SMARISBEIAUHGH VIA DE RAIffHSiHBANK O RAIFFEISENBANK f VEROORDELEN «f GESLOTEN etfratoïW ET0333 éxtrafbrrri Elektrohuis Bakker N.V. is niet moeilijk spaarbank en alle bankzaken COöP. BOERENLEENBANK TE TEXEL Dros Smederij „VERONICA" Voorverkoop van kaarten ische ng WAT IK ftöGËW WOU Steeds meer bedrijven gaan ertoe over de salarissen giraal uit te betalen. Indien uw werkgever de sala rissen giraal uitbetaalt, verzoekt u uw werkgever voortaan uw salaris over te maken op uw PRIVÉ- REKENING bij de Raiffeisenbank. De privé-rekening is de rekening voor hen, die het salaris niet meer in contanten krijgen uitbetaald. Dit zijn de voordelen van een privé-rekening: 1. U kunt op eenvoudige wijze in contanten over het door u gewenste bedrag beschik ken. 2. U kunt de Raiffeisenbank verzoeken maande lijks een bepaald bedrag over te schrijven naar uw spaarrekening. Reeds meer dan 2 miljoen spaarders meteen gezamenlijktegoed van ruim f 5 miljard gulden gaven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank 3. Bo vendien kunt u de bank opdracht geven éénmalige of regelmatig terugkerende betalingen automatisch voor u te verrichten. De prijs van dit alles? Service van de Raiffeisenbank. De Raiffeisenbanken zijn met hun ruim 1300 vestigingen in Nederland en hun persoonlijke behandeling dé instellingen voor inschakeling bij girale salarisbetalingen. SALARl |c JiïjhL JWi. 'o, W. 1 l Yf*. ben l Mk «wwa*» 69-42 Wij zijn vrijdag 30 de cember wegens inven tarisatie Wij wensen U tevens een voorspoedig 1967 Heeft U reeds uw bestelling op gegeven voor panklare k»lfsvlee«- krokettan, nasiballen, loempia's, braadworst Stel niet meer uit, maar doe het nu meteen. Het voorkomt teleurstelling. En voor mensen die het willen halen, daarvoor bakken wij tot 11 uur Oudejaarsavond Het panklare wordt Oudejaarsdag bezorgd over geheel Texel. Zondag komt de wagen niet rond. A. M. van Liere, Oudeschild, telef. 2667 Da Vereniging van Oudleerlingen der Lagere Landbouwschool houdt voor de toneeluitvoeringen in de „Oranjeboom die op 21 en 28 januari gegeven worden een op de maandagen 2, 9 en 16 januari in hotel „Lindeboom-Texel" Kaarten f2,50 per stuk. Plaatsbespreken is niet meer mogelijk. Ook is het balkon niet meer beschikbaar waardoor het aantal kaarten beperkt is. Vanaf 2 januari zijn er ook kaarten verkrijg baar bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21 Den Burg. Zanker E5 automatik ST: Een opzienbaren de nieuwe trommelwasautomaat. Electroni-' sche precisie-regelmg van de temperatuur tot 100°! 10 basisprogramma's met vele variatie-mogelijkheden voor alle textiel soorten. Volautomatische instelling op was- hoeveelheid (van 1-5 kg.). Alle belangrijke delen van roestvrij edelstaal. De ideale kleine wasautomaat voor grote gezinnen met Weinig plaats. Afmetingen 60 cm breed, 47 cm diep, 85 cm hoog. f 848 -. Stan daardmodel (met thermostaat en slechts 76 cm hoog) f 758.