VEROORDELEN Recept voor een Friese 'doorloper' PLANTIAC VIEUX m is niet moeilijk BronchiEetfen Nogmaals aandacht voor de nieuwe stallen Goed voor de huid het gehele jaar door 5y2 <yo RENTE DOMINEERT NU TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 Een goede zaak verdient het om meer dan eenmaal onder de aandacht te wor den gebracht Als een „goede zaak" be schouwt de redacteur van deze rubriek ook de bouw van nieuwe stallen, die in 't algemeen veel doelmatiger zijn dan de stallen, waarvoor ze in de plaats zijn gekomen. Dat dit maar niet een „praatje" is, bleek me een paar dagen geleden nog weer eens heel duidelijk, volkomen onopzettelijk. Bij het maken van een bepaalde af spraak met een veehouder, die sinds korte tijd een nieuwe stal in gebruik heeft, werd nl. zonder enige opzet ge zegd, dat de man in kwestie niet zoals voorheen tot „koppiestied" in en om de boerderij was, maar dat hij als gevolg van het feit, dat het werk in de stal veel eerder klaar was, vroeger het land in ging. Ik geloof, dat dit de dingen zijn, waar het om gaat. Arbeid bespa ren is op het moment een zaak, die enorm hoge rente geeft. Weet U, dat voor het kant en'klaar beschikbaar stel len van een werkkracht op het moment een 'bedrag berekend wordt, dat al be langrijk hoger ligt dan zes gulden per uur? De meeste werkgevers zijn van oordeel, dat de lonen, gelet op de kos ten van levensonderhoud, niet te hoog zijn. Laat men in deze „slappe" winter maanden eens nagaan op welke wijze op deze kostbare uren kan worden bezui nigd Daarbij behoort ook het bekijken van stallen en andere bedrijfsgebou wen, die mede met het oog op arbeids besparing zijn gebouwd. Vergeet dan vooral ook met om, als de stal is uit gerust met een dnjfmestgrup, te infor meren naai de ervaringen daarmee. Juist deze week ondervond ik het weer, dat een oudere veehouder, die aanvan kelijk zeer afwijzend stond tegenover het d rij fmestsys teem, na een bezoek aan een paar bedrijven volkomen van mening was veranderd Intussen menen we, dat het goed is ook kennis te nemen van andere sys temen van mestafvoer. We zijn nl. van oordeel, dat in bepaalde gevallen het systeem met de mestbak of het rond gaande kettingsysteem de voorkeur kan VOEDER WINNING OP EENMANSBEDRIJVEN Zoals wij reeds eerder mededeelden is het onze bedoeling om in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar te Oos terend een voorlichtingsbijeenkomst te houden, waar gesproken zal worden over de Voederwinning op eenmans bedrijven. Besloten is dit te doen op donderdag 29 december v.m. 10 uur. Na informaties bij een aantal veehou ders zijn we tot de conclusie gekomen, dat een bijeenkomst in de voormiddag nog iets beter zou liggen dan in de na middag. Noteer de tijd s.v.p. We zijn nl. niet meer in de gelegenheid U in de Texelse Courant nog verder op deze bijeenkomst te wijzen. Wij zijn van mening, dat dit een in teressante en leerzame morgen kan worden. Bij de voederwinning gaat het er n/iet alleen om goed ruwvoeder te winnen, maar het is minstens even be langrijk, dat het op eenmansbedrijven met hulp van loonwerker of eventueel buren mogelijk is om het werk in een niet te lange tijd en zonder overmatige inspanning klaar te krijgen. De heer Kruizenga, specialist voor landbouwwerktuigen en mechanisatie van de beide consulentschappen in Noordholland zal iets vertellen over de nieuwste ontwikkelingen bij het trans port van hooi, terwijl verder ook over het inkuilen zal worden gesproken. Een en ander zal worden otegelicht met dia's. Wij hopen, dat een groot aantal veehouders van Oosterend, het Noor den, Spang en Harkebuurt aanwezig zal zijn. Ieder is hartelijk welkom. Wij denken hierbij ook aan de loonwerkers. verdienen. Ga eens na wat voor Uw bednjf het meest geschikt is. Op