Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Verzwaring Eierlandse dijk kan komend voorjaar beginnen Ouwe Sunderklaas is restant van heidense demonen-ommegangen Klei komt uit Hogezandskil Minister bezweek voor aandrang van Rijkswaterstaat Ere-medaille in goud voor technisch hoofdambtenaar J. van der Pijl Veertig jaar leiding bij Gemeensch. polders Gebruiken handhaafden zich het langst in geïsoleerde gebieden van West-Europa Sisal Volta Tapijt ttWDKSTT5EcJsmber issn 80e JAARGANG No. 8124 Uitgave N.V. v/li Langcvcld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 edaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De [oog. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Bot renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 et. incasso. Advert.: familieberichten 14 et. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. 1 \l au rln ,mri rra azlitin 1. .1i i In een deel van de vorige editie konden wij nog beknopt melden, dat de dijkwerken van Eierland op 13 januari zullen worden aanbesteed. Dit bete kent dus dat de minister alsnog toestemming heeft gegeven dit miljoenen- project uit te voeren, niettegenstaande bezuinigingsmaatregelen, waartoe de regering zich gedwongen ziet. Het werk werd in de zomer van 1965 „tijdelijk uitgesteld" en dit jaar nogmaals. Rijkswaterstaat heeft echter hardnekkig vol gehouden met als resultaat dat de minister nu handelt in overeenstemming met de hoge urgentie van dit werk. Verwacht wordt dat voor de aanbesteding die 13 januari te Haarlem wordt gehouden, grote belangstelling bestaat. Veel aannemers zitten zonder werk, mede als gevolg van het uitstellen van tal van andere projecten. Als het werk direct wordt gegund, kan in het vroege voor jaar met de uitvoering worden begonnen. Geheel zeker is dit niet, omdat men afhankelijk is van het weer. In ieder geval zal de dijkverhoging binnen twee jaar zijn voltooid. NAP. (De oude dijk is 4.20 hoog). In de .dijk zal 550.000 m3 zand worden ver werkt, dat uit de Waddenzee zal wor den gewonnen. Voordat men daarmee begint, wordt eerst een laag slib van de ondergrond verwijderd. Het zand- lichaam van de dijk zal worden afge dekt met klei, waarvan men 92.000 m3 nodig heeft. Deze klei zal van zeer nabij worden betrokken, nl. van een 30,7 ha. groot stuk land, gelegen aan de Hogezandskil in Eierland. Vorig jaar zijn hier grondmonsters genomen, waarbij bleek dat de klei aan de eisen voldoet. De grond is eigendom van Mevrouw M. E. Baronesse Micbiels van Verduijnen-Jochems te Den Haag maar zal zodra met de kleiwinning wordt Het te vernieuwen dijkgedeelte is 3150 meter lang. Het loopt vanaf de dijk van de Eendrachtspolder nabij De Cocksdorp tot het duinmassief bij de vuurtoren. Een stuk van 1125 meter komt bij het Bolwerk „Robbegat" meer landinwaarts te Liggen (volgt daar de zg. zanddijk van 1938), zodat hier bui ten de dijk een kleine aparte polder van ca. 13 ha, blijft bestaan, die het met de oude lage dijk als bescherming tegen de zee zal moeten doen. Dit be tekent niet dat Rijkswaterstaat het Bolwerk opgeeft. De lage dijk zal men ook blijven onderhouden. Hier ontstaat een soortgelijke situatie als bij het Homtje. Ook de Polder 't Horntje bleef door een lage dijk van zee gescheiden, toen de aangrenzende P.H. Polder en kele jaren geleden van een hoge Delta- dijk werd voorzien. Aan zeezijde De nieuwe dijk zal aan de zeezijde van de oude dijk worden opgespoten en een hoogte krijgen van 8,65 plus begonnen overgaan naar de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Nadat de klei is afgegraven zal een vrij groot meer ontstaan dat Natuur monumenten geschikt wil maken als vogclbroedplaats. De afgraving zal in verband daarmee zodanig geschieden, dat het water niet overal even diep