VIVO VERS VLEES SUPERMARKT EleXa] Geef hem een goed ontbijt voor hij aan z'n werk gaat FA GEBR. SCHOORL TRACTORLAK als u let op modieus èn flatteus FILMNlÉtfwS Voor vers vlees, groenten, fruit en levensmiddelen Rijwielhandel Zegel Fa. B. Beumkes Heerlijk gekruide verse worst 500 gr. 225 Varkensgehakt speciaal 500 gram 298 1 pot oploskoffie 100 gram 2.78 1 rol Beukelaer van 125 voor 109 Mooie bananen per kilo 1,10 Andijvie per kilo 90 Champignons 300 gram 1,25 iJMalse sla 3 krop voor 1,00 VERS BOTERHAMBELEG: Gekookte lever 100 gram 75 Snijworst 100 gram 69 GELDIG TOT EN MET ZATERDAG Parkstraat - Den Burg telefoon 2550 Den Burg een comfortabele autobus fa GEZINSKREDIET voor alle landbouwmachines De Giraffe iova\nU Straks is er weer heel wat werk te doen voor uw Ford trekkeren dén hebt u geen tijd om hem te laten onderhouden. Doe dat dan nu. Breng uw trekker naar de Districts Ford Tractor Dealer bij u in de buurt. Voor service, voor controle Die „goede beurt" zal hij straks hard nodig hebben. Geef hem een goed ontbijt, voor hij aan het werk gaat - u neemt het zélf ook. En, als er onderdelen nodig zijn: natuurlijk originele FoMoCo-onderdelen enfin, dat spreekt vanzelf. <iest nu SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT Voor al uw trips naar de vaste wal van de N.V. T.E.S.0. Niet genoeg contanten? Binnen vijf tot tien dagen beschikt u over geld. AI 40 jaar zijn wij gezinsbankier. Voor ambtenaren en andere vaste werknemers. Zonder borg. Uiterst discreet. Desgewenst schriftelijk. Kwijtschelding bij overlijden. Wettelijke voorwaarden. Vraag inlichtingen bij Jfc f— N.V. NATIONALE VOLKSBANK KV /lJ Amsterdam Wcstcindc 10 tc! 237271 I VI \f Den Haag Rivicrvumarkt 4 tel 639586 Rotterdam Mauritswcg 45 tel. 135743 gezinscrediet 1026 DE BANKIER VAN UW GEZIN Hoge kras- en stootvastheid Bestand tegen koe- en kunstmest Bestand tegen alle bestrijdingsmiddelen Voor hout, metaal, polyester etc. Een dier vol mysteries Een merkwaardig dier, waarvan men nog weinig weet WANNEER we hem zo in de dieren tuin zien rondstappen, dan maakt hij wel een merkwaardige indruk. De giraffe met zijn typische lichaamsbouw, met bijzonder lange nek en lange be nen. Maar och, geen van de bezoekers verwonderd zich daarover, want van kind af kennen we toch allen de giraffe! Wanneer we hem echter eens beter bekijken, dan zien we, dat het in prin cipe een merkwaardig dier is, dat veel eigenschappen van andere dieren in zich verenigt. Zijn oren lijken op die van een koe, zijn manen op die van de zebra, zijn huid op die van de panter en zijn ogen, op die van een hert. Daarom noemden de arabieren hem ook El Serafe (de lieflijke) en van dit Arabische woord is ons woord „giraffe" afgeleid. Voor de wetenschappelijke onderzoe kers is de giraffe zeer lang een myste rieus dier geweest en nog heeft men alle raadsels niet ontsluierd. Zoals alle herkauwers heeft de gi raffe in het wild zeer veel vijanden, vandaar dat hij, evenals vele van dit soort dieren, erg waakzaam is. Dit heeft bij veel onderzoekers aanvanke lijk de indruk gewekt alsof de giraffe een dier was, dat nooit sliep en dat is natuurlijk wel bijzonder merkwaardig. Biologen hebben daarom een uitge breid onderzoek ingesteld en toen bleek, dat de giraffe wel degelijk slaapt, althans als men het zo wil noe men. Het dier dommelt namelijk even in, slaapt zeer oppervlakkig, doch is vrij kort daarop weer wakker. Het minste geluidje is voldoende om het dier dadelijk te doen ontwaken en dat was oorzaak van het feit, dat men nooit een giraffe slapende aantrof. Lange tijd nam men ook aan, dat de giraffe een dier was, dat geen geluid kon geven, omdat het geen stembanden heeft. Toch blijkt dit niet het geval te zijn. De giraffe maakt wel degelijk ge luid en wel onder bepaalde omstandig heden een zacht jammerend gerochel uit de keel, terwijl het moederdier haar jong roept door een schelle fluit toon. De giraffe zoekt zijn voedsel hoog in de bomen en daarom is zijn lange nek hem van veel nut. Zijn zeer lange benen veroorloven hem ook om bijzonder hard te lopen, hetgeen