Wat is duurder, gas of elektriciteit? r Een goed uiteinde... en een goed begin TEM maakte vergelijking Verzekeren bij het Ziekenfonds blijft het meest voordelig Goede resultaten van „Kotex" op Helderse tentoonstelling J V Warmwatervoorziening en koken Wat kunt u doen met een kilowattuur Premies aanzienlijk gestegen TEXELSE COURANT Wat doen we? Gas of elektriciteit? Aangenomen mag worden dat iedere Texelaar voor het verlichten van zijn huis van elektriciteit gebruik zal maken maar of elektriciteit ook voor warm watervoorziening en koken de aantrek kelijkste energiebron is, is voor velen zeer de vraag. De meeste Texelaars beseffende dat de elektricileitstarievcn op ons eiland tamelijk hoog zijn kie zen voak voor (flessen)gas, omdat zij menen dat elektriciteit veel te duur is. De N.V. TEM meent, dat hier sprake is van een misverstand en men was gaar ne bereid dit te bewijzen. Om een rieei antwoord te krijgen of een gezin moet kiezen voor gas of elektriciteit, werden de kosten van deze energiebronnen voor huishoudelijk gebruik met elkaar ver geleken en darabij had men tevens oog voor de typische voor- en nadelen van het elektriciteit- en gasgebruik. De voordelen van butaan (flessen)gas zijn: lagere aanschaffingskosten in de bijbehorende apparaten; tevens ziet men de warmtebron en beschikt men direct over de volle vlam. De nadelen zijn: vochtvorming in de keuken, het innemen van ruimte dooi de fles, in vele gevallen ruikt men het gas, het aanwezig zijn van een fles brandbaar en explosief mengsel. Voordelen elektriciteit: brandschone energie, geen vochtvorming, geen fies- verwisseling, geen reuk, onbeperkte toevoer, bijzonder veilige toepassing van boiler en fornuis, geringe appara- ten-slijtage. Nadelen elektriciteit: hogere aan schaffingsprijs apparatuur (in totaliteit 10 - 15% meer), men ziet geen vlam (indien men niet met elektriciteit is op gegroeid vindt men het ontbreken van een vlam „lastig"). Nu de kosten van het energie-ver bruik per jaa» in dit gemiddeld gezin van 4 personen. Voor de butaan-gasfles gaan we uit van een prijs van ƒ9,65 per fles, thuis gebracht. Voor de elektrische energie nemen we de per 1 januari 1967 geldende ta rieven op Texel, namelijk 7 cent per kWh (het z.g. boiler-tarief) voor de nacht en tussen de middag-verbruiken (10 uur per etmaal beschikbaar) en lOVs cent per kWh. als resterende kWh.- prijs (14 uur per etmaal beschikbaar). In beide gezinnen is het abonnement '(vastrecht) voor de elektriciteit gelijk. Voorbeeld 1: Gezin van 4 personen: man, vrouw, twee kinderen (groot). Aanwezig aan elektrische apparatuur: Diverse lampen voor verlichting, koelkast, stofzuiger, wasautomaat, centrifuge, strijkbout, televisie, radio, elektrische dekens en diverse kleine huish. elektrische appa raten. Het koken geschiedt op gas (bu taan) aangevoerd per fles, de heet- waterbehoefte is ongeveer 50 liter van 80 gr. per dag, hiervoor is een gasgey- ser aanwezig. Kosten: Voor de energie va geyser en butdan- gasstellen 18 flessen (234 kg. butaan), gebracht aan huis ƒ173,70 elektriciteitsverbruik voor de elektri sche apparaten 1600 kWh. a lO'/a cent per kWh. ƒ168, Totaal ..