3d eró smederij kiljan op blote voeten BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER lil MNIEIÏWS JSa Kerstmis geen krant - - - - - - - - J EEN KERSTVERHAAL ÜOOR GUI FORTGENS „NATUURLIJK KUN JE MEE, zei de ingenieur maar ik waarschuw je vooruit. Je wordt opgevreten door de muskieten. En enkele nachten zul je moeten doorbrengen op een tikar, want bedden zijn er niet. We nemen ze niet mee ook. Wij zijn er aan gewend om zo te slapen, als het moet." Het kon mij weinig schelen wat die ingenieur allemaal stond te beweren. Ik was nu eenmaal in Bandjermasin op Kalimanten (het departement had mij er heen gestuurd om een rapportje te maken over diamantwinning of het vlechten van matten, ik weet het niet meer precies), en teruggaan naar Dja karta had geen zin, want ik zou er in het gunstigste geval daags voor de kerst terug kunnen zijn, en wat dan? Een beetje rondhangen in mijn vrijge- zellenkamer, getrouwde kennissen be zoeken die er nu juist behoefte aan hadden om met de kinderen onder el kaar te zijn? Nee. ik kon beter in Bandjermasin blijven, in mijn rapport schrijven dat ik nogal wat moeite had gehad om aan gegevens te komen, en zorgen dat ik nog net voor de jaarwisseling op het departement terug was. De ingenieur had me verteld dat hij rond kerst een stuk van de Barito wilde opvaren, dat hij dat vóór de oorlog al tijd al deed, en het nu voor hel eerst na tien jaar weer wilde doen. Na de overdracht in 1950 was de guerilla in Zuid-Kaliman ten gestaakt, en hij ver trouwde erop dat er voor hem geen gevaar meer was. Het noemen van de Barito had bij mij iets van het avontuur aan het gloeien gebracht. De Barito, de mach tige. Ik hoorde onze dorpsmeester in mijn herinnering vertellen dat in vergelijking met de tropische rivieren onze Nederlandse Rijn een boerensloot was, en wij moesten hem wel geloven, want hij had ons foto's laten zien, van Drie films heeft het City-theater voor het komend Kerst-weekend op het programma staan. Zaterdag- jen zon dagmiddag een vrolijke en muzikale rolprent „Kissin' Cousins" met in de hoofdrol de nog altijd populaire Elvis Presley. Deze keer kan men hem zien in een dubbelrol Het verhaal: voor het aanleggen van een nieuwe interconti nentale raketbasis heeft de Ameri kaanse luchtmacht een terrein uitge zocht in Tennessee, de smoky Moun tain. Deze berg is ongelukkigerwijs in bezit van de familie Tatum die, uit angst dat hun clandestiene whisky stokerij wordt ontdekt, iedere vreem deling met vuurwapens op een afstand houdt. Het valt voor luitenant Josh Morgan, die opdracht krijgt de familie te bepraten, niet mee het vertrouwen te winnen. Morgan heeft echter een belangrijke pijl op zijn boog: zijn oud tante is in 1907 met een Tatum ge trouwd en als hij dit feit eenmaal be kend maakt, wordt hij enthousiast ont vangen, vooral door de twee knappe nichtjes Selena en Azalea Een aardige bijkomstigheid is dat de luitenant spre kend lijkt op de zoon des huizes, die later met een der vrouwelijke lucht machtsoldaten een romance opzet. Een onschuldig verhaaltje dus, dat echter alleen dient om hoofdrolspeler Elvis '(als Morgan en Joudy Tatum) gelegen heid te geven, al dan niet swingend, een reeks topsongs ten gehore te brengen. (In kleuren toegang alle leeftijden). Een wat grimmiger film is „De man met de blinddoek", een opwindende spionagefilm, waarin de befaamde ster ren Rock Hudson en Claudia Cardinale