Waaraan had Texel het goede seizoen 1966 te danken? m Aantasting rentabiliteit door sterk gestegen kosten Het bloembollen bedrijf in 1966 J. W. Dekker In andere kustplaatsen minder tevredenheid **x/rt Faam iMAMdtn lipww I >150 1 Bouu. törvteïN Recreatieplan eist kostbare grond DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 27 december: J. A. v.d. Slikke-C. Meedendorp 02 P. Kooiman-W. Bakker 20 J. v. Heerwaarden-P. W. Kooi 20 J Vinke-C. Groenhof 11 C. v.d. Werf-J. Hooijberg 02 E. Bonne-D. v.d. Werf 02 G. Dros-Jb. Koorn 02 J. Bosch-C. Vinke 02 C. Meedendorp won via stukwinst, evenals J. v. Heerwaarden. Jas Vinke liet de winst schromelijk zitten. Zaterdag 7 januari met de boot van 12 uur gaat Texel 2 op bezoek bii E'DC 2 in Enkhuizen. Dit moet gewonnen wor den. 14 januari verwachten we Damlust thuis met twee tientallen. H. Woensdag 4 januari Den Burg, Dc Lindeboom-Texel, Bridgedrive bridgeclub Groot Slem. Vrijdag 6 januari Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub ,,Dc Kieken- dier', aanvang 20 uur Zaterdag 7 januari Eierland, Vliegveldhotel, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp en Eierland jaarvergadering Den Burg, De Lindeboom-Texel. Cabaret avond van de Paardensportvereniging J. W. Dekker nen, waarbij uiteraard de vraag cen traal stond: waaraan is deze achteruit gang te wijten. Oorzaken In die gedachten wisselingen werden als oorzaken onder meer aange voerd: het slechte weer in de afgelopen jaren, de vervuiling van wegen en stranden, de nozemterreur, te geringe dienstverlening in de bedrijven als volg van ipersoneelsschaarste, de te sterk gestegen prijzen in verhouding tot het gebodene, de goedkope vlieg reizen naar warmere oorden en vele andere meer of minder belangrijke re denen, alle echter te brengen onder één noemer: anti-propaganda. Men kan nog zoveel doen op propa gandistisch gebied, wanneer een aantal van de bovengenoemde faktoren het stempel drukt op een bepaalde plaats, zal de anti-reklame de sterkste zijn en een moeizaam veroverd terrein snel terugeisen, met alle gevolgen van dien. De Nederlandse taal zit vol met spreekwoorden en gezegden. Eén daar van luidt: „het gaat als een lopend vuurtje", het gerucht, dat door de één van de ander wordt doorgegeven, de prettige ervaring, maar in veel sterkere mate de onprettige, de teleurstelling, die men zo moeilijk kan verkroppen. Het is een illusie te veronderstellen, dat iedereen aan een bepaalde plaats slechts de meest prettige herinneringen bewaart, alle idealisme ten spijt. Zo lang echter de overgrote meerderheid tevreden huiswaarts keert, heeft de anti-propaganda weinig kans. Waaraan? Moeilijk te bepalen is, waaraan Texel het goede seizoen te danken heeft, mo gelijk nog moeilijker dan het zoeken naar de redenen van een minder gun stige ontwikkeling. Zonder twijfel is de gevoerde propaganda in kranten en tijdschriften, voor radio en televisie van zeer grote invloed geweest voor de ontwikkeling van het toerisme op Texel, zoals afgeleid kan worden uit de reacties op deze publikaties. Blijvende waarde, zo niet een veelvoud daarvan, heeft deze propaganda eerst, wanneer de gasten huiswaarts keren met over het algemeen goede herinneringen aan: die prima bootverbinding naar Texel; dat uitgestrekte strand, de vrije bossen en duinen; het afwisselende landschap; de rust en de ruimte, die men er nog in overvloed kan vinden, wanneer men dat wenst; de dikwijls gunstiger weersomstandig heden; maar vooral aan het peil van de gebo den akkommodatie en de er voor te betalen prijs. Gelet op het feit, dat zeer veel gasten jaarlijks naar Texel terugkeren en vele nieuwe gasten op rekommandatie naar Texel komen, menen wij te kunnen stellen, dat wij wat dat betreft ,in" zijn. Mogen wij besluiten met de wens, dat wij in het komende jaar deze goede reputatie van allen kunnen continue ren. Tot écn van de moeilijkste vragen, die men ons na