het moment zijn er reeds 4 mon tage-stallen op Texel in gebruik. Op de bedrijven van Jac. Bakker, P.H. Polder, A G. Boerhorst, nabij „De Kamp" en B. Vlaming, Nieuweschild, zijn deze stallen uitgerust met een drijfmest- grup, de montage-stal van P. Bakker Pzn., De Westen, heeft een normale grup. Stallen met een mestbak zijn o.m. de ruilverkavelingsboerderijen van J C. Hin Jaczn., Nesweg, Oosterend, en Jn. Witte Yzn., Burger-Nieuwland Het rondgaande kettingsysteem vindt U o.m. op de bedrijven van C. H. Roeper, Spang, N. Bakker Czn., Spang, M. van Exel, Postweg, Eierland, en Gebr. Broekman, „Zeeland". Eierland. Op bovenstaande bedrijven zal men onge twijfeld bereid zijn U aanschouwelijk voor te lichten. VOORLICHTERS VRAGEN VOORLICHTING Iemand, die een landbouwvoorlichter ten tonele voert als een persoon, die alles op zijn terrein weet, of meent te weten, geeft beslist een caricatuur van hem. En een voorlichter, die zelf pre tendeert, dat hij U over alles en nog wat kan inlichten is een „eigenwijze snotneus". „Voorlichters kunnen alleen werken bij de gratie van de landbou wers", schreven we enige tijd geleden En daar bedoelen we mee, dat we om ons werk goed te kunnen doen telkens „de praktijk" nodig hebben. Dat voorlichters niet alles weten en het daarom ook niet in alles met el kaar eens zijn, zou U aan de weet ko men als U de kans kreeg een bijeen komst van voorlichters mee te maken. Als er gesproken wordt over kwesties als de beste methode voor het inkuilen van gras en de beste manier om de mest uit de stal te verwijderen, kun nen er „de scherven wel eens afvlie gen". Er is dan altijd het gevaar, dat de zaak zwart-wit wordt gesteld. Het ene is 100% en van het andere deugt niets. In het algemeen is het beslist niet zo, dat een systeem, dat de één goed noemt nergens toe deugt en dat een methode, waarvan de één zegt, dat het een riskante methode is ook geen goede kanten heeft. Hoe in het volgend seizoen inkuilen? Misschien vraagt U, of daar nu al over moet worden gesproken. De win terperiode is nog maar net begonnen. Maar vergeet niet, dat één van de bronnen om in 1967 een goed advies voor het kuilen te kunnen geven, de graskuil is, die U in 1966 hebt gemaakt. En daarom zijn landbouwvoorlichters naar het resultaat van Uw methode van inkuilen benieuwd. En in dit geval niet in de eerste plaats naar die kuilen, waarmee U geweldig in Uw schik bent (dat horen we ook graag), maar vooral naar de kuilen, waar het resultaat te wensen overlaat. Het gaat ons vooral om de zgn. voordroogkuilen, die de kwalen van warm en schimmelig wor den vertonen. Op een aantal bedrijven gelukt het ieder jaar om een goede voordroogkuil te maken En we kunnen deze veehou ders feliciteren en van harte toevoegen: Ga zo maar door. Daarnaast zijn er op heel wat bedrijven ieder jaar weer teleurstellingen. Waarschijnlijk ligt in een aantal gevallen de oorzaak zo maar voor het oprapen. Te laat gemaaid gras, onvoldoende afdekking met grond, in regenen, enz. Er zullen echter ook ge vallen zijn, waarin de oorzaak minder goed is te vinden. In ieder geval willen we het proberen Daarom doen we nog eens een beroep op alle veehouders, die op het gebied van het inkuilen van gras en ook van de hooiwinning iets kunnen laten zien. Daarbij vragen we speciale aandacht voor de voordroogkuilen, die op een of andere wijze te wensen overlaten. Mo gen we op U rekenen? Friese vieux, paar blokjes ijs. bijvullen met cola of wat anders enproost! Met Plantiac belegen Friese vieux. BtltCE" PLANTINGA - BOLSWARD 5</2% ligt voor u op tafel. Dat is nu de spaarvorm met de dominerende rente; opzegtermijn tot f 10.000,slechts 6 maanden, daarboven 12 maanden. Ook wanneer deze ter mijn u minder goed past, hoeft u nog niet te „passen". U kunt doorgaan met 4'/2% of 3'/2% rente met korte tot zeer korte opzegtermijn. De NMB heeft altijd de juiste spaarvorm voor u. