POSTSPAARBANK RENTE TOT BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Drainages die niet „l°Pen" HET GEHEIM VAN LANDBOUW en VEETEELT TWEEDE BLAD DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 rubriek voor I o,..iw De laatste tijd heb ilk er een paar maal de aandacht op gevestigd, dat drains onderhoud vereisen. Daarbij werd speciaal gedacht aan het schoon maken van de drainreeksen door „ra gen" of spuiten. We stellen ons niet voor, dat het niet meer nodig is hierop te blijven wijzen. Het blijkt, dat heel veel landbouwers nog niet overtuigd zijn van de noodzaak van dit werk. Toch is het vervuilen van de drains niet de enige oorzaak van het niet vol doende functioneren van de drainage. Er kunnen ook andere oorzaken zijn. En hiervan kwamen wij de laatste we ken enkele gevallen tegen. Ondoorlatende lagen Willen de drains goed werken, dan is het nodig, dat het water, dat op de oppervlakte valt een mogelijkheid heeft om bij de drainreeksen te komen. Dat betekent een flinke nederwaartse en zijwaartse verplaatsing van het water. En uiteraard moet de opbouw van de grond zo zijn, dat dit mogelijk is. In een paar gevallen, die we de laatste tijd door kregen bleek het niet voldoen van 'de drainage niet als oorzaak te hebben het vervuild zijn van de buizen, maar eenvoudig het feit, dat de grond on- doorlatend was. Dit euvel komt vooral voor op zeer zware gronden, of leemachtige grond. Soms is het maar een betrekkelijk dun ne laag, die het ongemak veroorzaakt. Een ondoorlatende laag van 5 cm. dik is al voldoende om het water te belet ten bij de drains te komen. Is het „pak ket" ondoorlatende grond zeer dik, dan is het vrijwel onmogelijk om deze kwaal weg te werken Betreft het een dunne laag, dan kan men door het woe len of mengfrezen van de grond het 'kwaad verhelpen. Het komt ook voor, dat de moeilijk heden alleen veroorzaakt worden dooi de bovenste paar centimeter. Dit kan het geval zijn ais de grond intensief is bewerkt, zoals o.m. het geval is na het machinaal rooien van aardappelen en bieten. Na het ipioegen van de grond is de kwaal dan meestal opgeheven. In dit verband is het nodig ook te wijzen op de voorziening van de grond met orga nische stoffen als stalmest en groenbe- mesting, omdat speciaal de bovenlaag hierdoor beter doorlatend wordt. Hoe te controleren? Staan er plassen op het land en meent men, dat dit veroorzaakt wordt door het niet goed werken van de drains, dan kan het gebruik van een schop of graaf U daarover inlichten. Als op volkomen doordrenkte grond een gat wordt gegraven tot op de diepte, waarop de drains liggen, dan zal bij vervuilde of niet goed liggende drains MET KALE WEIDEN DE WINTER IN Mede door de goede grasgroei van deze herfst ziet men nog verschillende percelen grasland, waarop nog heel wat gras staat Wij nebben met de indruk, dat al deze percelen straks kaal de win ter in zullen gaan. Toch is dit van groot belang. In het verleden was men wel eens te bang, dat grasland, dat goed kaal de winter in ging in een vorstperiode extra te lijden zou hebben. Ik geloof, dat dit een onjuiste gedachte is. Ieder voorjaar blijkt weer, dat het juist de ruige percelen zijn, die veel geleden hebben. Daarom is het zaak om alsnog te proberen het te veel aan gras op te ruimen. We denken daarbij niet in de eerste plaats aan maaien. Als de weers omstandigheden het toelaten kunnen de pinken nog heel wat gras opruimen. Maar we denken vooral aan afweiden door schapen. Ook voor bedrijven, waar geen schapen worden gehouden, moet aan deze mogelijkheid worden gedacht. En dan moet dit niet gebeuren met de gedachte nog wat weidegeld te ontvan gen Het is in dit geval volkomen bij zaak. Het gaat er in de eerste plaats om het grasland glad te krijgen. En als dit gelukt hebt U het weidegeld al binnen. 