■kt MM» jMB 4 Q4> BLIK Q iff l VO SAMEN JflL 500 GEAM albert heijn Kijk wat een keuzei TER KENNISMAKING IN DRAAGKARTON Kom óók naar Albert Heijn >$0R uw Ito MATRASSEN .1/1 blik Halfrode Can. Zalm .1/2 wik 1.®® droogkokend, grof gebroken KILO pak NU Druivensap WOONHUIS Austin Jan de Waal Üitroën bestelwagen TE IvÜOP KALKOENcN Biljarten enkele bungalows net meisje Ouwe Sunderklaas Doperwten- OUWE SUNDERKLAAS IS RESTANT HEIDENSE DEMONENOMMEGANGEN (Vervolg van pagina 1) gangen met Sint Lucia en van de de Staffansangere met de „Julbockar". In de ogen van de vreemdelingen is Ouwe Sunderklaas niets anders dan een lustige en jolige carnavalsavond. Allerlei wonderlijke en fantastische costuums ziet men in de anders zo stil le dorpsstraten en overal hoort men met vreugde oplaaien het altijd weer gezongen populaire Ouwe Sunder klaas deuntje: ,,Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren Falderalderiere Falderalderare Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren Falderalderalderom!" Sedert burgemeester Strick van Lin- schoten een dertig jaar geleden alle jonge Texelse harten in een slag ver overde door het eertijds verboden (maar toch in 't geheim gevierde) „Ou we Sunderklaas' -feest weer in ere te herstellen, wordt dit feest met het jaar drukker gevierd en brengt het de mid wintervreugd uit de huizen en café's waar braaf gedanst wordt, ook op straat. En de jonge meisjes maken thans ieder jaar meer werk van hun Ouwe Sunderklaaspakje, zodat de ver baasde bezoeker zich daar op de avond van de 12e december omringd ziet door prachtige toiletten, Merkwaardig Zowel op Ouwe als Nieuwe Sunder klaas treden naast deze moderne bal- masqueverschijningen ook tal van fi guren op die folkloristisch hoogst merkwaardig zijn. Daar zij bijvoor beeld de vele gemaskerde Sunderkla- zen die grote en kleine bellen dragen, terwijl ze ook met kettingen, emmers en blikken een heidens lawaai maken. Verder zijn er de meer op de voorgrond tredende personages van de „streetve- gers", de „keezentrekkers", de,, bar biers", de „boeienkoning", de „beer", enz., allemaal figuren die we in de zelfde functie terugvinden in de oud- Engelse thans nog in een enkele plaats in ere gehouden „mumming'- en „Christmas-plays" en in de ook bijna verdwenen Tiroler Nicolausspiele. Zo zien wij ook op Nederlandse bodem nog in de meest primitieve vorm het spel van Sint Nicolaas voortbestaan in een dramatisering die om haar folklo ristische zuiverheid een ernstige be schouwing verdient." Van der Ven toeschrijft voorts het blazen op karbouwhorens (Ameland) en koehoorns (Texel) door de jonge Sun- derklaasjes op vijf december, een ge bruik dat kenmerkend is voor alle midwinteromgangen in Europa. Overal worden de kinderen getracteerd op „sukelaat". Streetfegers Als dit schouwspel tot een uur of zeven heeft geduurd, verschijnen plot seling zonderling uitgedoste, angst wekkende figuren op straat. Ze trekken rinkelende kettingen mee en vegen met geweldige bezems de kinderen van de straat. Dezelfde streetfegers kan men zien optreden te Nes op Ameland, maar ook bij de