Cjroen fwarL-Jexel s in het harL, Ook te Den Burg op 4 mei een kerkedag 'de worsteltent' let pater Jelsma en Otto Sterman Ieder welkom in [Cultureel Centrum fa Gebr. Schoort De Buteriggel Bouwsom nu 3,25 milj. Nieuwe raadhuis wordt 8,5 ton duurder Pasenfeest van ons geloof TDAG 24 MAART 1967 80e JAARGANG No. 815t tga?e N.V. v./b Lange veld De Rood stbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2058 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2058, 's avonds (02220) 2403 iü.^£3 J Op donderdag 4 mei a.s. (Hemel- laartsdag) zal te Den Burg een oecume- |ische kerkedag worden gehouden. Het s de eerste maal dat een dergelijk eve- leraent op Texel wordt georganiseerd. Het geschiedt in navolging van andere Kaatsen in Noordholland, waaronder pjkmaar, Schagen, Hecrhugowaard en >en Helder. Ook op Texel moet het een Jaarlijks terugkerende gebeurtenis wor. Hen. De organisatie berust bij een werk- |ommissie van de Raad van Kerken op 'exel. Te Alkmaar is de Centrale ker- ledagcommissie gevestigd, een over koepelende organisatie waaronder de lerschillende regionale commissies zijn legroepeerd. Na overleg is door de centrale com missie voor dit jaar het qespreks- fcemaonderweq naar de vrede gekozen. Het is een fragment lil een hekend liedje van Jules de lorfe. Als gespreksonderwerp moet ben het woord „vrede" niet beschou wen in zijn beperkte betekenis van het uitbreken van oorloq, maar aan de loJle betekenis van het bijbelse EjaJoom. Het begrip „onderweg" dient ]nen ook te verstaan naar zijn bijbelse houd; God openbaart zich doordat lei/ met Hem op weg qaan naar de \iede, die ons in Jezus Messias is be M In andere plaatsen zijn de kerkeda- len door het publiek zeer gunstig ont- langen; er bestaat daar grote belang stelling J De kerkedag te Den Burg zal worden lehouden in het Cultureel Centrum. De Bag zal om tien uur 's morgens worden leopend met een gezamenlijke dienst, waarbij leden van het Texels Theologen /Onvent zullen voorgaan. Gezinnen welkom Men wil bevorderen dat de Texelaars Ie dienst en de erop volgende onderde len van de kerkedag zoveel mogelijk in gezinsverband bezoeken. Met de kin- Heren zal speciaal rekening worden ge_ louden Hen zal een programma wor sen aangeboden, dat op hun leeftijd is Ifgestemd, met hetzelfde doel overi gens. Zelfs de allerkleinsten zullen niet [huis behoeven te blijven. De werk- pommissie is voornemens een baby- |rèche in te richten. Na de dienst, die ongeveer een uur Bal duren, bestaat gelegenheid voor Koffie drinken, waarna de bekende later Jelsma uit Utrecht een toespraak lal houden, alweer geïnspireerd door pet thema van de dag. Pater Jelsma zal fen aantal punten uit zijn redevoering Ier discussie stellen. Na zijn inleiding lullen de bezoekers aan tafel gaan, in He kantine en de gangen van de LTS. rer tafel zullen dan discussiegroepjes worden gevormd, die na het eten de CENTRALE OF MEERKANIER- VERWARMING? Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden BERLIJNSE VOETBALCLUB |„SÜD-WEST" WEER NAAR TEXEL DE KOOG De voetbalvereniging ftSüd-West" uit West-Berlijn zal de Tomende Paasdagen op Texel door brengen. De Berlijners zijn weer de gast pan de sportvereniging De Koog Dit kebeurt in het kader van een sportuit- Fisseling, die al enige jaren door ge roemde clubs wordt onderhouden. De Kogers hebben reeds enige bezoeken gebracht aan Berlijn en de Berlijners fijn al enkele malen in De Koog ge feest. Aan het komende begzoek heeft De Koog een toernooi verbonden, mede in kerband met het 20-jarig bestaan. Za terdagmiddag worden de eerste wed strijden gespeeld tussen De Koog en jJüd-West en Oosterend 1 tegen Texel Zondag volgen de finalewedstrijden Koog heeft een beker voor het win dende elftal in het vooruitzicht ge- kteld. Zaterdagavond wordt in hotel iDe Toekomst" een gezellige contact- pvond gehouden met muziek en dans Fooral de leden van de bevriende £exelse clubs zijn daarbij welkom. S V. Koog hoopt dat het