AGENDA In te stellen schoolraad krijgt zeer ruime taakomschrijving Eigenaars moeten bouwvallige woning snel opknappen Wat er in tien jaar veranderde Gemeentelijk adviesorgaan voor het openbaar lager onderwijs voor een goede kijk op keukens moet u beslist 'n echte American Kitchen gezien hebben. Beroep aangetekend tegen sommatie Mej. D. Wijngaarden klaagde bij B en W rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT DERDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1967 Het gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld een schoolraad in te stellen. Deze raad wordt gevormd uit ouders, voogden of verzorgers, die lid zijn van een oudercommissie, uit hoofden en onderwijzers van de openbare scholen in de gemeente en uit gemeentelijke be stuurders en functionarissen. Ook an dere deskundigen en belangstellenden kunnen erin zitting hebben. In eerste instantie is de taak van de schoolraad gelijk aan die van de ouderraad (zie elders in dit artikel). Daarnaast is ech ter aan de schoolraad een ruimere taak toebedacht door de bepaling in de wet dat burgemeester en wethouders de schoolraad moeten horen over de voor dracht tot benoeming van hoofden van scholen, de per leerling beschikbaar te stellen bedragen, de leerplannen van de openbare scholen alsmede over de organisatie en uitbreiding van het openbaar lager onderwijs in de ge meente. De schoolraad heeft dus een uitgebreidere taakomschrijving en kan uit dien hoefde daarom min of meer als een gemeentelijk adviesorgaan voor het openbaar onderwijs worden aange merkt. Reeds vele jaren, wordt van de zijde van het openbaar onderwijs geijverd voor invloed van de oudei's op het be heer en het bestuur van de openbare school, zo schrijven B en W. aan de raad Aan dit verlangen is tegemoet gekomen door het bij de wet van 16 juli 1964 wijzigen van artikel 20 van de Lager Onderwijswet 1920. Het nieuwe artikel bepaalt dat, evenals voorheen, aan elke openbare school een ouder commissie is verbonden, gevormd door ouders, voogden of verzorgers van kin deren, die als leerling van de school staan ingeschreven Nieuw is dat in de commissie ook het hoofd der school en een der onderwijzers zitting hebben Een ruimere taakstelling is verkregen door te bepalen dat de commissie de bloei van de school bevordert door bij de ouders belangstelling aan te kwe ken. Zij staat de belangen van de school voor bij de raad en burgemeester en wethouders en bij de ouderraad en schoolraad. Zij geeft de raad en burge meester en wethouders alsmede de le den van het rijksschooltoezicht alle ge wenste inlichtingen Ouderraad Werden de gemeenten, waar meer dan één oudercommissie bestond, voor heen vrijgelaten om al dan niet een ouderraad in te stellen, nu is voorge schreven, dat in een gemeente waarin meer dan één oudercommissie bestaat, de gemeenteraad een ouderraad moet instellen. Deze wordt gevormd door ouders, die lid zijn van een oudercom missie. De raad bevordert de bloei van het openbaar lager onderwijs in de ge meente en onderhoudt contact met de oudercommissie in de gemeente. Het staal de gemeenschappelijke belangen der openbare lagere scholen in de ge- LINKS PARKEREN VERBODEN De Rijkspolitie Texel verzocht ons het volgende te .publiceren: Met nadruk wordt er van de zijde van de Rijkpolitie op gewezen, dat het links van de weg parkeren op grond van de nieuwe bepalingen verboden is. De mening heerst nog steeds dat wan neer aan de rechterzijde een wachtver- bod geldt, links mag worden gepar keerd, dit mag niet meer. Links parkeren is alleen nog moge lijk indien rechts van de weg