Cjrocn Twartr JexeU in het harL, AGENDA Bloedige vechtpartij in fruitkwekerij Olie op strand Onderdeel van jarenlange burenruzie Texelse Sportraad organiseert in juni grote sportontmoeting met Heemskerk Camping-tentoonstelling te Essen Noordholland kwamt goed voor de dag Conflict over gebruik van toegangsweg ijDAG 21 APRIL 1967 ;t :ich irEXELSEWCOURANT fdjare N.V. v/h Langeveld De Rood jstbus 11 - Den Burg, Tcxcl Tel. 2741 'êik Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Va*- id. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 i ten De Texelse Sportraad, overkoepelend «gaan, waarin alle sportverenigingen vertegenwoordigd zijn, wil het weekend van 10 en 11 juni een grote sportont- nocting met Heemskerk (Noordhol land) organiseren. Allerlei takken van sport zullen op dit sportfestijn worden J beoefend. Men rekent ongeveer op zo'n ,°6 J50 deelnemers uit Heemskerk, bal ne Enkele dagen geleden hebben de he- ien Zevenhoven, De Vries, De Grave en Mets een bezoek gebracht aan Heemskerk om met het bestuur van de gemeenschapsraad aldaar het .plan te concretiseren. Het gesprek leverde junstige resultaten op, al waren nog rel veel moeilijkheden te overwinnen. 7eelal is het namelijk het geval, dat een sport die op Texel tot behoorlijke ontwikkeling is gekomen in Heemskerk rog weinig beoefenaren telt. 80e JAARGANG No. 8159 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Aboim.pr. ƒ3,30 p. kw. 4- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Verschillende sporten Doordat de plaatselijke voetbalver eniging in Heemskerk in degradatie- Kvaar verkeert, is het niet zo gemak kelijk een voetbalploeg samen te stel en. Toch kon het bestuur van de ge- aeenschapsraad verzekeren dat men ie een senioren- en een juniorenploeg nar Texel zou komen. Wat betreft volleybal kan gerekend In de loop van woensdag 19 april is $n hoeveelheid olie aangespoeld op de Texelse kust, die de stranden over een grote afstand bedekt. De olie ligt in kluiten langs de vloedlijn. Rijkswaterstaat deelde ons mede, dat bet hier waarschijnlijk afgewerkte teakolie betreft, die tegen de voor schriften in op zee is gelost. Geruch ten als zou de olie afkomstig zijn van de aan de zuidkust van Engeland ver tanker Torrey Canyon berusten op onwaarheid. Door de grote aandacht die de tele visie aan de olie op Texel heeft be steed, bestaat het gevaar dat het effekt an dit bericht niet in enige verhou ding staat met de werkelijke betekenis 'an het nieuws. Er is n.l. geen aanlei- verontrust te zijn over de hoe veelheid olie die op het strand ligt. Rijkswaterstaat beraadt zich over de eventueel te nemen maatregelen indien let noodzakelijk zou blijken de olie kunstmatig te verwijderen. MEIERBLIS IN DEN HOORN OP EERSTE MEI DEN HOORN Op Texel zullen de meierblissen dit jaar op 29 april bran den omdat de dertigste op zondag valt. In Den Hoorn zal de blis evenwel op 1 3iei worden ontstoken. Dit in verband set de welpenelftallen naar Beverwijk. Juist die jonge voetballers hebben enorm hard aan de blis gewerkt en het »u sneu zijn als de vlam er bij hun afwezigheid in zou gaan. Ook de ge meente gaat er mee akkoord, dat het Hoorn der meivuur op de Rommel weel twee dagen later brandt. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 22 april tot en met 28 april, tel. 2182, b g,g. tel. 2406. CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? fa Gebr. Schoort Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden worden op een dames- en een heren- team. Biljarten. Hiervoor is het noodzake lijk dat de deelnemers van Texel hun spelgemiddelde opgeven, zodat Heems kerk gelijkwaardige tegenstanders kan vinden. Er zal ook een jeugdploeg wor den afgevaardigd. Klaverjassen. Een groot aantal lief hebbers. Het is de bedoeling, dat het spel gespeeld wordt volgens de bonds- r egels. Bridge. De Texelse bridgeclub zal worden gevraagd kontakt op te nemen met Heemskerk. Schaken en dammen. In Heemskerk bestaat noch een schaak- noch een damploeg. Toch zal men proberen een aantal bekwame schakers en dammers naar Texel af te vaardigen. Wandelen. De afstanden zullen zijn: 15 en 10 kilometer. Ook zou men graag voor de jongste jeugd een af stand van 5 kilometer willen inlassen. Er zal nog overleg worden gepleegd met het bestuur van de wandelsport- vereniging. Tafeltennis. De organisatoren denlken hierbij aan een ploeg van zes spelers. Graag zou men in kontakt willen ko men met de Texelaars, die deze sport redelijk beheersen. In de komende weken hoopt men bo venstaand schema nader uit te werken. KOELEN OF VRIEZEN Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 JONGEN GESCHEPT DOOR AUTO Woensdagmiddag om kwart over vier gebeurde op de Schilderweg net buiten Den Burg een ongeluk, waarbij de ze venjarige Klaas Dirk Burgman ge schept werd door een uit de richting Den Burg komende personenwagen. De bestuurder van de personenwa gen, de heer Knol, kon de ineens van achter een aan de kant van de weg ge parkeerde vuilniswagen de weg over stekende jongen niet meer ontwijken. De dokter, die ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk. EMMABLOEM-COLLECTE Het „Groene Kruis Texel" is voorne mens in de periode van 24 tot met 30 april a.s. de traditionele Emmabloem- collecte ten bate van de tuberculose bestrijding te houden. Hiervoor werd toestemming verleend door het College van burgemeester en wethouders van Texel. 90% van de opbrengst van deze collecte komt ten goede aan het Groene Kruis Texel. Wij verzoeken u beleefd deze collecte naar vermogen te steu nen, waarvoor bij voorbaat onze harte lijke dank. Groene Kruis Texel FILMAVOND DOOPSGEZINDE GEMEENTE TEXEL Op maandag 24 april zal in de Doopsgezinde kerk in Den Burg de film „Grazige Weiden" worden ge draaid als afsluiting van de Bijbel- kringavonden van dit winterseizoen. Aangezien het jammer is deze bekende film voor een klein groepje alleen te vertonen, zijn ook verdere belangstel lenden van harte welkom. Speciaal wordt gedacht aan de besturen van zusterkringen, de leiding van de zon dagsscholen, de oudste catechisanten etc., maar ook andere leden en belang stellenden zijn deze avond van harte welkom. De avond begint om 8 uur en zal worden afgesloten met het geza menlijk drinken van een kopje koffie in het gemeentezaaltje. Vr(jdag 21 april De Cocksdorp, De Hoop, Plattelandvrouwen De Cocksdorp/Eierland. De heer J. T. Vogel Apeldoorn komt spreken over de ge- ^edenis van het Paleis en het park van „Het Na de pauze Flora en Fauna van de Hoge Veluwe. Den Burg, Dorpshuis, De Kiekendief, aanvang JQ uur. Zaterdag 22 april Den Burg, Schootvoetbaltoernooi op het ïexel-terrein. Zondag 23 april Dosterend, Gebouw v. Chr. belangen. Gcrc* lieerde. Hervormde en Doopsgezinde jon- ton hebben om 20 00 uur een jcugdsamen- ^st. Spreker Ds. L. Koopmans over „De van morgen". Muzikale medewerking 4ördt verleend door de combo van L. v.d. ^olp. Vrije toegang voor alle jongeren boven jaar. Aan de rand van de fruitkwekerij De Veen nabij Den Burg wonen de fami lies M. Huisman en F. Witte. Huisman is eigenaar van de boomgaard en Witte, bollenkweker, woont pal naast hem. Beide families moeten gebruik maken van dezelfde, ca. 300 meter lange toe gangsweg, die dwars door de boom gaard loopt. De weg is eigendom van de heer Huisman en over dit gezamen lijk gebruik is in de loop van de afge lopen drie jaar wrijving en tenslotte hevige ruzie ontstaan. Plagerijen van beide kanten zijn aan de orde van de