Cjroen 'wartsjexels in het harL, 2e avond V.V.V. exploiteert kantoor te De Cocksdorp samen met CoöpRaiffeisenbank Rederijkerskamer zorgde voor geslaagde griezelavond Woningbouwver. ziet terug op twintig jaren bouwactiviteit Moerbeek's 'de worsteltent' (ad d e n co n ie ientie volgend jaar op Terschelling Uitstekende opvoering De Spooktrein van Rolschaatsen 20 of 22 woningen inplaats van afgekeurde 40 De Buteriggel PAG 21 MAART 1967 80e JAARGANG No. 8152 we N.V. v/'h Langere ld De Rooü bus IJ Den Burg, Texel - Tel. 2058 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2058, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De VVV Texel zal nauw samenwer- nmet de Coöperatieve Raiffeisenbank ixel bij de exploitatie van het infor- itiekantoor dat binnenkort te De icksdorp zal worden gebouwd. Welis* iar is de VVV stichter en eigenaar n het ca. ƒ30.000,kostende ge- uwtje, maar de kapitaalslasten (ca. .000,per jaar) zullen worden ge- eld. Raiffeisenbank en VVV zullen in geveer gelijke mate van het kantoor bmik maken: de bank 1 of twee da- n per week gedurende het gehele ar; de VVV dagelijks in de seizoen- landen. Het door architect C. R. Al ma te De Koog gemaakte ontwerp orziet in in een laag gebouw met een pervlakte van ruim 7 x 11 meter. Het aan het begin van het dorp worden bouwd, tussen hotel Kikkert en de K. kerk, maar dan aan de andere de van de straat. Het bovenstaande werd vrijdagavond ?egedeeld tijdens de jaarvergadering n de VW-Texel in hotel „De Linde- om-Texel". In tegenstelling tot vorig ir; werd de bijeenkomst redelijk goed zocht. Voorzitter C. J van der Kooi rwelkomde ca. 40 leden. Met tevre- nheid sprak de heer vd. Kooi over t afgelopen seizoen Jn tegenstelling andere kustplaatsen bleef het ook half augustus bijzonder druk. Dat it in die periode elders veel slechter eging, toont aan dat waakzaamheid boden is. De VVV moet haar activi- iten niet laten verflauwen. De voor- ter ging voorts in op de begroting, opagandistische activiteiten zoals de elname aan de tentoonstelling te sen, de reisleiderscursus en de nieu- Texel-folder die binnenkort zal irden uitgegeven. Wat dat laatste be ft; de folder wordt veel groter, zal kleuren worden uitgevoerd en de rste druk zal 100.000 exemplaren oot zijn. Totale kosten: ƒ16 000, x>rts zal een folder over de broed- aatsen worden uitgegeven: 10.000 emplaren voor ƒ2400, Waddenconferentie De eerstvolgende Waddenconferentie in het voorjaar van 1968 worden ge ilden op Terschelling. In welke vorm aat nog niet vast De advertentie- mpagne in verschillende grote Duitse tgbladen levert een grote stroom van invragen op, zodat het hiervoor uitge ven geld nuttig besteed is. Een der taken van de VVV is infor- atie te verstrekken over de nog be- hikbare accommodatie. De medewer ing van de leden bij het vergaren van nodige gegevens, is niet bijzonder 'oot. Zo werd op de recente oproep in Texelse Courant om gegevens voor it komende Paasweekend, door vrij- el niemand gereageerd. De heer v.d. ooi wees nog eens op het grote belang k voor de exploitant) om de bekende rookjes steeds tijdig in te leveren. Op het zeer uitvoerige jaarverslag, it de heer J. W. Dekker daarop voor- horren wij in een volgend nummer rug te komen. De leden gingen akkoord met de ldlening en de aankoop van grond n behoeve van de bouw van het kan- or te De Cocksdorp. Ook hel; finan- fel venslag gaf geen aanleiding tot nmerkingen. Bij de bestuursverkie- Overgrote belangstelling voor de filnt, gemaakt van verschillende winkel- en ambachtelijke bedrij ven (en die niet alléén!) onzer leden noodzaken ons na de eerste avond van dinsdag 21 maart - heden - een tweede avond te beleggen en wel op woensdag J2 maart 1947 (morgen) om 8 