een stopverbod geldt, wanneer rechts van weg tramrails liggen en in een één rich tingstraat Sinds enkele dagen is door de gemeente een uitbreiding gegeven aan de parkeerverboden in het centrum en buitenkant van Den Burg en moet deze berichtgeving als een laatste waarschuwing worden beschouwd. Kom keukens kijken bij: GEBR. SCHOORL Waalderstraat 30 den Burg (Texel) VRAAG ONZE DOCUMENTATIE meente voor bij de raad en het ge meentebestuur en geeft deze en de le den van het rijksschooltoezicht alle gewenste inlichtingen. De ouderraad moet dus worden gezien als het ver lengstuk en het overkoepelend orgaan van de oudercommissies. Geheel nieuw is de in de wet geopende mogelijkheid om naast de ouderraad een schoolraad in te stellen, zoals in de inleiding van dit artikel is omschreven. Eén van beide Met betrekking tot de vraag of op Texel een ouderraad, dan wel een ouderraad en een schoolraad of een schoolraad alleen dient te worden inge_ steld, merken B. en W op: „In gemeen ten met een groot aantal openbare scholen kan het wellicht wenselijk zijn een ouderraad en een schoolraad naast elkaar te hebben. Voor Texel lijkt ons dat niet nodig. Omdat er op Texel ne gen openbare lagere scholen en één openbare school voor uitgebreid lager onderwijs zijn, menen wij dat met één orgaan kan worden volstaan. Trouwens, het oorspronkelijke wetsontwerp ging ook uit van de veronderstelling dat óf een ouderraad óf een schoolraad zou worden ingesteld Op aandrang van de Tweede Kamer werd destijds de huidi ge redactie opgenomen". (Het buiten gewoon lager onderwijs valt niet onder de bepalingen en wordt dus buiten be schouwing gelaten). Het instellen van beide raden komt B. en W. ook overigens minder gewenst voor, omdat de taken van de organen gedeeltelijk parallel lopen, wat tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Het gevaar is zeker aanwezig dat in dat geval de ouderraad niet goed van de grond komt. Vroeger heeft Texel (bij een in 1939 ingesteld raadsbesluit) op vrijwillige basis een ouderraad gehad. Wegens ge brek aan belangstelling werd deze in 1957 weer opgegeven. Samenstelling Het aantal leden van de in te stellen schoolraad wordt door B. en W. be paald en wel op minimaal elf en maxi maal éénentwintig leden De meerder heid moet bestaan uit oudercommissie leden. Volgens rooster treedt jaarlijks een derde van de oudercommissieleden af. De schoolraad moet bestaan uit ten minste zes oudercommissieleden, met iden verstande dat het aantal steeds een veelvoud van dne is; tenminste twee hoofden of onderwijzers, verbonden aan openbare lagere scholen ter plaatse en ten minste twee gemeentelijke bestuur ders of functionarissen. Verder hebben B. en W de bevoegdheid om uit eigen beweging of op verzoek en voordracht van de schoolraad deskundigen en be langstellenden telkens ten hoogste voor drie jaar tot lid van de schoolraad te benoemen. De schoolraad kiest zelf zijn dagelijks bestuur, bestaande uit voor zitter, secretaris en penningmeester. Er dient minstens één keer per jaar verga derd te worden VERTROKKEN PERSONEN Neeltje J. Boon ev. Zuidam, van De Cocksdorp, Kikkertstraat 77 naar ApeL doorn, Essenburg 10, Jan W. Anker met echtgenote, van Oudeschild, a/b »Tine Martha" naar Zaandam, Hof van Zaenen 96; Jacobus J. van den Busken, vn B 141 naar Amsterdam, van T. van Serooskerkenweg 69 III. Mejuffrouw D. Wijnqaarden en haar moeder bewonen in de Warmoesstraat te Den Burg een huis dat in slechte staat verkeert. De bewoonsters wil len daarom graag verhuizen, maar als de woning zou worden opgeknapt, willen ze blijven. Op 30 november 