Cjro&n "ZwartsJexels in het harL, Ook op Texel een centrum voor nuttige vrijetijdsbesteding In navolging van „De te Hoorn Sporthal blijft naamloos Het voorkomen van schade toprot in narcissen Texelse bollenkwekers over het afgelopen jaar ontevreden Uitvoerig onderzoek is noodzakelijk iVa Kerstmis geen krant Recreatieplan is ge vaar voor toekomst SLAAPKAMERS Moerbeek's DINSDAG 20 DECEMBER 1966 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8127 Uitgave N.V. v/b Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. trrrrrl hpstinir vrrn rid RfifVilin/t r'iiUnvnnl \KTa—1. TV1 _ix»u Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel streeft naar het m het leven roepen van een Stichtinq voor sociaal-cultureel en opbouwwerk op Texel. Deze stichting zou zich moeten bezig houden met het coördineren en organiseren van alle mogelijke vormen van nuttige vrijetijdsbesteding. Een soortgelijke instelling functioneert zeer succesvol te Hoorn en zal zo wordt gehoopt ook op Texel in een behoefte voorzien. Het centraal bestuur heeft besloten o.m. de leider van de stichtinq te Hoorn uit te nodiqen om op Texel voor vereniqinqsbesturen, jeuqd- en sportleiders en andere qeinteres- seerden een uiteenzettinq te houden over hetqeen in een derqelijk centrum mogelijk is. Het werk van de Stichtinq „De Schoor" te Hoorn heeft betekenis gekregen voor de qehele 17.000 inwoners tellende stad. De stichtinq be schikt over een beroepskracht, een administratrice en verschillende part-time taachten voor o.m. handenarbeid, creatief spel, qymnastiek, volksdansen. Verder zijn enige kleuterleidsters bij het object betrokken. Er is een bestuur dat het werk van deze beroepskrachten beqeleidt door middel van speciale bestuurscommissies, zoals een commissie maatschappelijk werk, commissie jeugdwerk, commissie volwassenenwerk, commissie industrie etc. De leden van het centraal bestuur van de stichting Cultureel werk Texel hadden een uitvoerig verslag gekregen van hetgeen in „De Schoor" te Hoorn in de praktijk gebeurt. Zo functioneert daar een kindercrèche op één ochtend in de week voor kleuters van 2Va tot 4 jaar; er worden handarbeidcursussen gehouden, die door 150 kinderen wor den gevolgd. In 1965 werden 3 volks- dariscursussen georganiseerd van 10 lessen mei 25 deelnemers per groep en een leiderscursus als voorbereiding voor vakantiewerk. Er werden bijeen komsten voor bejaarden georganiseerd en ook lessen gymnastiek voor bejaar den, er was een vakantiekamp voor kinderen en er werden vakantiespelen georganiseerd, waaraan 180 kinderen deelnamen. Voorts werden cursussen over opvoeding voor ouders gehouden en tal van incidentele evenementen kwamen van de grond zoals een kin derboekenbal, jazzavond en een hand- werktentoonstelling. Raad en daad Ook werd de barak van „De Schoor" (20 x 7 meter) zoveel mogelijk aan der den verhuurd en fungeerde dan als leeszaal, ruilbeurs, jeugdkerk e.d. Van uit „De Schooi" worden bestaande verenigingen met raad en daad bijge staan „De Schoor" heeft voor het ko mend seizoen als nieuwe initiatieven op het programma staan: zwemlessen, hobbycursus, filmmiddagen, kruisboog- schieten, cursus filmvorming, kader cursus voor verenigingsleiders, cursus emailleren en vormen, een doe-het-zelf cursus, een lascursus, een smalfilm- cursus, stichting bejaardenzangkoor, teenerparty's, maaltijden verstrekken aan bejaarden en het aantrekken van een modelwoning. Subsidie Van belang is dat het Ministerie van van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk een dergelijk initiatief flink subsidieert. Zo bedraagt de rijks subsidie voor dit jaar voor „De Schoor" bijna ƒ50.000,(De begroting sluit met een lastentotaal van 83 200,Van particuliere zijde wordt het werk in Hoorn gesteund met ƒ8600,— (van N.H. kerk, R.K. parochie, Humanitas en donateurs. Verder zijn er belangrijke ontvangsten uit de exploitatie van het buffet, terwijl voor deelneming