-. Brl«v«» van Uiart - ballaa laualvaoMJMJ van dn fndakön DE TV-ONTVANGST Graag zou ik in de gelegenheid zijn via Uw blad iets te zeggen over uw artikel aangaande de dezer dagen in bedrijf gestelde nieuwe TV-zender in Wielingen. Het is mij onbekend wie U dit artikel in de oren heeft gefluisterd, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat deze persoon sterk verbonden is met de Texelse middenstand, natuurlijk specifiek die der Radio- en TV-hande- laren. Het feit, dat de minst dure an tenne toch nog 27,zou moeten kos ten, is valse voorlichting. Als men dan beslist een nieuwe an tenne moet aanschaffen, kan men b.v. in Den Helder een klimaatbestendige antenne kopen voor ƒ12,of ƒ17, die toch geschikt is voor ontvangst van kanaal 39 en 45. Zoals ik echter zelf ervaren heb in De Cocksdorp, dus het verst verwijderd van Wieringen, is het mogelijk met de normale kanaal 10-antenne prima ont vangst te krijgen. Volgens mij is dit niet of nauwelijks te verbeteren met schaf van de zo dure 2e nets antenne van onze handelaren. Dit is als volgt te verklaren; Bij de gebruikelijke tv- ontvanger treedt bij een bepaalde sterkte van ontvangen antennesignaal, een automaat in werking, die de ver sterking van het signaal (maar ook die der atmosferische ruis sneeuw) in de ontvanger zelf minder doet worden. Doordat de zender Wieringer zo sterk is, krijgt men een zo goede automaat werking, dat de sneeuw praktisch ver dwijnt en de verbetering, die hierin zou komen met een officiële antenne, is mijns inzien niet met het oog waar te nemen. Dus hebt U een toestel, dat geschikt is voor z.g. 2e nets ontvangst, zet U dan uw antenneplugjes eens in de UHF-gaatjes achter op uw toestel, druk de UHF- of 2e netsknop in en zoek dan kanaal 39 en 45 eens op. Een fotoscherp beeld, nietwaar? Hebt u een toestel, dat niet voorbe reid is op 2e netsontvangst, dan moet U overgaan tot aanschaf van een voor- zetapparaat, de z.g. converter, die vol gens de handelaren zo'n ƒ100,kosten. In Amsterdam variëren de prijzen ech ter van 60,tot ƒ75,Ook al weet u niets van TV, dan nog zijn deze con verters gemakkelijk aan te sluiten op uw oude toestel en ook in dit geval kan uw kanaal 10-antenne gebruikt worden als de 2e netsantenne. S. ten Brug, Wageningseweg C 43, De Cocksdorp, Texel NASCHRIFT REDAKTIE Het is bepaald niet waar, dat met de oude Helder-antennes op heel Texel het tweede net kan worden ontvangen. De ervaringen met de nieuwe zender in de afgelopen dagen hebben dat wel bewe zen. In De Cocksdorp is de ontvangst verreweg het best, ondanks het feit, dat deze plaats het verst van Wieringen is gelegen. Daar kan men dus wel met een eenvoudige Wienngen-antenne of de oude Heldor-antenne volstaan. De handelaren garanderen dit echter niet, want het is best mogelijk dat het onder andere weersomstandigheden veel slechter is. In Den Burg zijn de erva ringen met de nieuwe zender veel min der goed dan te De Cocksdorp. Dege nen, die het daar proberen met de oude Helder-antenne, kregen bepaald geen best beeld te zien. Opvallend was het, dat het tweede programma aanzienlijk meer „sneeuwde" dan het eerste. Maar er waren ook uitzonderingen; sommi gen kregen zelfs met de Helder-anten ne, die niet op Wieringen was gericht nog een dragelijke ontvangst. Het is duidelijk dat men hier, om een foto- scherp beeld te krijgen, een goede an tenne moet toepassen. De bewering, dat de oude kanaal 10-antenne evengoed gebruikt kan worden als een 2e net- antenne, zouden we daarom niet graag overnemen, al kunnen de Cocksdorpers het misschien best daarmee doen. De ontvangstmogelijkheden verschillen plaatselijk zeer sterk. Van goede ont- 11. Gefeliciteerd. Voel je je nu niet prettig? Maar ik tart je te ontkennen, dat ik gelijk heb. Jij bent net als alle anderen. Of je zou een superman moe ten zijn. Ga