uur weer in hotel „De Lindebonm- Texel". - BAL NA Kaarten hiervoor kunt u uitslui tend dinsdag 2 1 maart nog afhalen op de Middenstandsbank. HAAST U want ook deze 2de avond is. reeds voor 2/3 bezet. De op woensdagavond te hou den bridgedrive vervalt door het voorgaande voor deze week ge heel. Besturen der beide Middenstandsverenigingen zing werden de heren .Feikema en Minnes herkozen. Rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer C. Mets de openingstijden van de win kels in de VW-krant te publiceren. De gasten blijken er niet van op de hoogte te zijn. De heer v d. Kooi zag bezwaren, o.a. omdat men dan de officiële tijden zou moeten publiceren terwijl de win kels ook op andere uren open zijn. Een dergelijke mededeling in de VVV-krant wordt overigens toch niet onthouden. De heer Eel man van het strandpavil joen paal 17 vroeg of er al plannen be staan om de stranden te reinigen. De gemeente doet het niet, want het is zeer kostbaar. Misschien een taak voor de VVV? De heer Dekker rekende voor dat men aan intensieve reiniging, b.v. met behulp van kostbare machines voorlopig niet hoeft te denken. De vragensteller meende dat men al een heel eind in de goede richting zou zijn als het door de exploitant verzamelde vuil met de auto zou worden afgehaald. De heer Agter sr raadde hem aan met andere exploitanten samen te werken. Schande De heer J. Agter sr. noemde het een schande dat Den Burg en De Koog niet over openbare toiletten beschikken. Meermalen was hij in de zomermaan den benaderd door dames „in hoge nood". In Den Burg en De Koog moeten behoorlijke toiletinrichtingen komen, een zeer belangrijke service aan de gasten. De heer Rijk vroeg de mening van de WV over het feit, dat het „bos van Schumaker" bij De Koog wordt ge sloopt om er living-caravans in te kunnen zetten. Hij meende, dat het bovendien geen recreatieterrein is. De heer v.d. Kooi gaf de gevraagde me ning niet, maar wilde de zaak wel eens onderzoeken. De heer S. Langeveld betreurde hel dat sportvissers niet meer aan de dijk' tussen 't Horntje en de Schans zullen mogen vissen. Het dijkstuk is door het NIOZ gepacht voor het doen van me tingen. Hij vond dat het NIOZ te ver ging en dat de WV een protest moest laten horen. J. ZWAN VERKOCHT ORGEL NAAR AMERIKA De heer J. K. P. Zwan heeft een van zijn orgels, „Dc Gouden Engel" ver kocht naar Amerika. Dc nieuwe eige naar is de heer Nelissen, die het orgel in zijn Hollandse recreatiepark wil ge bruiken. „Dc Gcuden Engel" zal in het park worden gebruikt voor het bege leiden van een dansgroep van meisjes in Volendammer costuum. Tot dusverre gebruikte de heer Nelissen daarvoor een bandrekordcr. De nieuwe eigenaar kwam met de heer Zwan in contact tij dens de Utrechtse scuvenirsbeurs. Het daar opgestelde orgel „De Tiet" trok zijn aandacht en hij trachtte het te ko pen. De heer Zwan voelde daar weinig voor. maar wilde wel de „Gouden En gel" kwijt. Dit 90-toets orgel, dat met trekwagen 12 meter lang is, werd op straat niet gebruikt, omdat het te groot was. Daarentegen was de muzikale kwali teit bijzonder goed. Twee keer behaal de de heer Zwan er de eerste prijs mee op het draaiorgelconcours van De Kring van Draaiorgelvrienden. Maar omdat het niet gunstig'geëxploiteerd kon wor. den volgens de heer Zwan moest er iper jaar een paar duizend gulden bij mocht de Amerikaan „De Gouden En gel" wel overnemen. De heer Nelissen stamt uit een Hol landse emigrantenfamilie. Het op Ne derland geïnspireerde recreatiepark is bijzonder groots opgezet. Er staat onder meer een echte Hollandse molen, een watermolen, winkel in oud-Hollandse stijl waar uitsluitend Hollandse artike len worden verkocht. Diverse Hollandse boerenwagens worden er tentoonge