Cjrom ZwartsJexeh in het Begroting 1967tekort van meer dan een half miljoen Financiële toestand van gemeente zeer ernstig Texel offerde f7.017,03 voor Tibetaanse vJuchtelingen Doopsgezinde gemeente Texel heft 2e predikantsplaats op VOORAL IN SOCIALE SECTOR ENORME KOSTENSTIJGINGEN Exploitatietekort sociale werktuin: f67.000,-- Geen dienst ineer in Den Hoorn en De Koog Bollen kwijt Nylon tapijt! RIJDAG 28 OKTOBER 1966 80e JAARGANG No. 8112 Uitgave N.V. v/h Lange veld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2058 daktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De >og. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 De financiële positie van de gemeente Texel is sinds vorig jaar aanzienlijk verslechterd, zo blijkt uit de begroting voor 1967 die een tekort vertoont van maar liefst ƒ537,791,Het tekort van voor 1966 bedroeg slechts ƒ44.000, Burgemeester en wethouders wijzen voor deze teruggang diverse oorzaken aan. De gevolgen van de per 1 januari 1965 in werking getreden Algemene Bijstandswet zijn nu te overzien en zijn een der oorzaken van de enorme stijging van de kosten van sociale zorg. Een zeer belangrijk deel van de stijging komt overigens voor rekening van de voortdurend stijgende verpleeg- prijzen van psychiatrische en andere verpleeginrichtingen. Verder zijn de netto-kosten van arbeidsvoorziening aanmerkelijk gestegen. Hierin is een be drag begrepen van ruim ƒ67.000,zijnde het nadelig saldo op de exploitatie van de sociale werktuin. Dit nadelig saldo is ruim ƒ38.000,— hoger dan dat voor 1966. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een met ƒ49.500,ver laagde opbrengst van gekweekte produkten. In een uitvoerig rapport zullen de raadsleden binnenkort worden voorgelicht over dit verschil en nog diverse andere zaken, de werktuin betreffende. Op de explortatie van het algemeen rusthuis „Irene" wordt een nadelig saldo geraamd van ƒ49.852,In verband daarmee wil de sociale dienst de verpleegprijzen verhogen, waardoor dit te kort kan worden opgeheven. Het totale begrotingstekort zal alsdan een dienovereenkomstige vermindering ondergaan. De gehele sociale dienst heeft in 1967 een gemeentelijke subsidie nodig van ƒ934.793,— tegen een bedrag van ƒ567.912,in 1966. Een vermeerdering dus van ƒ366.881, nancicle toestand van de gemeente Texel zeer ernstig is. Evenals vorig jaar is het dan ook noodzakelijk de Ministers van Binnen landse zaken en Financiën te verzoeken een aanvullende bijdrage te verstrekken tot een zodanig bedrag als nodig is om •het feitelijke begrotingstekort, daarbij inbegrepen de kapitaalslasten van de nog niet goedgekeurde werken, op te heffen. De raad wordt voorgesteld aldus te besluiten „Gezien de plaatselijke en landelijke belastingdruk hebben wij gemeend van verhoging der plaatselijke belastingen voorlopig te moeten afzien", schrijven B. en W. in hun toelichting bij de be groting. Wat de nieuwe investeringen betreft, heeft het gemeentebestuur zich zoda nige beperkingen opgelegd, dat slechts een zestal nieuwe projecten ter beoor deling worden voorgelegd. Aangezien in de begrotingen bij de raming der kapitaalslasten van de di verse investeringen uitsluitend met door GS goedgekeurde objecten wordt rekening gehouden, moet het begro tingstekort nog verder worden vergroot met een bedrag van ƒ306.090,Dit zijn de kapitaalslasten van de oorspronke lijke 50 nog niet goedgekeurde uitgaven, die behoren tot de diensten 1957 tot en met 1966. Deze posten vragen een totale investering van ƒ5.905.050,Intussen zijn daarvan echter 9 stuks met een in vestering van ƒ147.105,en ƒ9.490, kapitaalslasten goedgekeurd. In feite komt het erop neer, dat als alle voor genomen kapitaalsuitgaven zouden zijn goedgekeurd, de begroting een tekort zou aangeven van 537.791, ƒ15.484,— ƒ306.090,— 859.365,—. Een en ander samenvattend kan niet anders worden gezegd, dan dat de fi- Lichtpunten Toch kunnen B. en