19 RAIFFEISENBANK 1 Dingen om aan te denken LANDBOUW en VEETEELT>an tironin^ óók voor t Premie- spaurplan. :o spaarbank en alle bankzaken rubriek voor I o-.i.-r roiiauir - Op veel bedrijven liggen op dit mo ment stikstofproefvelden. We bedoe len de percelen, waar de stikstof niet goed verdeeld is. Waarschijn lijk als gevolg van het vele winde rige weer in de periode, waarin de kunstmest werd gestrooid, is het dit jaar heel erg. Dit kan U in de eerste plaats le ren, dat je als grasboer zonder stik stof niet veel begint en tevens, dat het strooien van kunstmest met de centrifugaalstrooier een werk is, dat veel zorg vereist. Wilt U bij winde rig weer toch strooien, dan zult U smallere banen moeten nemen. - Het is zaak op de kleintjes te letten. Daarbij behoort ook het voorkomen van onnodige kosten. Zo'n ..klein tje" is bijvoorbeeld het op tijd beta len van rekeningen, waarvan U kunt verwachten, dat er straks een kwitantie komt, die verhoogd is met de incassokosten. We denken in dit geval ook aan het betalen van de contributie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. -yDe telefoon is voor veel boeren een onmisbaar „werktuig". Ook land- bouwvoorlichters kunnen het er moeilijk zonder stellen. We hebben dit de laatste maanden ondervon den. Het ziet er naar uit, dat U ons aan het eind van deze week ook aan huis weer telefonisch kunt be reiken. Dus onder het nummer (02220) 2380. In de ochtenduren blijven we ook bereikbaar op het nummer (02220) 2780. - Als U bouwland hebt liggen, dat al bij windkracht 7 de neiging ver toont om te gaan stuiven, dan mag U het risico niet lopen, dat straks bij een voorjaarsstormpje een per ceel bieten, aardappelen of graan „naar de knopen is". Voor het stuif- vrij maken is het spuiten van ver dunde drijfmest een goede methode. Het bezorgt u later veel minder on gemak dan een perceel, dat met stro of ruige stalmest is bedekt. Vergeet U niet om ons op de hoogte te stellen van „bijzondere verschijn selen" op Uw bedrijf. U moet dat „bijzonder" echt niet te eng opvat ten. Een onkruidbestrijding met een nieuw middel, dat goed gelukt, een duidelijk verschil in de stand van één gewas door de voorgeschiedenis en minder goed afweiden van een bepaald perceel grasland behoren ook tot die „bijzondere verschijnse len". Er zou volgens sommigen deze win ter en dit voorjaar nog al wat scha de in landbouwgewassen zijn aan richt door diverse soorten vogels. Als boosdoeners werden genoemd kauwen, bergeenden en fazanten Als op Uw bedrijf ook zoiets is voorgekomen, mogen wij dat dan horen? INWIUND SIMIHHK Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten io PLATTELANDSVROUWEN HIELDEN DE SURINAAMSE VROUW IN DE LAATSTE BIJEENKOMST DE COCKSDORP De Plattelands vrouwen van De Cocksdorp en Eier- land hielden afgelopen vrijdag hun laatste bijeenkomst in Hotel „De Hoop" De spreker van de avond was de heer Vogel, oud-hofjager van wijlen Prins Hendrik. Aan de hand van dia's vertelde de heer Vogel over de geschiedenis van het Loo, over zijn bewoners van vroe ger en tegenwoordig, over de liefde van Koningin Wilhelmina voor het park met zijn prachtige bomen, waar van sommigen twee- driehonderd jaar oud zijn.. Na de pauze nam de heer Vogel ons mee naar de Hoge Veluwe met zijn flora en fauna. Op bijzonder boeiende en geestige wijze vertelde hij zijn bele venissen in dit gebied. Het reisje van de afdeling De Cocks dorp zal plaatsvinden op woensdag 26 april met als doel Makkum, waar de aardewerkfabriek bezocht zal worden. DIEF TOCH NOG TEGEN DE LAMP GELOPEN De 20-jarige timmerman H.K. uit Amersfoort die vorige zomer op Texel o.a. een bromfiets stal en uit een kauw gomautomaat van „De Smulpot" 12 gulden wegnam is uiteindelijk toch te gen de lamp gelopen. De zaak kwam aan het licht toen de timmerman in zijn woonplaats de gestolen bromfiets wilde verkopen. De timmerman kampeerde met een vriend op Texel zonder geld bij zich te