aan cursussen en vakantiekampen e.d. ƒ14.700.wordt ontvangen. In „De Schoor" worden wekelijks meer dan 1000 mensen van jong tot oud ontvan gen De beroepskrachten krijgen steun van vele vrijwillige medewerkers. De leden van het centraal bestuur zeiden wel iets voor een dergelijke cen trum op Texel te voelen, als het be staande verenigingswerk niet wordt doorkruist en het zeker is dat er ook werkelijk animo voor zal zijn. Sportkeuring Van de heer Ten Cate uit Den Burg was het bericht ontvangen, dat hij zich niet langer kon bezighouden met het regelen van de sportkeuringen. Een op volger had hij niet kunnen vmden en daarom verzocht hij de Stichting zich voortaan met deze taak te belasten. Tij dens de vergadering bleek evenwel dat de heer Ten Cate nog geen contact met de sportverenigingen hierover had ge had, zodat men nog niet bereid is deze taak over te nemen. Mocht de noodzaak wel blijken, dan zal de sportraad zich gaarne met dit werk belasten. De jaarlijkse herdenking der gevalle nen op 4 mei in de buitendorpen zal niet meer geschieden onder auspiciën van de stichting. De deelname aan deze tochten is de laatste jaren sterk terug gelopen Alleen in De Cooksdorp is de tocht dit jaar nog gehouden. In Ooster end wil men overgaan tot herdenking eens per vijf jaar, zo zei de heer J C. Roeper. De heer W. Albers vertelde dat voor de tocht te De Waal nog wel ani mo bestaat, maar dat ermee is gestopt, omdat ds. Waardenburg het niet zinvol vond er nog langer zijn medewerking aan te geven. Organisatie van herden kingstochten en -diensten zal voortaan lokaal moeten geschieden. Expostie Het centraal bestuur was gaarne be reid mee te werken aan een twee we ken durende expositie, die de Texelse schilders Jan Bruin, Frits Drevel en Niek Welboren te Den Burg willen houden. Betrokkenen hadden gevraagd het voormalige textielhuis Zegel of de aula van de Thijsseschool voor dit doel te mogen gebruiken. De voorzitter, de heer C De Koning achtte het textiel huis het meest geschikt. Van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk was de toezegging ontvangen dat aan de Muziekschool Texel voor het volgend jaar een subsidie van ƒ1552,zal wor_ den verstrekt. De heer J. C. Roeper pleitte voor het jaarlijks uitreiken van één verenigings trofee. Voorzitter voelde met hem mee, maar vond dat twee Dubbele von Sions dit jaar zeker gerechtvaardigd waren. Akkoord ging men met het voorstel om de indertijd ingestelde inventaris commissie voor het cultureel centrum om te zetten in een beheerscommissie, die gezaghebbend zal zijn bij o.m. het verhuren van de zaal. In de commissie hebben zitting de heren Bouwman, Al bers, Veldstra, Oskam. mevr. v.d Eijk en mej. Luijsterburg en er zal nog iemand namens de LTS in worden op genomen. Op verzoek van de heren T. Huisman en P. Zegers zal er ook een vertegenwoordiger van de sportraad aan worden toegevoegd. Naani Lang werd gediscussieerd over de naamgeving van het sport- en cultureel centrum, echter zonder resultaat. De voorzitter meende, dat uit de reeks binnengekomen suggesties geen enkele bruikbare naam te halen was en wilde de zaal maar naamloos laten. Verschil lende leden waren het niet met hem eens en vonden dat het centrum best Burgerhal en Molencoogh zou kunnen heten. Anderen vonden dat de naam Sporthal of Cultureel Centrum al vol doende ingang heeft gevonden. Men kwam evenwel niet tot een eensluidend oordeel. De voorgestelde namen wer- rijdbare podium blijkt veel minder vaak gebruik te worden gemaakt, dan men indertijd verwachtte. Het wordt alleen door de folklorestichting regelmatig benut. den dan ook niet in stemming gebracht en zelfs niet de vraag óf het centrum een naam zal moeten hebben, zodat de voorzitter het naam-plan maar in de ijskast stopte. Sarasani De beatclub „Sarasani" zal wederom toestemming krijgen dit seizoen op Texel dansgelegenheid te bieden aan de jeugd, zo deelde de voorzitter