Besluit minister voor Harlingen „dolkstoot in de rug" &?"T?Damp® puro' HoudEjj Verplaatsing mosselverwateringsproeven naar Texel I II.MMEt WS OOK IN VIERPOLDERS STAAT EEN VAN DE MEER DAN 1300 VESTIGINGEN VAN DE RAIFFEISENBANK. Geeu overleg gevoerd met mosseik wekers KLERCQS TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Onlangs publiceerden wij dat de Minister van Landbouw en Visserij be sloten had de mosselverwateringsproe ven (in verband met de overplaatsing van de mosselcultuur naar de Wadden zee) niet bij het Friese Zuricheroord, maar op Texel te houden. Uit dit besluit kan de conclusie worden getrokken, dat de mosselindustrie vrijwel zeker niet in de omgeving van Harlingen zal worden gevestigd en in deze stad heerst daar over grote teleurstelling. In een bitter hoofdartikel spreekt de Harlinger Cou rant van een „dolkstoot in de rug". Zo als 'bekend is minister Biesheuvel tot zijn besluit gekomen, omdat gebleken is dat in het zoutgehalte van het zeewater bij Zuricheroord plotseling veranderin gen optraden, een verschijnsel dat voor de mosselen die hier zullen moeten ver wateren funest kan zijn. (Het verwate ren van mosselen is nodig om deze schelpdieren voor consumptie geschikt te maken. De mosselen worden na het vissen op betonnen platen in stromend en helder zeewater van juist zoutge halte gelegd. Uit zichzelf werken de mosselen alle zand en andere veront reinigingen uit de schelp. Na enige tijd worden ze weer opgehaald en verkocht. De mosselverwaterplaatsen fungeren te vens als een soort opslagplaats en het is duidelijk dat het van de aanwezigheid van deze voor verwateren geschikte plaatsen afhangt of in de omgeving de mosselindustrie kan worden gevestigd. Het ziet er nu naar uit dat alleen het zeewater bij het Horntje op Texel aan de eisen voldoet, reden waarom men thans stappen onderneemt om in deze kleine polder grond voor de bouw van een laboratorium te verkrijgen. De Harlinger Courant vindt dat alle maal maar treurig. Wij citeren: „Wc hebben de onzalige begeerten van de Leeuwarder plannenmakers om zelf vast een begin te maken met de inpol dering van de Waddenzee, al eens als een sluipmoord betiteld en dit blijkt ten rechte te zijn. Zelfs ook zonder dat er nog maar enige reële kansen zijn dat binnen afzienbare termijn met dc Ame lander dam kan worden begonnen, heeft de regering reeds haar konsekwentics getrokken uit dit streven en besloten de voorgenomen verwateringproeven bij Zuricheroord niet te laten doorgaan, maar daarvoor een plaats te kiezen op Texel, op een plaats, die niet binnen de totale inpolderingsplanncn valt. Niet dat er na de inpoldering nog veel Neder landse mossels zullen zijn te verwate ren, maar er wordt kennelijk rekening mee gehouden, dat deze installaties dan misschien niet helemaal van onnut zul len worden, maar mogelijk nog gebruikt zullen kunnen worden voor Deense en Westduitse aanvoeren, op doorreis naar België en Frankrijk. Dit besluit betekent voor Harlingen een dolkstoot tussen de ribben, ondanks de verpakking in watten waarin het wordt gepresenteerd. Omtrent dit be sluit is geen enkel overleg gevoerd met de mosselkwekers zelf. Hel heeft hen totaal overvallen, zoals het Harlingen en Friesland overviel. Aan Zuricheroord zijn reeds vrij veel kosten besteed maar van het begin af aan waren er al geheimzinnige tegen krachten, die een aanvangmaken met de proefnemingen belemmerden, ook al toen er nog geen cijfers op tafel lagen van zoutgehalten. In werkelijkheid zijn deze cijfers ook niet doorslaggevend, dienen ze slechts als een doekje voor het bloeden. Inder daad stroomt