VEROORDELEN Twee nieuwe meststoffen is niet moeilijk Bronchi letten BLIJVEN TELLEN... mm RiAf» LANDBOUW en VEETEELT <,„,„.„1!" NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK TEXELSE cóürant VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 rubriek voor I Anj-m;.- Een aantal jaren is op ons eiland, speciaal voor de voorjaarsbemesting van grasland, veel gebruik gemaakt van de mengmeststof fosfaatammon, of in cijfers uitgedrukt 20 20 0. De cijferaanduiding houdt in, dat in deze meststof 20% stikstof, 20% fosfaat en geen kali aanwezig is. Het was één van de eerste mengmeststoffen, die boven dien naar verhouding goedkoop was. Vooral toen een flink gedeelte van het fosfaat in water oplosbaar werd, von den we het een zeer aantrekkelijke meststof. Zoals gezegd werd deze meststof veel gebruikt voor de voorjaarsbemesting van grasland, vooral voor percelen, die klaar gemaakt werden voor beweiding. Als de grond vrij goed van kali is voor zien is voor beweiding kali niet nodig en in veel gevallen zelfs schadelijk. En uit het grondonderzoek blijkt wel, dat we op Texel zeer veel percelen gras land hebben, waar na grondonderzoek het advies luidt: „Bij beweiding geen kali". Vooral voor percelen, die in de vorm van gier of stalmest al een flinke hoe veelheid kali hebben ontvangen is de kalibemesting in de meeste gevallen niet nodig of zeer ongewenst. Het bezwaar van fosfaatammon Een bezwaar, waar aanvankelijk niet zo zwaar aan getild werd, is, dat de hoeveelheid fosfaat ten opzichte van de stikstof aan de hoge kant is. Vooral na_ dat de stikstofbemesting opgevoerd werd, kwam men voor het feit te staan, dat meer fosfaat werd gegeven dan nodig was. Em vooral voor bedrijven, waar de hoeveelheid stikstof in het voorjaar in één keer wordt gegeven, werd dit als een bezwaar gevoeld. Voor beweidmg wil men dan in ieder geval 60 kg. zuivere stikstof geven en het gevolg is dat men dan ook 60 kg. zui vere fosfaat geeft. Een hoeveelheid, die speciaal voor beweiding meestal niet nodig is. Voor percelen, die gehooid of gekuild worden, adviseren wij de laat ste jaren 80 - 100 kg. zuivere stikstof per ha en ook dan is de hoeveelheid fosforzuur aan de hoge kant. Voor bedrijven, waar de stikstof in het voorjaar in twee keer wordt gege ven, bijv. begin maart en eind maart geldt het genoemde bezwaar minder. Begin maart kan dan 250 - 300 kg. fosfaatammon worden gegeven, waar dan al naar gelang van de bestemming omstreeks eind maart nog een hoeveel heid stikstof bij komt. O.i. een goede methode, vooral voor lichte gronden, waar het gevaar van het uitspoelen van stikstof niet denkbeeldig is Meer stikstof, minder fosfaat Er zijn nu twee nieuwe mengmest stoffen op de markt, die het zojuist ge noemde bezwaar van fosfaatammon niet hebben. Het zijn de meststoffen 26 14 0 en 25 15+0. De keuze kunt U geheel laten afhangen van het feit welke meststof Uw leverancier heeft en eventueel van de prijs. Ze missen beide het beziwaar van fosfaatammon en ook vooi de rest hebben ze dezelfde eigenschappen. De stikstof is voor 45% snelwerkend nitraat en voor 55%' de langzamer werkende ammoniak. Het fosforzuur is voor 90% in water oplos baar, dus komt ongeveer overeen met het fosfaat in superfosfaat. We voorzien voor deze meststoffen een goede afname. Er zullen altijd be drijven blijven, die er prijs op stellen om de stikstof in het voorjaar in één keer te geven en uit het oogpunt van arbeidsbesparing is dit ook zeer aan trekkelijk. Percelen die beweid moeten worden kan men dan in een vroeg CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 14 december a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. 