 - 8.15 uur. BIJEENKOMST VAN DE GEZAMENLIJKE STANDSORGANISATIES Voor de bijeenkomst van de qeza- menlijke standsorganisaties, die vorige week werd gehouden in „De Oranje boom" bestond zeer goede belangstel ling. De leiding was in handen van de heer R. W. Stoepker, voorzitter van de afd. Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw. Als inleider trad op de heer A. van Leeuwen, die de laatste weken be kendheid heeft gekregen als presenta tor van de Teleac-cursus voor veehou ders „De boerderij als onderneming" Als onderwerp was aangekondigd „Veehouderij in de ruimste zin". Wij hadden de indruk, dat de aanwezigen, mede door de rol, die de heer Van Leeuwen speelt in genoemde televisie cursus, een andere uitwerking van het genoemde onderwerp hadden ver wacht. De inleiding had vooral betrek king op organisatorische onderwerpen, wat gezien de diverse functies van de heer Van Leeuwen geen verwondering behoeft te wekken. De heer Van Leeu wen sprak in de eerste plaats over de goede samenwerking van de drie landbouworganisaties in het westen van het land. Deze kwam vooral tot uiting in de Adviescommissies voor Veehouderij, Akkerbouw en Tuinbouw, die de Centrale organisaties adviseren over diverse zaken, die voor de land bouw van belang zijn. De heer Van Leeuwen is voorzitter van de Advies commissie voor de Veehouderij. De adviezen, die worden verstrekt, 'hebben betrekking op de pnjzen van de produkten, concentratie in de zuivel- wereld, afzet van vlees en het markt beleid, het instellen van een orgaan voor overkoepeling van de bedrijfsver- zorgingsdiensten. Ook werd aandacht geschonken aan het oprichten van zgn. varkenskemen, terwijl in de laatste tijd gesproken wordt over de oprichting van een praktijkschool voor veehouders, zo als er thans een werkt in Oenkerk (Fr.). De heer Van Leeuwen sprak verder over de positie van het Landbouw schap. Eén van de zaken, waarover in landbouw kringen meermalen kritisch wordt gesproken is de aanwezigheid van de landarbeidersorganisaties in het Landbouwschap en met name het feit, dat zij een gelijke vertegenwoordiging hebben als de werkgevers. Hoewel de heer Van Leeuwen van mening was, dat door het feit, dat het aantal landarbei ders steeds kleiner wordt in de toe komst, mogelijk een andere verhouding nodig kan zijn, kon hen het niet eens zijn met de kritiek op dit punt. Hij sprak met veel waardering over de houding van de vertegenwoordigers van de werknemers als het ging over het vaststellen van de prijzen. Zij schaarden zich dan unaniem achter de werkgevers. Inleider was van mening, dat dit zeer waardevol is, omdat deze werknemers vertegenwoordigers deze gedachten ook naar voren brachten in eigen kring. E.E.G. Er werd door de heer Van Leeuwen ook aandacht besteed aan het E.E.G.- beleid. Speciaal werd gewezen op de bevoordeling van de Landbouw in een aantal landen. Door het geven van rentesubsidies en premies is de land bouw in staat gesteld zich snel te mo derniseren. Daardoor wordt de concur rentie voor de Nederlandse veehouders Niet nodig als u zo'n valige Inventum zwakstroom onder deken koopt. Verkrijgbaar bij: Leverbaar in een- en tweepersoons uitvoering (met apart regelbare trafo's). Prijzen 85,en 129, Unieke garantietermijn van 3 jaar. als u tussen 15 september en 31 december 1966 zo'n In-1 ventum zwakstroom onderdeken koopt (of een verrijdbare radiator of een andere elektrische kachel). Elke week 10 prijswinnaars. mmm moeilijk. De Nederlandse regering is niet bereid om hieraan mee te doen, maar heeft naar het oordeel van de in leider dan ook de plicht er op toe te zien, dat dit in de partner-landen ook niet meer gebeurt. Inleider wees er op, dat de melkprijs, die is vastgesteld voor 1 april 1968 plm. 7°/o hoger ligt dan de prijs van dit mo ment. Dit is minder dan de verwachte