er, bij opkomend tij zoet water uit het IJselmeer langs de hoek bij Zuricheroord en dit zou, op bepaalde uren van de dag, om de zoveel jaren misschien, ooit eens de oorzaak kunnen zijn dat met minder geschikt water moest worden gewerkt. Een insider noemde ons, dat dit mogelijk eens per tien jaar het geval zou kunnen zijn, en dan nog slechts voor enkele uren. Bij eb keert de zoete stroom zich dadelijk weer naar het Marsdiep en is er weer voldoende zout water uit noordelijke stromingen. Bij Texel kampt men trouwens met hetzelfde euvel in omgekeerde vorm Daar is het water op sommige tijden te zout en moet dus ook worden gewacht of worden gemengd met zoet water, wat in Zuricheroord omgekeerd met zout water zou kunnen gebeuren. Nu Den Helder In het besluit wordt gezegd, dat het nemen van proeven op geen enkele wijze vooruit wil lopen op de vesti gingsplaats, waar de verwaterinstalla- ties t.z.t zullen worden geplaatst. Aan genomen mag echter worden, dat de plaats, waar de proeven slagen, sterke voorkeur zal krijgen voor de definitieve vestiging. Elke andere plaats zou eerst weer tot nieuwe proefnemingen nopen. Uit het huidige gebeuren blijkt wel duidelijk, dat er geen uitgesproken voorkeurplaats te vinden is, dat men zich overal kunstmatig zal moeten be helpen. In Zeeland, waar het tijversehil veel hoger is dan in het waddengebied, zijn buiten de nieuwe Delta-dijken geen ge schikte gebieden voor verwateren te vinden, evenmin voor mosselteelt. Als de Oosterschelde eenmaal dicht is zal de gehele mosselkweek zich noodgedwon gen naar de Waddenzee verplaatsen en zal hier ook op een of andere manier een mogelijkheid tot verwateren (het schoonspoelen van de mosselschelpen met de levende mossel er nog in) moe ten worden gevonden. Er zijn in de Wadden plaatsen genoeg die geregeld droog komen te liggen en dan weer on- dervloeien, maar door het weinige wa- terverval zijn deze voor schepen niet bereikbaar. Men zal hier dus op kunst matige installaties zijn aangewezen. De verwaterplaatsen vormen als het ware de pakhuizen waar de mossels worden bewaard tot het moment van de aflevering. De handel zal zich beslist in de buurt van deze pakhuizen gaan vestigen. Met verwaterplaatsen in Zu richeroord zou dit Harlingen zijn; wor den ze op Texel gemaakt, dan wordt dit Den Helder. Eiland onmogelijk Waar de plannenmakers echter geen rekening mee hebben gehouden is, dat 'kweker noch handelaar ooit verwaler plaatsen op een eiland accepteren. Dal zou betekenen, dat de mossels na het verwateren opnieuw eerst in een schip geladen moeten worden, daarna overge varen en dan overgeladen moeten wor den in auto's. Dat brengt niet alleen extra kosten en veel tijdverlies met zich mee, maar het beïnvloedt ook de kwa liteit van de mossel in sterke mate. Een eis, waarvan niet kan worden afgewe ken is, dat de schone mossel zo weinig mogelijk meer wordt beroerd en zo spoedig mogelijk op de plaats van be stemming wordt afgeleverd. We vroegen bekende mosselkwekers als de heren v. Es en Jumelet naar hun mening. Beiden verklaarden ons dooi de berichten in de kranten volkomen te zijn verrast Enig voor-overleg heeft niet plaats gehad. Ze waren beiden ook even ontsteld. Voor definitieve verwa terplaatsen is een eiland voor hen niet accepteerbaar. Beiden zouden ver de voorkeur geven aan Zuricheroord, in de onmiddellijke nabijheid van Harlingen, met direkte aansluiting op de grote verkeerswegen naar het zuiden en naar noord Duits land. Ook al zou het zoutgehalte dan eens een enkele keer moeilijkheden ge ven. Wel, zeide de heer Van Es, moeten enige maatregelen worden