Raad ging akkoord met kermis Hl BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER SPORTPROGRAMMA VERVOLG VAN PAG. 1 AUTOMOBILISTEN tekas worden gestort en B. en W. moe ten uitmaken wat ermee gebeurt". Maand later? „Als de kermis dan zoveel mogelijk moet opbrengen, kan hij beter nog een maand later worden gehouden dan B. en W. voorstellen", vond de heer Wes- terlaken. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) herinnerde eraan, dat een van de taken van de Stichting Cultureel Werk de verdeling van de subsidies is, onder hevig overigens aan raadsgoedkeuring. Zij zag niet in waarom dat nu ineens niet meer zou kunnen. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Daalder betreffende het niet naleven van het indertijd genomen toesluit tot afschaffing, vertelde de voor zitter dat de situatie met clandestiene kermissen geleidelijk is ontstaan. Aan vankelijk was niet duidelijk of van een kermis gesproken kon worden of niet. Totdat het wel duidelijk was en toen hebben B. en W. dit ook in de raad ter sprake gebracht. De raad heeft toen in gestemd met een situatie, waarbij in 'Den Burg hoogstens twee kermissen zouden worden getolereerd en in de andere dorpen één. Wat de bestemming van de opgebrachte gelden betreft: De bedoeling achter de voorgestelde rege ling is dat de gemeente niet van de ker mis profiteert. Het geld moet een extra subsidie zijn voor de verenigingen en de subsidiecommissie van de Stichting Cultureel Werk zal voor de verdeling zorgen. Tot de heer Standaart zei de heer De Koning, dat het overgrote deel van de Texelse verenigingen een behoorlijke eigen activiteit ontwikkelt, er zijn er niet veel die alleen tegen de sutosidiepot aanleunen. Natuurlijk is het gevaar dat men te zeer op de subsidie zou rekenen wel aanwezig, maar de feitelijke situatie is niet zo. Geen enquête In een enquête zag de heer De Koning weinig heil. Zoiets is een kostbare en wetenschappelijke aangelegenheid. Wat de heer Beumkes indertijd deed, kan echt niet als enquête worden be schouwd. De kosten daarvan zouden niet in verhouding tot het belang van de zaak staan. De heer Daalder, in tweede instantie sprekende, bleef bij zijn argument, dat de kermis uit sociale overwegingen ge weerd moet worden. De gemeente heeft een opvoedende taak, zei hij en hij toleef er ook bij dat het sociale motief van destijds ook nu nog geldt. Hij zei zijn principiële bezwaren tegen kermis niet naar voren te hebben gebracht, omdat hij wist, dat het grootste deel van de raad deze toch niet kon delen. (Hij verbaasde er zich over dat men het besluit van 1950 nu ongedaan wil ma ken, hoewel niemand voor de kermis enthousiast is. „Ik zie geen enkele re den om het besluit van 1950 krachteloos te maken!" Boetekleed „Het boetekleed siert de mens", aldus de heer C. H. Roeper (PvdA) „De grote toelangstelling voor de drie kermissen van de laatste tijd bewijst dat wij des tijds ongelijk hadden en daarom stem ik voor. Want als we de kermis oprui men en we krijgen er drie voor terug nou dan heb ik liever die ene". De heer P. Smit (KVP) zei dat het nu evenals in 1950, oudere mensen zijn, die over de kermis beslissen. „Geen van allen voelen zij er iets voor, maar de jeugd is er bijzonder op gesteld. We zitten hier niet alleen voor onszelf". De heer Westdorp wees de heer Daaldei erop, dat het steunen van het verenigingsleven door het storten van extra gelden in de subsidie-pot ook een sociale taak is. De heer Daalder bena drukte dat hij graag alle steun aan de verenigingen wil geven, ook door sub sidies, maar de verenigingen moeten straks niet