Qroen 7wartsJ~exeh in het harL, Ook Texelaars zochten vergeefs naar overlevenden „Maartje" ESi WM Weer grote massa's duinzand door de zee verzwolgen 'de worsteltent' kinderwagens Broer van schipper identificeerde aangespoelde wrakstukken Wan del wagens nieuwe serie 1967 Bij zeer hoge waterstand en ivindkracht 11 KOELEN OF VRIEZEN Moerbeek's Dixielandmuziek bij misviering Koorn Zoon bouwt woningen voor verkoop aan particulieren INSDAG 28 FEBRUARI 1967 iv 80e JAARGANG No. 8141 TEXELSE® COURANT 80e JAAIRGANG No. 8146 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Roofl Postbus II - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Klaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De oog, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 Op het Texelse strand spoelden don derdagavond de voorwerpen aan die het angstige vermoeden bevestigden, dat de Urker kotter „Maartje" met vijf bemanningsleden in de kokende Noord zee ten onder is gegaan. Een broer van de 23-jarige schipper-eigenaar Jacob Zwaan kwam vrijdagochtend met twee andere familieleden naar Texel om na te gaan of de bij paal 23 aangespoelde voorzijde van een stuurkast werkelijk van de „Maartje" afkomstig was. Dat was inderdaad het geval. Identifikatie was eenvoudig, omdat de broer enkele weken tevoren aan een der ramen een kleine reparatie had verricht. De op nieuw bevestigde lat herkende hij on middellijk. Omstreeks één uur donderdagmiddag ■moet de UK 223 zijn vergaan in de Ibuurt van het Molengat. Om tien over Ihalf één hoorde de vader van de schip- Iper zijn zoon via de radio melden, dat ■hij over een half uurtje de haven van ■Den Helder zou binnenlopen. Kort ■daarop hebben vissers in de omgeving ■de „Maartje" nog gehoord; daarna werd ■mets meer vernomen. Aangenomen ■wordt dat een kolossale grondzee de I— betrekkelijk kleine kotter nood- llottig is geworden. Deze veronderstel ling wordt gesteund door de vondst van Jvoorwerpen, die uit het inwendige van [het schip afkomstig zijn, zoals de witte (planken uit het visruim. Bij paal 19 rverd een reddingsboei gevonden met [het opschrift „UK 223 Maartje" en bij paal 24 (bij de Slufter) een der [rubber reddingvlotten. Reddingvlot Het reddingvlot werd om half tien I's avonds gevonden door de heer Jac. ■Vlaming uit De Koog, die op eigen ge degenheid langs het strand naar de [overblijfselen en mogelijke overleven den van de kotter was gaan zoeken. Het vlot, een moderne automatisch werkende dinghy, lag in opgeblazen foestand op het strand, compleet met alle toebehoren, waaronder de nood rantsoenen. Zelfs het lampje op de top de waterdichte tent op het vlot brandde nog. Er werd geen teken van leven bespeurd. Nadat de vondst van pet vlot was gemeld, gingen mannen kan de .plaatselijke reddingcommissie paar de Slufter in de hoop dat de op- barenden van de kotter er zich mee hadden gered en landinwaarts waren Betrokken. De duinstrook werd nauw keurig doorzocht, echter zonder resul- Ironie van het noodlot Naderhand werd geconcludeerd dat Pe bemanning van de „Maartje" niet in pe gelegenheid is geweest het vlot in gereedheid te brengen. Dat het toch in Opgeblazen toestand op Texel aanspoel de is het gevolg van een door de schip- zelf uitgedachte methode. Hij had |iet vlot nl. op zodanige wijze aan de uurkast bevestigd, dat het bij even- |uele scheepsramp uit zichzelf zou los- nen en gaan drijven. De ironie van let noodlot wil, dat schipper Zwaan al_ lijd bijzondere zorg aan zijn reddings- ipparatuur besteedde. Hij streefde er- paar de dinghy's zodanig te installeren, fat zij nooit met het schip ten onder