genomen in zake de afstroming van rioolwater naar de Waddenzee. De Friese autoriteiten zouden daarvoor in de leer kunnen gaan bij Zeeland, waar de Oosterschelde met het oog op de verwaterplaatsen uitzon derlijk goed schoon wordt gehouden Welke oorzaak Vanuit Zeeland zijn tot nog toe geen reakties gekomen. Men kan hoogstens zeggen, dat het de Zeeuwen vrij onver schillig laat of ze Harlingen, of bijv. Wieringcn tot toekomstig centrum krij gen. Enige invloed op de thans genomen beslissing hebben ze, naar men ons met stelligheid verzekerde, beslist niet uit geoefend. Ook van de zijde der biologische des kundigen op visserijgebied is geen aan- Hsmetteloos* zu huid fver Keus in (top) formidabele fauteuils! "Relaxen" zeggen we tegenwoordig. En we bedoelen lekker comfortabel en ontspannen zitten. Top Form heeft daar de fauteuils voor - in alle maten, prijzen en modellen. Klassieke en moderne, met kunstleer, leer of meubelstof. Allemaal exclusief ontworpen en met extra zorg gemaakt. Het blauwe Top-Form keurmerk staat daar borg voor. Komt u eens kiezen? woninginrichting n.v Koningstraat 43-45 Spoorstr. 30 - Den Helder drang uitgeoefend elders plaats te zoe ken voor de proefneming. Zuricheroord verdiende in hun ogen voor een proef zelfs sterke aanbeveling, omdat men hier onder verschillende omstandighe den kon werken. De oorzaak van dit onverwachte be sluit moet in het politieke vlak worden gezocht. Vrijwel zeker zijn het de plan nen tot inpoldering van de Waddenzee. Als dat zo is, geeft het weinig hoop, dat er in de toekomst ook nog maar iets zal worden gedaan aan de bevordering van de waddenzeevisserij en de haven van Harlingen. Wat dan weer betekent, dat twee generaties Friezen aan hun lot worden overgelaten op grond van een plannen makerij waarvan niemand kan zeggen of daar over vijftig jaar wel iets van terecht zal zijn gekomen, noch minder of men land en volk daarmee dan wel een dienst zal hebben bewezen. De belangen van de bevolking, spe ciaal van een zeer nijverige vissersbe volking, van nu worden geofferd aan hersenschimmen voor de toekomst, We zullen van nu af aan met de rug tegen de muur voor ons blote bestaan moeten vechten. Generaties lang!" Twee films de komende week in het City-Theater. Zaterdagavond en zon dagmiddag kunnen de liefhebbers van een niet al te ernstig gegeven, genieten van „Met de drie Stooges in het Wilde Westen". Het merkwaardige drietal werkt aanvankelijk in de drukkerij van een tijdschrift tot bescherming van de wildstand. Als de bisons in het Westen dreigen te worden uitgeroeid en redac teur Ken Cabot zelf poolshoogte gaat nemen, laat hij zich door drie assisten ten vergezellen. Maar als ze in het stadje Casper aankomen, merken ze dat de bende van Rance Roden en Tiger Morris er de baas speelt. Als Ken er schande van spreekt, dat men op de aanplakbiljetten hoge prijzen uitlooft voor de buffelhuiden, probeert Tiger hem neer te schieten. Maar Annie Oakley, de beroemde kermis-artieste, voelt iets voor de knappe, onschuldige Ken en straft Tiger af met een welge mikt schot. Het lijkt echter of Ken de kogel heeft afgevuurd en zodoende ver werft hij op slag de reputatie een enor me scherpschutter te zijn. Omdat de sherifs in Casper doorgaans niet langer leven dan enkele weken, vindt Roden het „veilig" om Ken tot sherif uit te roepen. De drie Stooges worden assis tent-sheriff. Dat hieruit heel wat dwa ze ontwikkelingen voortvloeien, laat zich raden. Toch slaagt het drietal erin de vrede in het stadje te herstellen en de bandieten bekeren zich (zwart wit toegang boven 14 jaar). „Genghis Khan" heet