Cjroen ^warL- Jexels in het harL, felle brand in werkplaats Wrak van „M aartje gevonden? 'de worsteltent' ÏXELS LAM VOOR BURGEMEESTER word holland se propaganda op mtoonstelling Camping Essen 5»lej. Souja Witte I inform atrice ■rasflessen ontploften KOELEN OF VRIEZEN Bij De Koog: nn fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden FILMNIEUWS Koe wierp drieling Jaarvergadering „De Waldhoorn" Ook in Den Hoorn meer won ingen nodig Als het ijs gaat breken TEXTIELHUIS ZEGEL AG 10 MAART 1967 80e JAARGANG No. 8149 re N.V. v/h Lange veld De Roojj 5 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 L Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De rel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 'an 1 tot 9 april zal in het West- |tse Essen de jaarlijkse Camping ten- istelling worden gehouden. De ex- itie zou vergeleken kunnen worden de bij ons bekende Hiswa, zij het een meer algemeen toeristisch ka- '^■ter. De tentoonstelling wordt ge elden in de Gruga hallen. Gerekend Jrdt op 120 tot 150.000 bezoekers. Op :entoonstelling zal ook de Federatie Noordhollandse VVV's een stand jchten. Met woord en beeld zal wor- gewezen op aantrekkelijkheden van provincie voor de toerist. De naam :el zal ongetwijfeld heel wat keren ^■en, want de VVV Texel is ten ^■wste bij de organisatie van het een ^lander betrokken. Het idee om op ,s|nping Essen present te zijn, is af- ,S listig van de heer J. W. Dekker, ,s|e VW-directeur. •ïjn collega's gingen er enthousiast in, mede omdat het Duitse bezoek onze provincie best wat groter zou nen zijn. De stand van de Federatie bestaan uit een priëeltje, dat in een imentuin is gezet. In en bij het :eltje hebben twee informatrices de het publiek te vertellen over de janticmogelijkheden in Noordhol en foldertjes uit te reiken Ver- jdenswaard is dat één van deze in- latrices mej. Sonja Witte zal zijn. wordt bijgestaan door mej. Truus |ipper van de Westfriese VV"V. Stunt e heer J. Adriani, directeur van de leratie, vertelde ons dat op de ope- i Woensdagmiddag, even voor vijf uur, rak in de werkplaats van De Vries en I Wiel aan de Hallcrweg te Den Burg id uit. De oorzaak was een defekt de grote olickachel. Een der perso- deden die in de grote, uit stalen iten en golfplaat gemaakte loods was met de reparatie van een tauto, zag dat de kachel plotseling en vlammenzee werd gehuld. liet r greep snel om zch heen. Het per- leel bracht de brandblusapparaten Aftelling, maar nam de wijk toen de "0® groeiende vlammenzee de gas- le®ndcrs cn olievaten bereikte. oe juist die reactie was, bleek en- i minuten later toen twee butagas- isen met enkele daverende klappen elkaar sprongen. Daarbij werden 'tallen golfplaten van het ronde dak de lucht in geslingerd en kwamen tal verfrommeld weer neer. Door de K opschietende vlammen werden de rzichtige glasvezelplaten in de nok de schuur over een lengte van aer- meter weggebrand. De defekte olie- iel stond naast een kantoortje. Het twerk stond spoedig in lichterlaaie, rdoor werd het onmogelijk het in kantoortje liggende sleuteltje van in de werkplaats gestalde auto te aen. De auto, een nieuwe Renault, if echter zonder schade omdat ver- opdringen van het vuur door de ïdweer werd belet. Toen de brand- r arriveerde leek het bouwsel ver- omdat het houten voorschot reeds ndde Maar slechts korte tijd blus- was nodig om de vlammen te do- Voor het zover was ging men het idende gebouw binnen om de dicht iet vuur staande vaten olie in vei- eid te brengen. Dat was wel op het lertje want de meeste vaten lagen n het vuur. Daarop werd de olie- iel naar buiten gesleept. Te- den van de zwarte ravage vond men aar het autosleuteltje terug. De ^de beloopt enkele duizenden gul- I' ij hebben juist wat u