hij wel nodig heeft om aan zijn vijanden te ontkomen. In volle ren heeft het beste renpaard weinig kans tegen hem. Velen denken, dat de giraffe een weerloos dier is, dat het van de vlucht moet hebben en dat is ook niet juist. Goed, de giraffe zal eerder vluchten dan vechten, maar wanneer hij tot de strijd wordt gedwongen, dan is hij een gevaarlijke tegenstander. Hij is door de natuur uitgerust met voortreffelijke wapenen en wel zijn lange nek met kop, die gebruikt wordt als knots en zijn lange benen met zware, sterke hoeven. De klappen die hij met zijn' zware nek weet uit te delen zijn van dien aard, dat veel van zijn tegen standers het niet meer navertellen. Hetzelfde geldt voor klappen van zijn lange benen. De kracht die hij kan zet ten achter zo'n trap kan een leeuw de kop van de romp scheiden. Maar voor vechten is de giraffe niet geboren, het liefst eet hij hoog van de acaciabomen en de kameeldoring. Hij slingert om zijn voedsel zijn lange tong van bijna vijftig centimeter lengte en snijdt met zijn ondertanden het voed sel af. Een deel van zijn voedsel heeft naaldscherpe dorens, soms van tien centimeter lang, maar zij deren de gi raffe niet. Hij verorbert rustig zijn maaltje en de mens kan slechts in stomme verbazing toekijken. Ja, de giraffe is een merkwaardig dier! AANWINSTEN OPENBARE BIBLIOTHEEK TEXEL Jeugdboeken: Amstel, M. van. Het begon op de „Borgholm"; Atkinson, M. E. Het eiland van Robinson Crusoe; Beuving, A. Muiterij op de „Neptunis"; Bruyn, C. Lassa Lanta; Collodi, C. De avontu ren van Pinokkio; Corsari, W. En in die sneeuwbal zit ik; Corsari, W. Wiek wint; Corsari, W. Wiek's wonderland; Coryell, H. van. Het goud van Klon dike; Dixon, R. Pocomoto, de jonge cowboy; Dixon, R. Pocomoto, ruiters in de nacht; Dulieu, J Paulus de hulpsinterklaas; Fenijn, H. De avontu ren van Kikker, een Texelse jongen; Titinghoff, L. De kinderen van de grote fjeld; Geertsma-Allema, T. Zon over de weiden; Geest, K. van der. Achter stampende hoeven, Geest, K. van der. Op 't Zuydlandt gestrand, Knudsen, P. De ondergang van Pompeji; Melville, H. Moby Dick; Pothast-Gimberg, C. E, Kasjes kettinkje; Roggeveen, L. Okkie en Klaasje; Roggeveen, L. De radio detective; Romijn, A. Ela, de beren- doder; Roos, H. de. Goede vaart, Ka meleon; Rutgers van der Loeff-Base- nau,A. De kinderkaravaan; Rutgers van der Loeff-Basenau, A. Rossy, het krantenkind; Schmidt, A. M. G. Pas op Jip en Janneke; Schmidt, A. M. G. Wiplala; Schroder, P. H. Hugo van de Denekamp; Scholte, H. en A. van Ulsen De gouden vleugels; Selleger-Elout, J. M. Laurientje; Selleger-Elout, J. M. Sanne van de rozenhof; Siebe, J. Har- lelijntje op reis; Sluys, W. N. van der. Vijf jongens en de krant; Zonruiter, P. J. De jacht op de Egyptische vaas. Anrooy, F. van. De vogelboom; Aal- borg, M. Sabine's zwerftocht; Eyk, H. van. Kasteel Karsesteyn; Roggeveen, L. Hier is.... Jan-Jaap; Roggeveen, L. Jan-Jaap en zijn beesten; Roggeveen, L. Jan-Jaap is jarig; Roggeveen, L. Jan-Jaap maakt een sneeuwpop. „Buitenhelm", Kogerweg, Oen Burg Kies dan deze mantel. De iets géiende lijn kleedt jong cn slank af. - voor extra elegance zorgen dc nieuwe lulipkraag, liet kwieke rug ceintuurtje en de schuin aflopende zakken. Eén voorbeeld uit vele in zomerblije tinten. 95.- Vooi iets apartsiets modieusveel keuze en prettig laqe prijzen slaagt u het beste in DEN HELDER UW MODECENTRUM GRIEND MOET BIJ TERSCHELLING BLIJVEN De afd. Terschelling van de VVD heeft een schrijven gezonden aan het college van Ged. Staten in Friesland, met afschrift daarvan aan hoofdbestuur en Tweede Kamerfraktie van de VVD en diverse provinciale autoriteiten, waarin gevraagd wordt te willen be vorderen, dat het eiland Griend bij de gemeente Terschelling blijft behoren. „Uit de door Ged. Staten aan het gemeentebestuur toegezonden stukken blijkt", zo wordt geschreven, „dat de zuidelijke grensscheiding van Terschel ling zodanig is geprojecteerd, dat het eiland Griend er buiten valt. In het proces-verbaal der grensbepaling van het grondgebied van Terschelling, d.d. 4 aug. 1830, opgesteld