W. in hun toe lichting enkele lidhtpunten noemen. Zo als hierboven opgemerkt zal het tekort van huize Irene waarschijnlijk komen te vervallen. Verder is voor de algemene uitkering uit het gemeentefonds het uitkerings percentage voor 1967 voorlopig bepaald op 176. Dit is 20% hoger dan dat voor 1966 en geeft een hogere ontvangst te zien van ƒ290.389,Deze verhoging dient om het nol-male accres in de ge meentelijke uitgaven op te vangen. Aangezien nu het oorspronkelijke voor lopige uitkeringspercentage voor 1966 ad 156 inmiddels werd verhoogd tot 170 hebben B. en W. de verwachting, dat het uitkeringspercentage voor 1967 te zijner tijd ook nog wel een belangrijke verhoging zal ondergaan Hierbij dient echter niet uit het oog te worden ver loren, dat bedoelde verhogingen vaak mede worden gegeven ter gehele of ge deeltelijke compensatie van bepaalde kostenstijgingen. Zo werd bij de verho ging van het uitkeringspercentage voor 1966 uitdrukkelijk gesteld, dat daarin tevens een tegemoetkoming was begre pen vooi het verhoogd algemeen prijs peil en de gevolgen van de ongunstige ontwikkeling op de kapitaalmarkt. Nabetaling Verder stellen de ministers jaarlijks een voorlopige vermenigvuldigingsfac tor vast voor het uitkeringsonderdeel kosten van sociale zorg Die factor is voor 1967 bepaald op 1,34 en afgeleid van de door de ministers voor alle ge meenten tezamen geraamde kosten van sociale zorg voor 1967 in vergelijking met het gemiddelde van die kosten over de dienstjaren 1964, 1965 en 1966 Aan de hand van de begrotingscijfers zou deze factor voor Texel 1.75 moeten bedragen. Als de landelijke stijging van de kosten van sociale zorg inhaerent is aan die van Texel zou de factor later ongeveer op dit cijfer uitkomen. Voor de gemeente Texel zou het een betaling uit het gemeentefonds betekenen van ruim ƒ170.000,De kostenstijgingen op dit onderdeel worden uiteraard nim mer geheel goedgemaakt, omdat volgens de regeling 80% van de kosten voor vergoeding in aanmerking komt en dus steeds 20% ten laste van de gemeente blijft. Het kan de gemeente tot schrale troost zijn, dat veel gemeenten voor 1967 een aanmerkelijk ongunstiger be grotingsresultaat dan voor 1966 ver wachten. R.H.B.S. bestaat 10 jaar OPVOERING „REMBRANDT" IN CULTUREEL CENTRUM Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de RijksHBS Texel zullen le raren, oud-leerlingen en leerlingen van de school op vrijdag en zaterdag 11 en 12 november het toneelstuk „Rem brandt" van mr. Planten opvoeren. Dit zal gebeuren in het nieuwe culturele centrum, aanvang 20.00 uur. De opvoering belooft iets bijzonders te worden. Al weken is men doende met de voorbereidingen; vooral van de dé cors wordt veel werk gemaakt. Alle leerlingen en oud-leerlingen zijn wel kom. Beide avonden is er bal na. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij: A. Laan, Ko- gerstraat 21, Den Burg, tel. 2126; U. Craanen, Schilderend 93, Den Burg, tel. 2328, A. Albers, Sommeltjesweg 1, De Waal, tel. 2577, en N. Alderlieste, Pij- persdijk K 28a, De Koog, tel (02228) 412. Het stuik „Rembrandt" zal ook worden opgevoerd bij de opening van het cultureel centrum, op zaterdag 19 november. REIZENDE BIBLIOTHEEK DEN HOORN Met ingang van he den is de Reizende Bibliotheek te Den Hoorn weer iedere vrijdagmiddag van 56 uur geopend Lezers kunnen te recht in het dorpshuis De Waldhoorn. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Bescheiden investeringsprogramma RIOLERING TE OOST; MOTORVLETTEN BIJ PAAL 9 EN 28 Zoals men uit het hoofdartikel op deze pagina kan vernemen zijn B. en W. voornemens zich in 1967 zoveel mogelijk te matigen bij het doen van nieuwe in vesteringen. Het gelijktijdig met de be groting verschenen investeringspro gramma voor volgend jaar is dan ook geen lijvig boekwerk geworden. Gemeentewerken zal een nieuwe vrachtauto met hydraulische hefinrich- ting aanschaffen; kosten ƒ32.000, Voorts zal de in 1957 aangeschafte trac tor en triplo gazonmaaier worden ver vangen. De tractor kost 7500,— en de gazonmaaier ƒ6600, Te Oost zal riolering worden aange legd. De totale kosten worden geraamd op ƒ93.500,Er zal 1000 meter riool worden verwerkt, waarin 3 Emco put ten zullen worden opgenomen. Ook voor de steeds groter wordende concentraties strandbezoekers bij Hoornderslag en De Krim dienen ten behoeve van een meer effectieve strand- 'bewakmg wederom enige investeringen te worden gedaan. Aangeschaft zulien worden 2 reddingvletten met motor ƒ6000,en 2 geluidsinstallaties ƒ6000,totaal derhalve ƒ12.000, Nodig is ook een nieuwe slijtlaag op het rijwielpad Den Hoorn-De Koog. Deze zal in het voorjaar van 1967 wor den aangebracht ten koste van ƒ13.000. De actie ten bate van de vluchtelingen uit Tibet heeft op Texel veel weer klank gevonden. De 77 collectrices, die maandagavond de straat opgingen, haal den ƒ7.017,03 op. Dit is voor de elfduizend inwoners, die ons eiland telt, een resultaat, dat gunstig afsteekt bij veel andere plaatsen in Nederland. (Den Helder, dat vijf maal zoveel inwoners heeft, bracht ƒ20.000,bijeen). In Den Burg werd 2782,20 opgehaald; in Oosterend ƒ1148,83; in Den Hoorn ƒ685,35; in Oudeschild ƒ469,24; in de P.H. Polder ƒ272,12; in De Waal ƒ133,49; in De Koog ƒ741,77; in Zuid-Eierland ƒ73,60 en in De Cocksdorp en Midden-Eierland ƒ710,43. Elke collectebus bevatte gemiddeld 91,13. Bij de totale opbrengst werden 6 briefjes van ./TOO,— geteld. Daarvan werden er drie gevonden in één collec tebus, afkomstig uit de wijk Vuurtoren- weg-Duinweg te De Cocksdorp. De to tale inhoud van deze bus bedroeg 334,15. Een uitschieter was ook het re sultaat van Noord- en Zuidhaffel en een Woensdag 2 november JAARLIJKSE INSTRUMENTENPARADE IN „DE ORANJEBOOM" Woensdag 2 november zal in „De Oranjeboom" te Den Burg de jaarlijkse instrumentenparade van de Texelse Mu ziekschool worden gehouden. Er wordt aan meegewerkt door de leerlingen ak- kordeon, piano, orgel, gitaar, viool en koper, alsmede door de orkestklas en de akkordeonklas. Aanvang half acht 's avonds. De volgende avond zal op dezelfde tijd en plaats de jaarlijkse gebruikelijke vokale demonstratieavond van de mu ziekschool worden gehouden, waaraan wordt meegewerkt door de leerlingen van de derde en vierde klassen, de blokfluitleerlingen en wederom door de orkestklas en akkordeonklas. TENTOONSTELLING „SCHEEPSBOUW" IN TECHNISCHE SCHOOL Vanmiddag om half vijf zal burge meester C. De Koning in de LTS te Den Burg de tentoonstelling „Scheepsbouw" openen. De tentoonstelling wordt ge houden onder auspiciën van de stichting Onderwijstentoonstellingen te Den Haag en is geschikt voor leerlingen vanaf de vijfde klasse van de lagere school. In verband met de herfstvakantie zal „Scheepsbouw" eerst in de week van 7 t/m 14 november voor bezoek geopend zijn. De scholieren zullen door hun on derwijzers worden rondgeleid en de Laatsten zullen hiervoor hedenmiddag worden geïnstrueerd door een deskun dige van de Stichting Onderwijsten toonstellingen. De expositie geeft over het onderwerp scheepsbouw informatie met behulp van platen, modellen en ge reedschappen. Na uitvoerige bespreking, eerst in de kerkeraad en naderhand in een viertal ledenvergaderingen in de verschillende wijken, is besloten op korte termijn over te gaan tot een vrij ingrijpende reorganisatie van de doopsgezinde ge meente Texel. De te nemen maatregelen, die op zo kort mogelijke termijn gerealiseerd zul len worden, komen kort geformuleerd hierop neer a. binnen een jaar zal de tweede predi kantsplaats worden opgeheven, wat er dus op neer komt, dat de gemeente (weer!) een „éénmans-gemeente" zal worden; b. organisatorisch zal de gemeente ge groepeerd worden rondom twee cen tra, nl. Den Burg en Oosterend; mede met het oog hierop werd in het afge lopen jaar al overgegaan tot een grondige verbouwing en modernise ring van de „bijgebouwen" bij de