AGENDA Op zoek naar de eieren en jongen van de paling Noord - Zuid keuze uit spaarvormen met Wetenswaardigheden Mysterieuze vis roept vele vragen op kin NEDERLANDSCHE wB MIDDENSTANDSBANK SPORTPROGRAMMA SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend VOOR BABY'S HUIDJE Tl DERDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 APRIL 1967 DE PALING is een algemeen be kende vis, die trouwens zeer veel voor komt in alle Europese binnenwateren. Toch is het een vis, waarvan de weten schap weinig weet en heel graag meer ie weten zou komen. De jonge palingen (glasaaltjes) duiken plotseling voor de kusten op en verrichten de meest fan tastische toeren om de binnenwateren binnen te dringen. Ze verspreiden zich dan in rivieren, kanalen, sloten, meren en plassen, verblijven daar een aantal jaren, worden groot en dan plotse ling in 't najaar trekken de volwassen palingen weer naar zee. Ook hierbij verrichten ze weer geweldige staaltjes om de zee te bereiken. Even wonder lijk als ze gekomen zijn, verdwijnen ze ook weer in de diepten der zee en als het er op aan komt, weet niemand pre cies wat er verder met ze gebeurd. Een Deense onderzoekingsexpeditie ontdekte in de twintiger jaren heel jonge alen in de Atlantische Sargasso- zee en zij konden aantonen, dat zich hier de legplaats van de palingen be vond. In deze Sargassozee, een deel van de Atlantische Oceaan, vlak bij de Amerikaanse kust in water vol met wier, zouden aide aaltjes worden ge boren, die via lange, nog onbekende trekwegen, in geweldige massa's naar de kusten van West-Europa komen om daar binnen te dringen en zich m de binnenwateren verder te ontwikkelen. Wanneer ze volwassen zijn, zouden de palingen weer naar zee trekken, om dezelfde weg terug te nemen, te paren in de Sargassozee en daar hun jongen ter wereld te brengen omzelf te sterven na deze taak te hebben vol bracht. Vragen Zo was tot nu toe de theorie die men had opgebouwd, en die vrij alge meen werd aanvaard. Toch bleef het een theorie en er bleven vele vragen. Een Engelse onderzoeker stelde, dat het toch helemaal niet zeker is, dat de volwassen palingen 'die oversteek terug maken. Het zou volgens hem heeil goed mogelijk zijn, dat de wegtrekkende pa lingen de Sargassozee nooit bereiken en op de lange weg terug ergens m zee omkomen. De jonge glasaaltjes die aan de Westeuropese kusten verschij nen, zouden heel goed de nakomelin gen kunnen zijn van Amerikaanse pa lingen, die de Sargassozee als broed plaats als het ware voor de deur heb ben en deze dus gemakkelijker en met minder gevaren kunnen bereiken dan de Europese palingen. Het is een stoute theorie, die de gemoederen in bewe ging heeft gebracht. Denemarken, dat door de onderzoe kingen van professor Schmidt en zijn ontdekking van de Sargasso-legplaat- sen bijzonder in deze kwestie is geïn teresseerd, zond met het speciale on derzoekingsschip „Dana" een aalexpe- ditue naar de Sargassozee, waaraan on der meer dr. Jan Boetius en dr. Inge Boetius deelnamen. Men wilde trach ten nadere gegevens te verzamelen op de plaats zelf. Onderzoek Aan deze expeditie was een lange periode van laboratoriumonderzoekin gen vooraf gegaan en wel hoe merk waar dit ook mag klinken om ge slachtsrijpe palingen te leren kennen. Elke paling die in de herfst de wateren van Europa verlaat en in zee verdwijnt is namelijk nog niet geheel ontwikkeld. Ze zijn, wanneer ze vertrékken, zoda nig veranderd, dat ze geschikt zijn om in zee te leven en er zich voort te be wegen, maar nog niet geslachtsrijp. Ze hebben de bekende kleur, die ze in zoet water hebben verwisseld voor een zilverachtige kleur, die veel zeevissen hebben. De ogen zijn veel groter ge worden en ook het pigment