Cjroen Tjmrts jexeh in het harL, de Lugt volgde C. H. Roeper op als voorzitter Boerenleenbank 'de worsteltent' Binnenkort permanente vestigingen in drie dorpen erugblik op jaar vaii voorspoed Lubertischool bracht geslaagde toneelavond Wat is waarheid? jDAG 17 MAART 1967 80e JAARGANG No. 8151 tga?e N.V. v/b Langeveld De Roog (gtbus 11 Den Burg» Texel - Tel. 2058 Harry de Graaf, Keesomlaao 43, Den lel. (02220) 2058, 's avonds (02220) 2403 De woensdagavond in hotel „De waan" gehouden algemene vergade- ing van de Coöperatieve Boerenleen- ank te Texel stond in het teken van et afscheid van de heer C. H. Roeper |s voorzitter. Na meer dan 18 jaar lelde de heer Roeper zich niet langer Is bestuurslid herkiesbaar in verband jet het bereiken van de pensioenge- >chtigde leeftijd. Hij handelde daar- lee in overeenstemming met een regel it de instelling waarvan hijzelf in 1948 et initiatief nam. Aangezien door de •den geen tegenkandidaten naar voren aren gebracht, kon de heer H. de Lugt i de plaats van de scheidende voorzit- >r worden benoemd. Er werden woensdagavond zeer vele oorden van waardering en dank uit sproken. De rij van sprekers werd sopenid door de heer P. J. Witte, lid an de raad van toezicht, die de leiding an de vergadering van de heer Roeper iremam Hij schetste de capaciteiten an de heer Roeper, roemde de prettige ijze waarop hij met de medebestuurs den omging en wees op de grote ensten, die de heer Roeper, ook door jn andere functies, aan de Texelse ge- eenschap heeft bewezen. Als geschenk terhandigde hij een kristallen vaas .et toebehoren Prettig werk De heer Roeper antwoordde, dat hij ït werk voor de Boerenleenbank altijd et genoegen had gedaan, omdat het in mooi werk was. „Het pakt je en kunt er niet meer mee ophouden" e heer Roeper herinnerde eraan, dat jij, gesteund door anderen in 1948 het itiatief nam tot invoering van de eftijdsgrens voor bestuursleden. Dat as destijds aanleiding tot spanningen, ndat de toenmalige bestuursleden de druk hadden dat men iets tegen hen id De gevoelens van dat bestuur zei heer Roeper zich nu wel te kunnen wretellen, wat niet betekende, dat hij et het afscheid geen vrede kon heb- Bungalowkamp Ook de Centrale Bank in Utrecht ieft van de heer Roeper grote steun idervonden, zo bleek uit de woorden in de heer Keijser, die voor het af- heid van de voorzitter speciaal naar •xel was gekomen. De heer Keijser >emde het bungalowkamp „Hoog dat mede door de bemoeiingen an de heer Roeper door de centrale ink kon worden aangekocht om er het isoneel vakantie te kunnen laten wrbrengen. De heer Keijser over- indigde als geschenk een kleine ko- e van het beeld dat in de hal van de ntrale bank staat en dat „gedane beid" tot uitdrukking brengt. Namens het bestuur van de Texelse fcrenleenbank sprak de heer S. van t Vis zijn waardering uit voor het erk van de heer Roeper. Hij overhan- gde de Winkler Prins Atlas, een ge- henk waar de scheidende voorzitter evallig juist zijn zinnen op gezet ad. Dankwoorden werden ook gesproken tor de heer Th. Graaf, directeur van Boerenleenbank. De samenwerking ksen voorzitter en directie was bij- nder goed geweest en de heer Graaf topte de heer Roeper ook in de ko- ende tijd nog regelmatig te ontmoe- Ook mevrouw Roeper werd in de ilde betrokken. Tijdens de rondvraag bracht de heer artien Bakker zijn dank naar voren, RHEUMABUREAU tijdelijk BUITEN WERKING Het consultatiebureau voor de rheu- tatiekbestrijding van het Groene riis Texel zal tijdelijk zijn gesloten. bestuur van het Groene Kruis heeft t besluit moeten nemen, omdat men te geen vervanger heeft kunnen vin- voor de leider van het bureau, Dr v.d. Berg, die onlangs is overleden. Ie mogelijke moeite zal worden ge- iar* om de periode van sluiting zo Tt mogelijk te doen zijn. Patiënten, f in die tijd behoefte hebben aan het Ivies van een rheumatoloog, kunnen tor tussenkomst van hun huisarts ïrden verwezen naar het