Jaarverslag direkteur VVV: een reeks gunstige geluiden r. VEROORDELEN ÓÓK BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER is niet moeilijk tweede blad lm ZWARE SHAG TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1967 Binnen een tijdsbestek van vijf jaar is het aantal toeristische overnachtin gen op Texel bijna verdubbeld, een qevolq van de uitbreidinq van de ak- kommodaties, maar in belanqrijke mate ook door de seizoensverlenqinq en de nieuwe reqelinq van de schoolvakanties. Het jaai 1966 liet weer een drastische stijqinq zien: 160.065 méér overnachtinqen dan in het jaar ervoor, een stijqinq van ruim 13%. Het totale aantal overnachtinqen bedroeq 1.360.338. Niemand zal willen ontkennen dat de inspanninqen, die TESO zich heelt qetroost om te komen tot een uitstekende verbindinq tussen Texel en het vasteland van zeer qrote invloed zijn geweest op de ontwikkeling van het toerisme. Enkele daqen voor Pinksteren kon de ,,Texelstroom'' in ge bruik worden qenomen, waardoor zonodiq en half-uur-dienst kon worden onderhouden. Daar beide schepen van TESO een vervoerscapaciteit van 70 auto's hebben, zijn in het afgelopen jaar, afgezien van een enkele top-daq, geen wachttijden van betekenis qeweest. Door de verbeterinqen in de bootverbindinq is sprake van een groeiend daqtoerisme, zowel in familieverband per auto als vcfn reisgezelschappen met toerinqcars. Meer dan voorheen kwam men voor slechts enkele daqen naar Texel, zonder vooraf loqies te hebben besproken. Als qevolq daarvan werd de Loqies Informatiedienst van de VVV vooral in auqustus voor proble men qesteld. Hel bovenstaande vormde het begin van het zeer uitvoerige jaarverslag van de WV Texel, dat tijdens de vorige week gehouden vergadering door direc teur J. W. Dekker werd voorgelezen. Over de vergadering zelf schreven wij reeds uitvoerig in het vorige nummer. De eind maart door de adjunct-direc teur binnenland van de ANVV in ge bruik gestelde Texel-route bleek een succes te zijn. De van borden voorziene route werd mogelijk door financiële hulp van ANVV en TESO, terwijl van de gemeente Texel, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en de polderbesturen veel medewerking werd ontvangen. De route was uit verkeerstechnisch oog punt minder geschikt voor toeringcars en daarvoor werd een speciale route beschrijving samengesteld. Dank zij de hulp van enkele Texelse ingezetenen, kon op verzoek in enkele gevallen voor gidsen worden gezorgd, maar met het oog op de toenemende vraag werd de eerste stap gezet op weg naar een kern van reisleidsters. Op 30 en 31 maart werd op Texel de Waddenconferentie (in vereenvoudigde opzet) gehouden. Van propagandistisch belang was dat in februari en maart de deelneemsters en deelnemers aan de ANVV-cursussen het eiland bezochten. Niettegenstaande de barre weersomstandigheden, bewa ren zij aan het bezoek zeer goede her inneringen. Seizoen Teruggezien kan worden op een goed seizoen. Vooral het voor- en naseizoen lieten een flinke stijging van het over nachtingenaantal zien. Bij deze cijfers dient echter te worden opgemerkt, dat de sterke stijging in mei 1966 vooral voor rekening komt van de Pinkster dagen; in 1965 viel Pinksteren op 6 en 7 juni. Ondanks de vroegere Pinkster dagen is wederom sprake van een stij ging in juni, waardoor kan worden ge steld, dat deze maand hoe langer hoe meer tot het seizoen kan worden gere kend. De nieuwe regeling van de schoolvakanties heeft tot een sterke stijging van het bezoek in juli geleid. Ondanks deze vroegere schoolvakanties en derhalve een vroegere beëindiging ervan, is er sprake van een verdere stijging in augustus. Mede dank zij het