IN SNELTREINVAART DOOR 1966 PLANTIAC VIEUX Recept voor een Friese 'doorloper' \r Mei Juni Januari April Maart Februari DERDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 De 'Tcxlse Sportraad organiseerde onl: *CHt IN^BEUGIH Friese vieux, paar blokjes ijs. bijvullen met cola of wat anders enproost! Met Plantiac belegen Fr iese vieux. PLANTINGA - BOLSWARD Vijfhonderd personen bezochten op Texel het Hocra-congres. De nieuwe stichting „Samen Eén" kondigde aan op Texel een verpleeg huis te zullen stichten met een capaci teit van 28 bedden. De kosten werden op ƒ1,25 miljoen geraamd. Op 3 mei liep de „Marsdiep" op de stenen bij 't Horntje. De schade (aan de roerkoning) was vrij ernstig. De heer J. J. Westdorp vroeg B, en W vroeg B. en W. of de vogelbescher ming niet te ver werd doorgevoerd door het afzetten van voor recreatie belangrijke stukken duingebied. De PvdA organiseerde in alle dorpen forumavonden. Op haar uitnodiging kwam ook staatssecretaris C. Egas naar het eiland. Omdat in Oosterend de kerken met tot elkaar konden komen, hakte de ge meente de knoop door en besloot tot stichting van een algemeen rusthuis in dat dorp. De gemeenteraad besloot een com missie yan onderzoek te benoemen om de moeilijkheden met de gemeentelijke ambulance te bestuderen. De pogingen van de redactie om voortaan feuilletons van een beter ge halte te brengen werden niet op prijs gesteld. Het door Agatha Christie ge schreven „Het geheim van de blauwe trein" werd nauwelijks gelezen, zodat later in het jaar werd teruggeschakeld op het oude genre. De heer C. Koopman (67) uit Oude- schild overleed aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem op 26 april was overkomen. De nieuwe „Texelstroom" liep voor het eerst de thuishaven binnen: op 16 mei. In de R.K. Kerk werden drie nieuwe gebrandschilderde ramen aangebracht, gemaakt door de Texelaar broeder Benedictus Witte. Op 24 mei viel in de Eierlandse poJ- dr een Thunderstreak van de Lucht macht te pletter. De 28-jarige vlieger kwam om het leven. De jonge Oosterenders Ben en Hans Daalder kochten de UK 224, die daar mee de TX 34 werd. Burgemeester De Koning stelde het paviljoen „De Toren" van de heer Th, van der Laan in gebruik. De Georgische scenarioschrijver Re- vaz Tabukashvili bracht op de Russen begraafplaats bij de Hogeberg een bronzen gedenkplaat aan. Pastoor C. P G. Persoon van Den Burg vierde het 40-jarig priesterjubi leum. Het Pinkstervervoer van TESO steeg in vergelijking met het jaar ervoor met 25%. De familie Commandeur opende het pension „Op Diek" in Den Hoorn. De „politieke aardverschuiving" op Texel werd een feit. Texels Belang kwam met drie vertegenwoordigers in de raad, ten koste van KVP, PvdA en WD. Te Oudeschild liet de heer J. Betse- ma een zelfgemaakt zeiljacht te water. l(Zie vervolg binnenzijde 3de blad) In april nam de heer A. de Wolf te Eierland in verband met zijn pensioen gerechtigde leeftijd afscheid als dis trictscontroleur bij de Nederlandse Algemene Keuringsdienst (NAK). De heer De Wolf had zich sinds 1932 met de controle van aardappelen, graszaad, raapzaad, granen e.d. bezig gehouden en was daardoor op zeer veel Texelse boerenbedrijven een vertrouwde ver schijning. Voor het afscheid in hotel „De Hoop waar onder meer vertegen woordigers van de NAK en de Holl. Mij. van Landbouw het woord voerden, bestond zeer grote belangstelling. De scheidende districtscontroleur mocht vele geschenken in ontvangst nemen. De heer De Wolf werd opgevolgd door de heer E. Appel te Den Burg. Morgenavond om 12 uur hoort 1966 tot het verleden, voorgoed. We zijn allemaal weer een jaartje ouder en hopelijk ook wijzer geworden en weer iets meer dan vroeger geneigd terug te blikken, om te zien, te memoreren, en te gedenken, al dan niet met het vaste voornemen om het in 1967 wat beter te doen Texel heett weer een bewogen jaar achter de rug en dat werd ons duidelijk bij het doorblade ren van de ruim honderd kranten, die wij in het afgelopen