zoekt a Gebr. Schoorl, tel. 2550 ningsdag van de tentoonstelling een bijzondere stunt zal worden uitgehaald om de aandacht van het publiek op de Noordholland-stand te vestigen. Van een bespuitingsbedrijf heeft men voor deze dag een helicopter kunnen char teren, die met twee grote boeketten bloemen aan boord vanuit Hilversum zal starten en omstreeks het middag uur op de binnenplaats van de Gruba hallen zal landen. De heer D. Breebaart, voorzitter van de federatie van Noord hollandse WV's zal dan in gezel schap van twee bloemenmeisjes de boeke(tten (overhandigen aan de heer W. Daume, president van de Duitse sportbond en het olympisch comité en de heer W. Nieswand, burgemeester van Essen. De heer Daume heeft dan juist de tentoonstelling officieel ge opend. Lammetje Voorts is het de bedoeling dat aan de burgemeester van Essen een van Texel afkomstig lammetje zal worden over handigd. Aansluitend op deze gebeur tenis zullen grote massa's foldertjes wórden uitgereikt, zowel van de gehele federatie als van alle betrokken VW's in het bijzonder. Ook zullen grote hoe veelheden bloemen van de hand gaan. Vijfduizend bosjes van elk zeven nar cissen zullen worden uitgereikt om de aandacht te vestigen op het feit dat 3/5 van de Nederlandse bollen uit Noord- holland komt; daar moet men dus ook zijn om ze te kunnen zien bloeien. Aan de onderneming is in ruime mate mee gewerkt door mensen uit de bollen- wereld. Voor de geplande deelname aan de Camping Essen is veel geld nodig. De Federatie heeft reeds ƒ12.000,be schikbaar, maar moet er nog ƒ8000, bij hebben. Hiervoor zullen diverse in stanties benaderd worden. Feestrevue „Tis meie" MONDORGELCLUB BESTAAT BINNENKORT 10 JAAR DEN HOORN De Hoornder mond orgelclub „De vrolijke cowboys" be staat op 6 mei 10 jaar. Al die tijd is de bescheiden vereniging onder leiding van de heer Jaap Dijker actief geweest. Vooral de Texelse bejaarden bewaren aan de thans tien leden tellende ,D.V.C' goede herinneringen. De heer J. Schreu- der is voornemens ervoor te zorgen, dat het tweede lustrum van de club niet ongemerkt voorbij zal gaan. Hij werkt hard aan een revue, die op de avond van het feest in het dorpshuis De Waldhoorn voor het voetlicht zal worden gebracht. De heer Schreuder, die nauwe contacten met D.V.C. onder houdt (hij heeft er enige tijd in meege speeld) vertelde ons dat het een expe riment is. De teksten zijn gebaseerd op ideeen van mensen als Toon Hermans, Simon Carmiggelt e.d., maar zijn door de wijze van presentatie op Texel van toepassing. Van vele zijden is reeds medewerking toegezegd. Zo zal het be langrijke muzikale gedeelte worden verzorgd door „Mark 5", de nieuwe Texelse band. Verder zullen modeshow, beatdans, sketch en conference deel uit maken van het programma. Om tot een sluitende exploitatie te komen zal ook een verloting worden gehouden. De entreeprijs bedraagt ongeveer ƒ2, VERGADERING VVV-AFDELING DE COCKSDORP Woensdagavond 15 maart vergadert de afdeling De Cocksdorp van de VVV Texel in hotel Kikkert. De agenda ver meldt onder meer de bespreking van de bouw van een VW-kantoor in het dorp. In verband met het snel groeien de toerisme in deze omgeving acht men een speciaal kantoor met informatrice zeker gerechtvaardigd. Tot dusver werd informatie verstrekt door mevouw De Kindt, die daarvoor haar eigen woon huis gebruikte. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 7 maart 1967: C. v. Heerwaarden-P Bakelaar 02 P. Kooiman-J. Vinke 20 H. Bruining-J. Hooijberg 02 C. v.d. Werf-J. A. v.d. Slikke 2—0 Jn. Stam-C. Groenhof 11 P Jansen-D. vd. Werf 20 C. Vinke-P. W. Kooi 1—1 W. Bakker-Jb. Koorn 20 J. Vinke-J. v. Heerwaarden 02 J. Vinke en H. Bruining verloren snel meerdere schijven, wat J. Hooij berg en J. v. Heerwaarden weer op de gedeelde vierde en vijfde plaats bracht. Ook C. v.d. Werf kwam terug en bezet de zevende plaats achter J. Schoo. Daarna volgen met rond 50% C. van Heerwaarden, E. Bonne, W. Bakker, H Bruining, J. Vinke en C. Groenhof. Deelname mogelijk voor ieder ZONDAG PUZZELRIT WADDENRUITERS Zondag houden de Waddenruiters weer een puzzeltocht. Aan de tocht kunnen zowel pony- als gewone ruiters deelnemen. Gestart wordt te De Koog, om elf uur bij de heer C. Kuip. Leden zowel als niet-leden kunnen meedoen, ongeacht de leeftijd. De heer B. Dros heeft een interessante route uitgezet. Het inschrijfgeld voor leden bedraagt ƒ1,voor niet-leden ƒ1,50. Maandagochtend liep de op de Noord zee vissende kotter \VR 188 met de netten op een onbekend wrak. Het on geluk gebeurde op korte afstand van de Texelse kust, ongeveer ter hoogte van De Koog, in 20 voet diep water. De netten werden daarbij verscheurd. Om dat men in dit intensief beviste gebied nooit eerder op een obstakel was gelo pen, wordt nu vermoed, dat men het met het wrak van de op 23 februari vergane Urker kotter „Maartje" te doen had. De in de onmiddellijke nabijheid vis sende kotter TX 88, schipper A. Boom, heeft met Decca apparatuur nauwkeu rig de .positie vastgesteld en doorgege ven naar Urk. Daar liet men weten dat spoedig een onderzoek zou worden in gesteld, eventueel in samenwerking met de marine. Gisteren was nog niet zeker of het gevonden wrak inderdaad de „Maartje" is. Zoals bekend heeft de ge hele Urker vloot dagenlang naar de „Maartje" gespeurd, echter zonder re sultaat. De kotter is in het Molengat gezonken maar kan best velen mijlen in" Noordwestelijke richting zijn ge sleurd. Noordelijk van De Koog spoelde ook het reddingvlot, een deel van de stuurkast en andere onderdelen van de vergane kotter aan. CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? Zaterdagavond en zondagmiddag kunnen de bioscoopbezoekers genieten van „De tempel van de witte olifant", een film van de strijd van een Engelse garde-officier tegen de wrede sekte van de witte olifant. Het grensgebied van de Maharadjah van Jadapur wordt ge teisterd door invallen van roversben den, die de bevolking plunderen en uit moorden. De Britse onderkoning Sir Moneague is ten einde raad. Zijn doch ter Cynthia is verloofd met Dick, de garde-officier. Dick's vriend, luitenant Ramsey, maakt zch tijdens een bal schuldig aan grove onbescheidenheid jegens de eregast, de maharadja Om de schande van degradatie te ontlopen de serteert hij en maakt al spoedig ken nis met praktijken van de geheime sekte van de Witte Olifant. De fanatici weten Dick en Cynthia te ontvoeren, waarna zij zich in het oerwoud terug trekken. Ergens diep in de jungle moet het hoofdkwartier van de verschrikke lijke sekte zijn. Met hulp van inboor lingen weet de luitenant in de tempel door te dringen en het tweetal te be vrijden. Een grote verrassing is het als ontdekt wordt wie de leider van de sekte is. In kleuren (cinemascope) toegang boven 14 jaar). Sophia Loren speelde weer eens dè rol in een pikante film. Onderwerp van „Lady L.": de avonturen van een vrouw met een veelbewogen liefdes leven. De 80-jarige Lady Lendale ver telt het verhaal van haar leven aan Sir Percy, die haar biografie gaat schrijven. Het verhaal dat zij vertelt begin, toen zij wasmeisje was in Parijs. Op de aandrang om te gaan wer ken in een „huis van plezier" gaat ze niet in. Liever houdt ze het op de knappe Armand, die weliswaar bank rover is, maar al het gestolen geld on der de gebrekkigen verdeeld. Daardoor komt ze in conflict met de politie. Een bijkomstigheid is dat Armand door de Anarchistische Internationale is ge vraagd prins Otto van Beieren te ver moorden. Maar omdat Louise de ge plaatste bom door een onschuldig na maaksel vervangt, mislukt de aanslag. Enfin, het is een reeks avonturen waar men ongetwijfeld genoegen aan zal be leven. De film draait zondag- en dins dagavond. (In kleuren toegang boven 14 jaar). Op het bedrijf van de heer D.