45. „Dat is zo eenvoudig als iets. Er was geen man. Merkt u met hoe handig alles in elkaar was gezet? Wie had verteld dat er een man was geweest? Alleen Ada Mason. En we geloofden Mason op grond van Knightons mededeling, dat ze in Parijs was achtergelaten". „Maar Ruth zelf zei tegen de conduc teur dat ze haar meisje had achterge laten". „Juist, daar kom ik nu aan We heb ben hiei dus de getuigenis van Ruth Kettering zelf, maar aan de andere kant hebben we haar getuigenis met, omdat een dode geen getuigenis kan afleggen. Het is niet haar getuigenis, maar die van de conducteur van de trein iets heel anders tenslotte". „Dus u denkt dat de man loog?' „Neen, neen, volstrekt niet. Hij ver telde wat 'hij voor de waarheid hield. Maar de vrouw die tegen hem zei dat ze haar kamenier te Parijs had achterge laten, was niet madame Kettering." Van Aldin saarde hem aan. „Monsieur Van Aldin, Ruth Kettering was dood voordat de trein aan het Gare de Lyon aankwam. Het was Ada Mason, gekleed in het zeer opvallende costuum van haar meesteres die een mandje met een diner kocht en die de boodschap aan de conducteur gaf". „Onmogelijk „Neen, neen, monsieur Van Aldin, niet onmogelijk. Alle vrouwen lijken te genwoordig zoveel op elkaar, dat men ze beter aan haar kleren dan aan het gezicht kan herkennen. Ada Mason was de grond ook op draindiepte volkomen nat moeten zijn. Constateert men, dat de grond daar droog, of in ieder geval veel minder vochtig is dan op het maai veld, dan is dat een bewijs, dat men beginnen moet om na te gaan of er een mogelijkheid is het water bij de drains te brengen. Zoals uit het voorgaande blijkt, zal dit niet altijd gemakkelijk zijn. Soms kan ook het boren van gaten met een zgn. palenboor informaties geven over de kwaal. Boort men gaten door de ondoorlatende laag, dan zal het water bij goed functionerende drain reeksen na enige tijd verdwenen moeten zijn. Het water krijgt dan nl. gelegen heid om de ondoorlatende laag te pas seren. BEWERKINGSEENHEDEN WAT DOEN WE ER MEE? Naar ik meen mag het ook een taak van de landbouwvoorlichting zijn om hun „klanten" in te wijden in de bete kenis van nieuwe termen. Dit is nl. nodig om c-en vakblad goed te begrijpen. Zo'n nieuwe term is ook het woord, dat we hierboven vinden: Bewerkingseen heden itb.w.e.) Het heeft tot doel de omvang van een bedrijf aan te geven. We kunnen dit ook doen met het noemen van het aantal hectaren gras- of bouwland, het aantal melkkoeien of schapen, de soort van ge wassen op het bouwland, enz. Ik ben echter van mening, dat het aangeven van de omvang van een bedrijf in het aantal b.w.e. een betere basis voor ver gelijking van bedrijven is dan de ma nieren, die ik hierboven noemde. Wij willen proberen in de loop van deze winter aan de hand van allerlei voor beelden het begrip bewerkingseenheden wat meer levend te maken voor belang stellende agrariërs. Wat is de basis? Met het invoeren van het begrip b.w.e. heeft men de bedoeling gehad om de diverse onderdelen van het bedrijf te kunnen vergelijken op basis van de som van de loonkosten, de kosten aan werk tuigen en het nodige loonwerk. Toen men het aantal b.w.e. per koe op 55 stelde en dat van een schaap op 6 ging men er van uit, dat een koe aan kosten van loon, werktuigen en loonwerk pim negen maal zoveel vroeg als een schaap. Hetzelfde geldt voor het aantal b.w.e. van 1 ha. graan en 1 ha. pootaardappe- len. Ten men vaststelde, dat het aantal b.w.e. voor 1 ha. graan 90 is en voor 1 ha. pootaardappelen 275 deed men dat, omdat men op grond van onderzoek tot de conclusie was gekomen, dat de som van de loonkosten, de werktuigkosten en de kosten van loonwerk voor 1 ha pootaardappelen driemaal zo hoog is als voor 1 ha. graan Niet los van elkaar bekijken We moeten er als landbouwers en voorlichters op gaan letten, dat we die drie- arbeidskosten, werktuigkosten en loonwerk altijd met elkaar in verband brengen. Dan pas kunnen we nl. be oordelen of de arbeidsorganisatie van het bedrijf goed is. We kunnen onmogelijk zeggen, dat de post loonwerk op een bedrijf te hoog is als we daarnaast de kosten voor de werktuigen en het arbeidsloon met zien. De drie onderdelen loon, werktuigkos ten en kosten loonwerk is men met één woord 'de 'bewerkingskosten gaan noe men Als we van een bedrijf deze twee zaken, nl. het aantal bewerkingseen heden per man en de bewerkingskosten per 100 bewerkingseenheden weten, dan is het mogelijk iets te zeggen over de arbeidsorganisatie. SCHIETOEFENINGEN Vandaag, 8 november, en morgen, 9 