Rhizoctonia nu geen probleem meer tit mmm wou r.sf POSTSPAARBANK RENTE TOT BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor LANDBOUW e 'ara Sü Onze adressen TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 Volgens vele proefveldresultaten is het mogelijk rhizoctoniavrij pootgoed te winnen. De praktijk is evenwel nog niet zo ver, want er zijn hier en daar nogal wat moeilijkheden. Je kunt zoveel klachten vernemen, dat je wel eens twijfelt aan de juistheid van de proef veldresultaten. Bij nader onderzoek blijkt dan echter meestal, dat er niet aan de voorwaarden is voldaan om pootgoed te winnen dat vrij is van rhizoctonia. Hoe luiden de voorwaarden, die een rhizoctoniavrije nateelt waarborgen? 1. Uitgaan van pootgoed dat „op het oog" blank is; 2. Het pootgoed moet ontsmet worden met een sterk middel, bij voorkeur in de herfst; 3. Tijdens het ontsmetten moeten de knollen vrij van grond zijn; 4. Zorgen dat de temperatuur van het ontsmettingswater voldoende hoog is. Minimum 5 gr. C, beter is 10 a 12 gr C. 5. Voorgekiemd pootgoed, dat voldoen de is afgehard, planten in een goed toebereide grond, zodat de groei zo vlot mogelijk begint; 6. Na het doodspuiten zo snel mogelijk rooien. 7. In de bewaarplaats het pootgoed storten zonder stortkegels en zo snel mogelijk droogdraaien. Zijn de voorwaarden te zwaar of onpraktisch De meeste voorwaarden zijn niet te .zwaar, maar enkele „schijnen" niet eco nomisch te zijn, bijv. het in sommige gevallen uitgaan van op het oog blank pootgoed, vooral als men zelf over „uit schot" beschikt, dat anders als koevoer weggaat. Het directe voordeel spreekt doorgaans meer, dan uitgesteld voor deel. Het directe voordeel is immers bijv. 2000 kg. x 20 ct. per ha., omdat het met rhizoctonia bezette pootgoed dan niet voor bijv. 5 cent aan de koeien behoeft te worden gevoerd, maar als pootgoed bijv. een waarde van 25 cent of meer vertegenwoordigen kan. Het voordeel van deze 2000 kg. pootgoed per ha. kan evenwel ongemerkt weer ver loren gaan door een verminderde op brengst hiervan. Het is moeilijk 2 ton minder op brengst te constateren zonder een goede vergelijking. Op proefvelden is dit heel gemakkelijk waar te nemen, waarbij de verschillen ook nog wel groter zijn. Tij dens de groei kunnen er al vele moei lijkheden met de selectie ontstaan en de PLEZIERIGE REACTIE Een paar weken geleden schreef ik in deze rubriek een artikeltje onder de kop: „Een pluim op de hoed van Daarin werd het verhaal verteld van de veehouder, die er behoefte aan had een goed woord voor de landbouwvoorlich- ter te zeggen en dit op een zeer origi nele wijze deed. Vorige week kreeg ik uit Susteren in Limburg een plezierig briefje, waarvan we een klein gedeelte willen overnemen. Het luidt als volgt: „Deze week een paar regels in uw rubriek, die mij bijzonder in 't oog liepen, nl. Een pluim op de hoed, enz. U weet wellicht wie de woorden sprak. Ook ik herinner mij dat nog best. Ik vond het leuk, dat U na zoveel jaren nog aan mij dacht. U ziet ook, dat ik nog steeds Uw rubriek volg. Die woorden waren in de eerste plaats bedoeld voor U, maar daarnaast ben ik met U eens, dat ook de Texelse landbouwers in die pluim mogen delen, wat toch een gevolg is van de manier, waarop U met hen weet om te gaan". Tot zover dit briefje. U zult me wel geloven als ik vertel, dat ik er heel blij mee was. Alleen al het feit, dat de man in kwestie schrijft, dat hij onze rubriek regelmatig leest, maakt deze brief ai waardevol voor ons. Daarnaast zijn er nog de waarderende woorden. 