de kleurenfilm, die zondag, en dinsdagavond in het City-theater werd vertoond. Het is de geschiedenis van de gevreesde Mongo- lenleider Genghis Khan, de prins der veroveraars. Hij is de zoon van het Mongolenopperhoofd Yesugai en wordt na de vernietiging van zijn stam mee gevoerd door het vijandelijke opper hoofd Jamuga. Hij ontvlucht en slaagt erin alle Mongolen in een bond te ver enigen. Hen wint aanhangers door ge vangenen en verdrukten te bevrijden en zijn macht groeit gestadig. Nadat het het Chinese keizerrijk zijn diensten heeft bewezen, trekt hij zegevierend door Azië en Europa, totdat hij sneuvelt in een tweegevecht met Jamuga, die vergeefs een bondgenootschap heeft gesloten met de sjah van Perzië. Als on betwist leider aller mongolen kan hij het leiderschap echter overdragen aan zijn zoons. (Toegang boven 14 jaar) Als voorbeeld: fauteuil nr 271 In teak- of pailssanderkleur, bekleed met leatherflex of stof 135.- Beter gezegd, juist in Vierpolders Het is een kleine gemeente op Voorne en Putten met slechts 1000 in woners. Maar ook in deze kleine gemeente wordt gespaard en worden andere bankzaken gedaan Daarom is er een Raiffeisenbank. Vierpolders heeft grote plannen. Er komt een tuinbouwgebied, men denkt aan een rekreatie-centrum aan de Brielse Maas en het wordt een knooppunt van grote ver keerswegen Er zullen steeds meer mensen in Vierpolders komen wonen. En reizigers of toeristen zullen het bezoeken. Dan staat de Raiffeisenbank klaar om in een prettige sfeer aan alle wensen op bankgebied te voldoen Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet.. 2 000 000 spaarders, ruim 5 miljard gulden spaargeld, 1300 vestigingen spaarbank en alle bankzaken VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 „Groet een vrind en help een kind" UNICEF WENSKAARTEN OOK OP TEXEL VERKRIJGBAAR Ook dit jaar gebruikt UNICEF, het Kinderfonds der Verenigde Naties, weer de slagzin „Groet een vrind en help een kind" om de UNlCEF-wenskaarten aan de man (en vrouw) te brengen. De op brengst hiervan komt zoals steeds ten goede aan het werk, dat UNICEF mo menteel onderneemt of helpt uitvoeren in 118 landen. Deze 543 projekten, die hoofdzakelijk in de ontwikkelingslan den worden verwezenlijkt, betreffen de gezondheidszorg, de ziektebestrijding, de voedingsverbetering, de uitbreiding van het onderwijs en de opbouw van het maatschappelijk werk Er zijn dit jaar 11 series wenskaarten en ook weer een extra uitgave van een grotere kaart. Ontwerpen hiervoor wer den belangeloos afgestaan door de Ame rikaan Ezra Jack Keats, de Canadese landschapsschilder A. Y. Jackson, de bekende Franse illustratrice van Russi sche afkomst Helena Adamoff, de Duitse schilder Carl Grünwald, Horatio Butler uit Argentinië, Toussaint Auguste van Haïti, de Japanse schilder Kiyoshi Saito, de Deens-Franse TusneL da, Vu Cao Dam uit Vietnam, de Liba nees Amine N. Sfeir, de Amerikaanse tekenares Suzanne Thommen en de Fransman Jean Lurgat. Kunstenaars van 9 verschillende na tionaliteiten symboliseren het interna tionale karakter van deze wereldaktie en van het Wereld-Kinderfonds. Wie echte kerstkaarten wenst, kan kiezen uit 6 series. De andere reeksen kunnen, behalve voor kerst, en nieuwjaarswen sen, ook worden gebruikt voor feeste lijke correspondentie, huwelijks- en verlovingsaankondigingen, menu's, ge- boorteberichten en zo meer. Alle kaar ten zijn zowel met blanco binnenkant verkrijgbaar als met een ingedrukte seizoenwens in de 5 officiële talen van de Verenigde Naties. De 11 normale series kosten ƒ5,per doosje van 10 kaarten met 10 enveloppen, de extra serie