loonstijging tussen dit moment en de genoemde datum. Spreker was er dan ook van overtuigd, dat alleen voor de vakbekwame veehouders in de toekomst een inkomen is te halen. Hij sprak in dit verband over de „wijkers" en „blij vers". De landbouwers, die door aller lei omstandigheden er niet in slagen een inkomen te halen kunnen eventueel door gebruikmaking van de beëindi- gingsregeling, van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds hun bedrijf aan kant doen. Voor de gezondmaking van de blijvende bedrijven zal spreker weinig heil in de saneringsregeling. Wel kan de ontwikkelingskant van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds enige hulp geven aan bedrijven, die zich moeten De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook üw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nti sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. spaarbank en alle bankzakm door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN 40. „Iemand kwam in haar comparti ment en vond haar dood." „En die zei niets, tegen niemand?" „Neen, daar had hij zijn reden voor." „Weet u die reden?" ,,Dat geloof ik wel." Lenox zat zwijgend over alles na te denken. Eindelijk keek ze op. Haar wangen vertoonden een lichte blos en haar ogen begonnen te schitteren. „U denkt dat iemand die zich in de trein bevond haar gedood moet hebben. Maar dat is volstrekt niet nodig. Waar om zou er niet iemand hebben kunnen instappen, toen de trein te Lyon stil stond? Die kon regelrecht naar haar coupé gaan, haar worgen, de robijnen nemen en de trein weer verlaten, zon der dat iemand er iets van wist. Ze kan best vermoord zijn op het ogenblik dat de trein te Lyon stond. Dan heeft ze nog geleefd toen Derek in haar comparti ment kwam en was ze dood toen de an der haar vond." Poirot leunde achterover in zijn stoel. Hij haalde diep adem. Hij keek het meisje aan en knikte driemaal met het hoofd; toen zuchtte hij. „Mademoiselle," zei hij, „wat u daar zegt, is - heel juist. Ik worstelde in de duisternis en u hebt me een lichtpuntje laten zien. Er was één punt dat ik niet begreep en dat hebt u me duidelijk ge maakt." Hij stond op. „En Derek?" zei Lenox. „Wie weet?" zei Poirot, de schouders ophalend. „Maar ik wil u dit wel zeg gen, mademoiselle: ik ben niet tevreden; neen, ik, Hercule Poirot, ben niet vol daan. Misschien kom ik nog vanavond meer te weten. In ieder geval, ik zal het proberen." „Moet u iemand ontmoeten?" „Ja." „Iemand die iets weet?" „Iemand die misschien iets weet. In deze zaak mag geen steen op de andere blijven. Au revoir, mademoiselle". Lenox bracht hem tot de deur. „Heb ik - geholpen?" vroeg ze. „Ja, mademoiselle, u hebt geholpen. Als 'het heel donker om u heen is, be denk dat dan." Het diner met Papopoulos en zijn dochter was alleraangenaamst. Poirot was amusant en vermaakte de anderen met zijn verhalen. Het menu was met zorg gekozen en de wijn was uitmun tend. Aan het £inde van de maaltijd vroeg Papopoulos beleefd: „En de tip die ik u gaf? Hebt u iets op het paard gezet?" „Ik sta in contact met - mijn book maker," antwoorde Poirot. De ogen van beide mannen ontmoet ten elkaar. „Een heel békend paard, niet waar?" „Neen," zei Poirot, „het is wat uw Engelse vrienden noemen: een „dark horse", „Ah!" zei Papopoulos in gedachten. „Nu moesten we naar 't Casino gaan en een kleinigheid wagen aan de rou lette", riep Poirot vrolijk uit. In het Casino gingen ze uiteen. Poirot wijdde zich geheel aan Zia, terwijl Pa popoulos onder de andere spelers ver dween. Poirot was niet gelukkig, maar Zia had al spoedig een paar duizend francs gewonnen. „We moesten nu maar ophouden," zei ze kalm tot Poirot. Poirots ogen schitterden. „U bent een echte dochter van uw vader, mademoi selle Zia. U weet wanneer u moet op houden. Ah, dat is de kunst." Hij