G.S. tegen gemeentelijke bijdrage in exploitatie zwembad «RAIFFEISENBANK BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTEB Standsorganisaties tegen land- en tuinbouwstichting BOUW VAN RAADHUIS AAN FA. DRIJVER GEGUND Nieuwe ziekenauto kost 35.000,- t®aar men altyd voor u klaar staat spaarbank en alle bankzaken De weg naar het Texelse zwembad is lang en zit vol voetangels en klem men. Dinsdagmiddag werd dat weer eens duidelijk toen burgemeester C. De Koning aan het begin van de raadsvergadering een brief voorlas van Gede puteerde Staten. G.S. liet weten, dat zij bezwaar maakten tegen het besluit van de raad om jaarlijks ƒ37.200,aan de exploitatie van het bad bij te dra gen. Zoals bekend wilde men het schoolzwemmen subsidiëren en het exploi tatietekort helpen dekken. Nu G.S. de plannen niet steunen^ ziet de raad zich genoodzaakt het desbetreffende besluit in een volgende vergadering in te trekken. Burgemeester De Koning bleef evenwel optimistisch en zei van me ning te zijn dat de zwembadplannen hiermee zeker niet van de baan zijn. Vooral in het komende jaar zal de bevolking moeten tonen, dat zij wat voor het bad over heeft. De burgemeester hoopte dat velen zich geroepen zouden voelen ten bate van het bad acties te organiseren. meter lang stuk weg langs 'het gebied nog zal worden verhard, maar het blijft eigendom van staatsbosbeheer. Visafslag Ook de opheffing van de gemeente lijke visafslag te Oudeschild lokte geen protesten uit, hoewel mevrouw Ko- nmg-Bruin het jammer vond. De raad machtigde B. en W. tevens het gebouw te slopen. De overige agendapunten ondervon den weinig weerstand. Naar aanleiding van de grondaankoop bij de hoek Pontweg-Pelikaanweg pleitte de heer Standaart voor het aanleggen van een invoegstrook aldaar. Het uitzicht is voor het van de Pelikaanweg komende verkeer slecht, ook nadat de hoek zal zijn verruimd. De raadsleden hadden ook vrede met de wijziging van de begroting in ver band met de raadhuisbouw. Het oor spronkelijke geraamde bedrag werd van ƒ2.400.000,gebracht op ƒ3.250.000,De verhoging van 8V2 ton stond in juiste verhouding met de algemene loon- en prijsstijgingen, zo meende men. Op een vraag van mevrouw J. Ko ning-Bruin zei de voorzitter dat de Een onduidelijke toestand is ont staan rond de vorming van de Stich ting ter bevordering van de land- en tuinbouw in de gemeente. In een vori ge vergadering had de burgemeester verteld dat de standsorganisaties zich er over zouden beraden. Naderhand was hem evenwel ter ore gekomen dat de standsorganisaties er argwanend te genover zouden staan. Tijdens een ver gadering zou de stichting prematuur zijn genoemd. De heer De Koning be treurde dit, want de belangrijke stich ting komt er zonder de medewerking van de standsorganisaties beslist niet. De heer S. Keijser, die met de heer C. Koorn de bedoelde vergadering had meegemaakt, meende dat de voorzitter verkeerd was ingelicht. In de vergade ring was gesteld dat men zich over de stichting nog zou beraden, zo zei hij. Hij verbaasde er zich over dat het ge meentebestuur niet op de hoogte was van hetgeen in de bedoelde vergade ring was besproken; een gemeente ambtenaar was erbij aanwezig om no tulen op te maken. Geen machtsmiddel De heer Westdorp veronderstelde, dat bij de organisaties argwaan bestaat jegens de stichting omdat dit voor de gemeente „een achterdeurtje" zou kun nen worden om haar invloed in de land- en tuinbouw te vergroten. Dit zou dan wel van een verkeerde kijk op de zaak getuigen, want de stichting moet juist een aangelegenheid zijn van het bedrijfsleven alléén. Als dat niet het geval zou zijn, zou de provincie zelfs niet willen subsidiëren. Ook de heer C. Koorn meende dat dè te vor men stichting wordt gezien als een middel om de gemeente mvloed te