consultatie- ureau voor rheumatiekbestrijding te n Helder. Dit bureau staat onder L(jing van mej. M. E. K. Siebers, rheu- atologe, en is gevestigd in het gebouw de G.G. en G.D., Middenweg 148. spreekuren worden op de tweede en erde dinsdag van elke maand ge luiden. mede namens de andere Texelse onder nemers, voor hetgeen de heer Roeper door zijn voorzitterschap van de bank voor het Texelse bedrijfsleven had ge daan. De heer Bakker had nooit on gunstige ervaringen met de boerenleen bank opgedaan Aan het slot van de bijeenkomst stelde de heer P. J. Witte voor de heer Roeper tot ere-lid van de bank te benoemen, waaraan de leden door applaus hun adhesie hechtten. Goed jaar De jaarvergadering werd dooi een groter aantal leden dan gewoonlijk be zocht. De heer Roeper constateerde in zijn openingswoord dat de bank een tgoed jaar heeft beleefd. Er is een be hoorlijke winst gemaakt, waardoor veel kon worden afgeschreven. De tijdsom standigheden hoge rente waren gunstig, waardoor het niet moeilijk was tot winst te komen. De heer Roeper voorzag een keerpunt, mede naar aan leiding van de discontoverlaging van de Nederlandse Bank, waardoor de rente weer zal dalen. De onkosten blij ven echter zeer hoog, terwijl met de noodzakelijke investeringen nodig voor modernisering en reorganisatie grote bedragen gemoeid zullen zijn. In clusief de bijgeschreven rente stegen de ingelegde spaargelden in het afgelopen jaar met ruim ?1 860.000.Het totaal der spaargelden bereikte bijna de 18 miljoen, hetgeen een verdubbeling is ten opzichte van 1960 De uitzettin gen bewogen zich daarmee evenredig. In het afgelopen jaar stegen deze van 11 tot 13 miljoen. De balans van de bank per 31 december 1966 vermeldde een winstsaldo van ƒ42.113,94. De heer Th. Graaf memoreerde het een en ander uitvoerig in zijn jaarverslag. Hij vertel de onder meer dat bij de bank per 31 december 8317 spaarders waren aange sloten elk met gemiddeld ƒ2200, De Boerenleenbank streeft ernaar op Texel meerdere permanente vestigin gen te stichten. Tc Oosterend zal een kantoor worden gebouwd, waarvoor reeds grond is aangekocht. Voorts zal in Den Hoorn een bestaand pand wor den gekocht en ziet men ook in De Cocksdorp uit naar bouwterrein. Het is de bedoeling dat in de te stichten kan toren één of meerdere malen per week zitting wordt gehouden. Zoals hiervoor gemeld, werd de heer H. de Lugt, tot oip dat moment plaats vervangend bestuurslid, tot voorzitter benoemd. De heer C. H. Roeper vond, dat alleen al uit het feit dat door de leden geen tegencandidaten waren ge steld, geconcludeerd mocht worden, dat de heer De Lugt vertrouwen geniet. De heer Roeper verzekerde zijn opvolger, dat het bekleden van het voorzitter schap een verantwoordelijk doch pret tig werk is. Bovendien zal de heer De Lugt veel steun hebben van de heren C. W. Bakker en S. van der Vis, beiden oude rotten in het vak. De heer De Lugt beloofde zijn best te zullen doen. De heer P. J Witte, die volgens roos ter aftrad als lid van de commissie van toezicht, werd herbenoemd. De heer F L. de Grave, plaatsvervangend be stuurslid was wegens gevorderde leef tijd niet herkiesbaar en voor hem werd de heer J. C. Hin benoemd. De plaats van de heer H. de Lugt, als plaatsver vangend bestuurslid, werd ingenomen door de heer P. M. Mantje. Andere naam Voorts werd een statutenwijziging ter goedkeuring voorgelegd. De ver trouwde naam van de Boerenleenbank zal verdwijnen en wonden vervangen door „Coöperatieve Raiffeïsenbank Texel". Dit gebeurde mede op aan drang van de Centrale Bank te Utrecht. De Boerenleenbank is niet meer een leen- en spaarbank voor de boeren, maar een voor ieder bestemd service- instituut waar men voor alle bankza ken terecht kan. Bovendien ontstaat door de naamswijziging uniformiteit, wat een voordeel is, vooral in het bui tenlandse betalingsverkeer. Van de 666 bij de Utrechtse bank aangesloten ban ken dragen er al 459 de naam