1966 wendde mej. Wijnqaarden zich per brief tot het college van B. en W., waarin zij o.m. meldde, dat het in het huis vreselijk lekte en vroeg of het college qeen betere woning voor haar had of een andere oplossinq aan de hand kon doen. Een soortgelijk schrij ven zond zij op 19 december aan wet houder J. Daalder, waarin zij boven dien meedeelde dat zij bij de woning - commissie steeds nu op het rekest had gekregen. Wij zitten er heel bedroefd voor. Als het regent weet ik niet waar ik het eerst of het laatst moet begin nen. En het is nog gevaarlijk ook daar het water door de elektrische leidinqen loopt". Het gemeentebestuur kon mej. Wijn gaarden niet aan 'n andere woning hel pen, maar liet de directeur van Ge meentewerken nagaan in hoeverre de woning gerepareerd kon worden. Daar bij bleek dat de klachten van dc schrijfster beslist terecht waren en het gemeentebestuur liet de eigenaars van de woning de erven J. H. Geus en mevrouw H. E. Lap-Dijt te Den Burg per aangetekend schrijven weten dat voor 13 februari een aantal voorzienin gen moest worden aangebracht, waardoor het gebouw weer in behoor lijk bewoonbare staat zou zijn gebracht. Daarmee handelden zij in overeen stemming met artikel 25 van de wo ningwet Het dak moest worden her steld, waardoor de lekkage zou worden gestopt, de goten en afvoeren moesten worden gerepareerd, de lekkage aan schoorsteen in enkele kamers moest worden opgeheven door opnieuw op metselen van de schoorsteenkanalen, een raamkozijn moest worden gerepa reerd, evenals de vloeren van keuken, gang en de z.g. naaikamer en tenslotte moest in de wc-muur een nieuw stuk gemetseld worden. Als aan deze som matie niet tijdig gevolg zou worden gegeven, kon ingevolge artikel 94 van de woningwet een geldboete van max. ƒ10,worden opgelegd voor elke dag In beroep Van de wettelijk gegeven mogelijk- ongeveer ƒ5500,behoeven te kosten heid om hiertegen in beroep te gaan, INGEKOMEN PERSONEN Gerard J. van der Hoek met gezin, van Spiikenissen, A. Dekenstraat 12, naar 't Horntje, 'De Dageraad 12, post Oudeschild; Mariëtta L. C. Germ, van Zeist, Ridderschapslaan 20 bis naar Den Burg, Warmoesstraat 36 ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 maart op om 6.31 uur en gaat onder om 19 02 uur, 29 maart op om 6.23 uur en onder om 19 07 uur Maan: 26 maart V.M.! 1 april L K. Hoog water ter rede van Oudeschild 24 mrt. 7.13 en 19.36; 25 mrt. 8.20 en 20.46: 26 mrt 9.11 en 21.31, 27 mrt. 9 54 en 22 09, 28 mrt. 10.28 en 22.42: 29 mrt 1100 en 23.13; 30 mrt. 11.25 en 23.43; 31 mrt. 11.53 en 1 apr 0. II en 12.25; 2 apr 0.46 en 13.12; 3 apr 141 en 14.27, 4 apr 3.07 en 16.00; 5 apr 4 41 en 17.27. Aan het strand ongeveer een uur eerdsr hoog water. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn iets gewijzigd: Maandag: 10 00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur, Donderdag; 12.00 tot 13.30 uur {vervalt tijdens schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. Maandag 27 maart, tweede paasdag M A B -club. Oriënleringsrit i b.v. het zwem bad. Dinsdag 28 maart Den Burg, Dorpshuis. K la verjascom petitie personeelsverenigng Gemeente/N V TEM De Waal, Dorpshuis, lezing door de heer Jan P Srtijbos over Turkije. Vrijdag 31 maart Den Burg. Oranjeboom. TESO-vergadering Omlcr rriiuklic C >an («ronlnijen werd door de eigenaren gebruik ge maakt. Gezien de hoge reparatiekosten en de lage huur die dit perceel doet, verzochten zij de gemeente Texel de familie Wijngaarden een andere woning toe te wijzen en het genoemde pand on bewoonbaar te verklaren. Omdat de eigenaars van mening wa ren, dat