ieder seizoen kan voor leggen moet de vraag gerekend worden: hoe is het seizoen geweest. Tot het tijdstip, waarop de uitkomsten van de gemeentelijke gastenstatistick bekend worden, tasten wij daaromtrent ook in het duister, althans voorzover het de vaststelling betreft van de procentuele vooruit- of achteruitgang in het aantal overnachtingen. Voor een globale beoordeling van net seizoen moeten wij ons voor dit artikel verlaten op de meningen van de bij het toerisme betrokkenen en de vervoers cijfers van de N.V. TESO, die beide met enige reserve gehanteerd moeten wor den. De ervaringen van onze leden zijn steeds strikt persoonlijk en kunnen on mogelijk een beeld geven van de totale ontwikkeling. Wanneer deze evenwel overwegend gunstig zijn in vele ge vallen zelfs zeer gunstig dan is een zekere mate van optimisme stellig ge rechtvaardigd. In deze mening worden wij nog gesterkt door de vervoerscijfers van de N.V. TESO, ofschoon hierbij moet worden aangetekend, dat deze cij fers geen antwoord kunnen geven op de vraag naar het aantal overnachtin gen, in maatstaf voor de beoordeling van iedei seizoen. De drastische toe name in het vervoer van personen en auto's laat o.i. weinig twijfel over het totale seizoen. Ter illustratie een enkel cijfer: aantallen vervoerde auto's 1965 1966 Pasen 3.392 4.436 1.044 31°/o Pinksteren 6.322 7.909 1.587 25% september 12.946 18.891 -F 5.945 46% aantal vervoerde personen: mei 80.724 115.712 -F 34.988 43% juli 198.585 244.033 L 45.448 22% augustus 191.330 201.664 -F 10.334 5% september 71.020 92.499 -F 21 479 30% Uit deze cijfers blijkt niet alleen een opvallende toename in het vóór- en naseizoen, doch ook de invloed van de nieuwe vakantieregeling. Dank zij een UIT HET AFGELOPEN JAAR Een groot succes werd de toneeluit voering door leraren, oud-leerlingen en leerlingen van de RHBS Texel. Geko zen was het documentaire stuk „Rem brandt" dat vooral dank zij de uitste kende verzorging van decors en co- stuums een indrukwekkende vertoning werd. Op de Ifoto de medespelenden bij het in ontvangst nemen van het ap plaus na de slotscène. verschuiving van de vakanties naar het begin van juli is er in deze maand een duidelijke toename waar te nemen, die en dat is het verheugende bijver schijnsel geen invloed heeft gehad op het bezoek in augustus door een vroeger einde van de vakanties. Dit laatste geheel in tegenstelling tot de er varingen in andere Nederlandse toeris tenplaatsen, waar sprake geweest is van een vakantieverschuiving in plaats van een vakantiespreiding. Het meest opvallende is dit jaar ge weest, dat in de maand juli nog vrij veel kamers in de sector logies-met- ontbijt beschikbaar waren, een situatie die kenmerkend geweest is voor de ge hele Nederlandse kust Dat voor deze akkommodatievorm vooral belangstel ling van de zijde van de Duitse gasten bestaat, kan afgeleid worden uit het feit, dat per 1 augustus het begin van de Duitse vakanties in deze sektor zo goed als geen ruimte meer beschikbaar was. Via de Logies Infor matie Dienst was de dan nog aanwe zige ruimte spoedig gereserveerd. De minder gunstige ontwikkeling van het toerisme in een aantal plaatsen langs de kust is aanleiding geweest tot het houden van verschillende bijeen komsten van bij het toerisme betrokke- NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 31 december tot 6 januari 1967 tel 2182, b.g.g. tel. 2406. De jonge kegelrob die zijn geboorte plaats aan de Engelse kust verliet, de Noordzee overstak en bij paal 28 aan spoelde leefde niet la*ng, ondanks de goede zorgen van de heer G. J de Haan IlflAHClEN 1966, in tal van opzichten een vcelbe- bewogen jaar. Een jaar waarin zelfs grote bedrijven in allerlei bedrijfstak ken moesten inkrimpen of genoodzaakt waren hun deuren te sluiten als gevolg van de steeds stijgende lonen en kosten. Ook het blocmbollenvak heeft het niet makkelijk gehad. Terwijl gedurende de