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 DE „GOEIE OUDE TIJD" In één van mijn laatste artikeltjes maakte ik een vergelijking tussen het boer zijn m het verleden en op dit mo ment. Er werd de nadruk op gelegd, dat het op dit moment beslist nodig is om over ondernemerskwaliteiten te be schikken om op succesvolle wijze boer te zijn. Ik waagde het om te zeggen, dat het niet meer mogelijk was op de gezapige, gemoedelijke manier van vroeger boer te zijn en te blijven. Toen ik dit neerschreef dacht ik aan het ge dicht, dat spreekt over het genoege- lijke voortrollende leven van de land man. Een trouwe lezer van deze rubriek, die „de leeftijd der sterken" (70 jaar) al ver gepasseerd is, sprak mij aan over bovenstaande uitspraak. Hij vertelde mij, dat hij het meestal met de inhoud van deze rubriek eens was, maar dat hij van mening was, dat het beslist niet zo is, dat het boer zijn van zo'n 60 tot 70 jaar geleden een gezapige en ge moedelijke bezigheid was. Ook toen betekende boer-zijn, dat je op je teilen moest passen. Om dat te illustreren vertelde hij de geschiedenis van een paar boerenge slachten. En toen moest de redacteur van deze rubriek inderdaad toegeven, dat het ook voorheen zo was, dat de gevolgen van al te grote „gemoedelijk heid" en „gezapigheid" dezelfde waren als nu, n.l., dat je uitgerangeerd werd. M'n gesprekspartner formuleerde het zo: „Ook toen was het dikwijls vechten met het mes in de bek". En dit brengt mij tot de conclusie, dat ook voor het boer-zijn in die „goede oude tijd" vak bekwaamheid en ondernemerskwali teiten nodig waren. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR TEXEL Het versdag in de krant van dinsdag van de onlangs gehouden vergade ring van Bloembollencultuur Texel was niet volledig. Een deel van de kopij, die ons door onze medewerker, de heer H. Bruijn werd verstrekt, is blijven liggen als gevolg van een mis verstand bij de redactie. Onder aan biedingen van onze verontschuldigingen publiceren wij het weggelaten gedeelte alsnog. De heer v.d. Zwet van de Voorlich tingsdienst wees tijdens de bijeenkomst op het grote nut van het selecteren. Betere partijen geven hogere opbreng sten. Begin ermee in de schuur, aldus de heer v.d, Zwet., zoek het plantmate- riaal goed uit. Grote bollen, geoogst van kleine maten zijn de beste om mee door te telen. De maten moeten apart worden opgeplant. Dit geeft een beter overzicht op het veld bij het opruimen der stekers, die regelmatig verwijderd dienen te worden. Eerst spuiten, dan pas ziekzoeken. Niet koppen voordat de bloem begint te kleuren om verlopin- gen en dwalingen te kunnen verwijde ren Spreker adviseerde ook de narcis sen te bespuiten, waardoor schimmels worden vernietigd en de kans op top- rot afneemt. Bij het koppen van tulpen kan men beter breken dan snijden, daar mei het mes sappen van virus- planten kunnen worden overgebracht. Veranderingen De heer Onderwater, eveneens van de Voorlichtingsdienst, wees daarna op de grote cultuurveranderingen van de laatste vijftien jaar. Het is thans moge lijk gedurende het gehele jaar bolbloe- men aan de markt te brengen. Spr. gaf een overzicht van de werkzaamheden in het laboratorium van bloembollen- onderzoek, waar men er steeds naar streeft de kwaliteit van bollen en bloe men op te voeren. Na in zijn slotwoord de heren On derwater en v.d. Zwet te hebben be dankt, deelde de voorzitter nog mee dat de heer Muller van het laborato rium voor bloembollenonderzoek is uit genodigd om binnenkort een lezing te komen houden inzake de leliecultuur. H. Bruijn ZONDER COMMENTAAR Er is vastgesteld dat er een verband bestaat tussen roken en verkeersonge