afhangen van een kermis. Met trots verklaarde de heer Daalder, dat hij al veertig jaar lid is van een muziekvereniging die heel veel geld heeft gekost, en die zonder kermis groeit en bloeit. Als de verenigingen straks zouden afhangen van de kermis zou het er met de verenigingen heel slecht voor staan. De heer F. Standaart zei nogmaals, dat het onjuist is de pachtsommen van de kermis direct aan de verenigingen ten goede te laten komen. Dat moet naar behoefte gebeuren, zoals tot dus verre gebruikelijk was. Dus geen èxtra subsidie, want dan ontstaat het gevaar dat de verenigingen minder actief wor den. Een vereniging moet komen met een begroting en aan de hand daarvan moet o.a. beoordeeld worden in hoe verre in het tekort moet worden bijge dragen. De voorzitter wilde het woordje „extra" eventueel wel weglaten in het voorstel, maar vond het onjuist dat de pachtgelden als inkomsten voor de ge meente zouden worden aangemerkt. De commissie die belast is met de subsidie verdeling werkt overigens uitstekend, maar er is altijd geld tekort. Wijziging De discussie kabbelde nog enige tijd voort, waarbij de voorzitter zich bereid toonde de voorgestelde tijdsduur van de kermis te bekorten. De kermis begint dan dus de woensdag, volgende op de laatste maandag van de maand juni en eindigt de daarop volgende zater dag. B. en W. willen er dan naar stre ven de kermis op de Groeneplaats en in de Wezentuin te houden. Er is een kans dat dit niet mogelijk is, b.v. in verband met de bouw van het raadhuis. Ook het noemen van de bestemming van de opbrengsten werd uit het raads besluit weggelaten. Het aldus gewijzig de voorstel werd in stemming gebracht. Alleen de heren Daalder en Gernaat (AR) stemden tegen. Beschermd dorpsgezicht Bij de bespreking van het voorstel om delen van Oosterend en Den Hoorn tot beschermd dorpsgezicht te verklaren (zie het zeer uitvoerige artikel over dit onderwerp in de krant van vorige week vrijdag) had de heer S. Keijser (VVD) bezwaar tegen de wijze waarop B. en W. in Den Hoorn het pleintje De Naai hebben geprojecteerd. Door de grens verlegging van het beschermde gebied is het monumentale pand Herenstraat 1 er juist buitengevallen, hetgeen de heer Keijser ernstig betreurde. Hij meende, dat ook met behoud van dit pand een behoorlijk plein kan worden gevormd. Dat laatste betwijfelde de burgemees ter. Naar aanleiding van het bescher mingsplan voor Den Hoorn en het er nauw mee verband houdende uitbrei dingsplan (dat in de huidige groots op gezette vorm zo goed als zeker zal worden afgekeurd) ontspon zich een levendige discussie. O.a. de heer F. Standaart vroeg zich af of het juist is dat B. en W. nu van hun oorspronke lijke opzet afzien en streven naar een uitbreidingsplan, dat voorziet in de bouw van ongeveer honderd woningen. Tenslotte werd duidelijk, dat dit com promis zo goed als zeker de enige mo gelijkheid is om voor Den Hoorn nog wat te bereiken. Met het beschermings. plan voor Den Hoorn en Oosterend gin gen de raadsleden overigens akkoord. Aan het begin van de raadsvergade ring deelde de voorzitter mee, dat het met de vooitoereidingen voor de scho lengemeenschappen niet erg wil vlotten. Van de zijde van het landbouwonder wijs waren bepaalde moeilijkheden op geworpen en om deze op te lossen had men het ministerie om een deskundige verzocht. Onlangs werd vernomen, dat een deskundige niet beschikbaar kan worden gesteld. De gemeente heeft zich nu tot de vereniging van Ned. gemeen ten en de Onderwijzersbond ge wend. Al met al is de behandeling van deze zaak vertraagd. De kans dat de gemeentelijke