6. Wat dat personeel tegenwoordig toch bezielde! En heb je gehoord van die dochter van Eriks, de slager? Is er van door met een van die lui, die hier aan de hoogspanningskabel hebben ge werkt. Je weet wel, die Greet. Een zwart loeder met hondsbrutale ogen. Eriks is razend, maar wat kan hij er aan doen? Greet is drieëntwintig. We hebben in dezelfde klas gezeten. Snap jij zo'n meid nou? Als je die vent ge zien had je moet 'm wel eens gezien hebben, Frans nou, dan is liefde toch wel stekeblind hoor. Te vies om met 'n tang aan te pakken. En weet je dat vader twee keuen gekocht heeft? Wil- ie mesten. Och ja, hij moet wat te doen hebben, nietwaar? Heeft hij de nieuwe loods al gezien? Ik moet morgen eens naar huis. Ik heb vader in geen week gezien. Kom jij wel eens aan de Koper- steeg? Frans? Hé ba, je luistert niet eens naar me. Ik zit hier maar te pra ten en jij Doorgaans zuchtte hij een keer, waarna hij beleefdheidshalve zijn boek of krant neerlegde en met een half oor naar de dorpsroddeltjes luisterde, die hem geen ogenblik interesseerden. Maar soms werd hij er kriegelig van en mopperde „Mens, hou eens een poosje je mond; je kunt me toch geen tweede stel oren aan m'n kop kletsen". „Jij luistert nooit naar me. Een an dere man zit gezellig bij zijn vrouw en voorjaar van 5-10 maart 300 - 350 kg. van één van deze meststoffen geven. Voor hooi. of kuilpercelen 400 - 450 kg. per ha. In een laat voorjaar kan men beter een week tot 10 dagen wachten. We hopen, dat deze beide meststof fen er aan kunnen meewerken, dat de bemesting evenwichtiger wordt en een mogelijkheid geven tot arbeidsbespa ring. RHIZOCTONIABESTRIJDING Het komt ons voor, dat de verwach ting, die we enige tijd geleden uit spraken ten aanzien van het ontsmet ten van pootgoed waarheid zal worden. Onze indruk was nl. dat er deze herfst weer meer pootgoed zou worden ont smet dan in de herfst van 1965. We baseerden deze verwachtingen op het feit, dat er dit jaar hier en daar vrij veel rhizoctonia voorkomt op de na- teelt van dit voorjaar uitgepote aard appelen. Een financieel nadeel door de mindere waarde van deze met rhizoc tonia besmette knollen en de meerdere arbeid, die het klaar maken van derge lijk pootgoed vraagt. Op diverse bedrijven is nu reeds al het pootgoed of een gedeelte ontsmet. We juichen dit toe, omdat het ontsmet ten in de herfst nog altijd voordelen heeft boven ontsmetting in winter en voorjaar ven van de ontsmetting is in heel wat De oorzaak van het achterwege blij- gevallen het ontbreken van tijd in de periode, die voor het ontsmetten het meest geschikt is. Men is dan of druk bezet met andere werkzaamheden, of het pootgoed is in die periode nog niet beschikbaar. Daarom menen we, dat het een goed initiatief is geweest om aan de pootgoedtelers, die aan dit zeer een goede gelegenheid te geven het nodige weris nog niet zijn toegekomen alsnog te doen. Uit een advertentie in praat met haar, maar jij zit altijd met je neus in de boeken. „Neem dan ook een boek en ga le zen", adviseerde hij enkele malen. Maar lezen was iets, waar Mientje niet van hield. In huize Oudkerk waren geen boeken, want wie ging zijn goeie geld nu uitgeven aan zoiets7 Als je met alle geweld wilde lezen, was er toch een bibliotheek in het dorp? Wat had je nu aan een boek? Dat las je één keer en werd opzij gelegd om nooit meer in te kijken. Alleen het plaatselijk week blad neusde ze door voor de burger lijke stand en de dorpsnieuwtjes. En hooguit een paar advertenties. Vrou wenbladen las ze helemaal niet, dat was immers zonde van het geld! Nee, Frans zou nooit kunnen zeggen, dat hij een verkwistende vrouw getrouwd had. Doordat Mientje nooit las, kon ze niet begrijpen, wat haar man vond aan al die geleerde boeken en vakbla den. Haar vader had het wagenmakers, vak ook meer dan dertig jaar uitge oefend zonder ooit een vakblad te heb ben ingezien. Dat was alleen maar geldklopperij. In de twee jaar, dat hij nu met Mien tje getrouwd was, liep het bedrijf nog op rolletjes, ondanks de toenemende crisis. Maar de hevige hartstocht, die hij voor zijn goed gevormde vrouw had gevoeld die eerste weken en maanden, raakte bekoeld. Stoeipartijen in de de Texelse Courant van 6 december j.l. blijkt nl. dat het voornemen bestaat een grote verrijdbare machine naar het eiland te laten komen, die bij aanwe zigheid van grote partijen het pootgoed op het bedrijf kan ontsmetten. Natuurlijk zal dit een „paar centen" kosten. Maar als de keuze is: niet ont smetten of een in de ogen van de poot goedtelers flinke uitgave voor het ont smetten, dan is de keuze o.i. helemaal niet moeilijk. Zelfs een verlies van de opbrengst van 5% door besmetting met rhizoctonia is al veel groter dan de kosten van ontsmetting. En bij niet ontsmetten neemt U het risico, dat U geen 5%, maar 10 - 20% van de na teelt als ongeschikt voor pootgoed moet ver wijderen. Pootgoedtelers bedenkt, dat de kost voor de baat uitgaat! BEWERKINGSKOSTEN EN OPBRENGSTEN In een paar artikeltjes hebben we de betekenis van bewerkingseenheden en bewerkingskosten uiteengezet. Ter oriëntatie vermelden we nog eens, dat de bewerkingseenheden dienen om de omvang van een bedrijf aan te geven. Ieder onderdeel van het bedrijf wordt uitgedrukt in een aantal bewerkings eenheden. Zo betekent een melkkoe 55 b.w.e., 1 ha graan 90 b.w.e. en een ha. suikerbieten 270 b.w.e. De bewerkingskosten (b.w.k.) vormen de som van loonkosten, kosten van loonwerk en de werktuigkosten. Door deling van het totaal van de bewer kingskosten door het aantal b.w.e. van het hele bedrijf krijgen we de b.w.k. per b.w.e. Een zeer belangrijk cijfer, dat een goed beeld geeft van de ar beidsorganisatie van een bedrijf. We kunnen in het algemeen we zeggen, dat naarmate de b.w.k. per b.w.e. lager zijn de arbeidsorganisatie ook beter is. „In 't algemeen", schreven we. Want er kunnen omstandigheden zijn, waarin hoge bewerkingskosten geen gevolg zijn van een onjuiste arbeidsorganisa tie, maar van slechte omstandigheden voor het bedrijf. Een slechte verkave ling, waarbij de grond van een bedrijf of op meerdere plaatsen ligt, of waar de vorm van de percelen slecht is en ondoelmatige bedrijfsgebouwen beïn- zorgvuldig door overgordijnen afge sloten huiskamer of boven in het slaap vertrek waren in het begin van hun huwelijk schering en inslag. Mientje Oudkerk, zo op het oog een beetje ver legen, had zich onmiddellijk na hun huwelijk ontpopt als een opgewonden minnares, die hem aanvankelijk ver blufte door haar wilde jongensachtige drang zich te laten gelden, en die daar door op meesterlijke wijze de kunst verstond haar man in elk opzicht te behagen en te bevredigen. Misschien daardoor was voor Frans de aardigheid er te spoedig af. Doordat hij betrekkelijk weinig ervaring had gehad met vrouwen en door het gemis van vrijwel elk contact met andere ge huwde paren, nam hij aan, dat dit de gewone gang van zaken was in ieder huwelijk. Het nieuwtje was er af. Voor een man was het nodig dat hij een vrouw had voor de huishouding, om zijn kleren te wassen en heel te houden en waarmee hij op gezette tijden een beetje kon vrijen. Voor de rest had een man zijn werk, zijn levenstaak, die hem zo ongeveer geheel opeiste. Vooral in deze steeds moeilijker wordende tijd. Aanvankelijk probeerde Mientje met diverse middelen haar man weer zover te krijgen als in het begin van haar huwelijk, met als gevolg, dat Frans korzelig werd en haar ging afweren. Je kon toch niet eeuwig en altijd met die flauwekul doorgaan? Als hij een hele dag hard gewehkt had, was hij 's avonds moe en viel als een blok in bed, om binnen enkele minuten onder zeil te gaan. Tot verdriet van Mientje, soms de halve nacht in woedende wrok wak ker liggend. Na twee jaar berustte ze. En dacht vloeden de bewerkingskosten in nade lige zin. Bewerkingskosten en opbrengsten Bij de bespreking van een bedrijfs economische boekhouding maken we meermalen de opmerking, dat wanneer de bewerkingskosten laag zijn een eer ste belangrijke voorwaarde voor een goed bedrijfsresultaat aanwezig is. In veel gevallen zit het dan goed. Is dit niet het geval, dan zit het vrij zeker fout aan de kant van de opbreng sten. Een koe telt voor 55 b.w.e., maar dit geldt voor een koe met een produc tie van nog geen 4.000 kg. en ook voor haar zus, die 6.000 kg. melk per jaar geeft. Een hectare graan wordt inge rekend voor 90 b.w.e. onverschillig of de opbrengst 3.000 kg. per ha. is of 5.000 kg. Suikerbieten met een op brengst van 25 ton per ha. gelden evengoed voor 270 b.w.e. als een hec