ƒ341,70 bij een permanent gebruik van de spaarvlam in de geyser ong. 3000 uur (extra) van 6-8 gram butaan per uur IV2 tot 2 flessen 14,45 Totaal ƒ356,15 Eventueel aanwezig jaar-abonnement voor flessengas „P.M." Voorbeeld 2; Gezin van 4 personen; amn, vrouw en twee kinderen (groot). Aanwezig aan elektrische apparaten: diverse lampen voor verlichting, koelkast, stofzuiger, Met 1 kWh. van resp IOV2 cent dan wel 7 cent kunt U een gloeilamp van 150 watt ruim 6 uren laten branden; een gloeilamp van 100 watt 10 uren laten branden; een gloeilamp van 40 watt 25 uren laten branden; een stofzuiger ca. 2V2 uur gebruiken, een strijkijzer ca. 1 tot D/2 gebruiken; een theelichtje ca 16 uur gebruiken; een wasautomaat Vs lot een V2 uur gebruiken; een kacheltje niet 1 staaf (500 watt) 2 uren gebruiken; een kacheltje met 2 slaven (1000 watt) of ventilatorkachel 1 uur gebruiken; een broodrooster ca. 2 uur gebruiken; een snelkoker ca. 1 uur gebruiken; een radiotoestel 12 - 16 uur gebruiken; een televisietoestel 5 uur gebruiken; een boiler verbruikt voor het verhitten van 10 liter leidingwater van 0 tot 85 gr. C. (bijna kookpunt) 1 kWh., dus een volle emmer heetwater voor nog geen 7 cent. Gem. van 10 tot 85 gr. C. 0,75 kWh., is gemiddeld 3 - 4V2 kWh. per 50 liter heet water per dag. wasautomaat, centrifuge, strijkbout, te levisie, radio, elektrische dekens en div. kleine huish. elektr. apparaten Het koken gecshiedt op een elektrisch for nuis, de heet-waterbehoefte is 50 liter van 80 gr. per dag, hiervoor is een 50 liter-boiler aanwezig. Kosten: Voor de boiler-verwarming, koken en diversen in de laag tanef-uren 2800 kWlh. a 7 cent ƒ196, Voor div. apparaten, licht en televisie in de hoog tarief-uren 1400 kWh. a lOVs cent ƒ147,— Totaal 343,— Conclusie Door de invoering van het z.g. (boi ler) dubbel-tarief op Texel, met de mo gelijkheid van het 7 cent kWh. tarief verschillen de kosten van het gebruik van gas en elektriciteit niet belangrijk. Het gaat er meer om wat men prettiger vindt in de toepassing. EEN GOEDE RAAD BIJ DE AANKOOP VAN HUISHOUDELIJKE APPARATEN Er komen steeds meer elektrische apparaten, die de huisvrouw veel werk uit handen nemen. De elektrici- teitsleidinqen in de huizen zijn echter niet altijd berekend op toestellen als bijv. een vol-automatische wasmachi ne, drooqtrommel, boiler of elektrisch fornuis. Sluit men zo'n apparaat zon der meer aan op het stroomnet, dan kan de stop doorslaan. Minimaal aanqeleqde elektrische leidmqen, niet alléén in de oude hui zen maar soms ook noq in de nieuw bouw, kunnen namelijk niet onbelem merd qebruikt worden en betekenen veelal een rem op de verdere ontwik- kelinq van de mechanisatie in de huishoudinq. Dit is geen typisch Nederlands ver schijnsel. In geheel West-Europa, voor al in West-Duitsland, is door de sterk gestegen vraag naar elektrische appa raten, met een groter vermogen in kilo watt, dit probleem aan de orde. De be reidheid lees offervaardigheid de installaties van de stroomtoevoer is huis hierop aan te passen is bij de verbrui ker minder aanwezig dan om het zo zeer begeerde en verlangde apparaat te kopen. Voor dit laatste wil men nu eenmaal gaarne dieper in de beurs tasten Wat echter hiervoor aanwezig moet zijn, in de installatie en in de toevoer, beseft en ziet men in vele ge vallen niet. Neem echter, voor U besluit tot het aanschaffen van een kostbaar elek trisch apparaat contact op met een er kend installateur of de N.V TEM. Ze ker wanneer het een toestel betreft, dat meer dan 3 kilowatt gebruikt, kan dit veel narigheid voorkomen. Nieuwe