Cjroen '2wartsJ~exels in het harL, Volgend kermis jaar weer op Texel Opbrengst voor verenigingen Veel belangstelling bij afscheid van kapitein P. Vlas Als marine blijft oefenen zal NIOZ niet naar Texel komen B. en W. stellen de raad voor: wiegen Bronzen medaille voor trouwe dienst A. v. d. Slikke Vliegtuiglawaai bedreigt zeeonderzoek Moerbeek's DINSDiAG 25 OKTOBER 1966 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8111 COURANT Uitgave N.V. v/li Langevcld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de jaarlijkse kermis met ingang van het volgend jaar weer in te voeren. De kermis zal telkens op de laatste maandag van juni beginnen en de daarop volgende zondag sluiten. De ten bate van de gemeente komende netto-opbrengst van de kermis zal wor den bestemd voor een extra subsidië ring van het plaatselijke verenigings leven. In enkele raadsvergaderingen werd al gesproken over de wenselijkheid van her-invoering van de kermis Ook het bestuur van de Stichting Cultureel Werk toonde zich voorstander. De her invoering verdient de voorkeur boven de huidige situatie, waarin een aantal verenigingen vergunning krijgt voor een fancy-fair, die in de praktijk een „gewone" kermis blijkt te zijn. De Stichting Cultureel Werk meent dat één grote kermis aanzienlijk meer revenuen oplevert dan de tot dusver gebruikelijke drie kleine. Dat laatste acht men be wezen door het feit, dat de grote ker mis, die ter gelegenheid van de feesten „Texel 550 jaar stad" werd gehouden, maar liefst ƒ16.423,18 opleverde. Uit het voorstel van B. en W. aan de raad blijkt dat wethouder J. Daalder tegen de herinvoering van de ker mis ernstig bezwaar maakt en wel op grond van sociale motieven. Deze zijn in feite dezelfde als die, welke des tijds werden aangevoerd voor de af schaffing, nl. het gevaar dat in vele ge vallen geld aan de huishouding zal worden onthouden om aan het kermis vermaak te kunnen deelnemen. Voorts heeft de heer Daalder bezwaar tegen de voorgestelde bestemming van de op brengst. De meerderheid van het college deelt deze mening evenwel niet en heeft te gen de her-invoering geen bezwaar hoe wel niet bepaald van groot enthousias me kan worden gesproken De mogelijk, heid om op deze wijze het verenigings leven ruimer te kunnen subsidiëren is echter zeer aantrekkelijk. B. en W. schrijven verder: „Het komt ons voor dat, indien tot herinvoering wordt besloten, de kermis evenals vroeger dient te worden gehou den in de periode, aanvangende de laat ste maandag in juni en eindigende de daarop volgende zondag. Tijdens een telefoongesprek met mr. H. M. Janvier, secretaris van de Bond van Kermisbe- drijfshouders BOVAK en van de Stich ting Federatie Kermisbedrijf, bij welke stichting zowel genoemde bond als de Katholieke Bond van Kermisvakgeno- ten zijn aangesloten, 'bleek deze van mening te zijn, dat voor Texel een ker mis van een week te lang is. Betrokkene adviseerde, de kermis te houden in het tijdvak, aanvangende op de laatste NOG VEEL TEXELSE KINDEREN NIET VOLLEDIG TEGEN POLIO INGEËNT De gemeente Texel heeft tijdens een dezer dagen ingesteld onderzoek ge constateerd, dat een vrij groot aantal kinderen, geboren in de jaren 1952 t/m 1961 een of meer entingen tegen kinder verlamming gemist heeft, hetzij bij de eerste campagnes in 1958 en 1959, het zij bij herinenting in 1964 en 1965. Om dat het van het grootste belang is, dat de Texelse jeugd zoveel mogelijk tegen polio is ingeënt, zal een aantal kinde ren nog eenmaal en een aantal nog drie maal moeten worden ingeënt. Daaraan zijn geen kosten verbonden. Van de drie injecties zullen er nog twee dit jaar moeten worden ontvangen en de derde in de loop van het volgend jaar. De eerste inenting i(een zg. DTP-cocktail) wordt op 28 oktober en 4 november ge geven. De tweede prik volgt omstreeks 2 december en de derde in de loop van 1967. De kinderen dienen zich te ver voegen in het Groene Kruis-gebouw te Den Burg en moeten de inentingskaart of het rose inentingsboekje bij zich