de belangrijkste rollen vervullen. Maar in dit verhaal ontbreekt de komische noot niet, zodat de kerstsfeer er zeker niet door zal worden vergald. Tijdens zijn dagelijkse rit te paard door het Central Park in New York wordt dr. Snow, een bekende psycholoog, aange houden door iemand van de „Nationale Geheime Dienst" die hem in contact brengt met ene generaal Pratt, een dei- leiders van die dienst. Snow wordt ge vraagd de natuurkundige Vicenti, die last van neurotische aanvallen heeft, te helpen. De patient komt dagelijks in aanraking met zeer geheime zaken en en daarom mag de medicus niet weten waar zijn patient zich bevindt. Hij wordt er daarom geblinddoekt heen gebracht en omdat de eerste behande ling geen succes is, gebeurt het meer dere malen. Dan komt de dokter plot seling in contact met een knap meisje, dat hem evenwel de medische gehei men van Vicenti op listige wijze af handig maakt. Dit is het begin van een reeks dolle verwikkelingen, die eindi gen als de betrokken dame en dokter Snow elkaar in de armen sluiten, nadat zij een spionnenbende hebben opgerold met behulp van het leger van de V.S., krokodillen en een muilezel. (In kleu ren toegang boven 14 jaar) Speciaal voor de jeugd wordt maan dagmiddag om drie uur de spannende film „De nieuwe avonturen van Mak ker" gedraaid. Het zijn de spannende avonturen van de dappere wolfshond, die de zoon is van de befaamde Rin-Tin -Tin. Ook ouderen zullen van deze film genieten. die ouderwetse kieken waarop mannen stonden met fikse snorren, witte hoog gesloten pakken en tropenhelmen op, die bismarckiaans aan de oever ston den en niets dan water zagen Met diepe basstemmen bromden de twee zware buitenboordmotoren. Ze stuwden de platboomde boot met ge weld door het grauwe water. Behendig stuurde de mantri het nerveuze scheepje tussen drijvend hout uit het oerbos door. Het begon al weer bar stend heel te worden. De ingenieur, die in Zuid-Kaliman- ten de landbouw moest bevorderen en dat ook deed met een idealisme waar je sprakeloos van werd, deed zijn schoe ien uit. Een symbolisch gebaar. Hij zou ze ook niet meer aan doen voordat wij weer terug waren. Eenmaal buiten de stad voelde hij zich opgenomen in de natuur, als een kind van het land Dan ging hij barrevoets, zoals de dajakkers doen, zelfs al bezitten zij grote rijk dommen uit de bosrubber Maar ik hield mijn schoenen aan De ingenieurs-vrouw, een dajakse van geboorte uit een geslacht dat wij in Nederland halfadel zouden noemen, snapte honderd uit. Zij voelde zich als een koningin, die in haar domein op inspectie uittrok. Zij was ons visite kaartje, de sleutel op de vriendschap van alle dajakkers die wij zouden ont moeten. De mantri vertelde mij over zijn roemruchte daden als guerilla. Hij was leider geweest van een sabotage-ploeg, maar had, praktische kerel als hij was zijn diensten weer ter beschik king van het gouvernement gesteld, toen het gezag aan mensen van de eigen bangsa was overgedragen Hij was een gematigd nationalist, niet er op uit vrijheid te winnen ten koste van bloed, maar hij had ook niet aan de kant wil len staan. Hij was blij dat er weer rust was, en zat kennelijk aan het roer te genieten van de tocht. Hij zorgde voor het onderdak 's nachts in de woning van een dorps oudste. De maaltijden waren sober rijst met geroosterde rivierkreefjes van een heel klein soort, meer schaal dan vlees; knollen met bruine suiker, soms een ei .