leiding Soms zal het elektriciteitsbedrijf een nieuwe leiding, vanaf het hoofdkabel net (indien mogelijk) naar Uw huis moeten leggen. Het bedrag dat men hiervoor moet betalen is sterk afhan- j0pj9A 'uapaqSipue^suio ap uba is bij aanschaffing van een boiler een speciaal elektriciteitstarief van 7 cent per kWh. verkrijgbaar. Met dit tarief kan men dan heet water maken, koken en wassen, een elektrische deken ge bruiken, een koelkast benutten enz. Voor het plaatsen van de dubbel- tariefmeter, met bijbehorende signaal ontvanger, wordt door het elektrici teitsbedrijf geen kosten in rekening ge bracht. Ook wordt het abonnement voor de stroomlevering niet verhoogd. Over al deze punten kan het elektrici teitsbedrijf of de installateur U volledig inlichten. Stop springt Het vermogen van de elektrische leiding kan men berekenen door het aantal Ampère te vermenigvuldigen met het Voltage. De TEM levert stroom van 220 Volt. Het toegestaan vermogen van een leiding, afgezekerd met 10 Ampère, betekent een maximaal toe laatbare toepassing van 10 x 220 2,2 kiliwatt. Sluit men hierop bijv. een elektrische wasmachine aan van 3 kilo watt dan slaat onverbiddelijk de stop door. Vaak heeft men te maken met 2 of 3 groepen, elk aansluitend op een gedeelte van het huis. De schakelkast heeft dan 2 of 3 stoppen, die men zelf kan verwisselen, wanneer ze doorslaan. Wordt teveel stroom onttrokken, in eens, via één groep, dan slaat de stop van die groep door. Wie even gaat rekenen zal vaak spoedig tot de conclusie komen dat het advies, contact op te nemen met een erkend vakman-installateur, evt. het plaatselijk elektriciteitsbedrijf, voordat men kostbare elektrische apparaten koopt, bepaald niet overbodig is. Pas op Wie handig wil zijn, denkt kosten te besparen, en zonder meer een stop van meer Ampère indraait, moet beseffen Door een advertentie in dit blad is aan de ziekenfondsverzekerden mede gedeeld, wat de door hen te betalen premie voor het jaar 1967 zal zijn. On nodig te zeggen dat deze premies weer fors zijn gestegen. Voor personen boven 65 jaar met lagere inkomens is de be- jaardenverzekering ingesteld, onder verdeeld in drie rubrieken. De premie, die in de bejaardenverzekering betaald moet worden, voorziet maar voor een deel in de werkelijke kosten. Het reste rend deel der kosten wordt aangezui verd door een bijdrage uit de Algemene Middelen van 's Rijks kas. De premie voor de bejaardenverzekering is in te genstelling met de premie voor de vrij willige verzekering een gezinspremie. Boven een gezinsinkomen van ƒ6260, zal men niet meer in de bejaarden verzekering verzekerd kunnen zijn, maal zal men in de vrijwillige verzeke ring moeten worden opgenomen. De premie voor de vrijwillige verzekering moet echter zo hoog zijn, dat de te ver wachten kosten daaruit kunnen wor den betaald. Omdat de kosten regelma tig stijgen blijft ook de premie steeds stijgen. Procentueel zelfs sterker dan andere belangrijke kosten. Velen zullen zich (overigens heel begrijpelijk) af vragen of het nu werkelijk zó duur moet zijn. De ziekenfondsen kennen in principe maar één soort premie in de vrijwillige verzekering, waartegenover staat dat de verzekerden allen dezelfde rechten hebben Het totaal der verstrekkingen, in ziekenfondstermen verstrekkingen pakket genoemd, is zeer omvangrijk. Nu kan de mogelijkheid zich voor doen dat