Cjroen ^warL- Jéxels in het harL, Raadscommissie adviseert: verkoop ambulance als bestelwagen AGENDA SLECHTE VERING KAN NIET WORDEN VERBETERD Gemeentebestuur en ambtenaren treft geen enkele blaam Oude Buick is wel bruikbaar goed Twaalf leerlingen muziekschool ontvingen A.V. M. O-getuigschrift waxmam ,Nu lid worden van een muzi ekverenigi ng wandrekke;; Moerbeeks f V. DINSDAG 10 JANUARI 1967 80e JAARGANG No. 8132 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Aedaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog, TeL (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 en bovendien ongeveer vergen. De heer Renout ad- De gemeentelijke Peugeot ambulance is door zijn slechte vering onbruik baar voor ziekenvervoer. Ondanks vele pogingen is het niet gelukt hierin verbetering te brengen. De ziekenauto zal daarom moeten worden verkocht als bestelwagen en de gemeente zal een nieuwe ambulance van een beter type moeten aanschaffen. De oudere Buick-ambulance is als reservewagen voor het ziekenvervoer wel geschikt en kan nog jaren worden gebruikt. Het beleid van burgemeester en wethouders en de taakvervulling van de ambtenaren ten aanzien van de ambulance-kwestie is correct geweest. Dit zijn de voornaamste conclusies van de raadscommissie, die vorig jaar werd ingesteld naar aanleiding van de onder meer in onze krant geuite kritiek op de toen nieuwe Peugeot ziekenwagen. tientenverblijf. De vering van de on derste brancard was volgens de GGD beslist voldoende en men vond dat de bovenste brancard juist bijzonder vlot gereed kon worden gemaakt. Het zwaailicht zou makkelijk cup een andere plaats kunnen worden bevestigd. Men was het er niet mee eens dat de top snelheid slechts langzaam kon worden bereikt. Op grond hiervan concludeert de raadscommissie, dat de gemeentege neesheer op sommige punten minder zorgvuldig is geweest met zijn adviezen Het is beslist niet juist, dat be stuurders of ambtenaren klachten naast zich neer hebben gelegd. Nim mer is de exploitant op het raadhuis geweest om zijn bezwaren tegen de nieuwe ziekenauto kenbaar te maken. Wel heeft hij hierover gesproken met artsen, zo schrijft de commissie en voegt daaraan de conclusie toe, dat na zorgvuldige bestudering van deze aangelegenheid is gebleken, dat bur gemeester en wethouders en de amb tenaren ten aanzien van het beleid met betrekking tot het ziekenvervoer geen enkele blaam treft, doch dat in tegendeel alles is gedaan wat rede lijkerwijs verwacht mocht worden. De opmerkingen van de GGD te Amsterdam hadden reden gegeven tot enig optimisme. Men verwachtte, dal de N.V. De Koning de moeilijkheden inderdaad zou kunnen oplossen en dat na een bezoek aan deze fabriek het onderzoek zou kunnen worden afgeslo ten. Bij De Koning kwam men echter tot de teleurstellende conclusie (na een uitgebreid onderzoek en na op de proef- baan van de fabriek diverse ritten te hebben gemaakt), dat de vering niet soepeler gemaakt kon worden. Dit on derzoek werd meegemaakt door de voorzitter en een ambtenaar. Hierna werd contact opgenomen met TESO (omdat deze de wagen indertijd heeft aangekocht). De directeur stelde zich in verbinding met de importeur van de wagen, de Gebr. Nefkens Auto mobiel Mij. N.V. te Utrecht. Op 18 augustus j.l. had een gesprek plaats, waarbij onder meer drie ver tegenwoordigers van de importeur aan wezig waren. Deze brachten naar voren dat toen indertijd TESO een nieuwe ziekenwagen wilde aanschaffen door de directeur van TESO en drie artsen een proefrit werd gemaakt met een Peu geot ambulance uit Amsterdam. Welis waar was deze wagen nog van het z.g. D3A type, maar het huidige model D4B is alleen wat motor en versnel lingsbak betreft gewijzigd. De vering was dus hetzelfde. Na de proefrit werd uit verschillende aanbiedingen de Peu geot gekozen, mede door de grote af metingen van de verpleegruimte Zoals onze lezers zich zullen herinne ren werd de betrokken wagen indertijd door de N.V. TESO aangeschaft voor