november, zal te Oude Zeug worden geschoten met een 175 mm. kanon. Plaats vuurmond dijk Wieringermeer, haven Oude Zeug. Sector 0 - 45°, hoogte 4,5 km afstand 25 km. even groot als uw dochter. Trouwens, de conducteur had nog niet eerder met uw dochter gesproken, naar u zich zult herinneren. Als hij erg intelligent was geweest, zou hij hoogstens bij zichzelf de opmerking hebben gemaakt, dat meesteres en dienstbare veel op elkaar geleken; maar zelfs dat heeft hij niet gedaan. En vergeet u niet, Ada Mason was een actrice, ze kon gemakkelijk haar stem en houding veranderen. Neen neen, er was geen reden om te vrezen dat hij de kamenier in de kleren van haar meesteres zou herkennen; maar wel bestond het gevaar dat de conduc teur, als hij het lijk vond, zou zien dat ze niet de vtouw was met wie hij de vo rige avond gesproken 'had. En daar hebt u de reden van de verminking van het gelaat. Het grootste gevaar dat Ada Mason liep was dat Katherine Grey haar coupé zou bezoeken, nadat de trein Parijs verlaten had; en daarom ver scheen ze niet in de spijswagen, maar gebruikte het diner in haar comparti ment en sloot zich daarin op". „Maar wie doodde Ruth, en wan neer?" „U moet in de eerste plaats in het oog houden dat de misdaad door hen beiden was beraamd Knighton en Ada Mason. Knighton was die dag door u naar Parijs gezonden. Hij is ergens op de ceintuurbaan in de trein gestapt. Madame Kettering zou verrast zijn als ze hem zag, maar ze zou volkomen op haar gemak zijn. Misschien vestigt hij haar aandacht op iets buiten, en als ze GESLAAGDE STOFFENSHOW IN „CASINO" Het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties en Textielhuis Zegel werkten samen bij de organisatie van de stoffenshow, die vorige week in Casino werd gegeven. Er waren ca. hon derd belangstellenden. Na een openings woord door mevrouw A. Lap-Terpstra, voorzitster van de Overkoepeling, kreeg mevrouw De Gier-Schoneveld uit Drie huis (van de stichting Huish. Voorlich ting) het woord. Zij wees op de cursus „Kleine kneepjes", die maandagmiddag om twee uur in het dorpshuis te De Waal begint en 's avonds acht uur in Den Hoorn, eveneens in het dorpshuis. Voorts vertelde zij veel wetenswaardig heden over de vele soorten stoffen, die momenteel in de handel zijn. Daarop werden vele besproken stoffen door meisjes en vrouwen geshowd. De aan wezigen zien terug op een leerzame avond. VERTROKKEN PERSONEN Hendrik Broekman, van W 3 naar Noordoostpolder, Rutten, Meerweg 27. 38. „Zo is het", antwoordde commissaris Borgers „Dat was de Minister van Bin nenlandse Aangelegenheden. Daar valt de politie onder, zoals je weet. Hij wou hebben, dat ik Kotsof en Sucker vrijliet. Er ston'd teveel op het spel, zei hij. Nou die kerels zijn dus vrij. Het enige lichtpuntje aan de zaak is, dat ik er tenminste nog een blik, een fles en een paar sloffen sigaretten aan heb over gehouden Brigadier Piet, die nog niet zo goed op de hoogte was van wat er gewoonlijk allemaal achter de schermen van de hogere politiek speelt, ontplofte bijna van nijd. „En heeft U die kerels wer kelijk laten gaan?" vroeg hij. „Moeten zich omdraait om te kijken werpt hij het koord om haar hals en alles is in een paar seconden afgelopen. De deur van het compartiment wordt afgesloten en hij en Ada Mason gaan aan het werk. Ze trekken de dode vrouw de boven kleding uit. Mason en Knighton rollen het lijk in een reisdeken en leggen het in de andere coupé op de bank. Knigh ton verlaat de trein en neemt de tas met robijnen mee. Aangezien de moord wel niet eerder dan over een uur of twaalf zal worden ontdekt, is hij volkomen veilig; en zijn getuigenis en de woorden van de vermeende madame Kettering tegen de conducteur zullen een onaan vechtbaar alibi verschaffen aan zijn medeplichtige. Aan het Gare de Lyon verwisselt Ada snel haar kleren tegen die van haar meesteres, steekt een paar valse bruine krullen vast en maakt over het alge meen de gelijkenis zo bedrieglijk moge lijk. Als de conducteur komt om het bed op te maken, vertelt ze hem de vooruit bedachte geschiedenis dat ze haar meisje te Parijs heeft achtergelaten, en terwijl hij het bed gereedmaakt, staat ze uit het raam