dag, van tijd tot tijd afgewisseld door een handgemeen. Zaterdagavond kwam het in de fruitkwekerij echter tot een ongekend hevig treffen. Tijdens een vechtpartij, waarbij maar liefst zes personen waren betrokken sloegen de partijen met de vuist, maar ook met schoppen en vorken op elkaar in, waar bij het bloed rijkelijk vloeide. De poli tie werd erbij gehaald, proces verbaal volgde en de rechter zal het laatste woord hebben. Zoals gezegd, de gespannen, toestand dateert niet van vandaag of gisteren. De kiem van het conflict werd gelegd toen de heer F. Witte de aan de rand van de kwekerij staande woning kocht van de héér W. Eelman in de veron derstelling, dat hij tevens het recht kocht om van de toegangsweg gebruik te maken. Op zichzelf gaf dat geen pro blemen, want Huisman had tegen het bescheiden auto- en voetgangersver keer van buurman Witte op zijn weg geen bezwaar. De verhoudingen waren dan ook uitstekend. Zwaar verkeer Het verkeer op de 2.25 meter brede weg werd echter veel intensiever toen de heer Witte een schuur bij het huis liet bouwen en er zijn bollenbedrijf vestigde. Voor aan- en afvoer van bol len en andere materialen, het brengen van stookolie, het afvoeren van vuilnis e.d. maakten grote auto's en tractors Mogen wij Uw BRUIDSTOILET verzorgen Vraag inlichtingen bij Modehuis MOERBEEK Maximum snelheidsregeling SNELHEID VANAF 1 MEI NIET HOGER DAN 80 KILOMETER De regeling, die op heel Texel de maximumsnelheid op 80 kilometer wil bepalen, zal dit jaar van kracht worden op 1 mei. Deze snelheidsbeperking zal tot 15 september gelden. De maximum snelheidsregeling zal voortaan ieder jaar ingaan op 1 mei. GYMNASTIEK WEDSTRIJDEN IN NIEUWE SPORTHAL In de gymzaal van de L.T.S. zal de gymvereniging Texel maandag onder linge gymnastiekwedstrijden organise ren. De wedstrijden zullen beginnen om kwart over vijf. De deelnemers zijn ingedeeld in twee groepen: de groep van 6-12 jaar en de groep van 12 jaar en ouder. De wedstrijden van maandag moeten gezien worden als de voorronde voor het kampioenschap op zondag 30 april. Op die datum zullen de jeugdkampioen en de kampioen bij de senioren bekend zijn. AAN- EN VERKOPEN VAN GROND IN KOMENDE RAAD Zoals gewoonlijk zullen de raadsle den in de vergadering van 26 april een aantal verkopen van grond ter goed keuring krijgen voorgelegd. Aan de heer W. Burger te De Koog zal voor 8.355,een 557 m2 groot stuk bouwterrein worden verkocht, gelegen aan de Loodssmgel te Oude- schild. De heer Burger wil op het stuk een woning voor zelfbewoning bouwen, aan de Burdetstraat gelegen stuk Aan de heer C. H. F. Duin zal bouwgrond worden verkocht. Op het 705 m2 grote terrein zal de heer Duin drie woningen bouwen, bestemd voor verkoop aan bij voorkeur Texelse in gezetenen. De verkoopprijs is bepaald op ƒ20.445, Ook de heer B. Gieze gaat woningen bouwen voor verkoop aan Texelaars. Voorgesteld wordt aan hem een 885 m2 groot suk bouwterrein voor ƒ24.795, te verkopen, gelegen aan de Jac. P. Thijsselaan te Den Burg. De aannemer M. W. Koorn heeft dezelfde plannen. Hem zal een stuk grond van 1312 m2 worden verkocht, voor 38.048,Het terrein ligt aan de Jac. P. Thijsselaan. in toenemende mate van de weg ge bruik. Op zichzelf is het merkwaardig dat Witte vergunning kreeg om de schuur te bouwen, aangezien het be trokken huis op grond van de met de ruilverkaveling verband houdende veranderingen geen agrarische bestem ming meer mocht hebben. Witte: „Wet houder Roeper is zelf voorzitter van de ruilverkaveling en had het dus kunnen weten". Schuldige De heer Huisman wijst zonder aarze len het ruilverkavelingsbeleid. als de oorzaak van de huidige moeilijkheden aan. „Volgens artikel 15 van de ruil- verkavelingswet moeten de bedrijven