van de ogen is veranderd, waardoor ze de groenblauwe kleuren in zee beter kun nen waarnemen. Ze zijn als het ware aangepast aan het leven op grotere (Mepten. Maar naar men meent worden ze pas tijdens de zeereis geslachtsrijp. Geslachtsrijpheid Door injecties met hormonen hebben de Deense onderzoekers in het labora torium kans gezien de ontwikkeling tot geslachtsrijpheid van palingen m grote aquaria te kunnen volgen. Het gelukte inderdaad om op deze wijze geslachts rijpe mannelijke palingen te kweken, dieren die men tot nu toe nooit ge kend had. De hormoonproeven werden uitgevoerd bij verschillende tempera turen en bij een verschillend zoutge halte van het water. De rijping vefliep het best en het snelst, wanneer de die ren zich bevonden in echt zout water en bij een temperatuur van ongeveer 20 graden. Volgens de onderzoekers zou dit ook ongeveer de temperatuur zijn die heerst in het leggebied. De expeditie heeft speciaal in deze temperatuurgebieden van de Sargasso zee en op ongeveer 100 meter diepte met speciale netten gevist. Men hoopte aal-larven en aal-eieren te vinden. Naar het zich laat aanzien heeft men succes gehad. Men heeft zeer jeugdige larven gevonden die slechts een lengte hadden van 4 millimeter. Het moeten diertjes zijn die juist uit het ei kwa men. Door deze vangst was men ook in staat de tot nu toe onbekende legtijd te bepalen, die werd vastgesteld op het laatste deel van de maand maart. Eieren Men heeft grote aantallen vissen- eieren gevonden, doch eerst onderzoe kingen in het laboratorium zullen kun nen uitwijzen of men hier echt met palingeieren te maken heeft, eieren die geen mens ooit nog heeft gezien. Daar om is het uiteraard ook nog niet moge lijk om vast te stellen of het eieren van de paling" zijn. Er zijn diverse feiten, die de geleer den aanwijzingen geven aan te nemen, dat de volwassen geslachtnjpe palin gen na de paring ook in de Sargosso zee sterven. Met grote waarschijnlijk heid dient de Sargossozee reeds sinds vele duizenden jaren als geboortege- bied voor de palingen. Men hoopte op de dieptezeebodem een geweldig pa lingkerkhof te vinden en eventueel skeletten, die de onderzoekers in staat zouden stellen informatie in te winnen over de ontwikkeling van de paling dn de loop der tijden en over het punt of men hier nu te doen heeft met Euro pese of Amerikaanse palingen. Men kwam echter bedrogen uit. Men heeft de dieptezeebodem (6000 m.) grondig afgezocht, doch het staat vast, dat er zich onder de geweldige drijvende wiervelden geen geweldig palingen- kerkhof bevindt. Men vermoedt, dat de aasetende fauna van dé Sargossozee er wel voor zorgt, dat er van de ster vende palingen geen resten de bodem bereiken. De resultaten van de Deense expedi tie zijn echter zeker niet onbevredi gend. Men heeft pas geboren aaltjes gevonden, die men tot nu toe niet ken de en het is vrijwel zeker, dat men nu ook in het bezit is gekomen van paling- eieren, die nog nooit een mens had ge zien. Tevens heeft men veel ander ma teriaal verzameld, dat misschien op den duur de mogelijkheid biedt het mysterie van de palingen te ontsluie- VRAGEN VAN KAMERLID OVER URKER KOTTERS Het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP) heeft de ministers van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of zij nadere me dedelingen kunnen doen over het ver gaan van de kotter UK 223 Maartje op 23 februari. Ook wil hij weten of het waar is dat de scheepvaartinspektie de kotters UK 37, 48, 70 en 111 uit de vaart heeft doen nemen en op welke gronden deze kot ters thans in tegenstelling tot een eerder terzake ingenomen standpunt onzeewaardig werden verklaard, al thans onzeewaardig werden geacht. De vragen