Engelse mumming- plays, o.a. in Yorkshire, waar ze boven_ dien op Oudejaarsavond van huis tot huis trekken „te sweep out the old year". In de Berkshire mumming plays ziet men iets dergelijks: een travesti- figuur, genaamd Molly" eveneens uit gerust met een bezem In de Oosten rijkse Nikolausspiele is de gebezemde man tot heraut geworden, die de heili ge man vooraf gaat om de grond te vegen. Als op de waddeneilanden de jongeren van de straat zijn, klinkt hoorngeschal en sluipen de grote Sun- derklazen naar buiten. Het geweldige hoorn-getoeter heeft op Texel dezelfde magische kracht als het hoorngeschal van de Guisers in Staffordshire, die op hun ommegang telkens zingen „Will you follow? Will you follow? To the sound of the merry marry horn?" Nachtvrijen Voorts schrijft Van der Ven over de Amelander „gocd-in", een bijeenkomst van Sunderklazen en niet-gemaskerde meisjes, waarbij het er feestelijk toe gaat, echter zonder dat het tot een demasqué komt. De schrijver meent dat deze „goed-ins" meestal worden ge volgd door het beruchte nachtvrijen, dat in het Noorden des lands nog veel meer beoefend wordt dan men zou denken. „Op Texel heeft zich wellicht nog het meeste weten te handhaven, dat herinnert aan de aloude mysteriespe len, die omstreeks de midwintertijd ook nu nog in vergeten uithoeken van En geland en de Alpen worden opgevoerd. Daar treedt o.a. de „keezentrekker" op, die gewapend met een geweldige nijptang iedereen schrik aanjaagt. Ook hij is in Oostenrijk en Engeland terug te vinden. Naast deze figuur treedt in het Texelse Sunderklaasspel ook de barbier op, die ik eveneens in Zuid-Duitse en Tiroler omgangen aan trof. Voortdurend dreigt hij met een ontzaggelijk houten scheermes, terwijl hij aan de arm een emmer zeepsop mee draagt. Met een ruwe witkwast tracht hij ieder, die in z'n nabijheid komt, in te smeren. Verder is er nog de „boeien- koning" of de „man in berenvel", welke laatste met zijn opdringerige liefkozingen onder de jonge meisjes veel schrik brengt. In folkloristisch- mythologische zin is de beer in het Texelse Sunderklaasspel een merk waardige verschijning. Als „Erbsenbar" vinden we hem ook actief deelnemen aan Sunderklaasomgangen in Pomme- ren, waar zelfs het bijgeloof bestaat dat een meisje spoedig trouwen zal, wan neer zij het eerst van al de huisgenoten zijn brommen hoort. Daar deze beren verschijning ongetwijfeld identiek is met de oudtijds bij het oogstfeest uit gebeelde korendemon en met de nu nog in heel Scandinavië verbreide Jul- bokken van korenhalmen vervaardigd, daar zien wij in zijn optreden tegelijk met de zonderlinge Habergeis en de heilige Nicolaas als schimmelrijder, een schitterend bewijs dat we in deze Sun- derklaasspelen het versmeltingspro- dukt te aanvaarden hebben van oud- heidense demonen-ommegangen en ge kerstende midwinterheiligenvaarten als die van Sint Maarten, Sint Nico laas en Sint Pieter G. PRAAMSTRA GYMKAMPIOEN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De heer G. Praamstra van de Gym nastiekvereniging Texel, die zondag deelnam aan de kampioenschappen van het Hollands Noorderkwartier, werd eerste met een ruime voorsprong (1,7 punten) op de tweede. Aan de kam pioenschappen werd ook deelgenomen door de heer J. Mets. en zie dat bij AH uw échte voordeel ligt 'L Rabat Koffie «m,. 