Taxi VEROORDELEN Herenpantoffels en slippers Laat het ons weten is niet moeilij iliik 2525 Het is goed boeren met de geheel nieuwe Ford-trekkers Fa. gebr. Schoorl N V. ELECTROHUIS BAKKER VAN OUD OP Nil UW DANSEN MANTJES schoenhandel Bekijk 'm v van binnen ran buiten en bekijk 'm HELIFROST W. Schuurman N.V. -uw snelle,Zweedse diepvriezer! DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 NOVEMBER 186S Een bron van economie, betrouwbaarheid en werklust. Dexta 2000 34 pk Super Dexta 3000 44 pk Major 4000 52 pk Super Major 5000 62 pk prijzen va. 8800,- prijzen va. 10150,- prijzen va. 11975,- prijzen va. 13550,- W|j lichten u gaarne in over Fords nieuwste Select-O-speedtransmissie scbakel-terwijl-u-rijdt-versuellingsbak Ford tractor dealer voor Texel TRACTOREN WERKTUIGEN Landbouwmechanisatiehedrijf „Zuid-Eierland Postweg E 70 Het is niet de eerste keer als ik zeg, dat voorlichters alleen kunnen bestaan bij de gratie van de boeren. Daarmee wordt niet bedoeld, dat ze voor hun salaris afhankelijk zijn van de boeren stand, maar dat ze hun werk alleen goed kunnen doen met medewerking van landbouwers en veehouders. Voor lichting, die uitsluitend is gebaseerd op dat wat in een boekje staat, kan op den duur geen goede voorlichting zijn. Daar om zijn we zeer dankbaar voor allerlei mededelingen uit de praktijk en stellen we ook de reacties op deze artikelen zeer op prijs. Toch zijn we van mening, dat er op dit gebied nog meer kan gebeuren. Wij zijn er zeker van, dat zich op ieder be drijf zo nu en dan iets voordoet, dat be langrijk genoeg is om aan ons door te geven. We willen in dit artikeltje nog eens iets noemen De kwaliteit van het ruwvoer Er zijn dit jaar een flink aantal par tijen hooi en kuilgras onderzocht door het Bedrijfslaboratorium. De cijfers, die uit dit onderzoek naar voren komen ge ven ons al belangrijk materiaal in han den voor de beoordeling van de kwali teit van het Texelse hooi en kuilgras. En zoals we al eerder hebben vermeld mogen we ook dit jaar weer constate ren, dat we, wat de kwaliteit van het ruwvoer betreft, op de goede weg zijn. Vooral wat het kuilgras betreft zijn we over een aantal jaren bekeken, flink vooruit gegaan Nu zijn de cijfers van het onderzoek erg belangrijk. Ze geven ons niet alleen een idee van de voederwaarde van hooi en kuilgras, maar speciaal voor het kuilgras ook of het kuilen inderdaad is geslaagd Naast de voederwaarde zijn nl. voor kuilgras ook andere zaken van groot belang. Wc komen nog al eens ge vallen tegen, waarbij de voederwaarde vrij goed tot goed is, maar waarin an dere gegevens er op wijzen, dat het in kuilen in feite toch niet geslaagd is. Het zijn die gevallen, waarbij als zeker moet worden aangenomen, dat in de kuil een flinke hoeveelheid boterzuur aanwezig is. Het is dit zuur, dat er schuld aan heeft, dat veel boerinnen de pé hebben aan kuilgras en waaraan veel „burgers" het recht menen te mogen ontlenen om te beweren, dat een veehouder een be paalde geur bij zich heeft. Eigen waarneming van belang Naast een beoordeling van de cijfers van het analyserapport is het beslist no dig, dat voorlichters tijdens het voeren het kuilgras ook zien en de ervaringen van de veehouders vernemen We den ken daarbij aan het volgende. Wat het hooi betreft behoeft een goe de voedingswaarde niet altijd samen te gaan met geurigheid en smakelijkheid. Hooi, dal stoffig en schimmelig is, of veel te sterk heeft gebroeid kan nog wel een goede voedingswaarde hebben, maar is voor de veevoeding veel minder waard dan hooi, dat deze ondeugden mist. „Smakelijk eten" is ook voor het vee van groot belang. Ook kuilgras kan behept zijn met de kwalen van broei en schimmel. Deze gebreken vinden we vooral bij kuilen, die volgens de zgn. voordroogmethode zijn gemaakt, terwijl het gras, dat hier voor werd gebruikt, daarvoor niet ge schikt was. Voor de voordroogmethode is nl. uitsluitend jong gras zonder sten gels