Groen'wartsjexels in het hartL, St. Janbracht blijspel van matige kwaliteit Esther mag thuisblijven ledikantjes De heer Kemmink pleitte voor pacifistisch socialisme xkxcl 'de worsteltent' Moerbeeks ■p Baby werd naar stembus geroepen ISDAG 7 FEBRUARI 1967 80e JAARGANG No. 8140 itgave N.V. v/h Langevcld De Rootf Dstbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2058 dktic: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De g( Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 De toneelvereniging „Sint Jan" had koor de jaarlijkse carnavalsavonden de keus laten vallen op „Geld te geef", een blijspel in drie bedrijven van Walter Black en William Mendhck. Éij de op voeringen, zaterdag- en zondagavond I.I., bleek dat die keuze niet zo heel ge lukkig was. Het gegeven van het stuk tvas te simpel om er een avondvullend Ipel van te maken. De schrijvers heb- len dat toch geprobeerd, zodat een nog al langdradig en vervelend geheel ont stond. Een belangrijke verbetering zou lijn verkregen als flinke stukken van net tweede en vooral het derde bedrijf Varen geschrapt. De spelers deden ech ter hun best: de meesten kwamen tot roede prestaties. De geschiedenis speelt zich af in het lezin Eliot waar de inwonende groot- ïader een merkwaardige hobby be- Brijft: hij maakt bankbiljetten. De oude lerstaat het vak goed en het is te be grijpen dat de andere familieleden er koor waken dat de biljetten niet op Vraat komen. Door een toeval gebeurt dat toch. Een fier biljetten komt in verkeerde han Ben, waarna grootvader wordt bezocht Joor twee heren, die zich uit geven voor leden van een of ander charitatief co- Jnité. Het zijn echter schurken, die dc goedwillende man ertoe brengen al lijn valse geld, ter „waarde" van an- lerhalf miljoen af te geven. Spoedig Baarna wordt het 'land overstroomd Boor het valse geld en de politie komt ll spoedig op het spoor van grootvader. Het loopt voor hem en zijn familie goed If, want de recherche wil graag aan nemen dat opa het niet kwaad bedoel- Geforceerd De schrijvers hebben getracht het lerhaal spannend te maken door er en kele wat geforceerd aandoende verwik. Relingen in te brengen Zoals de lang- lurige periode, waarin de familie Eliot Boor een der misdadigers wordt be waakt De incidentjes, die zich daarbij loordoen, vertoonden tekort aan aki ie In het was dit onderdeel dat het |tuk als een pudding in elkaar deed akken. Deze indruk bleef tot het eind i bewaard, omdat ook het slot weinig lerrassend was. Toch werd het gebode- le als amusement wel geapprecieerd, letuige de reacties van het publiek dat Kennelijk gekomen was om te lacher. De rol van grootvader Eliot weid lertolkt door de heer A. Verberne. Hij leverde een prestatie, want het valt net mee om lange tijd een oude kno- Jige grijsaard met een afgrijselijk Itenweluid langdurig en consekwent te üteren Verbeme's neiging tot over- Brijven deed zich echter o.p onaangena me wijze gelden. Vooral in vergelijking met de wijze waarop de anderen zich iu lun rol inleefden, was het eindeloze lebibber en gekakel nogal irritant. J De heer W. Raateland bleek geknipt loor zijn rol van de hoofdonderwijzer Eliot. Zijn mimiek was voortreffelijk, lijn verstaanbaarheid iaat nog te wen- len over. Best deed mevrouw L. Smit- tan Sambeek het als mevrouw Eliot. Zij Beteerde spontaan, was goed verstaan- laar en gaf geen krampachtigheid te men zoals enkele andere medewerkers lie vertoonden. Mevrouw A. Verberne- Barhorst had wat meer volume in haar Item kunnen leggen. Desondanks deed het aardig als Patricia Eliot. Wat dat lolume betreft kan ze een voorbeeld lemen aan mevrouw