4°/o to. 6°/o I RENTEVERHOGING NIEUWE SPAARMOGELIJKHEDEN Zuid-Eierlandzorgde voor twee geslaagde avonden Klimaatverandering mogelijk? BIJ DE IS HET NU NOG BETER SPAREN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK EEN GROTE ZWARTE POES" FILMNIEUWS Interessante plannen om de wereld leefbaarder te maken door en KEUZE UIT SPAARV0RMEN MET De bank waar u zich thuis voelt! 99 De toneelclub „Zuid-Eierland" heeft vrijdagavond in de kapel en zaterdag avond in het Gebouw voor Chr. Belan gen te Oosterend „Een grote zwarte poes" opgevoerd, een drie bedreven tel lend blijspel, geschreven door Rie Knegtmans en Pie Mossinkoff. De Eier- landse tonelisten speelden met hart verwarmend enthousiasme, waardoor het publiek intens werd geboeid. Ook het spelpeil was goed, vooral in het tweede bedrijf kwamen de hoogtepun ten uitstekend tot hun recht. Het derde bedrijf hing er echter een beetje bij om dat de schrijvers verzuimd hadden het stuk een pittige climax te geven. De spelers worstelden met ellenlange veel al onnodige teksten, waardoor het eind nogal slapjes uitviel. De kleine Eier- landse toneelclub maakte er van wat er van te maken was. Het verhaal: De ongehuwde en ge pensioneerde boekhouder Bram Staal meent een voorbeeldig leven te leiden, samen met zijn zuster Leida, die tevens zijn huishoudster is. Met succes heeft het tweetal de aan hun zorgen toever trouwde neef Lourens de ernst des le vens doen beseffen. Er wordt niet ge lachen in huize Staal; alle vermaak is er taboe. Lourens studeert voor zijn iboekhouddiploma en heeft daardoor nauwelijks tijd voor zijn verloofde Gonda, waarmee hij onder toezicht van oom en tante af en toe mag „vrijen". Er wordt bepaald niet gelééfd, maar daar komt door een toevallige samen loop van omstandigheden plotseling verandering in. Het drietal krijgt het artiestenechtpaar Badings met hun dochter in huis. Deze zouden gaan loge ren bij Anette Peutering, een bevriende buurvrouw, maar daar wordt op de stoep een zwarte poes ontdekt, nog wel bij maanlicht.In verband met deze boze voortekenen wagen buurvrouw en haar gasten het niet de drempel te overschrijden en nemen hun intrek in huize Staal. De gasten veroorzaken aanvankelijk veel ergernis, vooral dochter Tuut zorgt voor verontrusting om haar frivole levensgedrag. Het meisje weet de jonge Lourens wakker te schudden, waardoor hij tot de ont dekking komt, dat het leven meer te bieden heeft dan leren en werken. De heer en mevrouw Badings slagen erin oom en tante tot andere gedachten te brengen. Hun zelfgenoegzaamheid ver dwijnt als sneeuw voor de zon als blijkt, dat zij sneller van het rechte pad zijn af te brengen dan zijzelf dachten. De dienstbode Bertha heeft een belang, rijk aandeel in deze levensles. Plezierig stuk De rol van deze dienstbode werd op voortreffelijke wijze vertolkt door me vrouw F. van Exel. Zij speelde vlot en demonstreerde een goede mimiek. Ze was verantwoordelijk voor heel wat scènes, die het publiek in lachen deden uitbarsten. Mevrouw Van Exel deed, wat haar stemgeluid betreft, sterk den ken aan „Sjaan" uit de famile Door snee. De heer P. Druif zagen we als Bram Staal. Hij deed het behoorlijk, maar bracht zijn teksten nogal zoutloos. OECUMENISCHE AVOND RAAD VAN KERKEN (vervolg van pagina 1) echter wachten totdat iedereen mee doet, dan zou er waarschijnlijk nooit iets gebeuren. Ds. Koopmans noemde in dit verband het wereldcongres, dat de Doopsgezin den in ons land zullen houden. Het is de bedoeling daarbij ook het Episcopaat uit te nodigen. Hiertegen is van Ame rikaanse zijde verzet gekomen. Als een ander voorbeeld noemde ds. Koopmans de Geref. Kerken, waarin een groep is, die tot samenwerking bereid is en an deren, die hier beslist tegen zijn. Pastoor Heijligers was er van over tuigd, dat het onjuist is iets te forceren. Deze zaak moet groeien. Te grote voor zichtigheid is evenwel ongewenst. Pastoor Brinkman merkte op, dat de jongeren ongeduldig worden. Hij meen de, dat het onjuist is de jongeren on mondig te houden. Terecht