sluiten aan bij de discus sie over de zeewaardigheid van een aantal kotters, die in visserijkringen is opgelaaid na het vergaan van de Maartje. Men vraagt zich af of deze kotters, die om wettelijke redenen be neden de 50 ton worden gebouwd, niet te zware motoren en een te hoge op bouw hebben. Vrijdag 7 april Den Burg, Dorpshuis, Fotocursus 7e les Fotoclub „De Kiekendief', 8 uur. Zaterdag 8 april Den Burg, Schoolvoetbaltoemooi Dinsdag 11 april Den Burg, Jeugdherberg Panorama. Over koepeling Vrouwenorganisaties. Mevr. Schots man van het Medisch Opvoedkundig Bureau spreekt over School- en beroepskeuze. Zaterdag 15 april Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Jeugd raad van de Ned. Herv. Kerk met de klucht „Vader heeft een bok geschoten", aanvang 20.00 uur. Zondag 16 april Den Burg. Oriènteringsrit MAB-club. Deze rit telt voor het kampioenschap. INGEKOMEN PERSONEN Johannes H. C. van de Kreéke, van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131. 4% «6% De bank waar u zich thuis voelt! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 maart tot en met 5 april 1967 Geboren: Marcel Pieter, zv. Pieter D. Keij6er en Hendrika Rump; Paula Hen- riëtte, dv. Comelis Burger en Hen drika E. van Delden; Arjen Franciscus, zv. Petrus J. Bakker en Martha J. Veeger; Maarten Willem, zv. Willem J. ML Koom en Margaretha L. Penha; Robert Jan, zv. Comelis *L. J. Graaf en Catharina A. J. Visser. Ondertrouwd: Adam S. Th. de Boer en Johanna C. A. Smit; Pieter Vlaming en Fijtje Trap; Willem D. Jimmink en Johanna G. Keijser; Jan Kil jan en Jantje M Goënga. Zaterdag 8 april: Junioren: Zeemacht-Tex. Boys, 4.30 uur Adspiranten Cocksdonp a-Texel b, 3.00 uur Oosterend a-De Koog a, 3.00 uur Tex. JBoys a-ZDH a, 3.00 uur Zondag 9 april: 4de klas A KNVB: Kolping Boys-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland Tex. Boys-Oudesluis, 2.30 uur LSW 3-Texel 2, 2.30 uur Helder 8-Texel 3, 10.00 uur De Koog 2-HRC 6, 2.30 uur Oosterend 2-Zeemacht 3, 2.30 uur Helder 6-ZDH 2, 2.30 uur WGW 5-Tex. Boys 2, 2.30 uur Oosterend 3-Helder 7, 12.00 uur Tex. Boys 3-WGW 4, 12.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Ook Kolping Boys is een sterke te genstander en Texel zal weer met volle overgave en vertrouwen de strijd gaan aanbinden. We hopen dat we minstens 1 punt mee naar huis nemen, en dat zal nodig zijn. Dus Texel als één man en tot de laatste minuut. Texel 2 is aan haar eer verplicht van LSW 3 te winnen. Texel 3 kan het ook op een punten verdeling aanhouden. D.D. ZDH Zondag speelt het eerste waarschijn lijk een oefenwedstrijd tegen een elftal uit Den Helder op het ZDH-terrein. ZDH 2 gaat naar Helder 6, een zeer wisselvalige tegenstander, die voor verrassingen kan zorgen. Bij de wedstrijd ZDH 1-ZDH 2, drie weken geleden, ds een geel reserveshirt niet ingeleverd. Laat diegene, die het in z'n bezit heeft, het even bij C. Kok inleveren. De P. HOE ONTSTAAN EB EN VLOED? WANNEER we 's zomers aan het strand zijn, dan maken we als land rotten kennis met eb en vloed, maar hebben we ons wel eens afgevraagd wat de oorzaak is van deze gewéldige beweging in de watermassa's van de zee? Er moeten toch wel bijzonder sterke krachten werken, wanneer ze in staat zijn de enorme watermassa's zo in beweging te brengen. De oorzaak moet worden gezocht in onze trouwe metgezel, de maan. Zoals bekend oefent de maan een zekere aantrekkingskracht uit op de aarde en de aarde natuurlijk omgekeerd op de maan. Het bewegelijke water is daar zeer gevoelig voor en zo zal het water der zeeën waarboven de maan zich op een bepaald moment bevindt als het ware enigszins in de richting van de maan worden getrokken, met als ge volg, dat het daar hoog staat