jaar voor U moch ten volschrijven. Mogen we U wat extra stof tot mijmeren geven door in sneltreinvaart een greep uit de eilan- delijke gebeurtenissen van 1966 de revue te laten passeren? Ons hoofdartikel in de eerste krant van 1966 was een interview met Piet Daalder uit Oosterend, die juist terug was van een reis naar Indonesië, waar hij 450 drachtige vaarzen en 50 stieren had afgeleverd. De heer T. Visser nam afscheid van de Belastingen De Sint Jeroengroep organiseerde een teken- en schilderwedstrijd met tentoonstelling in de Paardenstal. De nieuwe LTS werd geheel in ge bruik genomen. De officiële opening liet echter nog bijna een jaar op zich wachten tot ook het veelbesproken Culturele Centrum gereed was. In het Texels Museum werd een jonge kegelrob verpleegd, die de Noordzee was overgestoken. Alle moei te van directeur G. J de Haan was echter vergeefs; het diertje overleed korte tijd later. Bijzonder veel verkeersongelukken deden zich in 1966 niet voor. Maar heel erg veel schade en verwondingen ontstonden bij een slippartij op de Pontweg, waarbij drie wagens het pre dikaat „total loss" verwierven. Op 7 januari meldden wij, dat de ge meente had besloten de invoer van her kauwende dieren op Texel te verbie den; dit in verband met het zich elders in het land snel uitbreidende mond- en klauwzeer. Voor de bewoners van de polder Eierland was het prettig, dat een aan vang werd gemaakt met de verbouw van de gemaallozing, maar de hoop, dat nu snel met de eigenlijke nood zakelijke dijkverhoging zou worden begonnen, werd de bodem ingeslagen, toen de Minister zijn bezuinigings maatregelen aankondigde. Dank zij doorzetten van Rijkswaterstaat zal nu toch zeer snel met het werk begonnen kunnen worden. De mogelijkheden voor Texelse on dernemers in het veelbesproken Krim- plan kwamen weer eens aan de orde in de vergadering van de VVV-afdeling De Cocksdorp. Bij de judokampioepschappen van zaterdag 15 januari slaagde de 18- jarige Frans Stolk erin de kampioen van 1965, Hans Boom, te onttronen. De Folklorestichting bereidde zich voor op het seizoen en trachtte een eigen dansgroep op te richten. Door ge brek aan belangstelling mislukte dit initiatief. Op 19 januari schafte de raad het keurloon op ingevoerd vee af. Dezelfde raad besloot een aantal his torisch waardevolle boerderijen op de Monumentenlijst te plaatsen. De Staatssecretaris van Onderwijs gaf een urgentieverklaring af voor het gymnastieklokaal dat aan de Beatrix- laan zou moeten worden gebouwd. De veronderstelling, dat wellicht nog in hetzelfde jaar met de bouw zou worden begonnen, werd niet bewaarheid. Een strenge winter beleefde Texel niet. Maar er kon worden geschaatst on danks de moeilijkheden die zich met de ijsbaan van Den Burg voordeden. Door een ingenieuze „transplantatie van ijs- schotsen" slaagde men er in de baan te repareren. Mede als gevolg van een advies van de Minister werd besloten de strand- «pachten minder sterk te verhogen. De muziekschool zette ook in 1966 zijn zegenrijk werk voort. Op 13 januari werd aan acht leerlingen het AVMO- getuigschrift uitgereikt De raad keurde de „grondtransactie Hartgers" af, omdat men de acht jaar tevoren overeengekomen grondprijs van ƒ10,— per m2 veel te laag vond. Nogal wat schrik werd op het eiland veroorzaakt nadat bekend was gewor den, dat op de Hoornderweg een meisje was lastig gevallen. De dader werd later gegrepen Voor Texel was 1966 het jaar van de grote politieke ommezwaai. Dat er ver anderingen op til waren, bleek reeds eind januari toen wethouder Th. R. Hin aankondigde zich te zullen terugtrek ken. PTT moest besluiten de draadom- roepnetten van Oosterend en Oude schild op te heffen. Tot spijt van de vorige week overleden heer Jan Vis- man te Oudeschild die in een inter view in de krant van 25 januari over zijn ervaringen als „distributie-pionier" vertelde. Eind januari toonden wij ook de te kening van de nieuwe drukkerij van onze krant, waarvan de bouw enkele maanden