Cjroen 'kwartsJexels in het harL, AGENDA Herv. gemeenten Oosterend n Oudeschild namen afscheid van ds. J. G. Beerthuis ïwm ik mmm wot? Ook watersporters wachten op havenvergroting D. Boot en P. C. Vlaming met Koninklijk zilver geëerd Dr. Rozemond wordt opvolgster Bericht aan onze adverteerders. Rijkswaterstaat Reden voor optimisme vitrage Moerbeek's BbSD, ■AG 2 MEI 1967 80e JAARGANG No. 8162 rEXELSE«9COURANT (gave N.V. v/h Langeveld De Root) ftbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. eelt ds. J. G. Beerthuis zondagmiddag fscheid genomen van de Hervormde eineenten van Oosterend en Oude- child. Zoals bekend heeft hij het door e Hervormde gemeente van Bathmen Overijssel op hem uitgebrachte be liep aanvaard. Zondagmiddag 7 mei, invang 2 uur, zal hij te Bathmen zijn ïtrede doen. Ds. Beerthuis, die bijna even jaar op Texel heeft gewerkt, zal 'orden opgevolgd door mej. dr. C. lozemond uit Leiden. Zij hoopt in ugustus, als vicaris, in Oosterend haar rk te beginnen. In de tussentijd zal Ie taak worden waargenomen door ds. A. Soesan uit De Cocksdorp. Dr. lozemond, die toezegging van beroep eeft gehad, zal in november worden evestigd nadat de Synode een beslis ing heeft genomen inzake de vrouw het ambt. Met de komst van dr. lozemond is men in Oosterend zeer in- enomen, aangezien zij theologisch zeer oed is onderlegd. Dat laatste blijkt uit et feit, dat haar onlangs in Duitsland en professoraat is aangeboden. Mej. lozemond is o.m. aanbevolen door dr. J. Buskes te Amsterdam. Bij het afscheid van ds. Beerthuis, ondagmiddag, was de kerk tot de laat- te plaats bezet. Uit hetgeen een lange van sprekers naar voren bracht, eek dat men de predikant node ziet ertrekken. Ook ds. Beerthuis zelf zei at het afscheid hem zwaar viel. Eerste spreker was burgemeester C. Ie Koning, die wees op de verschillen- e goede contacten, die tussen 'hem en e scheidende predikant hadden be- taan. Burgemeester De Konmg was oorzitter van de restauratiecommissie, BEN „DRINGENDE BEHOEFTE" Na bijna dertig jaar op Texel te heb- >en gewoond en gewerkt onder vaak leer moeilijke omstandigheden, woon k nu al weer 5 jaar in Amsterdam, kaar mijn belangstelling nog 6teeds litgaat naar alles wat Texel betreft. Ris abonnee van de Texelse Courant Wijf ik uitstekend op de hoogte. Van laar het volgende schrijven. Al jaren geleden stelde ik als afge- [aardigde van de VW De Cocksdorp ujdens de algemene vergadering van le VW Texel een belangrijk punt aan Ie orde: het ontbreken van openbare piletgelegenheden, waaraan in 't sei- loen enorme behoefte bestaat, 'n Nogal kledigende opmerking van de heer Rehonst, toen nog burgemeester van fexel, bleek voldoende om dit punt peer van de agenda af te voeren, zeer lot ongenoegen van verschillende aan wezigen, zoals ik zeer duidelijk kon rernemen. Men handelde volgens het [ezegde: ïnen deed een plas (desnoods legen een boom) en liet de zaak zoals lij was. De nare toestand bleef dus jarenlang ongewijzigd. Dit heeft de leer Jan Agter sr. terecht een schande 'oor Texel genoemd en we mogen ho len, dat er nu eindelijk wat aan wordt ledaan. Toen ik het punt destijds aan ie orde stelde, deed ik dat naar aan- eiding van dezelfde ervaring, waarvan ■e heer Agter verhaaldee. Ook bij mij wamen vaak dames in hoge nood vra- ;en of ze van de wc gebruik mochten naken. Meestal wilden ze er mij iets 'oor vergoeden, waar ik altijd afwij- end op reageerde. Meestal werden dan nkele fotokaarten gekocht. Velen zag Sc later terugkomen, want de bewezen lienst was hoog gewaardeerd. Wat Den Burg betreft, zou ik de 'olgende suggestie willen doen. Nu ot de bouw van het raadhuis wordt 'vergegaan, meen ik in het algemeen elang te moeten stellen: Laat die door e architect geprojecteerde kroeg, naar )uits voorbeeld, vervallen. Er zijn in )en Burg kroegen genoeg. Benut het