Cjrorn '/fwartrfféxels in het Frits Drevel en Nico Welboren exposeren in oude Textielhuis Recreatiezaal Gollards rustoord officieel in gebruik genomen 1 Boeiende collectie van jonge Texelse schilders Gelijk met reeks andere verbeteringen fa Gebr. Schoort Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden „Peusionprijs op Texel is laag!" KOELEN OF VRIEZEN LIJDAG 27 JANUARI 1967 80e JAARGANG No. 8137 itgave N.V. v/h Langcveld De Rooü •ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 iaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De og, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 In 't voormalige winkelpand van Tex- tielhuis Zegel aan de Groeneplaats te Den Burg hebben Nico Welboren (20) uit Den Hoorn en Frits Drevel (22) uit De Koog 'n expositie van eigen werk inqericht. Vanmiddag om 5 uur zal de tentoonstelling worden geopend door burgemeester C. De Koning, waarna de heer A. Blok van der Velden een toelichting op het werk zal geven. Ge durende de tien daarop volgende da- qen kan het publiek van de collectie bennis nemen. Een bezoekje aan de lentoonstellng is beslist de moeite waard, zoals wij een dezer dagen mochten ervaren toen Drevel en Wel boren nog bezig waren met het uit stallen van de vele tientallen schilde rijen, tekeningen, aquarellen en goua ches. De collectie kan men beschou wen als een overtuigende proeve van talentniet als een uiting van qroot kunstenaar schap. Hoewel in de verza- melinq diverse werken zitten, die van een bijzondere visie en van een goede techniekbeheersing getuigen, is het toch duidelijk dat de exposanten hun eigen stijl nog nauwelijks gevonden hebben. Misschien is die indruk niet helemaal juist, omdat zeer veel produkten wor den getoond, die jaren 'geleden werden gemaakt, toen de opgedane ervaring en opleiding nog gering was. De kunste- naar-in-wording verraadt zich ook door de vele experimenten. Vooral Drevel heeft zijn ervaring vergroot door „zo maar iets" te tekenen. Vaak zijn dat aan droomfantasiën ontsproten tafere len, die met de werkelijkheid weinig te maken hebben, maar die toch ook niet als surrealistisch kunnen worden be schouwd. Echt surrealisme is trouwens in het geheel riet op de expositie te zien, hetgeen een geruststelling moge zijn voor degenen die moeite hebben hiervoor waardering op te brengen of te veinzen. Verschil Tussen het werk van Drevel en dat van Welboren vallen enkele belang rijke verschillen op. Zo is dadelijk te zien dat Drevel een theoretische scho ling heeft gehad. Hij volgde de cursus van de Famous Artists School en aan de soms nog wat „schoolse" wijze waar op vooral koppen en fragmenten van menselijke lichamen zijn getekend is dat te zien. Frits Drevel is blij de op leiding te hebben genoten, maar heeft op de F.A.S.-methode toch wel kritiek. „In het begin vond ik het leuk, maar nu ben ik er veel minder over te spre ken. Je leert de technieken heel goed en leert ook omgaan met het materiaal, maar de cursus is veel te commercieel gericht. Als je een opdracht inzendt, die nogal vrij is uitgevoerd, een beetje artistiek, dan is het niet goed. Het moet heel precies, zoals de tekeningen voor advertenties. Overigens, de lessen fi guurtekenen zijn heel waardevol. Voor dien had ik dagen nodig om een man netje op papier te krijgen!" pentekeningetjes meegerekend zijn ech ter todh ruim dertig werken te zien. Welboren is een knap tekenaar van oude Texelse huisjes en schilderachtige landschappen. Alles wat hij tekent en schildert is bestaand ere het valt op dat de omgeving van zijn woonplaats meestal model heeft