een eigen, zo kort mogelijke verbinding hebben met de openbare weg". Uit een gesprek met de heer C. H. (Roeper bleek ons dat de zaak zo een voudig niet ligt. Op verschllende ma nieren is getracht de moeilijkheden op te lossen. Zo is in het toedelingsplan gesteld dat Huisman recht van overpad zou moeten verlenen aan Witte. Bij de tervisielegging heeft Huisman daarte gen geprotesteerd, zodat het niet door ging. Bij gezamenlijk gebruik van de door de ruilverkaveling aangelegde weg zouden ook de kosten van repara tie en onderhoud gezamenlijk moeten worden gedragen en het bleek onmoge lijk een voor Witte, Huisman en Ruil verkaveling aanvaardbare regeling overeen te komen. Witte en Huisman beschuldigen elkaar van onwil in deze. Schade Was het dan zo erg dat Witte met zware auto's en trekkers van de weg gebruik maakte? Huisman: „Door die grote wagens ontstond een hoop schade. Er worden bomen beschadigd, palen uitgereden en de weg vervuilt door de blubber. Dat zou zo erg niet zijn, als Witte dan in de kosten van reparatie en onderhoud bij zou dragen. Nu moet ik alles opruimen. Het is toch zeker voor 100% mijn weg! Ze rijden er nu al vier jaar over en hebben nooit een cent betaald". Aanleiding Over de aanleiding en het verloop van het gevecht van zaterdagavond hebben beide partijen verschillende lezingen. Een door de heer S. Ran be stuurde trekker met aanhanger reed de weg op om bij Witte een lading poot- aardappelen te halen. Op de terugweg moest hij uitwijken voor de uit tegen gestelde richting naderende auto van de kruidenier. Daarbij velde de aan hanger, zonder dat de chauffeur het De Noordhollandse V.V.V.'s hebben op de grote Camping tentoonstelling in de Westduitse stad Essen een prachtig resultaat weten te bereiken. Ongeveer 190.000 mensen bezochten de tentoon stelling in de Gruga hallen en zeer velen toonden belangstelling voor de stand van de Federatie van Noordhol- iandse V.V.V.'s. Bijzonder verheugend was de serieuze belangstelling van het publiek voor Texel. Om de aandacht op de Noordhol landse stand te vestigen werd op de openingsdag een fantastische stunt uit gehaald. Met een helicopter vloog men vanuit Hilvereum naar Essen om om streeks het middaguur op de binnen plaats van de Gruga-hallen te landen. Na een magnifieke landing onder zeer veel belangstelling overhandigde de heer D. Breebaart, voorzitter van de Federatie van Noordhollandse V.V.V.'s een boeket bloemen aan de heer W Daume, president van de Duitse sport bond en het olympisch comité en de heer W. Nieswand, burgemeester van Essen. Ook werd de burgemeester een Texels lammetje aangeboden. merkte, een der palen langs de weg. Huisman zag later de kapotte paal en sommeerde Witte voor herstel te zor gen. Volgens Huisman zei Witte toen: „Daar heb ik geen barst mee te ma ken". Witte echter beweert te hebben uitgelegd, dat hij de paal niet kapot- gereden had, maar dat Ran had laten weten de schade graag te zullen beta len. Maar daarvan wilde Huisman niets weten. Huisman; „Na dat onbeschofte ant woord was de maat vol en ik heb hem gezegd dat ik de weg zou afzetten". Barrière Huisman voegde de daad bij het woord en plantte betonnen palen bij de toegang naar het erf van Witte. Dat gebeurde toen Witte's echtgenote met de auto naar Den Burg was. Om te voorkomen dat de vrouw bij terug komst de palen zou rammen, betrok .Frans K„ Witte's knecht, de wacht bij de barrière, in gezelschap van zijn meisje. Even later verscheen Leen Huisman (21) ter plaatse. Volgens de knecht trachtte hij het meisje te grij pen, wat niet lukte. K. sprong voor haar in de bres en werkte de tuinders- zoon tegen de grond. Terwijl het meis je Witte erbij haalde, kwam mevrouw Huisman op het lawaai of en wierp