hébben. In een schrijven aan de ouders zegt de burgemeester het niet noodzakelijk te vinden te wijzen op het grote belang van de inenting, gezien de nu uitgebro ken epidemie op de Veluwe. Schoonheidssalon woensdag in juni en eindigende de daarop volgende zaterdag. Dit heeft bo vendien het voordeel, dat de exploitan ten op zondag weer kunnen vertrekken en dan voldoende tijd hebben voor het opbouwen van de kermis in Den Helder, die plaats vindt de eerste volle week van juli van maandag tot en met zon dag. Gezien de deskundigheid van mr. Janvier meenden wij goed te doen, U van diens standpunt in kennis te siel- len. Het is uiteraard de bevoegdheid van de raad, dit advies al dan niet op te volgen. Hoewel wij dus zijn uitge gaan van de gedachte, dat bij herinvoe ring van de kermis deze dezelfde duur zal hebben als vroeger, hébben wij te gen een korter tijdvak geen overwe gende bezwaren". Plaats „De heer Janvier adviseerde voorts, evenals bij de kermis die werd gehou den in het kader van de stadsfeesten, als plaats aan te wijzen de Vismarkt, de Groeneplaats en de Wezentuin, omdat de pachtsommen dan ongetwijfeld be duidend hoger zullen zijn dan wanneer de kermis aan de rand van Den Burg wordt gehouden. Hoewel wij deze mening wel kunnen delen achten wij dit advies praktisch niet uitvoerbaar. De steeds toenemende toeristenstroom en de daarmede ge paard gaande groei van het verkeer ook en vooral in het centrum van Den Burg maakt dit nu eenmaal niet moge lijk. Beter lijkt het ons, als plaats aan te wijzen het grote parkeerterrein aan de Emmalaan, dat hiertoe voldoende ruim te biedt. Wellicht is echter nog een an dere en betere oplossing te vinden. De plaatsbepaling ware daarom aan ons over te laten". Donderdag 3 november VOORLICHTINGSAVOND OVER KANKER EN KANKERBESTRIJDING Jaarlijks overlijden in Nederland 20.000 mensen aan kanker. Met hulp van het Koningin Wilhelminafonds was het mogelijk in Nederland 14 centra voor kankerbestrijding te vestigen, waar men, dank zij het steeds intensiever we tenschappelijk onderzoek, reeds veel goed werk heeft kunnen verrichten. In de behandeling van de kankerpatiënten wordt duidelijk vooruitgang geboekt. Om de inwoners van Texel in staat te stellen iets «meer over de genezingsmo gelijkheden bij kanker te vernemen en vooral om de vaak nog onnodige angst, die er ten aanzien van deze ziekte be staat, weg te nemen, verzorgt de plaat selijke afdeling van het K.W.-fonds op donderdag 3 november een voorlich tingsbijeenkomst in het City-theater, aanvang acht uur. Bij die gelegenheid zal ook worden verteld hoe de ingezamelde gelden door het Koningin Wilhelminafonds worden besteed. De avond is gratis toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. Dokter Siebinga uit De Cocksdorp zal een medische causerie houden en de heer H. van Wijck, promotor van het K.W.-fonds zal een nadere toelichting geven. In de pauze wordt een kopje koffie aangeboden, waarna een Tsjechi sche filir. zal worden vertoond: „De eer ste kreet". Omdat het in het belang van de volksgezondheid noodzakelijk is dat men ook op Texel iets meer over de kankerbestrijding weet, hopen de orga nisatoren op een grote opkomst. Voor eventueel vervoer van de buitendorpen gelieven men zich in verbinding te stel len met een der onderstaande contact personen. Den Hoorn: mevr. Lap-Terpstra; De Koog: mevr. Groenhof; De Waal: mevr. Plaatsman; De Cocksdorp: mevr. Kik- kert-Neuteboom; Oudeschild: mevr. Hoogerheide-Blom; Oosterend: mevr. Dob. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 25 okt. 5.26 en 17.43; 26 okt. 6 30 en 18.40; 27 okt. 7.18 en 19 25; 28 okt. 7.59 en 20.04; 29 okt. 8.34 en 20.39. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water Parkstraat 20 Telef. 