HOLLANDIA M NECCHI General Electric koelkasten wasautomaten FA. GEBR. SCHOORL Walvissen in gevaar mode die blij maakt dusters - nachthemden pyjamas - bedjasjes onderjurken - jupons „Excelsior Voor een goede gebruikte auto Texelse Autocentrale Telefoon (02220) 2151 t Is heel eenvoudig grote Amerikaanse verkoping een merknaaimachine The Creatures wasautomaten gasfornuizen centrifuges kachels stalen slaapkamers Jac. de Graaf Altijd knappend verse toast met de Inventum volautomatische broodrooster N.V.ELECTRGHUIS BAKKER De mens moordt de natuur uit! De grootste zoogdieren van de wereld dreigen te verdwijnen Nu nog bijzonder grote keus in Bekijk de Hollandia-folder, welke deze week huis-aan-huis bezorgd is, eens aandachtig. Alle modellen, die hierin staan afgebeeld vindt u bij ff mode die blij maaktèè Orchidee: bijzonder ele gante nachtpon, gebor duurde pas, dubbel ny- lontrico, 19.95 ff mode die blij maaktèè Margriet: brushed nylon met bloembroderie. Py jama 25.95. Nachthemd 17.95 Na de zeer geslaagde Bazar, waar voor wij alle medewerkers en gevers hartelijk dank zeggen, houden wij zaterdag 19 november a.s. 8 uur in het Gebouw nog een Even een berichtje naar één der Texelse banken en U doet mee aan het zwembad. Stel het niet uit. Oosterenders weest present DROS MAGAZIJNEN ZATERDAG 19 november in ,'t Skiltje' t.b.v. het zwembad Voor een betere PERMANENT slaagt lT zeke* in Oosterend Kapper Bakker, Tel. 203 Necchi zig-zag naaimachine elektrisch in koffer f395,- Alleenvertegenwoordiger Naaimachinehandel Jac. Bruyn Den Burg Zendt vroegtijdig Uw advertenties in VOOR 'y? pasvorm naar maat en de SERVICE die erbij hoort naar Wilhelminalaan 33 telefoon 02220-2382 Voor japonmaten 44 t/m 52 Roostert naar keuze vau licht- tot donkerbruin Prijs 54,50 NIEUW! Korsclet voor grote maten. Alle lycra-elastische panden zijn DUBBEL. De rug is opgeknipt. De steun gevende cups hebben een platte beugel. Het voorpand is van mooie nylon broderie. Sterke optilon rits sluiting. In wit en zwart. Cups A-B-C-D 62,50 Verkrijgbaar bij: Sint Nicolaas bracht in de Waalderstraat een enorme partij in alle maten reeds vanaf f 225,- en een grote verscheiden- Juiste pasvorm is een kwestie van millimeters! U lacht? Wij zullen het u bewijzen! Met Pas-Tunette, pasvorm naar maat. heid in Miele, A.E.G., Indesit, Hilton, Matura, enz. Indesit volautomaten reeds vanaf f598,- Waalderstraat Binnen ongeveer honderd jaar heeft de mens kans gezien om een prachtig bestand van omstreeks honderdduizend van de grootste zoogdieren ter wereld op een bedroevende kleine rest na uit te roeien. In 1864 werd de granaatharpoen uit gevonden en deze uitvinding samen met het snelle stoomschip maakten het de walvisvaarders mogelijk om ook de snelste zwemmers onder de verschillen de walvissoorten, zoals de Blauwe vin vis en de gewone vinvis te achterhalen en te vangen. Het gevolg hiervan is, dat bijvoorbeeld de grootste walvis, de Blauwe vinvis in het zuidpoolgebied steeds zeldzamer wordt en het er naar uit ziet, dat de mens ook deze diersoort dreigt uit te roeien. Niet alle walvissoorten zijn voor de vangers en de industrie interessant. Het gaat hen niet om bijvoorbeeld de dol fijnen en de andere kleine tandwalvis soorten. Van deze groep van walvissen heeft men slechts belangstelling voor de po.tvis. De olie van deze walvis is zelfs niet geschikt voor menselijk ge bruik, doch alleen voor de cosmetische industrie. De grootste belangstelling bestaat voor de groep baleinwalvissen en onder hen jaagt men het liefst op de grootste exemplaren, zoals de Blauwe vinvis, die een lengte kan bereiken van zo'n 33 meter, omdat zo'n geweldig dier de meeste olie oplevert en het hierop dus het meest efficiënt jagen is. Jacht Het jagen op een diersoort met een economisch doel behoeft niet zonder meer tot uitroeiing van die soort te leiden. Het natuurlijk evenwicht waarin elk levend wezen met zijn omgevmg leeft kan overschakelen op een even wicht dat door de mens gecontroleerd wordt. Natuurlijk ligt het aantal dieren dat zal leven in een natuurlijk even wicht hoger, dan wanneer de mens er controle op uitoefent en jaagt en vangt met economisch oogmerk, doch daar staat volgens deskundige