N. Keesom-Log- pan, die het hoe kan het anders met Joveel toneelervaring uitstekend |eed als de dienstmeid Norah. De heer Bakker, „Sunrise", zagen we als de fenzekeringsconsulent Ted Winters. Hij •elde goed al zou het de moeite Baard zijn om te trachten zijn wat om floerste stemgeluid wat helderder te |oen klinken. Een pluspunt was het, at hij deze keer niet de enigszins on verschillige indruk maakte, die in vo- jige stukken ontstond door een gewild- eroutineerde speelstijl. Een veelbclo- |ende kracht voor Sint Jan is de heer (Aadje) van Heerwaarden die als Jinior Eliot pittig en vlot spel te zien laf. Dat hij een onvervalste Texelaar I, was echter wat te duidelijk hoor- iaar. 1 Voortreffelijk was het spel van de leer C. de Grave als de nuffige Bern- lard Gridley, die vergeefs naar de land van Patricia dingt. De heer H. |mit was als de misdadige Price nmin- ïr geslaagd. Niet alleen leende zijn pe zich hiervoor niet; ook de tekst |wam er soms wat te aarzelend uit. FILM VAN BLINDENBOND MORGEN IN „CASINO" Morgenmiddag en -avond zal in Casino" te Den Burg de film worden |ertoond, die vorig jaar onder auspi- fën van de Nederlandse Blindenbond Den Burg werd opgenomen. Om 3.45 pur 's middags begint een kindervoor stelling. De avondvoorstellingen van- |en aan om 6.45 en 9.00 uur. Hoewel de heer W. Witte vooral erva ring heeft met het uitbeelden van een bekend goedheilig man, was hij ook als misdadiger Lucci geslaagd. Hij wist van zijn (niet zo beste) tekst heel wat te maken. Een bescheiden rol had de heer C. van Heerwaarden als politieagent Cuftor. Mej. J. Swarthof speelde de rol van de schoonheidsspecialiste Berry aanvaardbaar. Een klein rolletje had mevrouw N. Zijm-van Sambeek als mevrouw Bronson. Als rechercheur Taylor trad de heer P. de Vries op. Hij was als type geschikt, maar de leestoon waarop hij zijn tekst bracht, was sto rend. De regie had de heer P. Th. Luijckx. Grimeur was de heer Ad Groothuizen uit Alkmaar. De décors waren door de heren N. van Heerwaar den en T. Beerling gemaakt. De heer A. van Heerwaarden souffleerde. TEXELAAR VEROORZAAKT NACHTELIJKE AANRIJDING IN HAARLEM HAARLEM De heer A. F R. uit Den Burg veroorzaakte in de nacht van dinsdag op woensdag om 00.45 uur een aanrijding op de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Hij verzuimde voorrang te geven aan een andere auto mobilist, de heer A. M. Mathijssen uit Driehuis. Beide wagens werden zeer zwaar beschadigd. De heer R. bleef vrijwel ongedeerd; de heer Mathijssen kon huiswaarts keren nadat hij zijn verwondingen in het ziekenhuis had laten behandelen. HOGE BESOMMINGEN BIJ HARINGVISSERIJ De Texelse visssers, die in de afgelo pen week aan de haringvisserij deelna men, hebben niet te klagen over de resultaten. De vangsten waren hoog en de prijzen goed. Per span werden be sommingen gemaakt tot ƒ60.000,toe! De garnalenvissers daarentegen zijn on_ tevreden, want hun vangsten waren uiterst gering. AFSCHEID VAN DE HEER J. VAN DER PIJL Zaterdagmiddag 11 februari zal in hotel „De Lindeboom-Texel" gelegen heid bestaan afscheid te nemen van de heer J. v.d. Pijl, die op 1 oktober j.l. zijn functie van waterbouwkundige bij De Gemeenschappelijke Polders neer legde. Om 3 uur begint een bijeen komst van waterschapsbestuur, perso neelsleden en genodigden. Daarna om 4.30 uur, wordt de scheidende functio naris door het waterschapsbestuur een receptie aangeboden. Wegens ziekte van de betrokkene, kon deze gebeur tenis niet eerder plaatsvinden. Oud papier WEER ƒ100 VOOR ZWEMBAD De kinderen in Den Burg, die oud papier verzamelen en verkopen ten ba te van het Texelse zwembad, gaan