door de land meter van het kadaster en voor gezien getekend door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, d.d. 15 maart 1832, blijkt, dat het eiland Griend tot het grondgebied van Terschelling behoort. Het gemeentebestuur staat op het standpunt dat dit een historisch ver kregen recht is, dat onder geen beding mag worden .prijsgegeven, temeer, waar zulks zeer ernstige konsekwenties ten aanzien van het uit te keren bedrag op grond van het Financiële Verhoudings- besluit zou kunnen hebben (een der ving aan inkomsten van circa ƒ150.000 per jaar). In de raadszitting van 13 april j.l. is tegen deze gang van zaken ernstig ge protesteerd. B. en W. hebben, na ont vangst van vorenbedoelde stukken Ged. Staten van Friesland telegrafisch ge wezen op 't proces-verbaal van grens bepaling van het grondgebied dezer gemeente. Ook van de zijde der raads leden zijn ter vergadering zeer felle protesten gekomen. Zij vroegen zich af waarom bij een zo ingrijpende beslis sing eerst geen vooroverleg met het gemeentebestuur van Terschelling is gepleegd. Men betreurde het zelfs, dat tijdens de Duitse bezetting van 1940- 1945 Terschelling, dat voor die tijd bij Noord-Holland behoorde, uit geogra fische overwegingen bij Friesland is gevoegd. In financieel opzicht is Ter schelling, door deze maatregel, er zeker niet op vooruitgegaan. Het bestuur der VVD van de afd. Terschelling is van mening, dat voor omschreven voorstel van Ged. Staten van Friesland voor de gemeente Ter schelling onaanvaardbaar is en dat als nog rekening moet worden gehouden met het proces-verbaal van grensbe- schnjving van 4 aug. 1830. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 mei a.s. worden dc moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK De openingstijden zijn iets gewijzigd: Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 19.30 tot 21.30 uur; Donderdag: 12.00 tot 13.30 uur (vervalt tijdens schoolvakanties) en 15.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Jeugd: woensdag van 14.30 tot 17.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 17.30 u. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 6 mei tot en met 12 mei, tel. 2182, b.g.g. tel. 2406. Commissaris Juve wordt onderschei den om zijn schitterende werk tegen de internationale gangster Fantomas. Op de dag waarop Juve zijn medaille ontvangt, krijgt hij een briefje van de doodgewaande FantomasAldus het sinistere begin van de film „Fantomas slaat weer toe", die de liefhebbers van een spannende en fantastische mis daadfilm zaterdag-, zondag- en dins dagavond kunnen zien. Als Juve voor de tv verschijnt, wordt het beeld plot seling afgebroken en als het weer te rugkomt, ziet het tv-kijkend publiek dat Juve en zijn interviewer gebonden zijn door Fantomas, die hen zijn mis dadige toekomstplannen uitlegt Kort daarop wordt professor Marchand, die werkt aan een telepatische straal, ont voerd. Hetzelfde lot ondergaat zijn op volger alsmede commissaris Juve en zijn assistent. Dank zij enkele door Juve gecamoufleerde wapens, weet hij te ontkomen. Fantomas raakt daarop meerdere malen in het nauw, maar op het laatste moment weet hij te ontko men, daarmee een vervolg op deze film mogelijk makend. (In kleuren toegang alle leeftijden). Een kwajongen, die in het Amerika van de vorige eeuw een negerslaaf zijn vrijheid geeft, is het gegeven voor de film „De avonturen van Huckleberry Finn", naar het gelijknamige boek van Mark Twain. Huckleberry Finn is een jongen vol zucht naar avontuur. De weduwe door wie hij wordt grootge bracht, wordt gedwongen haar slaaf Jim te verkopen. Als hij zijn voortdu rend dronken vader met een kruik whisky heeft neergeslagen, slaat de jongen in gezelschap van de slaaf, op de vlucht. Na enige tijd ontmoeten zij twee sluwe landlopers en tal van an dere lieden die het Huckleberry moei lijk maken bij zijn pogingen om de ne ger naar vrij gebied te brengen. De film kenmerkt zich door humor, span ning en romantiek. (In kleuren toe gang alle leeftijden).

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 7