toernooi in Vriendschappelijke sfeer zal worden ge- PPeeld. Het is de bedoeling, dat de Ber lijners tweede paasdag naar hun woon. Plaats zullen terugkeren. door de spreker aan de orde gestelde problemen bespreken. De mogelijkheid bestaat eventuele schriftelijke reacties ter kennis van de pater te brengen. Discussie Dan zal gelegenheid worden gegeven met de inleider in openbare discussie te treden en zullen eventueel gestelde vragen worden beantwoord. Daarop zal het publiek werden bezig gehouden met een onderhoudend programma, waaraan onder andere de bekende voordrachtskunstenaar Otto Sterman uit Amsterdam zal meewerken. Vooral omdat hij als gevolg van zijn ras (bij is neger) bepaalde ervaringen heeft op gedaan, wordt verwacht dat hij op bij zondere wijze door het thema van de dag geïnspireerd zal zijn. Voorts is het de bedoeling bepaalde vormen van amusement toe te laten. Kinderen Voor de kmderen is er in een an dere zaal een eigen programma. Om half vier 's middags, bij het slot van de dag, voegen zij zich weer bij hun ouders in het cultureel centrum Het zal alle Texelaars zo makkelijk mogelijk worden gemaakt om de dag mee te maken. Zo zal vanuit de bui tendorpen vervoer worden geregeld Het is vanzelfsprekend, dat mensen van alle gezindten welkom zijn Een entree wordt niet geheven. Door een collecte hoopt men de kosten te kunnen dekken Paasweekend geopend zaterdag en zondag het dansorkest The Blue Stars De recreatiegrond bij de Slufter TH. VAN LAMOEN KEERDE TERUG VAN OORSPRONKELIJKE OPZET Burgemeester en wethouders stel len de raad voor het „gewijzigde ont werp bestemmingsplan landelijk gebied Texel" vast te stellen. Zoals eerder ge meld voorziet de wijziging in een ver andering van de in 1956 geprojecteerde beplantingsgordel bij de terreinen van C. C. Handgraaf, G. v.d. Star en Th. A. van Lamoen. De bungalowcomplexen van Handgraaf en vd. Star zijn reeds gerealiseerd. Het er tussen gelegen ter rein van Th. A. van Lamoen (met een oppervlakte van 8.74.28 ha.) zou volgens de bepalingen voor een belangrijk deel (3,77 ha.) moeten worden beplant. Deze beplanting zou echter toch wei nig functioneel zijn, omdat geen be planting zou behoeven te worden aan gebracht tussen dit centrum en dat van de heren Handgraaf en v.d Star. (In het oorspronkelijke uitbreidingsplan wer den de drie terreinen als één geheel be schouwd) Terwille van een duidelijke scheiding en om onderlinge hinder te voorkomen, is dat toch wel wenselijk, zo menen B. en W. Deze hebben zich dan ook reeds in 1961 bereid verklaard de beplantingseisen te matigen en de opzet ervan te wijzigen. B. en W.: „Dat deze toezegging niet eerder in een wijzigingsplan werd om gezet vond zijn oorzaak in de vrij on verkwikkelijke manupulaties van de betrokken eigenaar, die trachtte de on derhavige grond met speculatieve be doelingen van de hand te doen". De eigenaar is nu van deze opzet terugge keerd en heeft zich bereid getoond het plan zelf te realiseren en daarbij de onzerzijds te stellen eisen in acht te ne men". Zoals bekend heeft de heer Van La moen onlangs vergunning gekregen voor de bouw van 28 huisjes op het ter rein Het bouwplan voorziet echter in de mogelijkheid van 100 huisjes. De oorspronkelijke bebouwingsdichtheid (15 kamphuisjes per ha.) is ook nu ge handhaafd. KARWEITJE VOORUIT BESPREKEN De jaarlijkse actie Heitje voor een Karweitje wordt op 30 en 31 maart ge houden. In tegenstelling tot vroeger komen de verkenners en welpen van de Sint Jeroengroep niet meer ongevraagd aan de deur met het verzoek om een karweitje te mogen opknappen. Grote werkzaamheden kan men voortaan vooruit bespreken, waarbij wordt ge dacht aan tuinieren, vuil opruimen, bollen koppen e.d „Werkgevers" wor den verzocht contact op te nemen met de heer C. van Heerwaarden, Wilhel- minalaan 78, tel. 2406. Vorig jaar is ge bleken dat deze regeling door het pu bliek (en de jongens!) zeer op prijs wordt gesteld. Voor het zwembad OUD PAPIER-ACTIE