keek rond. „Ik zie uw vader nergens," merkte hij terloops op. „Ik zal uw mantel halen, mademoiselle, dan gaan we wat wan delen in de tuin." Maar hij ging niet regelrecht naar de garderobe. Hij was benieuwd waar de Griek naar toe was gegaan nadat hij uit het gezicht was verdwenen. Zonder door hem te worden opgemerkt zag hij hem in de hal. Hij stond bij een van de grote pilaren te praten met een dame, die juist was binnengekomen. Die dame was Mirelle. Ongemerkt wist Poirot aan de ande re zijde van de pilaar te komen. „Ik zeg u dat ik tijd moet hebben," zei de danseres. „Als u me de tijd laat, 'krijg ik het geld wel". „Wachten is vervelend," zei de Griek, de schouders ophalend. „Maar heel kort," pleitte de ander. „Een week - tien da'gen - dat is alles wat ik vraaig. U kunt er zeker van zijn. Het geld komt stellig." Papopoulos keek, niet op zijn gemak, rond - en ontdekte vlak bij zich Poirot, die een alleronschuldigst gezicht zette. „Ah, vous voila, monsieur Papopoulos Ik zocht toevallig juist naar u. Vindt u het goed dat ik een eindje met made moiselle Zia ga wandelen in de tuin? Goedenavond mademoiselle." Hij maak te 'n diepe buiging voor Mirelle. „Neem mij niet kwalijk dat ik u niet dadelijk zag." De danseres was klaarblijkelijk ver stoord over de onderbreking van het ge sprek. Papopoulos mompelde: „Zeker, natuurlijk," en Poirot verdween onmid dellijk. Hij haalde Zia's mantel en samen he pen ze de tuin in. Nadat ze een poosje over de oude tijd hadden gesproken en Poirot niet had nagelaten haar te herinneren aan de diensten die hij haar en haar vader ze ventien jaar geleden had bewezen, zei 'hij: „Ik heb uw hulp nodig, mademoisel le." „En als ik weiger" - begon het meisje voorzichtig. „Dan weigert u; en daarmee uit." „Waarom zou ik dan „Dat zal k u vertellen. Vrouwen zijn edelmoedig. Als ze iemand een dienst kunnen bewijzen die hun eenmaal een dienst heeft bewezen, doen ze dat. Ik ben eens edelmoedig tegenover u ge weest, mademoiselle. Toen ik had kun nen spreken, hield ik mijn mond." Even zwegen beiden. Toen zei het meisje: „Mijn vader gaf u onlangs een wenk." „Dat was heel vriendelijk van hem." „Ik geloof niet", zei Zia, „dat ik daar nog veel kan bijvoegen." Als Poirot al teleurgesteld was toonde hij het in ieder geval niet. Geen spier van zijn gezicht vertrok. „Eh bien!" zei hij vrolijk. „Dan moe ten we over andere dingen praten." Maar het meisje toonde zich geduren de het nu volgende gesprek afgetrokken POEDER - CREME - OLIE ZEEP aanpassen aan de nieuwe omstandig heden. De heer Van Leeuwen vond het een hoopvol teken, dat er ook buiten de zes landen, die nu de E.E.G. vormen, be langstelling is voor aansluiting. Enge land staat aan de deur, bij de Scandi navische landen is er veel belangstel ling, terwijl Oostenrijk op korte termijn zou willen aansluiten. Ook Israël en Egypte tonen interesse. Heerlijk droog Bij alle kritiek, die we op de E.E.G. kunnen hebben, meende inleider toch te moeten stellen, dat zonder deze samen werking de melkprijs op 't moment waarschijnlijk 5 ct. per kg. lager zou liggen en dat het wat het vlees betreft zonder de E.E.G. op dit moment een chaos zou zijn,. In dit verband gebruik te spreker de uitdrukking, dat de land bouw op het moment „heerlijk droog staat onder de parapluie van Brussel". Aan het slot van inleiding en beant woording van vragen, vroeg de heer Van Leeuwen aandacht voor de tele visie-cursus. Hij was van mening, dat een bespreking in groepen zeer waarde vol kan zijn. GEMEENTEBESTUUR ONTVING ZESTIEN BEZWAARSCHRIFTEN (Vervolg van voorkant tweede blad) zouden zijn. Evenmin is aangegeven langs welke route de aanvliegende vliegtuigen na gehouden oefening zullen terugkeren, zodat door het ontbreken van deze gegevens het beoordelen van gevaar of hinder niet mogelijk is. Het