gestaan. Het kerk je van Den Hoorn, maar ook veel min der bekende doch zeer schilderachtige gebouwen vinden we in veel scheppin gen terug. Nico Welboren tekent se dert zijn kleuterjaren Zijn schilde rijen en tekeningen zijn evenals die van Drevel te koop, maar Welboren is beslist voornemens zijn hobby niet tot beroep te maken. Sfeer goed getroffen Vooral de kleine pentekeningen zou den wel eens goed in de markt kunnen liggen. Plet zijn verrukkelijke dingetjes waarop met fijne inktlijntjes de sfeer van het landschap precies is getroffen. Af en toe breekt Welboren even met deze techniek en grijpt hij naar de verftube. Dan ontstaan ruige schilde rijen, zoals dat van de Burgwal in Den Burg en het tuunwallen-landschap met natuurlijk het Hoornder kerkje. Dat laatste schilderij is waarschijnlijk het beste, al is het niet te koop. Ook de krijttekeningen zijn goed. Aardige ex perimenten zijn de met krijt getekende duinlandschappen. Eentonig, maar boeiend door de geslaagde weergave van het rode schijnsel van de laag staande zon. De exposanten hopen in de komende dagen enkele honderden bezoekers te mogen verwelkomen. De tentoonstel ling is zaterdag en zondag open van 14.00 - 17.50 uur; op andere dagen van 19.30 - 22.00 uur. De toegang is vrij. Akte L.O. Frits Drevel kreeg pas in de vierde klas van de PIBS belangstelling voor tekenen. Vlak voor hij in dienst ging begon hij aan de F.A.S,-cursus en vorig jaar ving de studie aan voor de acte tekenen L.O. Die laatste opleiding (L.O.Iwerd met vrucht gevolgd. Na 8 maanden in plaats van de gebruike lijke anderhalf jaar, behaalde hij het diploma. Hij zoekt nu een baan als tekenleraar aan een lagere school, ULO of VGLO-school. Opvallend goed zijn de grote tekeningen, die Drevel maakte met zwart krijt. Hij heeft er met succes een sfeer mee opgeroepen die door de titel wordt bevestigd. Verreweg het sterkste werk is de tekening die een protest wil zijn tegen de oorlog. De 80 x 90 cm. grote plaat toont als centrale figuur een opvallend fijn getekende soldaat omringd door fragmenten van ruïnes, een vrouwenfiguur, gevechts- beelden .en kamphekken; alles in een scherp contrasterend zijlicht. Het ge heel doet denken aan een (goede!) foto montage. Er is meer dan zestig uur aan gewerkt. Ook tussen de landschappen van Drevel zitten zeer geslaagde crea ties. De bosgezichten in olieverf zijn bij zonder knap. Hij heeft ze niet ter plaatse geschilderd, maar maakte een kleurdia, dat hem in zijn atelier tot voorbeeld diende. Autodidact Nico Welboren uit Den Hoorn is auto_ didact, maar heeft een goede techniek ontwikkeld. Zijn tekeningen en schil- derijen zijn veel kleiner dan die van Drevel. Daarom iijkt zijn aandeel in de expositie niet zo groot. De serie kleine CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ck incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Voor ƒ1500,schade tijdens jaarwisseling POLITIE HOUDT VERNIELZUCHTIGE JONGENS AAN Het ziet er naar uit, dat de jongelui, die tijdens de jaarwisseling hebben meegedaan aan de baldadigheden op de Stenenplaats spoedig berouw van hun activiteiten zullen hebben. De Rijks politie is er in geslaagd de meeste kna pen, die vernielingen hebben aange richt, te verhoren. Daarbij Werden weer nieuwe namen genoemd, zodat men spoedig een volledige lijst gereed zal hebben. Dit is zeer belangrijk, omdat het niet onmogelijk is dat de betrokkenen de schade zullen moeten vergoeden. Deze schade is vastgesteld op ruim ƒ1500, DADERS WINKELDIEFSTALLEN ALLEN AANGEHOUDEN De Rijkspolitie heeft alle jongens, die zich begin december schuldig