is (volgens de vergun ning mag tot een diepte van 5 meter worden gegaan) en er zullen verschil lende plekken onberoerd worden gela ten, zodat daar eilandjes ontstaan. De Hogezandskil is (evenals de Rog- sloot) een oude slenk uit de tijd dat de polder Eierland nog niet bestond. Het bijna twee kilometer lange water mondt uit in het Eierlandse kanaal. Het af te graven gebied langs de kil ligt aan de Wageningseweg en Hoofd weg. Bij de verhoging van de dijk van de Prins Hendrikpolder heeft men de klei van een heel wat grotere afstand moe ten aanvoeren, nl. vanuit Noord-Bra bant. De kleivoorraad bij het Hoge zandskil is zo groot dat er ook voor de later uit te voeren verhoging van de overige Waddendijk meer dan vol doende is. De uitvoering van de Eierlandse dijkwerken zal geschieden onder lei ding van technisch hoofdambtenaar L. J. Weijdt. LIJK OPGEHAALD BIJ 'X HORNTJE Dinsdagmiddag ontdekten beman ningsleden van de veerboot een lijk, dat in het water van de haven dreef. Het verkeerde in vergaande staat van ont binding en moet maanden in zee heb ben gelegen. Het lijk werd door de gemeente opgehaald en in bewaring genomen. De indentiteit kon nog niet worden achterhaald. DUINAFSLAG BIJ DE KOOG VIEL MEE DE KOOG De door Rijkswater staat verwachte hevige duinafslag aan het strand ten noorden van De Koog is meegevallen. Ondanks de zware noord westerstorm en de hoge waterstand is tussen paal 20 en 21 slechts 2-4 meter weggespoeld. DS. MR. W. KROESE OVERLEDEN Ds. mr. W Kroese uit 's-Graven- hage, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, die zondag 4 december 1.1. op bijna tweeëntachtig- jarige leeftijd in zijn woonplaats is overleden, is woensdagmiddag 7 decern, ber op de Algem .Begraafplaats „West duin" aan de Ockenburghstraat te Loosduinen begraven. Walter Kroese werd op 18 januari 1885 uit een handelsfamilie te Workum in Friesland geboren. (Zijn vader was oa. lid van de gemeenteraad van de stad Workum en ook lid van de provin ciale staten van Friesland). Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Al- vinus-gymnasium te Sneek en studeer de vervolgens theologie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam en naderhand ook nog aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Nadat de heer Kroese in 1908 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toege laten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij eerst nog enige lijd de Hervormde ge als op meente van West-Terschelling Hulpprediker had gediend, werd hij 13 maart 1910 bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van Vrou wenpolder in de classis Middelburg. Daarna stond de thans overledene o m. nog te Den Burg op Texel van 1918 tot 1922. Demonstratie Braun keukenmachines Woensdagmiddag en donderdag 14 en 15 december a.s. demonstra tie met Braun keuken machines in onze zaak Bakkers Ijzerhandel Dinsdagavond heeft burgemeester C. De Koning aan de lieer J. van der Pijl te Den Burg de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt. Dit gebeurde in in tieme kring, ten huize van de begif tigde. De heer Van der Pijl, technisch hoofdambtenaar bij het waterschap De Gemeenschappelijke Polders kwam voor dit ereblijk in aanmerking in verband met zijn veertig-jarig jubileum en zijn pensionering per 1 oktober j.l. De heer Van der Pijl was toen juist vrij ernstig ziek, zodat de uitreiking naar latei- datum moest worden verschoven. Op 1 oktober 1926 trad de heer Van der Pijl in dienst van het waterschap, dat toen nog de naam ,,De Dertig ge meenschappelijke Polders" droeg. Be trokkene is sinds 1951 technisch hoofd ambtenaar en deze functie is stellig zeer verantwoordelijk. Het waterschap omvat een oppervlakte van 6145 ha. De heer Van der Pijl geeft leiding aan het