2371 (Vervolg vorig nummer) De Koninklijke Marine heeft donder dagochtend getracht de bezwaren te weerleggen, die in groten getale waren ingebracht tegen de hinderwetvergun ning voor een schietinrichting op De Hors. In het vorige nummer meldden wij reeds dat de marine er slechts ge deeltelijk in slaagde de verontrusting weg te nemen. Enigszins opgelucht wa ren de vertegenwoordigers van de afde ling Oosterend van de Ned. Vissersbond en de vereniging D.E.T.V., die vooral bang waren voor het gevaar dat ketsen de granaten en mitrailleurkogels voor de vlak langs de Hors vissende schepen zouden opleveren. Wijzende op de tekst van de aanvraag waarin slechts gespro ken wordt over het afvuren van oefen raketten en het afwerpen van oefen- bommen, zegde de marine toe, dat op de Hors geen granaten en mitrailleurko gels zullen worden afgeschoten. De an dere zestien hadden in de eerste plaats geprotesteerd tegen de geluidshinder en aan de kracht van hun bezwaren kon weinig worden afgedaan. Luitenant J. G. Kernkamp noemde de aangevoerde bezwaren, vooral met be trekking tot het veronderstelde gevaar, dat de neervallende oefenbommen en oefenraketten opleverden, overtrokken. Hij vertelde dat een oefenbom niets an ders is dan een stuk cement van 6 kg. dat bij het neerkomen geen explosie of •grondtrilling van betékenis kan veroor zaken. Voor wat betreft de raketten: deze bevatten een ongevaarlijke motor en verder een stuk steen van 12 kg. Wat onder „oefenibom" en „oefenraket" moet worden verstaan, staat nauwkeu rig vast: oefenbommen en oefenraketten bevatten géén lading. Vogels Mr. J. C. H. Reinking vertelde dat de marine indertijd met 'het RIVON over leg heeft gepleegd over de invloed van 'het schieten op de vogelstand. Het RIVON had gezegd, dat de invloed haast onmerkbaar is. Men heeft nooit kunnen vaststellen, dat ergens de vo gelstand door schietoefeningen achter uit gegaan is. In 1953 kwamen in De Geul voor het eerst lepelaars. Toen werd er al geschoten. De vogels onder vinden kennelijk geen last want ze zijn er nog. Dat de marine-aanvraag onvol doende gegevens bevatte, bestreed mr. Reinking. Dat de marine al jaren oefent en nu pas een vergunning vraagt is waar, maar men kan het toch niet kwa lijk nemen, dat men deze fout nu wil herstellen? Mr. Reinking meende, dat FANCY-FAIR OP 4 EN 5 NOVEMBER DEN HOORN Al eerder publi ceerden wij dat het fanfarekorps D.E.K. te Den Hoorn dringend om nieuwe instrumenten verlegen zit. Om het daar voor benodigde geld bijeen te krijgen, wordt op 4 en 5 november een fancy- fair gehouden. Daarbij kan de medewer king van de bevolking niet worden ont beerd. Op zaterdag 29 oktober zullen jongelui rondgaan om overal oud glas- en aardewerk op te halen dat bestemd is voor de vrolijke keuken. De Hoornder huisvrouwen worden verzocht het een en ander klaar te zetten. Op dezelfde wijze kan men prijzen voor de fancy- fair beschikbaar stellen. (In gevallen van mogelijke twijfel wel even duidelijk laten blijken of een artikel als prijs of als mikpunt in de vrolijke keuken moet worden beschouwd. Door de mid denstand van Den Hoorn en Den Burg zijn reeds enkele fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Kinderboekenweek BERT BRUGMAN'S MARIONETTENTHEATER IN CASINO Maandagmiddag 31 oktober zal het Marionettentheater van Bert Brugman optreden in „Casino". De voorstelling is toegankelijk voor de jeugdleden van de Openbare bibliotheek-leeszaal te Den Burg en wordt gegeven in verband met de kinderboekenweek. Aanvang 3 uur. GESLAAGD GRONINGEN Aan de universiteit te Groningen slaagde onze plaatsgenoot de heer C. P. Dros voor het artsexamen. GESLAAGD OUDESCHILD De heer Hans Boom te Oudeschild slaagde te Amsterdam voor het diploma Basisopleiding Be drijfsvoering in de Metaalnijverheid. de bezwaren van het NIOZ geen ge wicht in de schaal legden, omdat vol gens de hinderwet in de toekomst te verwachten hinder niet in het geding mag worden gebracht. Het NIOZ begint pas over enkele jaren haar onderzoekin gen in 't Horntje. Dat laatste werd door dr. C-. Groot van het NIOZ weerlegd, door erop te wijzen dat in en bij 't Horntje nu reeds onderzoekingen wor den verricht, zij het nog op bescheiden schaal. Schakelaars Luitenant Kernkamp meende dat men voor