steld en in een restaurant worden typi sche Hollandse gerechten geserveerd. Natuurlijk ontbreken ook de bollen niet. De heer Zwan is er intussen in ge slaagd een nieuw kleiner orgel een 62 toets „Wellerhaus" aan te schaf fen. Hij ontdekte het instrument in een klooster te Sevenum (bij Venlo), waar men er wel van af wilde. Hel „orgel park" van Zwan bestaat nu uit de vol gende instrumenten: „De Tiet" (72 toets), ...De Waterlelie" (59 toets), Het Holvoet Harmonicaorgel (90 toets) en de nu aangekochte Wellerhaus. VOL-AUTOMATISCHE 1NDESIT WASAUTOMATEN Fantastisch goed, voor slechtsjf598, FA. GEBR. SCHOORL, tel. 2550. Met kloppend hart en het zweet in de handen heeft het publick vrijdag- en zaterdagavond de opvoering van de thriller „De Spooktrein" van Arnold Ridley gadegeslagen. Dc rederijkers kamer U.D.I., die deze keer wel sterk afweek van het gebruikelijke genre, kan er met voldoening op terugzien. Er werd uitstekend gespeeld, waardoor de zaal bijzonder werd geboeid en het uiterste van de zenuwen werd gevergd. Het was, wat men noemt, een avondje lekker griezelen. Het verhaal loog er dan ook niet om. Op het eenzame stationnetje van Fal- Vale is het niet pluis, zo blijkt al spoe dig als daar een groepje reizigers de nacht door moet brengen. Het zijn Richard Winthrop en zijn vrouw, Charles Murdock die juist met Peggy is getrouwd, miss Bourne met haar papegaai en de merkwaardige Teddie Deakin. Laatstgenoemde is niet be paald populair in het gezelschap, want hij trok aan de noodrem, waardoor de aansluiting op de laatste trein werd ge mist Noodgedwongen moet men de nacht in de nare, kille wachtkamer van het station doorbrengen, terwijl buiten de stormwind giert en de regen tegen de ramen klettert Saul Hodgkun, de oude stationchef van Fal-Vale, raadt hen dringend aan toch elders onderko men te zoeken, want in Fal-Vale spookt het.Jaren geleden is er een vrese lijk ongeluk gebeurd, waarbij een trein de rivier in reed. De omgekomenen werden in deze wachtkamer verzameld en de krankzinnig geworden station chef werd naderhand dood gevonden, de brandende waarschuwingslamp nog in de hand. De chef en de andere do den hebben geen rust kunnen vinden. Zij waren nog altijd rond in de omge ving van het eenzame station. En er is ook een geheimzinnige trein, die tegen middernacht met gierende remmen langs het station raast, van onbekende herkomst en met onbekende bestem ming. Verschrikkingen De treinreizigers laten er zich niet door afschrikken en besluiten te blij ven. Het wordt een nacht vol verschrik kingen. De stationchef sterft onder ge- MEUBELHANDEL Den Burg TeL2572 KOELEN OF VRIEZEN Wij hebben juist wat u zoekt fa Gcbr. Sclioorl, tel. 2550 TWEE BROMFIETSERS ZWAAR GEWOND OUDESCHILD Zondagochtend omstreeks 6 uur deed zich op de Rond weg bij Oudeschild een aanrijding voor, waarbij de bromfietsers J. Witte uit Oudeschild en G. Koegelbcrg uit Den Burg vrij ernstig werden gewond. Zij werden met een extra boot naar Den Helder vervoerd, waar zij in het Lidwi- naziekenhuis werden opgenomen. De toedracht van het ongeluk is nog niet duidelijk, aangezien geen getuigen aanwezig waren en de beide betrokke nen nog niet konden worden gehoord Aangenomen wordlt dat de bromfietsers elkaar niet tijdig hebben opgemerkt en frontaal op elkaar zijn gebotst. De heer Witte liep een fractuur op aan onder en bovenkaak; de heer KoegeLberg brak o.a. een pols en kreeg een lichte hersenschudding De heer Witte strom pelde naar de in de buurt wonende heer M. Koorn (de werkgever van Koe- gelberg) en deze alarmeerde dokter en ambulance. LAATSTE EHBO-AVOND OUDESCHILD De EHBO afdeling Oudeschild heeft donderdag haar laat ste oefenavond van dit seizoen gehou den. Daarbij