Raiffei- senbank. Naar aanleiding daarvan merkte de heer Jac. Drijver op, dat, nu de bank ook in naam een algemene bank is geworden, ook de niet-boeren beter in het bestuur en de raad van KOELEN OF VRIEZEN Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 toezicht vertegenwoordigd zouden moe ten zijn. Gaarne zou hij kotterschippers en middenstanders in het bestuurscol lege opgenomen zien. De heer Roeper kon hem zeggen, dat hiernaar reeds wordt gestreefd. In het bestuur is ove rigens al één middenstander aanwezig: de heer Van der Vis. Er staan nog an dere wijzigingen voor wat betreft de bestuurssamenstelling op het program ma. Er wordt naar gestreefd de raad van toezicht van vijf tot drie man in te krimpen Computer? Tijdens de vergadering kwam enkele malen het Bankgebouw aan de Groene, plaats ter sprake. Het kon enkele jaren geleden worden gebouwd dank zij de heer Roeper, die op de oude „Linde boom" de hand had weten te leggen. De verwachting is dat de bank hier tot in lengte van dagen zal kunnen blijven groeien Het is onwaarschijnlijk, dat bij vergroting van de werkzaamheden, het personeelskorps nog veel zal worden uitgebreid. De toekomst is aan de computer, die zelif kan worden aange schaft (een investering van minstens ./230.000,maar ook is het mogelijk gebruik te maken van de grote compu ter in Utrecht. De gegevens kunnen het apparaat eventueel telefonisch worden toegevoerd. Dinsdag en vrijdag na Pasen geen krant DRUKKERU NAAR NIEUW GEBOUW Vrijdag 24 maart zal worden begonnen met de verhuizing van onze drukkerij. Met het overbren gen van materiaal en machines zal zeker een weck zijn gemoeid. De krant van donderdag 30 maart zal daarom niet kunnen verschij nen. Omdat in verband met Pasen ook de krant van maan dag niet uitkomt, zullen onze abonnees het dus een week zon der Texelaar moeten doen. Ook de adverteerders verzoeken wij hiermee rekening te houde CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden EERSTE KIEVITSEI IN EIERI.AND GEVONDEN Op dezelfde datum als vorig jaar, 13 maart, is het eerste Texelse kievitsei gevonden De gelukkige was de heer Frans Witte (23), Gerritsland K 94, een broer van Tonny Witte, die het eerste kievitsei van 1966 vond. De heer Witte ontdekte het eitje op een perceel land aan de Hollandseweg in Eierland. Hij bezorgde het bij de fa. Plaatsman- Cornelisse, die het burgemeester De Koning heeft aangeboden. Ouders en leerlingen van de o.l. school te De Koog waren vrijdagavond j.l. te gast in het Strandhotel „Prinses Juliana", waar 30 spelertjes zich dapper weerden op de planken. In zijn openingswoord bracht de voorzitter der oudercommissie, de heer J. K. Fei- kema dank aan de familie Kikkert, die door het beschikbaar stellen van de zaalruimte het mogelijk maakte, dat deze avond doorgang kon vinden. Daarna deden de kleintjes goed hun best in het stuk „Pluimstaartje". Het heksje; de feeën, konijntjes en kabou ters werden dan ook beloond met een hartelijk applaus. In „Oze, wieze, woze", het spel van de middelklassen bleek al gauw, dat de snode tovenaar een toontje lager zou moeten zingen. Het medeleven van het INGEKOMEN PERSONEN Klaus D. Grosspietsch, van Duitsland, Bielefeld, naar Den Burg, Schilderend 94; Dirk T. Dedel, van Amsterdam, Oudekerksplein 54hs naar Oudeschild, De Ruyterstraat 42; Willem G. Bierhof, met gezin, van Dalen, salonwagen KymmeLskampen naar salonwagen a/d Hollewal te Den Burg; Petrus H. van de Wetering met gezin, van Dalen, sa lonwagen a/d Kymmelskampen naar salonwagen a/d Langeveld straat te De Cocksdorp; Geertje Dral, van Boven- karspel, Overtoom 13 naar B 172; Eduardus C. Crombeen, van Dalen, sa lonwagen Kymmelskampen naar salon wagen a/d Langeveldstraat te De Cocksdorp; Jan de Jager, van Nieuw koop, Fuutstraat 25 naar Den Hoorn, Diek 29; Hendrik de Boer, van Sneek, Gonggrijpstraat 35 naar Oosterend, Verlorenkost 12; Ymkje de Vries, van Leek, Lindensteinlaan 6 naar Den