mee. Het is niet de bedoeling dat een tweede soortgelijke club op Texel zal worden toegelaten, tenzij men in De Koog een voor de gemeente aanvaardbaar ver maakscentrum wil vestigen. De heer J. M. de Vries zei respect te hebben voor de leiding van „Sarasani", die er in slaagde zonder drank en wanklank een groot aantal jongeren te vermaken. De heer J C. Roeper twijfelde eraan of ieder de terugkeer van „Sarasani" op prijs zou stellen. Met name de VW- directeur had zich er niet gelukkig over uitgelaten. De tekorten bij de exploitatie van de muziekschool stijgen en derhalve zal men genoodzaakt zijn per 1 sepember tot tariefsverhoging over te gaan. Wrange jaloezie Bij de bespreking van de ontwerp begroting merkte de heer J. C. Roeper op dat hij de recreatieconsulent erg duur vond voor hetgeen hij presteerde. De door de recreatieconsulent samen gestelde opgave van zijn activiteiten van mei tot september noemde hij werk voor veertien dagen. Voorts had het hem als lid van de dorpscommissie Oosterend verbaasd, dat ten behoeve van het zwembad in Den Burg de be nodigde grond op ƒ13,— per m2 is ge waardeerd en beschikbaar gesteld tegen /l»erfpacht. In Oosterend moet voor de voor het dorpshuis benodigde grond 30,per m2 worden betaald. De bur gemeester wees erop, dat het zwembad een algemeen Texels belang is, waar door er op deze wijze aan kon worden tegemoet gekomen. Bij dorpshuizen ligt het nu eenmaal anders maar ook deze genieten alle mogelijke gemeentelijke steun. De voorzitter sprak zijn ergernis uit over de wrange jaloezie die uit der gelijke opmerkingen blijkt. De begroting werd aangenomen, maar de heer Roeper onthield zich van stem ming. Hij zei de bedragen niet te kun nen overzien. Podium Van het indertijd aangeschafte ver- De heer T. Huisman pleitte voor het aantrekken van sportinstructeurs door de stichting. De heer Roeper vond ook dat voor komen had kunnen worden dat het Concours Hippique en de autocross zo Tijdens de laatstgehouden vergade ring van Bloembollencultuur hield voorzitter M. Bakker een uitvoerige verhandeling over de voor de bollen teelt zeer schadelijke toprot. Door het optreden van dit verschijnsel hebben vele narcissenkwekers het moeilijk ge had. Toprot is er altijd geweest, maar nooit zo erg als de afgelopen jaren. Vroeger was reeds bekend dat onrijp rooien zeer gevaarlijk was. Toen ge beurde dit nog met de hand, waardoor het eenvoudig was alles rijp te rooien, maar nu kan dit niet meer, omdat men er de mensen niet meer voor heeft. Alles moet vlug en goedkoop gaan. We spuiten het onkruid en als we bang zijn in tijdnood te raken, ook onze narcissen dood. Alles wordt er uitgeploegd; het moet vlug gaan. Dat moet ook wel, om dat in vergelijking met voor de oorlog de kosten vier maal zo hoog zijn en nog niet het dubbele van de prijzen van toen gemaakt kunnen worden. Toch moet worden bedacht, dat een narcis eigenlijk helemaal niet gerooid wil worden; een narcis die men laat verwilderen krijgt geen toprot. Er wor den dus fouten gemaakt, maar welke? Bekend is dat Golden Harvest niet te gen warme grond kan. In combinatie met water wordt dan bolrot in de hand gewerkt. Een Harvest-teler moet dan ook niet al te ijverig zijn en het on kruid als vriend behandelen, want on kruid kan in een afstervend gewas de grondtemperatuur een paar graden la ger houden, waardoor bolrot wordt voorkomen In tegenstelling tot bolrot is toprot nimmer vóór het rooien in de grond gevonden. In grond waarin het afstervingsproces volgens de wetten van de natuur verloopt, krijgt toprot geen kans. Fouten De heer Bakker zei ervan overtuigd te zijn, dat de kwekers vele fouten ma ken die de toprot in de hand werken. Een feit is dat een rijp gerooide narcis veel makkelijker te bewaren is dan een onrijpe. De laatste jaren blijven de narcissen langer groen dan 20 jaar ge- kort op elkaar volgden. Het gevolg was een minder groot bezoek bij het con