geschikt. Bij kuilgras, dat gemaakt is volgens de maaikneusmethode, hebben we soms het bezwaar, dat het kuilgras minder graag door het vee wordt opgenomen. Het komt vooral voor als het gras in een jong stadium is gemaaid en in gevallen, waarin het inkuilen bij nat weer is ge beurd. De eisen liggen wat dit betreft tegengesteld aan die van gras, dat voor- gedroogd wordt ingekuild. Bij maai- kneuzen hebben we graag wat stengels, bij voordroogkuilen mogen ze niet voor_ komen. Even een berichtje Het is nu zover, dat een begin is ge maakt met het aanspreken van de win tervoorraden Als U meent, dat Uw kuil of hooi van prima kwaliteit is, dan ho ren we dat graag. Mogelijk kost het in dit geval ook niet zoveel moeite om dit door te geven. Het is voor ons echter minstens even belangrijk om kennis te nemen van gevallen, waarin de veehou_ der niet tevreden is Dus schimmelhooi en stoffig hooi en graskuilen, die warm en schimmelig worden, of die door het vee minder goed worden opgenomen. Het is niet zo plezierig om met „de schande" te koop te lopen, maar het is voor ons buitengewoon belangrijk om in het volgend seizoen weer verant woorde adviezen to kunnen geven voor de voederwinning. En daarvoor hebben we U nodig, GA ER EENS KIJKEN De meest geschikte tijd om plannen te maken voor het bouwen of verbouwen van stallen is de winterperiode. Het ma ken van een plan moet nl. in alle rust kunnen gebeuren. En we weten uit er varing, dat het geruime tijd vraagt om een goed plan op papier te krijgen en de nodige vergunningen te bemachtigen. Als U daarvoor de wintermaanden ge bruikt, dan kan met de bouw worden begonnen als de dieren weer van stal gaan. Het is zeer nuttig om bij het maken van plannen kennis te nemen van ob jecten, die al zijn uitgevoerd. Dit voor komt, dat U na het tot stand komen van de nieuwbouw of de verbouwing moet verzuchten, dat U het nog eens over zou moeten kunnen doen. Veehouders, die plannen hebben tot het bouwen van een nieuwe stal of uit breiding van de stalruimte, kunnen we adviseren om eens een kijkje te nemen op de bedrijven, waar een nieuwe mon tagestal is gebouwd. Op het moment is het zover, dat er drie van dergelijke stallen op ons eiland zijn Het zijn twee houten stallen en één van betonplaten. Ze hebben gemeen, dat het in al deze stallen prettig werken is en vooral als U het tot nu toe hebt moeten doen met een stal in een oude Texelse boerderij is de verbetering enorm groot. De twee houten stallen staan op de bedrijven van Jac. Bakker, nabij „Ama- lia", P.H. Polder, en van A G. Boer- horst, Hoornderweg bij „De Kamp" De stal van betonplaten kunt U vinden op het bedrijf van de heer B. Vlaming C. G.zn, Nieuweschild. Als U van tevoren even belt, zullen genoemde veehouders U graag ontvangen Maar er gebruik van. J* GEBRUIKT GEEN CLIGNOTEUF? Hier clignoteur GEBRUIKT CLIGNOTEUR i schakelen Hier ciigroteu inschakelen Vanaf 1 /anuari zal de weggebruiker die gaal inhalen de richtingaanwijzer moeien gebruiken Nadat hij zich overtuigd heeft van .Achter vrip Voor vrij? Dan pas inhalen!' schake'i hij de richtingaanwijzer in. Zo gauw de inhalende auto naast de andere is gekom.n moet de richtingaanwijzer afgezet worden. Bij het weer naar rechts gaan geldt de verplichting van richting aangeven niet DOOR TO DORSSEN-VAN LOON HOOFDSTUK 2 3. Doordat de Sornlcs en de Oudkerkers sinds mensenheugenis concurrenten wa ren, gingen de families in het geheel niet met elkaar om. Ze waren geen van beiden organisatiemensen, dus kwam het hoogstzelden voor, dat ze gelijktij dig op een of andere vergadering of bij_ eenkomst kwamen. Kwam men elkaar op straat tegen, wat niet altijd te ver mijden was, dan gold de ongeschreven etiquette van de middenstand en groette men elkander. Maar dat was dan ook alles. De oude ren vermeden elkander zoveel mogelijk; de jongeren eveneens. Frans Sornee, de enige zoon van Herman, wist, dat Oud- kerk drie dochters had. Al waren