gunstige weer vertoonde .september een sterke stijging van het bezoekersaantal Over de bezetting van de verschillen de akkommodatievormen zijn nog geen cijfers beschikbaar. Maar over de be zetting bij de particuliere logiesver- stre'kkers kan worden gezegd, dat deze eerst begin augustus volledig was. Tot eind juli was er over het geheel ge nomen nog voldoende ruimte in deze sector. Voor logies-en-ontbijt bestaal vooral van Duitse zijde belangstelling. Kampeerterreinen De vervroeging van de schoolvakan ties leidde tot een zo goed als volledige bezetting van de kampeerterreinen ge durende gehele maand juli en een ge deelte van augustus. Gedurende een korte periode moest van het noodter- rein bij De Cocksdorp gebruik gemaakt worden. In tegenstelling tot andere plaatsen was er op Texel geen sprake van een teruggang na half augustus voor de hotels, pensions, adressen voor logies met ontbijt, gemeubileerde huizen en bungalows-vakantiehuisjes. Gedurende de gehele maand augustus konden de gastep die niet van tevoren kamers besproken hadden, vaak slechts met moeite geholpen worden. Het ledenaantal van de WV steeg tot 983, wat een verdere stijging van de inkomsten uit lidmaatschappen tot gevolg had en bovendien resulteerde in een hogere subsidie van de gemeente. Er was in het afgelopen jaar meer geld beschikbaar voor propaganda. Dit werd besteed aan advertenties in bin nen- en buitenlandse bladen (waaron der een aantal vogeltijdschriften) en door deelname aan akties. De oplage van het blad „Voor Vrienden van Texel" werd verhoogd tot 30.000 exem plaren Ten behoeve van Engelstalige landen werd een deel van het blad in het Engels vertaald en als bijlage met het blad verzonden1. Gratis propaganda Pers, radio en televisie besteedden wederom'de nodige aandacht aan Texel. In binnen- en buitenlandse bladen ver. schenen artikelen, naar aanleiding waarvan talloze reacties werden ont vangen. Vooral een lovend artikel in een Duits damesblad, waarin Texel als ideaal vakantieoord voor gezinnen met kinderen werd aanbevolen, bleek een waardevolle gratis advertentie te zijn. In het jaarverslag wordt dank ge bracht aan TESO, die op verschillende wijzen net VVV-werk steunde. Afge zien van het in dienst stellen van nieu we boten verleende de maatschappij veel geldelijke steun. Naast de royale jaarlijkse bijdrage, nam TESO de helft van de kosten (ƒ900,van een grote advertentie in een Duits maandblad voor haar rekening, terwijl zij voor ƒ950,deelnam in de kosten van de bewegwijzering van de Texel-route Voorts werden vervoersfaciliteiten ver leend (o.m. tijdens de waddenconferen tie en werden bussen beschikbaar ge steld voor rondritten op Texel. Dank werd ook gebracht aan de ANVV, on- WÏÏWF77 65. Juist zoals privé-detectives dat al tijd gewoon zijn te doen mengde briga dier Piet zich onopvallend onder de menigte om met deze en gene eens een praatje te maken. Hij wilde namelijk wel eens weten wat de dorpelingen nu eigenlijk dachten van Kobus optimisti sche plannen om' een beroemde wiel renner te kloppen met behulp van tweehonderd pond slap vet en een oude, roestige transportfiets. Hij kwam daarbij natuurlijk ook in Het Witte Paard terecht en wandelde tenslotte weer naar huis in gezelschap van Gijs brand Zouthout, de drogist. „Ik had liet er gisterenavond nog met smidje Ver holen over", zei Gijsbrand. „Ja, die ken ik", knikte brigadier Piet. „Dat is de dorpssmid, hè?" „Juist," antwoordde Gijsbrand. „En misschien weet U dan ook wel, dat hij op het moment een Japannees te loge ren heeft. En als je de mensen hier nou geloven moet, dan heeft diezefde Ja pannees Kobus opgewarmd om Stalen Pier uit te dagen. Hij