Cjrocn (/mirtsJ~exels in het harL, Zwembadcommissie wil twee ton verzamelen met 5°|o obligatielening v ^00 - C; .a AK, .K-K .,-K' •:A\m KA ■-KK r<&m Toeristische trekpleister S> 62;© Cfl 1 - cx j V- .<,rV'.aa/v!:.a j Architect heeft ontwerp voor 3-fasen-plan gereed V A VA Rij ksmedewerking zodra het geld er is Textielhuis Zegel nam winkelpand in gebruik DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8115 COURANT Uitgave N.V. v/h Langevcld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 r.-JÊ VCCTïiALVCLO \b - v i 16~'3S Aan de Slingerweg bij Den Burq, schuin tegenover het qebouw van ge meentewerken en recht teqenover Graaf's spuiterij liqt en ruiq brok weiland. Het is een uitgestrekt stuk, aan de noordzijde begrensd door het voetbalveld van S.V. Texel, aan de westzijde door de Halfelderweg en aan de zuidkant door het fraaie heuvellandschap van het oudste Texelse land. Het is onregel- matiq van vorm, ergens in het midden is een kolk en er zijn een paar diepe qreppels. Het terrein is omzoomd door een brede gordel van piepjonqe boompjes, vorig jaar geplant. Verder is het terrein woest en ledig. Volqend jaar zal het beeld inqrijpend zijn veranderd. Dan zullen grommende draq- lines beziq zijn een qrote vierkante kuil te graven, korte tijd later qevolqd door noq meer machines en mensen, die onverdroten beziq zullen blijven tot het project kan worden opqeleverd. Een project waar al jaren over wordt qe- praat en dat voor ons eiland dringend nodig is: het Texelse zwembad. Te optimistisch? Misschien, maar als het bad er niet komt, hebben de Texelaars niemand iets te verwijten. Het hanqt nl. van hen af, meer dan enig ander pro ject dat ooit op ons eiland tot stand kwam. I 1 commissie, die zich een weldoordacht Een dezer dagen hebben we op het terrein aan de Slingerweg rondge- kuierd, begeleid door enkele leden van de actieve zwembadcommissie, waaron der architect G. v.d. Struijs. Hij en zijn medewerkers hebben zich de laatste maanden in het zwembadplan verdiept en hebben daarbij kosten noch moeite gespaard. Diverse mogelijkheden wer den werden bestudeerd en verschillende baden op het vasteland werden bezocht. Tenslotte wist de heer v.d. Struijs met welk zwembad Texel het meest gebaat zou zijn en het schetsontwerp daarvoor zette hij op papier. Het is een plan in drie fasen, en juist daardoor is het „haalbaar" geworden. De eerste fase van het plan voorziet nl. in een goed, doch bescheiden, tamelijk sober opgezet bad met de daarbij beho rende accommodatie. Het wordt een L- vormig bassin met een ondiep gedeelte van 16 x 30 meter en een half-diep deel van 16 x 25 meter. Verder omvat het plan een eenvoudige speelvijver (100 m2) voor kinderen en de gebouwen waarin de kassa, EHBO-ruimte, kleed ruimte voor kinderen, wisselcabines, garderobe, wc's, dounches, machinehal en restaurant zullen worden ingericht. Meer geld; méér zwembad Deze eerste fase gaat ongeveer ƒ450.000,kosten. Dat lijkt een heel bedrag, maar het zou belangrijk meer geweest zijn als niet een aantal Texelse bedrijven zich bereid had getoond gratis werkzaamheden te verrichten en mate rialen tegen kostprijs te leveren. De vier-en-een-halve ton moet dus op tafel komen en of dat zal lukken, hangt voor een belangrijk deel af van de bijdrage die de Texelaars zullen leveren. „Hoe meer geld, hoe meer zwembad", zegt de fiancieringsplan voor ogen heeft ge steld, dat niet al te zeer speculeert op de offervaardigheid van de Texelaars. Hoewel intussen reeds is gebleken, dat men voor dit goede doel wel iets over heeft, houdt de commissie er terdege rekening mee dat de meeste Texelaars