tare, die 50 ton opbrengt. Voor het be drijfsresultaat maakt het echter een groot verschil of de opbrengst laag of hoog is. Bij de bewering, dat lage be werkingskosten dus meestal een waar borg zijn voor een goed resultaat, moet daarom wel degelijk het voorbehoud worden gemaakt, dat ook de opbreng sten goed moeten zijn Andere zaken van veel minder belang Zijn er dan geen andere factoren, die van invloed zijn op het resultaat dan de bewerkingskosten en de opbreng sten? En men denkt dan misschien aan de pachtprijs van grond en gebouwen, aan de bemestings. en de voerkosten en aan allerlei andere kosten, die men pleegt samen te vatten onder algemene kosten. Stuk voor stuk betekenen ze wel iets, maar een pachtprijs, die 30, of ƒ40,per ha. te hoog ligt, kan nooit oorzaak zijn van een slechte uitkomst en hetzelfde geldt voor de andere za ken, waarbij we mogelijk nog een uit zondering moeten maken voor de voer kosten. Als hier verschillen optreden van ƒ200,tot 300,per koe, gaat deze post zeker een rol spelen. Maar als hoofdoorzaken van een slecht resul taat moeten we in de eerste plaats noe men te hoge bewerkingskosten en een te lage opbrengst. hetzelfde als haar man: zo zou het in ieder huwelijk wel zijn. En misschien kwam het ook wel, doordat er nog steeds geen baby zijn komst aangemeld had. Ze moest maar eens naar een dokter in de stad gaan. Misschien wist hij er raad op. Zo was in feite na twee jaar het hu welijk van Frans en Mientje min of meer gestrand. Waarschijnlijk zou ze er de rest van haar leven vrede mee gehad hebben, als Max Ellegers niet in dienst gekomen was bij haar man. HOOFDSTUK 4 In Hoogendijk bekeek men iedere nieuwkomer een poosje argwanend aan. Daar was overigens niet al te vaak gelegenheid voor, want de nieuwe ingezetenen werden doorgaans uitslui tend gevormd door een postdirecteur, een veldwachter of een dienstbode, of een chauffeur, die Bertelsen in dienst genomen had. Daar Hoogendijk prak tisch geen industrie had en evenmin het vreemdelingenverkeer aanmoedig de, was de bevolkingsaanwas betrekke lijk gering en het verloop eveneens. Vandaar, dat iedere nieuweling de eer ste tijd in een glazen huisje woonde, want iedereen lette op zijn of haar doen en laten. Max Ellegers was op 24-jarige leef tijd reeds een goed valünan. Als jongen van 14 jaar in een carrosseriefabriek gekomen, had hij al terstond zijn ogen en oren wijd open. Omdat hij gewillig en leergierig was, hield zijn inloop periode als duvelstoejager spoediger op als normaal met dergelijke jongens. Binnen twee jaar kon hij alle machines bedienen, kon een vijfduimer zonder één keer te missen in hard eikenhout slaan en een plank iepen over de leng- ONDANKS PRIJSSTIJGINGEN KRAAMZORG GOEDKOPER Door recente publikaties in een vrij groot aantal dagbladen is bij vele leden van kruisverenigingen de nogal verontrustende indruk ontstaan, dat de tarieven voor kraamzorg-aan-huis „bijna verdubbeld" zouden zijn ten op zichte van verleden jaar. De publika ties werden veroorzaakt door een ver keerde interpretatie van een artikel, dat in het november-nummer van het maandblad „Katholieke Gezondheids zorg" stond afgedrukt. Weliswaar zijn de kosten van de kraamzorg bijna verdubbeld zij be dragen in 1966 als landelijk gemiddel de 36,84 (na af rek van rijks-, provin ciale en gemeente-subsidies) tegen ƒ19,16 in 1965. Doch dit betekent be paald niet, dat deze werkelijke kosten ook betaald moeten worden door de be trokken gezinnen, integendeel. Doordat kraamzorg met ingang van 1 januari van dit jaar werd opgenomen in het verzorgingspakket van de ziekenfond sen, ontvangen de verplicht verzeker den een bijdrage van ƒ27.per dag op de kraamzorgkosten en de zogenaamde aanvullend verzekerden ontvangen hierboven nog een extra bijdrage. Hier door komt het landelijk gemiddelde, door de gezinnen te betalen tarief voor kraamzorg, op ƒ9,84 per dag, hetgeen 3,82 per dag minder is dan verleden jaar, toen het gemiddelde tarief (na aftrek van de wettelijk geregelde kraamgelduitkering ad ƒ55,ƒ13,66 bedroeg. Dit is dus wel heel iets anders dan „bijna verdubbeld". Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte voor de particulier verzekerden. De kostprijs per dag (na aftrek van rijks-, gemeente- en provinciale subsidies) be draagt voor 1966 ƒ36,84 tegen ƒ19,16 in 1965. Daar gaat echter nog een uitke ring af van 8,36 uit het zogenaamde overgangssubsidie. En bovendien geven de meeste particuliere ziektekosten verzekeraars zeker sinds 1 oktober j.l. een uitkering van ƒ200,per kraamzorg periode, hetgeen dus neer komt op 20,per dag. Voor de be trokkenen blijft dan opnieuw, als landelijk gemiddelde; plaatselijk kan dit tarief hoger of lager uitvallen te betalen ƒ8,48 per dag, hetgeen ƒ10,68 lager is dan verleden jaar. De drie landelijke kruisverenigingen doen wat zij kunnen om de service, die zij hun leden bieden, zo goed, maar ook zo goedkoop mogelijk te ver lenen. De Nederlander is hierdoor een tikje verwend, want de contributies van de meeste plaatselijke kruisvereni gingen zijn voor de huidige tijd veel te laag. DAMCLUB TEXEL Uitslagen P Bakelaar-J. Hooijberg 20 P. Kooiman-P. Jansen 20 C. Groenhof-J. v. Heerwaarden 11 H. Bruining-Jo Schoo 02 W. Bakker-J. Vinke 20 P. W. Kooi-C. v.d. Werf 02 Jb. Koom-G. Dros 02 D. v.d. Werf-E. Bonne 02 C. Vinke-Jn. Stam 02 C. Meedendorp, C. v. Heerwaarden en P. Kooiman blijven P. Bakelaar goed volgen. Allen kwamen tot een score van 70% en hoger. Daarna volgt een middengroep, waarvan J. Vinke de zestiende plaats bezet, met altijd nog 50%. Dan volgen de mindere goden, waarvan J. Hooijberg, G. Dros, C. Vin ke en E. Bonne kennelijk in de malaise zitten. Het vertrek naar Andijk is voor a.s. zaterdag vastgesteld op 11.30 uur van af hotel De Graaf. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 december op om 8.38 uur en gaat onder om 16.29 uur; 14 december op om 8.4P uur en onder om 16.29 uur. Maan: 12 dec. N.M.; 19 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 9 dec. 5.42 en 18.30; 10 dec. 6.49 en 19.27; 11 dec. 7.45 en 20.12; 12 dec. 8.34 en 20 54; 13 dec. 9.14 en 21.35; 14 dec. 9.51 en 22.13; 15 dec. 10.24 en 22.49; 16 dec. 10.56 en 23.25; 17 dec. 11.26 en 23.55. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Ho+gfdronk In tabl»tvorm. 95ct te met de hand doormidden zagen zon der meer dan één of twee millimeter verloop. Op zijn 17e jaar was hij half was en op zijn twintigste verdiende hij het volle loon, kon zelfstandig een seg ment van een autobuswand in elkaar zetten, een complete vloer bouwen en een cabine afschrijven. Hij keek toe, hoe de smid mallen maakte voor de buigplaten en leerde in één week feil loos klinken. Op 22-jarige leeftijd was hij volslagen vakman met veel extraat jes voor overwerk. Toen er een huisje beschikbaar was, trouwde hij met een klein knap dikkertje, die hem binnen een jaar een zoon schonk. Terwijl ze in verwachting was, verhuisde het echt paar met zoon Jan naar Hoogendijk en betrok het huisje aan de Nieuweweg, tussen rentenierende boeren en stille- vende rijk geworden middenstanders. Max Ellegers was in menig opzicht een gemakkelijk mens. Het kon hem niet schelen enkele uren over te wer ken, als de baas dit noodzakelijk vond. Aanvankelijk had hij er niets voor ge voeld bij zijn baas, waar hij nu 7 jaar werkte, weg te gaan, maar de vrij be langrijke loonsverhoging alsmede het mooie nieuwe huis in een goede buurt had de doorslag gegeven. Alsmede het feit, dat het hier een nieuw bedrijf be trof, waar hij zo ongeveer de leiding zou hebben. Na drie maanden wist Frans Sornee, dat hij met Max een goede keus had gedaan. De eerste carrosserie was al afgebouwd. Met een paar dagen waren de schilders klaar en kon de wagen af geleverd worden Intussen was Max al bezig aan de volgende. (Wordt vervolgd) Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar geld een rente die aantelt. Op een boekje of spaar rekening kunt u 3j, 4j of zelfs maken. Met zo'n rente blijft u tellen. Bijtellen! De bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 DOOR TO DORSSEN-VAN LOON

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5