heeft hem er zelfs duizend gulden voor beloofd. Maar ja, die is Kobus nou natuurlijk kwijt. Hij is namelijk zo stom geweest ze op het spel te zetten. Ik vind het maar een DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 27. „Het is ook ten dele mijn bedrijf". „Goed. Verkoop het. Laat Max een avond hierheen komen en laten we met hem praten. Hij is niet alleen een goede vakman, ook 'n uitstekende zakenman Max was gekomen, een paar dagen na het Kerstfeest. Op Mientje's uit drukkelijk verlangen. Want aanvanke lijk had hij er niet veel zin in. Ze had hem verteld, dat ze waar schijnlijk mee zou gaan naar Amerika. Hij had het niet willen geloven. „En ik dan?" Mientje was 's morgens vroeg naar de Koperweg gereden, toen Frans nog in bed lag. Om rustig met Max te kun nen praten. Kalm had ze uiteengezet, dat er geen andere mogelijkheid overbleef. „Neem aan, dat ik blijf weigeren. Frans kan via die advokaat me op alle mogelijke manieren het leven zuur maken. Maar dat is nog niet alles, Max. Hij kan Sjaantje meenemen. Ik zal daartegen niets kunnen doen, want onze kleine meid draagt zijn naam Volgens de wet is hij de vader en hij heeft immers de vorige keer al laten doorschemeren, dat- hij van z'n rechten gebruik zal maken9" Nogmaals antwoordde hij: „En ik dan? Het is toch onze dochter?' Een zware zucht was haar reactie. ..Alsjeblieft, Max, maak het niet nog moeilijker. Ik heb het al die jaren ge- Weten, dat eens de straf zou komen voor hetgeen we misdaan hebben Daarom wil ik nu met hem mee gaan. Op deze manier kan ik misschien nog iets goed maken. Wellicht krijg ik dan mijn rust terug. ZoaLs het nu is jij hier en ik ginds kan het ook niet blijven We houden van elkaar en iedere dag is voor ons ellende. Als ik ver van je van_ daan ben, zullen we allebei weer tot onszelf komen. Anders. als ik hier blijf en Frans gaat weer alleen weg op een gegeven ogenblik verliest een van ons beiden het hoofd en dan begint het weer van voren af aan. Met moge lijk dezelfde gevolgen. Dat kan niet, Max Alsjeblieft, jongen, probeer het te begrijpen. Probeer in te zien, dat dit de enige oplossing is". De man had enige tijd nagedacht. „We zouden er samen vandoor kunnen gaan, jij, Sjaantje en ik". „O ja? En daarna? Frans is in staat ons op te laten sporen. Al zou hij alleen maar Sjaantje opeisen, wat hebben we dan nog? En alles hier opgeven9 En krijg jij zo maar Weer een baan? Alles is nog gedistribueerd. Wat kunnen we? Het heeft geen enkele zin, Max. Het voorstel van Frans is niet eens zo gek. Kom alsjeblieft naar ons toe. Frans is erg redelijk. En hij is erg lief voor me. En voor de kleine meid. Toe nou, Max doe het dan om mij en om Sjaan tje. Ik zal je schrijven, als ik daar ben der meer voor haar steun bij de reali sering van de Texel-route Waddenconferenlic Door het bestuur van de Waddenfe deratie werden in het verslagjaar en kele vergaderingen belegd met betrek king tot het organiseren van de confe rentie en de propaganda in de Wadden- federatief verband. De gewijzigde opzet van de conferentie heeft hier en daar kritiek opgewekt. Het werd betreurd, dat enkele belangengroeperingen niet bij de besprekingen waren vertegen woordigd. Plet propagandistische werk van de federatie beperkte zich tot de plaatsing van enkele advertenties, de deelname aan een Nederlandse combi- natiefolder en een grote advertentie in een Duits maandblad. In zijn slotbe schouwing bracht de heer Dekker naar voren, dat het van jaar tot jaar sterk groeiende aantal gasten hoe verheu gend ook diverse problemen oproept. In de eerste plaats is er de zorg voor de specifieke recreatiegebieden als dui nen, strand en bos. Door de Staat