werd de trekking van de verloting verricht. De prijzen vielen op de volgende nummers: 213, 388, 305, 401 353, 301, 354, 270, 197. De prijzen zijn inmiddels bij de winnaars thuisbezorgd De opbrengst van de verloting is be stemd voor de aanschaf van een oefen pop voor mond-op-mond beademing. Onder de aandacht van de leden wordt gebracht dat zij hun diploma's ter ver lenging moeten inleveren bij het bestuur bij heimzinnige omstandigheden, op het station waart een man met een bran dende lamp rond en tegen middernacht stormt ec-n trein langs het station. Raadselachtig is het gedrag van Julia Price, een krankzinnige jonge vrouw, die bij het gezelschap bescherming zoekt tegen haar broer en John Ster ling. Tenslotte blijkt dat aLle griezelige gebeurtenissen in scène zijn gezet. Het was de bedoeling van Price, Sterling en Julia de reizigers ervan af te bren gen in het station te blijven. Want met de „spooktrein" werden grote hoeveel heden wapens gesmokkeld Alleen Ted die Deakin heeft alles vanaf de begin doorzien en hij slaagt erin het misda dige gezelschap gevankelijk weg te doen voeren. Goed spel Zoals gezegd: de spelers kwamen vrijwel allen tot zeer goede prestaties. Uitstekend deed mej. Erie Remmers het als Julia Price, de in een panische angsttoestand verkerende jonge vrouw, die meent te zullen sterven als zij de spooktrein heeft gezien. De wijze waar op mej Remmers aan deze rol gestalte gaf, was indrukwekkend en beklem mend. Veel respect dwong ook mevrouw Het liqt niet aan de woningbouw vereniging Texel, dat op ons eiland nog steeds een qroot tekort aan huizen bestaat. De vereniqinq, die in novem ber 1946 werd opqericht en dus ruim 20 jaar bestaat, is er in qeslaaqd qrote aantallen woninqwetwoninqen te bou wen, waardoor aan honderden gezin nen een behoorlijk onderdak kon wor den verstrekt. De vereniqinq beschiki thans over 450 woninqen met een to tale boekwaarde van ƒ51/.' miljoen. Daarin zijn ook de 114 woninqen be grepen, die door de qemeente werden qebouwd en vorig jaar door de wo ningbouwvereniging werden overqe nomen. Vooral het afqelopen jaar ken merkte zich door enorme bouwactivi teit: nooit eerder kwamen zoveel wo ninqen qereed. De fa. Drijver leverde 26 woninqen op; de fa. Duin 25. Aan het beqin van de donderdagavond in hotel ,,De Zwaan" qehouden jaarver gadering van de vereniqinq sprak voorzitter M. Bosma zijn voldoeninq uit over bovenqenoemde feiten, maar con stateerde met teleurstellinq dat het aantal wonmqzoekenden op Texel nog steeds rond de tweehonderd schom melt. Betreurenswaardiq is het ook dat het bouwplan voor 1967 40 wonin qen van afwijkend type werd a/ge keurd, waardoor een qrote vertraqinq is ontstaan. Uit het jaarverslag van secretaris P. Smit bleek dat het ledental van de vereniging snel stijgt In het afgelopen A. H. Dros-Kuijper af. Zij had de rol van de ongehuwde oude Miss Bourne op zich genomen, waar ze bijzonder ge schikt voor bleek te zijn. Vooral de su blieme scène, waarin zij onder invloed van alcohol raakt, zal men zich met ge noegen herinneren. Uitzonderlijk goed was ook de heer Wim J. Tinholt als de speurder Deakin. Hij slaagde erin de overgang van de ergerniswekkende lolbroek naar de keiharde speurder vol komen aanvaardbaar te doen verlopen De heer Aris van Zeijlen toonde zich een geroutineerd en kundig speler als Richard Winthrop. Zijn tegenspeelster mevr I. Reitsma-Bakker bevestigde haar reputatie als zeer talentvolle UDI- kracht met opvallend goede uitspraak. De heer A de Wilt bleek geknipt voor de rol van de oude sinistere stationchef van Fal-Vale Iets zwakker was de heer Rob v.d. Kooi als Charles Mur dock Als type was hij wel geschikt, maai zijn tekst werd vaak met een verkeerde klemtoon