- Boerhorst„De Kamp", wierp een 7-jarige koe woensdagochtend een drieling. Dat is een zeldzame gebeurtenis, temeer daar het alle drie kuikalfjes zijn. Moeder en kinderen maken het uitstekend. De kalfjes wogen samen onge veer 80 kg.. Twee wogen elk ongeveer 24 kg.; de derde is wat groter. Een bijzonderheid is dat dezelfde koe vorig jaar een tweeling het leven schonk, ook kuikalfjes. De koe is een dochter van Burghorner Stefan. De heer Boerhorst vindt de drievoudige geboorte een aardige gebeurte nis, maar zakelijk voordeel heeft hij er niet van. De melkproduktie van het moederdier wordt er on gunstig door beinvloed en de kalfjes zullen ook wat minder waard zijn. DEN HOORN Diverse inwoners van Den Hoorn hebben niet veel ver trouwen in de toekomst van hun dorp. Dit houdt dan vooral verband met de woningnood, die ook in Den Hoorn als volksvijand nummer één wordt be schouwd. Men is van mening, dat die nood mede is ontstaan omdat het dorp onvoldoende gelegenheid tot uitbrei den wordt gegeven. Velen zouden zich in Den Hoorn willen vestigen, maar omdat er geen huizen komen, moeten zij genoegen nemen met Den Burg. In tegenstelling tot andere buitendorpen worden in Den Hoorn de laatste jaren ook geen woningwetwoningen meer gebouwd. Deze kwestie kwam maandagavond in het dorpshuis ter sprake tijdens de jaarvergadering van de Stichting Dorpshuis De Waldhoorn. Men besloot daar donderdag a.s. nogmaals bijeen te komen om na te gaan in hoeverre door gezamenlijke actie uit de impasse kan worden geraakt Verondersteld wordt dat het aantal personen dat in Den Hoorn zou willen wonen door de plaat selijke overheid te laag wordt geschat. Er zal een lijst van deze woningzoeken den worden opgesteld. Voorzitter G. Kiljan kon in zijn ope ningswoord een behoorlijk aantal be langstellenden verwelkomen. Na voor lezing van notulen en jaarverslag door de secretaresse, mevrouw Beumkes- Haasnoot, volgde het financieel verslag van de heer J. Bakker W. Tzn. De toestand van de kas is bevredigend, maar men staat voor grote uitgaven in verband met de komende verbouwing. Bij de bestuursverkiezing werd voor de heer S. P. Hin, die zijn plaats aan een jonger persoon wilde afstaan, de heer J. Smit met algemene stemmen gekozen. De heer Hin heeft sinds de oprichting 15 jaar in het bestuur gezeten. Ter sprake kwam de lawaaioverlast in de Herenstraat in de zomermaanden Voorgesteld werd de entree van het dorpshuis aan de achterzijde te maken, maar dit levert waarschijnlijk onover komelijke bezwaren op. Het stoppen van de dansavonden is evenmin ge wenst, want het dorpshuis kan niet bui ten de daaruit voortkomende inkom sten. Voorgesteld werd een bromfiets verbod te bepleiten voor de zomer avonden. Het bestuur beloofde z'n best te zullen doen. Verder kwamen geen zaken van groot belang aan de orde TEXEL GAF ƒ1137,68 VOOR GROESBEEKSE TEHUIZEN De vorige week op ons eiland gehou den collecte ten bate van de Groes- beekse Tehuizen heeft totaal ƒ1137,68 opgebracht, gespecificeerd als volgt. Den Hoorn 92,47; De Cocksdorp ƒ79,18 P.H. Polder ƒ40,13; Oudeschild ƒ104,32; Eierland ƒ67,80; De Koog ƒ65,53; Oos terend ƒ134,70; Den Burg ƒ535,en De Waal ƒ18,55. Aan de gevers en de genen die aan de collecte hebben mee gewerkt, wordt hartelijk dank ge bracht. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. OVERDENKING Als het lente wordt, gaat het ijs bre ken, al hebben we dan deze winter niet zoveel ijs gezien, dat de lente het pas moet laten breken. Tussen mensen, die jegens elkaar in hun standpunt bevroren waren, kan het ijs ook breken, zoals we zeggen, en dan wordt de verhouding ineens volkomen anders, menselijk en eerlijk. Er zal een algemene zucht van ver ademing opgaan, als zo het ijs van de zo uiteenlopende levensovertuigingen breekt, dus ook van de gevestigde ker ken en van de exclusieve geloofsgroe- peringen. Het zal verreweg de meeste mensen als een weldaad, een lentegeur als het ware, een liefdevolle streling zijn, als bv. de kerken het inzicht uit spreken, dat alle andere kerken, maar ook alle andere mensen en levensover tuigingen wel eens het echte en goede van het leven en de waarheid in zich zouden kunnen hebben. Nog mooier zou het zijn, als erkend werd, dat die alle dat niet alleen zouden kunnen hebben, maak ook zeker werkelijk hebben. Dan wordt ineens alles samen moge lijk, dan neemt iedereen de ander werkelijk ernstig en voor vol en in die eerlijke belangstelling voor elkaar smelten de resten van het ijs heel snel. Goed zo, zeggen nu enkelen, en wat heb je dan: als alles gesmolten is? Water! Alles is dan prachtig verwaterd! Ja, waarom zouden we nu eens niet als mensen van de kerk of als mensen zonder kerk of als mensen tegen de kerk allemaal in één keer afstand doen van het hele vooroordeel, dat we heb ben tegen de ander en dat andere? Waarom respecteren we niet iedereen met zijn leven en gedachten en geloven we niet, dat we zo dichter bij God 'komen Waarom zou God het goede niet zelf in iedere ander tot overwinning bren gen doordat we die ander net zo hoog schatten als onszelf, zelfs hoger? Heeft de Heer Jezus Christus dat dan niet gedaan? Misschien, of wel zeker hebben men sen daar in het algemeen zo uitgespro ken niet genoeg op gelet, als ze Chris ten willen zijn en is dat tot een oordeel over de wereld geworden tot vandaag aan de dag. Maar één ding is altijd heel duidelijk geweest: als de Heer dit in alle werke lijkheid met ieder mens echt gedaan heeft, de mensen hebben Hem aan het Kruis de dood in gejaagd. Als de zaken zich zo vanzelf regelen en natuurlijk oplossen, dan klopt het niet. Dat Christus zo de mensheid verlos sing heeft aangeboden, dat geeft zo'n schrik en zoveel te denken, dat we met die schok ineens bijgestuurd worden: de lentegeur komt toch niet van die heerlijke gedachte, dat we allemaal goed zijn en het zo samen eindelijk zul len vinden, maar de waarheid ligt er vlak tegen aan. Als we allemaal samen even goed voor Christus zijn, dan gaat het grote licht in ons arme verstand op, dat we geen van allen zo goed zijn voor Christus, alleen goed (of slecht?) genoeg voor Hem om voor te sterven en dat Hij wel zo onbegrijpelijk (alleen uit liefde begrijpelijk) goed is voor ieder van ons, maar dan ook voor iedere mens. Als we deze erkentenis, dit inzicht, maar niet weer verstoppen en bederven met onze eigenwijsheid en ons voor oordeel, maar langzamerhand eindelijk eens echt samen gaan beleven, dan zul len we zonder twijfel nog veel dieper kunnen ademhalen, zoals iemand wel zou doen, als hij morsdood was geweest als een lijk en toen toch weer tot ademhalen kon komen Hoe zou hij de frisse lucht inzingen Wa. VOOR ZICHTZENDINGEN het telefoonnummer van onze heren- en jongens zaak in de Weverstraat is 2 7 2 8 ZENDING IN VIETNAM Maandagavond zal de bekende maan delijkse evangelisatieavond in het dorpshuis te Den Burg verzorgd wor den door een vertegenwoordiger van de „Alliance" zending uit Wassenaar. Er zal een film gedraaid worden over de tegenwoordige toestand in Vietnam en het zendingswerk aldaar. Deze avond begint om 8 uur. De toe gang is vrij. serveert pannekoeken met een doorsnee van 30 cm.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1