lukken, maar de oorzaak is niet duide lijk, aldus de conclusie van een rapport van deskundigen van de universiteit van Columbia. Men heeft zes jaar aan dit onderzoek gewerkt. DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 10. Wat sta je daar nog als een zout pilaar?" Ze draaide zich om en keek op de klok. „Het is over tienen! Je bent toch zo bezorgd voor m'n reputatie, nietwaar? Schiet op. je bent al over tijd. En ga alsjeblieft de werkplaats door.De mensen mochten er anders wat van denken...." Hij trok zuchtend zijn colbertjas aan Tenslotte haalde hij zijn schouders op. Wat moest je daar nu van denken? „Bedankt voor alles, Mientje. Sorry, als je me misschien verkeerd beoor deeld hebt.Dit.Ik zou het niet kunnen, en...." Maar hij sprak opeens in een lege kamer, want Mientje was naar de slaapkamer gegaan en had de deur met een slag dichtgegooid. HOOFDSTUK 6 De volgende morgen bracht Mientje als gewoonlijk om half elf de koffie in de werkplaats. Ze knikte vriendelijk naar de meesterknecht en naar Max Ellegers, keek wat rond en ging daarna weer naar huis. 's Middags met de thee hetzelfde recept. Om half zes bracht hij de sleutels in de keuken, waar Mientje boontjes zat af te halen. „Hang ze maar op; je weet de plaats" Max aarzelde. „Ben je nu boos op me, Mientje?" „Ik kijk wel uit. Voor de man, die een oogje op me moet houden". „Dat is hatelijk". Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Het is de waarheid, meneer Elle gers. Overigensik kan niet anders dan tevreden over je zijn. Je kwijt je uitstekend van de je toebedeelde taak". „En dat is nog hatelijker". Ze liet haar werk rusten en keek hem minachtend aan. „Jij zou best meer willen, meneertje.zoiets voelt een vrouw intuïtief aan. Jij zo goed als de meeste andere mannen. Getrouwd of niet, dat maakt geen verschil. Maar jij durft niet. In je vak ben je ongetwij feld een meester, Max Ellegers, en daar mag je trots op zijn. Frans is maar wat in zijn sas met jou. Maar voor de rest tegenover een vrouw ben je een kakkebroek, meneertje, een slome ban gerd. Wie wil mij vertellen, dat er van daag de dag nog kerels zijn, die wat durven? Die niet tegen wat risico's op zien? Een stumperd ben je, hoor je? Dat zeg ik. En dat durf ik nog in het bijzijn van Frans te herhalen, als je het nog eens wilt horen. Ga maar in de rij staan bij de honderdduizenden an dere nette mannetjes, die precies lopen op het streepje, dat voor jullie alle maal is uitgestippeld. Die net als jij zijn en smiespelend naar een mooie vrouw durven kijken en er over grinni ken, maar gauw hun hoofd omdraaien, als de een of ander een afkeurende 'blik naar hen werpt. Voor het oog van de wereld keurige mannen, doch die diep in hun hart alles in gedachten de revue laten passeren, wat ze o zo graag in werkelijkheid zouden willen doen. Vertel mij nu alsjeblieft niks. Vroeger was ik een groentje. Toen we pas ge trouwd waren, heeft Frans we wel eens uitgelachen, omdat.... omdat.... nu ja, je zult me wel begrijpen. Maar toen ik wist, wat ik weten moest, en Frans met andere mannen ging vergelijken en mezelf met andere vrouwentoen ik weekeinden logeerde bij mijn zus ters en hun mannen beter leerde ken nen. en niet te vergeten mijn schoonzusters en zwagers.toen ik wat meer aandacht ging besteden aan de jongens hier in de werkplaats, en de mannen op straat, in de bus, in de trei nen, op de stations, toen ging ik steeds meer begrijpen, waar het om gmg in het leven Ik heb er met Jannie, jouw huishoudster over gesproken. Ze is ook getrouwd geweest. Ze zal het jou mis schien ook wel eens verteld hebben, wat ze met haar man heeft meege maakt, misschien niet alles.... jullie zijn allemaal met hetzelfde sop over goten, de een wat erger dan de ander". Ze legde de bak met bonen op de