nouZe keek hem op nieuw spotlachend aan, en vervolgde op zachtere toon; „Jullie verraden je zelf altijd. Door jullie blikken. De ma nier, waarop een man naar een vrouw kijkt. Alsof ze inwendig denken tjonge zeg, die is wel de moeite waard Wees eens eerlijk, meneertje?" Hij schudde zijn hoofd. „Daar geef ik geen antwoord op". Ze lachte hem uit. „Gelijk heb je. Maar ik weet al genoeg". Ze liep op hem toe, de man bij de revers van zijn jas grijpend. „Je hebt de sleutel en je hebt zes dagen de tijd. Zes avonden. Om acht uur is het donker. Ik ben iedere avond thuis. Maar ik weet, dat ik vergeefs zal wachten. Je durft het niet". Ze gaf hem een speels duwtje en liep achteruit tot de muur, waartegen ze geleund bleef staan. „Je weet nu, dat je maar één vinger hoeft uit te ste ken en toch durf je niet. Zoek je troost maar bij Jannie. Doe haar de groeten en zeg dat ik morgenmiddag een uurtje aanwip. Aju, ridder van de kouwe grond!" Op weg naar zijn huis fietsend, dacht hij: Die vrouw is stapelgek. En ontzet tend gevaarlijk voor een man. Wat heeft Frans met haar gedaan, dat ze zo vangst kan men alleen verzekerd zijn als men tewerk gaat zoals in het arti kel is aangegeven. En misschien is dat zelfs nog te bout beweerd, gezien de merkwaardige ervaringen die de afge lopen dagen vooral in Den Burg zijn opgedaan. In een bepaald geval werd een slecht beeld ontvangen met an tenne die op een hoog dak was gemon teerd, terwijl de zelfde antenne tien meter lager in de achtertuin een per- fekt beeld opving.In Den Burg zijn enkele bewoners van de Beatrixlaan, die geheel volgens de regels tewerk waren gegaan, er niet in geslaagd met een tweede net-antenne het tweede programma goed te ontvangen. Per- fekte ontvangst van het tweede net is in principe op heel Texel mogelijk, maar in de praktijk moet er soms wat geëxperimenteerd worden voor het zover is. Algemeen geldend is: Hang de antenne op een plaats van waaruit men de horizon kan zien. Hoge gebouwen ervoor maken ontvangst vrijwel onmo gelijk. Om die reden is de ontvangst in het centrum van Den Burg (Hoger- straat o.a.) en plan-West in het alge meen niet daverend als de antenne niet zeer hoog is bevestigd. Bovendien moet men bedacht zijn op reflexen („spook beelden") die met de UHF-golven van het tweede net ook makkelijker ont staan dan voorheen. Waarmee niet ge zegd is dat het verkeerd is het met een goedkope of Helder-antenne te probe ren; als het lukt scheelt het een paar tientjes. Red. ZIEKENFONDSPREMIE EN ZIEKENFONDS VERSTREK KINGEN (Vervolg van voorkant 2de blad) rende ten hoogste tien dagen aan een erkende kraaminrichting voor kraam zorg betaald. Heeft een erkende kraam inrichting een mededeling aan de ver zekerde doen toekomen dat door haar geen kraamhulp kan worden verleend, dan is de verzekerde vrij een andere kraamhulp, mits verantwoord, te kie zen en kan dan aanspraak maken op een geldelijke uitkering van ƒ100, Ziekenvervoer. De verzekerde heeft recht op klinisch zowel als poliklinisch vervoer als dit noodzakelijk is, behoudens een geringe bijdrage van de verzekerde zelf. Reiskosten. Bij een bezoek door een verzekerde of diens medeverzekerden aan een spe cialist of polikliniek mogen de reiskos ten tegen overlegging van de plaatsbe wijzen vergoed worden, voor zover zij ƒ5,te boven gaan. Het ziekenfonds meent er goed aan te doen U een en ander nog