ze niet op dezelfde school geweest, want Oud- kerk's meisjes gingen naar de kleine openbare school en Frans met zijn twee zusjes naar de Hervormde, ontmoetin gen waren altijd mogelijk en kwamen voor. Men bekeek elkander nieuwsgie rig, van huis uil wetende van elkaar; dat zijn concurrenten van ons, schelden of iets dergelijks kwam niet voor. Het standsbewustzijn zat er al vroeg in Frans kende zodoende Gerdien, die met een binnenschipper was getrouwd. Eh Els, die met een onderwijzer naar het gemeentehuis was gegaan. En ten slotte de kleine Mientje, die zeven jaar jonger was dan hij. Ze had haar vrien dinnen, Ina Zeegers van de dokter, en Jopie Teens van de bakker. Waarvan Jopie de knapste was en Ina de lelijkste. Terwijl Mientje er zo'n beetje tussen in hing. Vandaar dat Frans Sornee gek op keek, toen zijn vader hem op een avond aan het eind van februari meedeelde: „Je gaat eens op bezoek bij Mientje Oudkerk. We nemen het bedrijf over en Mientje wordt jouw vrouw. Ga er van avond heen om kennis te maken" Ja, dat dacht pa Sornee. Maar de mo derne jeugd begon zelfstandiger te worden en Frans was niet van plan zo maar zonder enig protest dit bevel te aanvaarden. Hij antwoordde op rustige toon zijn vader, dat hij het erg vriende lijk vond, maar dat hij zelf zijn vrouw wel zou uitzoeken, als hij dat nodig vond. Herman Sornee wilde geen ruzie. Hij kende zijn zoon en wist, dat hij met driftig worden niets zou bereiken Hier moest hij diplomatiek zijn Zo kalm als het in zijn vermogen lag, vertelde hij zijn zoon, dat het in het be lang van de Wagenmakerij Sornee was, dat Oudkerk's bedrijf er in werd opge nomen. Dat betekent dus geen concur rentie meer. Dat is één. Tweed ens moeten we er rekening mee houden, dat we moeilijke jaren tegemoet gaan De opkomst van de auto herbergt tevens het gevaar, dat er minder te doen zal zijn in de wagenmakerij. En ten derde Oudkerk zal het niet lang meer maken, dat heb ik al lang bekeken. Door met Mientje Oudkerk te trouwen, blijft het grootste deel van het kapitaal in ons bedrijf. En dat komt - allemaal jou ten goede, want vandaag of morgen krijg ik er ook genoeg van en zul jij de leiding op je moeten nemen. Denk over dit alles maar eens goed na. Overigens, wat is cr op tegen, om als toekomstige eigenaar van de Wagenmakerij Sornee- Oudkerk je opwachting te maken bij Antoon en Lien en hun dochter? Lijkt ze je niet, dan kunnen we altijd nog zien, nietwaar? Tegen deze redenering was niet veel in te brengen, dus verkleedde Frans Sornee zich die avond en fietste naar de Koperweg, alwaar hij vriendelijk werd ontvangen door de beide dames en een beetje gereserveerd door de oude baas. Maar Frans hal al spoedig een geani meerd gesprek met Anton Oudkerk over het vak en zijn finesses, over de kwali teit var. het tegenwoordige ïepehout en over de voor. en nadelen van beuken voor de bodems. Sornees zoon was een verstandige jongen en wist, dat je meer vliegen vangt met stroop dan met azijn. Dus vroeg hij op ernstige toon aan de oude baas, wat hij dacht van de opkomst van de auto's, tractors incluis. Of dat in de toekomst nadelig zou worden voor de wagenmakerij. Oudkerk was weliswaar een man van de vorige eeuw, maar hij stond, zo oud als hij was, met twee benen stevig op de grond. Je kon als de spreekwoorde lijke struisvogel je kop in het zand ste ken, als het gevaar naderde, maar dat gaf ook geen lijfsbehoud. Daarom kon je maar beter de werkelijkheid recht in de ogen zien En die werkelijkheid was, zo zeide Oudkerk, dat de wagenmakerij een uitstervend beroep ging worden. Net zo goed als de hoefsmid, omdat het paard langzamerhand op de boerderij door de tractor werd weggedrongen. Al leen goede vaklieden, die tegen concur rerende prijs landbouwwagens konden maken, behielden een boterham. Indien Frans Sornee zijn vak verstond en vak bekwame arbeiders in dienst hield, zou hij het wel voor elkaar boksen. Wat moest de persoon in