tafel en veegde automatisch haar schort schoon. „Goed", vervolgde ze knikkend tot de man, die nog steeds bij de keukendeur stond, „je mag het nu wel weten. Ik wilde gisteravond wel eens zien, hoe ver ik je kon krijgen. Ik heb er niet eens m'n uiterste best voor gedaan. Na tuurlijk ben ik daar te onervaren in. Tenminste, dat veronderstel ik. Ik heb je al die tijd goed goebserveerd, me neertje, en je was al een heel eind heen op de weg, die ik je wilde hebben. Misschien heb ik het niet helemaal goed aangepakt. Doet er allemaal niet toe. Maar als ik wilals ik alles op alles zet, dan maak ik je tot mijn slaaf, versta je? Wanneer mij dat het beste uitkomt, vanavond, nu op dit eigenste ogenblik, of morgen of wanneer dan dan ook. Ik bezit precies datgene, wat vrijwel iedere vrouw bezit om een man het hoofd op hol te brengen. Misschien doe ik dat nog wel eens een keer. Jou of een ander, dat is me om het even. En het kan me daarna ook geen blik sem schelen, wat de mensen er dan van zeggen, Frans inbegrepen. Al zou ik het alleen maar doen om de sport. Zo, nu weet je hel. Nu weet je meteen, wat je aan me hebt. Blijf me voortaan maar een flink eind uit de weg. Gisteravond heb je gezegd, dat ik een verbazend ge vaarlijk vrouwtje ben, niet? Dat heb ik goed verstaan, meneertje. Goed, dat ben ik. Daar ben ik nu trots op. Frans heeft praktisch geen interesse meer voor me. Daarom was ik bang, dat ik niets meer bezat om een man te kun nen boeien. Maar nu weet ik het!" Ze keek hem triomfantelijk aan, haar ar men over de borst kruisend. „En als dat zo in mijn kraam te pas komt, zal ik er gebruik van maken". Ze schudde haar hoofd. „Denk jij maar niet, dat je het eerste proefkonijn was, meneertje. Ver leden jaar logeerde ik bij mijn zuster Els. Ze is getrouwd met een schoolfrik, die sinds enkele jaren hoofd is. Een me- néer, want hij ih bovenmeester, niet waar? Ze hebben vijf kinderen, waar van de oudste twee al op school zijn. Ik was er in de grote vakantie. Centen om 'een paar weken in pension te gaan hebben ze natuurlijk niet. Hoogstens een dagje uit. Els ging op een warme middag met de beide oudsten naar het strand, waar ze maar enkele kilometers vandaan wonen. Ik nam op me voor de drie kleinsten te zorgen tot ze weer thuis was. Natuurlijk bleef meneer de Ho«»t dronk In toblstvorm. 95ct echtgenoot ook thuis. Aan de manier, waarop hij me bekeek, als hij dacht, dat ik er geen erg in had, wist ik al hoe hij was. Het was snikheet, dus ik had een luchtig jurkje aan. Ik had net de twee kleintjes naar bed gebracht voor hun middagslaapje de vierjarige Kees speelde buiten in de tuin, toen ik hem achter me hoorde. Ik bleef in af wachting bij de deur staan. Opeens sloeg hij de armen om me heen en zoende me in mijn nek. Ik draaide me om en vroeg: „Wat ben je nu van plan?" Hij lachte en antwoordde: „Niets. Alleen maar zoenen. Je bent een verleidelijke vrouw; ik ben met de ver keerde getrouwd". Ik ben niet van steen, dus liet ik hem een poosje zijn £anS gaan. Op de halfdonkere overloop. Ik had met hem kunnen doen, wat ik wilde. En dat kan ik met jou ook. Met iedere man. Er is geen verschil. Dat kan iedere vrouw, als ze dat persé wil. 'Hij.... Cor.de man van Els, viel al bij de eerste passieve aanval. Hoe zou het gegaan zijn, als ik hem willens en wetens had aangemoedigd? Ik had zijn carrière kunnen breken. Zijn hu welijk kapot maken. Een schandaal veroorzaken. Maar dat doe ik natuur lijk niet, want Els is mijn zuster en ze is stapel op die smeerlap. En jij bent geen haar beter. Jullie zijn allemaal hetzelfde". Hij schudde zijn hoofd. „Je vergist je, Mientje, als je man thuis komt, vol gende week, kan ik hem met eerlijke ogen aankijken". (Wordt vervolgd) -

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5