ver schaffen. Met name wordt de gemeente ervan verdacht op deze wijze het re creatieplan erdoor te willen drukken, vooral daar, waar weerstand vanuit de bollensector wordt ondervonden. Of men voor, tegen of afwachtend is bij de standsorganisaties werd dinsdag niet recht duidelijk. De burgemeester be sloot dan ook eerst maar eens een schriftelijke reactie van die zijde af te wachten. Gymlokaal De raad ging akkoord met de over dracht van de R.K. Kleuterschool en de bijbehorende grond aan de Stich ting Katholiek Onderwijs Texel. Op een vraag hoe het staat met de plan nen voor de bouw van het gymna stieklokaal dat in deze omgeving moet worden gebouwd, werd geantwoord dat de gemeentearchitect bezig is met de uitwerking ervan. Er wordt druk overleg gepleegd, maar er zijn nog wel enige moeilijkheden o.a. van financiële aard te overwinnen. Met de instelling van een schoolraad ging men eveneens akkoord, zij het na enige discussie waarin de heer F. Standaart naar voren bracht, dat het logisch zou zijn als in de raad alle (9) openbare scholen van Texel vertegen woordigd zouden zijn. Mej. A G. Luijs- terburg wilde er zelfs adviseurs na mens het bijzonder lager onderwijs bij betrekken. Wethouder J. Daalder zei bijzonder blij te zijn met de school raad. „De ouders zijn in de eerste plaats verantwoordelijk voor het on derwijs aan hun kinderen en zij heb ben nu een grotere inspraak gekre gen". Beroep verworpen Het beroepsschrift van de ervan J. H. Geus en mevr. Lap-Dijt tegen de opdracht van B. en W. om de woning Warmoesstraat 70 weer goed bewoon baar te laten maken, werd verworpen. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer S. Keijser stelden o.m. de he ren P. Smit en J. Daalder, dat het te recht is, dat men de eigenaars nu dwingt het huis op te knappen. „Ja renlang hebben zij de huur gevangen zonder dat er enig onderhoud werd verricht". Door de verwaarloosde toe stand kon ook de huur niet worden aangepast, wat nu, na ingrijpende re paraties, wel zal moeten gebeuren. De heer Keijser vond de huidige regels, waarop de huurprijs van een woning wordt gebaseerd, niet geheel juist. Een dergelijk huis moet zo weinig huur doen, dat men niet snel geneigd is kostbare verbeteringen aan te brengen. Akkoord ging men met het gewijzig de bestemmingsplan {de recreatiegrond bij de Slufter). Naar aanleiding daar van werd nog meegedeeld, dat een 400 bouw van het raadhuis onderhands is gegund aan de firma Drijver. Op een vraag van de heer L. Zijm of de onder aannemers ook Texelse ondernemers zullen zijn, antwoordde de burgemees ter bevestigend. Ook de hoofdaanne mer stelt daar uiteraard prijs op, aan gezien dan veel makkelijker kan wor den gewerkt. Mevrouw Koning zag het voor de woningwetbouw somber in, nu de heer Drijver wéér een groot ander project heeft gekregen. Zij vroeg of deze aannemer er niet toe kan wor den geprest de woningbouw voor rang te geven. De acht woningwet woningen van het contingent 1963 te Oudeschild staan er nu nóg niet. Op die manier loopt de leefbaarheid van het dorp gevaar. De mensen, die er zich zouden willen vestigen, zeggen nu: in Oudeschild wordt tóch niet gebouwd: we gaan maar naar Den Burg. Aan andere bouwprojecten, die Drijver veel later op zich heeft genomen (zomerhuisjes, verpleeghuis e.d.) wordt wél gewerkt. De heer Dros zei de indruk te hebben, dat Drijver de woningbouw als stopkar- wei beschouwt. Laatste verhoging? De heer C. Koorn vroeg of nu de laatste begrotingswijziging aan de orde is geweest. De burgemeester dacht van wel. Bij de architect is er tot driemaal toe op aangedrongen een zo juist mo gelijke raming te maken. Mevrouw Koning-Bruin, herinne rende aan de beruchte begrotingsher zieningen van het Cultureel Centrum waar de heer Daalder destijds ernstige bezwaren