LEVERDE AL ƒ500,— OP De kinderen uit Den Burg die al se dert maanden grote hoeveelheden pa pier verzamelen ten bate van het Texelse zwembad, hebben dinsdag weer ƒ100,in het zwembadfonds ge stort. De opbrengst van de oud papier actie steeg daarmee tot 500,een resultaat waar de kinderen terecht trots op zijn. Ze willen nog lang niet van ophouden weten. Ze zullen hun actie zelfs intensiveren, want de meeste oude kranten in Den Burg en de buitendor pen verdwijnen nog altijd in de vuil nisbak. Vooral met het oog op de op handen zijnde schoonmaak, wordt ge hoopt op een grote toevloed van oud papier. In plaats van op de Meierblis kan men het beter bezorgen bij het ver- zameladres van de actie: Kogerstraat 66. Desgewenst wordt het papier afge haald (telefoon 2834). Na verbouwing TEXELS MUSEUM MET PASEN WEER GEOPEND In de afgelopen maanden heeft het Texels Museum een gedaanteverwisse ling ondergaan. Dóór eiqen personeel is de voorgevel vervangen, is de en tree veranderd en is de vloeropper vlakte met 100 m2 vergroot. Dat laat ste komt vooral het publiek ten goede, dat in steeds qrotere getale naar het museum komt. Het onaangename ge drang bij de kassa behoort nu tot het verleden. De collectie moet het echter met de zelfde (veel te kleine) ruimte doen. waardoor van uitbreiding bijna geen sprake kon zijn. Wel is een aquarium toegevoegd dat een indruk wil geven van de zoetwaterfauna van Texel. Het museum zal met Pasen weer haar deuren openen. Eerste paasdag van 14.00 - 18.00 uur en tweede paasdag van 9.00 tot 18.00 uur. Verder is het museum tot 15 mei van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.00 - 18.00 uur. Na 15 mei ook za terdags van 9.00 - 18.00 uur en zondags van 14.00 - 18.00 uur. GRONDTRANSACTIES IN KOMENDE RAAD In de vergadering van 28 maart zal de raad weer beslissen over een aantal verkopen en aankopen van grond. Met de heer J. F HaLsema te Ooster end werd overeenstemming bereikt omtrent verkoop van een 396 m2 groot bouwterrein, gelegen aan de Mulder straat, voor 7.326,De heer Halsema wil op het terrein een woning voor zichzelf laten bouwen De heer H. J. W. Keidel te Utrecht toonde belangstelling voor een 1212 m2 groot stuk bouwterrein, gelegen aan het nog aan te leggen gedeelte van de Epe- laan te De Koog. Betrokkene zal voor het stuk /30.300,moeten betalen. Aan de heer C. Zuidema te De Cocks- dorp zal een stuk aan zijn terrein gren zende grond van 75 m2 worden ver kocht voor ƒ1387,50 Vorig jaar werd aan de heer J. F. Veldkamp een 581 m2 groot stuk bouw terrein aan de hoek Beatrixlaan-Molen- straat verkocht. De heer Veldkamp kan zijn bouwplannen op dit stuk evenwel niet realiseren en daarom stelt het ge meentebestuur nu voor de grond te verkopen aan een andere gegadigde.- de heer B. Gieze te Eierland, die voorne mens is er een dubbele woning te bou wen, bestemd voor verkoop aan Texelse ingezetenen. De verkoopprijs bedraagt ƒ15.687,—. Een klein strookje grond (140 m2), gelegen aan de hoek Pontweg-Peli- aansweg zal worden gekocht van de heer C. van Heerwaarden voor ƒ140, De grond is nodig om de uitmonding van de Pelikaansweg te kunnen ver breden. Aan de VW Texel zal een stuk grond van 450 m2, gelegen aan de Kik- kertstraat te De Cocksdorp in erfpacht worden uitgegeven tegen een jaarlijkse canon van 720,De grond is nodig voor de bouw van het informatiebu reau. Hoewel het bouwplan niet in overeenstemming is met het uitbrei dingsplan De Cocksdorp, zal zeer waar schijnlijk een vergunning op grond van art. 20 van de wederopbouwwet kunnen worden verleend. Een stukje grond van 44 m2, gelegen bij het Achterom te Den Burg, zal aan de N.V. TEM in erfpacht worden uitge geven voor de bouw van een transfor matorstation. Overkoepeling Vrouwenorganisaties REISJE NAAR HUISHOUDBEURS Op dinsdag 4 april wordt onder auspiciën van het Overkoepelend Or gaan van Vrouwenorganisaties Texel een reisje naar de Huishoudbeurs te Amsterdam gemaakt. In de TESO-bus, waarmee wordt gereisd, is nog een aantal plaatsen vrij. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij een van de be stuursleden van de Overkoepeling, b.v mevrouw De Graaf, De Westen, tel. (02226) 263. Gaarne voor 28 maart. De kosten per deelneemster bedragen ƒ7,50. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 22 maart 1967 Geboren: Alexander Comelis Jozef, zv. Hendricus W. van Heerwaarde en Neeltje Huisman; Jan Willem, zv. Wil lem J. Reuvers en Tineke Koorn; Wichard, zv. Jacob Verhagen en Hinke Dijkstra; Sabine, dv. Udo Eelman en Lena M. Wetsteen; Johanna Mirjam, dv Jacob Stark en Hendrika J. C. Z. Roeper, Gijsbertha Johanna, dv Leo pold H. Broekhuizen en Neeltje Ster- kenburg Ondertrouwd: Franciscus G. P. Kas- senaar en Karolina Ofrein; Jan Kuik en Grietje Eelman; Leonard C. Keijser en Michelina W. de Graaf; Bernardus C. Th. W. Jas en Maatje C. Ellen. Overleden- Adrïaan M. van der Sli'kke, oud 52 jaar, echtgenoot van Simonetta Eelman FOLKLORE GAAT DOOR Het bestuur van de stichting Folklore Texel heeft besloten het komende sei zoen wèl een folkloreprogramma te verzorgen De beslissing werd genomen nadat een dusdanig groot bedrag aan bijdragen was binnengekomen, dat doorgaan verantwoord werd geacht. De stichting zal dus een centraal pragram- ma organiseren, naast de inspanningen, die de verschillende winkeliers zich per straat zullen getroosten. Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de begroting voor de bouw van het nieuwe raadhuis met ƒ850.000,te verhogen. De oude ra- raming beliep ƒ2.400.000,De totale stichtingskosten zullen nu dus ƒ3.250.000,worden. Het oude bedrag werd al sinds 1963 in de gemeentebe groting genoemd. Het was, gezien de inmiddels aanzienlijk gestegen lonen en prijzen dus wel begrijpelijk dat deze som moest worden herzien. Het plan is bovendien meerdere malen veranderd in verband met noodzakelijk geachte verbeteringen. Destijds was voor on voorziene uitgaven een bedrag van JlO.OOO,opgenomen tegen nu ƒ100.000,—. Van het nieuwe bedrag uitgaande worden de jaarlijkse lasten van de raadhuisexploitatie ingaande 1970 ge raamd op ƒ318.000,Hierop kan ƒ67.000,in mindering worden ge bracht wegens huidige in de diverse begrotingen ter zake voorkomende las ten, die bij ingebruikneming van het nieuwe raadhuis zullen vervallen. In 1970 zal er in de gemeentebegroting dus een dekking moeten zijn voor een jaarlijkse last van ƒ251.000, Nauwkeurige raming De nieuwe begroting is opgesteld met behulp van gegevens die berusten op zeer nauwkeurige ramingen van het architectenbureau. De hoofdaannemer heeft zelfs al voor een bedrag inge schreven Onderhandelingen met de onderaannemers moeten nog worden gehouden. De raad kan dus nog geen gedetailleerde kostenbegroting worden gepresenteerd. B. en W delen in hun pre-advies aan de raad tenslotte mee, dat zeer binnenkort de afgifte van de rijksgoedkeuring voor het raadhuis is te verwachten. KOELEN OF VRIEZEN? ff ij hebben juist nat u zoekt fa Gobr. Schoort, tel. 2550 NIEUWE WACHTVERBODEN Onlangs zijn in verschillende straten van Den Burg en De Koog nieuwe wachtverboden van kracht geworden. De verboden hebben betrekking op de Beatrixlaan (tussen Gasthuisstraat en Kogerstraat) aan de huizenzijde Wach ten aan beide zijden is voortaan verbo den in de Wilhelminalaan tussen Julia- nastr en Achterom en aan de zuidzijde van de Plevierstraat in De Koog. In de Kotterstraat te Oosterend is het wacht, verbod van de buitenbocht naar de binenbocht verplaatst. Volgens de nieu we verkeersregels geldt een wachtver- bod uitsluitend voor de zijde waar het bord is geplaatst. Als het wachtverbod voor beide zijden geldt, staan er dus twee borden aan weerszijden van de straat. Verschijnt dinsdags en vrqdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -}- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OVERDENKING Kerstmis kunnen we meevieren, zon der geloof. We kunnen ons dan laten meevoeren op ons gevoel, bij