nuchter en zakelijk denken en er weinig voor voelen een aanzienlijk bedrag zonder meer af te staan. Het overgrote deel van het benodigde kapitaal zal van hen moeten worden geleend, en wel tegen tenminste dezelfde rente als men bij de spaarbank krijgt Daarom heeft de zwembadcommissie een 5°/n obliga tielening uitgeschreven om ƒ200.000, bijeen te brengen. Verwacht wordt dat hiervoor grote belangstelling zal be staan, omdat vrijwel ieder voor zijn spaargeld bij de bank minder rente ont vangt. De in het zwembad gestoken spaargelden zijn dus goed belegd, zij het dat het geld dan niet onmiddellijk opeisbaar is. Obligatielening De lening bestaat uit aan toonder ge stelde obligaties van ƒ100,Op 31 december van elk jaar, voor het eerst in 1967, zal ƒ5,rente per obligatie worden uitbetaald. De lening heeft een looptijd van 20 jaar en elk jaar wordt dus 1/20 van het totaal geleende bedrag uitgeloot en op 31 december betaalbaar gesteld. Extra aflossing is de eerste tien jaar niet toegestaan. De betaling van rente en aflossing gebeurt bij alle Texelse banken. Mededeling hiervan geschiedt telkens in de Texelse Courant. De storting dient te geschieden op 31 december 1966. Desgewenst kan de stor ting geheel of in gedeelten gebeuren na deze datum, maar uiterlijk op 31 decem ber 1967. Aangenomen wordt dat de gemeente Texel de lening zal garanderen. Overi gens geeft de gemeente nu reeds koste loze steun aan het zwembadplan, o.a. door toe te staan dat de gemeente architect in de baas z'n tijd bezig is met het ontwerp. Verder mag worden aan genomen dat de gemeenteraad het zwembad zo belangrijk vindt, dat het grote terrein in erfpacht zal worden uitgegeven tegen een symbolisch ca nonbedrag van ƒ1,per jaar Een vorm van steun, die navolging verdient, is het aanbod van verschillen de Texelaars om gratis werkzaamheden voor het bad te verrichten. Onder hen is een betonconstructeur van Rijkswa terstaat, die gaarne alle berekeningen voor het bad gratis wil uitvoeren. De recreatiestichting Texel, die zich met de exploitatie van het zwembad wil belasten en het jaarlijkse tekort wil dekken, hoopt dus twee ton van de bur gerij te kunnen lenen. Voor het reste rende bedrag zal men de banken bena deren en deze zullen dit, naar wordt verwacht, tegen ongeveer 7°/o beschik baar kunnen stellen. Uit het bovenstaande mag men niet de conclusie trekken dat de financiële acties ten bate van het zwembad, zoals die de laatste tijd door diverse particu lieren en verenigingen worden georga niseerd, niet belangrijk zouden zyn. In tegendeel: een behoorlijk bedrag aan giften is onmisbaar. Men hoeft geen zakenman te zijn om te weten dat het aangaan van geldle ningen een goede manier is om kapitaal te vergaren, maar dat men daarmee voorzichtig moet zijn om de jaarlijks op te brengen rente en aflossing beneden Dit is liet door dc heer G. v.d. Struijs ge mankte schetsontwerp van het zwembadplan in drie fasen. Hopelijk volgend jaar kan worden begonnen met dc aanleg van het ondiepe en halfdiepe bad (9), dat als betonnen bassin met loodrechte wanden zal worden uitgevoerd. Het ondiepe gedeelte van 16x30 meter is van het diepere gescheiden door een hrug. Het bad is omgeven door brede tegelperrons en is van het omringende terrein afgesloten door een beplanting van doornachtige struiken. Deze worden op drie plaatsen onderbroken door waadgotcn met anti-septische vloeistof. Of de wanden en randen van het grote bad zullen worden betegeld hangt af van de mate, waarin de bevolking door schenkingen aan de finan ciering bjjdraagt. Het gebouw waarin kleed lokalen e.d. zijn ondergebracht, zal lang