40. De cipier Barend Bob'belgum deed voorzichtig de deur van de strafgevan genis een eindje open en vroeg bars: „Wie is daar nog zo laat?" „Paitasj, meneertjie' Goeienavond!" begroette hem de late bezoeker „lek ben Ulec Schwartec, de tr. „De trainer van het nationale elftal!" riep Barend Bobbelgum verheugd uit. „Kom toch binnen, meneer Schwartec! Ai, ai, ai, wie ben ik dan wel, dat ik U, de beroemde meneer Ulec Schwartec, de hand mag drukken!?" „Wie U dan wel bent? Paitasj. lek weet niet wie U bent! Dat zult U zelf toch moeten weten!" „Nou ja. zei de cipier. „Het was eigelijk feitelijk maar zo bij wijze van spreken, begrijpt U wel? Want natuur lijk weet ik wel wie ik ben. Ik zal het U nu gaan vertellen en ik hoop dat het sortering kan ook erg onvoordelig uit vallen door vele kleine aardappeltjes met daarnaast vele bovenmaatse. Daar naast is de kans groot, dat de nateelt zo erg bezet is, dat het klaar maken van de partij grote moeilijkheden oplevert met minstens zoveel uitval, als eerst het voordeel is geweest. Sterk besmet pootgoed is door ont smetting, óók niet met sterke middelen goed te krijgen. Door de veelvuldigheid van dikke sclerotiën blijven er altijd kernen over die weer rhizoctonia voort brengen. Het belangrijkste punt van alle voorwaarden is dan ook: „Ga beslist van „op het oog" blank pootgoed uit", en gèef het uitgezochte uitschot maar aan de koeien. Dit blanke pootgoed behandelt volgens de voorgeschreven manier geeft heel veel kans op rhi zoctoniavrij pootgoed in de nateelt. H. Glas „TOKIO OLYMPIADE" IN CITY-THEATER Op initiatief van de Sportvereniging Texel zal op maandag 28 november de bekende film „Tokio Olympiade" van de Japanse regisseur Kon Ichikawa in het City-theater worden vertoond. Het is een bijzondere film, in kleuren en cinemascope, over de laatstgehouden olympische spelen. Omdat aan vrijwel alle daarbij betrokken sporten uitvoe rige aandacht wordt besteed, duurt de film twee uur en tien minuten. Men heeft zich vrij veel kosten en moeite getroost om deze sportfilm naar Texel te krijgen. Er is bovendien maar éen voorstelling mogelijk, zodat de entree prijs op ƒ2,moet worden gesteld. Verwacht wordt dat voor deze film veel belangstelling zal bestaan. De leden van de Texelse sportverenigingen, die zich tijdig bij hun secretaris opgeven, krijgen echter voorrang. S.V. Texel geeft haar senior- en juniorleden een reductie van ƒ0,50 resp. ƒ1,Ge hoopt wordt dat ook andere verenigin gen dit zullen doen, om ieder in de ge legenheid te stellen de film te zien. De voorverkoop van kaarten aan de vereni gingen sluit woensdag, zodat belangstel lenden zich vóór die datum bij hun se cretaris moeten hebben gemeld. Het mogelijke restant kaarten (er zijn er 340 beschikbaar) zal normaal via de kassa van City-theater worden ver kocht. U interesseert. U moet namelijk weten, dat ik, Barend Bobbelgum, in de voet ballerij beslist geen onbekende ben! Vroeger was ik een befaamd speler. Ik zie mezelf nóg staan in mijn voetbal- goed. En ik ben mijn club trouw geble ven, want tegenwoordig ben ik voorzit ter. Misschien heeft U wel eens van mijn club gehoord. Wij spelen in de bondsonderafdeling Gravendrecht van de Nationale Voetbal Bond en mijn club heet S.M.B.!" „Paitasj, ja ja! Daar heb ik van ge hoord!" lachte Ulec Schwartec. „De mensen zeggen, S.M.B dat betekenen Soep Met Ballen! Hahaha! Paitasj! Leuke grapje! Maar mensen zijn dom! Zij denken, S.M.B. zijn niet zo goed! Maar ik weet wel beter! S.M.B. bete kent Sport Maakt Bemind! En ik vinden 14 suggesties binnengekomen NOG GEEN BESLISSING OVER NAAM SPORT- EN CULTUREEL CENTRUM Naar aanleiding van de uitgeschreven prijsvraag inzake de naamgeving van het sport- en cultureel centrum te Den Burg kwamen de navolgende 14 sugges ties binnen: „De Burghal" (Schouwburg-sporthal) Variatie: „De Burgerhal"; „De Konings hal" naar burgemeester C. De Ko ning. Variaties „Koningshuis", „De Koningsburgh"; „De Koningsburcht", „Cultura"; „Texels Ontspanningsge bouw"; „TAVENO" (Tot algemeen ver maak en nuttige ontspanning); „MESA- COSA" (Mens sana in corpore sano een gezonde geest in een gezond li chaam); „Edelweiss" moeilijk be reikbaar, op grote hoogte). Variatie: „Alpenroos" een hoog doel bereiken; roos midden, centrum); „Edelhert" (herte oud-hollands voor hart. 