ƒ19.000,Toen de Gemeente korte tijd later het ziekenvervoer van TESO overnam werd ook deze toen nog niet gebruikte ziekenauto tegen kositprijs overgenomen samen met de oude Buick ambulance, die als reserve-wagen zou dienen. Spoedig bleek dat de overigens van alle mogelijke moderne snufjes voorziene Peugeot-ambulance aan de belangrijkste aan een ziekenauto te stellen eis niet voldeed: de vering was veel te stug. Zelfs bij geringe snelheid werden de patiënten hevig op en neer geschud, wat in bepaalde gevallen ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Hierover ontstond veel publiciteit en in de raad werden vragen gesteld. Ten slotte werd besloten uit de raad een commissie van onderzoek te benoemen, die na de verkiezingen van juni werd gewijzigd en bestond uit de heren J. J. Westdorp, (voorzitter), P. Smit, F. Standaart, J Gemaat, S. Keijser en mej. A. G. Luijsterburg. De commissie stelde een uitvoerig onderzoek in en het resultaat daarvan werd in een rap port vastgelegd Beproefd De Peugeot-ziekenwagen is in het bijzijn van de voorzitter van de com missie en enkele ambtenaren beproefd door de GGD te Amsterdam. Dit on derzoek was zeer intensief. Er werden ritten gemaakt in Amsterdam over al lerlei soorten van bestratingen Na afloop was men van mening, dat de vering van de wagen in behoorlijke staat zou kunnen worden gebracht door J. de Koning Azn. N.V. te Oud-Beijer- land. Op 18 november 1965 had de ge meentegeneesheer, de heer W. Renout, op verzoek van B. en W. reeds een on derzoek naar de klachten betreffende de nieuwe ziekenwagen ingesteld Daarbij had hij vastgesteld dat de ve ring inderdaad veel te stug was; dat het geluid van de motor speciaal voor hersenschudding-patiënten zeer hinderlijk was als gevolg van de front besturing; dat de gearing van de mo tor te hoog was, waardoor meer lawaai wordt veroorzaakt dan bij een zieken auto wenselijk is; dat de vering van de onderste brancard te slap was, waardoor de patient heen en weer schommelde, terwijl de bovenliggende brancard alleen met grote moeite kan worden gebruikt; dat het zwaailicht op het dak van de wagen te hoog zat, waardoor de ambulance de toegang van -Parkzicht" te Den Helder niet kon binnenrijden en dat de wagen veel te langzaam op topsnelheid kwam. Verbetering De GGD Amsterdam constateerde, dat een verbetering in de vering op trad bij een geringere bandenspanning Het motorlawaai zou kunnen worden teruggebracht door een dikkere hoes om de motorkap aan te brengen en een dubbele wand tussen cabine en pa- Dinsdag 10 januari Den Burg, hotel De Graaf. Postzegelruilbeurs Woensdag 11 januari Den Burg, De Lindeboom-Texel. bridgedrive Bridgeclub Groot Slem Donderdag 12 januari Den Burg, De Oranjeboom. Grote vergadering van de Stichting Folklore Texel, aanvang 20.00 uur Den Burg, Jeugdherberg Panorama, Raad van Kerken. Oecumenische oriëntatieavond Inlei der Oud-Katholiek Pastoor A. R. Heijligers Zaterdag 14 januari Den Burg, Cultureel Centrum, Zang- en muziekavond voor en door de Texelse vereni gingen. Aanvang 20.00 uur. wagen zwaarder te belasten, één ge bruikte in verband met de stugge ve ring de Peugeot uitsluitend als reserve- wagen en één verklaarde dat de wagen als ambulance ongeschikt was. Van het aanbod de vering soepeler te laten maken, is door B. en W. na het zomerseizoen (eerder kon de wagen niet gemist worden) gebruik gemaakt. Daar voor ging de auto naar de Peugeot- garage in Alkmaar. Toen de wagen terugkwam, hebben de leden van de commissie er enkele ritten mee ge maakt, waarbij men tot de teleurstel lende ontdekking kwam, dat de vering niet merkbaar soepeler was geworden en dat de ambulance dus nog steeds onbruikbaar was. De commissie schrijft dan ook niets anders te kunnen adviseren dan de Peugeot als bestelwagen te verkopen. Omdat twee ambulances beslist nood zakelijk zijn, wordt voorts geadviseerd een nieuwe wagen aan te schaffen, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de