fm VEROORDELEN PLANTIAC VIEUX BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER is niet moeilijk i-jr^ \ïA~M Friese Vieux is voor kenners! rubriek voor 0"'l<r LANDBOUW en VEETEELT Bewerkingseeu heden - bewerkingskosten SPORTPROGRAMMA Spit, Spierpijn tMuma visa; WWIttiA JS TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 We willen in dit artikeltje nog even verder ingaan op het onderwerp, dat wij in de Texelse Courant van 8 novem ber aan de orde stelden. Aan het slot van de eerste aflevering wezen we er nl. op, dat het mogelijk is om aan de hand van bewerkingscenhedcn (b.w.e.) en bewerkingskosten (b.w.k.) iets over de arbeidsorganisatie te zeggen. We willen dit illustreren met een voorbeeld. We nemen daarvoor een be drijf van 18 ha. grasland. Op dit bedrijf worden 15 melkkoeien gehouden, 12 stuks jongvee en 60 schapen. Voor de ruwvoedervoorziening is 16 ha ge maaid voor hooi en kuilgras. Het aantal b.w.e. wordt nu als volgt vastgesteld. 15 melkkoeien 825 b.w.e. 12 st. jongvee 144 b.w.e. 60 schapen 360 b.w.e. 16 ha gemaaid 400 b.w.e. Totaal 1729 b.w.e. Voor het opfrissen van het geheugen vermelden we nog even, dat het aantal b.w.e. voor één koe 55, voor jongvee 12, voor schapen 6 en voor 1 ha. maaien 25 is. Door vermenigvuldiging kwamen wij tot de hierboven genoemde aantal len b.w.e. De bewerkingskosten Zoals wij in het vorige artikel vertel den worden deze gevormd door bere kend en betaald loon, de kosten van de werktuigen en de kosten van loonwerk. Stel, dat op bovenbedoeld bedrijf in zeker jaar naast het berekende loon voor de boer nog een bedrag van ƒ1.200,is uitgegeven voor losse ar beid. Verder zijn de kosten voor de werktuigen aan afschrijving, rente en onderhoud in dat jaar ƒ2700,geweest. Tenslotte is er nog een bedrag van ƒ1800,aan loonwerk betaald. De bewerkingskosten voor dat jaar zijn dan als volgt Loon voor de boer ƒ10.500, Losse arbeid 1.200, Werktuigkosten 2.700, Loonwerk 1.800, Totaal ƒ16.200,- Bewerkingskosten per bewerkingseenheid Met de twee grootheden, die we hier_ voor berekend hebben, is het nu moge lijk om de b.w.k. per b.w.e. te bereke nen. Dit doen we als volgt. De bewer kingskosten bedragen ƒ16.200,Het aantal bewerkingseenheden is 1729. Door deling van het bedrag van ƒ16.200,door het aantal b.w.e., der halve 1729, krijgen we het gevraagde. De bovenbedoelde deling levert een be drag van 9,37 op. En dit betekent, dat de b.w.k. per b.w.e. in dit geval ƒ9,37 bedragen. Uit de gegevens van de bedrijven, die een bedrijfseconomische boekhou ding laten verzorgen, blijkt nu, dat de deling van de bewerkingskosten door het aantal b.w.e. bedragen opleveren, die zeer sterk variëren. Op het vrij kleine aantal Texelse bedrijven nl. van ƒ8,— tot 13,—. Als we nu bedenken, dat een melk koe op 55 b.w.e is gesteld, dan betekent dit verschil, dat op het ene bedrijf per melkkoe de kosten van arbeid, werk tuigen en loonwerk wel 55 x ƒ5,dus 275,hoger kunnen liggen dan het andere bedrijf. Bij een aantal van 15 melkkoeien maakt dit direct al een ver schil van ruim ƒ4.000, Waardoor kan het fout zitten? Wat kunnen nu de oorzaken zijn van het feit, dat de b.w.k. per b.w.e te hoog zijn? In de eerste plaats Ls dit het geval als de bedrijfsomvang te klein is. Het aan tal b.w.e. per man is dan te laag en het is voor de boer niet mogelijk om zijn eigen arbeid doelmatig te besteden. Jammer genoeg blijkt dit niet altijd duidelijk. Is het bedrijf te klein, dan komt men er in bepaalde