uitgesproken. Zijn mimiek was evenwel voortreffelijk. Een aardig rolletje bracht mej. Annie v.d. Zwaag als mevrouw Murdock. Ze was werkelijk het doodsbange jonge vrouw tje dat zij moest verbeelden. De rol van de misdadiger Herbert Price was weg gelegd voor de heer B. Heerschap. Te recht, want hij deed het best Ook de heer G. Pansier was de juiste man om de pseudo-arts John Sterling uit te beelden Zeer bescheiden rolletjes, die van de politieman Jackson en zijn as sistent, werden gespeeld door de heren P. Backer en D. van Egmond Een pluim verdient de heer A. Poel voor zijn voortreffelijke regie. Aan het succes van het stuk droeg ook de heer Huib Dros in niet geringe mate bij Hij zorgde voor de sinistere achtergrondge luiden. Mevrouw Roorri-Wilkeshuis souffleerde. jaar werden 120 nieuwe leden inge schreven, waardoor het totaal kwam op 578. Degenen, die een verenigingshuis bewonen, gedragen zich netjes. Huurachterstanden van betekenis ko men vrijwel niet voor en de woningen zien er keurig uit Dat laatste is mede te danken aan de heer Van Wilsum en zijn staf van Gemeentewerken die de onderhoudswerkzaamheden aan de wo ningen steeeds snel en goed verrichtten. Cijfers Penningmeester G. Halsema noemde enkele cijfers uit het financieel over zicht van de vereniging. Aan contribu tie werd een bedrag van ƒ2194,van met-bewoners en ƒ2245,van bewo ners ontvangen. Aan incassokosten, ad ministratiekosten e.d. werd in het afge lopen jaar een bedrag uitgegeven, dat neerkwam op ƒ27,91 per woning. De totale huuropbrengst bedroeg ruim 3 ton. Het onderhoud van de woningen kostte het afgelopen jaar ƒ42.493, waarvan ƒ12.880,— nodig was voor schilderen, 22.520,voor timmeren en metselen, 7 5869,voor lood'gieters- werk en 1223.voor de elektricien. De heer Bosma bracht dank aan de (niet aanwezige) heer W. A van Zeijlen voor de correcte wijze waarop hij de financiële administratie had verzorgd. Van de Nationale Woningraad, het overkoepelend orgadn van alle woning bouwverenigingen, was een verzoek binnengekomen om geldelijke steun voor de bouw van een nieuw kantoor. Besloten werd een bedrag van ƒ2000, (75,iper woning) tegen 4% beschik baar te stellen. Fifty-fifty Langdurig werd gesproken over de regeling, die de vereniging met de ge meente heeft over de toewijzing van de woningen. Al jaren bestaat de zg. fifty- fifty overeenkomst, wat betekent dat de helft van het aantal gereedgekomen woningwetwoningen door de gemeente wordt toegewezen en de rest door de woningbouwvereniging aan de leden. Deze regeling blijft van kracht, maar ook de vorig jaar van de gemeente overgenomen 114 woningen zullen door de gemeente kunnen worden toegewe zen als ze leeg komen. Niet alle leden loonden zich gelukkig met deze rege ling. Begrijpelijk was het dat menig woord werd gezegd over het mislukte 40 wo ningen-plan. Voorzitter Bosma vertel de, dat het ging om twee series van twintig stuks, resp. ontworpen door de Dienst gemeentewerker, en de architect C. R. Alkema te De Koog. Het ontwerp van gemeentewerken voorzag in een wat groter woningtype, dat van Alke ma in een kleiner. Het was de bedoe ling, dat aannemer Duin de huizen zou bouwen. De prijs, die hij had genoemd, was niet ongunstig. Hel plan heeft drie maanden in Haarlem gelegen, waarna men liet weten, dat het ontworpen wo ningtype te luxueus was. Volgens de heer Bosma hield de afwijzing verband met het verdwijnen van de voortvaren de minister Bogaers. Zijn opvolger pakt de woningwetbouw zuiniger aan en de huizen moeten dus zo goedkoop moge- (Zie vervolg pagina 2) 25 en 26 maart het (lansorkest The Blue Stars Badweg 13 Schenkt het gehele paas-weekend de koffie gratis.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1