later begon. Het ziet er naar uit dat het gebouw in gebruik kan worden genomen, omstreeks de tijd dat de krant de tachtigjarige leeftijd bereikt. De kleindierensportvereniging „Ko- tex" werd uitgebreid met een afdeling voor vogelhouders. De nieuwe afdeling deed onlangs van zich spreken toen uitstekende resultaten werden geboekt op de tentoonstelling te Den Helder. De Texelse beat-band The Typhoons bracht een gramofoonplaat uit. Mevrouw P. Boogaard-Witvliet te De bij TESO. Zondag 13 maart raapte de 16-jarige Tonny Witte het eerste kieivitsei. De Boerenleenbank was tevreden over het algelopen jaar: de spaargelden stegen met 2 miljoen. UDI voerde met succes „De man zon der glans" op. De toneelclub „Zuid-Eierland" bracht „Wij weten niet alles". De N.V. Ph Vlessing besloot haar meubelzaak te verkopen. Kolossale winst voor de Boeren partij en groot verlies voor de PvdA brachten de statenverkiezingen 1966. Albert Heijn nam het vergrote filiaal in gebruik. De voorjaarsstierenkeuring had een bevredigend resultaat. Het pension Huize Geertje" te Den Burg werd na een aanzienlijke uitbrei ding heropend. Tijdens de jaarvergadering van het Kon. Texels Fanfarekorps moest voor zitter P. J. Koorn meedelen, dat het in verband met het ledengebrek niet mo gelijk zou zijn dit jaar aan het con cours deel te nemen. - De jonge radio-technicus W. Ploeg te Oosterend nam een bijzonder elektro nisch orgel in serie-produktie. De VVV Texel-route werd in het bijzijn van deelnemers aan de 20ste Waddenconferentie officieel geopend. De Margaretha Sinclairband besloot, wederom een bezoek aan Duitsland te brengen Voor de Overkoepeling van Vrou wenorganisaties pleitte mevrouw Broekman-Vriesman voor meer vrou wen in de politiek. De Waalder toneelvereniging ,,'t Amateurtje" bracht „Beter dan goud". De muziekschool Henny Kok speelde voor een stampvolle zaal. Hotel ..De Lindeboom-Texel" werd officieel bezit van de heer E. Breeuwer De heer P. Mosk te Oosterend was 40 jaar veeverloskundige. Bij Oosterend brandde op 5 april een schapenboet af. 6 april kwam de heer Simon Witte terug uit Israël, waar hij had deelgeno men aan een vierdaagse wandelmars. Te De Waal verliet mevrouw I. Roeper-Roep na 41 jaar de PTT. Grote paasdrukte op Texel: TESO vervoerde 31% auto's meer dan vorig jaar. „Nieuw Leven" te Oudeschild bracht met succes het stuk „Stuurloos". De 76 jarige heer A. v.d. Vliet uit Den Burg kwam om als gevolg van kolendampvergiftiging. Door een groot aantal Texelaars werd een zeldzame vogel waargeno men: een waterspreeuw. S.V De Koog nam in Berlijn deel aan een voetbaltoernooi. De balans van de N V. TESO ver toonde een winst van 322 029,28. De Dageraad bracht een miljoen op. Op de hoek Pontweg-Akenbuurtsweg deed zich 15 april een ernstig ongeluk voor, waarbij acht personen werden gewond en twee wagens volkomen wer den vernield. De 72-jarige alleenwonende heer H. Barhorst (Eierland) liep bij het aanma ken van zijn kachel zeer ernstige brandwonden op, waaraan hij later in bet ziekenhuis overleed. De nieuwe groepering „Texels Be lang" zei geen politiek in de raad te willen bedrijven. De Vriendenkring Texel nam zich voor vele „onzichtbare bedreigingen" voor Texel te helpen afwenden Door de TX 8 van L. Bremer werd een historisch scheepskanon opgehaald Het ging naar het Texels Museum, maar de ijzerhandelaar J. Schagen bood er zoveel voor, dat de schipper het aan hem overdeed. de nieuwe sporthal een demonstratie van ver schillende bekende en minder bekende sporten. Op de foto ziet men de lieren van de gymna stiekvereniging Texel tijdens de demonstratie paardspringen. tens, voorzitter van de KNBTB. Het muziekkorps DEK uit Den Hoorn verzorgde op 4 en 5 februari een goede uitvoering. Dt 61-jarige M. J. de Krijger uit Den Burg reed nabij Vianen tegen een boom en overleed nadien aan de gevolgen van dit ongeluk. Het beroemde Texelse schaap vindt in steeds meer landen aftrek. In Zwe den werden vanuit Denemarken vrij grote