hebben. Pogingen om geld te lenen o.a. bij de politie mislukten. De brommer van K. werd ontvreemd. Om uit de geldzorgen te komen nam hij 12 gulden weg uit de automaat van „De Smulpot". Uit de Unie-winkel werden sinaasappelen gestolen en zelfs stal hij bij een boer een haan, om aan eten te komen. Een bromfiets werd bij 't IJsbeertje in Den Burg weggenomen. Op het Texelse politiebureau heeft K. bekend al deze diefstallen gepleegd te hebben. LANDBOUWSCHOOL Donderdag 20 april organiseerde de Vereniging van Plattelandsvrouwen in de lagere landbouwschool haar laatste avond van het seizoen. De heer L. A. Lauriers sprak voor vele belangstellen den over de Surinaamse vrouw. Op boeiende wijze wist de heer Lauriers, zelf Surinamer en in dat land gedu rende vele jaren werkzaam als onder wijzer, te vertellen over het leven en de plaats van de vrouw in de Suri naamse samenleving. Suriname is 4V2 maal zo groot als Nederland, heeft 350.000 inwoners en behtaat voor tweederde uit oerwoud. De oorspronkelijke bevolking, de in dianen, die later voor een groot ge deelte uitweken naar het naburige Brazilië, vormen de primitiefste groep De Indiaanse vrouw is ondergeschikt aan de man en bewoont een huis, waarin meubilair ontbreekt. De India nen leven polygaam en belijden als godsdienst het animisme. De bosneger heeft zich een meer Westerse cultuur eigen gemaakt; de gezinsstruktuur vertoont overeenkom- ten met onze maatschappij. Na de af schaffing van de slavernij (juli 1863) bekeerden vele bosnegers zich tot het christendom. Deze Creolen zijn op dit moment de grootste groep in de Suri naamse samenleving. Een andere belangrijke groep, op economisch gebied zijn de Hindostani. De vrouwen zijn zeer spaarzaam; hier komt het kinderhuwelijk nog voor. De heer Lauriers, die in zijn funktie van onderwijzer met alle groepen in kontakt is geweest, verklaarde dat er in Suriname absoluut geen discrimi natie bestond. Er wordt gestreefd naar een integratie van al de verschillende volkeren met hun culturen. De politiek van „verdeel en heers" uit het kolo nialisme is resoluut opzij geschoven. Na de pauze werden een aantal dia's vertoond. Hierbij kwam de leefwijze van de verschillende volkeren op boeiende wijze tot uiting. Al met al kan de laatste avond van de plattelandsvrouwen zeer geslaagd genoemd worden. RIJKUILEN In de komende weken zult U vrij zeker in diverse landbouwbladen een artikel vinden, waarin geschreven worden over de zgn „rijkuilen". Nu lijkt het me niet onmogelijk, dat Uw eerste indruk bij het lezen van deze artikelen is, dat hier toch geen sprake is van iets nieuws. Het bij elkaar rij den van gras met een vork op de lief- inrichting of met de opraapwagen wordt toch al meerdere jaren toege past. Dat is ook zo. Het meuwe zit echter in iets andere. Met het begrip rijkuilen wordt nu meer bedoeld dan het uitsluitend bij elkaar rijden van het gras. Het gaat hier nl. vooral om het in elkaar rijden van het gras als het op de kuilhoop ligt. Bij deze rijkuilen volstaat men er niet mee om met de tractor op de hoop te rijden en het gras ter plaatse te lossen, maar daarnaast is er steeds minstens één tractor bezig om het gras vast te rijden. Wat is daar de bedoe ling van? Voor een goede conservering is het van belang, dat de lucht zo spoedig mogelijk wordt uitgedreven. Dit kan men bereiken door zo gauw mogelijk een flinke hoeveelheid grond op de kuil te brengen. Het kan ook door vast- njden. En het voordeel is, dat dit al direct tijdens het inkuilen gebeurt. Van groot belang is het, dat een dergelijke kuil direct in het inkuilen onder het plastic komt. Dit moet niet lichter zijn dan 0,1 mm. De bedoeling is, dat dit plastic er voor zorgt, dat er geen lucht kan binnentreden. Daarom is het beslist nodig dit plasticzeil in te graven, waardoor ook vanaf de onder zijde geen lucht kan binnenkomen. Het gronddek kan in dit geval zeer licht zijn. Het dient hoofdzakelijk voor