Cjroen kwarts Jexel s in het harL, AGENDA In gesprek met een gepensioneerde hoofdambtenaar ISRAIFFEISENBANK leer goede uitvoeringen door Excelsior" in Het Gebouw De heer J. van der Piji nam na veertig jaar afscheid mm te bo: (en 'de worsteltent' 7olgende maand komen nieuwe instrumenten waar men véél meer doet dan sparen leéks spaarbank en alle bankzaken JDAG 21 FEBRUARI 1967 80e JAARGANG No. 8144 gave N.V. v/h Langeveld De RooU ,tbus U - Den Burg, Texel - Tel. 2058 tóe: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 ■KBKSSSHi 99 OOSTEREND De Texelse muziek- erenigingen lijden door een chronisch •kort aan leden een moeilijk bestaan, en uitzondering daarop vormt „Excel- or" te Oosterend, dat momenteel der- g muzikanten telt. Er zijn diverse zeer ïugdige krachten bij, zodat men ook oor de toekomst geen zorgen heeft, •onderdag- en vrijdagavond gaf „Ex- ilsior" in het Gebouw voor Christe- jkc Belangen de jaarlijkse uitvoering, et succes was bijzonder groot, want et korps leverde onder leiding van de eer A. Kuik uitstekende prestaties, .an belangstelling ontbrak het niet. eide avonden was de zaal volledig be- t. Het was de laatste uitvoering, aarbij de oude instrumenten werden ebruikt. Op 15 maart zal het gehele istrumentarium zijn vernieuwd, ten oste van bijna ƒ20.000,Een belang- jk deel van dit bedrag moet door de ereniging zelf worden bijeengebracht, [eer dan de helft zal als subsidie wor- en verstrekt door de gemeente, de rovincie en het Prins Bernhardfonds. Voorzittter J. Daalder vertelde in zijn Deningswoord, dat „Excelsior" vol- ;nd jaar het 60-jarig jubileum her- enkt. Vele van de nu nog in gebruik jnde instrumenten zijn al meer dan en halve eeuw oud en het is begrijpe- jk, dat zij diverse gebreken gaan ver men. Er moesten dus nieuwe instru- ïenten komen en bij het langdurige eraad daarover werd duidelijk, dat ïen tot vervanging van het gehele ïn- trumentarium zou moeten besluiten, 'evens zou men dan kunnen overgaan p lage zetting, waardoor een klank rordt bereikt die het hedendaagse pu- liek meer op pnjs stelt. Subsidies Er viel niet aan te denken, dat „Ex- elsior" de totale kosten van ƒ20.000, oor zijn rekening kon nemen. Aankoop ou alleen verantwoord zijn bij aan- ienlijke subsidiëring. Door de provin- ie was nu een subsidie van 25% toege. egd en door de gemeente eveneens 5°/o Een belangrijke bijdrage kan oorts worden verwacht van het Prins emhardfonds. Voor het toch nog aan- enlijke ontbrekende bedrag zal men en beroep op de bevolking doen. Er iaan diverse acties op het programma. zal op 11 maart een verkoopavond rorden gehouden, waarbij o.m. de res- mten van de bazar verkocht zullen rorden. Verder is het de bedoeling de onateursgelden te verhogen. Voorge leid wordt het minimumbedrag per aar op ƒ2,50 te brengen. In ieder geval al „Excelsior" deze zomer met de ieuwe instrumenten aan het concours eelnemen. De heer Daalder zei te we- ïn, dat vele Oosterenders hun vereni- een warm hart toedragen en het ou hem dan ook niet verbazen als vol- end jaar ter gelegenheid van het jubi- ium een comité uit de burgerij zou rorden gevormd met het doel geld ijeen te brengen voor nieuwe unifor- ïen. Na het spelen van de mars Gooilan- ia, begeleidde „Excelsior" bij het zin- en van gezang 194 vers 1: „Van U zijn 11e dingen; van U o God alleen". Ver- olgens sprak de heer Daalder een ge- ed uit en verwelkomde diverse geno- igden. Goede uitvoering Het uitgevoerde programma was af wisselend; de verschillende nummers 'gen over het algemeen goed in het ehoor en werden zonder opvallende Duten gespeeld. Na de New Castle hymne kwam het ledragen, langzame en wat sentimen- ele „Harre meine Seele" van Emil •uh. Dit nummer werd uitstekend ge- jracht, evenals de Saint Triphon mars, Keuringen aangevoerde jonge kaas „EENDRACHT" WERD EERSTE IN 1966 Als lid van de Nat. Coöp. Zuivelver- oopcentrae slaagde onze Texelse zui- 'elfabriek er in, bij de keuringen, die P alle aangevoerde jonge kaas worden oegepast, over het jaar 1966 als no. 1 lit de bus te komen. In 52 weken werden hiertoe ongeveer |50 partijen gekeurd. Bij de kuering van kaas op oude leef- ijd, die 12 maal per jaar plaatsvindt, tond men in de voorlopige opgave no. definitief bleek, dat dit no. 2 moest ijn. Bij de bovengenoemde verkoopcen- rale zijn 34 fabrieken aangesloten. Een resultaat waar directie en be_ tuur van de „Eendracht" terecht trots P is. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 februari worden de moeders de buitendorpen verwacht op de volgende ren fen Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en YVaal13.4514.45 uur; De Cocksdorp Eierland 14.4515.45 uur; De Koog 5.4516.15 uur. die met het voorgaande een welkom en pittig contrast vormde. De heer Kuik gaf bij ieder nummer een korte uiteenzetting, wat door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Verschillende stemmingen waren samengebracht in Four Moods van Jack Harvey. Ook dit vier delen tellen de stuk kwam goed uit de verf. Een aardige compositie is het Au petit bonheur van de hedendaagse componist Joh. F. Pala. Goed gespeeld! „Excel sior" toonde zich bijzonder talentvol bij het spelen van de Stephen Fosters Songs (een selectie van verschillende bekende melodieën). Een pittig besluit werd gevormd door „When the Saints", dat vlekkeloos werd uitgevoerd. Drumband Vervolgens kreeg de drumband van Excelsior, onder leiding van tamboer- maïtre Marius Trap, gelegenheid zich te laten hqren. En hoe! De trommel vliezen hadden het zwaar te verduren bij de vier nummers, die vrijwel fout loos werden uitgevoerd. Gestart werd met een Fantasie, geschreven door oud- tamboer-maitre P. Daalder. Een presta tie kan de vlotte uitvoering van Saffier worden genoemd, een bijzonder moei lijk nummer. Met het meeslepende ritme van de Anjo wilmars werd het optreden van de drumband besloten. De drummers krijgen binnenkort weer een andere tamboer-maïtre. De heer Trap zal nl. worden opgevolgd door de heer E. Vonk. Na de pauze werd de bekende speel film „Fanfare" van Bert Haanstra ver toond. LEZING OVER GENEALOGIE IN DEN HELDER Dinsdagavond (heden) zal Dr. M. D. Dijt uit Haarlem in het „Helders Marinemuscum" aan de Hoofdgracht te Den Helder een causerie houden over genealogie. Hij komt op uitnodiging van dc afdeling Den Helder van de Neder landse genealogische vereniging. De bijeenkomst is ook voor Texeiaars in teressant, omdat de heer Dijt onder meer zal spreken over de verwant schappen tussen Texel en Den Helder (Huisduinen) in dc 17e en 18e eeuw en de eigenaardigheden in zowel voor- als achternamen bij dc naamgeving op Texel. Voorts zal de spreker een twin tigtal kwartierstaten en stambomen van bekende Helderse en Texelse ge slachten nader belichten en ter inzage laten circuleren. Daarin komen o.a. de geslachten Gomes, Groot, Hin, Van Heerwaarden, Ran, Rey, Zoetelief, Dijt, Keijser, Koning, Vlaming, Verbeme, Zijm en Bakker voor De bijeenkomst is ook voor niet-leden toegankelijk. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 21 febr. 4.24 en 17.11; 22 febr. 6.00 en 18.42; 23 febr. 7.24 en 19.57; 24 febr. 8.32 en 21.00: 25 febr. 9.28 en 21.50. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 22 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, 20.00 uur, bridgedrive. Donderdag 23 februari Den Burg, De Zwaan, 20 00 uur, R.K. Vrou wengilde, gezellige avond. Vrijdag 24 februari Den Burg, City Theater, 20.00 uur. Vertoning Rheumafilm, met toelichting van Dr. G. J. Smeets. Zaterdag 25 februari De Koog, Strandhotel Prinses Juliana, De Duinkanters met het stuk De Dochters van Hogson. „DE DUINKANTERS" VERMAAKTE JEUGD MET SPANNEND TONEELSTUK DE KOOG Het is een sympa thieke traditie qeworden, dat de to neelvereniging „De Duinkanters" jaar lijks een toneelstuk voor