dap per met hun actie door. Zaterdag j.l. werd voor de derde keer ƒ100,ge ïncasseerd toen een grote hoeveelheid van de hand werd gedaan. De jonge initiatiefnemers weten dat op Texel nog veel meer papier beschikbaar is. Beter dan het in de vuilnisbak te gooien kan men het bezorgen bij R. de Vries, Kogerstraat 66. Kranten, tijd schriften, telefoonboeken e.d. worden ook graag afgehaald. Men belle 2834. Bij de familie L. Vlas in de Loods- singel te Oude schild werd wel even vreemd opgekeken nadat de postbode de oproepingen voor de stemming had bezorgd. Niet alleen de heer en me- ook voor dochter Esther was er een. vrouw Vlas kreqen een formuliertje; Dat is wel bevreemdend als men weet dat Esther nog slechts 9 weken oud is. De heer Vlas, wel wetende dat de ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd niet zóver is gegaan, begreep dat een fout was gemaakt. Dat bleek reeds uit het formulier waarop als geboortejaar '42 staat aangegeven, hetgeen het jaar is, waarin vader Vlas het levenslicht aanschouwde. Zijn veronderstelling, dat geboortedata van dochter en va der door elkaar waren gehaald, werd ten gemeentehuize bevestigd. Als ge volg van een schrijffout had men de instelling te Alphen aan de Rijn, die zich met het verzorgen van de oproe pingen belast, een verkeerd pons kaartgegeven doen toekomen. On danks de duidelijke taal aan de ach terzijde van de oproeping zal Esther Vlas op woensdag 15 februari haar wieg niet behoeven te verlaten. Woensdag 8 februari Den Burg, Hotel Texel, bridgedrive Oosterend. Herv. Pastorie, bijeenkomst Herv. Manncnvereniging Oosterend. Donderdag 9 februari Den Burg, Casino, Openbare vergadering P. v.d. A. Lezing door Dr. C. de Galan, aan vang 20.00 uur. Vrijdag 10 februari Den Hoorn, Dorpshuis De Waldhoorn, Mu ziekuitvoering D.E.K. Na dc pauze toneel uitvoering. Na afloop gezellig zitje. Aanvang 20.00 uur. Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, Open bare vergadering C.H. kiesvereniging. Spreker drs. D. F. v.d. Mei, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Den Hoorn, Dorpshuis Dc Waldhoorn, Mu ziekuitvoering D.E.K. Na de pauze toneel uitvoering. Na afloop bal Aanvang 20.00 uur. De Koog, De Toekomst, 20.15 uur, feestavond Kogcr drumband „Voorwaarts Mars" t.b.v. dc clubkas; o.a. filmvertoning en muziek van de Shallows. Bal na met de Shallows. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild. 7 febr. 6.46 en 19.16; 8 febr 7.42 en 20.11; 9 febr 8.31 en 20,56; 10 febr. 9.13 en 21.36; 11 febr. 9.47 en 22.07. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OOK R.H.B.S. DOET MEE AAN SCHOLIERENVERKIEZINGEN Evenals de LTS doet ook de RHBS mee aan de scholierenverkiezingen, die op 15 februari, gelijk met de „echte" verkiezingen, worden gehouden Stem gerechtigd voor deze verkiezingen zijn leerlingen, die ouder zijn dan 15 jaar, zodat de twee vierde en twee vijfde klassen mee kunnen doen. De leerlin gen zullen in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van de grond slagen en programma's van de ver schillende partijen. Er zullen brochures worden uitgereikt en enkele lesuren zullen aan politieke onderwerpen wor den besteed. Als de leerlingen op de 15e hun stem uitbrengen, maken zij gebruik van een officieel biljet, er wordt een stembureau ingericht en van de telling wordt proces verbaal opge maakt. De uitslag zal nog dezelfde avond bekend worden en zal evenals de uitslag vn de LTS m onze krant worden gepubliceerd. CURSUSAVOND GAAT NIET DOOR DE KOOG De cursusavond van Veilig Verkeer, die op 10 februari te De Koog zou worden gehouden, oaat in verband met Wereldvrouwengebedsdag