had, vroeg zich af wat de heer Daalder van de begrotingsherzie ning voor het raadhuis had gezegd als hij nu aan de andere kant van de raadstafel had gezeten. De heer Daal der antwoordde dat het hier gaat om een reële verhoging. In vier jaar zijn de lonen en prijzen aanzienlijk geste gen. De vijfvoudige verhoging van de bouwsom van het Cultureel Centrum was iets heel anders. INWIUND SMDEHHUE Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u I Canon te hoog? Aan de WV Texel werd een perceel bouwgrond aan de Kikkertstraat in erfpacht uitgegeven. De heer West dorp vond de erfpachtcanon 720, per jaar te hoog en vroeg hoe men tot dat bedrag was gekomen. Wethouder Daalder legde het uit. Uitgegaan was van een grondprijs van ƒ19,50 per m2. Het grondbedrijf had de erfpachtcanon op basis daarvan heel correct bere kend.. De heer Westdorp bleef het mar een heel bedrag vinden een praat te er nog een tijdje over door. Wat voor wethouder Joustra aanleiding was om op te mreken, dat de raadsleden met dit soort vragen beter bij de be treffende instanties kunnen komen, in dit geval het grondbedrijf. De heer Joustra ergerde er zich kennelijk aan, dat de raadsleden dergelijke wisse wasjes herhaaldelijk tijdens de verga dering ter sprake brengen. Reactie van Westdorp: Dan zouden er ook geen raadsvergaderingen meer gehouden hoeven te worden. Joustra: Natuurlijk wel, er blijven genoeg zaken, waarover werkelijk gediscussiëerd' kan worden. Westdorp: Dat kan dan wel via de telefoon. Wethouder Daalder bena drukte nog eens dat het grondbedrijf zeer rechtvaardig en zonder winst oogmerken werkt. Werktuin De raad sloot zich aan bij de mening van de commissie, die had geadviseerd de sociale werktuin bij wijze van proef op verkleinde schaal voort te zetten, een commissie ad hoe te benoemen en een werkmeester aan te stellen. Het was mevrouw Koning-Bruin opgeval len, dat telkens commissies worden be noemd om allerlei gemeentelijke zaken te onderzoeken, nadat er eerst moei lijkheden zijn geweest. Ook bij huize „Irene" was dat indertijd het geval. Liever zou zij eerst een commissie wil len benoemen, die dan moeilijkheden zou moeten voorkomen. Op verzoek van mej. Luijsterburg werden de besprekingen daarop enkele minuten achter gesloten deuren voort gezet; er waren persoonlijke zaken met betrekking tot de werktuin aan de orde. Nieuwe ziekenauto Ingestemd werd met een aantal be grotingswijzigingen. Een bedrag van ƒ35.000,is gemoeid met de aankoop van een nieuwe ziekenauto, als ver vanger voor de onbruikbaar gebleken Peugeot ambulance. De heer Joustra deelde mee, dat de keus was gevallen op een Opel, die door deskundigen en artsen als bijzonder goed wordt beoor deeld. De pensionprijzen van huize „Irene" werden zoveel verhoogd, dat het tekort werd weggewerkt en nog een bedrag van ƒ9000,overbleef om o.a. het dak van het oude gedeelte te vernieuwen, ƒ3000,is nodig om in de Sint Josefschool een tweede trap naar de lokalen op de zolderverdieping te maken. Omdat het een spoedeisend karwei was, hadden de raadsleden reeds eerder telefonisch met de post ingestemd. De aanleg van een tuinwal rond het terrein, waarop het Texels Museum zal worden gebouwd, kost ƒ18.400,Met de verbetering van de rioolzuiveringsinstallatie te Oudeschild zal ƒ15.000,zijn gemoeid. Liever stopverbod Tijdens de rondvraag vroeg de heer Westdorp het voor de rechterzijde van de Kikkertstraat geldende parkeerver bod door een stopverbod te doen ver vangen. Als gevolg van de nieuwe be palingen moeten degenen, die links willen parkeren nu de hele straat uit rijden om dan om te draaien. Bij een stopverbod aan een zijde mag men de wagen wel zonder meer aan de andere zijde stallen. De heer P. Smit vond dat de politie beter op het l(Wan)gedrag van wegge bruikers in