(de mantri wist er niet altijd aan te komen) en zwarte koffie. Maar het deed er allemaal niet toe, want de tocht was zo indrukwekkend, dat de hang naar een verzorgde maaltijd en een bed ongemerkt vervaagde. De nachten bracht ik sluimerend op een tikar, met een klamboe vol gaten als bescherming tegen de muskieten, door. Nog herinner ik me de scherpe lucht van de obat-njamoek, die in het slaapvertrek aan een ijzerdraad hing te smeulen om de muggen te verdrijven. Zelfs overdag in de boot staken we de obat aan, zo fel waren de kleine kwelgeesten op ons bloed gesteld. Eerst iaat kwamen wij na twee et malen in het dorpje aan, dat het doel van de tocht was Het lag als een eiland in het moerasbos langs de rivier. De grond deinde en was zo drassig, dat mijn schoenen binnen een kwartier als kluiten modder aan mijn benen hingen. Ik begreep waarom iedereen op blote voeten ging, en deed nu ook mijn schoeisel uit. De aankomst van de boot was voor de kleine nederzetting een feest. Ieder een stond op de wankele steiger die ver de Barito in stak, ook de staf van een Zwitserse zendingskolonie, die achter het dorp een paar barakken had staan en aan de rivier een kerkje had ge bouwd, dat een natuurgetrouwe kopie was van de godshuizen zoals ze in de alpendorpjes voorkomen, alles van hout, zelfs de „dakpannen". De ontvangst was van een zo won derlijke blijheid en zo gastvrij, dat iedere traditie van mij afviel. Ik voelde me naamloos, zonder nationaliteit, zon der enig besef van maand of jaar. Maar de Zwitsers zeiden dat het „heiligen- abend" was, de avond voor kerstmis, en dat was ook zo. Ze ontvmgen ons in hun barak, bo den ons britsen aan met matras en lakens, en vertelden van de grote broe derschapsmaaltijd die de volgende dag als hoogtepunt van de kerstviering in de school van het dorp zou worden ge houden. Natuurlijk, wij zouden aanzit ten, daar waren wij voor gekomen, met onze ingenieur en zijn vrouw, die tien jaar niet meer in de nederzetting waren geweest. Op de steiger hadden zij tientallen handen geschud, naar na men geraden die zij waren vergeten, ingespannen naar gezichten gekeken die ouder waren geworden maar die zij toch nog herkenden. Tien jaar, met een wereldoorlog, Japanse bezetting, hon ger en dood, terreur en guerilla voldoende ellende om alles te hebben vergeten. Tegen twaalf uur op de kerstmorgen kwam het halve dorp ons bij de barak afhalen. In optocht gingen we, de Zwitsers voorop met de dorpsoudsten, naar het schoolgebouwtje van gedèk, door de goeroe en zijn leerlingen ver sierd. De school was niet meer dan één vrij groot lokaal (als je een ruimte van een dajakse dorpsschool zo noemen mag) met getemperd licht, dat door spleten en kieren binnenviel. Door de bonte versiering had het interieur iets van zo'n ouderwets Hollands dorpscafé, waar de papieren slingers die al jaren dienst doen, weer eens van zolder zijn gehaald en tóch maar opgehangen, hoe verschoten ze ook zijn. Van schragen en planken waren lan ge tafels gemaakt. Op de hoofdtafel stond een kerstboom, dat wil zeggen iets wat als een kerstboom herkend wilde worden Nog nooit in mijn leven had ik zo'n schamel ding gezien. De boom, een imitatiegeval dat zelfs in een uitverkoop van een derderangs ba^ar geen aftrek meer zou vinden, had ech ter een ereplaats gekregen. Hij stond op een blok hout om hem wat groter te doen schijnen. Aan de takken van pa