gevallen ook gemakkelijk toe om arbeid, die veel effectiever door werktuigen kan worden verricht toch met de hand te doen. Een tweede oorzaak is een te zware mechanisatie. Men heeft dan zeer veel werktuigen op het bedrijf, die ieder voor zich te weinig worden gebruikt. Een gevaar, dat werkelijk niet onder schat moet worden. Als de werktuig- kosten in de buurt van ƒ300,per ha 'beginnen te komen is er grote kans, dat gesproken moet worden van over-me- chanisatie. Als naast een vrij zwaar eigen werk tuigenpark ook nog heel wat loonwerk wordt verricht, dan gaat dit dubbel tel len. We komen dit nog al eens tegen op vrij grote bedrijven, waar veel werk tuigen aanwezig zijn, maar men door gebrek aan arbeidskrachten de kans niet krijgt om met deze werktuigen te werken. Men is dan toch genoodzaakt de loonwerker in te schakelen. De grote kunst is de goede verhou ding te bereiken tussen het aantal ar beidskrachten, de werktuigenbezetting en het aantrekken van de loonwerker. Zij, die dit kunnen, hebben één van de belangrijkste eigenschappen voor het goed boer zijn in hun vingers. Op een vooruitgeschoven basis in India beseffen Amerikaanse para troopers, dat er iets belangrijks op til is, als zij door hun commandant Charles R. Nelson bijeen worden geroepen. De mannen zullen 350 km. achter de Ja panse linies worden gedropt, midden in de jungle van Birma met de opdracht een Japans radarstation te vernietigen, dat een sleutelpositie in de Japanse ver dedigingsgordel inneemt. De groep wordt met twee transportvliegtuigen vervoerd en staat onder bevel van Nelson. De Amerikanen slagen erin hun opdracht perfekt uit te voeren. Het hele Japanse garnizoen van het radarstation wordt gedood zonder dat de Amerika nen ook maar één man verliezen. Daar na beginnen zij een eindeloze tocht naar een verlaten landingsbaan, waar zij opgepikt zullen worden door vlieg tuigen om ze terug te voeren. De Jappen hebben daarvan echter lucht gekregen en de machines kunnen niet landen. Via de radio maakt Nelson dan een afspraak met de piloten op een andere plaats. Onbekend met het terrein besluit hij de verschillende routes op de plaats zuilen groep in tweeën te splitsen die volgens moeten arriveren. Nelson komt als eer ste met zijn afdeling aan maar de an dere groep is op één na in een hinder laag gelopen. De mannen, die nu nog resteren zullen een mars van 300 km dwars door de jungle moeten maken door een gëbiea dat wemelt van Japan ners. Hoe tenslotte elf mannen erin sla gen deze haast bovenmenselijke presta tie te verrichten, kan men zien in de film „Strijd in de Birma-jungle" (Ob jective, Burma), die zaterdagavond en zondagmiddag in het City-theater wordt gedraaid. (Toegang boven veertien jaar) Een contrast met deze moderne oor logsfilm vormt „Angeliquc, markiezin der Engelen", die men zondag-, maan dag- en dinsdagavond kan zien. Het is de geschiedenis van Angélique de San- cé, de dochter van een edelman in Poitiers ten tijde van Lodewijk de Veer tiende. Het meisje slaagt erin een po ging om Lodewijk te vergiftigen, te ver ijdelen Na een verblijf in een klooster merkt Angélique thuis grote verande ringen op. Haar vader wil haar uithu welijken aan De Peyrac, die buitenge woon lelijk moet zijn. Vader krijgt zijn zin en Angélique gaat zelfs van de haar toegewezen minnaar houden. Dan wordt De Peyrac aangeklaagd wegens hekserij, want hij kan goud uit steen maken. Angélique en haar intussen ge- 'boren zoontje gaan naar Parijs om te