wor den maatregelen genomen om het bos, meer dan voorheen een recreatieve functie te geven. De beveiliging van de belangrijkste strandgedeelten heeft de gemeente grote bedragen gekost. De vraag dringt zich op of voor de drukste gedeelten van het strand een strand- reiniging moet worden ingesteld door de te letterlijke opvatting van het woord „wegwerpverpakking". Hiermee zullen enorme bedragen gemoeid zijn, maar het zal de kwaliteit van Texel als recreatiegebied sterk ten goede komen. BIBLIOTHEEK SLUIT DE COCKSDORP Op 8 april wordt te De Cocksdorp de laatste bi- bliotheekzitting gehouden De lezers worden verzocht de nog in hun bezit zijnde boeken tijdig terug te bezorgen. Op tweede paasdag M.A.B. ORIËNTERINGSRIT TEN BATE VAN ZWEMBAD De Motor-, auto- en bromfietsclub Texel organiseert op tweede paasdag een oriënteringsrit ten bate van het Texelse zwembad. Ook niet-leden van de motorclub zijn welkom. Zij hebben alle kans de rit met een niet al te groot aantal fouten uit te rijden, want de problemen waarvoor men komt te staan, zijn niet ingewikkeld. Evenals vorig jaar (toen ook ten bate van het zwembad werd gereden) zullen weer vele verrassingen worden inge last; deze keer geïnspireerd op Pasen. Ook de prijzen' zullen na afloop in de vorm van paaseieren worden uitge reikt. Het bestuur rekent erop, dat de deelname groot zal zijn, vooral ook ge zien het goede doel dat ermee wordt gediend. EERSTE STUURMAN OUD-TEXELAAR DEN HAAG De thans te Hendrik Ido Ambacht wonende oud-Texelaar Albert Bruijn slaagde te Den Haag voor het theoretisch en praktisch examen Eerste Stuurman Grote Handelsvaart. Hij was leerling van de zeevaartschool te Rotterdam. RECTIFCATIE Het ontbreekt de redactie van de Texelse Courant nog aan voldoende mensenkennis. Als gevolg daarvan werd in het verslag van de jaarverga dering van de WV Texel vermeld, dat de heer Eelman van het strandpavil joen paal 17 tijdens de rondvraag had geïnformeerd naar de mogelijkheden van strandreiniging. Deze vragensteller was echter niet de heer Eelman maar de heer H. Nowak, exploitant van strandhuisjes. rare zaak, meneer! Er steekt wat ach ter. want een normaal mens zou Kobus geen duizend gulden beloven! En daar om zeg ik: er steekt wat achter!" „Daar kon U wel eens gelijk in heb ben, meneer Zoethout', zei brigadier Piet peinzend. En met deze woorden nam hij afscheid van de brave midden stander om zich naar de smidse te be geven. Die lag daar stil en eenzaam op het rustige pleintje, badend in een plas zilveren maanlicht. In het bijbehorende huisje brandde het licht nog volop en de bewoners waren dus thuis 50 gram f 1,25 Max Ellegers was gekomen Terwijl dichte vlokken sneeuw neervielen, had hij de wandeling naar het Noordereind gemaakt. Frans verwelkomde hem met een stevige handdruk, alsof er nooit iets tussen beiden geweest was. Hij schonk een borrel in en schoof een doos met Amerikaanse sigaretten naar hem toe. Het gesprek was zakelijk. Frans zette rustig uiteen, waarom hij geen inte resse meer had voor de wagenmakerij en carrosseriebouw Vertelde van zijn werk in Amerika. Het huis, dat nu voor hem in gereedheid werd gebracht hij had getelegrafeerd, dat vrouw en kind meekwamen op 5 januari en dat hij Max het vel niet over de neus zou halen, als hij alles wilde overne men. „In feite heb je het leeuwendeel al", voegde Frans Somee er lachend aan toe. Laat in de avond was men het met elkaar eens. De volgende morgen zou den ze naar de notaris gaan om alles te laten beschrijven. Daarna dronken ze een borrel ter bezegeling. De laatste dagen voor het definitieve vertrek naar Amerika, maakte Mientje een lijstje klaai van meubelen en per