iemand meent zich goedkoper bij een ziektekostenverzekering te kun nen verzekeren. Hij zal echter ver standig doen het ziekenfonds eerst te raadplegen. In de eerste plaats kan het ziekenfonds precies vertellen welk ri sico men zelf gaat nemen als men denkt zich tegen een lagere premie te kunnen verzekeren en in de tweede plaats omdat door het ziekenfonds zelf geheel belangeloos ziektekostenverze keringen kunnen worden afgesloten bij een onderlinge ziektekostenverzeke ring, waarmee in onderling overleg be sloten is de tot een bepaald tijdstip bij een ziekenfonds verzekerde zonder be perkingen en met direct ingaande rechten kan worden verzekerd. Het be langrijkste is dit echter alleen voor hen die met hun inkomen boven de wei standsgrens komen. Schijnbaar Een ziektekostenverzekering iijkt meestal aantrekkelijker omdat de pre mie lager lijkt, maar dit is alleen een gevolg van het feit dat het aantal ver strekkingen veel minder is dan bij het ziekenfonds. Een ziektekostenverzeke ring, die dezelfde rechten geeft als een ziekenfonds zal altijd duurder zijn, om dat een ziekenfonds geen winst maakt. Duidelijkheidshalve vermelden wij de thans gegeven verstrekkingen van het ziekenfonds: Geneeskundige hulp van een huisarts. De verzekerden hebben recht op alle geneeskundige hulp van een huisarts op wiens naam zij bij het ziekenfonds staan ingeschreven. (Voor 1967 is tot op dit moment nog geen overeenstem dat hij niet alleen solt met de veilig heid in huis, maar soms ook de huis installatie en de te gebruiken appara tuur aan eventueel ernstige beschadi ging bloot stelt. „Vaktechnische pro blemen kunnen nog steeds het beste worden opgelost door de vakman". Dit geldt vooral bij elektriciteit, zowel in preduktie, distributie ende moge lijkheid tot toepassing hiervan! ming met de huisartsen over de hono rering bereikt. In de premie voor 1967 zijn de kosten berekend over 1966 plus een trendmaitge verhoging voor 1967). Genees- cn verbandmiddelen door de huisarts. De verzekerden hebben recht op alle door hun huisarts voorgeschre ven genees- en verbandmiddelen. (Voor 1967 geldt hetzelfde als bij de genees kundige hulp is vermeld). Specialistische hulp. De verzekerden hebben recht op alle specialistische hulp, zowel klinische als poliklinische. Verloskundige hulp. De verzekerden hebben thans recht op verloskundige hulp. (Voor 1967 geldt hetzelfde als bij de geneeskundige hulp voor de huisarts is vermeld). Ziekenhuisverpleging. De verzekerden hebben recht op alle kosten van de ziekenhuisverpleging in de laagste klasse gedurende 1 jaar. Dit betreft ook de opnamen in de psychia trische en revalidatie-inrichtingen. Tandheelkundige hulp. Voor de verzekerden wordt alle tandheelkundige hulp vergoed als zij gesaneerd zijn. Kunstgebitten en ge bitsregulaties worden voor een deel vergoed. Uitwendige geneeswijzen. De verzekerden hebben recht op alle bestralingen, massages en spraaklessen als zij medisch worden voorgeschreven. Kunst- cn hulpmiddelen. In zijn algemeenheid wordt aan de verzekerden 90% van de kosten voor de voor hen noodzakelijke kunst- en hulp middelen vergoed. Sanatorium verpleging. De kosten van sanatoriumverpleging worden voor de verzekerde uit de hoofdverzekering voor .75% vergoed. Het resterende deel der kosten wordt vergoed uit de aanvullende verzeke ring. Verpleging in verpleegtehuizen. Gedurende