trachten De Peyrac te redden. Na een reeks avonturen blijkt dat de koning handelt uit jaloezie. Er volgt een ver- DOOR TO DORSSEN-VAN LOON HOOFDSTUK I In feite was het huwelijk van Frans Sornée en Hermina Oudkerk een spec taculaire gebeurtenis van de eerste rang. Tenminste in het dorp. Niet zo zeer het huwelijk zelf, maar voorname lijk betekende dit het einde van een concurrentiestrijd, die omtrent een eeuw tussen twee families, die hetzelfde stiel beoefenden, was gevoerd. Twee wagenmakers in een klein dorp als Hoogendijk was altijd al iets geweest om het hoofd over te schudden. Zowel de Sornées als de Oudkerkers verston den hun vak. Dat was overbekend in de wijde omgeving. Tot zelfs in de stad. En eigenlijk was die concurrentiestrijd helemaal niet nodig. Ieder had toch een boterham? En geloof maar, dat het een dikke was in beide huizen, al lagen die ieder aan een kant van het dorp Nee, het huwelijk werd voltrokken zoals alle huwelijken in Hoogendijk. Met rijtuigen van stalhouderij Gootjens, want die nieuwerwetse trouwerijen met auto's wilden er in Hoogendijk nog niet in. Berielsen, de garagehouder in het dorp, had in de loop der jaren wel re clame gemaakt in het plaatselijk week blad en ook in de blaadjes, die in de omliggende dorpen versdienen, maar veel had het hem niet opgebracht. Al 'beschikte hij zelf dan over drie sleeen van auto's. Nee, de Hoogendijkers gaven nog altijd de voorkeur aan de statige koetsen van Gootjens, met twee schim mels voor de prachtig onderhouden trouwkoets. Beide families waren niet groot. En die van Oudkerk ging uitsterven bij ge brek aan een zoon. Drie dochters had Lien Desirk haar man geschonken, waarvan Hermina de jongste was, in de wandeling heel gewoon Mien ge noemd. Tot groot verdriet van de oude baas, al liet hij nooit iets aan buiten staanders merken. Zo was hij ook nog De twee oudste dochters waren al lang getrouwd en woonden elders in de pro vincie. Maar Mienje was eigenlijk nog te jong, vonden de Hoogendijkers, Wat was nu eenentwintig jaar! Een blaag. meer niet. Het initiatief was uitgegaan van Her man Sornée, die nu zo'n kleine veertig jaar de wagens had gemaakt in de werkplaats aan het Noordereind, een paar jaar geleden verbouwd en ver groot. Trouwens, Herman Sornée was vooral de laatste jaren zijn concurrent in menig opzicht voorbij gegaan. Klan ten, die jaar en dag bij Oudkerk hun wagens hadden laten maken, waren heel voorzichtig bij Sornee gekomen. Wat doe je er aan? Antoon Oudkerk had zijn beste jaren achter de rug en al had hij bekwaam personeel, het oog van de meester maakt het paard vet, nietwaar? En als de baas drie dagen van de week ziek in bed ligt, dan moet bitterde strijd om het leven van De Peyrac, echter vergeefs, want hij wordt omgebracht. Angélique besluit nu zich op de koning te wreken. De film werd vervaardigd naar het gelijknami ge, ook in Nederland veelgelezen boek. (In kleuren; toegang boven 18 jaar). Op initiatief van de Sportvereniging Texel zal op maandag 28 november de bekende film „Tokio Olympiade" van de Japanse regisseur Kon Ichikawa in het City-theater worden vertoond. Het is een bijzondere film, in kleuren en cinemascope, over de laatstgehouden olympische spelen. Omdat aan vrijwel alle daarbij betrokken sporten uitvoe rige aandacht wordt besteed, duurt de film twee uur en tien minuten. Men heeft zich vrij veel kosten en moeite getroost om deze sportfilm naar Texel te krijgen. Er is bovendien maar één voorstelling