cours hippique geweest. Geen feest Weinig bestuursleden voelden ervoor feestelijkheden te organiseren ter gele genheid van het huwelijk van Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven. In Oosterend zal wel iets worden gedaan. Voorts werden enkele verzoeken om subsidie behandeld. Onder meer werd aan de drumband Margaretha Sinclair ter gelegenheid van het tienjarig be staan ƒ150,toegekend. De toneelver. Sint Jan krijgt steun bij de inrichting van een deel van het Sint Jan-huis tot repetitielokaal Een bescheiden bijdrage ontving de RHBS voor het bezoeken van enkele buitenlandse toneelstukken in Den Helder. Ook is men bereid „Ex celsior" te steunen, die haar instrumen tarium ten koste van ƒ16.000,— wil vernieuwen. Een definitief bedrag is nog niet toegezegd. Niet juist Per 1 januari treden Ds. W. A. Soe- san, C. J. Witte en J D.Koning af als leden van het dagelijks bestuur. Zij hebben zich herkiesbaar gesteld. Ge noemde heren komen dus als eerste op de voordracht te staan, maar de heer P. A. Zegers, mevr. G. Bakker-Zuide- wind en Jn Wieten waren buiten hun medeweten als tweede op de voordracht gezet en bedankten daarvoor. De heer Kiljan en mevrouw Laan wilden hun plaats wel innemen. Men kwam dus niet tegemoet aan de grief van de heer J. C. Roeper, dat het dagelijks bestuur geen juiste afspiegeling van de poli tieke verhoudingen op Texel is. Op een uitzondering na zijn alle leden aan hanger van dezelfde politieke partij. De heer Roeper weigerde daarom de voor gestelde candidatuur te steunen. Dinsdag na Kerstmis zal de Texelse Courant NIET verschij nen. Wij verzoeken lezers en ad verteerders hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant DS. BEERTHUIS BEROEPEN OOSTEREND Ds. J. G. Beerthuis te Oosterend is door de Ned. Hervorm de gemeente te Bathmen (bij Deventer) beroepen. Ds. Beerthuis heeft drie we ken bedenktijd. CURSUS „BETER BEWEGEN" Het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties organiseert in Den Burg, De Koog en Oosterend bin nenkort de cursus „Beter Bewegen". De lessen worden gegeven door de heer Van Heiningen en zijn bedoeld als oefeningen om eenvoudige huishoude lijke bewegingen zoals lopen, tillen, bukken e.d beter te leren verrichten Iedere huisvrouw kan zo haar werk doen op een wijze die haar gezondheid en verschijning ten goede komen. De cursus bestaat uit 12 lessen van lV-i uur. Het aantal cursisten moet in elk dorp 15 - 20 bedragen. Kosten: ƒ10, per persoon. De cursus start op 10 januan te Den Burg, Rode Kruisgebouw, 's morgens 10 uur. In De Koog in het jeugdhuis om 1 30 uur 's middags en in Oosterend in het Hervormd Centrum 's middags 3.15 uur. MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 Ondanks het ongunstige weer be zochten ruim dertig belangstellenden de laatstgehouden vergadering van Bloem bollencultuur Texel. Voorzitter M. Bak ker verwelkomde bovendien de heren Onderwater en v.d. Zwet van de Voor lichtingsdienst. Terugblikkend op het afgelopen jaar kon de voorzitter geen opgewekte klanken laten horen. Volgens hem was de markt voor vele van de door de Texelse kwekers geteelde soor ten bollen slecht en gingen de meeste beneden de kostprijs de deur uit. Ge lukkig beginnen de tulpenprijzcn voor het volgende jaar een beetje aan te trekken. De narcissenhandel is nog stroef. Voor de krokuskwekers was 1966 een wel heel slecht jaar, vond de voorzitter. Een slechte oogst heeft de prijzen naar boven gedrukt zodat het er voor 1967 beter voorstaat. De lelies houden zich nog goed, hoe wel het fusarium en het bladaaltje le lijk aan de winst zitten te knagen. De hyacintenteelt gaf weer betere resul taten en belooft op ons eiland een ren dabele teelt te worden. November 1966 heeft de meeste kwekers nog geen slapeloze nachten bezorgd Toch zal men op de tellen moeten passen, want de kosten blijven stijgen en de prijzen zijn, over het geheel genomen, laag. Een minder goede