fcld dat zo wordt bespaard voor een «ar openbare toiletten en een aantal 'adcellen waar tegen betaling gebruik 'an kan worden gemaakt. Ik herinner Hij, dat lang geleden dergelijke voor- ieningen op VLIELAND reeds werden [etroffen, met rendabel resultaat. J. Hooijberg sr., Amsterdam. Dinsdag 2 mei Sen Burg, De Graaf, Postzegelbeurs Donderdag 4 mei (Hemelvaartsdag) Sen Burg, Cultureel Centrum, Kerkedag van 000-16.00 uur. die de vernieuwing van de Hervormde kerk van Oudeschild voorbereidde en leidde en is dit nu ook van de restau ratiecommissie van de Herv. kerk van Oosterend. Namens het TexeLs Theologen Con vent sprak kapelaan Boilerman een afscheidswoord. De leden van het TTC bewaren aan ds. Beerthuis goede herinneringen. Oecumene In zijn preek had ds. Beerthuis o.m. het onderwerp oecumene aangeroerd en de teleurstellingen, die zich bij de ontwikkeling daarvan voordoen. Ds. T. S. van Leeuwen, van de Gerefor meerde Kerk Oosterend, zei dat hij een warm voorstander is van een nauwere samenwerking tussen de kerken. Het was dan ook geen wonder, dat hij ds. Beerthuis als een vriend beschouwde. Beide waren ze de mening toegedaan, dat het makkelijk is deze zaak aan God over te laten, maar dat het goed is er ook zelf het nodige aan te doen. Ds. Van Leeuwen zei zijn scheidende col lega te hebben leren kennen als een hardwerkend ipastor. De heer J. Visser, sprekend namens de kerkeraad van Oudeschild, stelde vast dat ds. Beerthuis zijn werk met grote blijmoedigheid en optimisme had gedaan. Voor hem was het Christen dom geen sombere zaak. De heer Vis ser toonde zich dankbaar voor het aan deel, dat ds. Beerthuis had in de voor bereidingen van de restauratie en zijn leiding bij het beroepingswerk, dat zal resulteren in de komst van mej. Roze mond. De heer Q. Langendijk, sprekende namens de Herv. kerkeraad van 006- terend, zei dat men het afscheid van ds. Beerthuis en zijn vrouw algemeen betreurde. „U hebt met hart en ziel ge werkt Vooral de zieken ondervonden van U veel steun". De heer Langen dijk memoreerde de jeugdkampen die ds. Beerthuis naar Terschelling organi seerde, de restauratieplannen van de eigen kerk en het beroepingswerk. Rusthuis Een grote teleurstelling noemde de spreker het dat het voorbereidende werk voor een rusthuis te Oosterend niet de vruchten had afgeworpen, die men had beoogd. Namens het Breed Moderamen van de classis Alkmaar bracht de heer K. Parlevliet dank voor de eenvoud en toewijding waarmee ds. Beerthuis zijn werk verrichtte. Ds. W. A. Soesan sprak namens de Ring Texel van de N.H. Kerk. Ook hij zei aan zijn scheidende collega prettige herinneringen te bewaren en hoopte dat hij in Bathmen vruchtbaar werk zou doen en daarbij Gods zegen zou ontvangen. NIEUWE AMBULANCE WERD GEDEMONSTREERD Binnenkort zal de gemeente Texel beschikken over een ziekenauto, die aan de allerhoogste eisen voldoet. „Fantastisch! Een uitgekiende wagen!" zo luidde het oordeel van gemeente geneesheer dokter Renout, nadat hij vrijdagochtend een rit met het demon stratiemodel van de Opel Kapitan Ambulance had meegemaakt. Liggend op de brancard had dokter Renout ervaren dat de wagen zowel bij hoge al lage snelheid en op verschil lende soorten wegdek als het ware zwevend reed. In tegenstelling tot de veel versmade Peugeot ambulance is het chassis door de Opel fabrieken te Rüsselsheim speciaal voor ambulance vervoer ontworpen, evenals de vering Van die vering valt veel goeds te ver tellen, maar het comfortabele rijden is ook te danken aan de „progressief" werkende schokbrekers en de speciale wielen en banden. De achteras is op een uitzonderlijk hoog gewicht bere kend. Bij een belasting met vijf perso nen veert de wagen nog voortreffelijk. De wagen i6 uitgerust met een zes- cylinder kopklepmotor van 142 pk. De wagen heeft een topsnelheid van 130 km. per uur. De