mogelijk, zodat de entree prijs op ƒ2,moet worden gesteld. Verwacht wordt dat voor deze film veel belangstelling zal bestaan. De leden van de Texelse sportverenigingen, die zich tijdig bij hun secretaris opgeven, krijgen echter voorrang. S.V. Texel geeft haar senior- en juniorleden een reductie van ƒ0,50 resp. ƒ1,Ge hoopt wordt dat ook andere verenigin gen dit zullen doen, om ieder in de ge legenheid te stellen de film te zien. De voorverkoop van kaarten aan de vereni gingen sluit woensdag, zodat belangstel lenden zich vóór die datum bij hun se cretaris moeten hebben gemeld. Het mogelijke restant kaarten (er zijn er 340 beschikbaar) zal normaal via de kassa van City-theater worden ver kocht. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 november op om 8.07 uur en gaat onder om 16.43 uur; 23 november op om 8.12 uur cn onder om 16.40 uur. Maan: 20 nov E.K 28 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 18 nov. 11.47 en 19 nov. 0.20 en 12.19; 20 nov. 0.55 en 13 02; 21 nov 1.51 en 14.09; 22 nov. 3.05 en 15 26; 23 nov. 4.20 en 16.38; 24 nov. 5.27 en 17.40; 25 nov. 6.23 en 18.33; 26 nov. 7.08 en 19 17 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 november worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.45 uur; De Koog: 15.4516.15 uur. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966: Adspirantcn Cocksdorp a-De Koog a, 2.45 uur Oosterend a-Tex. Boys a, 2.45 uur Pupillen Texel a-Texel b, 3.00 uur Oosterend b-Oosterend a, 2.00 uur Tex. Boys b-Tex. Boys a, 3 00 uur ZDH a-ZDH b, 2.00 uur ZONDAG 20 NOVEMBER 1966: 4de klasse A KNVB: Texel-Kolping Boys, 2.30 uur Afdeling Noordholland: Oudesluis-Tex Boys, 2.30 uur JVC-Cocksdorp, 2.30 uur Oosterend-Kaagvogels, 2.30 uur Geel Zwart 3-De Koog, 2.30 uur Kaagvogels 2-ZDH, 2.30 uur LSW 3-Texel 2, 2.30 uur BKC 3-Oosterend 2, 2.30 uur en reumatische pijnen wrQft U eveneens weg rn^t Fors. Rond Vertrouwd. Als goud Plantiac. belegen Friese vieu; Zó Of als tik. J 2ACHI LN RElfGfN g.; PLANTINGA - BOLSWARD De Koog 2-JVC 3, 2.30 uur Tex. Boys 2-HRC 8, 2,30 uur ZDH 2-BKC 4, 2.30 uur HRC 7-Tex. Boys 3, 12.00 uur Oosterend 3-WGW 4, 12.00 uur ZAP 7-Texel 3, 2.30 uur Junioren HRC 3-Texel, 2.30 uur WGW 2-Tex. Boys, 10.00 uur Cocksdorp-WGW 3, 2.30 uur MEDEDELINGEN: S.V. Texel Texel 1 krijg een der sterkste tegen standers op bezoek en zal dus goed voorbereid moeten aantreden. Ze kun nen er op rekenen, dat deze ploeg haar aanvallen snel en stevig lanceert. Zorg er voor deze goed op te vangen. Hope lijk zijn onze spelers allen weer present Texel speelt gewoonlijk tegen de sterk_ ste tegenstander haar beste spel. Daar houden we het dan op. Texel 2 en 3 en ook de junioren spe len uit en zullen het niet gemakkelijk krijgen. Zorg dat het goed komt! D D. ZDH Zondag moet het eerste naar Kolhorn. Kaagvogels begint steeds beter te spe len en zal dan ook zeker proberen de 63 nederlaag, die het aan Den Hoorn heeft moeten toestaan, weg te werken. Als ZDH zich de gehele wedstrijd voor 100 procent geeft, moet er toch een kleine overwinning in zitten. We heb ben de punten nodig, omdat we de 2e plaats bezetten en nog steeds 3 punten achter Watervogels staan. de P. Texelse Boys Als dc weergoden het toestaan komen alle elftallen in het strijdperk. Het eer ste gaat naar koploper Oudesluis, een zware opgaaf doch je weet maar nooit. Het tweede is aan zijn stand verplicht van HRC 8 te winnen Terreindienst C. Witte en W. v.d. Gracht. Het derde vertrekt