stellen ze meermalen de vraag waar ze op moeten wachten. Aan de andere kant was het pastoor Brinkman bekend, dat ook de jongeren op de vraag hoe het dan wel moet geen antwoord hebben. De heer Th. R. Hin zei, dat ook veel ouderen zouden willen, dat de zaak van de eenwording der kerken meer voort gang had. De heer S. P. Hin zag als een belang rijke oorzaak van de afval, die in alle kerken voorkomt, de trage gang van zaken bij 't één worden der kerken. Hij vroeg ruimte voor de jongeren. Slotwoord ds. Oskamp Na pastoor Heijligers dank te hebben gebracht merkte ds. Oskamp op, dat de kwestie van de eenwording der kerken geen zaak is van „botje bij botje leg gen". Het is een groot avontuur en we moeten er mee rekenen, dat als het lukt, het ook tranen zal kosten. Maar het zal ons ook enorm verrijken. Er werd een beroep gedaan om met initiatieven te komen. De Raad van Kerken op Texel zal graag allerlei acti viteiten, die er toe kunnen leiden, dat er meer begrip voor elkaar komt, sti muleren. Laten we samen werken om onze verscheurde wereld bewoonbaar te maken als Gods goede aarde. De aan wezigen werden opgewekt deel te ne men aan de Week der Gebeden, die eind januari in de verschillende dorpen op Texel wordt gehouden. Plannen zijn in voorbereiding om op Hemelvaarts dag een kerkedag te houden, waarin alle kerken op het eiland samenwerken. C. v. Gr. Het had wat „echter" gekund. Dat geldt ook voor mevrouw E. Douma als Gon da, de verloofde van Lourens. Zij gaf blijk van enige „plankenkoorts", waar door ze een wat te schuchtere indruk maakte. Mevrouw T. van Bennekom le verde heel goed spel als Leida, de strenge zuster van Bram. Vooral in de scène, waarin zij zich door Badings tot andere gedachten laat brengen, toonde zij haar talent. Goed spel leverde ook de heer Kees Wetsteen als de neef Lourens. Hetzelfde kan gezegd worden van mevrouw F. van Lenten als de buurvrouw. De heer H. Hooyschuur bracht met verve de rol van Luuc Ba dings. Hoewel hij voor deze rol zijn type niet meehad, was zijn creatie toch zeer aanvaardbaar. Heel behoorlijk deed mevrouw W. Roeper het als Elise Badings. Alleszins aanvaardbaar was ook het spel van mej. Janneke Zeegers, als de artistieke dochter Tuut. Een klei nere rol, die van de vader van Lourens' verloofde, werd goed gespeeld door de heer H. Oostenhof. De heer A. v.d. Meulen voerde de regie; mej. Druif souffleerde. Het stuik zal nog enkele malen wor den herhaald, onder meer voor de be jaarden van Huize Irene op 25 januari. Mond- en klauwzeer GEMEENTEBESTUUR VERBIEDT INVOER VAN HERKAUWERS EN VARKENS In verband met het elders in het land voorkomende mond- en klauwzeer, waarvoor runderen, schapen en var kens zeer gevoelig zijn, hebben B. en W. besloten voor Texel preventieve maat regelen te treffen. Tot nader order zal het verboden zijn herkauwende dieren en varkens op Texel te brengen, terwijl de veemarkt zal worden gesloten. Op veevervoerders wordt een dringend be roep gedaan om, als zij met hun wagen vee van Texel naar de vaste wal heb ben vervoerd, hun auto onmiddellijk na terugkomst te laten ontsmetten bij de Vétérinair-Hygiënische Dienst aan de Burdetstraat te Den Burg. MEN IS HET NOG NIET EENS In tabak komt in uiterst kleine hoe veelheden het radioactieve polonium- 210 voor en volgens een indertijd ver richt onderzoek van Amerikaanse des kundigen zou deze stof de veroorzaker zijn van longkanker bij rokers. Twee Duitse specialisten op dit ge bied zijn na langdurige onderzoekingen echter van mening, dat deze stof niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het ontstaan van longkanker bij rokers. Steekt u er dus nog maar eens een sigaretje bij op „De grote Caruso" heet de film, die men donderdagavond in het City-thea ter kan zien. Het is een muzikale rol prent, die de levensgeschiedenis van deze beroemde zanger tot onderwerp heeft. De hoofdrol wordt vervuld door Mario Lanza. Caruso werd in 1873 als zoon van arme ouders geboren in Na pels. Reeds als jongen van tien jaar blonk hij uit