®J K?"Dqmp° H Ha® Be* Ce VEROORDELEN Wie een AMRO-Spaarbrief (serie 1967) koopt, spaart tegen een aantrekkelijke rente. AMRO BANK Dé suikerbiet met de topopbrengst Rassenkeuze suikerbieten is niet moeilijk ivVEI rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT c leverbaar in precisie C, D en M-zaden met een hoge eenkiemigheid N.V. HOLLANDSE SUIKERBIETEN SELECTIE MIJ AMSTERDAM IVEEOE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1967 I Oiwlfr rinlHKIu* h! De tijd, dat de keuze van het ras uikerbieten vrijwel volledig werd ivergelaten aan de fabriek is op ons ■iland nu wel voorbij. In de meeste evallen wordt de keus welbewust door ie akkerbouwers gedaan. We zijn van nening, dat dit wel van invloed is ge veest voor het rassensortiment van de luikerbieten op ons eiland. We herin ieren ons nog heel goed de tijd, dat een ■eer groot deel van de oppervlakte sui- lerbieten op Texel Kuhn P was. Een ■as, dat door de fabrieken zeer ge waardeerd werd wegens het goede luikergehalte en de verdere goede ligenschappen voor verwerking. De laatste jaren was het hoofdras ip ons eiland Klein Wanzleben Poly- aeta. De keus van dit ras is zeker niet jerkeerd, vooral in de gevallen, waar in niet gestreefd werd naar zeer vroeg aaien. Bij een normale tot iets vroege laaitijd was de neiging tot schietervor- ning gering. Er zijn echter aanwijzingen, dat een iantal bietenverbouwers naar een nog vroegere zaaitijd zal gaan streven. Daar is wel aanleiding voor. In 1966 werden de suikerbieten door een twee- lal akkerbouwers zeer vroeg gezaaid. Heel wat collega's hebben hierover hun hoofd geschud, vooral toen het met de weersomstandigheden erg tegenliep. Van deze percelen zou naar hun me ning wel niet veel terecht komen en als er al voldoende planten overbleven, zou zouden dit voor een veel te groot >edeelte „schieters" worden. Maar nog iet een nog het ander is gebeurd. Op jeide bedrijven is van deze vroeg ge zaaide percelen een zeer goede op- orengst verkregen en het .percentage schieters was van geen betekenis. Nog een voordeel Naast de kans op een goede op brengst bij vroeg zaaien zijn aan het vroeg zaaien nog meer voordelen ver bonden. We denken in de eerste plaats aan de werking van het onkruidbestrij dingsmiddel Pyramin. Het is nu vol doende bekend, dat dit middel voor een ogede werking voldoende water nodig heeft. De kans, dat de grond een keer flink nat wordt na het zaaien van de bieten en het spuiten van de Pyramin is groter naarmate er vroeger gezaaid wordt. Een tweede voordeel kan een betere spreiding van het werk zijn. Vooral op gemengde bedrijven kan het samenval len van de verplegingswerkzaamheden in de bieten en het winnen van vroeg bieten worden gezaaid, hoe groter de hooi een knelpunt zijn. Hoe vroeger de kans, dat het werk in de bieten voor een goed deel aan kant is vóór het hooi klaar is. Bewuste rassenkeuze Vroeg zaaien kan men echter alleen als een ras wordt gekozen, dat met 'net oog op schietervorming vroeg zaaien verdraagt. We stellen ons voor, dat vrijwel iedere akkerbouwer in de laat ste weken wel een publikatie heeft ont vangen, waarin uitgebreid over de eigenschappen van de diverse rassen wordt geschreven. Laat dit bericht niet direct bij het oude papier terecht ko men. Als U vroeg wilt zaaien, dan is één van de belangrijkste zaken, waarnaar U moet kijken de neiging tot schieten. Pas daarna kunt U ook gaan letten op andere eigenschappen. Zit U daarna dan nog met vragen, dan kunt U uiter aard ook bij ons terecht. Maar heel veel vragen worden al opgelost als U het rassenbericht goed bestudeert. Ook dit ■behoort bij het ondernemer zijn. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING Aan de leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is tegelijk met de convocatie voor de vergadering van 3 februari a.s. een stencilschrijven ver zonden met een aantal bedrijfsecono mische gegevens. Van de groep bedrijven, die reeds een jaar of tien in de administratie zijn, wordt in de eerste plaats aan de hand van zgn. „kengetallen" een inzicht ge geven in de resultaten van het boekjaar 1 mei 1965 tot 1 mei 1966. Zeer belang rijke gegevens, waarmee andere vee houders en boeren op gemengde bedrij ven kunnen toetsen hoe het met deze zaken op hun bedrijf is gelegen. We noemen een paar van deze gegevens. Er is het aantal melkkoeien per ha. grasland en voedergewassen en even eens de veebezetting omgerekend op grootvee. U vindt er de stikstofbemes ting per ha. grasland, de melkproduktie per koe en de voerkosten per koe. U kunt er in lezen wat de pacht per ha. op deze bedrijven is, hoe hoog de kos ten aan loon, loonwerk en werktuigen per bunder zijn, wat de zuivere winst per ha. is en hoe hoog het arbeidsin komen (vergoeding voor arbeid plus winst) van de betreffende boer in het genoemde jaar is geweest. Naast het overzicht van het jaar 1965/'66 is er dit keer een overzicht bij gevoegd, dat een inzicht geeft omtrent het verloop van een aantal zaken op de betreffende bedrijven in de laatste 10 jaar. Dit in verband met het feit, dat het bedrijfseconomisch onderzoek op deze bedrijven wordt afgesloten. We durven dit een buitengewoon interes sant overzicht te noemen. U vindt er zeer sprekende cijfers in. Zo is op deze groep van bedrijven de stikstofbemes ting per ha. grasland in de loop van deze jaren gestegen van 81 kg. tot 202 kg. zuivere stikstof per ha. grasland. Mede onder invloed daarvan steeg de veebezetting van 1,42 stuks grootvee per ha. tot 1,71 stuks. Deze stijging- komt geheel voor rekening van de melkkoeien, want hier vinden we een stijging van 0,69 melkkoe per bunder tot 0,98 stuks. De pachtprijzen vertonen eveneens een flinke stijging, nl. van ƒ120,per ha. (met inbegrip van gebouwen) tot ƒ241,per ha. De kosten per ha. ste- 'gen van 1.758,per ha. tot 2.604, per ha. Hiernaast staat een stijging van de opbrengsten van 1.903,per bun der tot ƒ2.840,per bunder. Dit zijn maar enkele cijfers, die U in dit zeer belangrijke overzicht vindt. We twijfelen er niet aan of ze zullen op de vergadering aanleiding geven tot vragen en (opmerkingen. Daarvoor is het echter wel nodig, dat U deze over zichten van te voren een keer door neemt. We hopen, dat velen dit doen. DE HEER J. NIEUWENHUIS KIEST ANDERE WERKKRING De heer J. Nieuwenhuis, die sinds juni 1956 bij de Landbouwvoorlich- tingsdienst op Texel werkzaam is ge weest, gaat over naar een andere werk kring. Hij blijft echter op het eiland. Op 1 april of 15 april treedt hij in dienst bij de Coöp. Boerenleenbank op Texel. Het zag er naar uit, dat de heer Nieuwenhuis toch binnen vrij korte tijd overgeplaatst zou worden naar Schagen, waar hij een taak zou toege wezen krijgen op het kantoor van de Rijkslandbouwconsulent. Hij gaf er de voorkeur aan op het eiland te blijven. Het vertrek van de heer Nieuwen huis betekent, dat binnen één jaar tijd het personeel van de landbouwvoor- lichtingsdienst op Texel met twee man wordt ingekrompen. Vorig jaar vertrok reeds de heer P. A. Bakker Jzn. Hoewel de heer Nieuwenhuis niet rechtstreeks betrokken was bij de tech nische voorlichting op de landbouw