met de boot van 10 uur naar HRC 7, terwijl voor de ju nioren op het moment dat we dit schrij ven, de aanvangstijd nog niet definitief vaststaat. Het zal waarschijnlijk de boot van 10 uur vertrekken worden. Zie het kastje. De adspiranten zullen er harder voor moeten weTken dan in de laatste wed strijd om in de running te blijven. S.V. Oosterend Als pluvius niet tegenwerkt, draaien we dit weekend weer een volledig pro gramma. Trainingstijden: Dinsdagavond 7.15 - 8.00 uur adspiranten, 8 00 9.00 uur senioren; vrijdagavond 7 30 - 9.00 uur senioren. Vrijdagavond verwacht de trainer zeer zeker alle eerste elftalspelers! Ook 'bij eventueel slecht weer We hebben nu een mooie verlichting; daarbij kan zeer goed getraind worden. H. G W. COPYRIGHT STUDIO'AVAN 41. „Maakt U zich vooral niet ongerust, meneer Schwartec", lachte Barend Bobbelgum superieur. „De jongens zit ten stevig opgesloten en zo komen er voorlopig heus niet uit! U moest die sleutels maar eens een beetje beter bekijken, vind ik. D'r zit namelijk altijd zo'n aardig psychologisch trekje aan. Vanmiddag bijvoorbeeld, hebben we een stelletje zware jongens binnenge kregen. En neem nou deze mooie, slan ke sleutel 'es. Die is van de cel van een van die zware jongens. Van Kille Bill, om precies te zijn Deze kleine Yips hier, die is van de buitendeur. En die dikke grove hier is van de cel van dikke grove Platvink-Jantje, die samenzit met zijn makker Franse Sjarl!" De sluwe Ulec Schwartec had dat allemaal héél goed onthouden en hij bracht het gesprek nu héél handig op een totaal ander hoofdstuk. Hij pakte de sleutelbos van de argeloze cipier aan en zei: „Paitasj! Hoe interessant! Deze dikke sleutel hier doet men denken aan dikke spil van Baraquay. Di Sacrosanto heette de brave man. Groot speler hij! Héél groot". En meteen begon hij een span nend verhaaltje van meneer Di Sacro santo te vertellen. Zó spannend, dat Barend Bobbelgum helemaal niet merk te, dat Ulec van diezelfde sleutel een handige wasafdruk maakte in de palm van zijn hand. En zo gaf hij elke sleutel, die daarvoor in aanmerking kwam, een beurt. Daarna nam hij hartelijk afscheid van de cipier Barend Bobbelgum, die niets gemerkt had. En toen Ulec Schwartec even later weer op straat liep, mompelde hij; „Paitasj! Eigenlijk grote schandaal wat ik hebben gedaan! Maar toch. op een regenachtige avond...., want iek zal en moeten hebben de sportcom- puter van dr. Yokito. je maar afwachten, wat er nog klaar gemaakt wordt in de werkplaats aan de Koperweg. Al had Herman gedurende bijna een halve eeuw de degens gekruist met zijn tegenstander, hij kan op vijfenzestig jarige leeftijd nog wel zoveel sportivi teit opbrengen en tonen, dat het ook hem begrootte, dat het bedrijf van die stijfkop Antoon langzamerhand naar de haaien ging. Hij noemde het anders, omdat hij zich graag van krachttermen bediende, maar het is niet nodig Qlie hier te herhalen. Op een koude februarimorgen had hij zijn duffelse jekker aangetrokken, na eerst in de werkplaats met spiedende ogen rondgekeken te hebben, of ieder een zijn plicht deed en werkte, zijn bijna achtentwintig-jarige zoon Frans inbegrepen. Want vader Herman hield van ouderwetse opvoedingsmethoden en beschouwde zijn eigen zoon als een der personeelsleden, zolang hij nog niet het heft in handen had. Daarna was hij door het dorp gelopen naar de Koperweg, waar hij heel rustig de ouderwetse werkplaats van zijn con current binnenstapte met een „morgen saam! Is Antoon