en het daar dus vloed is. Merkwaardig genoeg is het echter ook vloed, precies aan de andere 'kant van de aarde, daar waar de maan dus niet boven staat en dit wordt veroorzaakt door het feit, dat de aardmassa daaronder als het ware on der de zee wordt weggetrokken, waar door het water ook daar hoog komt te staan. Op de tussenliggende delen van de aarde is het dan eb, want daar wordt het water eigenlijk weggezogen. Wanneer nu er zich een omstandig heid voordoet, waarbij de zon en de maan tegelijk op één plaats boven de aarde staan, dan is er sprake van een extre sterke vloed,, want ook de aan trekkingskracht van de zon speelt dan naast die van de maan nog een rol mee. In zo'n geval spreekt men van „springtij", dus een extra hoge vloed. OVER ORKANEN EN CYCLONEN GESPROKEN GELUKKIG kennen we in ons land niet die ontzettende stormen die men in de tropische gebieden kent en waar van vele namen ons uit de berichten wel bekend zijn. Zo hoort men spreken over oTkanen, cyclonen, hurricanes, tyfoons en tornado's. Voor ons zijn het allemaal hevige stormen. Maar zijn het allemaal namen voor dezelfde soort storm, om is er ook nog verschil? Inderdaad bestaat er verschil. In grote lijnen zijn er twee typen en wel de orkaan, die in wezen een bijzonder hevige storm is met grote windkrach ten en de cycloon, waarbij sprake is van een wervelstorm, dus een betrek kelijk 'klein storm veld, dat zich meestal snel verplaatst, doch waarin geweldige windkrachten een rol spelen en die in het midden een soort slurf heeft die tot de aarde njkt en waarbinnen alles als in een stofzuiger wordt opgezogen. De hurricane is de naam die men in de Engelstalige landen geeft aan de orkaan. Tornado is de naam die men geeft aan een wervelstorm in de ge bieden van Midden-Amerika en het Cara'ibische gebied. De Tyfoon is de BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND WOENSDAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 april wordt er geen consultatiebureau voor zuigelingen ge houden. De moeders van de buiten dorpen worden nu 19 april verwacht. School- en beroepskeuze LEZING IN „PANORAMA" Onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel houdt mej. Schotsman van het medisch opvoedkundig bureau een le zing over school- en beroepskeuze. De avond wordt op 11 april gehouden m de jeugdherberg „Panorama". De leden van alle Texelse vrouwenverenigingen zijn er welkom. Begonnen wordt om acht uur 's avonds. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn iets gewijzigd: Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag; 12.00 tot 13.30 uur (vervalt tijdens schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 april op om 5.58 uur en gaat onder om 19.26 uur; 12 april op om 5.51 uur en onder om 19.31 uur. Maan: 9 april N.M.; 17 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 7 apr. 7.01 en J9.28; 8 apr. 7.46 cn 20.08. 9 apr. 8.24 en 20.43; 10 apr. 8.56 en 21.12 LI apr. 9.26 en 21.38; 12 apr. 9.53 en 22.04 13 apr. 10.19 en 22.31; 14 apr. 10.48 en 22.57; 15 apr. 11.18 en 23.29. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. naam voor een wervelstorm wanneer deze optreedt in het gebied van de Chinese zee en de Indische Oceaan. Het komt er dus op neer, dat we orkaan en hurricane als dezelfde mo gen beschouwen, evenals cycloon, tor nado en tyfoon. De wervelstormen krijgen van de weerkundigen meestal vrouwennamen en wel in de volgorde zoals ze vanaf het begin van een jaar verschijnen; de eerste in een jaar krijgt een naam met een A te beginnen, de volgende met een B, de derde met een C enzovoort. DE KOOG KRAAKTE KAMPIOEN WATERVOGELS 3 (12—1) De Koog 1 kreeg de kampioen van 3H op bezoek. Het had zich op een zware wedstrijd