de gedach te dat er een mensenkind geboren is, die voor de geschiedenis van de mens heid grote betekenis heeft gehad en die misschien wel van God gezonden was. En dat doen dan ook vele mensen, die enige tijd in de kerstsfeer meedoen. Er zijn er ook, die er mee willen breken, omdat het onoprecht is, iets te vieren waaraan men niet gelooft. Dit gevaar is er niet bij het Paas feest. Want dit gaat niet over het gezin van het jonge mensenleven, maar over de grote vraag, waarvoor iedere denkende mens komt te staan: Is er een leven na de dood7 We kunnen ons dan wel ervan afma ken met het gezegde: Dood is dood of Er is nog nooit iemand terug gekomen. Maar daarmee is deze geweldig grote vraag van de mens, die zich al denkend met zijn eigen bestaan kan bezig hou den, niet beantwoord. „Het geloof is goed voor oude men sen" was de opmerking van een jonge man Helaas heeft hij in zekere zin ge lijk. Wanneer we jong zijn en nog een heel leven voor ons hebben of menen te heb. ben, dan maken we ons liever niet druk over een ander leven. Doch jong of oud, arm of rijk, we ontkomen geen van allen aan de grote levensvragen. En al mogen er dan velen zijn, die zich atheïst noemen en hun levensvisie in boeken aan ons voor leg gen, het Christendom blijft als kern van haar leer prediken het geloof in een eeuwig leven. Want al is er allerwege een grote verandering in de beleving van de gods dienst, en al wordt er over veel zaken anders gedacht dan voorheen, vast biijft staan dat de schrijvers van de H. Schrift overtuigd waren van de Verrij zenis van de Heer. Lucas schrijft in de Handelingen: Door na zijn lijden gedurende veertig dagen aan hen te verschijnen en met hen te spreken over het rijk Gods, toon de Hij hun met vele bewijzen dat Hij in leven was (Handelingen 1) JAN P. STRIJBOS TE DE WAAL DE WAAL Dinsdagavond 28 maart zal de bekende ornitholoog Jan P Strijbos in „De Wielewaal" een lezing (met kleurenfilm) houden over zijn reis naar Turkije Het ene deel van de film is gewijd aan het maatschappelijke le ven van Turkije; het andere (natuur lijk) aan de interessante vogelwereld aldaar. Er wordt begonnen om acht uur. Op wegberm niet meer toegestaan MEIERBLIS DE WAAL DREIGT VERLOREN TE GAAN Door de verordening van de gemeente dat de Meierblis niet meer in de on middellijke nabijheid van de openbare wegen mag worden gehouden (om be schadiging van.het wegdek te voorko men), wordt het voor de Waalder jeugd wel heel moeilijk dit jaar nog aan dit oer-oude folkloristische gebruik deel te nemen. Reeds werden door de jongelui twaalf karrevrachten materiaal ge bracht naar de zeer brede berm nabij de Bomendiek, waar de blis vorig jaar nog werd gehouden. Nu mag het daar niet meer. In De Waal vindt men, dat men wel wat eerder met de verordening had kunnen komen, want eind februari en begin maart ontwaakt daar reeds het Meierblis-instinct. Dan trekken de jon gens er opuit met een driewielde kar om allerlei brandbare spullen. Papier is er dit jaar echter niet bij, want dat is voor de zwembadactie van de Red-' mer IJska-school. Nu lopen de jongens echter met lange gezichten rond en vragen het hoofd van hun school: „Meester waar komt de Meierblis?" Maar meester moet het antwoord schuldig blijven. Als gevolg van de ruilverkaveling zijn vele hoekjes waar vroeger een Meierblis kon worden ge houden, verdwenen. Het ziet er dus naar uit dat voortaan geen Meierblis meer zal branden bij De Waal, tenzij Ja, tenzij iemand een hoekje van zijn land voor dit doel wil reserveren. Welke landeigenaar weet zich nog zijn jeugd te herinneren en welk plezier hij be leefde aan het opbouwen van de stapel en als eindelijk de brand erin ging7 Wel, laat hij, die de Waalder jeugd van nu hetzelfde plezier gunt, eens contact opnemen met meester Al'bers (tel. 2577). Dit folkloristisch gebruik mag niet ver loren gaan. N Schenkt het gehele poos-weekend de koffie gratis.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1