bij de hand?" De meesterknecht wees met zijn duim naar boven en ging verder met het schaven van een nieuwe disselboom. Jonge jonge, daar stond de oude Sornee in hoogsteigen persoon op vijandelijk gebied. Wel wel, waar ging het heen in de wereld! Als dat binnen een kwartier geen herrie gaf De herrie bleef echter uit. Herman Sornee liep de trappen op, klopte aan en stapte naar binnen, zoals dat in die jaren nog gebruikelijk was in deze oor den. Lien Oudkerk knipperde wel even met haar ogen toen Herman Sornee daar op de drempel stond, maar zij was tenslotte van heel goede komaf en had bovendien een ferm bedrag als bruid schat meegebracht; geld waarmee de toen nog jonge Oudkerk zijn concurrent heel wat schade had kunnen berokke nen. Want als je voor tweehonderd vijftig gulden een mestkar kon laten maken bij Oudkerk, ging je er geen driehonderd neertellen bij Sornee. Geld was duur en je moest er hard voor wer ken. Bar hard Lien Oudkerk zei dus: „Kom verder, Sornee. De baas is net bij de hand. Hij was niet erg lekker vanmorgen" ..Daarom kom ik juist eens een bab beltje maken, Lien", dreunde zijn zware stem door het vertrek. Wat er die morgen behandeld en ver handeld is geworden in de grote kamer boven de werkplaats aan de Koperweg heeft behalve de betrokkene niemand precies ooit geweten, maar al spoedig ging het gerucht door het dorp, dal Sornee en Oudkerk samen gingen. Of om nog preciezer te zijn: Sornee kocht Oudkerk op en deze hield er mee op. „Schee er mee uit", zeiden ze doorgaans in Hogendijk, maar dat is geen goed Nederlands. Doch zo krap keek men in die dagen niet. De vijf man, die bij Oudkerk de wa gens maakten, begonnen het benauwd te krijgen. Vooral Hos, de meester knecht, want die was voor in de vijftig en waar zou hij een andere baas kunnen vinden, als hij op straat terecht kwam7 Het was nogal een mooie tijd met al die loonsverlagingen. Ook Schippers, die al zo'n jaar of twintig meeliep in de Koperweg, was er niet gerust op. En de derde volwas sen timmerman, Ko Smit eveneens. Voor de twee jongens was het minder erg; die vonden altijd wel wat. Het vijf man sterke personeel van Antoon Oudkerk wist ook, dat het geen zin had om met baas Toon te gaan pra ten. Antoon was altijd een hond voor zijn mensen geweest en zou dat wel tot de laatste minuut blijven. Arbeiders waren hufters, die je van de morgen tot de avond op de vingers moest kijken, anders trokken ze de lijn en voerden geen steek uit. Toon noemde dat ook anders, want hij beschikte over een hele vocobulaire kernachtige woorden, als dat zo van pas kwam. Van God en zijn gebod had hij zich nooit wat aan getrokken, want de Oudkerkers waren zo lang men zich kon heugen liberaal. In het verleden behoorden ze misschien nog tot de grote kerk, maar Toon had waarschijnlijk nog nooit een kerk van binnen bekeken. Maar hij schold er ook niet op. Als iemand naar de kerk wilde gaan, was dat zijn eigen zaak. In dit opzicht dacht hij erg breed. Als Ko Smit, die bij de zwarte kousenkerk hoorde, zoals mij dat daar noemde, op dankdag 's'middags vrij wilde hebben om naar de kerk te gaan, dan kreeg hij dat zonder meer. Natuurlijk voor reke ning van zijn eigen portemonnee. Het was Hos, die tenslotte de moed opbracht om op donderdagavond na werktijd naar het andere eind van het dorp te fietsen en aanbelde bij Herman Sornee aan het Noordereind. Hos trof het, omdat Sornee juist in een goede bui was. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5