maakten aan diefstal in verschillende winkels in Den Burg kunnen aanhouden. Tegen 21 daders werd proces verbaal opgemaakt. Zij zullen te zijner tijd met hun ouders voor de kinderrechter moeten ver schijnen. Zoals onze lezers zich herinneren pleegden de jongens de diefstallen als sport. De verworven artikelen, kleine voorwerpen met betrekkelijk geringe waarde, werden doorgaans direkt weer weggegeven. Vooral aanstekers waren geliefd. Het kostbaarste exemplaar dat werd weggekaapt had een winkelwaar de van ƒ71,Negen middenstandsza ken in Den Burg werden door de jon gelui (afkomstig van verschillende scholen voor voortgezet onderwijs) be zocht. De meeste belangstelling kregen Frans Zegel en Dros Magazijn. Aan de „sportbeoefening" kwam een eind toen twee scholieren op 2 december werden betrapt in Witte's Bazar. De eigenaar waarschuwde de politie, die bij het verhoor tot de verbijsterende conclusie kwam, dat de jongens en hun vrienden op grote sëhaal opereerden. Ze wilden voor elkaar niet onderdoen en tracht ten elkaar met hun buit te overtroeven. De ouders hebben ervoor gezorgd, dat nagenoeg alle gestolen voorwerpen zijn terugbezorgd of betaald. „Gezicht op Den Hoorn", schilderij in olieverf van Nico Welboren. Ouder: „Oorlogsrequicm", tekening in zwart kryt van Frits Drevel. In een bejaardenhuis moeten de be woners niet alleen een verzorgde, maar vooral een gelukkige oude dag kunnen beleven. De overheidsorganen, die be last zijn met het toezicht op bejaarden huizen zijn zich hiervan terdege bewust en hebben hun voorschriften daarop afgestemd. Het was op grond van deze herhaaldelijk gewijzigde en aange vulde regels, dat het bestuur van de Clasina Emelie Gollardsstichting zich genoodzaakt zag het rustoord aan de Zes te Den Burg met een reeks voor zieningen uit te breiden. Het bestuur besloot het hele karwei in cén keer uit te voeren. Er werd een lift gemaakt, de voorraadruimte werd vergroot, een waskeuken werd bijgebouwd, de spoel keuken werd gedeeltelijk vernieuwd, een noodverlichting word aangelegd, alsmede een omroep- en oproepsinstal- latie, de gangen werden voorzien van metalen leuningen en de brandbeveili ging werd aanzienlijk verbeterd. De meest opvallende uitbreiding was even. wel de ruime en gezellige recreatiezaal, die in het verlengde van de zuidelijke vleugel werd gebouwd. In deze recreatiezaal werd maandag middag een officiële en feestelijke bij eenkomst gehouden, waarbij de bewo ners, het bestuur, het gemeentebestuur, de architecten, de aannemers, een ver tegenwoordiger van de provinciale di rectie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, vertegenwoordigers van het Texels Theologen Convent en van de andere Texelse rusthuizen aanwezig waren. Zij allen werden verwelkomd door de heer C. H. Roeper, voorzitter van de C. E. Gollardsstichting De heer Roeper vertelde, dat het rusthuis in 1952 volgens de toen gel dende voorschriften is gebouwd. De be_ palingen zijn in de loop der jaren tal rijker en strenger geworden, zodat men zich tenslotte genoodzaakt zag een aan tal tekortkomingen te herstellen. De verbouw van een bewoond rusthuis is geen eenvoudige zaak; de bewoners hebben het wel gemerkt! Deze waren met de nieuwe voorzieningen echter zeer ingenomen, behalve de recreatie zaal, waarvan men de waarde nog niet algemeen besefte. De heer Roeper dankte de architecten Ir. W. E. H. van Harreveld en S. van Waardenburg uit Haarlem voor het ontwerp en de fa. Drijver uit Den Burg voor de wijze waarop het was uitgevoerd. Weliswaar deed de aannemer er langer over dan was voorzien (de streefdatum