door de firma Miesen vervaardigde opbouw is geheel uit stalen persdelen samengesteld. De chauffeursruimte is van de zieken- ruimte gescheiden door een stalen tus senwand, die van twee schuiframen is voorzien. In de ziekenruimte bevindt zich links en rechts een deur. In- en uitladen Zeer ingenieus is de mogelijkheid om 9nel brancards in en uit te laden. Aan de achterzijde zijn in plaats van deuren twee kleppen aangebracht. De onderste deur is voorzien van een spe ciale draai-inrichting voor het opzetten van de brancard. De wagen is verder uitgerust met zuuretofinstallatie, slijmafzuigapparaat e.d. Uiteraard is aan verwarming en ventilatie veel zorg besteed. De nieuwe ambulance lijjet lager dan de nu nog in gebruik zijnde Peugeot, maar het tegendeel is het geval. Ds. Beerthuis bracht dank aan alle sprekers. Hij dankte ook voor de ver schillende cadeaus die hij had ontvan gen, waaronder een bandrecorder, een schilderij en diverse kleinere geschen ken. Erkentelijk toonde hij zich jegens talrijke mensen en verenigingen, zoals de zusterkringen, de kosters van Oos terend en Oudeschild, het kerkkoor, de organisten, de buurman die hem on langs de eerste bloemkool bezorgde, de kinderen die een inzameling hielden om voor hem cadeautjes te kunnen ko pen en zelfs klokkeluider Krotje. Opgetogen toonde de predikant zich over zijn opvolgster. „Geen theoloog kan tippen aan haar kennis en zij is bovendien spontaan en hartelijk. Wil haar met beide armen ontvangen, (hila riteit) Ik hoop dat zij het even goed en prettig zal hebben als wij het hebben gehad. Dat God u allen zal zegenen en behouden." De traditionele lintjesregen ter ge legenheid van Koninginnedag is niet aan Texel voorbijgegaan. Er „vielen'' twee zilveren ere-medailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die toekwamen aan de heer Dick Boot te De Waal, en de heer P. C. Vlaming uit Oosterend. Namens H.M. de Koningin speldde burgemeester C. De Koning vrijdagochtend in het dorpshuis te Den de versierselen op. Voor beide betrok kenen was de decoratie een volkomen verrassing. Zij waren onder valse voor wendselen naar de plechtigheid ge lokt De heer Boot (56) was gevraagd te komen „in verband met een bezoek van de burgemeesterskring van Noord- holland". De edelachtbare heren had den belangstelling voor een excursie naar broedterreinen en men wilde het een en ander met Boot doorpraten. Toen de groengeüniformeerde opzich- In verband met de uiteraard als werkdag uitvallende He melvaartsdag is het noodzakelijk dat advertenties voor de krant van vrijdag 5 mei a.s. reeds dinsdag 2 mei vóór 12 uur in ons bezit zijn. Van later ontvangen teksten kan plaatsing helaas niet worden gegarandeerd. Dir. Texelse Courant MOTORRIJDER GEWOND NAAR ZIEKENHUIS De 27-jarige kampeerder B. J. Wout uit Amsterdam werd zaterdagmiddag omstreeks half vier op de oude Koger- weg gewond. Hij zat achterop de door zijn 21-jarige vriend C. S bestuurde motorfiets. S. kwam uit de richting De Koog en legde de motor in de bocht bij Hermanshoeve zo schuin, dat een der voetsteunen de grond raakte. Bij de daarop volgende valpartij bleef de bestuurder ongedeerd, maar de heer Wout brak een sleutelbeen en liep een lichte hersenschudding op. De dokter liet hem naar het Lidwmaziekenhuis in Den Helder vervoeren. De motor werd licht beschadigd. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.45—16.15 uur. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 27 apnl staat onder wijzigingen in het Handels register vermeld: Boteaibedrijf Eilander, Texel, Oude schild, Houtmanstraat 10. Verhuur van boten enz. U. e.: G. Eilander-Kuiper. Bedr. w.v.d. Th. J. Eilander onder dezelfde naam. Niet alleen onze kottervissers, maar ook de Texelse watersportliefhebbers wachten vol ongeduld op de uitvoe ring van de plannen tot vergroting van de haven van Oudeschild. Naar mate de kottervloot groeit, blijft steeds minder ruimte over voor jachten, krui sers en kleine boten. En als die nog een plaatsje kunnen vinden is het ge vaar groot dat ze worden beschadigd wanneer de andere schepen manoeu vreren. Tijdens de vrijdagavond in hotel De Lindeboom gehouden vergadering van de vorig jaar opgerichte Texelse watersportvereniging, kwam men al gauw tot de conclusie, dat maar wei nig aan de ontwikkeling van de wa tersport kan worden gedaan, zolang de havenvergroting uitblijft. Uit de vage mededelingen, die door Rijks waterstaat worden gedaan, kan overi gens worden opgemaakt, dat er re den is tot optimisme. Ondanks de slechte toestand van 's lands kas, wordt de vergroting als een urgente zaak beschouwd en zal daarom bin nen afzienbare tijd worden uitgevoerd. Over de aard van de plannen weten slechts weinigen iets. De tekeningen zijn vertrouwelijk aan enkele belang hebbenden ter inzage gegeven. Het adviserend bestuurslid, de heer P. C. Vlaming, zelf visser, was niet eens zo blij, toen hij hoorde dat de huidige plannen defenitief vaststaan. De vis sers, die ervan op de hoogte zijn, hebben er nogal wat aanmerkingen op. ter in het dorpshuis aankwam en daar zijn voltallige familie zag zitten, be greep hij dat er iets anders aan de hand was. Burgemeester De Koning memoreer de dat de heer Boot per 1 april j.l. 25 jaar als opzichter in dienst was bij de Vereniging tot Behoud van Natuurmo- numenen. Tevoren was hij tien jaar lang als vogelwachter aan de Vereni ging verbonden. De heer Boot was belast met het oppertoezicht op het ge leidelijk in omvang toegenomen bezit van Natuurmonumenten op Texel l(ruim 400 ha, de Schorren niet meege rekend). 'Hij was voorts verantwoorde lijk voor de werkzaamheden van de onder hem staande vogelwachters en arbeiders en voor de administratie, die het beheren van dit bezit met zich meebracht. Omdat Boot dit werk zeer goed en met voorbeeldige toewijding deed, droeg de directeur van de Ver eniging hem voor de onderscheiding voor. Directeur Gorter was zelf overi gens niet bij de uitreiking aanwezig, omdat hij deelnam aan het intenatio- nale congres van Wereld Natuur Fonds Constructief visserman De tweede man, die met Koninklijk zilver werd getooid, was de heer P. C. Vlaming (68) uit Oosterend, iemand waaraan de Texelse visserij veel te danken heeft. De heer Vlaming, lid van de fa. P. C. Vlaming en Zn., ex ploiteert twee kotters. Hij heeft het visserijvak 55 jaar lang uitgeoefend. Sinds 1948 is hij bestuurslid van de Nederlandse Vissersbond, in welke functie hij zich een bijzonder construc tieve kracht toonde. Verder maakte hij zich verdienstelijk als lid van de com- MEUBELHANDEL Oen Burg TeU572 missie van beheer van de Gerefor meerde Kerk te Oosterend en sinds vorig jaar is hij adviserend bestuurs lid van de Texelse Watersportvereni ging. Vooral het werk, dat hij in het belang van de visserij verrichtte als lid van het hoofdbestuur van de vis sersbond, was aanleiding hem voor de ere-medaille in aanmerking te laten komen. De burgemeester meende, dat de heer Vlaming een belangrijk aandeel heeft geleverd aan de snelle opbouw van de Texelse kottervloot. Toen de heer De Koning zijn ambt op Texel aanvaardde, telde de vloot tien kotters; nu zijn er 32 en op het ogenblik wordt al gewerkt aan weer drie nieuwe schepen. De burgemeester maakte van de gelegenheid gebruik om te vertel len dat de dringend noodzakelijke verT groting van de haven wellicht niet zo lang meer op zich zal laten wachten.. De heer Vlaming zei zich niet be wust te zijn van een bijzondere pres tatie. „Ik heb gewoon mijn werk ge daan, natuurlijk zo goed mogelijk". Namens de Visserij coöperatie werden woorden van felicitatie gesproken door de heer J. v.d. Vis. Hij vond dat het lintje ten volle was verdiend en