de jeugd op voert. Ook zondagmiddag bleek tij dens de opvoering van Pico Bello, de gewaande schoorsteenveger"dat de spelers zich met veel genoegen van hun taak, die zij stellig niet te licht op vatten, hebben gekweten. Er waren zo veel kinderen, dat geen stoel onbezet bleef. De jeugdige toeschouwers rea geerden telkens prompt, waaruit mag blijken, dat zij sterk met de lotgeval len van Pico Bello en de boze Hof maarschalk meeleefden. De hoofdrol, Pico Bello, werd met waardeerbare vlotheid gespeeld door Harry van Splunter. Er werd volop meegeleefd met zijn avonturen en de jeugd stak haar afkeuring voor het ge drag van de Hofmaarschalk (de heer A. Schoo), die hem valselijk van diefstal Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. beschuldigde, niet onder stoelen of banken. Dat deze schoorsteenveger een vermomde prins bleek, die met de prinses (Ella Houwirug) ging trouwen werd als een vanzelfsprekende belo ning voor de deugd aanvaard. De met Pico meelevende buurvrouw Meintje werd gespeeld door mevr. Bakker- Buisman, de kamerdienaar van de ko ning was mevr. Bruin-Kiewiet. De bak ker en de slager, gespeeld door de he ren H. Veldman en H. Koopman, bleken inhalige kleine zelfstandigen. Een aar dige rol was ook Kruimel, waartoe mej. Ank Kloosterman zich in een kippen- vermomming had gestoken. De wijze en rechtvaardige koning was de heer H. A. Houwing Het vriendelijke karakter van de kokkin Rebecca, een negerin netje, werd niet onverdienstelijk ver tolkt door mej. Trudy de Ridder. Het kleine toneeltje maakte het de regisseur, de heer H. A. Houwing, niet gemakkelijk voor alle spelers de juiste plaatsen te vinden. Souffleuse was mevr. Schoo, die niet onmisbaar bleek. VOL-AUTOMATISCHE 1NDESIT WASAUTOMATEN Fantastisch goed, voor slechtsjf598, FA. GEBR. SCHOORL, tel. 2550. Van der Pijl, een man om mee te werken. Niet origineel, maar wel tref fend juist vonden wij deze kenschets van de Technisch hoofdambtenaar bij de Gemeenschappelijke Polders, die vorige week tijdens een drukbezochte receptie in hotel De Lindeboom-Texel afscheid heeft genomen. De heer Van der Pijl was al per 1 oktober j.l. gepen sioneerd, maar het officiële afscheid moest op zich laten wachten in ver band met ernstige ziekte van de be trokkene. De heer Van der Pijl lijkt, als je hem niet van nabij kent, een wat norse man. Het is een aangename verrassing om te ervaren dat achter dat masker een bijzonder gemoede lijke, hartelijke man is verscholen. Die ervaring hebben zeer velen in de afge lopen veertig jaar opgedaan. Wij ech ter pas vorige week toen we bij hem aanbelden en hem even te spreken vroegen. Dat „even" werd vier volle uren, waarbij tenminste één ding dui delijk weid: Van der Pijl was een niet- ambtelijke ambtenaar. Hij heeft zich een man getoond met soepelheid naast plichtsbetrachting en zeer brede inte resse, ook voor niet-specifieke polder aangelegenheden. Hoewel de oorkon de van de hem vorig jaar verleende gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ingelijst aan de wand van zijn werkkamer hangt, loopt Van der Pijl bepaald niet met zijn verdiensten te koop. Dat alles maakte hem tot een gewaardeerde figuur in onze Texelse samenleving en IN HOUAND STAAT EEN HUIS De Raiffeisenbank doet alle bankzaken ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u dat verklaarde ook de grote belang stelling, die bij zijn afscheid werd ge toond. Als hij met ons praat, dringt hij er herhaaldelijk op aan het verhaal „met te lang" te maken. Opvallend is ook dat hij bij het opsommen van wat zoal in de polders tot stand kwam, vermijdt din gen op te noemen, die vooral door zijn toedoen tot stand kwamen. Geen per soonsverheerlijking! Sollicitatie De heer J. van der Pijl, afkomstig uit Zeeland, solliciteerde in 1926 bij het bestuur van de Dertig Gemeen schappelijke Polders. Hij was niet de enige: 52 anderen hadden hetzelfde