voortijdig vallende bommen en raketten niet hoeft te vrezen, omdat in het toestel eerst veiligiheidsschakelaars moeten worden omgezet. Op de vraag waarom enige tijd geleden toch bommen en raketten bij de dorpskom van Den Hoorn zijn gevallen wierp luitenant Kernkamp tegen, dat dit incidentele gevallen waren, op grond waarvan men het toekomstige gevaar niet kan beoor delen. „Als twee auto's botsen, hoeft dat ook niet te betekenen dat die auto's onveilig zijn". Voor wat betreft de overlast, die men bij het onderwijs aan de Jan Dnjverschool ondervindt, zegde luitenant Kernkamp toe, dat zal worden nagegaan of de aanvliegroute niet iets kan worden verlegd. In tweede instan tie ontspon zich een langdurige discus sie tussen dr. Groot van het NIOZ en de Marine-vertegenwoordigers. Daarbij liet dr. Groot er geen twijfel over bestaan, dat het gemeentebestuur ter zake van deze hinderwetkwestie voor een zeer belangrijke beslissing staat met ver strekkende gevolgen. Hoewel men reeds met de bouw van het 28 miljoen kos- tende NIOZ complex in Het Horntje is begonnen, zal men van de vestiging af zien als de gemeente de vergunning verleent. De beslissing van B. en W. over de hinderwetvergunning is zeer binnen kort te verwachten. MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 OUDESCHILD Op hartelijke wijze is zaterdagmiddag in het Stoomboot- koffiehuis afscheid genomen van kapi tein1 P. Vlas. Dit gebeurde in het bijzijn van zeer vele belangstellenden, waar onder bestuur, directie en personeels leden van TESO. 33 jaar lang heeft ka pitein Vlas op de schepen van TESO gevaren en dat hij dat op de juiste wijze deed, bleek wel uit de hartelijke woor den, die directeur M. C. de Gorter en president-commissaris C. J. de Lugt tot hem richtten. De heer De Gorter herinnerde eraan dat het afscheid eigenlijk op 27 april van dit jaar had moeten plaatsvinden. Maar toen werd kapitein Vlas ernstig en langdurig ziek, zodat er voorlopig niet van kwam. Dat hij nu, gezond en wel, deze bijeenkomst kon meemaken, stemide tot grote vreugde. De heer De Gorter memoreerde uitvoerig de ge schiedenis van TESO gedurende de 33 jaar, dat Vlas in dienst was. „In 1933, het jaar dat U bij TESO kwam, ver voerden we met Marsdiep en Dageraad 140.000 passagiers en 3000 auto's. Nu vervoeren we meer dan een miljoen passagiers per jaar en 200.000 personen auto's om van de bussen en vracht auto's maar niet te spreken. U hebt dus wel enorme veranderingen meege maakt", aldus de heer De Gorter, die voorts opmerkte, dat men vroeger met de kleine schepen waarschijnlijk voor grotere problemen stond dan nu met de grote veerboten. In ieder geval heeft kapitein Vlas bewezen onder allerlei moeilijke omstandigheden de veerdienst goed te kunnen laten functioneren. De heer De Gorter had vooral nauw met Vlas samengewerkt nadat de laatste in verband met de veranderingen in het bedrijf walkapitein was geworden. Maar ook daarvoor was de samenwer king altijd voortreffelijk geweest. Als stoffelijk 'blijk van waardering daarvoor overhandigde de heer De Gorter een geschenk onder couvert namens directie en raad van Commissansen en namens het Binnenvaartbureau een bronzen me daille „Voor trouwe dienst". Mevrouw Vlas kreeg een boeket bloemen. Risico's De heer De Lugt vertelde dat hij 26Ve jaar deel uitmaakt van het TESO- bestuur en dus het grootste deel van de carrière van Vlas heeft meegemaakt. De heer De Lugt zei er waardering voor te hébben, dat kapitein Vlas voortdurend heeft getoond te weten welke risico's onder bepaalde omstandigheden geno men konden worden. Als een ernstige zieke moest worden vervoerd, wist Vlas dat het om een leven ging en hij ver trok, hoe zwaar het ook stormde. Vlas en zijn collega's bij TESO, zijn vakmen sen, aldus de heer De Lugt. Hij vertelde dat die mening o.a. gedeeld wordt door iemand als de heer Kennema, inspec teur van het Loodswezen. Deze heeft er OLIEBOLLENVERKOOP IN DEN HOORN Tijdens de fancy-fair voor het nieuwe instrumentarium van