aantallen Texelaars geïmpor teerd, maar rechtstreeks vanuit het stamland importeerde Duitsland weer heel wat dieren. De toekomst voor het Kon. Texels Fanfarekorps werd iets minder somber. Het aantal muzikanten steeg van 13 naar 22 en daarmee werd een geslaagde uitvoering mogelijk Het muziekkorps DEK kampte ock met ledengebrek en deed een beroep op oud-leden om zich weer in de gelederen te voegen. Menige natuurbeschermer maakte zich zorgen over het toenemende ge bruik van landbouwvergif en trachtte daarmee het verdwijnen van sommige vogelsoorten te verklaren. Het onder werp werd uitvoerig besproken door de heer P. Zonderwijs van de Planten- ziektekundige dienst, op uitnodiging van de Bedrijfsvoorlichting. Het gemeentebestuur kwam ander maal tot de conclusie, dat het heffen van Toeristenbelasting voorlopig op Texel niet mogelijk is. De heer J W. Dekker ontwierp de Texel-route, een aantrekkelijk toeris tisch traject, waarvan vele automobi listen in de afgelopen zomer gebruik hebben gemaakt. Een speciale krant gaven wij op 22 februari uit ter gelegenheid van het afsluiten van de Streekontwikkelings- activiteiten. De toneelvereniging Sint Jan vierde het 20-jarig bestaan met de opvoering van „Roland ons kind" De Russische film „Vader van een soldaat" beleefde op Texel z'n première in aanwezigheid van de regisseur en twee filmsterren. De gemeente droeg de parkeerterrei nen bij de strandslagen over aan Staatsbosbeheer. De Koog besloot tot het stichten van een dorpshuis-gemeenschapscentrum. De 8-jarige Wim C. Bakker, „De Kap- berg" werd dodelijk gewond toen hij voor een naderende auto de Pontweg wilde oversteken. De bollenkweker A. de Ridder kreeg geen toestemming om zijn betonnen bollenloods te bouwen. Kapitein KI. Schagen vierde zijn 25- jarig jubileum bij TESO. Mevrouw J Vlas-Cetkowski hield de „Texelstroom" ten doop. Veilig Verkeer Texel ging in samen werking met de politie voorbeeldig verkeersgedrag van de jeugd met pre mies belonen. Erg Oranjegezind toonde Texel zich niet, want voor het huwelijksgeschenk voor het echtpaar Beatrix-Claus werd niet meer dan ƒ507,19 bijeengebracht. Op de Hors werd een Marineluite nant door een laag vliegend toestel ge dood. De vermaarde schapenfokker P. C. Hin overleed op 7 maart. Op initiatief van de Zaandammer D. J. Mus wordt de Vriendenkring Texel opgericht. Op 12 maart werd afscheid genomen van de heer C. Dros als buschauffeur bij het jeugdwerk te De Koog. Het aantal buitenlandse overnach tingen in hotels op Texel vertoont een duidelijke stijging, zo konden wij eind januari melden. Een nieuwe vereniging werd opgericht De watersportvereni ging Texel. De stichting Texels Folklore consta teerde met opluchting, dat de finan ciële zorgen aanmerkelijk waren ver minderd De oud-leerlingen van de Landbouw school voerden met succes een dolle •klucht op. 'n Huis vol herrie. Voor de Texelse vrijgezellen (die er meer zijn dan U denkt!) was het prettig dat De Oranjeboom begon met het ver strekken van vrijgezellenmaaltijden. Wachtmeester A Buning uit Ooster end nam afscheid van Texel en ver huisde naar Groet in Noordholland. De nieuw opgerichte NJN-afdeling Texel had de eerste bijeenkomst in het Texels Museum. Alles werd duurder behalve het TESO-vervoer. Per 1 februari vermin derde de N.V. de autotarieven voor Texelaars zelfs aanzienlijk. Intussen groeide cp de werf van P. Smit jr. N.V. te Rotterdam de diesel-elektrische veerboot „Texelstroom" die toen nog werd aangeduid als „Marsdiep II". Rijkswaterstaat deed alles om het Texelse grondgebied tc behouden Zo werd acht ton uitgetrokken voor de verplaatsing van de Zwarte Richel tus sen de palen 9 en 11. „Excelsior" te Oosterend had een geslaagde muziek- en toneelavond. De heer Piet Kikkert (57) te De Koog ontsluierde in een radiogesprek met Bert Garthof de herkomst van de sneeuwklokjes. Tijdens de Coöperatiedag 1.966 werd gesproken door de heer C. G A. Mer-

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 9