en laag worden uitgevoerd, en door een uitrit van 25 meter lengte met de Slingerweg zijn ver bonden. Direct bij de ingang zijn dc kassa en dc kamer voor badmeester en EHBO gepro jecteerd. Voorts zijn er twee kleedruimten voor kinderen, die in schoolverband gaan zwemmen (3), twee series wisselcabines (4), garderobe (5), wc's en douches (6), machine hal waarin pompen, filtcrinstallatie en ver- warmingssysteeni staan opgesteld (7), restau rant met terras (8), dat door de recreatie stichting zal worden verpacht en een kinder bad (10). Er is parkeerruimte voor auto's (14» en fietsen (13). Overvloedige extra parkeer ruimte is reeds in dc buurt aanwezig in de vorm van het grote terrein aan de Emmalaan. Ter nadere oriëntatie lette men op het be staande gebouw van Gemeentewerken (15) en Graafs spuiterij (16). Dc sloot op de tekening is bestaand en zal als effektieve tcrreinafslui- tlng blijven fungeren. Dc tweede fase van het plan, uit te voeren over enkele jaren als het geld ervoor beschik baar komt, omvat een diep bad van 16x25 incter en de derde (kostbarefase is de bouw van een overdekt bad (12) van 12 x 25 meter. Het is mogelijk dat de volgorde van de twee laatste fasen wordt omgedraaid, afhanke lijk van de beschikbare financiën en dc moge lijkheden de uitbreiding rendabel te maken. Het zwembad zal zodanig worden aanqeleqd. dat ook niet-zwemmers er zich aangenaam kunnen verpozen. Op de tekening ziet men een deel van de grote zonneweide achter het bad en het is de bedoeling dat op dit terrein tal van recreatiemogelijkheden zullen worden geplaatst. De beplantinq zal worden uitgebreid, zodat verschillende, enigszins beschutte afdelingen ontstaan. Er zullen speelwerktuigen voor kinderen moeten komen en wellicht staat de belang stellinq ook toe, dat een tweede restaurant met terrasje kan worden gebouwd. Het gaat erom het hele zwembadterrein tot een een zeer aantrekkelijk en drukbezocht ontmoetingscentrum te maken, dat vooral in het zomerseizoen op dagen dat het minder goed strandweer is, in een behoefte zal voorzien. Den Burq zal daarmee een voor het toerisme zeer waardevolle trekpleister rijk worden, hetgeen een prettig bericht moet zijn voor ieder die bij de ontwikkelinq van het toerisme in Den Burg belang heeft. Hopelijk zal alleen reeds dit feit de belanghebbenden ertoe brengen eens extra- diep in de beurs te tasten. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Vrijdagochend om elf uur heeft de 5-jarige Martin Zegel, zoon van de heer Frans Zegel uit Oudeschild, met de sleutel de winkeldeur van de nieuwe zaak in de Weverstraat te Den Burg geopend. Met deze handeling werd de winkel officieel in gebruik genomen en was een jarenlange benauwde periode ten einde. In het pand aan de Groene- plaats was de herenmodezaak bijzonder klein behuisd en dat ontging zelfs de klanten niet. Grote hoeveelheden jas sen, jacks, pantalons met alle mogelijke toebehoren lagen daar onoverzichtelijk op elkaar gepakt. Prettig kopen en wer_ ken was het in die oude zaak niet en dat het toch gebeurde pleit voor het bedienend personeel. Nu echter behoort alle ergernis tot het verleden, want Textielhuis Zegel is in een ruim en fraai gebouw ondergebracht, waaraan aan nemer B Gieze uit Eierland een jaar lang intensief gewerkt heeft. Om haar uitbreidingsplannen te kunnen realise ren kocht de fa. Zegel indertijd de win kel van drogist Bakker en het aangren zende pand van de heer Spanjer. Op de plaats van de voormalige drogisterij verrees het belangrijkste deel van de nieuwe winkel. Het aangrenzende pand is daar enigszins van afgescheiden ge bleven. De heer .Frans