niet door. Het valt wel mee met de agressie van Rusland en China SCHILDERSBEDRIJF HOPMAN (AMSTERDAM) BREIDDE UIT AMSTERDAM Het schilders- en behangersbedrijf J. Hopman Zonen (van de oud-Texelaar de heer J. Hop man en zijn twee zoons) dat zich twee jaar geleden op de Ringdijk te Am sterdam vestigde, heeft zich aanzienlijk uitgebreid. Aan de Corn. Drebbelstraat is nu een speciaal verf- en behang- centrum ingericht, waar de klanten hun keuze kunnen maken o.a. met be hulp van een panorama-spiegel, waar door men de indruk van een gehele be- hangwand kan krijgen. Het „Verfhuis" aan de Zeedijk is gemoderniseerd en de sortering verf, behang en glaswerk werd sterk uitgebreid. Ook de zaak Ringdijk 24 is aan de eisen des tijds aangepast. In het bedrijf zijn nu 11 mensen werkzaam. De drie onderdelen van het bedrijf zijn woensdag officieel geopend resp. heropend EILANDCOMPETITIE KLAVERJASSEN De stand na vier wedstrijden in de Eilandcompetitie klaverjassen is: 1. Oudeschild II 129.766 50 2. Oudeschild I 125.809 46 3 Den Burg I 123.358 39 4. De Koog I 122.449 51 5. Den Burg II 120.269 43 6. Combinatie 118.365 35 7. De Koog II 116.433 33 8. De Waal 114.317 38 De 10 hoogste koppels: 1. J. Klaasen Bos-P. Vermeulen 26.643 14 2. Echtpaar H. Vermeulen 26.539 10 3. T. Dekker-A. Boogaard 26.497 11 4. P. v.d. Molen-J. Gielis 26.435 10 5. D. Hemelrijk-S. Hemelrijk 26.156 14 6. mevr. Hemelrijk-Kl. Vlas 26.105 8 7. Echtpaar Spaans 25.720 12 8. K. Veldman-L. Burgman 25.671 9 9. Jac. Koning-D. Westdorp 25.665 11 10. T. Eelman-P. Vos 25.519 9 De volgende avond wordt gehouden op 20 februari in Oudeschild. De heer A. Kemmink uit Hoorn, lid van Provinciale Staten, hield vrijdag avond op uitnodiging van de PSP- atdeling Texel in hotel „De Graaf" een inleiding onder het motto Socialisme een dwingende noodzaak". De heer Kemmink toonde zich een vaardig en onderhoudend spreker. Belangstelling voor zijn betoog bestond vooral van de zijde van de jeugd, een feit waarover de voorzitter van de plaatselijke PSP- afdeling, drs. Sikkens, zich verheug de. „Dat zijn mensen die in de gaten hebben, dat ze nog een tijdje willen leven". De heer Kemimnk begon met het aan de orde stellen van de vraag of het nuttig (en zinvol is de P.S.P: als kleine partij te handhaven. Kan een pacifist zijn ideeën niet beter uitdragen binnen een grote bestaande socialistische par tij? De spreker vroeg zich af bij welke partijen men zich dan zou kunnen aan sluiten. Van de twee die er voor in aanmerking zouden kunnen komen CPN en PvdA wees hij de CPN af, omdat deze het individu geen vrijheid toekent, doctrinair en monolibisch is, een sterke partijdiscipline kent en elk middel ook geweld! voor het ver wezenlijken van de doelstellingen ge oorloofd acht. De verwantschap met dc PvdA. is groter, vooral nu meer radi cale stromingen zich daar gaan roeren. De heer Kemmink toonde aan dat de practische invloel van Tien over Rood e.d. nog zeer gering is, maar hèt grote verschil met de PvdA is het pacifisme, dat d PSP van alle bestaande partijen en stromingen onderscheidt. „Pacifisme is niet alleen anti-oorlog of anti-mili tairisme. Het is een positieve stroming, die de vrede dichterbij wil brengen", aldus de spreker, die voorts zei dat de pacifisten onder bepaalde omstandig heden het leger nog wel enige tijd als een noodzakelijk kwaad zouden willen handhaven. Ander beleid De taak van de PSP is in de eerste plaats gelegen in het doen ombuigen van het buitenlands beleid van de Ne derlandse regering. Tot dusverre be staat dat beleid uit het door dik en dun aanhangen van het Amerikaanse stand punt in