personeelsbestand van de polder, mo menteel bestaande uit 15 - 16 personen. De polder heeft een bewogen periode tijdens de werkzaamheid van de heer Van der Pijl meegemaakt. Op 1 febr. 1953 ontkwam de polder ternauwer nood aan een watersnood. De situatie was kritiek bij de Schans (waarbij de heer Van der Pijl nauwelijks aan de verdrinkingsdood ontkwam) en bij Oos terend. De heer Van der Pijl had een aktief aandeel in de hieropvolgende herstelwerkzaamheden. Het gehele gebied van de polder werd in de ruilverkaveling betrokken, waardoor de heer Van der Pijl in niet geringe mate extra belast werd. Op het gebied van de wegaanleg en de water beheersing kwam zeer veel tot stand. In 1956 werd de polder „Wezenspijk" aan het gebied van de polder toege voegd, ..het Noorden" werd opgeheven. Betrokkene was voorts technisch advi seur van het waterschap „De Prins Hendrikpolder", de poldertjes De Kuil en Hoornder Nieuwland en de polder Waalenburg. Actief Ook buiten zijn werkkring was de heer Van der Pijl actief. Voor de oorlog toonde hij zich een goed bestuurder en medewerker van de sportvereniging Texel (speciaal atletiekbeoefening); na de oorlog werd hij voorzitter van de Oranjevereniging Den Burg, die intus sen is opgeheven. De vereniging stimu leerde de oprichting van een voorlopig oorlogsgedenkteken, waarvoor de heer Van der Pijl het ontwerp maakte De vereniging bracht ook een fonds bijeen voor de oprichting van een definitief oorlogsgedenkteken, dat enige jaren geleden kon worden geplaatst. Als voorzitter van de Oranjevereniging was de heer Van der Pijl ook steeds belast met de leiding van de organisatie van de jaarlijkse stille tochten op 4 mei en ook nu nog is hij hier op verzoek van de dorpscommissie Den Burg mee belast. Incidenteel maakte betrok kene vooral in de vooroorlogse jaren ook wel bouwontwerpen o.m. voor de verbouw van een oude Texelse boer derij tot jeugdherberg. Stadsfeesten In de loop van 1963 werd betrokkene lid van het dagelijks bestuur van de toen gevormde „Stichting Festival Texel", welke stichting zich tot taak stelde in de loop van 1964 aandacht te schenken aan het feit dat Texel 550 jaar geleden stadsrecht kreeg. In deze veelomvattende organisatie nam de heer Van der Pijl zeer actief deel, o.m. als voorzitter van de tentoonstellings commissie. De door deze commissie ge organiseerde tentoonstelling „Texel telt mee" werd een eclatant succes. Ook nadien bleef de Stichting inciden teel activiteiten ontplooien onder meer t.g.v. de viering van de 20e herdenking van de bevrijdngsdag en weer i.v.m. het Koninklijk Huwelijk. b»"" '•r.M-oord.ÜjUwd d. r.d.fcU. OUWE SUNDERKLAAS IS GEEN CARNAVAL Door het bericht in de Texelse Cou rant van dinsdag over de komst van de carnavalsvereniging die aan het Texel se Ouwe Sunderklaasfeest luister wil bijzetten, ben ik een beetje verontrust. Dat dit folkloristische feest ook maar iets uitstaande heeft met Carnaval is een vergissing De oorsprong van de beide tradities is totaal verschillend. Carnaval is een typisch zuidelijk en katholiek feest, dat verband houdt met de vastentijd. Ouwe Sunderklaas komt voort uit de oud-Germaanse rituelen rond de zonnewende. Door de komst van een groep carnavalsvierders zal aan deze historische grondslag onge twijfeld afbreuk worden gedaan en dat lijkt mij niet juist. Het is in deze tijd toch al moeilijk de Sunderklaasviering in zijn oude vorm te handhaven, maar laten we voorkomen dat de traditie ontaardt in een doodgewone feest avond. Ik hoop dat vooral de jongeren zich gedreven zullen voelen het Ouwe Sunderklaasfeest, zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke vorm, tot in de lengte van dagen te blijven vieren. Uw aller dienaar, J. Bakker D Pzn Den Burg SINTERKLAASACTIE WINKELIERS LEVERDE