een bepaalde periode wordt een tegemoetkoming per dag voor de verzekerde betaald als deze is of wordt opgenomen in een erkend ver pleegtehuis Kraamzorg. Voor ziekenfondsverzekerden wordt een bedrag van 27,per dag gedu- (Zie vervolg binnenzijde 2de blad) Voor de Landelijke tentoonstelling van Hoenders, Sierduiven. Konijen en Vogels van de K.S.V. „Den Helder en omstreken", gehouden in de Sporthal len te Den Helder van 23 tot en met 26 december j 1 waren door de leden van de K.S.V. „Kotex" 167 dieren inge schreven, nl. 12 hoenders, 55 sierdui- NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND ven, 72 konijnen en 28 vogels. De kwa liteit van de Texelse dieren was weer uitstekend. Bij de diergroep Sierduiven werd 6 maal het predikaat ZZG behaald, nl. 4 x ZZG door de heer J. Kiljan Jr. en 2 x ZZG door de heer J v. Beusekom. Bij de diergroep konijnen werd 8 maal het predikaat ZZG toegekend, nl. 2 x ZZG voor de heer M. Bakelaar, 2 x ZZG voor de heer C. Bruin, en voorts 1 x ZZG voor de heren F. J Halsema, P. v d. Molen, S. Tjepkema en H. v d. Wal. Het winnende dier, een Havanna ram, eigenaar C. Bruin, werd tevens op 1 na beste der gehele show. Dit bijzon dere kwaliteitsdier werd bij de onlangs op Texel gehouden Tafelkeuring ook reeds als beste aangewezen. Bij de diergroep vogels, die dit jaar werd opgericht en voor de eerste maal aan een show deelnam, werden wel zeer hoge ogen gegooid. Niet minder dan 5 dieren behaalden 87 punten. Wel een bijzonder succes als men hierbij in aanmerking neemt dat de kampioen van de Show 89 punten verwierf. Bij deze 5 dieren waren 3 vogels van de heer J. C. de Bruijn, 1 vogel van de heer G. R. Buijsman en 1 vogel van de heer W. P. Geus. Bij deze Landelijke Show had „Kotex" haar clubshow 1966 onderge bracht. De uitslag hiervan luidt als volgt Hoenders: 1. Hollandse Krielhoen, eigenaar F. J. Halsema, Den Burg. Sierduiven: 1. Oud-Holl. Meeuw, blauw, doffer, eig. J. Kiljan Jr., Den Burg; 2 Baard-Tuimelaar, zwart, dof fer, eig. J. v. Beusekom, Noord-Schar- woude; 3. Oud Holl. Meeuw, blauw zilver, doffer, eig. J. Kiljan Jr., Den Burg; 4. Baard-Tuimelaar, rood, doffer, eig. J. v. Beusekom, Noord-Scharwou- de; 5. Hamburger Stick Meeuw, eig. J. Kiljan Jr., Den Burg. Konijnen: 1. Havanna, ram, eig. C. Bruin, Oosterend; 2. Klein Chincilla, ram, eig. H. v.d. Wal, Oosterend; 3. Witte Wener, ram, eig. M. Bakelaar, Den Burg; 4. Witte Wener, ram, eig. M. Bakelaar, Den Burg; 5. Franse Hang oor, voedster, eig. P. v.d. Molen, Den Burg; 6. Groot Chincilla, voedster, eig. C. Bruin, Oosterend; 7. Kleur Dwerg, voedster, eig. F. J. Halsema, Gerrits- land, Den Burg. De N.B.K.V.-prijzen voor het fraaiste dier en het fraaiste dier der Midden- rassen werden gewonnen door de heer C. Bruin. De N.B.K.V.-prijs voor het fraaiste dier der kleine of dwergrassen werd gewonnen door de heer H. v.d. Wal. Vogels: 1. Fraaiste vogel, Japanse Nachtegaal, eig. G. R. Buijsman, Den Burg; 2 Idem op 1 na, Rosella Parkiet, eig. J. C. de Bruijn, Vliegveld, Eierland; 3, Fraaiste Kleurkanarie, wit, eig. J. C. de Bruijn, Eierland; 4. Hoofdgroep Grasparkieten, Fallow wit, eig. W. Grisnich, Den Burg; 5. Idem tropische vogels, Japanse Nachtegaal, eig. G. R. Buijsman;6. Fraaiste der niet genoem de groepen, Rosella, eig. J. C. de Bruijn, Eierland.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5