pieren namaakgioen (ik zeg wel groen, maar de kleur was grauw als modder water met waterplanten) hingen snuisterijen, die vrouwen voor de gele genheid hadden afgestaan. De ster op de top was uit biezen gemaakt Het was een foeilelijk ding, maar met zulke eerlijke bedoelingen neergezet, dat iedere gedachte zelfs om erover te gnuiven meteen werd teruggedrongen. De ingenieur zat aan het hoofd van de tafel, met de kerstboom vlak voor zijn gezicht. Als hij naar de andere ta fels wilde kijken, moest hij zich naar links of rechts wenden. Jonge meisjes dienden het feestmaal op. Biboen-soep kregen we, met over vloedig kippevlees. Alleen bij de inge nieur ontbrak het vlees. Grote hard gekookte eieren dreven er in zijn kom, en hij at met smaak. Waarom wij vlees, en hij eieren? Hij vertelde mij dat hij nog vegetariër was toen hij voor het laatst in het dorp was geweest. Toen hadden de dorpelingen ook bihoen-soep met kip opgediend, maar hij had het eten laten staan. De levensnood in het jappenkamp had hem echter het vege tarisme doen vergeten. De dajakkers daarentegen herinnerden zich nog, dat zij hun gast destijds niet op de juiste wijze hadden ontvangen, en nu was er apart een vleesloos gerecht voor hem bereid. Aan de tafels zaten de oudsten van het dorp, christen-dajaks maar ook dajaks lie het geloof van de voorvade ren nog aanhingen, en islamieten. Zij zaten ontspannen bijeen, zorgeloos, vergenoegd over de feestmaaltijd en hun gasten. In de dajakse taal sprak de inge nieur hen toe, zei een paar woorden over kerstmis en de boom, wenste de dorpelingen en de Zwitsers zegen toe en voorspoed, en vertelde iets van zijn plannen te trachten delen van Zuid- Kalimanten in te polderen en bouwrijp te maken. De mannen luisterden aan dachtig. Ze begrepen hem. Ze voelden veel voor die inpoldering, maar het is er nooit van gekomen, want de tijden zijn veranderd. Waar de ingenieur en zijn goede vrouw zijn terecht gekomen weet ik niet. Misschien zijn ze toch wel in Kalimanten gebleven. Maar als ik aan ze denk, dan komen de Barito en het meest wonderlijke kerstmaal dat ik ooit heb meegemaakt weer bij mij boven. Vaak al heb ik deze belevenis ver teld, en ik heb haar nu maar eens op geschreven. Want is het geen wonder lijke zaak aan te zitten rond de kerst- boor met een keurige stropdas om (heus, ik had zowaar in mijn simpele bagage een stropdas meegenomen) maar met blote voeten onder de tafel? De bemodderde schoenen, die ik in een hoekje van de galerij van de barak had gezet, heb ik bij het vertrek laten staan. Barrevoets kwam ik in het hotel in Bandjermasin terug. Voor de terug rei-? naar Djakarta heb ik een paar nieuwe schoenen gekocht, prima glim mende schoenen, zoals een ambtenaar betaamt die op het departement ver slag komt uitbrengen. Verslag over wat? Over de diamantwinning, over het vlechten van matten? Dat verslag zal ik toen wel geschre ven hebben. Daar twijfel ik niet aan. Maar nu doe ik verslag van de pure vriendschap, het beste wat ik mij her inner uit die dienstreis van Djakarta naar ergens aan de Barito op Kali manten. BIJ VERKOUDHEDEN SURGE DEALER TEL.02220-2224 DEN BURG TEXEL VOOR VADER, MOEDER EN KIND Z.D.H. Na de zware wedstrijd van afgelopen zondag is de achterstand op koploper Watervogels teruggebracht tot 3 pun ten, goed voor de 2e plaats. Met de kerstdagen wordt er niet gespeeld Het le is vrij en het 2e is aan z'n winter- vakantie