de reparaties niet rendabel zouden zijn, hebben B en W hen ge vraagd hoeveel die reparatiekosten naar hun mening dan wel zouden be dragen Het antwoord, verval in een gespecificeerde begroting luidde 6957,waarna het huis van binnen nóg in een zeer slechte staat zou ver keren Volgens de Dienst Gemeente, werken zou de reparatie niet meer dan Ongegrond Ondanks de aangevoerde bezwaren van de eigenaars blijven B. en W. van mening, dat de woning, na het uitvoe ren van de door het gemeentebestuur noodzakelijk geachte reparaties, weer goed bewoonbaar zal zijn, hetgeen bij het bestaande grote woningtekort van groot belang wordt geacht. Waarschijn lijk zal het mogelijk zijn dan de huur te herzien, maar dat is uiteraard een zaak van de eigenaars. Het college ad viseert de gemeenteraad het beroep van de eiganaars ongegrond te verklaren. EINDSTAND EILANDCOMPETITIE KLAVERJASSEN Koppelkanipioen J. Klaasen Bos-P. Eelman 39.705 24 2. T. Dekker-T. Boogaard 39.693 13 3. Echtpaar Vermeulen 39.587 15 4. Koning-Westdorp 39.206 22 5 Kalverboer-Sikkeleras 38.994 11 6. mevr Hemelrijk-K. Vlas 38.829 9 7 D. Hemelrijk-S. Hemelrijk 38.688 20 8. Echtpaar Spaans 38.415 15 9. De Zwart-Vinke 38.324 16 10. K. Veldman-L. Burgman 38.021 12 11. T Eelman-P Vos 37.877 14 12 D. Backer-P Bekker 37.700 15 13. G. Michels-J. Borgman 37.530 11 14. P v.d. Mol en-J. Gieles 37.282 12 15. P. Hartog-Dros 37.007 14 16. v Lenten-Eelman 36.976 12 17. mevr. Dogger-H. Bekker 36.773 17 18. Jimmink-Mollenhof 36.491 12 19. Bos-Stolk 36.387 13 20. mevr. Keijzer-I. de Vries 36.344 15 21. Witte-de Ruyter 36.213 10 22. Koopman-Sweere 36.150 12 23. Kikkert-Vermeulen 35.991 15 24 mevr Bonne-mevr. Eelman 35 679 12 25. mevr. v. Dorp-W. v.d Berg 35.613 14 26. mevr Eelman-mevr. Klaasen Bos 35.613 12 27. Echtpaar Bruin 35.608 10 28. K. de Jong-de Ruyter 35.219 5 29. Grismgt-Bakker 35.139 12 30. v.d. Meer-mevr Laarhoven 34.874 11 31. Kager-mevr Oudes 34.626 10 32. D. v.d. Werf-D. v.d Werf 34.561 12 33. Roeper-Fokker 33.856 13 34. Barhorst-Plaatsman 33.856 6 35. Bonne-mevr. Wonder 33.717 11 36. mevr Mooij-mevr. Stammes 33.699 9 37. Van Dorp-Bakker 33.552 8 38. L. Bakker-J. Molenaar 33.432 11 39. C. v Etten-M v Heerwaarden 33.223 11 40. v.d. Slikke-Huisman 32.978 6 Clubkampioen Oudeschild II 2 Oudeschild I 3. De Koog I 4 Den Burg II 6. Combinatie 7. De Koog II 8. De Waal Den Burg I 195.304 188.260 183.113 181.043 179.332 173 320 173.308 179.843 De gegevens van de bedrijfseconomi sche boekhoudingen bieden de voor lichters niet alleen belangrijk voorlich- tingsmateraal, maar ze vormen tevens een belangrijke bron von documentatie. D.w.z., dat we met de gegevens van die boekhoudingen over een aantal jaren kunnen aantonen, dat er bepaalde ont wikkelingen in de landbouw aan de gang zijn. Op Texel zijn we zo gelukkig, dat we van een aantal bedrijven gegevens ter beschikking hebben, die ons heel wat vertellen over de landbouwbedrijven in de laatste tien jaar. We doelen hierbij op de bedrijven, die een tiental jaren hebben meegedaan aan het bedrijfseco nomisch onderzoek van het LE.I Dit onderzoek is thans afgesloten en daar om is er de laatste tijd op enkele bij eenkomsten een samenvatting van dit onderzoek gegeven. We stellen ons voor, dat we in deze rubriek in de ko mende maanden nog wel eens een greep zullen doen uit het materiaal, dat hier beschikbaar is. Voor dit maal een paar zaken. Soort van bedrijven De gemiddelde oppervlakte lag in al die jaren op plm. 20 ha. Naast een aantal bedrijven met uitsluitend gras land, was er ook een aantal met een beperkte oppervlakte bouwland. De