bedrijven, is zijn werk op ons eiland van veel betekenis geweest. Speciaal voor de bedrijven, die een bedrijfseco nomische boekhouding lieten bijhouden was de heer Nieuwenhuis een goede bekende. Als we constateren, dat het bedrijfseconomisch inzicht van de Texelse boeren en voorlichters in de laatste jaren duidelijk groter is gewor den, dan is dit vooral ook te danken aan 't werk van de heer Nieuwenhuis. KOTEX-SUCCESSEN OP LANDELIJKE TENTOONSTELLING Op de vorige week gehouden Lande lijke tentoonstelling van konijnen, hoenders en sier duiven te Lisse werden door leden van de K.S.V. „Kotex" op merkelijke successen geboekt. De heer S. Tjepkema, 't Horntje, be haalde met zijn dieren maar liefst 3 maal het predikaat ZZG. Zijn Belgische haas, jonge ram, behaalde de le prijs, terwijl zijn Belgische haas, jonge voed ster, de 2e prijs verwierf, beide met het predikaat ZZG. Ook zijn jonge Witte Rex, ram, behaalde dit begeerde predi kaat. Voorts werd aan zijn twee witte Vlaamse reuzen ieder het predikaat ZG toegekend. De heer F. J. Halsema, Gerritsland, had twee Nieuw-Zeelanders en een Californian ingezonden, die allen het predikaat ZG verwierven. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Sji HERLEVING VAN DE JAREN VIJFTIG Enige tijd geleden is in Amsterdam de Stichting Jeugdsentiment „De Jaren Vijftig" in het leven geroepen. Een stichting die met G. K. van het Reve (de schrijver van Werther Nieland) als Beschermheer bedoelt de herinnering aan de belangrijke pe riode 1950-60 levend te houden en vast te leggen. Hiertoe worden nostalgieke gespreksavondjes belegd; moppen, vers jes en spelletjes uit die tijd verzameld en opgeschreven; Oude Rockers en an dere destijds populaire muziek beluis terd (de Grote Popheid van weleer, Eddy Christiam, is al bezig aan een ■grandioze come-back!); plakboeken met filmsterren en Groten in de Sport bij eengebracht, alsmede de vele marga rine-, beschuit- en andere albums met opgespaarde plaatjes; favoriete jeugd boeken, strips (Eric de Noorman, Kick Wilstra) en tijdschriftjes opgezocht en herlezen; en er wordt nog veel meer gedaan. Als ophanden zijnde grote gebeurte nissen in het kader van de Stichting kunnen hier genoemd worden: een ten toonstelling van de waardevolle dingen uit De Vijftiger Jaren, waarvoor we een oud schoolgebouw in Amsterdam ■hopen te vinden en de uitgave van een Gedenkboek met moppen, foto's en wat dies meer zij. Teneinde het gestelde doel, de Her leving van De Jaren Vijftig, zoveel mo. ■gelijk te kunnen benaderen, verzoek ik hierbij ieder die in dit tijdvak is opge groeid (de begin-twintigers van nu) en er dierbare herinneringen aan bewaart, eens in zijn of haar geheugen en op zolder te zoeken en van belangrijke vondsten melding te maken bij de Stichting (p/a Wim Noordhoek, Wes- termarkt 16, kamer 74, Amsterdam) of bij Ondergetekende. Wat niet weg is, is gezien! Kóóom maar! Theun de Winter, Kogerstraat 19, Den Burg DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 16. Tijdens het eten vertelde ze Max, dat ze die middag noodzakelijk weg moest. Hij knikte verstrooid, met zijn gedachten bij een ontwerp, dat hij die morgen getekend had. „Ik maak wel •thee klaar", zei hij. Onmiddellijk na het eten stapte ze op haar fiets en reed het dorp uit. Nadat Max naar de werkplaats was gegaan, had ze een dokter gebeld in een na- burig dorp. Deze kon haar om half drie ontvangen. Bevend van emotie vertelde ze hem I haar klachten. Hij onderzocht haar en I het antwoord van de rustige arts be vestigde haar vermoeden. 