2J5 m Appelmoes ZUURKOOL Rijst Cohoc, Clover Leaf Rose Zalm Fancy Pink. l/2blik1.39 Portugese Sardines dubbclblik 66 Pilchards Sea Pride blik 6 5 Crabmcat Chatka blikje 220 gram 3.98 Blanke Tonijn in olie blik, hele moot 95 Tonijn met groenten blik 9 5 Schelvislever Nccoblikje 7 O Zure Haring pot 5-7 filets 88 Rolmops pot 4 stuks 98 Zeeuwse Mosselen pot 1.10 Gaflclbitcr in wijn- of sherrysaus blikje 85 Haringfilets in mosterd-, papnka- of tomatensaus per blik 7 9 Filets d'Anchois La Rose met kappertjes blikje 60 11 IGeDraaen] Gehakt^., J8 Koffiemelk -el?9 29 ch rood of wit, ongezoet, 25 alcoholvrij 1/1 fles Jus d'Orangc 1/1 fles 1.19 Appelsap 1/1 fles 69 Tomatensap 1/1 fles 89 Zwarte Bcsscndrank 1/111.1.4 9 Sinaasappelsap Jaffa Gold 3/4 blik 7 9 Grapefruitsap Jaffa Gold 3/4 blik 79 Hawaiian Ananassap blik 5 9 Jaffa Gold zuivere vruch- tcnlimonadcsiroop: sinaas appel of citroen flcs0.75 ltr.1,95 Pot A Stegcman Q rttlO 100 gram Magere Achterham 100 gr. 99 Schoudcrbam 100 gram 6 9 Casselerrib 100 gram 99 Hausmachcr per stuk 75 Gesneden Rosbief 100 gram 1.15 Bacon zonder zwoerd, va cuum-verpakt 100 gram 99 Lever gelardeerd 100 gr. 75 Verse Rookworst 250 gram 9 5 Thecworstjcs per stuk 6 9 Bierworstjes 6 «uks 99 vacuura-vcrpakt Gekookte Worst aan 't stuk 250 gram 9 9 -*Weekaanbiedingen geldig t/m zaterdag 10 december TE KOOP met erf, De Ruyterstraat 104, Oudeschild. Te bezichtigen zaterdag 10 dec. van 2-4 uur. Inlichtingen A. C v.d. Schans, Kerkesteeg 7, Oudeschild. Te koop of te ruil voor kleinere. Oost 68 Texels kamp. 1967 0,75 - 1,75 libre. Inschr. t/m 11 dec. a.s. bij Hotel De Graaf. kijk door de Priizen-Bril In tien seconden de foto klaar met POLAROID-CAMERA In voorraad bij I Fotobedrijf Binnenburg TE KOOP i gesloten model; laadver mogen 1500 kgbouw jaar 1963. i Bakker's Ijzerhandel TAUNUS 17M Bouwjaar 1959. Vraag prijs 650 gulden. Adres Julianastraat 14, Den Burg Voor de kerst te koop gevraagd. Fa. PlaatsmanCornelisse, telefoon 2218 „Hotel Dc Graaf" A.s. zaterdagavond 8.30 uui Invitatietoernooi v. Lieshout (kamp. Ned. ex kl. Libre 1966); De Graaf, Grootjen, Dekker. Te koop gevraagd (gelegen tussen Gerrits- land - De Koog). Brieven met volledige gegevens onder no. 961 aan bur. v.d. blad. Wie nam zondag van 't vliegveld mijn b uin suede jasje met geruite wollen das mee? Ankie Lagerveld, Postweg E 60c, Eierland Doperwten-zeer fijn 1/1 blik1.39 Wortclcn-cxtra fijn 1/2 bl 69 Snijbonen Hollandse 1/1 bl. 1.2 3 Spcrzicboncn-fyn 1/1 blik 98 Sperziebonen 1/1 blik 69 Tuinboontjes-fijn 1/1 blikl.55 Appelmoes van geselec teerde goudrclncttcn 1/1 bl. 9 5 Calif. Slierasperges Fair Play groot blik 3.65 Hele Champignons La Maison blikje 1.5 O Maïskorrels DclMonto blik 482 gram 1.3 5 Gevraagd I Levensmiddelenbedriif Jac. Zijm, Molenstraat 21 Den Burg fijn. i/i tuk 1.09

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 3