Mercedes, die als ambulance wordt gefabriceerd. De inrichting van de Peugeot kan wellicht in de nieuw aan te schaffen wagen worden aange bracht. De commissie merkt tenslotte op, dat zij zich volledig bewust is van de grote financiële consequenties, maar acht het belang van een goed zieken vervoer zo groot, dat unaniem is be sloten dit advies te geven. Buick Indertijd werd ook geklaagd over de oude ziekenwagen, de Buick, die gelijk met de nieuwe van TESO werd over genomen. Deze wagen reed comfortabel maar zou in zo slechte staat verkeren, dat het door de gemeente voorgenomen herstel niet zinvol zou zijn. Bovendien zou de wagen niet langer aanvaard baar zijn in verband met de geringe hoogte De gemeentegeneesheer had over deze wagen geschreven, dat de politie diverse gebreken had geconsta teerd; dat met het herstel van de be staande (lage) carrosserie ƒ4000,a ƒ5000,gemoeid zou zijn, maar dat in verband met de moderne medische in zichten alleen een wagen met sta- hoogte aanvaardbaar was. Opbouw van een hoge carrosserie zou echter de weg- ligging en de vering ongunstig beïn vloeden ƒ10.000,- viseerde daarom de oude wagen af te schaffen Dat de wagen „diverse gebreken" zou vertonen, vindt de commissie te sterk uitgedrukt. Het onderzoek door de politie van de wagen (buiten mede weten van het gemeentebestuur op verzoek van een arts uitgevoerd) lever de alleen het advies op de wagen te la ten nazien en waar nodig te repararen. De commissie onderschreef ook niet het standpunt, dat tegenwoordig alleen een ziekenauto mot sta-hoogte aan vaardbaar is. Te zijner tijd zullen ten aanzien van de bouw en inrichting van ziekenwagen voorschriften of aanbeve lingen worden verwacht, maar gezien de uiteenlopende meningen van des kundigen staat nog geenszins vast dat van een hoogte van 1,75 zal worden uitgegaan. In ieder geval zullen de in gebruik zijnde lage wagens nog lange tijd gebruikt mogen worden. Dit wordt bevestigd door de Geneeskundig in specteur van de Volksgezondheid te Haarlem en de Amsterdamse GGD. De commissie vindt daarom dat de re visie van de Buick volkomen verant woord is geweest en dat zeker niet van weggegooid geld mag worden gespro ken. De wagen is nu weer voor jaren goed bruikbaar. Begeleiding Hoewel dit niet ter bestudering aan de commissie was opgedragen, worden in het rapport ook enkele suggesties gedaan voor wat betreft de melding van ongelukken en de begeleiding van patiënten in de ziekenauto. In vele ge vallen zullen patiënten naar het zie kenhuis begeleid moeten worden. De suggestie wordt gedaan daarvoor de wijkverpleegsters van het Groene Kruis in te schakelen. Omdat het wijkgébouw niet steeds bezet is, zouden de auto's van de zusters met mobilofoons moeten worden uitgerust, die in verbinding staat met het politiebureau. De mel dingsprocedure zou dan als volgt kunf nen verlopen; 1. Bij ongevallen wordt de politie ge waarschuwd; 2. Deze waarschuwt een arts en een wijkverpleegster. Als de wijkverpleegster eerder ter plaatse is dan de arts kan zij zich nuttig maken door eerste hulp te verlenen. De arts bepaalt dan of de wijkverpleegster de patiënt moet begeleiden Mét het be stuur van het Groene Kruis zou contact opgenomen moeien worden over finan ciële consequenties van het een en an der. Verder wordt aanbevolen de beide ziekenwagens van mobilofoon te voor zien, die is aangesloten op het net van het taxibedrijf A A. Smidt. Aanbod De importeur bood echter aan op haar kosten de veren van de ambu lance soepeler te maken. Voorts wer den vier adressen genoemd waar am bulances van het type D4B in gebruik zijn. De voorzitter wees er bij die gele genheid met klem op dat, hoe ook de ervaringen van anderen mochten zijn, de op Texel in gebruik zijnde Peugeot door de veel te stugge vering beslist ongeschikt was voor ziekenwagen. Bij telefonische informatie bleek dat van de vier genoemde instellingen er drie tevreden zijn over de wagen. Eén had een betonvloer aangebracht om de MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Burqemeester C. De Koning heeft donderdagavond in het dorpshuis te Burg de Getuigschriften Algemeen Vormend Muziekonderwijs uitgereikt aan 12 geslaagde leerlingen van de Muziekschool Texel. De heer P. A. Zegers, voorzitter van de commissie van toezicht, wees er in zijn welkomst woord op, dat het nu behaalde ge tuigschrift geen eindpunt moet zijn, maar een fundament waarop verdere muzikale vorming wordt uitgebouwd. Hij riep de leerlingen op hun kennis in dienst te stellen van de Texelse muziekverenigingen, een van de doel stellingen van de school. De heer Ze gers constateerde met trots dat de ken nis die de leerlingen tijdens het vijf jaar lange onderricht hebben opge daan, opvallend groot is, groter zelfs dan bij menige andere muziekschool op het vasteland. Dit is een bewijs dat de directeur en de andere leraren zich goed van hun taak gekweten hebben. De heer Zegers vertelde voorts dat het verworven getuigschrift niet door het rijk is erkend. Het is in waarde dus niet vergelijkbaar met een diploma van b.v. het conservatorium. Wel kan het AVMO-getuigschrift de toelating tot een dergelijk muziekinstituut moge lijk maken. Een der leerlingen van de muziekschool studeert reeds aan het conservatorium en hij deot het bijzon der goed. De AVMO-opleiding is ech ter in de eerste plaats bedoeld om goede amateurs te vormen. De heer C. Rijf, directeur van de Muziekschool Texel, verheugde er zich over, dat van de 14 candidaten er 12 zijn geslaagd. Dat was een goed resul taat al had hij er zijn uiterste best voor gedaan om alle leerlingen er door te krijgen. Ook de heer Rijf vroeg de leerlingen zich te willen aansluiten bij de Texelse muziekverenigingen. „Er zijn drie fanfarekorpsen en diverse zangverenigingen. Jullie kunnen ver dienstelijke krachten worden; de diri gent zal jullie met open armen ont vangen" De heer Rijf bracht dank aan de ouders (waarvan de meesten de bij eenkomst bijwoonden) voor de wijze waarop zij vijf jaar lang hun kinderen stimuleerden om de lessen te blijven volgen. Bugemeester De Koning ging daarop over tot uitreiking van de getuig schriften, waarna enkele van de ge slaagde leerlingen iets van hun kunnen ten beste gaven. Omdat de bijeenkomst in het dorpshuis werd gehouden waar het orgel van de muziekschool staat op gesteld, was het mogelijk dat Koos Me_ chielsen op dit instrument op vlotte wijze een stuk van Streutker speelde. Janny Keijser bracht op haar accor deon een nummer ten gehore. Na de pauze zorgde de orkestklas van de muziekschool Texel voor een bij drage. Gespeeld werd: De Sneeuwwals, Elisabethan Serenade, Succes-mars en als toegift Valse d'Amour. Jammer was het dat de accordeons in het groepje te sterk overheersten als gevolg van de afwezigheid van een piano Druk Mej. Ria Witte bracht namens de leerlingen dank voor het genoten on derwijs in de afgelopen vijf jaar en verblijdde de heer Rijf met een boeket bloemen. De heer Zegers vertelde in zijn slot woord o.m. dat de heer Rijf voor het laatste jaar aan de Texels Muziekschool is verbonden, aangezien hij volgend jaar pensioengerechtigd is. In juli zal weer een aantal leerlingen examen doen voor het AVMO-getuig- schrift. Dit als gevolg van het feit dat het schooljaar niet meer van januari tot januari loopt maar van september tot juli. De heer Zegers bracht dank aan de orkestklas. „het visitekaartje van de muziekschool", en de heren Bousma en Krayma van de examen commissie en de gemeente Texel voor de steun, die zij aan de school geeft Hij kondigde tenslotte aan dat in de loop van dit jaar de lesgelden zullen worden verhoogd in verband met de sterk gestegen kosten van het muziek onderwijs. REISCLUB VERGADERT DE WAAL Het bestuur van de Waalder Reisclub is nu zo ver, dat zij enige plannen aan de leden kan voor leggen Zij wil dit doen tijdens een ver gadering in het dorpshuis „De Wiele waal" op vrijdagavond 13 januari. De leden worden derhalve dringend ver zocht om 8 uur aanwezig te zijn. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: NedcrI. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Goed voorbeeld TOEZEGGINGEN VOOR ZYVEMBADLENING SPONTAAN GEHANDHAAFD Verschillende personen en in stellingen, die voor de 5°/o obli gatielening voor het Texelse zwembad geld hadden toegezegd, hebben deze toezegging spontaan gehandhaafd. Dit ondanks het feit dat men van deelname aan de lening kon afzien, omdat de beno digde garantie nog niet door de gemeente mag worden verstrekt. Degenen, die lieten weten dat zij hun toezegging niet zouden in trekken, zijn terecht van mening dat door de jongste teleurstellen de ontwikkeling aan de noodzaak van goedkoop geld voor het zwembad niets is afgedaan. Onder de leden van het zwembadcomité heerst bovendien de verwachting dat het bad volgend jaar wèl zal kunnen gebouwd. Tot dusver ble ven de volgende bedragen toege zegd: 1 x ƒ25.000,—; 1 x ƒ5000,—; 1 x ƒ1500,—; 3 x ƒ1000,— en 13 x ƒ100,De mensen, die deze som men beschikbaar stelden, hebben dus laten weten dat men te zijner tijd mogelijk in de tweede helft van dit jaar op hen kan blijven rekenen. Gehoopt wordt dat nog meer Texelaars zo zullen handelen. Een telefoontje is vol doende.- nr. (02220) 2993 van de Recreatiestichting TcxeL De toe zegging is geen plechtige belofte. Als men te zijner tijd het geld eventueel niet beschikbaar zou hebben, wordt daaraan echt niet zwaar getild. Ook Texelaars, die nog niet op de obligatielening in tekenden kunnen een (eventueel niet nader te noemen) bedrag toe zeggen. Mosselvcrwaterproevcn BELANGHEBBENDEN NIET GEMOEID BIJ OVERLEG Aan de vooravond van de behande ling van de begroting 1967 door Pro vinciale Staten van Zeeland heeft de voorzitter van de Zeeuwse vissersver eniging Zevibel", de heer A. L. S. Lockef eer, uit Hulst, oud lid van G.S. van Zeeland, oud-burgemeester van Hulst en oud-voorzitter van het Visse rijschap, zijn visie gegeven op de Zeeuwse visserij. In de Prov. Zeeuwse Courant van 14 december j.l. wordt hiervan een uitvoerig verslag gege ven. De mening van de heer Locke- feer over de verplaatsing van de mos- selproeven van Zuricheroord naar 't Horntje willen wij onze lezers niet ont houden. ,Er is in de kringen van Zevibel geglimlacht om de mededeling, dat er na het mislukken van de mossel- verwaterproeven in Zuricheroord (Fr), nieuwe proeven op komst zijn op Texel. Wij hebben altijd gezegd, dat Zuricheroord voor het kunstma tig verwateren van mosselen de slecht denkbare plaats was. Nu blij ken we na zoveel jaren nog gelijk te krijgen ook. Maar ook voor de proe ven op Texel is weer geen advies van de belanghebbenden ingewonnen. Wel is er een ministeriële toezegging, dat er een begeleidingscommissie van handelaren, kwekers en anderen op komst is. Dat is mosterd na de maal tijd. Waarom zijn we niet direct in geschakeld bij het overleg hierover?" DONDERDAG OECUMENISCHE ORIËNTATIEAVOND De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat donderdagavond in de jeugdherberg „Panorama" een oecume nische orientatiebijeenkomst zal wor den gehouden, georganiseerd door de onlangs opgerichte Raad van Kerken op Texel. Deze eerste avond zal de oud- katholieke pastoor A. Heijligers uit Alkmaar een inleiding houden, geïllu streerd met een aantal dia's. De bijeen komst is voor ieder vrij toegankelijk. Men rekent erop dat in ieder geval de kerkeraden, kerkbesturen en andere kerkelijke medewerkers aanwezig zul len zijn. BEATAVOND TEN BATE VAN ZWEMBAD De Texelse beatgroep „The Crea tures" heeft zich door de jongste ver traging op weg naar een Texels zwem bad niet laten ontmoedigen. Zaterdag avond 28 januari wordt in Jatry te Oosterend een „daverende" beatavond georganiseerd. De toegangsprijs be draagt 2,50. Er wordt begonnen om acht uur Bezoek a.s. donderdag 20.00 uur de belangrijke vergadering van de Stichting Texels Folklore in „De Oranjeboom"

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1