oppervlakte grasland lag in deze tien jaar gemiddeld tussen ruim 14V2 en ruim I6V2 ha. De oppervlakte bouw land schommelde gemiddeld tussen ruim 4 ha. en ruim 5 ha. De veebezetting Er was op deze bedrijven een duide lijke stijging van het aantal melkkoeien waar te nemen Het jaar, waarin mei deze boekhoudingen werd gestart (1956) was het aantal melkkoeien op deze be drijven gemiddeld lager dan tien stuks. Dit steeg in de jaren van 1956 tot 1965 tot ruim 15 stuks melkkoeien per be- drijif. Een verhoging van het aantal melkkoeien met dus meer van 60°/o. De stijging van het aantal stuks melkvee betekende geen vermindering van het aantal schapen. Dit was nl. zowel aan het begin als aan het eind van de 10- jarige periode gemiddeld 67 stuks per bedrijf. Daar de oppervlakte grasland maar betrekkelijk weinig is gestegen, bete kent de opvoering van het aantal melk koeien met handhaving van het aantal schapen een verzwaring van de veebe zetting. IIoc dat mogelijk was Uiteraard is de opvoering van het aantal stuks vee niet vanzelf gegaan. Er moest hiervoor iets gebeuren En dat ,iets" is in dit geval vooral de ver hoging van de stikstofgift geweest. Ter wijl de gemiddelde stikstofgift per ha. grasland in 1956 ruim 80 kg. zuivere stikstof was, konden we voor het laat ste jaar een gemiddelde gift van ruim 200 kg. zuivere stikstof noteren Een stijging van 150°/o. Om dit meerdere vee ook in het win_ terseizoen aan de kost te houden, was het nodig een groter gedeelte van het grasland te maaien voor hooi of kuil- gras. Dat dit gebeurd is tonen de cijfers aan. In 1956 werd ruim 60°/o van het grasland gemaaid, in 1965 was dit ruim 80°/o. De kwaliteit van het melkvee Uit de gegevens blijkt duidelijk, dal het erg moeilijk is om een onderdeel, dat reeds op hoog peil staat omhoog te brengen We denken hier aan de pro- duktie van het melkvee. Reeds bij het begin van de tien jaar konden we nl. vaststellen, dat de produktie van de Texelse melkkoeien goed was. Vandaar, dat we op deze groep van bedrijven dan ook een betrekkelijk kleine stijging van het aantal kilogrammen melk per koe zien In 1956 was dit gemiddeld 4548 kg. en in 1965 was het 4742 kg. In geloof, dat we rustig kunnen zeggen, dat het een prestatie is om bij uitbreiding van het aantal stuks melkvee de produktie nog iets omhoog te brengen. Naast de stijging van het aantal kilo grammen met plm. 200 kg. melk per koe, zien we nl. ook nog een stijging van het vetgehalte van 3.89°/o tot pre cies 4°/o Met meer melk en hogere prijs meer mans De veehouders hebben de stijging van hun inkomen in de eerste 7 jaren van het tiental jaren, waarop het overzicht betrekking heeft, vooral moeten halen uit een hogere produktie, omdat de stij ging van de melkprijs betrekkelijk ge ring was Het jaarlijkse gevecht om de hoogte van de melkprijs ligt ons allen nog fris in 't geheugen. De laatste jaren is in de melkprijs een flinke verbete ring gékomen Van 1956 tot 1965 was er een stijging van 27,4 ct. per kg. tot 33,8 ct. per kg. melk. Samen met de stijging van de pro duktie heeft dit geleid tot een aanzien lijke verhoging van het melkgeld per koe. In 1956 werd op deze groep van bedrijven nl. gemiddeld plm ƒ1250, per koe voor de melk ontvangen. In 1965 was dit gestegen tot een bedrag van ruim ƒ1600.per koe aan melk geld Hoewel ook de kosten aanzienlijk zijn gestegen heeft deze ontwikkeling toch geleid tot een beter arbeidsinkomen. Hierover en over een aantal andere za ken een volgende keer. VOORLICHTING IN ENKELE REGELS Zoals.het er op het moment voor staat zal in deze maand een flinke oppervlakte