kerk in Den Burg; c. in Den Burg en Oostcrend zal voort aan wekelijks dienst worden gehou den, terwijl de diensten in Den Hoorn en De Koog (waar het wat de leden betreft om zeer kleine groepjes gaat) zullen worden stopgezet. De leden en belangstellenden uit de twee laatst genoemde wijken zullen óf gezamen lijk met de Ned. Hervormden ter plaatse dienst gaan houden, öf de kerkeraad zal zo deze leden hier aan de voorkeur blijken te geven vervoersfaciliteiten scheppen om ge regelde kerkgang naar Den Burg mo gelijk te maken; Starks woninginrichting Oosterend d. wat de kerkgebouwen in Den Hoorn en De Koog betreft, hiervoor zal na overleg o.a. met de in de kortge leden opgerichte Raad van Kerken samenwerkende kerken een nadere en passende bestemming worden ge zocht. De voorgeschiedenis, de achtergron den en beweegredenen, die tot genoem de reorganisatie hebben geleid worden hieronder beknopt weergegeven Sinds heel lang voor de tweede we reldoorlog waren er op Texel twee doopsgezinde gemeenten, waarvan de grootste n.l. die van Den Burg-De Waal -Oosterend in de eerste helft van de 19de eeuw was gevormd door samen gaan van nog meerdere gemeenten op het eiland. De andere gemeente was die van Den Hoorn. In alle vier ge noemde plaatsen stond een „Verma ning", zoals de doopsgezinde kerken in die tijd nog veelal werden genoemd. Tweede predikant Eerstgenoemde gemeente besloot in 1941 voor het eerst over te gaan tot het aantrekken van een tweede predikant. Deze gemeente telde toen ongeveer 670 gedoopte leden en gebleken was, dat eén predikant het werk niet alleen aan kon. Naast ds. K. T. Gorter (tegenwoor dig predikant te Hengelo) werd toen ds. J. Knot (sinds kort wethouder in Heer len) beroepen, die sedert het vertrek van ds. Gorter in 1942 samenwerkte met diens opvolger ds. Th. van der Veer i(thans predikant in Arnhem). De gemeente Den Hoorn, die in die tijd 43 leden telde en oorspronkelijk een geheel zelfstandige gemeente was met een eigen predikant, was toen sinds lang gecombineerd met de doopsgezinde ge meente in Den Helder, en werd sedert 1927 vanuit laatstgenoemde plaats be diend door de daar woonachtige predi kant ds. P. J Smidts (nu emeritus-pre dikant in De Rijp). Vooral in de oorlog (slechte verbindingen!) traden de be zwaren tegen een dergelijke, nu niet be paald voor de hand liggende combinatie aan het licht, en toen dan ook in 1948 de opvolgster van ds. Smidts, mej. da. T. Rothfusz, haar werkzaamheden in de combinatie wegens huwelijk beëindigde, werd na vele besprekingen tussen de gemeente Den Burg-De Waal-Oosterend (toen nog 600 leden) enerzijds en die van Den Hoorn (nog 36 leden) ander zijds, nadat intern hiertoe in de ge meente Den Hoorn met algemene stem men was besloten, het besluit genomen om tot een fusie van de twee gemeenten over te gaan. Deze kreeg in juli 1949 haar beslag, zodat er sinds die tijd nog slechts één gemeente bestaat onder de naam „doopsgezinde gemeente Texel" Inmiddels hadden zowel ds. Knot (we gens vertrek naar Zaandam) als as. Van der Veer (wegens vertrek naar Arnhem) in 1946 hun dienstverband met de ge meente beëindigd en was in 1947 ds Th. van Veen (thans predikant in Utrecht) door Den Burg c.a. beroepen. Bij diens vertrek in 1953 (wegens ver trek naar Leeuwarden) telde de ge meente nog steeds 635 leden. Had hij hier gedurende 6 jaar zonder hulp van een tweede predikant gewerkt, in 1955 werd opnieuw besloten een tweede kracht te beroepen naast zijn opvolger ds. J. J. J. van Sluijs (thans Barsinger- horn) In dat jaar betrok mej. da T. van der Zwaag het als pastorie aange kochte perceel in de Peperstraat in Oosterend en werd het werkterrein van de gemeente weer opnieuw gesplitst in Noord-Texel en Zuid-Texel. Deze situa tie bleef gehandhaafd, toen in 1958 ds. H. van Bilderbeek in de plaats van ds. Van Sluijs werd beroepen en ook toen in 1963 mevr. da. I. Reinhold-Scheuer- mann de plaats in ging