boerde rij in Zuid-Haffel binnenkort zal kun nen worden gerestaureerd is niet erg groot. Dit als gevolg van de bestedings beperking, waar vooral Monumenten zorg slachtoffer van is. Extra bouwvolume Een vrolijker geluid liet de voorzitter horen over de woningbouw op Texel. In Oosterend hoopt de aannemer de wo ningen voor de winter onder de kap te hebben, waarna in Oudeschild zal wor den begonnen. Hoogstwaarschijnlijk zal de gemeente Texel een extra bouwvolume van veer tig woningen krijgen toegewezen. Het is mogelijk dat eerst 25 stuks worden toe gestaan en later een tweede contingent van 15 stuks. Als vertegenwoordiger resp. plaats vervangend vertegenwoordiger in de raad van bestuur van het centraal zie kenhuis te Alkmaar werden mej. A. G. Luijsterburg en mevr. J Koning-Bruin benoemd In de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs werd benoemd de heer J M. J. Rutten. De vacature was ontstaan door het over lijden van de heer Th. M. J. Rutten. De overige agendapunten passeerden in snel tempo de revue. Tegen de uit gifte in erfpacht van een stukje grond aan de Burgwal aan de heer P. Spanjer hadden de raadsleden geen bezwaar. Voorts werden de rekeningen over 1964 van de dienst gemeentewerken, de So ciale dienst, de sociale werktuin, de sociale werkplaats, het algemeen wees huis goedgekeurd alsmede de gemeen- terekenmg over 1964 en de rekening van de TEM over 1965. De raadscom missie, bestaande uit de heren A. Dros, S. Keijser, J. Gernaat, L. Zijm, G. Wes- terlaken en F. Standaart, had enkele opmerkingen gemaakt over de rekening 1965 van de N.V. TEM. Zo vond men het niet juist, dat het exploitatietekort van de molen van Oudeschild gedragen wordt door de N.V. TEM; beter zou het zijn het tekort op andere wijze ten laste van de gemeenschap te brengen. .De voorzitter zei dat het moeilijk is hier verandering in te brengen. Vooral ge zien de afgelopen zeven jaar, waarin de TEM ten nauwste bij de financiering van de restauratie was betrokken, is het nauwelijks doenlijk dit nu allemaal weer te scheiden, wat niet wegneemt, dat de commissie in principe gelijk heeft. De heer Westdorp vond de hui dige regeling zo gek nog niet. „De mo len is ons aller eigendom", zo zei hij, „en het publiek draagt nu in het tekort toij. Dat komt op 7/100 cent per kilo watt". De commissie drong er voorts bij de raad op aan de TEM te steunen in zijn pogingen vrijstelling te krijgen van de belastingen, die worden geheven van brandstof en smeerolie en eventueel zelf stappen te ondernemen om een derge lijke vrijstelling te krijgen. De voor zitter zegde toe, dat dit zal gebeuren. De overige agendapunten werden zon der commentaar goedgekeurd. Schoolraad In de rondvraag vertelde mevr. J. Koning-Bruin gelezen te hebben, dat in de Lager Onderwijswet veranderingen zijn gekomen. O.a is de mogelijkheid geschapen een schoolraad op te richten, die beter kan functioneren dan de ouderraad. De schoolraad heeft o.a. meer bevoegdheden. De raad is samen gesteld uit 6 oudercommissieleden, twee hoofden of onderwijzers en twee ge meentelijke functionarissen. Kan die schoolraad ook op Texel worden inge steld, vroeg mevrouw Koning. De voorzitter antwoordde, dat hier aan reeds wordt gewerkt. De heer F. Standaart had vernomen, dat het de bedoeling is de gemeente Texel om een garantie te vragen voor de bouw van het Texelse zwembad. Hij hoopte dat een desbetreffend voorstel reeds in de eerstvolgende raadsverga dering zou worden behandeld. De heer Westdonp had geconstateerd, dat het door hem reeds eerder bepleite trottoir in de Gasthuisstraat er nog