was 1 juli j.l.) maar dit werd beslist niet kwa lijk genomen, daar veel ander spoed eisend werk de voortgang had ver traagd. Daardoor werd het echter on mogelijk de openingsplechtigheid te laten samenvallen met het 12V2-jarig bestaan van het rusthuis. Ge»en „mooie kamer" De heer Roeper riep de bejaarden op de recreatiezaal niet te beschouwen als de „mooie kamer" maar er zoveel mo gelijk gebruik van te maken. „De zaal is er in het belang van u allen. Kom er vaak heen en maak het gezellig". Aan de goede verhouding tussen personeel en bewoners zou het niet liggen, zo meende de heer Roeper, die daarbij wees op het feit, dat de directie, de heer en mevrouw Boon, haar taak op lofwaardige wijze vervult. De voor zitter vertelde enkele dagen tevoren zelf 65 jaar geworden te zijn. Bij de cadeautjes, die hij ter gelegenheid daar van kreeg, was een boekje dat de titel droeg „Het leven begint bij 65" Daarin wordt aangetoond, dat oude mensen niet hebben afgedaan, maar wel dege lijk een taak hebben. Zij moeten de jonge generatie stimuleren. Samenwerking Architect Ir. Van Harreveld sprak zijn waardering uit voor de wijze waar op de besprekingen die aan de verbouw vooraf gingen, konden worden gehou den. De samenwerking was voortreffe lijk. De heer Van Harreveld weer erop, dat de recreatiezaal nog onaannmelijk afsteekt bij het oude gebouw; daarin zal verbetering komen als de muren zullen zijn geverfd. De architect besloot Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoort, tel. 2550 zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat de uitbreiding van het rusthuis een vergroting van de levens mogelijkheden voor de bewoners zou betekenen. Ook burgemeester C. De Koning bood zijn gelukwensen aan en prees het werk van het nog jonge bestuur van de C. E. Gollardsstichting. De burgemeester vertelde dat de voorzieningen ten be hoeve van de bejaarden op Texel nog lang niet toereikend zijn. Gelukkig wordt deze behoefte door de overheid erkent en is er veel steun toegezegd voor nieuwe uitbreidingen. Geluk „De directie van Volkshuisvesting werkt graag mee aan een verzorgde, maar vooral gelukkige oude dag voor de bejaarden", aldus de heer H. Schol uit Haarlem, sprekende namens de di rectie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in de provincie Noordhol land. In het kader van die gedachte passen zo goed de kleinere rusthuizen, die het mogelijk maken, dat de bejaar den leven in een milieu, dat het levens beschouwelijk en geografisch ver trouwd is. In tegenstelling tot de zeer grote bejaardenflats kan in deze klei nere huizen een zekere intimiteit be waard worden, mede omdat de bejaar den daar leven met degenen, die ze al tijd hebben gekend. De heer Schol ver_ telde dat rusthuizen van dit type blij vend mogelijk worden gemaakt, getui ge het feit dat de hoofdingenieur- directeur van Volkshuisvesting de vol gende dag te Zwaag het vijftigste klei ne rusthuis in Noordholland zou ope- Vcrlangcns Op Texel bestaan ten aanzien van de bejaardenhuisvesting nog vele verlan gens. „Sint Jan" zal moeten worden verbeterd en wellicht zelfs uitgebreid, aan „Irene" zal een verpleeghuis met dienstencentrum e.d. worden toege voegd en intussen is ook begonnen met het ontwerpen van plannen voor een gemeentelijk rusthuis te Oosterend. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Th. R. Hin, die de groei van de bejaardenaccommodatie op Texel in de afgelopen 15 jaar belichtte en constateerde, dat de eisen nog steeds hoger werden. Namens de bejaarden sprak de heer (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1