's Avonds, na het broodeten, zei ze plotseling met toonloze stem tot Max: „Ik ben in verwachting.twee maan den. Begin februari volgend jaar kan ik rekenen op een baby". HOOFDSTUK 10 Begin augustus kwam er onverwacht een einde aan de martelende onzeker heid omtrent het lot van wachtmeester Sornee. Enerzijds bracht het bericht vreugde bij Mientje, omdat ze nu wist, dat hij in leven was. Anderzijds hield het bericht gelijktijdig in, dat ze hem waarschijnlijk niet vóór het einde van de oorlog terug zou zien. Het Roode Kruis was via een grote omweg te we ten gekomen, dat een aantal Neder landse militairen, soldaten, onderoffi cieren en officieren, in Engeland te recht was gekomen. Op welke wijze dit had plaats gevonden, kwam ze niet te weten, om de eenvoudige reden, dat het Roode Kruis dit zelf evenmin wist. Men had een lijst met namen, rang en adres, sen ontvangen, en daarop prijkte de naam Frans Sornee, afkomstig uit Hoo- gendijk, wachtmeester le klasse, onge deerd en gezond. Met het verzoek echt genoten en andere familieleden hiervan bericht te geven. Een functionaris van het Roode Kruis had de boodschap per soonlijk overgebracht in Hoogendijk. Mientje Sornee schreide hete tranen van blijdschap, al werd die vreugde ge temperd door het feit, dat tussen Enge land en Nederland op dit ogenblik meer lag dan een zee van water. En ook omadt het onmogelijk wsa blijvende contacten te leggen. Nederland was be zet gebied en de bezetter was in de oorlog met Engeland. Waarin opgeslo ten lag, dat alle daar aanwezige Neder landse militairen moesten strijden tegen de bezetter. Van alle kanten ontving Mientje Sornee gelukwensen. Het meeleven van de Hoogendijkse bevolking was zo groot, dat het leed om de scheiding er door verzacht werd. Nog diezelfde dag was haar woning omgetoverd in een bloemenpaleisje, terwijl de telefoon niet stilstond. Ook in Meerslo heerste vreugde, toen de oude mevrouw Sor nee de boodschap ontving, dat haar zoon nog in leven was. Terwijl 's mid dags Mientje's ouders overwipten om met hun dochter te delen in de blijd schap, die deze tijding had gebracht. De volgende dag keerde de nuchtere werkelijkheid weer. Weliswaar herin nerde de~wele vazen met bloemen en het tafeltje, waarop de kaartjes, tele grammen en brieven lagen aan het heu gelijke bericht, dat ze eindelijk had ontvangen, maar haar onpasselijkheid drukte haar onverbiddelijk op de rea liteit terug: ik ben zwanger. Die avond, nadat ze enkele uren te voren de verpletterende zekerheid had gekregen van de arts, hadden Mientje en Max een lang gesprek. Aanvankelijk kon hij het niet geloven. „Hoe kan dat nu?" was zijn eerste reactie op haar mededeling. „Je hebt me zelf altijd ver teld, dat het voor jou onmogelijk was een baby te krijgen?" Ze had haar hoofd geschud. „Dat is met helemaal juist. Toen Frans ien ik een paar jaar getrouwd waren, besloten we, dat ik me zou laten ondrezoeken. Daarvoor ben ik veertien dagen in Utrecht geweest, in het Academisch ziekenhuis. Het onderzoek maakte uit, dat er een kans bestond, dat ik kinde ren zou krijgen, alhoewel die kans be trekkelijk gering was. Vandaar, dat we geen van beiden op het idee zijn ge komen om te veronderstellen, dat het ook aan Frans kon liggen. Toen we een jaar of vier getrouwd waren, raakte ik ermee verzoend, dat ons huwelijk altijd kinderloos zou blijven. Frans had het in het begin wel over een zoon, een opvolger, maar je weet hoe spoedig ons huwelijk een sleur werd Blijkbaar kon het Frans niet veel meer schelen. Hij sprak er enminste nooit meer over, en ik