bescherming van het plastic. Daarom wordt ook wel volstaan met een laagje stalmest of slootvuil. In de wintermaanden is het een groot voordeel als bij het aanspreken van de kuilhoop niet begonnen moet worden met de verwijdering van een zwaar gronddek. Het lijkt ons daarom de moeite waard om serieus kennis te nemen van de publikaties over deze rijkuilen. TWEE CORRECTIES In onze rubriek in het nummer van vrijdag 21 april komen een paar hin derlijke fouten voor. We stellen er prijs op die te corrigeren. In het artikeltje „Houdt de verliezen binnen de perken" wordt in het begin gezegd, dat we er van overtuigd zijn, dat de opvoering van de stikstofbe mesting niet alleen het werk van de voorlichters is. We schreven; dat ook artikelen in vakbladen, het land bouwonderwijs en het werk van de le veranciers van kunstmest in deze zaak een rol spelen". Jammer genoeg viél op de drukkerij het landbouwonderwijs uit. In het artikeltje over Italiaans raai- gras als groenbemester werd de zin: ,,'t Lijkt ons verstandig om de hoeveel heid zaad per ha. niets lager te nemen dan 30 kg. gewijzigd in „Het lijkt ons verstandig om de hoeveelheid zaad iets lager te nemen dan 30 kg.". UITSLAG VERLOTING DRUMBAND VOORWAARTS MARS DE KOOG De prijzen zijn als volgt getrokken: le prijs, lot no. 600; 2e prijs, lot no. 63; 3e prijs, lot no. 92; 4e prijs, lot no. 446; 5e prijs, lot no. 900. De prijzen kunnen worden afge haald bij de heer J. v.d. Kerkhof, De Waddenparel, tegen overlegging van winnend lot. UITSLAG VERLOTING REDMER IJSKA-SCHOOL DE WAAL De prijzen in de Red- mer IJska-verloting zijn gevallen op de onderstaande nummers: blauw: 157, 158, 290, 314, 333, 398, 423, 610, 629, 720 en 732. groen: 9, 113, 197, 284, 312, 360, 395 en 415; rood: 48, 65, 308, 346 en 467; wit; 145, 314, 417 en 463; rose: 142, 417, 426, 839, 874 en 947. De winnaars kunnen deze week bij de heer W. Albers, tel. 2577, hun prijs afhalen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend wi. #rl»¥«n »»o linn bwlUii antvowMjUwld i* raialllaw WIE IS DE HOOFDSCHULDIGE IN HET DRAMA OP DE VEEN? Hoe is het mogelijk, dat men een vergunning geeft voor het bouwen van een schuur bij een huis dat niet meer een agrarische bestemming mocht heb ben. Toen vaststond dat er een bedrijf zou komen, had men, toen de onder handelingen vastliepen, Witte direkt een weg moeten geven. Als de twee families voor de rechter moeten komen dan zal men ook de top van de ruil verkaveling moeten dagvaarden. Deze zijn immers in gebreke gebleven door geen uitweg te maken? De woorden van de heer Roeper, die erop neerkwamen, dat het gezamenlijk gebruik van de door de ruilverkaveling aan te leggen weg met zich mee zou brengen, dat de kosten en het onder houd gezamenlijk gedragen moeten worden, zijn onjuist. De eigenaar van de bestaande weg is helemaal niet ge ïnteresseerd in een nieuwe weg. Nu twee gezinnen voor hun verdere leven vijanden zijn geworden, komt er een andere toegangsweg. Had men, toen de onderhandelingen vasliepen, direkt die weg aangelegd, dan was de beide gezinnen veel leed bespaard ge bleven. S. Keijser Rzn, Den Burg 3—2 5—0 54 UITSLAGEN 4de klas A KNVB Texel-Zeevogels Afdeling Noordholland: Tex. Bovs-Cocksdorp ZDH-De Koog Schagen 3-Texel 2 TEXEL-ZEEVOGELS 3—2 Het blijft spannen in de vierde klas se klasse van de KNVB. Texel boekte een overwinning op Zeevogels en is daarmee uit de gevarenzone. Doordat Watervogels en Flevo beide wonnen en ZAP verloor staan thans drie elftallen met een gelijk aantal punten onderaan. Ook in de kopgroep vielen dit week end belangrijke beslissingen. Lantaarn drager Watervogels boekte een over winning op het leidende SVW, dat hierdoor een beslissingswedstrijd om het kampioenschap moet spelen tegen SRC, dat van Egmondia won. Texel heeft zondagmiddag een ver diende overwinning geboekt op een Zeevogels, dat er op gebrand was de punten mee naar huis te nemen. Met verre passes via de