ƒ5000,— OP VOOR HET ZWEMBAD Dc Sint Nicolaas-zwembadactie van de winkeliers van Den Burg heeft een netto-bedrag van ongeveer ƒ5000,op geleverd. Dit is de hoogste som, die tot dusverre in één keer op dc zwembad rekening kon worden gestort. De stand is nu ƒ13.420, Gedurende de actie werden 23.000 enveloppen met bonnetjes bij de deel nemende winkeliers ingeleverd. Deze hoeveelheid werd dinsdagmiddag bij eengebracht in een der zalen van hotel „De Graaf" te Den Burg, waar onder toezicht van adjudant J Gulmans en opperwachtmeester W. F. Stomp de trekking werd verricht. De 9-jarige Hans de Vries, zoon van onze recreatie- consulent, trok voorzien van een blinddoek dertig enveloppen uit de hoop. De transistorradio's werden gewon nen door: G A. Oskam, Beatrixlaan 78 te Den Burg; K. Zegel te Oudeschild, P M. Graaf, Hogerstraat 9 te Den Burg; P. Koper, Postweg 74a, Eierland; C. Keijser, De Ruitersplaats B 204, A. Benen-Reij, Kogerstraat 65 te Den Burg; J. Venneman, Gerritsland K 94 en C. J. Barhorst, Haffelderweg 9 te Den Burg. De heer Fr. Langeveld, Sle- nenplaats te Den Burg, was extra ge lukkig, want hij won twee transistor- radio's (Voor verdere uitslag zie adv.) Nagekomen mededelingen OUWE SUNDERKLAAS IN DE WAAL, DE KOOG EN DEN BURG DE WAAL Evenals de vorige ja ren zal Ouwe Sunderklaas in De Waal hoofdzakelijk door de jeugd worden ge speeld. De kinderen worden tussen half zeven en half acht in de huizen van het Hogerend (vanaf de Polder weg tot aan het andere eind) verwacht. Ze mogen op dit stuk dus geen huis overslaan Een vereiste bij de beoor deling door de jury zal zijn dat de spelers en speelsters absoluut niet te herkennen mogen zijn. De winnaars van de wisselbekers van vorig jaar worden verzoent deze in te leveren bij de heer J. Lok. Na half acht zal de jury in het dorpshuis de uitslag bekend maken. Omdat de meeste oudere inwoners van De Waal in Den Burg gaan spelen of kijken, heeft het bestuur besloten het dorpshuis 's avonds niet open te stellen. DE KOOG De beoordeling van de deelnemers aan Ouwe Sundeiklaas te De Koog zal wèl in hotel „De Toe komst gebeuren. De Oranjevereni ging verzocht ons te publiceren, dat de kinderen vanaf 6 uur bij de jury wel kom zijn en de ouderen vanaf 10 uur. Er zijn wisselbekers te verdienen van de Oranjevereniging en de Stichting Cultureel Werk Texel. Onderscheid zal daarbij worden gemaakt tussen enke lingen, paren, kleine groepen en grote groepen. DEN BURG In Den Burg zullen de spelers weer beoordeeld worden door de dorpscommissie op het terras van hotel „De- Lindeboom-Texel". De genen, die voor een prijs in aanmer king willen komen, dienen zich dus daar te vervoegen. De jongeren tussen kwart voor zes en kwart voor zeven. De ouderen tussen negen uur en half tien. TEXELS MUSEUM KRIJGT NIEUWE VOORGEVEL Op het ogenblik wordt de voormalige W ehrm ach tsb a rak „Waldfrieden" waarin het Texels Museum is gehuis vest, van een nieuwe voorgevel voor zien. Het hout van de oude pui was totaal verrot. Nu wordt een betimme ring van blank sparrenhout aange bracht, waardoor het gebouw boven dien een heel wat fraaier aanzien zal krijgen. Tevens wordt de entree veran derd; er komen gescheiden in- en uit gangen en de wachtruimte bij de kassa zal aanzienlijk worden vergroot. Het Texels Museum heeft een bijzon der druk seizoen achter de rug Dit jaar werden 63.000 bezoekers geteld, onge veer 10.000 meer dan in 1965. LICHTMAST OMGEREDEN Een lichtmast bij de kruising Aken buurtsweg-Pontweg is zondag door een nog onbekende automobilist omgere den. De politie stelt een onderzoek in. Het is nog niet zo heel lang geleden dal op Texel Sint Nicolaas geen bij zonder populaire verschijning was. Eigenlijk is men pas in de loop van de afgelopen halve eeuw vertrouwd