eens mee delen, omdat gebleken is dat door on voldoende voorlichting verzekerden zich op andere wijze gingen verzekeren in de mening, dat dit voor hun een besparing betekende en later tot de ontdekking kwamen, dat zij toch min der goed verzekerd waren dan zij dachten. Dit spreekt temeer nu de ziek tekosten sterk blijven stijgen. Mocht U j nog nadere inlichtingen omtrent een en ander wensen, dan zijn wij te allen tijde bereid U deze te verstrekken. Alg. Ziekenfonds „Texel" DAMCLUB TEXEL Uitslagen clubcompetitie: C. Meedendorp-S. Ros 20 J. A. v.d. Slikke-P. Kooiman 11 Jn. Stam-Jo Schoo 20 C. Groennof-H. Bruining 02 C. v.d. Werf-C. Vinke 20 W. Bakker-E. Bonne 11 D. v.d. Werf-G. Dros 20 Jb. Koorn-J. Bosch 20 P. W Kooi-P. Jansen 20 Jb. Koom nam duidelijk revanche, terwijl P. W. Kooi voor de tweede maal won van P. Jansen. G. Dros en C Vinke lieten het ook nu afweten. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 4 januari 1967 worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. geworden is? Ze was toch niet zo, toen ik hier kwam werken en ze bij Ria en mij op visite was? Hoe wordt een vrouw zo, is dat te verklaren? Hij wist nu, dat ze gelijk had. Hij be geerde haar, maar iets had hem gister avond weerhouden. Het feit, dat ze de vrouw van zijn baas was? Hij wist het niet. Ik moet haar zoveel mogelijk uit de buurt blijven. Op een gegeven ogen blik verlies ik mijn hoofd en dan is het te laat. Ik moet een vrouw zien te krijgenik moet in vredesnaam maar hertrouwen. Ze is in staat me krankzinnig te maken. Zes dagen later kwam Frans Sornee weer thuis, werd stormachtig omhelsd door zijn vrouw en gedurende de rest van de morgen zag niemand hem. 's Middags betrad hij de werkplaats, gaf Max een hand en vroeg: „Geen moeilijkheden gehad?" Max Ellegers kwam overeind en wees naar de half afgebouwde autobus. „Je ziet in ieder geval, dat we niet stil gezeten hebben. O ja, er is gebeld. Of je, als je weer thuis zou zijn, eens aan wilt lopen bij de N.V Gea. Ze hebben twaalf Fordtrucks gekocht voor kleine bussen. Vier ervan mogen wij maken". Frans keek hem verrast aan. „Sjonge, dat is mooi, hè? Vorige maand maakte ik offerte; het is dus meegevallen. Dat betekent heel wat werk, Max". De man knikte. „Leg jij je maar hele maal toe op bussen, Frans. Daar zit toekomst in. Meer als in mestkarren". In de zomer van 1937 nam Max Elle gers plotseling ontslag. Tot verwonde ring en schrik van Frans Sornee, die niet kon begrijpen waarom. De man had een mooi loon en een vrij huis, wat wilde hij nog meer? „Ik ga hertrouwen, Frans Met een weduwe. Ze heeft een klein fabriekje: voornamelijk deuren en kasten, binnen- betimmeringen en zo. We zijn het goed met elkaar eens. Er is een man nodig, anders gaat het bedrijf in deze rottijd naar de je weet wel. Het spijt me voor jou, want ik werk hier prettig. Mis schien kun je het begrijpen?" Maar Frans Sornee wilde niets be grijpen, raasde thuis over ondankbare schepsels, waarop je tegenwoordig niet meer aan kon, hetgeen een spotlach bij zijn vrouw ontlokte. De laatste drie weken werkte Max Ellegers zijn opvolger in en hield nog vier dagen over om zijn meubelen in te pakken, daarbij trouw geholpen door Jannie, die haar laatste hoop in rook had zien vervliegen om nog eens met Max Ellegers naar het gemeentehuis te gaan. Mientje vond hem tussen de volge stouwde kisten, in een