grote kaarten ƒ10, Er is eveneens een prachtig geïllu streerde UNICEF-weekagenda voor 1967. Hierin zijn reprodukties te vinden van aquarellen en gouaches van be roemde kunstenaars uit ook weer alle delen der wereld. Er zijn 2 Nederlan ders bij: de bekende schilder Karei Appel en de onlangs overleden tekena res Henriëtte Willebeek Le Mair. De agenda kost ƒ7,50. Een en ander is op Texel verkrijgbaar bij mevr. A. H. D. Roeper-Mathijssen, Hollewalsweg B 118, Den Burg, tel. van 9.00 tot 15.00 uur (02220) 2540, die ook een kleurenfolder heeft met afbeeldin gen van alle kaarten. VOORTBESTAAN O.L. SCHOOL MIDDEN-EIERLAND WORDT NOODZAKELIJKE GEACHT Op grond van het feit, dat de open bare lagere school te Midden-Eierland in 1966 gemiddeld slechts door ruim 32 leerlingen werd bezocht, heeft deze school geen bestaansrecht. De gemeen teraad zou dus tot opheffing moeten be sluiten, tenzij het voorbestaan om bij zondere redenen gewenst wordt geacht. Dit is stellig het geval, zo menen B. en W. Weliswaar is het leerlingental se dert 1957 geleidelijk gezakt, maar in de toekomst zal daar waarschijnlijk veran dering in komen, omdat de bouw van een aantal woningen op grond van het bestemmingsplan mogelijk is. Boven dien stelt de bevolking het voortbestaan op hoge prijs, wat kan worden afgeleid uit het feit dat bij alle verschil in levensbeschouwing der ouders prak tisch alle leerplichtige kinderen uit Midden-Eierland en omgeving de school bezoeken. Korte tijd geleden werden door de oudercommissie nog pogingen in het werk gesteld om ter plaatse een nieuw schoolgebouw te stichten; een nieuw 2- klassig schoolgebouw werd 7 oktober 1960 in gebruik genomen. De raad wordt derhalve geadviseerd te bepalen „dat de instandhouding van de open bare school voor gewoon lager onder wijs te Midden-Eierland, ingevolge arti kel 19 der Lager Onderwijswet 1920, wordt gevorderd". PRESENTIEGELD VOOR RAADSLEDEN WORDT VERHOOGD Burgemeester en wethouders vinden dat het presentiegeld dat aan raadsle den wordt uitgekeerd voor het bezoeken van raadsvergaderingen en bijeenkom sten van raadscommissies moet worden verhoogd Gedeputeerde Staten van Noordholland zullen daarom worden verzocht het presentieged voor het be zoeken van een raadsvergadering per 1 januari 1967 vast te stellen op ƒ25, per lid per vergadering en het presen tiegeld voor het bezoeken van vergade. ringen van raadscommissies op ƒ20, De presentiegelden werden het laatst per 1 januari van het vorig jaar ver hoogd, nl. tot resp. 21,en ƒ18, Volgens B. en W. is het evenwel ge wenst, gezien het tijdstip en de duur van de vergaderingen, de vergoedingen op te trekken. BEROEP VAN JN. HOOIJBERG ONGEGROND VERKLAARD Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben het beroep van de heer Jn. Hooijberg te Amsterdam, n.a.v. de raadsbeslissing in verband met het door hem ingediende verzoek om schade vergoeding, ongegrond verklaard. Zoals men zich zal herinneren, ging de heer Hooijberg niet akkoord met de schade vergoeding, die hem door de gemeente was toegezegd in verband met de scha de, die hij leed door uitvoering van het uitbreidingsplan. De schade werd des tijds bepaald op ƒ2000,en daar zal na de ongegrondverklaring door GS nu geen verandering in komen. B. en W laten de raad voorts weten, dat de heer Van Liere te Den Burg, die destijds van de gemeente vergeefs schadevergoeding verlangde omdat zijn woning aan de Molendwarsstraat door de ernaast ge projecteerde Keesomlaan in waarde achteruitging, voor zover bekend geen beroep heeft ingesteld bij GS.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5