voorbereid. Nadat de kampioen in de bloemen was gezet, be gon de wedstrijd. Watervogels was met 10 man komen opdagen en werd direct zwaar beproefd, maar de keeper hield de bal uit het doel: corner. A. Eelman zette het leer prachtig voor en Saai stond klaar om de bal in het doel te schuiven. Na één minuut 10 voor De Koog. Watervogels was aangeslagen en had druk werk om de stormloop van de Koger voorwaartsen op te vangen, waarbij vooral de keeper en de spil van Watervogels bergen werk kregen te verzetten. Maar dn de 18de minuut rondde Van Benmekom een voorzet van Schelfhout mooi af en het was 20. In de 38ste min. was het weer Van Bennckom, die op een pass van Eelman no. 3 inkagelde. Voor dat het rust was, was de stand al opgelopen (door tref fers van Saai en van Van Bennekom) tot 60. Na de rust kreeg Watervogels de wind en regen mee, maar dat hielp weinig. De Koog bleef aanvallen. In de 8ste min. kreeg De Koog een penalty toegewezen wegens gevaarlijk spel. A. Eelman schoot laag in: 70. Ln de 16de min. een hoekschop voor De Koog, waarbij de rechtback zelf in schoot: 80. In de 32ste min. een verre uittrap voor de wind van Water vogels, waar de linksbinnen achteraan ging en beheerst de eer wist te redden: 81. Met nog 6 min. te spelen wist De Koog door Elsendoorn ('lx) en Van Bennekom (3x) op 12te komen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: P. Bakelaar-C. Groenhof 20 J. Vinke-P. Kooiman 20 J. Hooijberg-C. Vinke 20 J. v. Heerwaarden-Jb. Koorn 20 J. Bosch-P. W. Kooi 1'1 W. Bakker-G. Dros 11 J. Schoo-P. Bakelaar 02 P. Kooiman-H. Bruining 02 C. Vinke-J. Hooijberg 11 J. Bosch-C. Groenhof 20 G. Dros-J. v. Heerwaarden 02 S. Ros-Jb. Koorn 20 P. Kooiman zakte met twee neder lagen naar de vijfde plaats, terwijl J. van Heerwaarden de derde wist te be zetten. Dit laatste zou niet zijn gebeurd inidien Jb. Koorn de damslag zou heb ben genomen. Dit keer liet zijn slag vaardigheid hem evenwel in de steek. H. Bruining en J. Vinke vergezellen nu C. v.d. Werf op de zesde t/m de achtste plaats met een punt boven de 50°/o. Rond 50°/o noteren C. v. Heer waarden, E. Bonne, W. Bakker en C. Groenhof. Zaterdag 8.30 uur vertrekken we met twaalf man vanaf Hotel De Graaf voor de damdag te Amdijk. Dinsdag 11 april houden we de laat ste competitieavond. De achttiende volgt de slotavonid, waarop P. Bakelaar simultaan zal spelen. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Waar blijf je, Gerrit!? Het is gebeurd zonder dat wij er eigenlijk erg in hadden: de vroegere Oost-Westtegenstelling ((tussen ons hier in het Westen en het Sovjetblok, een tegenstelling die gekenmerkt werd door begrippen als ijzeren gordijn en koude oorlog) is vervangen door de te genstelling Noord Zuid. Op het noor delijk halfrond: Amerika, Europa en Rusland, met hun enorm technisch po- tentiëel en hun welvaart; op het zuide lijk halfrond: Azië, Afrika en Latijns Amerika, met hun pas verworven na tionale zelfstandigheid, levend op of onder de hongergrens. De tegenstelling tussen Noord en Zuid is er een tussen welstand en gebrek, tussen leven en verhongeren. Het begint tot ons door te dringen, dat dit waarschijnlijk de enige tegenstelling tussen mensen is die er werkelijk toe doet. Het begint ook tot ons door te dringen, dat de wereld één is. Ook om nuchter politieke redenen (men kan spanningen niet maar onbe perkt op laten lopen) is het Noorden verantwoordelijk voor het Zuiden. Men spreekt in kerkelijke kring in dat verband van de noodzaak van een verantwoordelijke samenleving Dit brengt politiek en economisch de op dracht met zich mee, „dat men alles bestrijdt, wat de bestemming en de ontplooiing van de mens (van iedere mens) tegengaat". Dat dit meer is dan een idealistische slag in de lucht, blijkt uit de aanbevelingen die de conferen tie over vragen van Kerk en Samen leving (Genève 1966) heeft gedaan, aanbevelingen voor het buitenlandse en binnenlandse politieke beleid van de rijke landen in de komende jaren. 