om zijn mooie stem Aan vankelijk benutte Caruso zijn talent als cafézanger, totdat hij de kans kreeg een opera-carrière op te bouwen. Enrico Caruso verwierf wereldroem. Een keel aandoening tijdens een toernee maakte een eind aan de carrière van de man met de gouden slem. (In kleuren toe gang alle leeftijden). Voor eenheid der Christenen GEBEDSSAMENKOMSTEN IN VERSCHILLENDE DORPEN In het kader van de Week van het Gebed om de eenheid der Christenen zullen in zes Texelse dorpen gebeds samenkomsten worden georganiseerd. In Den Hoorn wordt de bijeenkomst ge houden op woensdagavond 18 januari aanvang 7.30 uur; in De Koog in de Herv. kerk op donderdagavond 19 januari, aanvang 7.30 uur; in Den Burg in de Gereformeerde kerk op vrijdag 20 januari, aanvang 7.30 uur; in Ooster end in de Doopsgezinde kerk op maan dagavond 23 januari, aanvang acht uur; in De Cooksdorp in de Hervormde kerk op dinsdagavond 24 januari, aanvang acht uur en in Oudeschild in de Her vormde kerk, eveneens op dinsdag avond, 24 januari, aanvang 8 uur. Ge- loopt wordt dat zoveel mogelijk Chris tenen van verschillende richtingen aanwezig zullen zijn. AANTAL DEELNEMERS VOOR VERKEERSCURSUS DE KOOG NOG NIET GROOT GENOEG DE KOOGDe Veilig Verkeerscur- sus, die vrijdagavond in hotel „De Toe komst" te De Koog zou beginnen, gaat niet door als het aantal deelnemers niet toeneemt. Tot dusverre hebben zich slechts 22 personen gemeld, terwijl als minimum 35 is gesteld. Belangstellen den kunnen zich nog opgeven bij de heer W. Peeters, tel. (02228) 301. PUZZELRIT TROK VEEL DEELNEMERS Aan de puzzelrit, die zondag door de Ponyclub in Eierland werd gehouden, namen 17 pony's en 11 paarden deel. Mede dank zij de hulp van de heer B. Dros, die het parcours had uitgezet, had de rit een prettig verloop. Alle ruiters en amazones werden na afloop in hotel Kikkert te De Codksdorp (de finish) verrast met een aardige prijs, uitge reikt door de heer Jac. de Graaf. Uitslag; (pony's): le prijs Hilly Roe per en Henk Broeikman; 2e prijs Saskia Blok v.d. Velden en Klazina Verseput; 3e prijs: Marlies du Porto en Hans Roe per. Uitslag paarden: le prijs Nelly Dijkshoorn en Nico Dijkshoorn; 2e prijs Agnes Witte en Bert Witte; 3e prijs Nely Langeveld, Renet Langeveld en Jeannette Tromp. Verkeerscursus De Cocksdorp 42 DEELNEMERS GESLAAGD DE COCKSDORP Voor het exa men, dat vrijdagavond in hotel Kikkert werd afgenomen als besluit van de veilig verkeerscursus te De Cocksdorp, zijn 42 oandidaten geslaagd. Twee per sonen moesten worden afgewezen. De diploma's zullen de geslaagden worden toegestuurd. Op de laatste avond werd veel aandacht besteed aan de nieuwe verkeersborden, die per 1 janu ari j.l. zijn ingevoerd. Er werd een se rie dia's met afbeeldingen van de nieu_ we borden vertoond. VRIJDAG GEMEENTEAVOND TE DE KOOG ONLANGS kampte een qroot deel van West-Europa met qrote water overlast. Veel depressies brachten daq na daq weer de nodiqe neerslaq naar deze qebieden, met als gevolg dat men niet weet wat men met al dat water moet beqirmen. De schade is zeer qroot. Op andere delen van de aarde snakt men naar zulke heerlijke regen buien, doch krijqt men soms in jaren qeen druppel regen, ook weer met als qevolq veel schade. Reeds lang koestert de mens de wens om in staat te zijn het klimaat naar zijn hand te zetten, maar tot nu toe is hem dat niet gelukt. Het ligt ook niet voor de hand, dat de mens in de naaste toekomst het ingewikkelde en wereld omvattende proces, dat oorzaak is van het weer op aarde, zal doorgronden. En eigenlijk is het ook niet te hopen, dat hem dit ook zal gelukken, want dan zal de regeling van het weer ongetwij feld weer een oorzaak zijn voor ver schil van mening onder de mensen. Het ziet er echter wel naar uit, dat over niet al te lange tijd, de mens op bescheiden schaal in staat zal zijn in vloed uit te oefenen op het weer in be paalde delen van de wereld. De weten schap vordert namelijk snel, vooral de laatste tientallen jaren en ook al heeft men nog niet alles kunnen doorgron