te kijken, zodat haar rug naar de zijgang en naar de daar passerende mensen is gekeerd. Dat was een verstandige maatregel, want zoals we weten was mademoiselle Grey een van degenen, die langs kwamen, en zij was, evenals anderen, bereid te zweren dat madame Kettering toen nog leefde". „Gaat u voort", zei Van Aldin. „Vóór de aankomst te Lyon plaatst Ada Mason het lijk recht op de bank, legt de kleren der dode vrouw netjes opgevouwen aan het voeteneind, trekt zelf mannenkleren aan en maakt zich gereed de trein te verlaten Toen Derek Kettering het compartiment van zijn Herfstvergadering Groene Kruis Texel BESTEDINGSBEPERKING VERTRAAGT BOUW GEZONDHEIDSCENTRUM Zoals gewoonlijk bestond voor de najaarsvergadering van het Groene Kruis Texel, maandagavond in hotel De Zwaan, zeer weinig belangstelling. Voorzitter P. Beemsterboer verwel komde slechts twee leden. Meegedeeld werd dat het met de bouwplannen van het Groene Kruis niet erg wil vlotten. De vooruitzichten zijn niet bijzonder gunstig, omdat het project voor een derde met overheidsgeld moet worden gefinancierd en gezien de bestedings beperking is het niet waarschijnlijk dat de benodigde goedkeuring spoedig zal loskomen Het bestuur zal op het grote belang van het te stichten gezondheids centrum blijven aandringen Secretaris H. K. Remmers vertelde, dat van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid een schrijven was binnenge komen waaruit bleek, dat de inspecteur van de volksgezondheid zich achter de Groene Kruis-plannen stelt, waardoor de gemeentelijke steun in ieder geval verzekerd is. Het Groene Kruis zal het thans in wij dan maar goed vinden, dat zulk spionnentuig hier met revolvers schiet en met bommen gooit!?" „We staan machteloos, brigges", zuchtte commissaris Borgers „Officieel kan de politie niets doen" „En gewone burgers dan?" vroeg bri gadier Piet. „Die zouden natuurlijk wel wat kun nen doen", antwoordde de commissaris. „Maar je weet hoe het gaat, Piet. Ze kunnen wel wat doen, maar ze doen nóóit wat. Ze staan wel met honderd man te kijken naar een dappere agent, die een pak slaag krijgt van zes dron ken gauwdieven, maar een handje hei vrouw betrad en haar, zoals hij meende, zag liggen slapen, zat Ada in de coupé ernaast te wachten op het ogenblik dat ze de trein ongemerkt zou kunnen ver laten. Zodra de conducteur op het per ron te Lyon was uitgestapt, verliet zij eveneens de trein en ging heen en weer lopen .alsof ze een luchtje wilde scheppen. Op een ogenblik, dat niemand op haar let, steekt ze haastig over naar het andere perron en neemt de eerste de beste trein terug naar Parijs en het Ritz-hotel. De nacht tevoren is haar naam als gast daar al ingescheven door een van Knightons vrouwelijke helpers. Ze heeft niets anders te doen dan af te wachten tot u komt. De juwelen zijn nooit in haar bezit geweest. Op Knigh ton rust allerminst verdenking, en als uw secretaris brengt hij ze zonder enig gevaar voor ontdekking mee naar Nice. Er zijn reeds maatregelen genomen voor de overhandiging der robijnen aan de heer Papopoulos en op het allerlaatste moment worden ze aan Ada Mason ge geven om ze aan de Griek te overhan digen. Een prachtig ontworpen plan, zoals men kan verwachten van een meester in het vak als de Markies". „En u meent werkelijk dat Richard Knighton een welbekend misdadiger is, die al jaren dat beroep uitoefent?" Poirot knikte „Een van de meest opvallende eigen schappen van de Markies was zijn aan genaam, innemend optreden. U is het slachtoffer geworden van deze charme, monsieur Van Aldin, toen u hem, hoe wel u hem slechts zeer oppervlakkig kenide, als uw secretaris aanstelde". „Ik zou hebben gezworen dat hij daar niet in het minst op speculeerde". „Het werd zeer sluw in elkaar gezet, zo sluw, dat zelfs iemand met uw men- gebruik zijnde UKG-apparaat (voor be handeling van rheumapatiënten) ver vangen door een modern apparaat met een zg. divergerende straal. Dit laatste maakt toepassing van het apparaat makkelijker. Het toestel kost ca. ƒ3000 en kan op gunstige wijze door het hoofdbestuur worden gefinancierd, zoals ook met het oude apparaat is ge beurd. Men sprak er zijn voldoening over