1. aan de rijke landen wordt gevraagd om hun markten meer toegankelijk te maken voor de produkten van de ontwikkelingslanden. 2. aan de internationale organen wordt gevraagd om met volharding te blij ven werken aan de vraagstukken van de grondstoffenprijzen, de ruil voet en de verzekering voor buiten landse investeringen tegen niet-eco- nomische risico's. 3. aan de rijke landen wordt gevraagd om onmiddellijk te voldoen aan het verzoek van de wereldbank om drie a vier miljard dollars ter beschik king te stellen. 4. gelijktijdig met een verdere opbouw van programma's in de ontwikke lingslanden moeten de regeringen in de rijke landen bereid zijn de over dracht van kapitaal te laten toene men tot één a twee procent van het nationale inkomen, ongerekend bij dragen voor militaire doeleinden. 5. aan de rijke landen wordt gevraagd om zoveel mogelijk schenkingen te doen in plaats van leningen en zo veel mogelijk gebruik te maken van internationale organen. 6. op langere termijn wordt van allen de medewerking gevraagd bij het opstellen van een wereldplan. Vermoedelijk zullen alleen beroeps politici en -economen de volle draag wijdte van deze punten van aanbeve ling beseffen. Voor hen zullen ze dan ook in de eerste plaats bedoeld zijn. Maar laat voor ieder duidelijk wezen, dat het niet gaat om een fooi, maar om délen; niet om incidentele liefdadig heid maar om récht op een menswaar dig bestaan, dus om economische plan nen en ingrijpende politieke maatrege len: een geordend samenleven van Noord en Zuid in echte verantwoorde lijkheid voor elkaar. Voor de Nederlandse samenleving zal dit noodzakelijkerwijs konsekwen- ties hebben. Daarvan wordt hier één, en wellicht de belangrijkste, genoemd: dat „de meerderheid van de bevolking voor een aantal jaren de pas zal moe ten inhouden bij de stijging van de consumptieve bestedingen". Essentiëel is economische groei, maar deze groei zal voor een belangrijk deel moeten worden aangewend voor de be strijding van de armoede in de wereld en in ons eigen land. We zuilen met de noden en proble men van het zuidelijk halfrond moeten leren leven: in ons denken, met het hart en met de beurs. (Een kleine maar zinvolle poging om u bij de opbouw van de ontwikkelings landen te betrekken is het beroep, dat binnenkort op Texel gedaan zal wor den voor een agrarisch projekt op het eiland Madagascar). Osk. AANGETROFFEN EN VERLOREN RIJWIELEN In de maand maart werden de vol gende damesrijwielen vermist: op 28 maart een Zephyr, no. 5788, kl. zee groen, terugtraprem, linnen ketting- kast, 2 bagageriemen, lamp compleet; op 29 maart een lichtblauwe meisjes- fiets met witte spatborden, merk ombe kend; op 31 maart een Batavus Sport bromfiets, kleur zwart met rood, in zeer goede staat. VERTROKKEN PERSONEN Gerardus M. J. Woeltjes van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Wil helmus J. Visser met gezin, van Den Buig, Molenstraat 77 naar Den Helder, Soembastraat 18; Francisca J van de Ham wv. Rehorst van B 120 naar Hel- levoetsluis, Nieuw^Hélvoet, Quackse- dijk 2; Antje Griet van der Zwaag, van Den Burg, Kogerstraat 52 naar Breda, Lorentzstraat 50; Jannigje van Veen, van Oudeschild, Haven 20, naar Breda, Lorentzstraat 50; Sijbe de Vrie6, met gezin van E 44 naar Dantumadeel, Veenwouden, Oosteinde 13; Jedle van der Meer, van Oudeschild, Barentsz- straat 10 naar Alkmaar, Omvat 19.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 9