graan worden gezaaid Natuurlijk kan graan, dat in april de grond in gaat ool^ een goede op brengst geven. Het staat echter vast. dat een lange groeitijd een eerste voorwaarde is voor een hoge op brengst. In het algemeen bereikt U dit door zo vroeg mogelijk te zaaien. U moet bij het lezen van het voor gaande beslist niet denken, dat Uw graan, koste wat het kost, in maart de grond in moet. Het moment, waarop U gaat zaaien wordt niet bepaald door de kalender, maar door het gezond verstand van de boer En dat gezonde venstand moet hem zeggen, dat het zaad alleen de grond in mag als die grond voldoende droog is. De stikstofbehoefte van grasland, dat U in de nazomer of vroege herfst van 1966 hebt gezaaid is zeer groot. In dit geval kan hel gras nl. nog niet profiteren van de stikstof, die vrijkomt döor vertering van wortelresten van de graszode Het moet het praktisch geheel van „de gevende hand" hebben. Naast stik stof is voor dit nieuwe grasland vrij wel altijd een hoeveelheid gemakke. lijk opneembaar fosfaat en kali no dig. Het zou helemaal geen wonder zijn als U vergat om de bestrijding van wilde haver nu al ter hand te ne men. Al Uw gedachten zijn op hel moment bij het zaaien en de be mesting. die het gewas, dat U zaait nodig heeft. Toch mag U niet verge ten dat één van de beste methoden om wilde haver te bestrijden om streeks de zaaitijd ligt. Als U hel nog niet helemaal zeker weet hoe dit moet gebeuren, bespreek dit dan tijdig met een goed loonwerk- bedrijf of één van de voorlichters. Vorige week hebben we in „ons eentje" een „graskuilentocht' ge maakt We wilden speciaal van de voordroogkuilen iets meer weten Naast buitengewoon goede kuilen troffen we heel wat voordroogkuilen aan, waarin schimmel voorkwam, of waar het gras na het openen van de kuil warm werd. In de meeste ge vallen is de oorzaak van schimmel en broei wel aan te geven. Het gras, dat voor deze kuilen werd gebruikt, was bijna altijd te grof door te laat maaien of door een bepaalde samen, stelling van het grasland. Aan een voordroogkuil worden zeer bijzon dere eisen gesteld en als U hieraan niet kan voldoen, kunt U beter een aridere methode van kuilen kiezen. - Er zullen zéker in de loop van het komende groeiseizoen weer heel wat nieuwe weiden worden ingezaaid Als U van plan bent het dit voorjaar te doen, hetzij wel of niet onder dekvrucht, denkt U er dan om, dat de ligging van deze percelen „pico bello" moet zijn. Een ongelijke lig ging van grasiand geeft U zeer veel ongemak en het is bovendien een hele toer om dit grasland straks goed droog te leggen - De waardering voor Italiaans raai- gras als groenbemester is de laatste jaren flink gestegen. Er is nog wel wat verschil van mening of men dit gras tegelijk met het graangewas kan zaaien, of dat het pas enige tijd na opkomst van het graan moei worden gezaaid. Persoonlijk zien we in gelijk tijdige zaai wel enig gevaar. Als het gras teveel doorschiet kan bij het oogsten heel wat ongemak ontstaan door het voorkomen van veel „groen" tussen het rijpe graan. Dinsdag en vrijdag na Pasen geen krant DRUKKERIJ NAAR NIEUW GEBOUW Vrijdag 24 maart zal worden begonnen met de verhuizing van onze drukkerij. Met het overbren gen van materiaal en machines zal zeker een week zijn gemoeid.v De krant van vrijdag 31 maart zal daarom niet kunnen verschij nen. Omdat in verband met Pasen ook de krant van maan dag niet uitkomt, zullen onze abonnees het dus een week zon der Texelaar moeten doen. Ook de adverteerders verzoeken wjj hiermee rekening te houden.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9