ge raakt met de bisschop van Myra, die in de nacht van vijf op zes december geschenken komt bezorgen voor brave kinderen. Oorspronkelijk was het Sint Nicolaasfeest een typisch roomse ge beurtenisdie vele eeuwen geleden de plaats heeft ingenomen van heidens- germaanse rituelen, die in de donkere wintermaand werden gehouden. Niet echter op Texel en andere wadden eilanden, wat een logisch gevolg was van de geïsoleerde ligging. Tot diep in de 19de eeuw werd daar onder Sunderklaasfeest in de eerste plaats dat typisch Germaanse gebeuren verstaan, dat regelrecht stamde uit een ver heidens verleden. De traditie van het Sunderklazen heeft zich niet alleen op de Waddeneilanden kunnen handhaven, maar ook in andere ge ïsoleerde gebieden van West-Europa Ook daar worden midden in de winter feesten, rituelen en rondgangen houden. uitingen die ook daar moeten zijn be dreven, plaats voor de herdenking van zijn naamdag. Het gevolg was dat Sint Nicolaas ook nu nog opvallende over eenkomsten vertoont met de Germaan se hoofdgod Wodan, die immers ook op eenpaard, Sleipnir, was gezeten en oordeelde over goed en kwaad. De Sunderklaasfeest en op de Wadden eilanden vertonen overeenkomsten met de demonen-omgangen, die omstreeks het middewintei solstium overal dn Europa gehouden werden. Zo sprak men vroeger op Texel nooit over Nicolaas en zwarte Piet" „De Sunderklazen". „Sint maar over ge- Maskcrade Op Ameland van „Sinterklazen" en op Schiermonnikoog van „Klazen" Er zijn verschillen, maar overal ziet men 's avonds gemaskerde en verklede figu ren de straat optrekken. In het Oosten rijkse Boven-Inndal zijn het „Santi- klausen" en „Klaubaufe". die zingend Er zijn veel overeenkomsten. De intrede van Sint Nicolaas als de goed geefse Roomse heilige is op het vaste land niet plotseling gegaan. Langza merhand maakten de heidense volks- Eigenaars Braun keuken machines OPGELET! If oensdagmiddag en donderdag 14 en 15 december a.s. demon stralies met Braun keukenmachines in onze zaak Bakkers Ijzerhandel van huis tot huis trekken, geschenken uitdelen aan kleine kinderen maar op hun beurt door ouderen getracteerd worden. Op Ameland was de bisschops figuur in de jaren 1906-1908 nog zo weinig populair, dat een jonge predi kant te Nes, die aan de armen in zijn gemeente op strooiavond pakjes bracht, veel kritiek kreeg te verduren, omdat hij op eigen gelegenheid „te Sunder klazen" was geweest. Het bovenstaande ontlenen wij aan een artikel, dat de Nederlandse folklo rist D. J. van der Ven schreef in de in tussen opgeheven Van Houten-perio diek „Ons eigen tijdschrift" van decem ber 1923. De schrijver maakte een diepgaande studie van de Sunderklaas- gebruiken op de Waddeneilanden en elders in West-Europa en het is inte ressant daarover nu, 43 jaar later, te lezen. Het wordt daarbij duidelijk dat er sedert 1923 veel is veranderd. Hij constateert b.v „Men schijnt op de Waddeneilanden maar zeer matig inge nomen te zijn met de Sinterklaas-uit beelding „van de vaste wal" al zag men op Texel de dokter of de postbode wel eens als de bisschop van Myra verkleed pakjes brengen aan arme mensen en lekkers uitdelen aan de schooljeugd. Doch dit is Sinterklaas-import, daar Texelaars, Amelanders, Schiermonnik- oogers gewend zijn op eigen originele manier hun Sinterklaas te vieren, waarbij zij zich niet eens houden aan de datum van vijf en zes december. Zeker de kleine kinderen hebben even als hun vriendjes van de overkant hun eigen „nieuwe Sinterklaas", maar de ouderen vieren het grote feest eerst een week later op 12 december. Dat is „Ouwe Sunderklaas", juist op dezelfde dag dat in West-Zweden Sint Lucia wordt vereerd en in heel Scandinavië de julfeesten worden ingezet met om- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1