kwestie daarvan zeggen? Oudkerk wist heel goed, dat Frans na de ambachtsschool meteen in de werkplaats van zijn vader was gekomen en dat Herman Sornee om de dooie dood geen gemakkelijke leermeestei was gedurende de eerste jaren. Bovendien, als de oude baas er niet van overtuigd zou zijn, dat Frans Sornee de juiste opvolger was in het bedrijf aan het Noordereind, dan zou hij zich misschien wel bedacht hebben om zich met het voorstel van zijn voor malige concurrent akkoord te verklaren en zijn dochter te laten trouwen met diens zoon. Want zijn Mientje was dan zeker voor de toekomst goed onder dak. Tenslotte kwam ze beslist met met lege handen, nietwaar? Oudkerk had zijn koetjes wel ongeveer op het droge. Mientje schonk koffie en hield het koektrommeltje onder Frans' neus, waarb.j ze hem wat beter bekeek. Knap was-ie niet, maar haar was van jongsaf ingeprent, evenals haar beide oudere zusters, dat je van knap niet kon eten, maar wel van een paar stevige knuis ten. Al was Els dan getrouwd met een schoolfrik, hij was sinds twee jaar toch maar hoofd van een grote lagere school. Misschien had ze het beter dan Gerdien met haar binnenschipper, want in de vrachtvaart zat tegenwoordig ook al de klad. Ze lachten eens tegen elkaar, waarna pa Oudkerk het meisje om half elf ad viseerde nog maar een straatje om te lopen, want frisse lucht kon een mens nooit genoeg krijgen. Frans Sornee ging wel met haar mee. Hetgeen het meisje een blos op de wangen bezorgde, maar ze trok toch haar mantel aan en ging met Frans naar beneden. Tot nog toe waren de kontakten, die Frans met de meisjes had, beperkt ge bleven tot een avondje uit met de jaar lijkse kermis, hoewel de Sornees niet bepaald behoorden tot de categorie feestgangers. Maar alla, de jeugd was in deze tijd nu anders; dat moest je aan vaarden Dus .Frans had 's winters zijn uitjes, scharrelde een avondje met een of andere dorpsschone, doch liet het dan daarbij. In zulke zaken was hij erg voorzichtig, al wist hij heus wel de wil lige mond van het meisje te vinden. En soms nog meer ook. Maar nu hij wat doelloos over straat slenterde met Mientje Oudkerk aan zijn zijde, voelde hij zich verlegen en opge laten. Beiden hadden ze als het ware van hun ouders een duwtje gekregen in eikaars richting Terwijl tot voor kort de omgang met een concurrentendoch ter doodgewoon taboe zou zijn geweest. Wat moest hij nu tegen haar zeggen7 Je kon toch niet stommetje blijven spelen? Hij zei: „Je koffie was bijzonder lek ker, Mientje". Het meisje lachte. „Moeder heeft die gezet. De eer komt dus haar toe" „Maar ik wed, dat jij het ook wel kunt". „Zeker. Dat kan toch iedere vrouw!" (Wordt vervolg) kollektie ZATERDAGAVOND in hotel Kikkert De Cocksdorp mm.v. „The Typhoons" Autobedrijf A. Kievit stof en leder Met normale, teddy- en vacht voering. Een nuttig geschenk. Heeft u ook al een hele kollektie geschenken in uw hoofd voor de aanstaande feestdagen? Nu, wij hebben ze in de winkel, kijk maar: broodroosters, mixers, hoogtezonnen, droogkappen, elektrische wekkers en zelfs een grill, mmm kip Verwen dit jaar eens met nuttige elektrische apparaten vu., u.iiiigii bij: Electrotechn. groothandel - Alkmaar Levering via uw handelaar. Hoor alles over diepvriezen van onze adviseurs. Bekijk de Helifrosi van alle kanten. En u zegt: ja, diepvriezen is ideaal. En Helifrost is d t ideale diepvriezer. Een Zweeds kwaliteitsproduktl Zo'n homefreezc spaart geld. U profiteert het hele jaar van lage seizoenprijzen. 't Is ook zo gemakkelijk - en zo vorstelijk luxueus Unieke drogewandconstructie, géén condenswater aan de buitenzijde! Altij» vers vlees, verse groenten en fruit, zelfs complete maaltijden voor h ;t grijpen. Welke Helifrost kist of kast voor u ideaal is? Vraag dat en ga dat zien op bovenstaand adres. U bent er zeker van goede voorlichting en service. HELIFROST-VORSTELIJKE KOUDE!

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 9