louden kunnen gaan. Dit was belang- Tijk omdat een kotter bij de boomkor- lisserij makkelijk kan worden omge trokken, waarbij deze in uiterst korte fed vergaat. De te water geraakte be manning zou dan in ieder geval een ■rijvend vlot moeten kunnen vinden pet is tragisch dat de methode van jchipper Zwaan heeft gewerkt, maar lat geen der opvarenden de gelegen heid heeft gehad er zich mee in veilig heid te stellen. Roof I In kringen van degenen, die bij het [oeken naar overlevenden en overblijf- flen van de vergane kotter betrokken paren, wordt het een smerige streek genoemd, dat jongens een zak met reddingshulpmiddelen (noodrantsoenen e.d.) uit het aangespoelde vlot hebben geroofd. Bij de ontdekking van het vlot was alles nog compleet; toen de red- dingscommissie ter plaatse 'kwam, ont braken de genoemde artikelen. De Rijkspolitie heeft de daders intussen aangehouden. Het hoofd van de reddingcommissie ver telde ons, dat het meenemen van deze artikelen niet alleen van weinig goede smaak getuigt, maar ook het onderzoek naar de mogelijke oorzaak en toedracht van de ramp kan er door worden be moeilijkt. Het is mogelijk en zelfs waar schijnlijk. dat in de komende dagen nog resten van de vergane kotter op het Texelse strand zuLlen aanspoelen. Men wordt verzocht bij het vinden ervan de secretaris van de reddingcommissie te waarschuwen. (De heer W. Peeters, Ruijslaan 1, De Koog). Goede organisatie Het zoeken naar overlevenden en wrakstukken langs de Texelse kust was bijzonder goed georganiseerd. Vooral de samenwerking tussen de plaatselijke reddingcommissie, de „Prins Hendrik" van de KNZHRjM, de politie, het loods wezen, de kustwacht en de Koninklijke Marine was voortreffelijk, mede dank zij draadloos contact dat men onderling onderhield. Na het bericht over de vermissing steeg van de marinevliegibasis Valken burg een Neptune op, die laag boven het ziedende water vliegende het ge bied tussen Molengat en Eaerlandse gronden intensief afzocht. Het toestel bleek zoeken totdat de duisternis in viel. Ook een helicopter werd ingezet, deze bleef zelfs tot laat in de avond boven de branding hangen De beman ning trachtte vergeefs bij het spaar zame maanlicht een glimp van de kot ter te ontdekken. Gezocht werd ook naar twee reddingvlotten, die door de Neptune zouden zijn waargenomen. Zoeken Op verzoek van de reddingcommissie stelde personeel van de N.V TEM op de duinen bij De Koog aggregaten met schijnwerpers op. De reddingboot „Prins Hendrik" van Den Helder werd gevraagd het zoeken in het Molengat te staken en naar het zeegebied ter hoog te van De Koog te komen, waar de kans op succes groter was. Toen werd ook begonnen met het afzoeken van het strand. Er werden twee ploegen van elk twee man uitgestuurd. Een der ploegen ontdekte bij paal 19 een reddingboei met het opschrift „UK 223 Maartje". Nogmaals werd het strand tussen paal 9 en 25 afgezocht. De derde keer, om half elf, gebeurde het met de auto van het wippertoestel, voorzien van twee schijnwerpers. Toen werd ook het kort daarvoor ontdekte reddingvlot opge haald. Tegelijkertijd werd het strand noordelijk van de Slufter afgezocht door bemanningsleden van de ,,Ida Mary". De strandreddingboot is bij het zoeken niet ingezet, omdat dit bij wind kracht tien gevaarlijk en zinloos was. Zeer verdienstelijk maakte zich ook de politie. De wachtmeesters Ottens en v.d. Berg doorzochten de binnenzijde van de Slufter. Ongeveer op hetzelfde moment dat bij De Slufter het reddingvlot werd ge vonden, vond de heer Dirk Boon bij paal 23 een deel van de voorzijde van de stuurkast van de „Maartje". Aan