nemen van de inmiddels wegens huwelijk vertrokken da. (Blanksma-) van der Zwaag. Centralisatie Wel was inmiddels het groepje mee levende leden in De Waal e.o. zo klein geworden, dat nadat hier al ruim twintig jaar over wat gepraat zonder dat het tot een beslissing kwam uit eindelijk in 1962 het besluit viel voort aan hier geen diensten meer te houden en de oude vermaning te verkopen. Reeds in die tijd gingen er stemmen op om te komen tot een nog grotere centralisatie. Anderzijds leken er tege lijk nieuwe mogelijkheden te liggen in De Koog en werd op grond van die overweging daar een nieuw kerkje ge bouwd en in 1956 geopend, bestemd niet alleen voor de daar woonachtige kleine groep leden van de gemeente, maar vooral om de toen verwachte toeloop van gasten in de seizoenmaanden te kunnen opvangen. Toen in 1963 da. Reinhold werd ver vangen door mej. G. van Zetten als godsdienst-onderwijzeres met bijzonde re opdracht (met name voor het zon dagsschool- en jeugd- en jongerenwerk, het godsdienstonderwijs en het werk van de vrouwengroepen) en in 1964 de plaats van de naar Leiden vertrokken ds. Van Bilderbeek werd ingenomen klein gedeelte van de Hoornderweg, nl. 241,10. De bewoners van de Vliestraat en de Oesterstraat offerden eveneens gul: ƒ233,16. De Oranjestraat-Koete- buurt gaf 254,87. Ook 'het dunbevolkte De Westen maakte een goede indruk: 204,Het resultaat van ƒ741,van De Koog kan opvallend goed worden genoemd en de opbrengst van P.H. Pol der en 'l Horntje, ƒ272,12, is ook niet mis. Texelaars, die niet in de gelegenheid zijn geweest aan de actie bij te dragen, kunnen dit alsnog doen en wel door storting van een bedrag op de rekening van het mevrouw De Koning Hulp comité, Boerenleenbank. Vermelding: Vluchtelingenactie. door de huidige predikant, ds. L. Koop- mans, was het van het begin af aan eigenlijk al een open vraag of en hoe lang het werk nog op deze wijze zou kunnen worden voortgezet, reden waar om mej. Van Zetten ook een kontrak! werd overeengekomen voor een tijdperk van drie jaar, welke periode thans is afgelopen. Tekorten Op de begroting gingen het onder houd van de vier kerkgebouwen (Den Burg, Oosterend, Den Hoorn en De Koog) de drie kosterwoningen (Den Burg, Oosterend en Den Hoorn) en de twee pastorieën (Den Burg en Ooster end) en de salaris-kosten van twee ge heel vrijgestelde krachten (predikant en godsdienst-onderwijzeres), vier kosters en twee organisten mede door de toe nemende geldontwaarding een steeds groter plaats innemen. Daartegenover gaven de inkomsten uit de leden welis waar de laatste tien jaren eveneens een flinke stijging te zien, maar deze was bij lange na niet voldoende om tot een slui tende exploitatie te komen. Een indirekt gevolg van de verhoging van de bijdra gen van de leden (hoofdelijke omslag in de vorm van een bepaald percentage van het inkomen) was bovendien, dat heel wat leden met een minimale be langstelling zich op eigen verzoek lieten schrappen. Mede hierdoor én door het teruglopen van het jaarlijks door belij denis en doop toetredende aantal jonge leden (door het praktisch geheel ver dwijnend verschijnsel, dat kinderen van doopsgezinde ouders op grond van een soort familie-traditie min of meer auto matisch toetraden tot de gemeente), als zij de 18-jarige leeftijd hadden bereikt liep het totaal aantal gedoopte leden te rug tot ruim 500. Met het oog op boven staande ontwikkeling en gezien het feit, dat afstanden op het eiland in deze tijd van motoiisering praktisch van geen betekenis meer zijn werd nu een aantal maatregelen genomen, die alle gezien moeten worden in het kader van het streven naar een organisatorische aan passing aan de gewijzigde tijdsomstan digheden, zonder daarbij aan het wezen van de gemeente als zodanig te kort te doen, gecorrtbineerd met de noodzaak om tot een sluitende begroting te komen voor de nabije toekomst.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7