Den Burg zou moeten let ten. Alle geboden en verboden helpen geen zier als er niet wordt gecontro leerd. De burgemeester vond dat de politie juist zeer behoorlijk corrigeert, getuige het aantal bekeuringen, dat niet lager is dan op de vastewal. Maar kennelijk is dat nog niet voldoende om de verkeersmentaliteit te verbeteren. De heer Standaart pleitte voor een zebrapad bij de bushalte in de Koger- straat. De heer Gemaat kwam nog eens te rug op de mogelijkheden voor goed kope woningbouw, waarnaar hij in een vorige vergadering had geïnformeerd. Wethouder Daalder zei dat een onder zoek weinig had opgeleverd. Voor BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 29 maart 1967 Geboren: Koenraad Simon, zv. Maarten Th. Zijm en Maria H. van [Heerwaarden; Petrus Johannes, zv Johannes C. Graaf en Cornelia E. Bak. ker; Lena Johanna, dv. Comelis J. j Ran en Dieuwertje T. Dam; Margare- tha Christina, dv. Benjamin J. van der Knaap en Margaretha M. Hin; Mark Gerrit Cornelis, zv. Comelis G. A. van Poelje en Marianne Vlas; Albert Jo. zv. iFriedrich Kortenhoeve en Elisabeth Schagen. Ondertrouwd: Johan Erne en Will? J. Zoer; Johannes Daalder en Trijntje van Steinvoorn; Albert M. A. A. Al- berding en Willy Berkenbosch; Johan nes A. F. van der Vlugt en Margriet Breeuwer. Overleden: Pieternella de Waard, wed. van K. Mant je, oud 78 jaar. ESPERANTO WEEKEND OP TEXEL Nederlandse en eventueel ook buiten landse Esperantisten zijn op zaterdag 6 en zondag 7 mei welkom in Den Hoont op Texel. Daar, in pension „Happy Days" zal een Esperantistenweekend worden georganiseerd, uitgaande „La Norda Stelo", een vereniging van Noordhollandse Esperantisten. Met de organisatie op Texel is mevrouw A Tiessen-Spaans belast. Zij rekent ongeveer veertig belangstellenden. Dezè arriveren zaterdagochtend met de boot van half elf uit Den Helder. Reed; staat vast dat tenminste één buitenlan der, een Spanjaard, deel van de groep zal uitmaken. Om twee uur 's middag; zal het gezelschap worden rondgeleid in „De Geul", 's Avonds verzorgt de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer een dia-programma over Texel. D? volgende dag wordt een rondrit -per bus over het eiland gemaakt. REQUIEM VAN VERDI IN SCHOUWBURG DEN HELDER Op dinsdag 11 april zal in de Schouwburg Den Helder 't „Requiem' van Verdi ten gehore worden gebracht Hieraan werken mee het „Toonkunst koor Den Helder" en het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest o.l. Klaas Venneker, en als solisten Ans Rieke, sopraan, Tine Appelman, alt Jan Waaijer, tenor, en Herman Scheij. bas. De Kunstkring Texel is er in ge slaagd 125 toegangskaarten voor zijn leden en eventueel andere belangstel lenden te verkrijgen. Zij, die geen abonnement hebben voor de muziekevenementen van dê Kunstkring en van deze kaarten ge bruik willen maken, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de ad ministratie van de Kunstkring, bureau Culturele Zaken, Raadhuis, Den Burg, De kaarten kosten ƒ4,per persoon. Er zal een extra boot terugvaren. Belangstellenden dienen alleen de heenreis zelf te betalen. Deze zal ge schieden met de boot van 19.00 uui vanaf 't Homtje. Voor vervoer naar ec van 't Homtje zal zelf moeten wordec gezorgd. Zij, die niet over eigen ver voer beschikken, dienen dit bij hui aanmelding op te geven. STUDIETOELAGEN Het bestuur van de Stichting Prol Dr. W. H. Keesomstudiefonds te Texel brengt ter kennis van belanghebben den, dat personen met een goede stu- dieaanleg, die niet in staat zijn de kos ten van hun voorgenomen of reed; aangevangen studie te betalen en die gedurende het cursusjaar 1967/196$ voor een studietoelage uit genoemc fonds ter tegemoetkoming in die kos- tij in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 mei a.s. kunnen wenden tot