den, veel factoren die van invloed zijn op het weer in bepaalde delen van de wereld zijn bekend en bestudeerd. Plan. Zo koesteren de Russen een gigan tisch plan en wel om de Beringsraat af te dammen. Al zal dit zeer veel geld, moeite en tijd gaan kosten, technisch moet dit binnenkort mogelijk zijn. En de gevolgen die een en ander heeft, zou van ingrijpende betekenis zijn op het klimaat in het hoge noorden. Men hoopt namelijk via deze afgedamde Be- ringstraat koud water uit de Noorde lijke IJszee naar de Stille Oceaan te leiden. Het gevolg hiervan zou zijn, dat het water in de Noordelijke IJszee zou worden aangevuld met warmer water uit de Atlantische Oceaan. Dit zou er toe leiden, dat het klimaat van het noordelijk deel van het noordelijk half- Alle gewenste inlichtingen krijgt u bij elk van onze 200 vestigingen, verspreid over heel Nederland. hm DE KOOG Vrijdagavond wordt het jeugdhuis te De Koog een gemi te-avond van de N.H. Gemeente gehot den. Onder meer zal een uiteenzettia GE worden gegeven door drs. Sikkei over het werk onder dove en ande ej gebrekkige kinderen in het Midder Oosten. N ter< Ko< „STERKE MAN' MOET FOLKLOfl REDDEN (vervolg van pagina 1) alleen voor zakenlieden". De heer Lan, ler geveld voegde daar aan toe, dat op he^ 1 het komende seizoen weer zou kunne worden gerekend. De heer J. Hidding betoogde in zij toespraak, dat de goede indruk, die gasten van Texel meenemen van grot belang is voor het vreemdelingenvei keer. De folklore noemde hij van ece-rne nomisch belang voor het eiland als meer spontane en actieve medewerkin komt. Alleen evenementen van he hoogste gehalte moeten worden gebo den. De goede indruk, die men Texel reeds heeft, mag geen „afknap per" krijgen. ert pte en ■ste ten sto rond, dus de gebieden rond Groenland, Scandinavië en Siberië, aanmerkelijk zou verbeteren. Woestijnen Daar blijft het echter niet bij. Diverse geleerden maken een studie van de omstandigheden, die hebben geleid tot het ontstaan van woestijnen. Want wanneer men de oorzaak kan wegne men, dan bestaat de mogelijkheid om van een woestijn een vruchtbaar gebied te maken. De Amerikanen hebben ook reeds plannen op dit gebied. Bestude ring van een en ander heeft aange toond, dat de Nevada-woestijn een woestijn is, omdat het gebied aan droogte lijdt, doordat de vochtige win den van de Stille Oceaan, eerst hoog moeten klimmen over het gebergte. Op deze tocht omhoog verliezen de wes tenwinden al hun vocht, zodat zij aan de andere kant gekomen geen vocht kunnen laten vallen. Explosies Amerikaanse geleerden koesteren nu het plan, om door enorme explosies (eventueel atoomkracht) diepe inkepin gen in het gebergte te maken in west oost-richting, opdat de vochtige win den via deze openingen de woestijn kunnen bereiken Wanneer hier de re gen gaat vallen, ontstaat na verloop van tijd een vruchtbaar gebied. Met wat Nederland deed met de Zui derzee voor ogen, zijn er geleerden in Frankrijk die plannen maken om de Middellandse Zee af te sluiten. Dat is uiteraard niet zo'n probleem, aangezien er reeds nauwe natuurlijke doorgangen zijn. Daarna hoopt men de waterspiegel van deze Zee aanmerkelijk te kunnen laten dalen, door het inschakelen van een groot aantal van de modernste pompinstallaties, die uiteraard na lange tijd, het niveau zullen verlagen. Op die manier zullen de kusten aangroeien niet alleen van de landen rond de Mid dellandse zee, doch ook van de eilan den en tevens zullen nieuwe eilanden bij ondiepten ontstaan. Iets dergelijks betekent een gigantische landwinst. Voorlopig zijn het echter allemaal nog plannen, doch de mogelijkheden zijn inderdaad fascinerend. Elders. Mevrouw Keijser uit Wieringerwaar vertelde hoe het folklorewerk bij he. reilde en zeilde. Opmerkelijk was he dat aan de voorwaarden die zij noemd om tot een goed programma te kome& c op Texel merendeels is voldaan. Nog maals werd duidelijk, dat het op Text alleen de daadwerkelijke medewerking is, waarop het folklorewerk strandt. D heer Koster vertelde over het werk