evenmin. We namen tenslotte zon der meer aan, dat ik onvruchtbaar was. En toen wijZe zuchtte. „Hadden we daar maar rekening mee gehouden", zei hij timide. Mientje schudde haar hoofd. „Het heeft nu allemaal geen zin meer, Max. Mijn man zit in Engeland en ik ver wacht een baby. Volgend jaar wijzen dezelfde mensen, die me gisteren ge lukwensten en me bloemen zonden, me met de vinger na". „Onzin", antwoordde hij krachtig, „wanneer is het zover?" „De dokter dacht: begin februari". „Nouwanneer was Frans voor het laatst thuis?" De vrouw dacht na. „Dat weet ik niet eens precies meer. Het lijkt wel, of het al jaren en jaren geleden is. Wacht eenszondag! Zondag vóór Pink steren was hij enkele uren hier. Eigen lijk stiekum. Nu weet ik het weer! Ze hadden beperkte bewegingsvrijheid. Dat betekende, dat ze niet buiten hun garnizoensplaats mochten komen. Van De AMRO-Spaarbrief (serie 1967) heeft een waarde van 100.- en loopt vanaf 4 januari 1967. Wanneer de Spaarbrief op 22 juli 1971 wordt afgelost, ontvangt u voor die 100 gulden 135.- terug. Dat betekent - op basis van rente op rente - een rendement van 6,8%. Bij aankoop van een AMRO-Spaarbrief 1967 dient natuur lijk de vanaf 4 januari 1967 lopende rente te worden bijbetaald (per week 13 cent). De uitgifte van deze Spaarbrieven vindt plaats tot nader order. Inlichtingen - ook over eventuele fiscale voordelen - kunt u krijgen bij al onze kantoren. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK een kennis leende hij burgerkleren, omdat het met de verscherpte sta- stionscontrole onmogelijk was om in uniform te reizen zonder vergunning. Om één uur was hij hier. Met een ge huurde auto. Ik weet het nu weer, om dat ik stom verwonderd was, temeer ook, omdat hij zo'n vreemd pak aanhad. Tegen vijven is hij weer weggereden". Hij keek haar opmerkzaam aan. „En hebben jullie toen „Aliicht", antwoordde ze. „Wat denk je? Hij was drie weken niee thuis ge weest". „Nou, ga dan zelf maar rekenen: be gin meibegin februari. J maakt je zorgen om niets". Mientje schudde zeer beslist het hoofd. „Je overtuigt me toch niet. Je weet het nu zeker: het lag aan hem, niet aan mij. M'n jurken beginnen al te krap te worden. Hoe kon het ook an ders, na wat wij uitgespookt hebben „Allemaal goed en wel, Mientje", hield hij koppig aan, „maar dat weet buiten jij en ik verder niemand. Het is volkomen logisch en maak jij je alsje blieft geen zorgen over volgend jaar. De mensen zullen er zelfs niet over naden ken. Heeft iemand Frans nog gezien op die bewuste zondag?" De vrouw dacht opnieuw na. „Ja, moeder en vader. Ze kwamen even aanwippen. Omstreeks half drie. We schrokken ons half dood, omdat we ternauwernood gekleed waren. In m'n kimono deed ik open en zei, dat Frans een paar uurtjee thuis was. Vader be gon meteen te lachen, die heeft toch alles dadelijk door. Ik weet nog, dat ik een reuze kleur kreeg". „Alweer een reden minder om je zor gen te maken". „Toen ,Frans wegreed, zaten de buren buiten, voor het huis. Die hebben hem ook gezien. „Kijk eens aan. En zelf weet hij ook, wanneer hij voor het laatst bij jou is geweest. Geen enkele erden om daar bedrukt over te zijn. Eigenlijk moest je dolblij zijn. Na zoveel jaren getrouwd te zijn". Ze keek hem woedend aan. „Hoe kun je zoiets zeggen? Jullie mannen nemen zoiets schijnbaar nogal gemakkelijk op. Dagelijks verwijt ik mezelf, wat ik ge daan heb. Dat jij er zo luchtig over kunt praten, is mij een raadsel. Dat ik indertijd zo idioot ben geweest om. om.Ze knikte. !(Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5