zich in de strijd om haar zoon te ont zetten. Dat was, zo meende zij, drin gend nodig, want Witte zou hebben geroepen: „Sla hem dood". Schop en vork Dit vonnis scheen men werkelijk te willen gaan uitvoeren, met behulp van een schop en een vork. Mevrouw Huis man zegt niet aan de vechtpartij te hebben willen deelnemen. Zij wilde de vechtenden slechts scheiden om bloed vergieten te voorkomen. Maar in de hitte van het gevecht werd ook zij te gen de grond geslagen en incasseerde diverse slagen met een schop. Haar ge gil deed nu ook Huisman sr. toesnellen, die zich prompt in het gevecht mengde. Al gauw kreeg hij van Witte een klap met een vork of schop op het hoofd, (Zie vervolg pagina 2) Na deze gebeurtenissen werden de bezoekers een massa folders over Noordholland uitgereikt. De drie informatrices, waaronder mej. Son ja Witte van de Texelse VW, konden aan een zeer geïnteresseerd pu bliek hun informaties over de vakan tiemogelijkheden in Noordholland ver strekken. Ongetwijfeld zal de propa ganda op deze Camping tentoonstel 1 mg zijn vruchten afwerpen. 'T SKILTJE BOERT GOED OUDESCHILD De exploitatie van het verbouwde dorpshuis 't Skiltje valt enorm mee. De heer J. D. Koning, voorzitter van de stichting dorpshuis 't Skiltje, vertelde tijdens de dinsdag avond gehouden vergadering dat de winst- en verliesrekening een gunstig beeld te zien geeft. Volgens de voor zitter wa6 dat voor een belangrijk deel te danken aan het echtpaar Bekker, dat al het mogelijke doet om het dorps huis aan zijn doel te laten beantwoor den. Het bestuur heeft heel erg tegen de lasten der verbouwing opgezien, maar de belangstelling voor het ge bouw is zo groot, dat de opbrengsten hier ruimschoots tegenop wegen. Het dorpshuis telt 183 leden, waarvan er 20 de jaarvergadering bezochten. Uit het jaarverslag, voorgelezen dooi de heer F. Schellinger, bleek dat ver enigingen en beatgroepen dankbaar ge bruik van 't Skiltje maken. De ver warming van het dorpshuis laat nog te wensen over en zal worden verbeterd. De aangebracht reuzenventilator heeft zijn nut ruimschoots bewezen. Het fi nancieel verslag van mej. T. Blom was keurig in orde en gaf een alleszins gunstig beeld. De volgens rooster aftredende be stuursleden Stolk, Bakker en Lakeman werden allen herkozen. Bij de rondvraag kwamen tal van zaken aan de orde. Zo werd gewezen op het nut van het betegelen van een gedeelte van de wand bij de entree. De ouders der gymnastiekleerlingen werd nog eens op het hart gedrukt de jon gelui niet te vroeg rfhar gym te laten gaan, aangezien dit baldadigheid in de hand werkt. Jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries informeerde of het mogelijk is op het sportterrein een jongensstad te stichten. Het zou een mogelijkheid zijn om de jeugd bezig te houden. De voor zitter voelde wel voor het idee, maar achtte de uitvoering van een dergelijk plan moeilijk. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 april a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 13.45 uur; daarna Den Bnrg tot 16.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 april op om 5.28 uur en gaat onder om 19.50 uur; 26 april op om 5 22 uur en onder om 19.55 uur. Maan: 24 april V.M.; 1 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 apr. 5.29 en 18.10; 22 apr. 6.55 en 19.25- 23 apr. 7.59 en 20.21; 24 apr. 8.46 en 21.07; 25 apr. 9.27 en 21.45; 26 apr. 10.00 en 22.20; 27 apr. 10.32 en 22.55; 28 apr. 11.03 en 23.26 29 apr. 11.38 en 23.56. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Vanaf heden zijn van onze grote kindertekenwedstrijd de drie prijswin nende tekeningen en eervolle vermeldingen in DE WORSTELTETST tentoongesteld

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1