steeds niet is. Voor de bewoners bete kent dit bij slecht weer veel ongemak. Hij wist dat voor de aanleg nog geen goedkeuring is gekomen en vroeg daar_ om de toestand provisorisch te verbete ren. Voorts drong de heer Westdorp er 'bij het college van B. en W. op aan af wijzend te beschikken op het verzoek van de Kon. Marine voor een schietin- ridhting op de Hors. Vooral nu het NIOZ heeft laten blijken van de oefe ningen veel last te ondervinden, is het duidelijk, dat grote belangen op het spel staan. Tenslotte vroeg de heer Westdorp alle woningen op Texel te inventariseren, die wegens bouwvallig heid van de woningvoorraad moeten worden afgevoerd. Deze woningen zou den dan vrij verkocht kunnen worden. De heer De Koning voelde daar wel iets voor, maar twijfelde eraan of voor dit omvangrijke werk ambtenaren beschik baar zijn. Hij beloofde zich echter over deze zaak te zullen beraden. EXCURSIE VRIENDEN VAN HET PAARD (Ingezonden) Onze actieve paardensportvereniging Vrienden van het Paard maakte vorige week een excursie naar de koninklijke stallen in Den Haag. Begunstigd door fraai herfstweer hebben 54 personen hieraan deelgenomen. De stemming was direct al prima. Met de boot van acht uur overgevaren werden we na een uur tje rijden door het prachtige Noord- Hollandse landschap in Purmerend op gevangen door onze voorzitter, de heer J. C. Roeper, en er werd gezamenlijk koffie gedronken. Daarna ging het naar Amsterdam, op uitnodiging van de Amsterdamse Bere den Politie, die twee jaar geleden een demonstratie gaf van haar kunnen tij den het concours hippique. Toen we van de IJ-pont kwamen, werden we onder escorte van de motorpolitie keurig door de stad geloodst, compleet met stop zetten van het verkeer, regelrecht naai de manége, die direct achter het impo sante Hoofdbureau van Politie aan de Elandsgracht litg. We werden hartelijk ontvangen door inspecteur Knijf, en vanaf de galerij konden we toen een rijles meemaken, die door een adjudant gegeven werd aan een achttal politiemannen. Hierbij bleek, dat zelfs politiepaarden niet altijd gehoorzaam zijn. Eén paard weigerde tot vijf keer toe over een eenvoudige hindernis te springen Het was intussen twaalf uur gewor den en de bus bracht ons, nu voorafge gaan door een politieauto tot aan de rand van de stad, regelrecht naar Oude- kerk a/d Amstel, waar wij in restaurant „De Oude Prins" het diner gebruikten. Om ongeveer half vier arriveerden wij voor de poort van de Koninklijke Stallen, en dat bracht nog even een probleempje mee. Want die poort, die toegang geeft tot een grote binnen plaats, was royaal genoeg voor allerlei soorten rijtuigen, maar onze grote TESO-touringcar leek er niet door te kunnen. Probleem? Chaufeur Zegers lachte erom en knutselde het enorme gevaarte keurig naar binnen, met aan weerszijden misschien één cm. speling! Hulde aan deze chauffeur, die zich trou wens de gehele dag voorbeeldig van zijn taak gekweten heeft Uit de bus gestapt, werd het gezel schap voor de rondleiding in tweeën gesplitst. Ondergetekende had het geluk te behoren bij de groep, die door de heer v.d. Touw, vaste koetsier van de gouden koets, persoonlijk rondgeleid werd. Om nu te beschrijven wat we allemaal te zien kregen, zou gemakke lijk een Texelse Courant kunnen vullen, dus om moeilijkheden met de redaktit- te voorkomen, kan ik er slechts een zeer •beperkt overzicht van geven. Vooreerst kwamen we in de rijtuigstalling. Daar stonden zeker wel twintig rijtuigen, vanaf de sprookjesachtige Gouden Koets, met de crème calèche, waar de prinsessen op prinsjesdag in rijden, tot het