't midden, het centrum), „Magna Pete" zoek en streef naar grote dingen); „Ligeon" (Lichamelijke en geestelijke ontwikkeling); „Concordia" Een dracht; „Orpheus" naar Grieks zanger en dichter; „Het schot" (Sport en Cultu rele Hal op Texel en „Het trefpunt". Het dagelijks bestuur van de Stich ting Cultureel Werk heeft zich niet competent geacht terzake een beslissing te nemen. Het heeft - in overleg met 't dagelijks bestuur van de L.T.S. - beslo ten terzake het oordeel in te winnen van de bestuursleden van beide stichtingen. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 10 novem ber lezen wij onder „Nieuwe inschrij vingen": Golfbaan Den Hoorn, Texel, Den Hoorn, Witteweg ong. Expl. midget- golfbaan verlof B. Eig.: F G. van Hintum, Texel, De Koog, Brink 7. „Fa. Arké, Interieurverzorging", Texel, Den Burg, Wilhelminalaan 30 Woninginrichtersbedr. enz. Venn.: A. Heerschap, C. Heerschap (B.B.) INGEKOMEN PERSONEN Anna D. de Vries ev. Dijkstra, van Achtkarspelen, Piterpölle 1 naar S 22b; Anthonia Dijkshoorn ev. Vonk, van Barendrecht, 3e Barendrechterweg 419 naar E 20a; Jan Bakker, van Den Hel der, Hoofdgracht 14 naar Den Burg, Boogerd 30. OPENBARE BIBLIOTHEEK Leeszaal en bibliotheek: maandag 11 tot 12 uur, woensdag 14.30 - 15.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; vrijdag 19.30 - 21.30 uur. Jeugd: woensdag en vrijdag van 15.30 - 17.30 uur. Leeszaal (geen uitlening): maandag 15.30 - 17.30 uur en van 19.30 - 21.30 uur GESLAAGD Op 29 oktober legde onze vroegere plaatsgenoot Hans Witte (Eierland) met goed gevolg het examen af voor fysio- therapeuth. S.M.B. héél goede club met prima voorzitter! Paitasj!" „iDank U wel zéér beleefd voor het vertoonde vertrouwen, meneer Ulec", lachte de cipier gevleid. „Maar als ik dan nu nog eens vragen mag: waarvoor kwam U eigenlijk hier?" „Paitasj! lek hebben een mooie plan netje!" lachte Ulec. „lek wille eel erg graag eene avondje spreek voor die gevangenen over voetjeballen en iek wil ook graag mooie sportfilms laten zien!" „Dat is fantastisch, meneer Schwar tec!" riep de cipier. „Dat zullen onze jongens vast héél fijn vinden!" Maar Ulec Schwartec luisterde al niet meer. Hij keek met angst in de zwarte ogen naar een grote bos sleutels, die op tafel lag en vroeg benepen: „Paitasj! Hoe griezelig! Zijn dat sleuels van cellen van arme gevangenen?" Vele dames „in de stand" VEERTIGSTE ACTIE „VOOR HET KIND" (Ingezonden) Vele honderden dames „in de stand". Dit klinkt wat militair, wat turntech- nisch, maar dat is het niet. Het is wel een hoogst vrijwillige en ordelijke zaak, al die leden van ruim 300 damescomité's voor de kinderpostzegels, die vanaf 15 novenïber, over het hele land, hun plaatsen innemen in de speciale stands in de postkantoren of soms ook in warenhuizen. De bijzondere zegels kon u niet bij de kinderen bestellen. Wél in de stands van de plaatselijke comité's, waar U, door uw aankopen daar te doen, de PTT ambtenaren ontlast en bovendien vlugger wordt geholpen. De stand te Den Burg is weer even als vorige jaren in het postkantoor vanaf 15-22 november en van 12 tot 31 december. U vindt bij ons diverse mooie kaarten, o.a. veertig a vijftig verschillende „tegel"kaarten, een keur van prentbriefkaarten, zoals felicitatie-, kerst- en nieuwjaarskaarten. Voor het eerst zijn er twaalf aantrekkelijke kaartjes, die de tekenen van de dieren riem presenteren. Wat de speciale serie zegels betreft zijn de toeslagen als volgt; 10 5 cent, 12 8 cent, 20 10 cent, 25 10 cent en 40 20 cent. De toeslag komt ten goede aan de nationale kinderbescherming, aan jongens en meisjes, die, om welke reden ook, niet thuis kunnen zijn, de blinden, de ge hoorgestoorden, de verlamden, de ver- stotenen en de vergetenen. De jaarlijkse kinderpostzegelaktie is een voor Nederland en de wereld unieke aktie van „particulier initiatief", een hartverwarmend gebaar van de ge meenschap die zich, met inachtneming van het gewaardeerde subsidiebeleid van de regering, niet wil en kan ont trekken aan een generale verantwoor delijkheid. Ook in uw woonplaats wach ten de vrijwilligers op uw komst. Ze staan „in de stand" en hopen met zeer velen, dat uw bijdrage zal leiden tot een recordopbrengst Ten bate van de kin deren, die in de schaduw leven en voor wie u op het postkantoor een beetje levensgeluk kunt kopen. Reeds negenendertig jaar is deze vraag tot ons volk gekomen Nu vraagt de .veertigste actie, een jubileum, aller aandacht. Laat dit feestelijk element in uw aanxoop besloten liggen. Namens het plaatselijk comité, A. Bakker-Vriesman 6rU»#B van Ult'i - bvllnn jvJvSJLöd van 6a radaklla «ft,». MAAK DE OBLIGATIES AANTREKKELIJKER Vanuit Texel kreeg ik het foldertje van het zwembadcomité toegezonden met de oproep in te schrijven op de obligatielening. Ik vraag me nu af of het niet aantrekkelijker zou worden voor de Texelaars, maar vooral ook voor de gasten om een obligatie te nemen wan neer daar bepaalde faciliteiten aan ver bonden zouden zijn. Ik denk aan een korting op weekabonnementen en losse 'kaartjes. Men kan de mensen dan bij de obligatie een introductiekaart geven Het is misschien wel ingewikkeld, maar zeker uitvoerbaar. Ik weet niet hoe het nu is bij de sportfondsenbaden, maar vroeger was je spaarder voor zo'n bad en had reductie. Of men zwom geheel vrij, maar daarmee loste het bad de le ning af Misschien een idee? A. Th. C. Schiebergen, Arnhem. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 16 no\cniber a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. Dinsdag 15 november Den Burg, Jeugdherberg Panorama Ned. Herv. Gemeente, jongerenavond 13-20 jaar. Wika Pietersen, kerkelijk jeugdwerkadviseur komt om een aantal harde vragen te stellen en de tongen los te maken. Na afloop volksdansen Aanvang 19.30 uur. Woensdag 16 november Den Burg, Landbouwschool. Ver. van oud leerlingen van de Lagere Landbouwschool or ganiseert gezellige quiz-avond, ook voor oudleerlingen Landbouwhuishoudschool Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", bridgedrive, bridgeclub Groot Slem Donderdag 17 november Den Burg, Landbouwschool. Plattelandsvrou wen Lezing, discussieavond, mevr. Broekman- Vriesman uit Bergen spreekt over „Wel en wee rond tv", alleen voor leden Aanvang 20 u Den Burg, Doopsgezinde kerk Den Burg, 20.00 uur. Vergadering Raad van Kerken. Vrijdag 18 november Oudeschild. Dorpshuis 't Skiltje, Klavcrjasclub „De Doormars" organiseert een openbare klaverjasdrivc t.b.v. de VARA-spcclgoedaklie. Aanvang 20.00 uur. Eierland, Bazar in de oude o.l.s tc Midden- Eierland t.b.v. de schoolkas, alleen 's avonds. Zaterdag 19 november Den Burg, Cultureel Centrum, 's middags ope ning LTS door dc heer A. Segaar, alleen voor genodigden. Den Burg. Cultureel Centrum, Opening Sport en Cultureel Centrum, Opening Sport- en Cultureel centrum door de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Al leen voor genodigden. Den Burg, Intocht van St. Nicolaas. Aankomst in Oudeschild 14 uur; aankomst op de Groene- plaats 15 uur. De Waal. De Wielewaal, toneeluitvoering door 't Amateurtje. Gespeeld zal worden het stuk „Mensen in nood". De Koog, Badhotel, De Duinkanters met het stuk „Spel met een droom". Alleen toegang voor donateurs. Eierland, Bazar in de oude o.l.s. te Midden- Eierland t.b.v. de schoolkas; 's middags en 's avonds. In verband met enkele wijzigin gen laten wij hieronder op over zichtelijke wijze de adressen en evt. telefoonnummers volgen van correspondenten, redacteur en be zorgers van onze krant. Redacteur: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog, tel. (02228) 410. Bij geen gehoor en op werkdagen van 7.00 tot 18.00 uur: drukkerij Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, tel. (02220) 