oogst is daarom al voldoende om een bedrijf in moeilijk heden te brengen. Daarom moet alles in het werk worden gesteld om een goede oogst en een gezond produkt te krijgen. Voorzitter ging voorts uitvoe rig in op het verschijnsel toprot bij narcissen (Zie artikel elders in deze krant). Secretaris C. Schermer gaf, na voor lezing der notulen, in zijn jaarverslag een duidelijk overzicht aangaande de oogstresultaten en het prijsverloop der diverse soorten bollen gedurende het afgelopen jaar. Hij memoreerde de leerzame avonden, die de afdeling heeft georganiseerd. leden. Mogelijk komt dit omdat er be ter land is maar wellicht ook omdat met Ch.I.P C. wordt gespoten, dat bij tulpen groeibevorderend werkt Het effekt bij narcissen is nog niet bekend. Te vroeg koppen veroorzaakt stengel- vuur met de mogelijkheid van stengel- rot. Hoewel de onkruidbestrijdings middelen niet geheel zijn te vertrou wen, kunnen zij toch niet meer doen dan het gewas vatbaarder maken, evenals dat het geval is bij overmatige stikstofgiften, om niet te spreken over een koude, natte julimaand. Toprot krijgt .pas zijn grote kans als de bollen worden gerooid. Daarbij zijn de groen gerooide, al of niet doodgespoten bollen de grote zorgenkinderen. Dus niet doodspuiten? Of de kop rooien en met het rapen wachten tot het loof dood is en geheel los van de bol zit. Dus niet zomaar rapen maar eerst wachten tot het kurklaagje gevormd is? Of is het (Zie vervolg pagina 2) Uit het financieel verslag van de penningmeester I. Bruijn vernamen we, dat de ontvangsten ƒ684,bedroegen, de uitgaven ƒ498,en dat er thans ruim ƒ1100,in kas is. De periodiek aftredende secretaris Schermer werd met algemene stemmen voor 5 jaar herkozen. Tot afgevaardig den naar Haarlem werden benoemd de heren I. Bruijn en Jn. Trap Bij de ingekomen sukken was een brief van de heer Strietman van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst inza ke het recreatiefacetplan Texel. Als dit plan volgens het huidige ontwerp wordt uitgevoerd, zal op het eiland 500 ha. goede bollengrond verloren gaan, zonder dat deze elders kan worden vervangen. Dit heeft onder de kwekers grote onrust veroorzaakt. Het bestuur zal het gemeentebestuur benaderen om dit voor de kwekers zo funeste plan te bespreken. KERSTZANGSAMENKOMST op dinsdag 20 december 1966 in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. Medewerkenden: Koorzang: een gemengd koor samenge steld uit leden van de verschillende zangverenigingen. Dirigent: J. Hooij. Kinderkoor: Leerlingen van de muziek school Texel. Dirigent: C. Rijf Muziek: Kon. Texels Fanfarekorps. Dirigent: C. Rijf. Orgel: P. J. A, Krayma Trompet: L. v.d Wulp. Gesproken woord- begroeting: Ds. D J. Froentjes; toespraak: Kap P. J. C. Bol- lerman; sluiting: Ds. P Uidam. Schriftlezing: Ds. D. J. Froentjes. Samenzang door allen. Programma: 1. Komt allen tesamen; samenzang met Texels Fanfare; 2. Begroeting door Ds. D. J. Froentjes; 3 Gezang 37; koor en orgel; 4. Kindje Jezus, arm en need'rig; kin derkoor met orgel; 5. Schriftlezing door Ds. D. J Froentjes 6. Nu zijt wellecome; samenzang met Texels Fanfare; 7 Ere zijn God; D. Bortnianski; koor met orgel; 8. Komt verwondert u hier mensen; samenzang met Texels Fanfare; 9. Schriftlezing door Ds, D. J. Froentjes 10. O herders in de velden; kinderkoor met orgel; 11. Lieve Jezus, zie ons aan, kinder koor met orgel; 12. De herders zij lagen bij nachte, samenzang met Texels Fanfare; 13. Lobt Gott, ihr Christen, M. Prato- rius, koor met orgel; 14. Gloria in Excelsis; samenzang met Texels Fanfare; 15. Toespraak door Kap P. J. C. Bol- lerman; 16. Gezang 78, Christus geboorte; koor met orgel; 17. Stille Nacht; samenzang met Texels Fanfare; 18. Sluiting door Ds. P. Uidam, 19. Ere zijn God; samenzang met Texels Fanfare. Bij de uitgang wordt een collecte ge houden ter bestrijding van de onkosten.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1