toonde er zich voldaan over dat de overheid tegenwoordig meer openlijke waarde ring heeft voor het werk van de vis sers, dan vroeger het geval was. Hij verzocht de burgemeester dank te willen overbrengen aan de Koningin en ook aan hoofdopzichter De Visser te Wieringen, die hij ervan verdacht de hand in de voordracht te hebben gehad. In ieder geval zal het nog geruime tijd duren voordat de watersporters meer armslag hebben. Daarom zal het bestuur zich beraden over mogelijk heden om voor de kleinste bootjes voorzieningen te treffen. Tijdens de vergadering werden diverse suggesties gedaan. Zo werd gepleit voor een vaste kraan op de haven, waarmee de boot jes zoudeh kunnen worden opgehesen en op het droge gezet. Met een een voudige wagen zouden ze dan kunnen worden weggerold om te worden ge stald. Misschien is het nog voordeliger van een soort kraanwagen gebruik te maken. Enkele leden verklaarden zich bereid het grootste deel der kosten voor hun rekening te nemen. Nieuw bestuurslid Als waarnemend voorzitter trad het bestuurslid, de heer J. van Lare uit De Koog op. Hij deelde mee, dat voorzitter W. Peeters niet langer in staat is zijn functie waar te nemen. Als candidaten voor de opengevallen bestuursplaats werden de heren J. Th. Boom en J. de Boer voorgesteld. Met acht van de veertien stemmen werd de heer Boom gekozen. De heer Van Lare vertelde dat het bestuur in de loop van het afgelopen jaar diverse besprekingen heeft ge voerd, o.a. met Rijkswaterstaat en de gemeente. Besloten is zich aan te slui ten bij de Nederlandse Bond van Wa tersportverenigingen. Het is de bedoe ling het komend najaar weer een ver gadering uit te schrijven, waarvoor dan een spreker zal worden uitgeno digd of films zullen worden gedraaid. Het contact met de leden was in de afgelopen periode te gering. Over dat laatste toonde de heer J. de Boer zich enigszins ontstemd. Dat meer dan de helft van de leden de vergadering niet bijwoonde, was volgens hem een ge volg daarvan. Veel geld nodig De waarnemend voorzitter verwacht te dat de belangstelling voor de water sport sterk zal stijgen als men eerst maar over veilige havenruimte be schikt. Voor het inrichten van een jachthaven is veel meer geld nodig, dan de vereniging kan opbrengen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal om subsidie worden gevraagd. Financieel staat de vereniging er overigens goed voor, zo bleek uit het verslag van penningmees ter J. H. Brügemann. Bij acclamatie werd het zittende voorlopige bestuur definitief gemaakt Tijdens de rondvraag moest de heer De Boer, die meer wilde weten over de nu definitieve havemplannen, wor den teleurgesteld. Rijkswaterstaat wil er nog niets van zeggen en volstaat met de opmerking dat er reden is tot optimisme. Waterstaat heeft overigens de grondeigenaars in het gebied dat bij de haven zal worden getrokken, erop gewezen dat zij binnen afzienbare tijd zullen moeten vertrekken. Andere activiteiten Aangezien een jachthaven er de eer ste tijd nog niet zal zijn, stelde de heer Stoer voor uit te zien naar andere mo- gelijldieden. Hij vertelde dat men in Katwijk, Noordwijk en Scheveningen met zeilbootjes vanaf het Noordzee strand tochten maakt. Hij vroeg of de watersportvereniging zich daarmee zou kunnen bezighouden en met het verhuren van dergelijke zeilbootjes Volgens de heer L. J. Weijdt is dat op Texel levensgevaarlijk door de trek king van het Molengat en het Eier- lands Gat. „Die sport mag door onze vereniging beslist niet gepropageerd worden", vond hij. Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkheid om de voormalige scheepshelling van De Wijn geschikt te maken als aan- en afmeerplaats voor kleine boten. Zouden de daar liggende steenmassa's kunnen worden opge ruimd om plaats te maken voor een (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1