wetenschappe lijke onderzoekers tegenover, dat bij een geringer aantal de hoeveelheid voedsel per dier beschikbaar is groter is, de levensduur en het aantal jonge geborenen kunnen stijgen, terwijl de natuurlijke sterfte afneemt, aangezien een groot aantal dieren dat anders een natuurlijke dood zou zijn gestorven nu gevangen wordt. Het nieuwe evenwicht houdt in tegenstelling tot het maximale van de natuur, het nuttige optimale be stand op peil. Maximaal bestand Men heeft berekend dat er in 't zuid poolgebied tot 1905 nog sprake was van een maximaal bestand aan Blauwe vin vissen en tot 1930 aan gewone vinvis sen (de tweede economisch belangrijke groep). Als optimale aantallen bereken de men voor het antarctische gebied, dat er ongeveer 100.000 Blauwe vinvis sen zouden moeten zijn, 200.000 gewone vinvissen en 15.000 buitruggen, dit alles bij een door de mens gecontroleerd be stand, waarbij het voortbestaan van de soorten niet in het gedrang zou komen ongeacht dat men er op jaagde. De wer kelijkheid is echter bijzonder droef er waren in 1963 nog slechts zo'n 1.000 tot 1.500 Blauwe vinvissen in het zuidpool gebied, ongeveer 40.000 gewone vinvis sen en in het Australische gebied nog maar plus minus 1.000 tot 1.500 buit ruggen, een ware noodtoestand. Wil men dit bestand niet verder verkleinen, dan zouden er per jaar hoogstens 150 Blau we vinvissen en buitruggen en om streeks 4.800 gewone vinvissen mogen worden gevangen. Door het tekort aa& Blauwe vinvissen en buitruggen werd de jacht op de gewone vinvis intensie ver en een jaar later was er van deze groep nog slechts een geschat aantal van 14.000 dieren over. Wat moet er gebeuren? Uiteraard lo pen in de laatste vijf jaren ook de vang sten aanmerkelijk terug door het kleine aantal overgebleven dieren. Maar niet alleen de walvisjagers maken zich on gerust. Ook de internationale natuur beschermingsverenigingen en de Food and Agricultural Organisation (FAO) van de Verenigde Naties maken zich zorgen. De 18 bij de walvisvangst geinteres- seerde landen in de wereld die zich in dertijd aaneengesloten in de Interna tionale walvisvangst-commissie (IWC) hebben echter in hun vergadering geen meerderheid kunnen vinden om te ko men tot het nemen van gezonde beslui ten. Verbod Sinds 1963 geldt er in het Anatarcti- sche gebied een verbod tot het jagen op de buitrug en sinds kort gelukkig ook op de vangst van de Blauwe vinvis Het blijkt dat een en ander de economische positie van de walvisvangers niet de sastreus heeft beïnvloed. Er is nauwe lijks sprake van verliezen, want men jaagt nog op de gewone vinvis, maar 't ziet er naar uit, dat binnen niet al te lange tijd ook deze walvissoort dermate weinig meer zal voorkomen, dat de walvisvangst op zich in het geheel niet meer lonend zal zijn. Dan is het gedaan met dit reeds eeuwen lang uitgeoefend bedrijf en in dat geval zou er misschien voor de walvissen nog een kans zijn om niet uit te sterven. De weinige overge bleven dieren kunnen dan in de toe komst de soort weer op peil brengen Een voor de walvissen gelukkige bij eenkomst is wel, dat de productie van oliehoudende vruchten in de wereld zo'n grote vlucht heeft genomen in de laatste jaren, dat de prijs van deze grondstof voor de margarine zo gunstig is komen te liggen, dat men minder belangstel ling Krijgt voor het dierlijke oliepro duct. Deze concurrentie maakt, dat de meeste westerse landen die deelnamen aan de walvisvangst momenteel steeds minder belangstelling krijgen voor deze industrie en zich de een na de ander terugtrekken, want het ging hen hoofd zakelijk om de olie. In de communis tische landen ligt het iets anders en in Japan ook, omdat men daar niet alleen de olie gebruikt, doch ook het walvis vlees eet. Toch is het bijzonder belangrijk, dat ook al loopt de jacht op de walvissen terug en zijn er verboden voor het vangen van bepaalde soorten uitgevaardigd, men op internationaal niveau komt tot zodanige afspraken, dat het voortbe staan van de diverse walvissoorten wordt gegarandeerd. In vroeger eeuwen heeft de mens reeds een lelijke zwarte bladzijde in zijn geschiedenis geschre ven door het uitroeien van verschillende diersoorten, die nu voorgoed verloren zijn, laat de moderne mens van de twintigste eeuw die glimlach om de be krompenheid en de bescheiden weten schap van zijn voorvaderen niet zo dom zijn dezelfde fout te begaan. Nu is het nog tijd Vrijdag 18 november Den Burg, Dorpshuis. Fotoclub De Kiekendief. Spreker de heer Freins uit Amsterdam. Eierland, Bazar in de oude o.l.s. te Middcn- Eierland t-b.v. de schoolkas, alleen 's avonds. Oudeschild, Dorpshuis 't Skiltje, Klaverjasclub „De Doormars" organiseert een openbare klaverjasdrive t.b.v. dc VARA-speelgoedaktie. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 19 november Den Burg, Cultureel Centrum, 's middags ope ning LTS door de heer A. Segaar, alleen voor genodigden. Den Burg, Cultureel Centrum, Opening Sport en Cultureel Centrum, Opening Sport- en Cultureel centrum door de Minister van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Al leen voor genodigden. in Oudeschild plm. 1.45 uur; aankomst Den Burg plm. 2.15 uur; op de Groencplaats plm. 2.30 uur. De Waal, De Wielewaal, toneeluitvoering door 't Amateurtje Gespeeld zal worden het stuk „Mensen in nood". De Koog, Badhotel, De Duinkanters met het stuk „Spel met een droom" Alleen toegang voor donateurs. Eierland, Bazar in de oude o.l.s. te Midden- Eierland t.b.v. de schoolkas, 's middags en 's avonds. Maandag 21 november Den Burg, Bezichtiging LTS voor de ouders van de leerlingen. Woensdag 23 november Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, bridge drive bridgeclub Groot Slem. De Koog. Contactavond Lubertiscbool, aan vang 19.30 uur. Donderdag 24 november Den Hoorn, Ons Huis, Ned. Herv. Gemeente, Gespreksavond. Onderwerp van de avond „De Heilige Geest" Den Burg, De Oranjeboom Contactavond ge zamenlijke Texelse Coöperaties. Spreker de heer Hoornstra. Onderwerp: Praktische samen werking van boerenbedrijven. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 25 november Den Burg, Hotel De Lindeboom-Tcxel. Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Lezing en films over dc KLM door dc heer F. Zandvliet uit Den Haag, aanvang 20.00 uur. Eierland, Vliegveldhotel Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eicrland. Mevr. Broekman- Vriesman spreekt over „Wel en wee van de tv" Den Hoorn, Dorpshuis, Toneel uil voering to neelvereniging Den Hoorn. INGEKOMEN PERSONEN Vrouwke Reurik ev. Hiley met zoon, van Den Haag, Anna Paulownapl. 9 naar K 99c; Cornells Groot met gezin, van Canada naar H 49; Pieter Plas, Ma- rinus J. G. Eelman en Jan Bosman, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Quirijn C. Havermans, van Voorschoten, Prof. Lorentzlaan 9 naar H 131; Corne lls J. Schraag, van Den Helder, Buiten haven naar De Ruyterstraat 131; Jan H. Dros, van Wageningen, Prof. van Uwen- weg 212 naar De Ruyterstraat 62; Nely A. Sok, van Zeist, Slotlaan 304 naar Parkstraat 8, Den Burg; Jan S Kuipers met gezin, van Wieringermeer, Toren- str. 15 naar Kotterstr. 29; Jacobus F. Commandeur, van Haarlem, Hoger- woerdstr. 35 naar B 189. VERTROKKEN PERSONEN Jacob A. Schaatsenberg, van O 104 naar Koedijk, Kanaaldijk 101; Roelof de Waard met gezin, van Den Burg, Waalderstraat 22a naar Soest, Simon Stevinlaan 77; Cornelia Dijt wv. Spigt, van Oudeschild, De Ruyterstraat 85a naar Australië; Hermann W. Boks, van De Cocksdorp, Molenlaan 30 naar Al melo, Oosteresstraat 19; Henriette G. Kamphuis wv. Boks met zoon, van De Cocksdorp, Molenlaan 30 naar Almelo, Oosteresstraat 19; Pieter J. M. Beem- sterboer, van Den Burg, Keesomlaan 16 naar Rijswijk, Delftweg 107; Johannes Tli. Witte, van Den Burg, Schilderend 121 naar St. Pancras, Boveruweg 7; Grietje Hillen wv Boon, van De Cocks dorp, Kikkertstraat 74 naar Heems kerk, Puccinistraat 24; Eleonora J. M. de Graaf, van De Cocksdorp, Vuurto- r en weg 3 naar Bergen, Loudelsweg 20; Gertrudis M. J. de Koek, van De Koog, Plevierslraat 16 naar Zandvoort, Jac. van Heemskerkstraat flat 43; Cornelis P. Bakker met gezin, van Den Burg, Warmoesstraat 8 naar Den Helder, Hor tensiastraat 19; Laura H. Lap, van Den Hoorn, Klif 8 naar Amsterdam, Fred. Hendrikstraat 100 HI; Jean Jacques Renout, van De Koog, Brink 15 naar Amsterdam, Spuistraat 232 hs.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7