2058. Correspondenten OOSTEREND: B. H. Roest, Mul derstraat 9, tel. (02223) 225; OUDESCHILD: J Th. Boom, De Ruijterstraat 125, tel. (02220) 2853; DE WAAL: W. Albers, Sommel- tjesweg 1, tel. (02220) 2577; DE KOOG; A. Blok v.d. Velden, Dorpsstraat 48, tel. (02228) 226; DEN HOORN: F Zwanenburg, Na al rand 9, tel. (02226) 272; DE COCKSDORP: Vacant; men wende zich tot de redakteur te De Koog. Sportcorrespondenten s.v. Cocksdorp: A. Eelman, p/a W. Verseput, Hoofdweg E 41, tel. ,(02225) 256; Z.D.H.: W. de Porto, Herenstraat 21, Den Hoorn, tel. (02226) 316; s.v. Oosterend: P. Kooiman, Mo lenbuurt W 43, Oosterend, tel. (02223) 332, en P. Kikkert, O 18, Oosterend, tel. (02223) 323; s.v. Texel: D. Dapper, Schilder end, Den Burg; Texelse Boys: A. Wessels, W. van Beierenstraat 46, Den Burg, tel. (02220) 2988; s.v. De Koog: A. Mosk, Dorps straat, De Koog. Bezorgers DEN BURG: P. van Heerwaarden, Warmoesstraat 40; DE COCKSDORP. A. van Hoorn Lzn., Kikkertstraat 59, tel. (02222) 293; DEN HOORN: G. Wilner, Heren straat 15, tel. (02226) 210; ueeupoog 'ueuiiaa a :DOOH 3(3 10, tel. (02228) 422; OOSTEREND: mevr N. Beijert- Zwaan, Blazerstraat 5; OUDESCHILD: Chr van Malde- gem, Heemskerckstraat 2; DE WAAL: J. Fokker, Hogereind 22, tel. (02220) 2170. In verband met ons plan om de nieuwsgeving over de Texelse verenigingen te intensiveren, ver zoeken wij de secretarissen van de resp. verenigingen de naam van de plaatselijke correspondent of redacteur in hun ledenlijst op te nemen, zodat deze op de hoogte is van de verschillende vergade ringen, wedstrijden, voorstellin gen en andere activiteiten. OUDERAVOND LUBERTI-SCHOOL DE KOOG Tijdens de woensdag avond in de Lubertischool gehouden jaarlijkse ouderavond bleek, dat het met zoveel animo voorbereide school zwemmen geen doorgang kon vinden. Hoewel het instructiebad van „Slufter duin" ter beschikking was gesteld, ble ken toch moeilijkheden van allerlei aard onoverkomelijk. Het wachten is nu op het gereed komen van het zwembad te Den Burg Ondanks het feit dat te De Koog geen gymnastiekzaal aanwezig is, worden deze lessen toch gegeven. De kantine van „Om de Noord" is voor dit doel ge schikt, zodat hiervan graag gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van leer middelen is met medewerking van de Inspecteur bij het Gemeentebestuur een crediet voor de aanschaf van leermid delen aangevraagd. Het verslag van de penningmeeste- resse gaf aan, dat vooral door de aan schaf van een kostbaar projectieappa raat ƒ433,20 uit de reserve was ge bruikt. De aftredende bestuursleden, de heren J. Feikema en H. P. Houwing, werdsn met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het voorstel van het bestuur, de bijdragen aan het ouder fonds tot ƒ9,.per kind per jaar te verhogen, werd aangenomen. Er zal nu niet meer met een lijst voor het Sinter klaasfeest worden rondgegaan. Kinderpostzegels Aan de actie voor de Kinderpostze gels hebben de leerlingen van de Lu bertischool dit jaar niet deelgenomen. De jeugd kreeg vaak de verantwoording over grote bedragen, de afrekening klopte lang niet altijd. Niet steeds wer den geplaatste bestellingen gehonoreerd en er deden zich nog andere bezwaren voor. Bovendien worden niet alle gel den precies voor het gestelde gebruikt. De jeugd dient wat voor anderen over te hebben en heeft dit ook, gezien de spontane inzamelactie voor India. Voor de bevordering van de gemeenschaps zin was dit waardevoller dan deelname aan de wel zeer geoliede organisatie van de Kinderpostzegels. Een première voor Nederland was de vertoning van de film over het werk van de Nederlandse Jeugdherbergcen trale, waarmede deze ouderavond werd besloten. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 15 nov. 10.18 en 2231; 16 nov. 10.47 en 23.12; 17 nov. 11.18 en 23.47; 18 nov. 11.47 en 19 nov. 0.20 en 12.19. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5