begonnen, evenals adspiranten en welpen Allen prettige feestdagen toegewenst. PLATTELANDSVROUWEN HADDEN ADVENTSAVOND In hotel „De Lindeboom-Texelhiel den de leden van de Plattelandsvrou wen afd Texel vorige week een ad- ventsavond, die veel belangstelling trok. Er waren ongeveer honderd dames aanwezig. De zaal was sfeervol ver sierd met kerststukjes, die door de le den zelf waren gemaakt, onder leiding van mevrouw Plaatsman. Het program ma vooi deze adventsavond werd ver zorgd door de voordrachtskunstenares Do van der Ben uit Amsterdam. Zij bracht poëzie en proza, betrekking hebbend op Kerstmis. Zo werden ge dichten voorgedragen van Van Duin kerken en IJsselstein en enkele verha len van o m. W. Brandt, Anna Blaman, G. Bomans en Clara Lennart. De plat telandsvrouwen zien terug op een sfeervolle en geslaagde avond DE COCKSDORP De Plattelands vrouwen van De Cocksdorp en Eier- land hielden hun adventsavond maan dag in hotel „De Hoop". Mevrouw W. Kikker t-Neuteboom, na langdurige ziekte weer aanwezig, verwelkomde een behoorlijk aantal dames. Na een korte inleiding werden enkele kerst liederen gezongen en trad een koortje op dat uit diverse leden was samen gesteld Een zeer gewaardeerde bijdra ge aan de avond leverden ook mevrouw Siebinga (piano) en de heer Smeenk (viool). Gaste was mevrouw Dusoswa- de Bruin, die enkele gedichten en een kerstverhaal voordroeg. Na de pauze bracht mevrouw Dusoswa enkele sprookjes, afgewisseld door muziek en zang. De zaal was in kerstsfeer ge bracht door diverse zelfvervaardigde kerststukjes, die later naar zieken en bejaarden werden gebracht. Het pro gramma van maandagavond werd dins dagmiddag herhaald voor de bejaarden, zodat deze een fijne middag beleefden Aan het slot van de bijeenkomst van maandagavond bracht mevrouw Kik kert dank aan alle medewerkenden en overhandigde aan de heer Smeenk een boekenbon. BILJARTKAMPIOENSCHAP TEXEL Eerste en tweede kerstdag wordt gespeeld om de Coupe „Jan de Wit" (offi cieus kampioenschap Texel) door de sterkste biljarters van Texel. De stand na de eerste ronde 4e klasse libre is H. van Heerwaarden R. Daalder T. Molenaar S. Rijk A. Dekker G. Visser H van Zeijlen C. Smit 2 2 100 38 14 2,74 2 2 100 73 6 1,37 1 1 50 36 8 1,39 1 1 50 48 9 1,04 2 2 82 52 8 1.58 1 1 41 36 4 1,14 1 1 42 48 4 0,88 2 2 44 59 5 0,75 Dinsdag na Kerstmis zal de Texelse Courant NIET verschij nen. Wij verzoeken lezers en ad verteerders hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant i i, rzwMawlA'IU'MM De amazonen! achterop hoe charmant ook - u uil veilig- heldtororwegingen per januari nief moer toegestaan Voor de bromttclseri wat dit al zo. In hel vervolg it de enige jjisto manier tan achleropzitten om de benen aan beide kanten le plaatten Finale zaterdagavond. INGEKOMEN PERSONEN George J. Harte, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Christina J. Heidweiller ev. Dijker, van Bloemen- daal, Oscar Menliklaan 7 naar zomer woning achter Klif 16 te Den Hoorn; Gerrit J. van de Craats, van Buiten haven 5, Den Helder naar H 131; Maria J. W. Dukers, van Den Helder, W. Barentszstr. 51 naar Den Burg, Keesomlaan 38, Welmoet de Waard ev Riteco, van Naarden, Handellaan 17 naar zomeiw. achter H 32a. VERTROKKEN PERSONEN Trijntje van den Hoek, van A. van Hollandstr. 