gemis aan tijdsvermelding voor de oefe ning zou misschien kunnen worden op gevangen door het stellen van de voor waarde dat gedurende bepaalde dagen en/of perioden niet van de schietinrich- ting gebruik gemaakt mag worden. Het gemis van de vermelding van de terug- vliegroutes is niet door zo'n voorwaarde op te vangen, omdat belanghebbenden niet in de gelegenheid zijn geweest de aan- en afvliegroutes op de ter visie ge legde stukken te beoordelen. Dat door het gebruik van de schietinrichting ge vaar en hinder zal worden ondervonden staat vast, zeker voor de bewoners van het nabij gelegen Den Hoorn alsook voor de vakantiegangers, om maar niet te spreken van ernstige hinder voor de natuurreservaten". Op bovenstaande gronden concludeert mr. De Lange dat het verzoek niet ont vankelijk behoort te worden verklaard en dat de aanvraag behoort te worden geweigerd. Een uitvoerig schrijven is tenslotte afkomstig van de besturen van de Ver eniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland en de Contact commissie voor Natuur- en Landschaps- besdhenming te Amsterdam. „De geor ganiseerde natuurbescherming", aldus 'het schrijven dat door mr. H. P. Gorter en P. Nijhoff was ondertekend, „heeft van meet af aan haar ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen ieder militair gebruik van de Waddeneilanden. Daar bij is er steeds op gewezen dat het hou den van schietoefeningen in geen enkel opzicht strookt met het behoud van de onvervangbare natuurwetenschappe lijke en recreatieve waarden, die het Waddengebied kenmerken". Voorts wordt ingegiaan op het feit, dat de Waddenzee in de levenscyclus van de Noord-Europese vogels een zeer 'belangrijke plaats inneemt. In dit ver band acht men elke verstoring onaan vaardbaar, zeker op Texel, waar het be trokken gebied grenst aan De Geul, waar o.a. lepelaars broeden. TELEGRAM NAAR MINISTERS Het bestuur van de vereniging „Vriendenkring Texel" heeft een tele gram met de volgende inhoud toegezon den aan de ministers van defensie en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. „Kennis genomen hebbende van het feit, dat de marine haar oefeningen op De Hors wil intensiveren door oefe ningen met vliegtuigoefenraketten en afgooien van vliegtuigbommen, menen wij dat hierdoor de rust van het eiland in recreatief opzicht in gevaar zal wor den gebracht en de vogelstand schade zal worden aangedaan. Spreken onze verontrusting uit en dringen er met grote kracht op aan de genoemde plan nen niet te laten doorgaan". en antwoordde slechts werktuiglijk. Het was duidelijk dat ze een heftige strijd met zichzelf voerde, „Monsieur Poirot," zei ze, toen zij het Casino weer naderden. „Ja, mademoiselle?" „Ik - ik zou u graag helpen als ik kon." „U is zeer vriendelijk, mademoiselle - zeer vriendelijk." Poirot drong niet aan. Hij wachtte rustig af en liet haar zelf beginnen. „Och," zei Zia, „waarom zou ik het ook met vertellen? Mijn vader is altijd zo voorzichtig in wat hij zegt. U hebt ons verteld dat u alleen de moordenaar zoekt en dat de juwelen u koud laten. Ik geloof u. U had het bij het rechte eind, toen u zei dat u meende dat wc in Nice waren om de juwelen. Ze zijn hier overhandigd, volgens het plan; mijn vader heeft ze nu. Hij heeft u laatst aangeduid wie onze geheimzinnige klant was (wordt vervolgd) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 oktober op om 7.17 uur en gaat onder om 17.30 uur; 26 oktober op om 7.23 uur en onder om 17.24 uur. Maan: 21 oktober E.K.; 29 oktober V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 okt. 0.40 en 12.42; 22 okt. 1.21 en 13.37, 23 okt. 2.39 en 15.02; 24 okt. 4.06 en 16.29; 25 okt. 5.26 en 17.43; 26 okt. 6.30 en 18.40; 27 okt. 7 18 en 19 25; 28 okt. 7.59 en 20.04; 29 okt. 8.34 en 20.39. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 6