eenvoudige volgrijtuig voor het personeel van de Koninklijke familie Uren kan men hier zoekbrengen met het bekijken van versiering en afwer king van deze rijtuigen, de prachtig ge slepen lantaarns en de fraaie langstok ken, die aan de wanden hangen. De Gouden Koets trok uiteraard de grootste aandacht, en de dames vooral bewonderden het prachtige, door Am sterdamse weesmeisjes met de hand ge borduurde interieur in microscopisch kleine petit-point steekjes. Ieder heeft wel eens foto's van dit bijzonder mooie rijtuig gezien, maar van dichtbij beke ken ziet men pas hoe mooi het in wer kelijkheid is! Dc heer v.d. Touw gaf uitgebreid antwoord op alle vragen en toen we naar boven gingen naar de Tuigenkamer (zo groot als de voorzaal van hotel Texel), gingen ogen en mon den wijd open voor de pracht van het schitterende tuigwerk dat daar van de zolder tot de vloer de wanden bedekte! Vier grote zuilen schraagden het pla fond en aan twee hiervan hingen de speciale galatuigen voor de acht Gou den Koets-paarden. We mochten er niet dichtbij komen omdat anders onze adem het leerwerk deed beslaan, wat vlekken gaf! De zaal heeft dan ook constant een bepaalde temperatuur en vochtigheids graad. In een grote glazen vitrine lig gen verder nog diverse onderdelen, o a. stijgbeugels en bitten. In een andere zaal was een interes sant museum ondergebracht. Nog een kort bezoek aan de paarden, meest ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966, Adspiranten Texel b-Oosterend a, 3.00 uur Tex. Boys a-De Koog a, 3.00 uur ZDH a-Cocksdorp a, 3.00 uur Pupillen Texel b-Oosterend a, 2.15 uur ZDH a-Cocksdorp a, 2.15 uur Tex. Boys a-Tex. Boys b, 2.15 uur ZONDAG 6 NOVEMBER 1966 4de klasse A KNVB Flevo-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Vesdo 3-ZDH, 2.30 uur Callantsoog 2-De Koog 2, 2.00 uur Texel 3-Helder b, 10.15 uur WCW 5-ZDH 2, 2.30 uur Tex. Boys 3-Geel Zwart 4, 12.00 uur V riendschappelijk Oosterend 2-Tex. Boys, 12.00 uur Junioren Helder 2-Tex. Boys, 12.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat de afgelaste wedstrijd tegen Flevo in Middenmeer inhalen. Wc hopen, dat Texel er ook nu in zal slagen beide punten mee te nemen. Daar zal wel extra aan getrokken moeten worden. Flevo wist j 1. zondag Water vogels te verslaan en zal daar moed uit putten. Texel zal zich moeten hoeden voor foutjes onderling en vooral door spelen totdat de scheidsrechter affluit. Met meer vaart en doorzetten in de aanval is de kans tot scoren groter. D. D. Texelse Boys Van Boys 3 rekenen we weer eens op een paar winstpunten. Als er niet te veel solo, maar goed en vooral snel samengewerkt wordt, moet het weer mogelijk zijn. Terreindienst: A. v. Heerwaarden en Sj. v. Heerwaarden. De junioren gaan naar Den Helder om te proberen hun eerste winstpunt van deze comp. op Helder 2 te behalen. Er zal dan echter energieker aangepakt moeten worden. Het tweede is ook zondag vrij van de competitie. Er is nu een oefenwedstrijd tegen Oosterend 2, om 12 uur in Oos terend. Training, op de normale tijden op het veld en bovendien dinsdagsavonds in de Gymzaal aan de Keesomlaan. Tijden: 5 uur voor de pupillen; 6 uur voor de adspiranten; 8 uur voor de junioren en 9 uur voor de senioren. N\V. NIEDORP-TEX. BOYS Na een 2-0 achterstand bij de rust, hebben de Boys met 4-3 de eer aan Nw. Niedorp moeten laten. H. Witte wist met een prachtig schot in de bovenhoek de eerste bres in de Nw. Niedorp-verdediging te slaan, doch dit doelpunt werd ten onrechte voor bui tenspel afgekeurd. Door twee misgrepen geen vat op de natte bal, van de overi gens goed werkende