boord van de Maartje bevonden zich behalve schipper Zwaan, Theunis Romkes (45), Klaas Kaptein (17), Albert Romkes (17) en Ane Lievaart (22). Theunis Romkes maakte zijn eerste reis met de Maartje. Hij was invaller voor een zieke. Aangenomen moet nu worden dat allen zijn omgekomen, hoe wel op het ogenblik dat onze krant ter perse ging nog geen lijken waren aan gespoeld. Zaterdag en gisteren hebben tientallen kotters van de Urker en Texelse vloot naar het wrak van de UK 223 gezocht, echter zonder resul taat. De „Maartje" is enkele ogenblikken voordat zij door de golven werd ver zwolgen nog vanaf Texel gezien. De heer J. Nauta uit Den Burg die op dat ogenblik kwart over één 's middags op het duin bij paal 9 stond, vertelde ons dat hij ongeveer ter hoogte van paal 7 een klein schip tegen de enorme golven zag optornen Herhaaldelijk werd het door de watermassa's aan het oog onttrokken. Toen de heer Nauta een moment later weer keek, was er niets meer te zien. De storm van donderdaq bereikte rond het middaquur de kracht van een orkaan (windkracht ruim 11). Daarbij kwam dat de waterstand tot rekord- hooqte werd opqestuwd. Aan de Oost zijde van het eiland werd om acht uur donderdaqavond een stand van 2.30 plus NAP qemeten, wat veel hoqer was dan men had verwacht. Een qelukkiqe omstandiqheid was dat de wind teqen de avond eniqszins afnam, waardoor zelfs de Eierlandse dijk niet in bijzon der qroot qevaar heeft verkeerd. Uiter aard hield men daar de toestand wel nauwlettend in het ooq. Een andere gunstige factor was het uitblijven van een tweede abnormaal hoge vloed. Schade deed zich aan de oostkant dus niet voor; de westelijke duirikust daarentegen heeft zwaar te lijden gehad. Als gevolg van de golf- oploop kwam het water daar tot 3.30 plus NAP De herhaaldelijk aanstor mende watermassa's hebben vele dui zenden kubieke meters duinzand ver zwolgen. De volgende dag kon Rijkswaterstaat de balans opmaken: ten noorden van De Koog (tussen paal 20 en 21) was de duinvoet 7Vs meter naar achteren ver plaatst. In het afgelopen najaar hadden de duimen hier al Vit tot 10 meter prijs gegeven. De afrit van de Badweg naar het strand is nu geheel verdwenen. Vandaag zal \vrorden begonnen met de aanleg van een nieuwe afrit, vijftien meter meer landinwaarts. Het grootst was de afslag bij paal 9: tien meter. Bij Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 ij».. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Op Pontweg aangereden BEJAARDE BROMFIETSER ZEER ERNSTIG GEWOND De 70-jarige heer H. Smit, hoeve „Sonja", De Westen, werd vrijdagmid dag om half drie zeer ernstig gewond, toen hij in Zuid-Haffel de Pontweg overstak en werd aangereden door de 70-jarige taxichauffeur E. uit Oude- schild. De heer Smit kwam op z*n brom fiets van de Zuidhaffelweg en was op weg naar zijn zoon, die op de hoek Pontweg-Zuidhaffelderweg woont. Al vorens de Pontweg over te steken, ver leende hij aan drie auto's voorrang en meende toen de weg te kunnen kruisen. Door de vierde wagen werd hij toen gesahept. Dit gebeurde met zoveel ge weld, dat- hij een gecompliceerde open beenbreuk opliep. Deze was van zo ern stige aard, dat het been na aankomst in het ziekenhuis te Den Helder moest worden afgezet. De bromfiets werd zwaar beschadigd, evenals de auto. E. had nl. getracht de bejaarde bromfiet ser nog te ontwijken. Als gevolg van de ruk aan het stuur botste hij tegen een links van de weg staande lichtmast. Zondagavond in R.K. Kerk paal 12 daarentegen was de afslag vrij wel nihiL Hier heeft de nieuwe zand dijk voor het eerst zijn nut bewezen. Zonder dijk zou de