vleugels trachtte men de Texelse verdediging te verras sen. In de zevende minuut was het raak. Uit een vrije trap op het Texel- doel kwam de bal precies onder de lat. Keeper Ipenburg kon de bal niet vast- krijgen en een snel toeschietende „Zee vogel" profiteerde hiervan (01). Hier bij bleef het niet. Uit een voorzet van rechts vanaf de achterlijn werd de bal mooi ingekopt en Texel keek tegen een 20 achterstand aan Hierna werden de rollen omgedraaid. De Texelaars gingen meer in de aanval en oefenden grote druk uit op het Zee- vogelsdoel. Uit een goede aanval door het midden liep Gert Pansier snel dooi en verkleinde de achterstand tot één doelpunt. Na 30 minuten spelen bracht Frits Rootlieb de stand in evenwicht. Hij scoorde uit een prachtige door Ruud Bakker genomen vrije schop. De verdediging klom naar grote hoogte. Ruud, Kees en Bob stonden steeds op de goede plaats. De stoot kracht van Zeevogels verminderde. Tal van keren werd de Texelse aan val aan het werk gezet, maar door te lang aan de bal te blijven of niet in eens door te spelen, kon zij geen ge vaar opleveren voor de keeper van Zeevogels. Texel bleef de gehele tweede helft sterker en bedwong de Zeevogels- aanval bekwaam. Na een half uur nam Gert een corner, waaruit Bob met een prachtige kopstoot de winnende goal scoorde. In de resterende speeltijd zette men de aanvallen teveel over links op, waar niet zoveel van terecht kwam. Wim en Thijs werkten bijzonder hard om de voorsprong volledig veilig te stellen, maar de midvoor, die een beetje uitgespeeld leek, liet enkele doelrijpe kansen liggen. TEX. BOYS-COCKSDORP 5—0 Na een matige wedstrijd hebben de Boys een royale overwinning op Cocks dorp behaald. C. Kuip maakte zijn re putatie als goalgetter weer eens waar door vier doelpunten voor zijn reke ning te nemen. Het was na drie minu ten al raak toen de Cocksdorper ach terhoede weifelde met ingrijpen en C. Kuip de gelegenheid kreeg doelman Stolk te passeren. Over en weer volg den daarna de aanvallen. De Boys voorhoede combineerde en plaatste echter slecht, terwijl Cocksdorp dik wijls met succes de buitenspeival open zette. De Cocksdorper voorhoede was onmachtig de hun, door de Boys-ach terhoede, geschonken kansen in doel punten om te zetten. Tien min. voor rust was het weer C. Kuip, die een doelpunt van de Boys liet noteren, ter wijl E. Stiekema met een onhoudbaar schot, no drie van zijn rekening nam. Na de thee was het windvoordeel voor de Boys. Er werden vele aanval len opgezet, doch ook nu weer kwam er meestal een vroegtijdig einde dooi- buitenspel. Toch kreeg C. Kuip drie maal en C. Maas eenmaal de gelegen heid de stand op te voeren, doch steeds belandde de bal rakelings langs het doel. Vlak voor tijd lukte het ineens wel. Goede akties van H. Witte en J. Zoetelief wist C. Kuip vakkundig af te werken, waardoor de eindstand op 50 werd gebracht. Of An ZDH-DE KOOG 5—4 De derby ZDH-De Koog is een tot •laatste minuut spannende wedstrijd 1 worden. Er stond ook veel op het spel De Koog had 2 punten en ZDH 1 pim nodig om de tweede plaats op de rang. lijst te bereiken en zodoende te promo veren. De strijd was drie minuten out toen Drijver de stand op 10 bracht In de zevende minuut was het al 2— voor ZDH door een doelpunt van 1} Ruiter. Een minuut later mocht Koog een vrije schop nemen enkel; meters buiten het strafschopgebied G, Eelman stapte over de bal heen, Drijver kreeg hem ongelukkig op zijn voet, waardoor het leer van richting veranderde en in het doel schoot (2—1), In de 10e minuut bracht van Benne- kom met een mooie solo de stand evenwicht. ZDH werd nu iets sterker^ maar had bepaald geen geluk door 2\ paal en lat te treffen. Zoals meesta kwam het doelpunt aan de andere kant, waar Van Bennekom een mis- verstand in de ZDH-defensie resoluu afstrafte: 23. In deze fase van de wedstrijd waren de ploegen volkomen aan elkaar gewaagd. Na een half uui bracht Drijver de ruststand op 