soonlijke eigendommen, die ze mee wilde nemen. Frans had een der knech ten opdracht gegeven een grote kist te maken, waarin alles gepakt zou wor den. De kist zou dan met de boot na gezonden worden. In de jeep, die Frans ook ditmaal weer in bruikleen had gekregen, brach ten ze afscheidsbezoeken aan de familie en aan Frarus' moeder in Meerslo. Een onbestendig gevoel van naderend on heil bekroop Mientje Sornee in deze dagen. Net alsof het straks donker wordt en ik geen licht heb om mijn weg te kunnen vinden. Als in de oorlog, toen er 's avonds op de straten nauwe lijks verlichting en een zaklamp niet meer te koop was. Doch blijven was uit gesloten Alles was al in kannen en kruiken. Haar pas was in orde en het inreisvisum voor Amerika eveneens. Max bracht hen in de auto naar Schiphol. En daar, tenvijil Frans zich onderhield met een paar in Nederland gedetacheerde Amerikaanse officieren, omhelsden Max en Mientje elkaar. „Ik zal je regelmatig schrijven", fluisterde ze door haar tranen heen. „Ik zal je op de hoogte houden over Sjaantje. En foto's -sturen van ons beiden. En mis schien 'komen we nog wel eens met verlof hier lieve jongen van me. Max Ellegers bleef kijken tot het vliegtuig zich had opgelost in de licht blauwe gezichtseinder Waarna hij een sigaret opstak en met diepe groeven in zijn voorhoofd naar de auto terugliep om eenzaam de terugtocht naar Hoo- gendijk te aanvaarden Twee dagen na het vertrek van het gezin Sornee, nam hij zijn intrek in de woning aan het Noordereind, terwijl zijn arbeiders machines en materialen verhuisden van de Koperweg. Daarna werd de loods zo zorgvuldig mogelijk afgebroken en op het stukje gras, dat nog overgebleven was naast de nieuwe loods, herbouwd. Gelijk begon hij in enkele vakbladen te adverteren, nam een vakbekwame technicus in dienst en breidde de carrosseriebouw uit met een spuitafdeling. Binnen een half jaar had hij verschillende autobusondernemin gen en toeringcarbedrijven als klant. Materialen werden minder schaars, voor diverse artikelen werd de distri butie afgeschaft en de wagenmakerij liquideerde hij geheel. De arbeiders gingen over naar de carrosseriebouw, terwijl hij de oude werkplaats ver bouwde en liet inrichten als tekenka mer. Hij moest meer personeel aanne men, omdat de orderportefeuille steeds dikker werd. Pietje Krijn, die als leer jongen bij de oude Sornée begonnen was, kreeg definitief een functie als bedrijfsleider en heette voortaan me neer Krijn. Het kantoortje, waar hij aanvankelijk zat met één typiste, was te klein voor meer personeel, zodat hij het uitbouw de en in de woning de oude slaapkamer liet inrichten als privékantoor met een afzonderlijke ingang van buiten af.. Op de jaarbeurs showde hij met twee van zijn modernste toeringcars, die aller bewondering hadden en die hem een aantal bestellingen opleverden. Alle pessimistische toekomstvoorspellingen van Frans Sornee ten spijt, wist Max Ellegers binnen twee jaar zijn carros seriebouw tot een der modernste en grootste van Nederland te maken. Nu hij de handen geheel vrij had, haalde hij geleidelijk aan vakbekwame mensen naar zijn bedrijf, ontwerpers met een moderne smaak, organiseerde de excur sies naar Hoogendijk, waar hij persoon lijk zijn gasten rondleidde en vertelde over de bouw van een gewone autobus en een luxe toeringcar, waarna hij een lunch aanbood en tenslotte de mensen liet genieten van een ontspanmngs- progrdir.ma in de kantine, die hij ook had laten bouwen. Hij kreeg bekend heid in het buitenland, zodat hij ging reizen. Zakenlieden uit andere landen kwamen naar hem toe en bestelden autobussen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5