zee bijna zeker het waterwinninggebied zijn binnenge drongen. Verder richtte de storm op Texel weinig schade aan, afgezien van de vele tientallen dakpannen die van de daken werden geblazen, een enkele omge waaide boom en een geknapte licht mast. Niettegenstaande het stormge weld bleef TESO de veerdienst op tijd en zonder onderbrekingen onderhou den. VERTROKKEN PERSONEN Quirijn C Havermans, van H 131 naar Voorschoten, Prof. Lorentzlaan 9; Reinier J. M. Verberne, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Jan Koo- ger met echtgenote, van Den Burg, We verstraat 3 naar Heemskerk, Ruysdael- straat 98; Willem Ellen, van Oosterend, Kotterstraat 25 naar Callantsoog, Den nenweg 10; Anna J. Dros, van Den Burg, Weverstraat 40 naar Zaandam, 'H. Gerhardstraat 7; Johannes P. Buscop, van De Cocksdorp, Kikkert- straat 35 naar Den Helder, Joris van Spilbergenstraat 27 (met gezin). Zondagavond om zeven uur zal in de R.K. Kerk te Den Burg een H. Mis wor den opgedragen met dixielandmuziek. Het idee van dit voor Texel unieke ex periment is afkomstig van kapelaan P. J. C. Boilerman, die op deze wijze voor al de jongeren wil trachten te boeien. Niet alleen de muziek, ook de tekst van de mislezing zal aan de smaak van de jonge mensen zijn aangepast. De muziek zal worden verzorgd door Hans van Swinderen (trompet), Daan Welboren (klarinet), Jook Nauta (trom bone), Rob Beumkes (dru/ms), Jan Schreuder (banjo). Er zal een aantal bekende én minder bekende spirituals en folksongs worden gebracht. Met de solo-zang heeft zich mej. Greetje ter Steege belast. Een koor wordt gevormd door de Club des Vedettes en een aan tal scholieren. BRAND IN DE KIEM GESMOORD In de rijwiel- en bromfietsherstel- werkplaats van de fa. F. Zegel in de Parkstraat te Den Burg ontstond vrij dagavond omstreeks negen uur een brand, die tot een gevaarlijke oliebrand had kunnen uitgroeien als niet snel en effektief zou zijn opgetreden. De 15- jarige Wim Zegel was bezig een oude bromfiets op te knappen. Ten hij bezig was enkele onderdelen schoon te bran den, viel een flesje wasbenzine om en vatte vlam. De brandende benzine ont stak daarop de bromfiets zelf, waarbij het slangetje van de benzinekraan doorbrandde, zodat ook de inhoud van de tank ontvlamde De kleine vuurzee straalde veel hitte uit, waardoor het pijlglas van een in de buurt staand olievat al begon te smelten, toen de brandweer (gealarmeerd door de over buurman) arriveerde. Het vuur werd snel bedwongen. De schade viel nogal mee, maar de werkplaats zal wel een uitgebreide schoonmaakbeurt moeten ondergaan REISPAP1EREN TIJDIG AANVRAGEN Enige tijd geleden hebben wij er onze lezers op gewezen, dat de gemeente secretarie geen z.g toeristenkaarten, model A, geldig voor 2 maanden, meer verstrekt. De overgebleven reispapieren zijn het paspoort (voor 5 jaar, kosten ƒ12,50, geldig voor de gehele wereld) en de toeristenkaart B (voor 2 jaar, kosten ƒ5,geldig voor West-Europa). Het komt herhaaldelijk voor dat mensen die naar het buitenland willen gaan ter gemeentesecretarie komen met de mededeling, dat zij binnen enkele dagen op reis moeten Tot op heden kon, dank zij de medewerking van het bureau paspoorten van de provinciale griffie, veelal nog tijdig een reispapier worden verstrekt. Van deze zijde is echter aan de ge meentesecretarie medegedeeld, dat hel aantal spoedaanvragen over de gehele provincie Noordholland zo sterk is ge stegen dat voortaan slechts bij zeer ho ge uitzondering een aanvraag met spoed behandeld zal worden. Wij maken u er derhalve nogmaals op attent dat een reispapier tijdig aan gevraagd moet