laatste jaren alles veel duurder is geworden, hebben de bollenprijzen daarmee geen gelijke tred gehouden. Dc welvaart is aan het bloembollenvak voorbij gegaan. In de land- en tuinbouw, en dus ook in het bollenvak, kan men nu eenmaal niet zo mechaniseren als in de indus trie. Hier wreken zich de steeds stijgen de kosten De uitkomsten van de achter ons liggende periode rechtvaardigen dan ook allerminst een jubelstemming. Hoop Wel mogen we ons gelukkig prijzen, dat de exporteurs er in geslaagd zijn de gehele oogst van 1966in het buiten land af te zetten, zij het dan tegen iets te lage prijzen. Dit geeft goede hoop voor de toekomst Want als men er in zal slagen de verkoop in het buitenland op te voeren, kan het één en ander een geheel ander beeld naar voren brengen. En dit „zit er zeker in". De EEG, waarnaar bijna de helft van onze bloembollen geëxporteerd worden (Duitsland neemt alleen al 35% van onze totale export) brengt een steeds groter afzetgebied zonder enige belem mering dichter bij ons. Dit. zal onze exportmogelijkheden zeer zeker in gunstige zin beïnvloeden. Daar de Texelse bloembollen om hun prima kwaliteit graag gekocht worden, zou, in verband met deze gunstige i(EEG) vooruitzichten, de uitbreiding der culturen op Texel (sinds 1950 is de oppervlakte verdubbeld en bedraagt deze thans meer dan 200 ha.) gestadig doorgang kunnen vinden Recreatieplan Van kwekerszijde is het daarom te betreuren dat door het nieuwe recrea tieplan, indien dit in de'huidige vorm zou worden gerealiseerd, zo veel kost bare bollengrond verloren zal gaan, hetgeen uit onderstaand rapport van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst moge blijken. 1 De oppervlakte grond binnen dit plan geschikt voor de teelt van bloembollen. a. het gebied van het Kogerveld en ten westen van de Pontweg van af Duinweg tot De Koog. b de polder Eierland a. De oppervlakte geschikte grond voor de teelt van bloembollen beslaat in dit gebied 359 ha. Deze oppervlakte zal, wanneer het plan wordt verwezenlijkt, geheel verloren gaan voor deze teelt. De gehele 359 ha. zal dan in beslag worden genomen door bebossing en terreinen voor zo merhuisjes, tenten en caravans. b. in de polder Eierland zal voor dit zelfde doel een oppervlakte van 145 ha. bruikbare grond verloren gaan. 2. De oppervlakte met bloembollen binnen het recreatieplan. a. In dit gebied staat een opper vlakte van plm. 83 ha. beplant met bloembollen. Voor het grootste deel zijn dit narcissen, voorts resp. een opp. crocussen, tulpen, hyacinthen, lelies, galanthus en frittillaria. Ongeveer een vierde deel wordt dus jaarlijks beteeld met bloem bollen. b. In de polder Eierland wordt een opp. van 10 a 12 ha. beteeld met bloembollen binnen het recrea tieplan. Hier worden ook over wegend narcissen geteeld. Conclusie Als dit recreatieplan verwezenlijkt zou worden zal op Texel ruim 500 ha goede bloembollengrond ver loren gaan. Van deze 500 ha. wordt jaarlijks ruim 100 ha. beteeld met bloembollen. Voor 100 ha. is dus direct vervan gende grond nodig. Men kan echter niet jaarlijks dezelfde grond bete len en er zal dus ook voor de ove rige 400 ha. vervangende grond moeten komen. Het grootste probleem is echter de verwerving van deze, voor de teelt van bloembollen, geschikte gron den. Tot zo ver het rapport Wordt hier niet, ten koste van de bloembollenkwekers, te veel op één (recreatie) kaart gezet? H. Bruijn. UIT HET AFGELOPEN JAAR Op 19 november werd de L.T.S. offi cieel geopend door de heer A. Segaar, inspekteur bij het lager technisch on derwijs Op de foto ziet men van links naar rechts direkteur Bouwman, de heer Segaar en mevrouw Segaar. De laatste gaf het sein tot de daadwerke lijke inbezitneming van het schoolge bouw door de leerlingen In korte tijd braken de jongens de stapel dozen af (achtergrond) waarmee de toegang tot op dat ogenblik was

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2