doelman H. Hin, kwam Nw. Niedorp goedkoop aan even zoveel doelpunten. Na de rust wist C. Kuip eerst de ach terstand voor de Boys terug te brengen tot 2-1, maar Nw. Niedorp had toen voorlopig het beste spel en wist de stand tot 4-1 op te voeren. Dat het niet zacht zinnig toeging moest S. Hoogenbosch aan de lijve ondervinden omdat hij ook weer last kreeg van een oude blessure moest hij het strijdperk verlaten. In de laatste 20 minuten waren de Boys weer aan bod. doch meer dan een doelpunt van C Kuip en van P. Schoo konden zij er niet uit persen. Voor oudere dieren, zwart en met opmerke lijk weinig aftekening, en toen zochten we zeer voldaan de bus weer op, waar de andere deelhemers aan de excursie reeds op ons wachtten. Na een herhaald kunststukje van chauffeur Zegers om de bus zonder een schrammetje door de nauwe poort te sturen, ging het weer in noordelijke richting Toen we met de bus de laatste boot opreden behoorde deze excursie alweer tot het verleden. Onderweg had de heer S Keijser reeds via de micro foon een dankwoord gesproken tot het bestuur van de paardensportvereniging, dat deze excursie in elkaar gezet had. Een deelneemster Bij de N.M.B. is het goed sparen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! GEVRAAGD hulp in de huishouding BAKKERS IJZERHANDEL ID. van Sambeek- Schrama GEVAREN DRIEHOEK voor slechts ƒ3,50 per 1 januari verplicht. BAKKERS IJZERHANDEL NIET SVO MAAR SVC In de krant van dinsdag publiceerden wij dat zaterdag gymnastiekles zou worden gegeven voor jongens en meis jes van SVO. Dit was onjuist; bedoeld werden de jongens en meisjes van de sportvereniging De Cocksdorp. Die heb ben morgen dus gym, ondanks de herfstvakantie. 37. „Als ik zo vrij mag zijn te informe ren wat voor een klacht dan wel, excellentie?" vroeg commissaris Borgers nerveus. „Ik ben mij namelijk niet be wust. „Borgers sneed de Minister hem streng de pas ai. „Jij staat al jaren be kend als iemand, die zich nóóit wat be wust is! Daarom zal ik je dit nu eens even bewust maken!" De Minister sloeg met zijn hand op zijn bureau en vervolgde nóg strenger: „Borgers! Hiervoor mij op mijn bureau ligt een felle protesetnota van Barroes- ja. Daarnaast ligt een zelfde stuk van Dollarmenië! De regeringen van deze landen nemen daarin fel stelling tegen het feit, dat jij een zekere Wladimir Kotsof en een zeker Kid Sucker hebt opgesloten". „D.dat zijn afschuwelijke sp. spionnenpiepte hoofdcommissaris Borgers. „Pardon! Het zijn onderdanen van be vriende naties! En dan mag het! We doen het zelf óók!" brulde de Minister. „En weet jij wat er nu ten gevolge van jouw afschuwelijke stommiteit allemaal op het spel staat?" „Ik weet het", zuchtte de commissaris „Caf yahr en landingsrechten. „Als je dat dan weet, laat die kerels dan onmiddellijk vrij!" vond Minister Clepmeyer d'Groott. „Wij kunnen ons op het ogenblik geen politieke crisis met deze machtige staten veroorloven. Stel je eens voor, dat er op rijksontvangst- avondjes geen korreltje caf yahr meer te verhapstukken was! Of dat onze rei zende Ministers in Dollarmenië niet meer op de grond konden komen met hun vliegtuigen! Je hebt het dus be grepen, Borgers! Laat de genoemde ge vangenen vrij! De anderen hou je dan maar twee (keer zo lang!" „Ze zijn al vrijzuchtte commis saris Borgers. „Wat U me hier verteld heeft, had ik namelijk zelf al lang be grepen. Zodoende. En met die woorden legde hij de tele foon weer op de haak, juist toen briga dier Piet weer binnenkwam. „Sprak U daar met de Minister7" vroeg deze verrast.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 6