Burg, Schilderend 111; Antonia A. Timmers ev. Witte, van Haarlemmermeer, Hille- gommerdijk 63 naar B 124; Rudolf H. Hamer, van Apeldoorn, Zwolseweg 298 naar Den Burg, Parkstraat 8; Elisa Tie- man ev. Samandari, van Iran, naar Den Burg, Schilderend 101 (met 2 kinderen); Elisabeth C. den Brok, van Alkmaar, Nieuwlandersingel 69 naar Oudeschild, Trompstraat 28. publiek bewees, dat ook hun prestaties in de smaak vielen. In de pauze, onder de klanken van met de schooibandrecorder opgenomen kinderliedjes, had de verloting plaats ten behoeve van het Ouderfonds. Daar na traden de hoogste klassen voor het voetlicht met het kolderstuk „De won derdokter". Verschilende malen moes ten de jeugdige tonelisten onver stoorbaar hun tekst onderbreken om het gelach in de zaal tot bedaren te laten komen. Een verdiend succes Het enthousiasme van de spelertjes en de sfeervolle omgeving droegen er toe bij, dat groot en klein met genoe gen aan deze prettige avond terugden ken. UITSLAG VERLOTING MEISJESCLUB OUDESCHILD Woensdagavond werd te Oudeschild de trekking ver richt van de onlangs gehouden verlo ting van de Hervormde Meisjesclub. De prijzen vielen op de volgende nummers: 755, 386, 993, 940, 7, 995, 29, 651, 654, 786, 759, 658, 376, 960, 335, 317, 797, 734 en 319. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de N.H. Pastorie te Oudeschild. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 15 maart 1967 Geboren Johanna, dv. Hendrik P. van Ingen en Johanna J. Jansen, Paulus Johannes, zv Johannes Timmer en Jannetje Smit; Caroline, dv. Oebele Jan Agter en Anna M. Brans; Thea, dv. Theo van der Vis en Pietje Eelman, Maartje Goverdina, dv. A. van Dijk en Dirkje Hoogstra Ondertrouwd: Jacob Kreeft en Mar tha Boks; Henry J. Bakker en Nelly D. Butterman. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. PALMPAASOPTOCHT DEN BURG GAAT TOCH DOOR Het heeft er naar uitgezien dat de traditionele Palmpaasoptocht te Den Burg, georganiseerd door de buurtver eniging Kogerstraat-Witte Kruislaan- Schoonoordsingel dit jaar wegens ge brek aan financiën niet zou kunnen doorgaan. Dank zij de financiële mede werking van de Stichting Cultureel Werk en de Dorpscommissie Den Burg zal de tocht echter weer gehouden kun nen worden. De deelnemende kinderen worden verzocht en voor te zorgen dat zij om kwart voor twee zondagmiddag op de Groeneplaats present zijn. Daar zal de stoet, voorafgegaan door het Kon. Texels Fanfare, worden opgesteld en om precies twee uur vertrekken. De volgende route wordt gelopen: Park straat, Weverstraat, Stenenplaats, Ko- gerstraat, Witte Kruislaan, Schoonoord singel, Jonkerstraat, De Zes, West straat, Molenstraat, Zwaanstraat, Groe neplaats. De drie bejaardenhuizen zijn dus in de route opgenomen. Voor de mooiste Palmpasen zijn prij zen beschikbaar gesteld. De kinderen zijn ondergebracht in drie categorieën 4-6 jaar; 7 8 jaar; 9-12 jaar. De uit drie personen samengestelde jury zal elke Palmpaas beoordelen op de Groeneplaats. Het is dus in het belang van de kinderen dat zij op tijd aan wezig zijn. Ook te Oudeschild zal zondagmiddag een Palmpaasoptocht worden gehouden. Gestart wordt om half drie 's middags bij de o.l school. Muzikale medewer king wordt verleend door de gidsen- drumband Margaretha Sinclair. Na af loop gaan de deelnemende kinderen naar het Dorpshuis, waar films zullen worden gedraaid. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Machine- schrijven (165 aanslagen) slaagde mej. H. Keijser uit De Koog. Zij werd opge leid door de heer A. C Peetoom. OVERDENKING Wat is waarheid? De vraag is van Pilatus in het proces om Jezus, het monsterverhoor, dat een nacht en een halve dag heeft geduurd. Het is een kreet van hartgrondige twijfel, die ons bepaald ook wel mo dern in de oren klinkt. Bestaan er nog idealen, waarvoor men warm lopen kan? Wordt niet alles stukgeslagen on der de moker van een welverdiende kritiek? Inderdaad is het soms bitter moeilijk om nog in goedheid en heilig heid te geloven en een waarachtig hou vast te vinden. Er is nergens een zaak van enige betekenis te noemen, die geen twee kanten heeft, zodat hij nu eens heel aannemelijk lijkt en enthousiast maakt en dan weer bitter tegenvalt en teleurstelt. Die ervaring hebben wij intussen met Kerk en Oecumene ook al lang opgedaan. Maar daardoor wordt het soms ook zo'n moeilijke vraag, hoe wij tegenover allerlei verschijnselen onze houding moeten bepalen. Velen hebben de knoop doorgehakt en zich maar op zich zelf teruggetrokken. Het zijn de ontel baar velen, die, om wat zij ervan on dervonden hadden, de kerk de rug heb ben toegekeerd. Anderen houden het maar bij het eigene en oude, hoewel zij beseffen, dat het zo toch lang niet goed is. Maar men zoekt rust, vrede én stilte. Het kan in het leven van kerkmensen zo stil worden, zo beangstigend stil, dat men het ergste moet vrezen en er in ieder geval het strijdbare, wereldver- overende karakter van het christelijke geloof totaal n(et meer in herkent Het is de nood van de kerken in hun onderlinge verhoudingen, dat men soms niet eens weten kan, waar men aan toe is met elkaar en met de anderen, om dat de dingen niet duidelijk en open ter sprake komen. Dit is wel een heel bittere bekentenis, dat besef ik goed. Het gaat me dan ook moeilijk af, want ik weet van het leven in de kerk, die ik .dien, ook zo heel veel goeds en moois. Maar het is waar wat een erva ren oudere collega nog niet zo heel lang geleden schreef: De kerk, die ik liefheb, is „een vat vol tegenstrijdigheden". En de onaangename kanten van haar be staan komen vaak veel duidelijker, want brutaler, naar voren dan de goede dingen. Ze zijn ook zo ontzettend aan stotelijk en wij mogen de werkelijkheid ^niet verbloemen. Intussen blijft boven dit alles de gave boodschap van de Heiland over, de Enige, die zichzelf gebleven is in dat dolle proces om zijn leven, voor de Joden en voor Pilatus, door eenvoudig en dapper te ondergaan wat Hij wist dat gebeuren moest en wat immers ook in de heilige boeken van het Joodse volk al zo lang was voorzegd. Hij had in Gethsemané de. bitterheid ervan inge slikt en was nu bij machte het te door staan. Moge zijn offerende, heilige liefde voor de wereld met haar twee kanten ons leiden en aan elkander te ruggeven in deze dagen om samen de waarheid van het profetische woord te geloven en te belijden, omdat Hij het heeft vervuld. In zijn huis is onze vrede Maar er is ook geen herstel dan alleen door een schuldbelijdenis, die met de feiten overeenstemt en als Hij dan ver der ook waarachtig onze Heer mag zijn T S. van Leeuwen KLAVERJASDRIVE IN „JATRY" OOSTEREND De sportvereniging Oosterend organiseert op vrijdagavond 17 maart in „Jatry" een klaverjasdrive. Er is een reeks fraaie prijzen beschik baar gesteld. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50 per persoon. STOPGEBOD BIJ GEVAARLIJKE KRUISING EIERLAND In korte tijd zijn op het kruispunt Slufterweg-Smitsweg- Postweg in de polder Eierland drie on gelukken gebeurd. Mede naar aanlei ding daarvan heeft het polderbestuur Gedeputeerde Staten verzocht goed te keuren, dat voor de op de Postweg uit komende wegen een stopgebod zal gel den. GS heeft deze week gunstig ge reageerd. Met ingang van heden zullen de weggebruikers die via de Slufter- weg of de Sm its weg de Postweg (voor- rangsweg) willen oprijden, hun voer tuig voor de stopstreep eerst tot stil stand moeten brengen. D.E.L.-COLLECTE BRACHT ƒ843,74 OP De onlangs op Texel gehouden col lecte ten bate van het CNV-fonds Draagt Elkanders Lasten" heeft op Texel een bedrag van 843,74 (netto ƒ840,opgebracht. Gespecificeerd: Den Burg; ƒ312,30; Oosterend ƒ189,18, Den Hoorn 92,88; De Cocksdorp 76,87; Eierland ƒ74,10, De Koog ƒ55,41 en Oudeschild ƒ43, heeft elke dag een andere „Dagschotel" steeds voor f4,50

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1