33. In de tweede helft lag het tempo aanzienlijk lager dan voor de rust. N< vijf minuten bracht De Ruiter uit een penalty de stand op 43. De schoot nog een keer tegen de lat en hel duurde tot de 30e minuut voor er weer gedoelpunt werd. Van Bennekoiri bracht de stand uit een penalty op 44. Beide penalty's waren zeer zware straffen voor de begane overtredingea De eindstand werd twee minuten later bereikt, toen H. Hin ZDH naar de overwinning schoot. De Koog kon on danks verwoede pogingen niet meer gelijk komen. SCHAGEN 3-TEXEL 2 2—4 Ook Texel 2 speelde een goede wed strijd in Schagen. Na een 02 achter stand kwam men sterk terug en wis; de eindstand nog op 24 te brengen. Schagen 3 stelde alles in het werk om de degradatie te ontlopen. Zondag a s. wordt gespeeld de wed strijd Watervogels jun.-Texel jun. (10.30 uur). De winnaar van deze ont moeting mag zich de kampioen men. DAMCLUB TEXEL Uitslagen Jo Schoo-P. Bakelaar 0—2 P. Kooiman-U. Bruining 0—2 C. Vinke-J. Hooijberg 1—1 J. Bosch-C. Groenhof 2—0 G. Dros-J. v. Heerwaarden 0—2 S. Ros-Jb. Koorn 2—0 H. Bruining-P. Kooiman 1—1 J. v. Heerwaarden-J. Vinke 1—1 P. Bruijn-C. Groenhof 2—0 C Vinke-J. Schoo 0—2 G. Dros-Jn, Stam 0—2 Hiermede is de clubcompetitie ten einde en ziet de eindstand er als volgt uit (resp. partijen, punten en procenten) 1. P. Bakelaar 20 36 90.00 2. C. Meedendorp 19 30 78,95 3. J. Hooijberg 25 30 60 4. J. v. Heerwaarden 25 30 60.- 5. P. Kooiman 24 28 58.33 6. H. Bruining 19 20 52 64 7. Jas Vinke 22 23 52.27 8. C v. d. Werf 22 23 52.27 9. W. Bakker 25 25 50.00 10 C. Groenhof 25 25 50 00 11. E. Bonne 18 18 50.00 12. J. Schoo 18 18 50.00 13. J. Stam 21 20 47.62 14 P. Jansen 18 15 41.67 15. P. W. Kooi 24 21 41.67 16. C. Vinke 24 17 35.42 17. D. v. d. Werf 20 14 35 00 18. G. Dros 22 15 34.09 19. Jb. Koorn 25 17 34.00 20. J. Bosch 20 10 25.00 Op de slotavond reikte voorzitter G Dros de kampioensmedaille uit aan P Bakelaar. C. Vinke legde beslag op de prestatieprijs voor het beste resultaat uit de bondswedstrijden. Een eervolle vermelding was het deel voor C. Groenhof, die als enig lid alle clubavonden heeft bezocht. Tenslotte speelde de clubkampioen simultaan aan 21 borden en bleef win naar met 29-13 punten of wel een score van rond 69%. J. Vinke, P. Jansen en C. Dijker bleven hem de baas, terwijl P. Kooiman, J. v. Heerwaarden, G Dros, E. Bonne, P. Bruijn, C. Vinke en J. A. v. d. Slikke remise bereikten. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg Te koop wandelwagen, geheel uitneembaar, hoog model; kinderfietsje 3-5 jaar, rotan wieg, commo de. Beatrixlaan 56 Autorijschool H. Zing- stra, Plevierstraat 12, De Koog, tel. 477. Ook voor verlenging van uw rijbe wijzen Gev. portemonnee met inhoud in de Wilhelmi- nalaan. Tegen adv.kosten terug te bekomen bij Bakkerij Timmer, O'end U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Te koop lange witte trouwjapon, 38-40. Niet op Texel gedragen. Thijs- selaan 83 Aangeboden voorge- kiemde Eigenheimer E. 25-28. Witte, 's Herto genbosch Te koop snelbrommer, Batavus, bouwjaar 1961. Kogerstraat 48 Te koop Opel Rekord 1957, billijke prijs. Jac. P. Thijsselaan 93, Den Burg Enorme prijsverlagin gen Philips droogkappen regelbaar 59,75; niet regelbaar 39,90; prijs statief ƒ17,50. Electro- huis Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Raymond Christoffel N. Huisman-de Jong Tj. Huisman Arjen Texel, 17 april 1967, Boogerd 3, Den Burg Te k. beste consump tieaardappelen.]. Kooger, Zevenhuizen, telef. 289, Oosterend Met grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Marcel A. W. Winter-Kiewiet A. J. Winter Ina jolanda Roland Texel, 22 april 1967 Parnassiastraat 23, De Koog Blij en dankbaar geven wij u kennis van de boorte van onze dochter Garritjen Petronella (Sheila) Gerrie en Erik Keyser-Rouwenhorst Nr 7 Ostbense 2941, Kreis Wittmund, Deutschland, 22 april 1967

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2