6, Den Burg, naar Hilver sum, Reigerstraat 20; Matheus M. J. Knaapen, van H 131 naar Schagen, Markstraat 6; Wilhelm A. Riem, van H 131 naar Katwijk, Wassenaarseweg 75; Jan Mosk, van Parkstraat 2, Den Burg, naar Amsterdam, O.Z. Voorburgwal 36, Catharina C. Mosk, van Parkstraat 2, Den Burg, naar Amsterdam, Roelof Hartplein 2; Theodora C. Dros ev. Van Gelder, van De Ruyterstraat 62, Oude- schild, naar Amserdam, Karei du Jar- dinstraat 50; Janke C. Feenstra, ev. De Lange, van Den Burg, Warmoesstr. 32, naar Den Helder, Vismarkt 17 EILANDCOMPETITIE KLAVERJASSEN Na twee wedstrijden is de stand 1. Oudeschild II 67.521 34 2. Oudeschild I 64.353 24 3. Den Burg I 62.049 21 4. Combinatie 60.548 20 5. Den Burg II 60.446 15 7. De Koog II 55.997 '11 6. De Koog I 59.849 18 8. De Waal 54.232 18 De hoogste tien koppels 1. Echtpaar Vermeulen 14.405 7 2. v.d. Molen-Gielis 13.682 4 3. mevr. Hemelrijk-K. Vlas 13.515 6 4. T. Dekker-A. Boogaard 13.481 5 5. P. de Brok-J. Verhagen 13.431 4 6. Kalverboei-Sikkeleras 13.401 5 7. Jac. Koning-D Westdorp 13.299 8 8. Hartog-Dros 13.194 7 9 Echtpaar Bruin 13.141 5 10. Echtpaar Spaans 13.058 4 POSTZEGELNIEUWS De Nederlandse Antillen en Suriname hebben wederom kinderpostzegels uit gegeven. Ze kosten per serie respectie velijk ƒ1,90 en ƒ3,10. De kinderzegels van Suriname zijn tevens nog in blokjes van 3 (2 waarden) verkrijgbaar. Kosten ƒ1,30. In Suriname zijn verder 2 bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uitgege ven ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Bauxietindustrie in dat land. De .prijs per serie bedraagt ƒ1, De zegels kunnen door de leden der vereniging worden afgehaald bij de heer M. J. Witte, Julianastraat 7, Den Burg. COPYRIGHT STUDIO AVAN 48. Het geheime hol van Mokumse Jen was een verborgen spelonk achter een geheime spleet van het rotsplateau, waarop het Gravendrechtse Bos sinds eeuwen gelegen was. Gijs Kaaskorst, beroepsbrandstichter van zijn vak, ont stak een houtvuur, en de boeven ont deden zdch snel van hun drijfnatte, ge streepte goed. Toen wikkelden ze zich in warme dekens en zetten zich in een kringetje om het knapperende vuur. Achter hen, tegen de rotswanden, glin sterden de lopen van geweren en pis tolen „Mannen en kameraden!" zei Mo kumse Jen toen plechtig. „Op een vreemde en voor mijn onbegrijpelijke manier deden zich deze avond in de gevangenis twee ontploffingen voor. De mure benne ingestort en wij hebbe kenne ontvluchte. Voorlopig zitte we hier dus veilig. Een vreemde zaak. ja ja. maar nog vreemder was het feit, dat mijn in het park een geheim zinnig briefje in me hand gefrommeld werd. Een eenvoudige rekenkundige waarheid leert ons nu, dat een plus een twee is!" „Wat heb dat ermee te make?" in formeerde Gijs Kaaskorst, „Het mag wel allervreemdst ge noemd worde, dat mijn in het park effe later nog zo'n briefje in me hand ge frommeld werd. Ik bezit dus nu twee briefies, en die sal ik gaan voorleze.." Mokumse Jen opende de twee brief jes en begon ze te bekijken, verwon derd glurend van de een naar de an der. „Wel verhoppieü' zei hij. „Ze hebbe allebei letterlijk dezelfde inhoud! Hier staat; Gij hebt Uw bevrijding te dan ken aan mij, geheim agent X 13-11 Kom morgenmiddag om twee uur ach ter de slotruïne. „Benne ze allebei van X dertien- ellef, baas?" wilde Vosse Jopie weten. „Het andere briefie is van B 47-11 antwoordde Jen. „We motte d'r toch maar heen, want het benne onze bevrijders", vond Gijs Kaaskorst.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7