uit dat zich op Texel een masseur permanent heeft gevestigd. Dokter Elias wees erop, dat de behandeling van rheumapatiënten veel effektiever is, als massage en de UKG-behande_ ling onmiddellijk na elkaar in hetzelfde gebouw kunnen geschieden. Nu moet men zich voor massage in het Rode Kruisgebouw melden en voor de UKG- behandeling in het consultatiebureau aan de Schoonoordsingel. Gebleken is dat de contnbutieinning door het ziekenfonds het onaangename bijverschijnsel had, dat niet langer over een volledige ledenlijst kon worden be schikt. De lijst is nu echter weer „bij". Veel mensen zijn nog geen lid van het Groene Kruis. Het is de bedoeling, dat zij een circulaire krijgen met een op wekking om zich te laten inschrijven; voor de rest van het jaar is men dan geen contributie schuldig Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Kempenaar, Paagman, Beemsterboer en de dames Bakker- Zuidewind en Bakker-Witte met alge mene stemmen herkozen. Tijdens de rondvraag informeerde dokter Elias naar het gébruik van het badhuis. Hij meende dat bij sterk ver minderd gebruik wellicht tot opheffing zou kunnen worden overgegaan, zodat de dan beschikbaar komende ruimte voor andere doeleinden kan worden be nut. Vooral nu de uitvoering van de bouwplannen nog geruime tijd op zich zal laten wachten, is het zaak op een andere wijze in de nood te voorzien. De heer Beemsterboer vertelde dat nog gemiddeld honderd baden per week worden verstrekt; ongetwijfeld nog te veel om de badinrichting te kunnen op heffen. Door het steeds meer gemeen goed worden van doucheinrichtingen in eigen huis neemt de belangstelling re gelmatig af. Vorig jaar werden nog ge middeld 128 baden per week verstrekt VAARDIG SCHUTTER Bij de schietwedstrijden, die werden gehouden t.g.v. het jaarlijkse leden congres van de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering van de Geneeskun de te Hilversum, werd onze plaatsge noot, dokter A. van Loon, winnaar klei- duivenschieten en scherpschieten met kogelgeweer. In 1965 werd hij eveneens winnaar in alle categoriën. pen.ho maar! Ik weet het ook niet meer, hoor. „Maar ik weet het wel", zei de brig ges. „Hier hebt U mijn helm en mijn politiepenning Ik dien bij deze mijn ontslag in en ik vestig me voorlopig als particulier detective!" En alwie nu nog diezelfde middag een kijkje 'had genomen in de Oude Ooster- torenstraat, een straatje in het hartje van de oude stad, die had daar een zekere Shylock Hommeles kunnen zien, die een bord op een muur spijkerde. Op dat bord stond te lezen: „Shylock Hommeles Detective Private Investigaties Geheimhouding Verze kerd". senkennis erin vloog". „Ik heb naar zijn verleden geïnfor meerd; de jongeman had een uitsteken de naam". „Ja, ja, dat was een onderdeel van het geheel. Als Richard Knighton was er op zijn leven niets aan te merken Hij was van goede familie, had goede relaties, had eervol in de oorlog ge vochten en scheen boven alle verden king verheven. Maar toen ik me nader begon te interesseren voor de myste rieuze Markies, ontdekte ik verschillen de punten van overeenkomst. Knighton sprak Frans als een Fransman, hij was in Amerika, Frankrijk en Engeland ge weest ongeveer tezelfder tijd dat de Markies daar „werkte". Het laatst werd van de Markies gehoord in verband met talrijke juwelendiefstallen in Zwitser land en in Zwitserland ontmoette u majoor Knighton. En het was juist in dié tijd dat bekerid werd dat u onder handelde over de aankoop van de be roemde robijnen". „Maar waarom moord?" mompelde Van Aldin. „Een handige dief had de juwelen toch wel kunnen stelen zonder zijn hoofd waarbij te wagen?" Poirot schudde het hoofd. „Dit is niet de eerste moord die de Markies ten laste wordt gelegd. Hij is moorddadig van aanleg; hij is trouwens de mening toegedaan dat 'het beter is geen getuigen van zijn misdrijven in leven te laten. (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 8 nov. 3.21 cn 16.31; 9 nov. 5 03 en 18.05; 10 nov. 6.27 en 19.18; 11 nov. 7.32 en 20.12. 12 nov. 8.23 en 20.55. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN OPYRIGHT STUDIO AVAN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5