allerlei kwesties. De Nederlan der wordt geleerd, dat de militaire krachtsinspanning in NAVO-verband nodig is om onze westerse verworven heden tegen het agressieve Rusland te beschermen. De heer Kemmink noemde de veronderstelling, dat de Russen ons land zouden willen binnenvallen uiterst onwaarschijnlijk. Nederland heeft geen grond- en hulpstoffen, is democratisch en welvarend, en is voor Rusland niet aantrekkelijk. Door de verbeterde con tacten van de laatste tijd gelooft nie mand meer in het Russische gevaar. Chinezen Voor diegenen die bij de bewape ningswedloop financieel belang hebben was het daarom prettig dat men een andere boeman kon aanwijzen: China. De heer Kemmink meende dat het ook met de agressiviteit van China nogal meeviel. Weliswaar klinken in dat land oorlogszuchtige geluiden maar de practijk wijst anders uit. Nederland zou in het belang van de vrede een grote rol kunnen spelen als het zich zou losmaken uit het Westerse kamp. Ons land wordt nu argwanend bekeken, neemt "o.a. daarom nooit deel aan het politieleger van de VN. Zweden b.v. dat zich niet aan Amerika heeft gebonden, wordt wèl gevraagd. Een van de oorzaken van de spannin gen in de wereld is het kolossale wel vaartsverschil tussen noord en zuid. De ontwikkelingshulp is veel te gering en wordt bovendien op onjuiste wijze ver strekt. Als daarin verandering zou ko men, zou Nederland wellicht de stoot kunnen geven tot een totaal andere aanpak van dit probleem. Daarmee zou tevens de gevreesde communistische op mars in de wereld tot staan komen. In landen waar sociale nood heerst, waar een kleine bovenlaag de arme bevolking onderdrukt, daar biedt het westen géén hulp. De communisten doen het wel en dan moet men zich er niet over verba zen dat deze landen voor het Oosten sympathie gaan koesteren. Cuba is in de armen van het communisme gedre ven omdat het in het westen alleen vij andigheid ontmoette na zijn sociale re volutie. Hetzelfde dreigt nu te gebeuren in landen als Chili, Guatemala, etc. Vietnam De heer Kemmink betoogde dat Ne derland medeverantwoordelijk is voor de gruwelen in Vietnam door zijn ver bondenheid met Amerika. Nog onlangs benoemde Nederland in Saigon zelfe een militaire attaché. De spreker noemde minister Luns een politiek museumstuk dat zal moeten verdwijnen om een andere buitenlandse politiek mogelijk te maken. Hij leverde critiek op het kolonialistische Portugal en het revanchistische, zeer gevaarlijke West-Duitsland dat thans weer over 'n oppermachtig leger beschikt en allerlei gevaarlijke ideeën uit het verleden hul digt. Democratie Driekwart van het betoog van de heer Kemmink handelde over de bui- (Zie vervolg pagina 2) In de loop van deze week beginnen wij met de voorbereidingen voor het drukken van het tweede nummer van het VVV-blad „Voor Vrienden van Texel". Correcties in de lijstvermeldin- gen en in de advertenties kunnen tot uiterlijk donderdag 9 februari a.s. wor den opgegeven. Er is nog plaats voor een aantal ad vertenties in het blad. Leden, die hier voor belangstelling hebben, worden verzocht contact met ons op te nemen. Indien men overweegt lid te worden van de VW is het aan te bevelen zich nu op te geven, zodat de gegevens nog dit jaar in het blad komen. Vergeet niet ons uw opgaven te zen den voor de lijst van vrije akkommoda- ties. Er is momenteel een zeer grote vraag, met name naar bungalows, ge meubileerde huizen, vakantiehuisjes e.d., doch er komen ook reeds veel aan vragen binnen voor pensions enz. MEUBELHANOEL Den Burg Tel. 2572 gaat met Pasen open onder nieuwe direktie

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1