ge daan. Van der Pijl werd met drie an deren uitgenodigd voor een gesprek in café Den Burg (waar nu het oude Tex- tielhuis Zegel staat), met dijkgraaf J. S, Dijt c.s. De benoeming kwam per 1 okt. In het waterschap de Gemeenschap pelijke Polders vinden heel wat handen werk; de heer Van der Pijl had er de afgelopen veertig jaar voortdurend de leiding van Het onderhoud van de dertien km. lange zeewering, van de honderd km. wegen en ruim 100 km. sloten horen tot het dagelijkse routine werk, evenals b.v. het onderhoud van de gemalen en de Watermolen van 't Noorden. Het grootste gedeelte van het hemelwater, dat op het 6500 ha. grote oppervlakte van het waterschap viel, werd, met uitzondering van Het Noorden, op natuurlijke wijze met sluizen geloosd. In 1930 werden de pol ders Gerritsland, Koog en Everstekoog door Waalenburg bemalen. In 1940 wer den de gemalen Schans en Dijkmans huizen gesticht. Met het gereedkomen van deze bemalingsinstallaties was de bemaling van geheel Texel een feit ge worden. De heer Van der Pijl is er trots op dat zeer veel werk in eigen beheer kon worden uitgevoerd. Een der eerste projecten was de vernieuwing van de Zuidhaffelder sluis (bij Ceres). In 1928 werd de bemaling van het Noorden veranderd. Er kwamen schroefpompen in plaats van de vijzel. De wieken van de molen werden om gebouwd volgens het systeem Dekker. Pas in 1949 kwamen de zelfzwichtende wieken. De afsluiting van de Zuiderzee, waardoor het water in de Waddenzee tot een hoger peil werd opgestuwd, dwong het polderbestuur ertoe de dij ken met 60 tot 90 cm. te verhogen. In 1933 werden de tochtsloten uitgediept; het was een werkverschaffingsobject, waarbij 250 werklozen waren betrok ken. Gemalen Een zeer groot project was de bouw van twee elektrische gemaken van 1939. 1940. Het toezicht daarop berustte ook bij de heer Van der Pijl; het inscha kelen van een ingenieursbureau achtte de provincie daarom niet nodig. In deze jaren werd veel last ondervonden van mijnen die bij de dijk aanspoelden en daar vaak ontploften. Er zijn er min stens 10 geëxploideerd; een keer ge beurde het, dat twee stuk vlak na el kaar op dezelfde plaats ontploften. De schade was telkens vrij groot, ook in de omgeving. In 1939 kostte het een groot aantal ruiten in Oudeschild. Het was niet denkbeeldig, dat een mijn een der sluizen zou bmnendrijven. Daarom liet Van der Pijl voor alle sluizen net ten aanbrengen In de oorlogsjaren richtten de Duit sers veel schade aan. Alle wegen van de polder waren in 1945 stuk gereden. Veel geld bespaarde Van der Pijl door een grote hoeveelheid beton en steen puin, afkomstig van Duitse bunkers, aan te kopen en voor wegverharding aan te wenden. Ruilverkaveling In 1952 werd de heer Van der Pijl ten nauwste betrokken bij het toen op handen zijnde ruilverkavelingswerk. Hij kreeg opdracht een begroting te maken. „Ik had berekend dat het 12 miljoen zou moeten kosten, maar zoals met zoveel dingen werd het veel meer". Door de ruilverkaveling werd de pol der landschappelijk ingrijpend gewij zigd. Het aantal kilometers weg en sloot werd belangrijk verkleind; vele bruggen, duikers e.d. werden aangelegd De scheidende ambtenaar is er voldaan over dat hij tot de afsluiting aan de ruilverkaveling heeft kunnen meewer ken. Valt er voorlopig niets meer te doen in de polders? „Er staan bij zonder grote projecten op stapel. Dat is prettig voor mijn opvolger, want het 'gewone onderhoudswerk is niet zo in teressant". Samenwerking Voldaan is de heer Van der Pijl over de goede samenwerking, die hij met allerlei mensen heeft gehad Hij had genoeg tact om ook in moeilijke situa ties boze gezichten te voorkomen. Ook buiten de sfeer van het waterschap deed hij vele goede relaties op. Een van (Zie vervolg pagina 2) 1 MEUBEt Den Burg HANDEL Tel. 2572 heeft volop parkeerruimte op het erf

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1