Zegel, die in de nieuwe zaak de sceptei zwaait, vertelde ons gisteren dat het de bedoeling is dat in deze afdeling een speciale afdeling tiener- en twenmode komt. Hier zal men straks z'n keus kunnen maken uit spijkerbroeken, jacks en allerlei „hippe" jongerenmode. Het complete winkelpand heeft aan de straal een breedte van 18 meter. De nuttige verkoopruimte is ongeveer 160 m2 en daarmee is het Textielhuis een der grootste winkels van Den Burg. De winkelinrichting, gemaakt door de fa Van Uffelen uit Barneveld is strak, doelmatig en overzichtelijk. Een goede verlichting is belangrijk in een mode zaak. Omdat juiste beoordeling van de kleur van de stoffen alleen mogelijk is 'bij daglicht, is er voor gezorgd dat dit in ruime mate kan binnenstromen: door een aantal grote plastic koepels in het dak. Voor aanvullend licht zorgen de tl.-buizen, die deel uitmaken van de door Jan Agter aangelegde elektrische installatie. Een aangename temperatuur is verzekerd door de centrale verwar ming, aangelegd door de fa. J. Schoo Het gebouw is taftielijk hoog en maakt een extra imposante indruk door de 'betrekkelijk smalle straat ter plaatse. Duidelijk herkent men de weliswaar niet hypermoderne, maar wel bijzonder degelijke stijl van het architectenbureau Peeters en Roelofs uit Den Helder De heer J J. Zegel verwelkomde de vele genodigden in de nieuwe winkel ruimte. Hij wierp een blik in de ge schiedenis van Zegel die begon toen zijn vader in 1902 in Oudeschild begon, met een handelskapitaal van ƒ200,Eerst te voet, later met paard en wagen werk ten hij en zijn vrouw dag in dag uit ver beten door en toen de heer J. J. Zegel en zijn broer de zaak overnamen, was een hechte basis gevormd. Een gebouw dat op goede fundering staat, kan later vele malen worden vergroot, aldus de heer Zegel die tenslotte concludeerde dat deze nieuwe zaak mede te danken is aan de werkkracht waarvan zijn ouders indertijd blijk gaven. De heer Zegel dankte allen die aan de bouw hadden meegewerkt. Ruim bmnen het gestelde termijn '(voor de Sinterklaasverkoop) kwam de winkel gereed. Zeer erkente lijk toonde de heer Zegel zich jegens buurvrouw Gonlach die een stukje van haar achtererf voor niets had afgestaan, waardooi het gebouw een veel betere vorm kon krijgen. Tot zijn mede-fir manten .Frans en Jan Zegel zei de heer Zegel: Jullie hebben nu een mooie win kel, werk eraan met vereende krachten. Na het openen van de winkeldeur voerde de heer Jan Agter sr. namens de winkeliersvereniging Den Burg het woord Hij wees erop dat de naam Zegel (Zie vervolg pagina 2) een verantwoord peil te houden. En bij het Texelse zwembad, dat ook onder de meest gunstige omstandigheden nog een jaarlijks tekort zal opleveren, is het zaak extra-voorzichtig te zijn De zwembadcommissie: „Een ge schonken gulden is veel meer waard dan een geleende gulden. Heel aantrek kelijk is ook een renteloos geleende guden of een gulden, die tegen een be scheiden of symbolische rente beschik baar woidt gesteld. We hopen van harte dat het zal lukken het nu bijeenge brachte bedrag van ca. ƒ7000,nog aanzienlijk te vergroten. Pas dan kan een werkelijk aantrekkelijk bad worden gebouwd. Met het zwembadplan staat het er overigens goed voor. Den Haag heeft zich over het ontwerp gunstig uitge laten en alle medewerking toegezegd. Vergunning zal ongetwijfeld snel wor den verleend, echter niet eerder dan nadat het totale bedrag op tafel ligt. De zwembadcommissie is niet overdreven optimistisch als zij de verwachting uit spreekt dat aan die laatste voorwaarde binnenkort zal zijn voldaan.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1