v^ ne de Federatie van Nederlandse folklore groepen. Het is een overkoepelend or gaan dat lezingen, vergaderingen uitwisselingen organiseert. O.a. me medewerking van buitenlandse groepei wordt ieder jaar een festival gehouder^ i De heer Koster was ook nauw betrok ken bij het folklorewerk te Schagen waarvan de heer G. Pater, een door d gemeente beschikbaar gestelde kracht de motor is. Per straat De heer Albers vroeg daarop de me ning van de vergadering over straatsgewijze organisatie van de folk lore in het komende jaar. Het bestuulVO kan dan een deel van het werk var zich afschuiven en zich beperken to er enkele algemene evenementen en 't orden ;oe Eins [Ta: eec ka ok ite: eVerz pe lu int gc en dó t G 3oy ganiseren van het wekelijkse volksdan sen, schapen scheren e.d. Per straat wijk zullen enkele mensen worden ge zocht die in hun omgeving zorgen voo versiering en de anderen er toe brengei in oud-Texels costuum de straat op gaan. De mening van de heer J. van WijkMei dat de folklore alleen maar kan worded en gered door een bekwame betaald* nk kracht waaraan alles kan worden over r* gelaten, werd niet direct door de aan VC wezigen gedeeld. De heer Albers vroej te zich af waar men zo'n man vandaad n zou moeten halen. i In dit verband werd de naam van dasje- gemeentelijke recreatieconsulent ge-iig' noemd, maar het is zeer de vraag of deSre gemeente hem voor een lange periode! v wil afstaan. De heer Van Wijk herin nerde eraan, dat daarover nooit serieust' is gesproken. Misschien wil de gemeente^ wél als de folklorestichting b.v. een dee U( van het salaris betaalt. t Geen redding? De heer J. H. Brügemann zei eersl weinig te voelen voor een centrale or- ganisator. Het gaat om het dragen vaiff/ de costuums en daar kan ook zo'n man n geen verandering in brengen. De heei Van Wijk zou het toch wel eens willen proberen. Als deze functionaris betaald wordt en voldoende tijd heeft, slaagt hij misschien wel. De heer Kassenaai merkte verstoord op dat het bestuur al 't jaren in de weer is geweest om te'c trachten de belangstelling te wekken^ Na de ervaringen in het afgelopen-jU seizoen geloofde hij niet dat een anders; L wel zou slagen. De heer G. A. Oskam was ook van!^ mening dat één man het niet zal red-B} den als hij niet kan rekenen op een^ schare medewerkers. Texel mag boven-'<jr dien niet met Schagen en Hoorn ver-fc( geleken worden. Op Texel is het in het;e seizoen buitengewoon druk, hetgeen! een ongunstige invloed heeft op de be- reidheid van de mensen om buiten hun! normale werk nog iets anders te doenjfr( Is het niet denkbaar de folkloredagen®c eens per twee weken te houden, zo^ vroeg hij. |L 'De vergadering voelde daar echterK weinig voor en vond tenslotte toch dat» het maar eens met een centrale organi-^ sator moest worden geprobeerd. „Voor joker" jCl Nog geruimte tijd werd gediscus--^ sieerd over de geringe bereidheid van^ de mensen om in costuum te lopen. Detdt heer A. G. v.d. Berg van „De Oranje-ad boom" zei het zich best te kunnen voor-j> stellen. Het personeel in de winkels wil_^ niet „voor joker" lopen. Men kan het^ als baas ook niet van hen eisen, tenzij het tevoren bij de sollicitatie is over- eengekomen. De heer Brügemann ver-Yr telde, dat hij dat reeds deed. „Als ik1^ personeel aanneem, moeten ze op de16 woensdagen in de zomer het pak aan-8® trekken, anders kunnen ze wegblijven".aa De heer Jan Agter sr. vond, dat de v middenstanders zelf en hun echtgenote8^ het voorbeeld moeten geven; dat ge-8€ beurt nog te weinig. De heer Van Wijkne zei te verwachten, dat de door hem be-^j pleite centrale organisator erin zou™ slagen de jongeren bereid te vinden in O het costuum te lopen, eventueel ook®£ niet-Texelaars. „Wat geeft het dat in® dat pak geen echte Texelaar zit! Alsl°I het maar gedragen wordt!" Tenslotte zegde het bestuur toe te trachten een centrale organisator aan te i* werven en een regeling te ontwerpen® voor straatsgewijze viering van het, folklorefeest.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2