gescheurde overal met vegen over zijn gezicht. Jannie was naar het dorp om Jantje uit de kleuterschool te halen. „Op de vlucht, meneertje?" Hij begon zijn pijp te stoppen. „Ik zou niet weten waarvoor. Of verbeeld je je soms, dat jij. Ze knikte. „Precies. Het begon zeker een obcessie te worden, niet? Nou ik gun dat vrouwtje jou, hoor, zo breed ben ik van opvattingen. Zorg er voor, dat ze niets te kort komt in haar hu welijk met jou, vriend, anders wordt ze net als ik". „Ik zal je maar laten kletsen, dat lijkt met het verstandigst" „Beslist. Je bent altijd een verstan dig man geweest. Maar ik ben helemaal niet jaloers, als je dat soms denkt Ik gun jou een goede vrouw. Ik hoop tenminste, dat ze een goede vrouw voor je zal zijn, want die verdien je Wees gelukkig ginds, m je werk, in je huwe lijk. En voor Jantje is het goed, dat hij een moeder krijgt. Alle respect voor Jannie.ze was altijd een schat voor je jongen, maar een goede moeder is voor de jongen beter". „Hermie heeft zelf een dochtertje van die leeftijd". „Kunnen ze samen verder opgroeien" Ze stak haar hand uit. „Veel geluk, Max, ik gun het je". Hij nam aarzelend haar hand aan. „Meen je het?" Mientje keek hem met grote ogen aan. „Maar natuurlijk, meneertje, waarom niet? Je weet toch, dat ik altijd veel met je ophad, niet? Mij dunkt, dat moet ie toch wel gemerkt hebben. Hij hield haar hand vast. „Waarom deed je dat. die avond, Mientje? Toen je man in dienst was. Waarom wilde je, dat ik. Ze kreeg een kleur. „Vraag niet naar de bekende weg. Ik heb je verteld dat ons huwelijk Frans en ik een verstandshuwelijk was. Liefde kwam er eigenlijk niet aan te pas. Hoogstens de hartstocht van de eerste tijd. Ik houd niet van hem, dat weet ik nu, en hij niet van mij. Behoudens af en toe een bevlieging.... we zijn geen van beiden van marmer leven we in feite elk ons eigen leven. Hij heeft zijn werk en ik heb alleen maar illusies. Moet ik nog meer zeggen?" „Bedoel je, dat je van mij houdt?" vroeg hij verbaasd. Ze rukte haar hand los. „Los dit vraagstuk zelf maar op, daarginds". Ze liep naar de deur. „Het beste en veel geluk!" Op straat had ze moeite haar tranen in te houden. Maar terug in haar wo ning was ze weer zichzelf. Bij het klaarmaken van de avondboterham liet ze een kopje vallen, dat in scher ven bleef liggen. Ze keek ernaar. Pre cies mijn hart, dacht ze. Totaal in stuk ken. En al die jaren heeft die stomme ling niets bemerkt. HOOFSTUK 7 September 1939 werd Frans Sornee onder de wapenen geroepen, tezamen met vele duizenden anderen. Dat gaf grote moeilijkneden, want werkplaats en terrein stonden vol met trucks, waar carrosseries op gebouwd moesten worden. En De Neef, de opvolger van Max Ellegers, verstond wel zijn vak, maar kon absoluut geen leiding geven. Frans Sornee bewoog hemel en aarde en kreeg na vijf weken gedaan, dat hij drie weken thuis kon zijn. In november, toen de toestand opnieuw kritiek was, werpl zijn verlof een poosje ingetrokken en in april van 1940 op nieuw. En toen op 10 mei de oorlog uitbrak, wist Mientje op geen stukken na, waar haar man zich bevond Bo vendien lag het werk nagenoeg stil, omdat de jongeren allemaal in dienst waren, zodat er vier man overgeble ven waren voor het werk, waaraan twaalf man de handen vol had. (Wordt verzorgd) DOOR TO DORSSEN-VAN LOON

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 6