worden. Houdt u reke ning met 3 weken. Verschijnt dinsdags en rrljdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,39 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. nun. Ook de aannemer v.h. J. Koorn en Zn. te Den Burg is voornemens een aantal premiewoningen te bouwen, die bestemd zijn voor verkoop aan particu lieren. Voorlopig zal aan de Thijsselaan te Den Burg een blok van zes woningen worden opgetrokken. Wat grootte en indeling betreft gelijken de woningen op de bekende premie-B woningen. Ze zullen een inhoud hebben van 312 m3. Het aanzicht zal echter vrij sterk van de gebruikelijke premiewoningen ver schillen. Niet alleen zal een geel-grijze steensoort worden toegepast, maar ook zal een wat minder zakelijk aanzien worden verkregen door een aardige voordeurpartij en een overstekend dak. Het ontwerp voor het hlok werd ge maakt door de heer Jan Koorn Mzn., die 2ich onlangs als architect vestigde. Onlangs heeft de welstandscommissie er zijn fiat aan gegeven Verwacht wordt dat de plannen ook op hoger ni veau geen weerstand zullen ondervin den Intussen zoekt de heer Koorn naar kopers. Reeds hebben zich drie serieus gegadigden gemeld. Verwacht wordt dat de woningen ongeveer ƒ35.000, zullen kosten, inclusief grond. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Het metselwerk zal worden uitbesteed. Het woonvertrek van de te bouwen huizen heeft een oppervlakte van 6.80 x 3.85 meter. Keuken 3.30 x 3.10 meter. Er zijn drie slaapkamers, terwijl op de zolder ruimte bestaat voor het inrich ten van een vierde slaapvertrek. Ook zal rekening worden gehouden met het eventueel later aanbrengen van een vaste trap naar de zolderruimte. De keuken wordt o.m. voorzien van een roestvrij stalen aanrechtblad. Het ter rein waarop de huizen zullen worden gebouwd, heeft een diepte van 28 meter. VOL-AUTOMATISCHE INDESIT WASAUTOMATEN Fantastisch goed, voor slechts7598, FA. GEBR. SCHOORL, tel. 2550. Wie heeft betalingsstuk? GROOT KASTEKORT BIJ POSTKANTOOR DEN BURG Van de directeur van het postkantoor Den Helder vernamen wij, dat op het hulppostkantoor Den Burg in de perio de van 23 januari tot 16 februari een zeer groot kastekort is ontstaan. Het tekort bedraagt ƒ449,98. Het wordt niet. uitgesloten geacht dat het is ontstaan door het ten onrechte teruggeven door de lokettist van een postwissel, een cheque, een AOW-uitkering enz na uit betaling daarvan. Wij verzoeken onze lezers na te gaan of zij in het bezit zijn van een dergelijk betalingsstuk. In bevestigend geval wordt men verzocht zich in ver binding te stellen met het hulppostkan toor Den Burg. GEEN VOORZITTER De vorige week werd voor de tweede maal in de Texelse Courant geschreven dat de heer J. van der Pijl voorzitter was van de Oranjevereniging, die in 1945 de bevrijdingsfeesten organiseer de. Daarom de volgende rectificatie: de feesten werden ingezet met een wij dingsavond op woensdag 29 augustus 1945 op de Groeneplaats. Donderdags morgens vond eerst een groots opge zette herdenking plaats bij het monu ment „Voor hen die vielen", waarbij alle verenigingen van Texel aanwezig waren. De feesten die donderdag, vrij dag en zaterdag werden gehouden, wer den georganiseerd door het bestuur van de Oranjevereniging, bestaande uit de heren J. Agter (voorzitter); J. Buisman l(secretaris); L. Pietersen (penning meester); W. J. Slort en J. Zijlstra. Zij werden bijgestaan door een 10-tal com missieleden, waarvan de heer Van der Pijl er één was. Een opmerker uit 1945. Den Burg. serveert pannekoeken op 20 verschillende manieren.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1