voornoemd bestuur door middel van een daartoe strekkend aanvraag formulier, dat te verkrijgen is op de afdeling Financiën en Onderwijs gemeente-secretarie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 mei as worden ingezonden zullen niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Texel zijn de mogelijkheden niet groot Elders kan soms goedkoop worden ge bouwd door een lage grondprijs. D* heer Gemaat vroeg of het mogelijk op Texel woningen op erfpachtgrond te bouwen. Voorts schijnen er gunstige subsidiemogelijkheden te zijn bij de vervanging van landarbeiderswonin gen. Met name in Sneek wordt zeer goedkoop gebouwd, soms wel met pre mies van ƒ7000,— per woning. De hee: Westdorp meende, dat dit verband hield met het feit, dat Sneek in een ontwikkelingskem ligt. Een onderzoek zal worden ingesteld. INGEKOMEN PERSONEN Johanna Brücher, van Amsterdam, De Clercqstraat 100 I naar Den Burg, Warmoesstraat 44; Jantiena H. Bernar- dus, van Renkum, Oosterbeek, Jagers pad 22 naar De Koog, Dorpsstraat 2, Pieter J. Siebeling, van Haarlemmer meer, Kastanjelaan 20 naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 95; Petrus J. van Gent met gezin, van Anna Paulowna, Breezand, Schorweg 20, naar H 19a; Maria M. Meeldijk, van Anna Paulow na, Schorweg 22 naar H 21; Arendje Huisman, ev. Noorlander, met kinde ren, van Rotterdam, Allard Pienson- straat 22b naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 97; Gerrit van Onck, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Luitje J. van den Berg, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131. VERTROKKEN PERSONEN Johannes A. R. Mönnink, van Den Hoorn, Naalrand 17 naar Doom, Mari niersweg 7; Thomas B. Snijder met echtgenote, van Den Burg, Molenstraat 73 naar Onstwedde, Stadskanaal, Con venantstraat 1; Willem D. Bakker met gezin, van Den Burg, Reijer Keijser- straat 10 naar Den Helder, Industrie weg 17; Eddy C. Spierenburg, van H 131 naar Amsterdam, Martelaarsgracht 13; Klaas J. Pranger, van Den Burg, Willem van Beierenstraat 15 naar Am sterdam, Slauerhoffstraat 68 I. COPYRIGHT STUDIO AVAN 1 dA-66 66. Brigadier Piet sloop op een der verlichte vensters af en keek voor zichtig naar binnen. Een opmerkelijk tafereeltje trof toen zijn oog, want midden in de kamer stond Kobus, de dikke knecht van Het Witte Paard. Hij snikte het uit van verdriet en smidje Verholen sprak hem kalmerend toe. „Je eigen schuld, Kobus", zei hij. „Het was een smadelijke nederlaag, maar wat wil je. Hoe kom je nu zo dom zijn Stalen Pier zo maar uit te da gen?" „Mamaar die kleine Chinees had toch gezegd, dat ik het m. .ma. makkelijk kon winnen?" antwoordde Kobus klagend. „Hij beloofde me d'r zelfs duuzend gulden voor! Ma.maar die heb ik nou verloren aan Stalen Pier en die zegt, dat-ie ze morgen vóór twaalf uur mot hebben! En als-ie ze 'niet krijgt, dan 6tuurt-ie me een stren ge deurwachter op me dak! Ma. .maar ik hèb geen duuzend gulden!!" „Die krijg je van mijglimlach te dr. Yokito. „En ik geef je d'r rierfs een paar extra briefjes van duizend gurden bij! Want jij kunt het best win nen van Staren Pier! Maar...., dan zur jij toch eerst even moeten oefenen met mij ende sportcomputor „Wie is dat, dat sport ko poetert?" vroeg Kobus suf. „Is dat soms een vreemde, buutenlandse commissaris voor sportaangelegenheden?" „Het is geen wie. Het is een wat.." lachte dr. Yokito. „Het is namelijk geen persoon, maar een ding. Een voorwerp, dat door mij persoonrijk fc uitgevonden en door smidje Verhoren in erkaar is gezet. Kom mee, Kobus- We beginnen meteen. Ik zar je het geheim van mijn sportcomputor ont- sruieren. Daarna zur je je in staat voe ren Staren Pier een afschuwerijke, verpretterende nederraag toe te bren gen

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 6