D.E.K. worden in Den Hoorn ook oliebollen verkocht. Deze kunnen worden besteld en zullen zaterdagochtend 5 november worden bezorgd. Degenen, die het zaterdag makkelijk willen hébben bij de berei ding van de maaltijd, weten dus wat hen te doen staat! De meisjes van de drumband komen bestellingen opnemen in Den Hoorn, P.H. Polder en De Wes ten. Bestellen is ook telefonisch moge lijk: (02226) 274, 272 en 295. Men kan zich ook wenden tot mevrouw Koop- man-Serne en mevrouw Kiljan-de Groen. Hebt U al loten van de grote verloting? Ook daartoe kan men zich tot de genoemde personen wenden. zich eens over verwonderd hoe mensen, die alleen door de praktijk geschoold zijn het er met hun schepen onder zulke moeilijke omstandigheden steeds goed afbrengen. Met name het binnenvaren van de haven van Oudeschild met een groot schip bij windkracht 9 is in de ogen van mensen, die weten hoe moei lijk dat is, een prestatie. Onder degenen, die verder hun beste wensen voor de levensavond van kapi tein Vlas kwamen aanbieden, was zijn collega KI. Schagen, die mede namens de andere personeelsleden een enve loppe met inhoud aanbood. Een schoonzoon van de scheidende kapitein dankte ieder voor de getoonde belang stelling. 1/»=^. ,.a lii.r, UII.O .«r.M.ooréagMd da rcdakll* DE BOOTVERTRAGING VAN 14 OKTOBER U schrijft, dat de passagiers alles nogal gemoedelijk opnamen. Ik kan het U anders zeggen, want ik zat ook „in de boot". Uit verveling heb ik met di verse passagiers gesproken en vrijwel allen verwonderden zioh sterk over het volgende: 1. waarom de direktie van de TESO niet dire'kt de passagiers heeft inge licht over de vertraging. Om half tien was al bekend, dat de afvaart enkele uren zou duren. Nu moest iedereen het aan iedereen gaan vragen en nie mand wist het rechte. 2. waarom pas om 11 10 uur enkelen gebruik mochten maken van de tele foon bij de aanlegsteiger. Van boord af kon ook niet, omdat dat op ons eigen risico zou plaatsvinden en nie mand wilde zeggen, dat het nog uren duren zou. Enkele passagiers kregen te horen: „dit is diensttelefoon en hiervan mag niemand gebruik maken in opdracht van de direkteur". 3. waarom de direktie van de TESO niet een gratis kopje koffie liet aan bieden. Me dunkt, dat uit overwegingen van fatsoen een en ander had moeten ge beuren. Laat de direktie van TESO be denken, dat deze traagheid en laksheid geen goed doet aan haar naam, juist bij de passagiers, die niet op ons eiland thuishoren. J. Bostelaar, Oosterend NASCHRIFT REDAKTIE Wij legden de vragen van de heer Bostelaar voor aan de heer M. C. de Gorter, directeur van de N.V. TESO. Deze vertelde ons het besl te kunnen begrijpen, dat de schrijver zioh „in de boot genomen" voelde, want het is nu eenmaal niet prettig om drie later thuis te komen dan was voorzien. Maar daar was nu eenmaal niets aan te doen en TESO moet het dus laten bij een betui ging van spijt over het gebeurde. De heer De Gorter meende, dat de passagiers wel degelijk waren ingelicht over de stand van zaken. De reserve kapitein Broersma heeft de opvarenden via de geluidsinstallatie toegesproken. Dat gebeurde drie maal, zo deelde Broersma mee, telkens met een interval van een uur. Mogelijk zijn deze mede delingen niet duidelijk doorgekomen door op te grote afstand van de micro foon te spreken. Inderdaad is het ver boden, dat de passagiers van de tele foons in het kaartverkoopkantoor en de 'brug 'gebruik maken. Het TESO-perso- neel paste deze regel stipt toe, maar 'had in dit bijzondere geval enige soepelheid kunnen betrachten. Toen de directeur hoorde dat ieder dringend wilde bellen, 'heeft hij onmiddellijk opdracht gegeven de diensttoestellen daarvoor beschik baar te stellen, dat was om elf uur. En wat het gratis kopje koffie betreft; het buffetpersoneel zal dat in een volgend geval mogen verstrekken, maar nu had de directeur de handen vol met het tref fen van een regeling om het schip zo snel mogelijk gerepareerd te krijgen.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1